SCHOOLSTRIJD HERLEEFDE IN BEZETTINGSJAREN Nieuwe wegen zoeken naar wereldvrede 1 Een'droom'van een telefoor Inflatieproces vreet internationaal door 1 FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Geschiedschrijving over het schoolverzet na 20 jaar BENELUX PAGINA 12 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 LEIDSCH DAGBLAD Zo'n Benelux-topconferentie als van de afgelopen week doet je weer eens beseffen wat voor een wonder lijke zaak het nationalisme is. Hier sijn 9U drie landen die een ideaal proefterrein voor een zogenaam de supranationale samenwerking zouden moeten vormen. Slechts en kele grensjes zouden moeten worden weggeruimd en dan heb je een klein, dichtbevolkt gebied, in wezen de aan- voerplaats voor de rest van West- Europa. Voor een Amerikaan moet het lachwekkend zyn, dat gehakke tak tussen die twee havens Rotter dam en Antwerpen, op een steen- worps afstand van elkaar. Voorbe stemd om één groot havenbekken te vormen. Maar wat zie je: vliegenaf- vangen van elkaar; geen aanvullen de. maar beconcurrerende havens. Maar zo redenerend misken je een nationalisme dat op eeuwen traditie geënt is. Tradities die voor de Ame rikaan van nu niets betekenen, maar voor die drie naties des te meer. En als je zo redeneert verontachtzaam je een taalbarrière die niet ver waarloosd mag worden. Laten we in de geschiedenis dui ken. Teruggaan naai' de opkomst van het moderne nationalisme, tegen het einde van de 15de eeuw. Columbus heeft Amerika ontdekt, de latere kei zer Karei V wordt in 1500 in Gent geboren. Hij zal heersen over Spanje met zijn uitgebreide bezittingen, over de „Nederlanden" en in naam al thans over het Duitse keizerrijk, waar echter tal van kleinere vorsten ln hun eigen gebieden heersen, als waren zy het hoogste gezag zelve. Maar nu die Nederlanden: zeven tien in getal, Karei V toegevallen via ztfn grootmoeder Maria van Bour- gondië. In de 15de eeuw hebben de Bourgondische hertogen, met name Philips de Goede, door een uiterst be rekenende huwelijkspolitiek in de eerste plaats, zich die zeventien Ne derlanden weten toe te eigenen. Het zijn voor de begrippen van die tijd al welvaartsstaatjes. Vlaanderen, Bra bant, en Holland voorop. Brussel is de onbetwistbare hoofdstad. Antwer pen dè haven. Amsterdam is in op komst, Rotterdam een onnozel vis sersdorp, ook in het noorden nog overvleugeld door steden als Kam pen, Enkhuizen en Hoorn. Maar in de loop van de zestiende eeuw vallen de zeventien Nederlanden uiteen. Ze ven, in het noorden, zullen hun lot verbinden met de Oranjes, tegen de Spaanse koning Philips II. Het zui den blijft achter, onder Spaan se overheersing. Taal- en godsdienst tegenstellingen spitsen zich toe. In de komende eeuwen groeit een zelf standig Noordnederlandse republiek. Het zuiden blijft een wingewest, het slagveld van Europa, waar de legers van Frankrijk, de Duitse staten, En geland en ook de Noord nederlandse republiek elkaar ontmoeten. De ha ven van Antwerpen wordt tot halver wege de zeventiende eeuw door de Zeeuwen geblokkeerd en krijgt daar mee een klap voor eeuwen. Amster dam wordt de stapelplaats van Euro pa. In de 18de eeuw komen de zuide lijke Nederlanden steeds meer onder Franse invloed. Noord en Zuid groeien compleet uiteen en dat zal nog een accent krijgen in de tijd na de Franse Revolutie, als Napoleon West- en Midden-Europa beheerst. Na zijn val worden in 1815 Neder land en België toebedeeld aan één der overwinnaars, Willem van Oran je, die als koning Willem I de troon van de nu weer verenigde Nederlan den besttfgt. Maar de tegenstellingen zijn te groot geworden en na nauwe lijks 15 jaar barst de bom. De Belgen bevechten, alweer onder Franse invloed, hun onafhankelijk heid, en beklemtonen hun nationa lisme door het kiezen van een eigen vorst uit het overigens moeizaam vaste voet verkrijgende huis van Saksen-Coburg. Vooral in het Fran se- Waalse - deel van België, zal het (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Hitiers beleid is erop gericht geweest in Duitsland en in West-Europa de christelijke kerken niet te zeer tegen zich in te nemen. Elke vorm van niet-naleving van een verordening kon door de Duitsers bestempeld worden als sabotage, dus ook met opzenden naar een concentratiekamp of met de doodstraf. Zover ging de Duitse Rijkscom missaris Seys-Inquart in de jaren 1940-1945 niet toen hy werd gecon fronteerd met een langzaam op gang komend, maar tenslottelyk onverzet telijk verzet van de christelijke schoolbesturen in Nederland, die het onderwijs in eigen hand wensten te houden. De schoolstrijd uit de negentiende en het begin van de twintigste eeuw heeft tijdens de Duitse bezetting een vervolg gekregen in het schoolverzet. Over dit schoolverzet heeft dr. J. C. de Pater in opdracht van het Rijksinstituut voor Aorlogsdocumen- tatie een studie geschreven, die van daag in boekvorm is verschenen. Het schoolverzet in Nederland is misschien weinig aanspreekbaar, om dat hier, anders dan bij andere vor men van verzet, weinig slachtoffers zijn gevallen. Maar degenen, die de maatregelen van de Duitse bezetter sabotteerden, waren echter aller minst op de hoogte van de terug houdendheid, die de Duitsers in de ze kwestie zouden betrachten. Zij stelden hun leven in de waagschaal, zoals andere verzetstrijders. Onder het schoolverzet wordt be doeld het principieel verzet tgen el ke vorm van nazificatie van het on derwijs. hetgeen vooral bij het pro testants confessioneel onderwijs tot uiting is gekomen. Volgens dr. De Pater valt dit verzet niet los te ma ken van de ontwikkeling van het confessioneel onderwijs in ons land. Twee organisaties, die eind vorige eeuw vooraan gingen in de school strijd, hebben in 1940-'45 ook voorop gelopen in het schoolverzet: de school raad en de vereniging voor christelij ke volksonderwijs. Bij de grondwetswijziging van 1917 werd o.m. vastgelegd, dat de confes- siole schoolverenigingen het recht, hadden zelf onderwijzers te benoe men en te ontslaan en de op de scholen te gebruiken boeken voor te schrijven. wantrouwen tegen de Noord-Neder landers diep verankerd blijven; tegen de overheersers van die vijftien jaar, die eeuwen daarvoor al een zelfstan dige natie vormden, terwijl België een willoze vazal van andere vorstelijke en nationale belangen is gebleven. Dat wantrouwen wordt versterkt door de afloop van de Eerste Wereld oorlog, als België, ditmaal een der overwinnaars, wenst dat het neu traal gebleven Nederland gebied af staat. Het is alweer een tegenstelling, die nauwelijks geheeld lijkt als de bedreiging van een tweede we reldoorlog werkelijkheid wordt. De Nederlandse en Belgische regeringen vluchten naar Londen. Daar rypt in de bezettingsjaren het plan voor een krachtige samenwerking na de oor log. Men rekent vanuit idealen, ge zien de moeizame weg van de Bene lux in die bijna 25 jaar die ons nu al van wereldoorlog 2 scheiden. 6oms is het lastig om vrede te hebben met dat moeizame gedoe Maar misschien doen we er dan goed aan. te denken aan die eeuwen van tegenstellingen, van gescheiden we gen. van nationalisme enerzijds en vazalschap anderzijds. JRS Het lag in de lijn van het natio naal socialisme het onderwijs geheel aan de Staat ondergeschikt te ma ken. Ook Mussert streefde hiernaar in het onderwijsprogramma van de NSB. Het beleid van Seys-Inquart was er met name in 1940 op gericht de Nederlanders met een, mengsel van dwang en aan moediging er toe te brengen de ge leidelijke nazificatie te aanvaarden. De geest van het verzet was in 1940 bij het Nederlandse volk in het geheel en ook bij het confessioneel onderwijs nog vry zwak. Toen de Rijkscommissaris bepaalde, dat de benoeming en het ontslag van on derwijskrachten voortaan geregeld kon worden in afwijking van het gel dende recht, bleef verzet uit. Ook te gen de „zuivering" van de leerboeken en het afleggen van de zg. Ariërver klaring, die een administratieve scheiding teweeg bracht tussen de in dienst van de overheid zijnde Joden en niet-Joden, verzette men zich, niet. Seys-Inquart bracht onmiddellijk ook enige reorganisatie aan in de departementen, waardoor het de partement van Onderwijs ontstond, waarvan de leiding werd toever trouwd aan de Amsterdamse hoog leraar. J. van dam. die hoe wel geen NSB-er toch zeer sympatiek stond tegenover het Der de Rijk. Boven het departement kwam een Duitse general-kommis- sar, de Pruisische ambtenaar dr. H. Schwarz. die als SS'er een fervent voorstander van de eenheidsschool van staatswege was. De benoemingsverordening van de Staat hield in. dat voor iedere be noeming van een onderwijzer de ge meentebesturen voor het open baar onderwijs en de schoolvereni gingen voor het bijzonder onder wijs een voordracht van drie per sonen bij de secretaris-generaal moesten indienen. Bij bezwaren moest een tweede voordracht wor den ingediend. De bedoeling was een jaar later de bénoeming volledig aan de secretaris-generaal te laten ko men. Mr. J. J. Hangelbroek, secretaris van de schoolraad, wilde het verzet organiseren, zodra een dergelijke verordening in werking zou treden. Hij kreeg steun van de vereniging voor chr. onderwijs, maar bij het r.k. episcopaat had men geen succes. De aartsbisschop wilde het verzet uitstellen tot op het moment, dat de benoeming in handen van de secretaris-generaal zou komen. Een en ander had tot gevolg, dat er wel werd geprotesteerd, maar dat er van verzet geen sprake was. Zelfs niet. toen de Haagse leraar dr. D. G. Noordijk door Van Dam werd benoemd als inspecteur, belast met de controle op schoolbesturen. Van Dam had inmiddels het recht gekre gen onwillige schoolbesturen af te zetten. In 1942 kwam de tweede fase van de benoemingsverordening aan de orde, waarbij Van Dam bij afwij zing van een voordracht zelf het recht kreeg onderwijzers te benoe men. Dit werd beschouwd als een flagrante schending van de grond wet. Schoolbesturen werden opgeroe pen de nieuwe verordening niet, na te leven, waarop de Duitsers onmid dellijk reageerden met enkele arres taties (o.a. van mr. Hangelbroek). Nog nam het episcopaat niet deel aan het verzet. Het wilde sabotage van de verordening uitsteUen tot zich ongewenste benoemingen of ontsla gen zouden voordoen. De katholieke onderwijswereld bleef overigens niet passief en reageerde met een zg. ge- isoleerd verzet. In protestantse kringen werd het verzet georganiseerd via een apart orgaan. De Amsterdamse hoogleraar prof. mr. V. H. Rutgers kan worden beschouwd als de leider van het schoolverzet. Het advies om aan de secretaris-generaalkennis te geven dat men de benoemingsvoorschriften niet zou naleven, werd door 95 pro cent van de schoolbesturen op gevolgd. Besturen zowel als leerkrachten rekenden er op dat na de bevrijding in alle opzichten recht zou worden gedaan. Het is echter allemaal op een grote teleurstelling uitgelopen. De hoop, dat er na de bevrijding orga nisatorische eenheid zou komen op hun sector, is nooit in vervulling gegaan. iDr. J. C. de Pater: ..Het School verzet". Uitgave Martinus Nyhoff, Den Haag f 35,-.) Ambtsaanvaarding prof. tb*. A. Lijpbart Gescbiedscbir - in bejaardei/ s DEN HAAG <GP ruim 500 pagina'} schiedschrijving schoolverzet tijd ens bezetting 1940-1945 i gekomen in een Has denflat. De 81-jarige| aan het. Haagse c sium, ar. J. H. heeft zich daar ach gebogen over de are om te kunnen volde opdracht van het R voor Oorlogdocument Op het boek „Het zet" is twintig jaal Dr. A M. Donner, cl kelijk de historie va*- testants schoolverzet logsjaren zou schrjj door een benoemingze geheel opeiste, zijn ruggeven. Dr. De ver voor de oorlog als historicus veriÏS toen bereid het werL nemen. o In de praktijk beW dat dr. De Pater l bedenken, dat ik tijd' log als leraar zelf d> klaring heb getekenq-oi verzet te komen i dat later vaak verwer de grond af aan mee nen. ze erl let M LEIDEN In het Groot Auditorium heeft gisteren prof. dr. A. Lijphart het ambt van gewoon hoogleraar in de leer der internationale betrekkingen aanvaard met een rede, getiteld „Paradigmata in de leer der internationale betrekkingen". Sinds de tweede wereldoorlog, al dus prof. Lijphart, verkeert de leer der internationale betrekkingen in een „wetenschappelijke revolutie", gekenmerkt door een veelheid van concurrerende benaderingen, hypo thesen. modellen en theorieën en een voortdurende onderlinge strijd tus sen de beoefenaars van het vak over de vorm en inhoud ervan. Vóór de tweede wereldoorlog daarentegen werd het vak beheerst door eén ..pa radigma". dat wil zeggen door één fundamenteel, algemeen aanvaard, cocherent model van de internatio nale betrekkingen, dat als uitgangs punt diende voor onderwijs en onder zoek. Dit traditionele paradigma was gebaseerd op het idee, dat de oorzaak van internationaal conflict en oorlog was gelegen in de anarchie tussen de staten, dat wil zeggen in het ont breken van een centrale wereldrege ring. Hoewel dit paradigma en de drie hierop gebaseerde nauw aan el kaar verwante theorieën (de theorie van het machtsevenwicht, de theorie van het wereldbestuur en de theorie van de collectieve veiligheid) vele gebreken vertoonden, bleven ze toch het vak lange tijd beheersen. De verklaring hiervoor moet enerzijds worden gezocht in de premature toe passing en doelgerichtheid van deze theorieën (de theorie van de collec tieve veiligheid ontaardde bijvoor beeld in propaganda voor de oprich ting van een Volkenbond, waardoor de theorie zelf niet tot verdere ont- wikeling kwam) en anderzijds in het feit. dat het traditionele model van de internationale betrekkingen tot het begin van de twintigste eeuw vry goed met de werkelijkheid overeen stemde- In onze eeuw werd de dis crepantie tussen model en werkelijk heid echter zo groot, dat aan de heerschappij van het traditionele paradigma omstreeks 1945 een einde kwam. De wetenschappelijke revolu tie. die toen volgde, werd ook gesti muleerd door de grote vorderingen van de andere sociale wetenschap pen- De belangrijkste moderne benade ringen - en potentiële paradigmata - in de leer der internationale betrek kingen zijn de systeemtheorie, de communicatietheorie, de besluitvor mingstheorie, de speltheorie en de simulatietheorie, Daarnaast is een vry groot aantal vakgenoten trouw gebleven aan het traditionele para digma. De moderne benaderingen verschillen in vele opzichten sterk van elkaar, maar op één belangrijk punt bestaat grote onderlinge over eenstemming; in tegenstelling tot het traditionele prardigma worden de moderne benaderingen gestuwd door de optimistische veronderstelling, dat een sluitende theorie van de inter nationale betrekkingen uiteindelijk gevonden kan en zal worden. Omdat een dei-gelijke theorie de snelste en zekerste weg naar de wereldvrede biedt, kan men. aldus besloot prof. Lijphart zijn oratie, niet anders ho pen dan dat de moderne benaderin gen in hun doel zullen slagen. Prof. dr. LijpK- (Van onze financiële medewerker) Geldontwaarding is een kan kerproces, dat de economische samenleving ondermijnt en ten slotte doet ineenstorten. Daarom heeft de president van de Neder- landsche Bank, als hoeder van onze gulden, in de afgelopen week in zijn jaarverslag een ernstige waarschuwing doen horen. Nu kan men In sommige kringen we! zeggen: daar heb je hem weer met zijn pessimistische voorspellin gen, maar het getuigt van domheid als niet geluisterd wordt naar het woord van iemand drie krachtens zijn positie het gehele krachtenveld In de economie kan overzien. Het geldbederf zal er op den duur toe leiden dat de staat en de gemeen ten geen geld meer kunnen beko men op de kapitaalsmarkt. De be leggers zullen hun heil gaan zoeken in andere beleggingsmogelijkheden dan obligaties. Voorlopig is het nog niet zover, want in de afgelopen week heeft de stormloop bij de inschrijving op de nieuwe lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aange toond. dat de rente van 7% procent nog een ware trekpleister is. Geen wonder want de verzekeringsmaat schappijen en pensioenfondsen heb ben hun tarieven berekend op basis van een heel wat lagere rentevoet en voor de spaarbanken is het aan trekkelijk dat zij het gemiddelde rentepeil op hun beleggingen wat kunnen optrekken. Andere belegging! Ei- komt echter een tyd d at het voor de gemeentebank niet mogelijk zal zijn om bedragen van f 150 min op te nemer Partiouliere beleggers hebben allang omgezien naar ande- i re mogelijkheden, waarbij velen aan dacht schonken aan de belegging in aandelen. Voor de grote beleggers zijn er in eigen land echter geen mogelijkheden genoeg, omdat het betrekkelijk kleine aandelenkapitaal, waarmede de meeste industrieën werken, tot gevolg heeft dat er wei nig aandeien in omloop zijn en een sterke toeneming va nde vraag tot absurde koersstijgingen zou lei den. Per saldo kan men ook niet on beperkt aandelen Koninklijke Olie. Philips, Unilever, of noem de ande re prominente fondsen in portefeuil le nemen. Daarom wordt een uitweg gezocht op de Amerikaanse effectenbeurs. Een deel van de affaire in Wall Street komt tot stand voor Neder landse rekening. Voor een deel valt dat toe te schrijven aan de ver wachting dat er eerder kans is op een flinke koerswinst by belegging in Amerikaanse fondsen, dan wanneer er alleen in eigen land zou worden geopereerd. Trek naar buiten Blijkens de gegevens uit het jaar verslag van de Nederlandsche Bank werd er verleden jaar voor f 749 mil- joen aan buitenlandse aandelen ge kocht en voor f 135 min aan bui tenlandse obligaties. By laatstge noemd bedrag gaat het echter ook om converteerbare obligaties van de grote Nederlandse concerns, welke op de Eurokapitaalmarkt zijn uitge geven, doch waarvan een deel in Nederlandse portefeuilles is opgeno men. De totale kapitaaluitvoer voor be legging in effecten heeft f 984 min bedragen tegenover f 199 min Ln 1967 Zonder direct te kunnen spreken van een massale kapitaalvlucht is het toch een teken aan de wand dat er zoveel kapitaal naar het buitenland verdwijnt, terwijl de binnenlandse industrie geen gelegenheid krygt om de geplaatste kapitalen naar beho ren uit te breiden. De emissiemarkt is er eenvoudig weg niet rijp voor om belangrijke aandelenemissies te verwerken. Vandaar dat de aankon diging van een kapitaalemissie van de Gist-Brocades meteen beantwoord werd met een flinke koersdaling ter beurze. Ongetwijfeld zou het er met de kapitaalvoorziening in ons land ver leden jaar bedroevend hebben uitge zien. als de grote concerns er niet in geslaagd waren om belangrijke le ningen op de Eurokapitaalmarkt te sluiten. Daardoor kwam voor f 650. min in het laatje, zodat er tegen wicht was tegen de kapitaalafvloei ing. Bovendien bleek het dat buiten landse beleggers meer belangstelling toonden voor de aandelen van Ne- denandse bedrijven. Aangenomen mag worden dat de vraag afkom stig was van Zwitserse en Franse zijde, waarbij wat de Zwitsers be treft natuurlijk moet worden gedacht aan de machtige internatio nale kapitalisten, die met geheime rekeningen in Zwitserland werken. Frans kapitaal De aankopen voor Franse rekening werden uiteraard ingegeven door de vrees voor de koopkracht van de frank. Reeds vóór de valutacrisis van november van het vorig jaar was er een omvangrijke kapitaal- vlucht uit Frankrijk waar te nemen. Koninklijke Olie. Philips en Unile ver zijn voor de Franse beleggers haast even vertrouwde begrippen als voor die uit eigen kring, zodat er ongetwijfeld veel van de aandelen dezer maatschappijen in Franse por tefeuilles zijn verdwenen. In totaal werd er door het bui tenland voor f 346 min aan Neder landse effecten gekocht, waarvan f 320 min aan aandelen en slechts f 26 min aan obligaties. In 1967 la gen de verhoudingen juist andersom, want toen werd voor f 116 min aan aandelen door het buitenland afge stoten. terwijl er voor f 126 min aan obligaties werd opgenomen. Uit de verschuiving zou een groeiend inter nationaal wantrouwen in de stabili teit van de gulden kunnen worden afgeleid. Inderdaad wordt in buitenlandse financiële kringen de guldensdans op het slappe inflatiekoord met een argwanend oog gevolgd. Waarschijn lijk zouden er al consequenties door zijn ontstaan, als de internationale valutahandel het niet te druk had met speculaties om de frank, het pond sterling en de Duitse mark. Ook al is de goud- en deviezenre serve van ons land in vergelijking met de groeiende omvang van ons buitenlandse handelsverkeer bedui dend in betekenis afgenomen, toch is zij groot genoeg om een aanval op de gulden af te slaan. Vooral om dat er een stevige rugdekking is dooi de trekkingsmogelykheden bij het internationale monetaire fonds. Voor de Franse frank en het En gelse pond sterling liggen de papie- ren heel wat ongunstiger, want bei de landen hebben door de ondermij ning van de koopkracht en de daar op volgende capriolen een veel ster- kere druk op de internationale valu- tamarkten te doorstaan. De kapitaalstroom naar Duitsland is zo groot geweest dat er allerlei hin- der palen in de weg moesten worden j gelegd, maar in de afgelopen wede bleek opnieuw dat de stroom niet te stuiten is. zolang andere landen niet op hun tellen passen. Speculaties over devaluaties en re valuatie vinden een voedingsbodem in het keet schoppen dat tegen woordig steeds grotere omvang aan neemt. Vooral als de verkiezing voor de nieuwe Franse president tot mas sale verstoringen aanleiding zou ge ven, dan zal er geen houden meer aan zyn voor de frank. Omgekeerd zal dan tevens de druk op de Duitse mark tot revaluatie steeds groter wor den. Daarmee moet dan echter worden gewacht tot na de verkiezingen voor Westduitse Bondsdag in septem ber van dit jaar. Tegelijkertijd zal dan de Franse frank ryp zyn voor een devaluatie, terwyl het pond ster ling de jaarlykse crisis zal door staan. Al met al ziet het er niet erg prettig uit voor de valuta's en het is wel zeker dat de jaarvergadering van het internationale mone taire fonds dit najaar met meer dan gewone belangstelling tegemoet wordt gezien. DEN HAAG Een stiU5 honderdduizenden Neder!) f een telefoontoestel te bezittfc ders is. Geen zwart, maat-( lichtblauw of zacht grot] doorsnee PTT-apparaat, superlichtgewicht HoUywofc toestel, of een zakelijk geo apparaat met de allei druktoetsbediening, of phone" uit grootmoeders i nikkelen schellen en veelt nen. c t De PTT heeft ae niet. om hoeft een stille wen^ onvervuld te blijven. Wa* wijkend model is te koojh in Nederland, binnen een i co thuis en voor even ho den per stuk. De PTT vindt het well goed, maar er. is geen derland die het verbiedt, r overtreding, geen misdrijf komt er voor in de gevij geen rechter kan er eenj opleggen, zegt zelfs de PT^ De laatste maanden ir schaf van een „buitennw1 foon een soort rage gewi handelaar in Amsterdami vorig jaar zevenduizend di^ bare tweedehands toestel? was de gehele partij bin? maanden weer kwijt. „W mensen ze kochten, weed zegt de handelaar. „Hoe* lang ben uitverkocht, is er- vraag uit alle delen van heil Schaken De eerste de beslissingstweekamp or derlands jeugdkampioensol\ Ligterinik (met wit) in ten gewonnen van Böhnij Böhm de tweede partij zo. wordt de tweekamp voortgj een beslissing is gevallen, de titel voor Ligterink.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 12