&r Drie miljoen huisvrouwen iebben economie in handen' AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4y2% 5% 6% 6n AMRO BANK Kanker-controle stuit op tekort aan artsen Kritiek op wijziging bus-cao Sluiting hogeschool in Voges krijgt honderd brieven per dag TERREN NAAR CHEVENINGEN Conclusie op Amsterdams congres Man staat nier aan broer af GEVELPLATEN VAN FLAT NEERGESTORT VV/ AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK 59 0.98 srt. 0.59 0,48 3,75 126 ISDAG 29 APRIL 19^9 LEIDSCH DAGBLAD (ADVERTENTIE) iMSTERDAM (GPD) .Vroeger aten wij om de dag vlees, maar tweemaal in de week. Ik doe dat voor mijn kinderen mor mijn man, die hard voort moet. Ik vraag mij af hoeveel smoeders zichzelf te kort doen nu het leven onbetaalbaar is rorden. Want wij behoren echt niet tot de armsten". Is een fragment uit een van zen beleid van de minister staan niet duizenden brieven, die mevrouw op zichzelf, zo heeft An Voges ont- Voges in Amsterdam heeft ont- dekt „Van het een kom je op het jen sinds zij in het openbaar ander en je vraagt je af hoe het mo rn Ir1 Ih Ing heeft genomen tegen de ge en van de b.t.w. en het prjjzenbe- van de regering. n Voges '42) echtgenote van ac- Henk Voges en moeder van twee olgaande kinderen, heeft onge- een actie op gang gebracht die en sneeuwbal voortrolt. Zij zegt: gewild, want het is bij toeval be nen omdat ik allerlei vriendinnen g: „Hoe doen jullie het in he naam? Mijn geld vliegt mijn zak prijzen stijgen verder dan ,de iring heeft verzekerd. En moeten iit nu maar nemen? Kunnen wij iets tegen doen? wij allemaal eens één dag uit vink els zouden wegblijven, kun- wij de regering en de prysopdry- laten voelen hoe machtig wij We zijn tenslotte met 3 mil- huisv rouwen Tragische brieven i Voges door de publiciteit maar ivelijks meer aan haar huishou- toegekomen. Interviews met 1 verschenen inmiddels in meer dertig dag- en weekbladen, j sprak zes maal voor de radio anavond zal zij een woordje mee- ken in een televisieprogramma de VPRO over Nederland 1 om tien onder de titel „woensdag is iktdag" zal uitzenden. PTT brengt intussen per dag lddeld honderd brieven naar het Cornelis Schuytstraat 30 in iterdam. „Het zijn vaak dieptra- le brieven van vrouwen, die wer- k ten einde raad zijn. Soms ook zinnige brieven van mannen, van winkeliers. n drogist belde mij op en zei: -uw Voges u mag mijn hele eta- J hebben om propaganda te ma- j want mijn klanten denken dat en oplichter ben. maar ik kan het j niet helpen dat die prijzen zo en. an vier politieke partijen heb ik amerleden over de vloer gehad, ir ik laat mij voor geen enkel po- k karretje spannen, net zo min ik onder de indruk ben van/die ïnaamde prijzenslagen van som- grootwikelbedrijven. wil beslist geen onrust zaaien, aar wel duidelijk signaleren wat an de hand is en dat is, dat wij rouwen enorm voor de gek den gehouden. Wat is welvaart it zit An Voges hoog dat de vak- migingen en vrouwenverenigin- zich wat betreft de prysontwik- ng op de vlakte houden. „Ik ben haast nog meer verontwaardigd dan over de houding van mi er De Block. De minister wil dat huisvrouwen prijsbewust kopen, je de laatste dagen van de week a cent meer in huis hebt. ier, lees die brieven over al die borgen armoede. Minister De ck was een kerel geweest als hij ge maand tot de huisvrouwen gezegd: sorry meisjes, ik heb me fist, maar met ingang van van- g zal ik de zaak veilig stellen- ir wat heeft hij gedaan? heeft de prijzen aan banden igd van schoenhaakjes, van ge- reinigingsmiddelen en van inhaa ntjes alsof er niets anders de hand is. En verder mogen de regering melden, wie te hoge zen berekent. Ik krijg brieven mensen die zeggen: „Mijn huis- stuurt te hoge nota's, maar ik hem niet aan te geven, want ik hem straks weer nodig. Leven wij in een welvaartsstaat? svrouwen zeggen: Mijn man ft weer opslag gekregen en gaat jaar stukken vooruit met zijn in- ;n. Maar we houden er geen van over. Er wordt armoede ge in in onze welvaartstaat, waar wij kwart eeuw na de oorlog nog ids woningnood hebben. Die ar- ïde is er niet alleen onder de nsen die beneden de welstands- os (wat een woord) verdienen, ar ook onder intellectuelen die 20 le in handen krijgen". Ie hoge prijzen en het falend prij- MSTERDAM (ANP) Eén van frote attracties, die door Lou van s zijn geëngageerd voor het eerste ival „Europe '69", dat van 4 tot met 9 juli in Scheveningen rdt gehouden, is de Amerikaanse vi fonist Lionel Hampton. Hij zal op uli met zijn kwintet optreden, oorts heeft Lou van Rees aange ven de Fransman Gilbert Be- (4 juli), de Engelse DuS- Springfield (5 juli), de Ameri- Melanie (6 juli), de Britse My Shaw (7 juli) en de Ameri- hammondorganiste Rhoda tt, die op 9 juli op de finale- tod zal optreden. gelijk is dat wij huisvrouwen van de meest belangrijke dingen niet meer begrijpen dan kippen van het on weer. Wij begrijpen er geen barst van. Waarom eisen we niet dat de rege ring ons via de televisie in begrij pelijke huisvrouw entaal uiteenzet wat die btw eigenlijk is? Mentaliteit veranderen „De radio- en televisiereclame schreeuwt ons als maar toe, dat we een wasmiddel met witmaker moeten kopen. We kunnen zo langzamer hand kiezen uit 78 witmakers, die el kaar van onze centen met reclame overbluffen. Het krankzinnige is dat onze was helemaal niet wit moet zijn, alleen maar schoon. Mogen wij dan als huisvrouwen een enkel keertje pal staan en stelling nemen tegen die waanzin?" Het wordt tijd dat wij huisvrou wen onze mentaliteit veranderen. Be halve dat wij van de geldzorgen moe ten worden verlost, willen wij onze kinderen toch ook hun maatschappij overdragen, waarvoor we ons niet be hoeven te schamen". An Voges: per dag honderd brieven AMSTERDAM (GPD) Een geregeld bevolkingsonderzoek naar beginnende kanker is vooralsnog een niet te verwezen lijken zaak. Dat vertelde ons gisteravond dr. G. Martz uit Zwit serland, die als voorzitter van de werkgroep „organisatie en economische problemen van massa-onderzoek" de resultaten bekend maakte van de discussie die deze groep beeft gevoerd op de eerste dag van het Europese regionale congres voor kan kerbestrijding dat gisteren in het Internationaal Congrescen trum R.A.I. in Amsterdam is begonnen. „Theoretisch is het geen probleem, de baarmoederhals. Als wij alle drie miljoen Nederlandse vrouwen willen j onderzoeken en dat moet dan ieder half jaar gebeuren dan zou den wij zeker 1000 gevallen in een vroeg en te genezen stadium ontdek ken. Het zou 120 miljoen gulden per jaar kosten en het is niet zoveel als je daarmee 400 levens kunt redden. Maar er zijn driehonderd artsen en 600 assistenten voor nodig, die er een volledige dagtaak aan zouden heb ben". mannen aan kanker. van wie 4300 aan longkanker. Dat aan tal kan drastisch omlaag als men in plaats van een sigaret een sigaar of pijpje zou roken of helemaal niet zou roken en ook zonder roken kan het leven heel leefbaar zijn". DEN HAAG (GPD) De 49-ja rige heer L. Roorda uit Leidschen- dam is gisteren naar Toronto in Ca nada vertrokken, waar hij morgen een nier zal afstaan aan zijn 37- jarige broer, die reeds 2M> jaar beide nieren kwijt is. De Canadese broer heeft vorig jaar februari een nier ontvangen van een overleden vrouw, maar dit orgaan is afgestoten. De Leidschen- damse Roorda is uitvoerig in zieken huizen in CanAdia èn Leiden onder zocht. De donor en zijn echtgenote zullen in juni terugkeren. Een briljant ontwerp van een kunstenaar die nog werkt volgens een oud en edel am bacht. Exclusieve edelsmeedkunst, die slechts één tafel zal sieren. Van de kollektie „haute couture in zilver" die wij U kunnen presenteren, is dit maar een enkel voorbeeld. Creaties voor wie het zich kunnen veroorloven. HOFJUWELIER VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN BREESTRAAT 95 - LEIDEN - TEL. 01710-20092 TILBURG (ANP) Curatoren en senaat van de Katholieke Hoge school te Tilburg zullen onmiddellijk de colleges staken en de hogeschool sluiten als de actiegroep van de Al gemene Tilburgse Studentenorgani satie de normale gang van zaken op de hogeschool onmogelijk zal maken. Dat deelde de rector magnificus prof. dr. C. F. Scheffer hedennacht mee, toen enkele woordvoerders var de studenten die gisteravond laat de senaatszaal hadden bezet, bekend maakten dat hedenochtend de tele fooncentrale „overgenomen" zou worden. „Wij zullen niet toestaan diat het studenten onmogelijk wordt gemaakt colleges te volgen door posters, of r de hogeschool van de buitenwereld wordt afgesloten. Men moet ook we ten dat sluiting van de hogeschool tevens betekent dat geen examens of tentamens meer kunnen worden ge daan, ook niet bij de hoogleraren thuis. Dat hebben wfj duidelijk uit gesproken", zo waarschuwde de rec tor magnificus. De studenten-actie was een gevolg van meninsgverschil- len over de wijze van verwezenlij king van een medebeslissingsrecht in bestuur- en beleidszaken der hoge school. Maar in de praktijk zijn de moei lijkheden nog te groot. Misschien zou men nog over de hoge kosten kun nen heenstappen. Het struikelblok is echter dat er niet voldoende gespe cialiseerde medici zün". Dr. Martz: „De beste methode is iedereen geregeld te onderzoeken, want er zijn veel vormen van kan ker. Ieder half jaar zou men zich dan aan een onderzoek van ongeveer veertig minuten moeten onderwerpen. Voor de Verenigde Staten zou dat betekenen dat hiermee doorlopend honderdduizend artsen mee bezig moeten zijn en ik geloof dat Ameri ka nog niet eens honderdduizend e rt sen heeft Over de situatie in Nederland zei dr. L. Meinsma: „Ik zie het pro bleem van het onderzoek niet in het geld, maar vooral in het gebrek aan mankracht. Jaarlijks sterven in ons land 400 vrouwen een kanker aan Daar komt bij dat baarmoederkan ker slechts verantwoordelijk is voor procent van de sterfgevallen aan kanker onder vrouwen. Voor borst en longkanker zouden weer andere onderzoekers nodig zün. „Er ster ven per jaar 13.000 Nederlandse SOEST (ANP) Twee gevelpla ten van elk 2!4 ton zijn gisteravond van een vier maanden oud flatge bouw in het Soesterveen te Soest neergestort. De zware platen, die tV% meter lang en ruim een meter breed zijn, kwamen vlak achter een 6 ja rig jongetje terecht. Er hebben zich echter geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Door nog onbekende ooi-zaak is de gevelplaat op de derde verdieping van het flatgebouw losgeraakt. Het gevaarte vernielde een raam en viel toen op een gevelplaat van de twee de verdieping, die ook losliet en vlak voor het portaal, waarop twaalf wo ningen uitkomen terecht kwam. De heer G. J. Stapelkamp, direc teur vande opdrachtgever (Park- fonds Trust, NV te Den Haag), deel de mede namens de bouwer, J. J, van Gent Bouwbedrüf te Amersfoor mede, dat van een constructiefout geen sprake kon zijn. Wel wordt re kening gehouden met de mogelyk- heid dat de samenstelling van het beton niet goed is geweest. Bouwer en opdrachtgever hebben inmiddels TNO verzocht met spoed een onder zoek In te stellen. UTRECHT (ANP) De kader leden van de Katholieke en de Protestants Christelijke Bonden van Vervoerspersoneel zijn giste ren onder protest akkoord gegaan met een verlenging van de cao voor het streekvervoer met twee maanden. De Nederlandse Bond van Vervoerspersoneelwees ech ter een dergelijke wijziging af. De NBV houdt op 2 mei een protest vergadering. Vertegenwoordigers 'van de drie april van de minister van Sociale Za-1 teren aan hun kaderleden voorgelegd, ken ad interim, ir. Lardinois, te ho- De vergadering van de KVB accep- ren. dat de regering de nieuwe cao teerde het wijzigingsvoorstel onder pro niet wilde goedkeuren omdat ze de test, omdat ze zich in een dwangpo- stijging van de loonkosten te groot isitie geplaatst voelden. Bij onverbin- vond. Het kabinet wilde slechts overwegen als de zouden worden gedrukt door de cao een looptijd te geven van 14 in plaats van 12 maanden. Het contract geldt voor ongeveer twaalfduizend werkne mers in het streekvervoer en de tot standkoming ervan, heeft veel moei- lykheden opgeleverd. De besturen van de bonden hebben bonden en de KNVTO kregen op 241 het standpunt van de regering gis- dendverklaring van de cao zou het goedkeuring I Lnhalen van de achterstand, een punt loonkosten waarover werknemers en werkgevers 1 het slechts met de grootste moeite eens zyn geworden, namely k weer helemaal in de mist terecht zyn ge komen. Bovendien vreesde men in dat ge val grote arbeidsonrust by de bus be- dryven. Men koos „het minste van twee kwaden" en nam een resolutie aan waarin de vergadering uitsprak dat t beleid, dat door de Nederlandse regering met de cao-autobusdienst- ondernemingen is gevoerd, volstrekt onaanvaardbaar is. De vergadering machtigde het hoofdbestuur de cao autobusdienst- ondernemingen te wijzigen door ver lenging van het contract met twee maanden, maar vroeg het bestuur te vens de grootst mogelyke aandacht te schenken aan de loonontwikke ling, met name bü de overheid in de loop van 1969. Ze eiste verder dat per 1 januari 1970 gebruik zal worden gemaakt van de openbreekclausule in de cao als de loonontwikkeling daar aanleiding toe geeft. (ADVERTENTIE) rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRÖ-spaarreken ing met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermij'n van 6 rnaan^p-"- rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7