Bijna twee miljoen extra veemarkthal voor ién-40 voor 25 héle goeie sigaretten* Meer hoeft niet* Mantanp Leids hoogleraar in Voorhout gehuldigd 25 voor één-40 LEIDSE RAAD MET RUG TEGEN MUUR Comité: daarom interruptie in gemeenteraad ZO VIERT LEIDEN betadine jodium LETDSCH DAGBLAD PAGINA S (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Hoewel vele raadsleden zich bij het voorstel om een aanvullend krediet van bijna twee miljoen (f 1.966.000) gul den beschikbaar te stellen voor de bouw van de Groenoordhal in een dwangpositie zagen gebracht „Wp staan met onze rug tegen de muur" ging de Leidse raad in de afgelopen nacht (het was tegen half twee) met dit voorstel akkoord, waarbij evenwel zeven leden om aantekening verzochten tegen deze kredietverlening te zijn. Alvorens deze beslissing viel Dat er nog steeds geen directeur had het College van B. en W. en benoemd, getuigt zi. van weinig za- met name de wethouder van fi- kelijk inzicht. Indien een particulier nanciën, de heer Harmsen, heel zo weinig inzicht zou tonen, was hij wat kritiek te verwerken. De heer j al failliet geweest voordat de poorten Van Aken (P.v.d.A.), die de dis- van zijn bedrijf waren geopend. cussie opendezeide. dat dit pro- Het had anders en beter gekynd, ject in de loop der jaren veel gro- i aldus de heer Van der Klugt, die ver ier is geworden dan ooit iemand der n°g sprak over een dramatisch LEIDEN Naar aanleiding van de gebeurtenissen „bui ten de agenda om" in de raadsvergadering van gister avond ontvingen wij namens het comité Solidariteit met de dienstweigeraars van En degeest" van Kees Walle en Godelieve van Gestel een ver klaring naar aanleiding van wat het comité interruptie noemt, fzie ook voorpagina Het comité zegt hierin soli dair te zijn met de protesten van de dienstweigeraarsdie zijn tewerkgesteld in Ende geest, tegen de overplaatsin gen van een aantal dienst weigeraars naar o.a. (Vledder <een „strafkamp" in Drentel. Het comité meent, dat deze protesten gerechtvaardigd zijn, omdat bij de overplaat singen de politieke overtui ging van de over geplaatsten een rol speeldehetgeen het bewezen acht door uitlatin gen van de geneesheer-direc teur tegenover een raadslid en een aantal dienstweige raars. De motivering van het co mité van de interruptie in de raadsvergadering luidt aldus: om onder aandacht van de raadsleden te brengen, dat bij het onderzoek, door B en W. Ingesteld naar aanleiding van de schriftelijke vragen van het raadslid Ampsmeijer over de overplaatsingen de dienst- iveigeraars niet werden be trokken en om van B. en W. de toezegging te verkrijgen, dat de dienstweigeraars als nog bij dit onderzoek worden betrokken en dat hangende het onderzoek geen dienst weigeraars meer overge plaatst zullen worden waar van reeds aanzegging is ge daan door de directie van Endegeest) Het comité verklaart ten slotte. dat de woordvoerders tijdens de raadsvergadering geen dienstweigeraars uit Endegeest waren. voor ogen heeft gestaan. „Wij kij ken er tegen aan en zeggen het is gigantisch geworden. Hoe krijgen wij de zaak commercieel rond?" Thans krijgen wij een voorstel voorgelegd, waaronder wij in het huidige stadium nauwelijks „neen" kunnen zeggen. De heer Van Aken, die zich een voorstander toonde van een geïnte greerde begroting, was van oordeel, dat de vrijdagse veemarkt het hou den van meerdaagse evenementen in de weg staat. Is het nodig om de vee markt wekelijks en op vrijdag te hou den? Spreker gelooft niet. dat de veemarkt zich in gunstige zin ont wikkelt. Heeft het College van de nog aan te stellen directeur geen te hoge verwachtingen, in die zin van „het zal allemaal wel goed komen"? Ook een econoom eveneens nog niet aangesteld zou hier vruchtbaar werk kunnen verrichten. De aantij ging van de voorzitter van de afde ling Leiden van de KVP. dat de hal een socialistisch statussymbool is, wierp de heer Van Aken verre van zich. Onze fractie heeft herhaaldelijk verloop van dit project. Onbehagen Wethouder Harmsen. die toegaf, dat een gevoel van onbehagen ook bij het College over deze gang van zaken aanwezig is, bracht de raad onder het oog. dat het bij dergelijke en W. Ook het aantrekken van een grote objecten, waaraan tal van fa- econoom zijn B en W. nog niet ge- cetten verbonden zijn, moeilijk is om j slaagd. Dize zaak ligt zeer moeilijk In een vroeg stadium precies te zeg- De wethouder heeft de indruk, dat gen waarop alles zal uitlopen. De be-1 de Commissie van Financiën dege- rekende bedragen zijn afkomstig van lijk functioneert. Bepaalde zaken zijn een raming uit midden 1967. De af- dan ook m deze commissie aan de metingen van het terein en de hal, waarmee de raad indertijd akkoord ging, zijn niet gewijzigd. Hoewel in eerste instantie uitslui tend gedacht werd aan een vee- markthal. is daaraan reeds spoedig de gedachte van een sporthal gekop peld. Een hal waarin voorts ook eve nementen kunnen worden gehouden. Op dit moment zag de wethouder geen mogelijkheid om de veemarkt op een andere dag te houden, of b.v. om de twee weken. Het was voor het "os met een mot,.. College een onmogeiykheid om reeds »"r',cn_1 B "'f orde gesteld. Spreker wilde eerst een totaal beeld van de noodzakelijke aanvullende kredieten hebben, voor aleer het in de commissie te brengen. De wethouder toonde zich bereid naar een andere exploitatie-opzet om te zien. Dit zal echter geen verschil brengen in het nadelige saldo. In het algemeen heeft het College geen bezwaren tegen de motie van de heer Van Aken. In tweede instantie kwam de heer In uitgesproken over een ver- 1968 aanvullende kredieten aan te antwoorde retabiliteit van de hal. Dwangpositie Reeds in eerste Instantie kwam de heer Van Aken met een motie, waar in gezegd wordt, dat de raad met dit vragen teneinde de b.t.w. te ontlopen. Alle bestellingen, die voor het einde van 1968 konden worden gedaan, zijn geschied. De vloerafwerking, waar voor thans een extra-krediet van f 110.000 wordt gevraagd, maakt het mogelijk, dat de totale vloeropper voorstel in een dwangpositie wordt vlakte kan worden benut. Oorspron- gebracht en waarbij aan B. en W. wordt verzocht om de raad in de toekomst onmiddellijk in te lichten wanneer het er naar uitziet, dat een reeds toegestaan krediet in belang rijke mate ontoereikend zal zijn. De heer Duyverman (WD), wiens fractie niet erg gelukkig was met o.a. de technische en budgetaire voorbe reiding. vroeg of de wethouder van oordeel was, dat de Commissie van Financiën nog functioneert. Heeft het lidmaatschap van deze commissie nog wel zin? Tekort aan visie kelijk zou dit slechts voor 2'Z het geval zijn. Gelet op daaraan voorafgaande werkzaamheden was het uitgesloten om deze vloer reeds in 1968 te leggen. Voor rond f 400.000 moet aan bjt.w. betaald worden. De wethouder moest de raad toe geven, dat inderdaad te weinig reke ning is gehouden met de elektrische energie, welke beschikbaar moet zijn voor het lunapark op 3 oktober. Tal van voorzieningen zijn thans aangebracht, welke voortvloeiden uit wensen, die de raad kenbaar maakte Bij een werk op lange termijn is het. aldus de wethouder, onmogelijk dat geen onkostenstijgingen optre- Directeur De heer Van der Klugt (KVP) ver weet het College een tekort aan visie-1 den. Uit alles blijkt, dat de Groenoordhal uit de hand 16 gelopen. Teneinde de b.t.w. te ontlopen had het College x.i. l beter in 1968 een aanvullend kredietTot- het aanstellen van een direc- kunnen aanvragen. Voor het drie ok-teur is het College nog niet over tober terrein moeten thans extra kunnen gaan. Uit de vele sollicitan- voorzieningen worden getroffen, ter- ten. blijft slechts een enkeling over wijl het reeds lang bekend is, dat dit voor nader beraad. Vandaag vindt terrein hier zou komen. I dit weer plaats in het College van B. LEIDEN Koninginnedag in Leiden krijgt een extra ac cent door het feitdat de Vereniging Koninginnedag haar 40-jarig bestaan viert. Dat gebeurt morgen aldus: 7 uur reveille door de bands van Jahn en de St. Paulus- groep, de Franciscusband en de drumband Victorie, 8.15 uur aubade lagere schooljeugd met politiemuziek op Stadhuisplein, 9 uur kinderfeesten in vier bioscopen, 9—10 uur Lodewijkcarillonmuziek. 9.30, 10.30 en 11.30 uur poppenkastvoorstellingen in Den Burcht, 9.30 uur filmvoorstelling voor de jeugd in Antoniusclubhuis, 1011 uur spordemonstratie (o.a. judo) op Stadhuisplein, 1024 uur jeugdfestival Step-Inn in Breestraat 40, 12 uur ontvangst door burgemeester in Burgerzaal Stadhuis, 1414.30 uur start oranjewandeltocht over 10 en 15 km in Den Burcht, 14.30 uur voetbalwedstrijd NederlandSchotland (cup voor landen-amateurteamsop UVS-terrein, 1516 uur openluchtdansen op Pieterskerkplein, 16 uur muzikale rondgang met wandelaars, 16.45 uur wandelaarsdefilé bij Stadhuis, 17 uw prijsuitreiking wandeltocht in Den Burcht, 20.30—21.15 uur muzikale demonstratie en taptoe Werk- mans Wilskracht op Pieterskerkplein, 20 uur oranjebal in Stadsgehoorzaal m.m.v. The Mellow- tones en The Folks en Bluesgroup. In buitenwijken 9.3010.30 uur optocht met muziek voor kinderen B u r g e - meesters wijk, 11—12 uur kinderspelen kleinsten, 14—18 uur kinderspelen groteren en poppenkast, 1921 uur muziek en rad van avontuur op plein Cobetstraat, 10 uur kinderspelen in Oosterstraat hoek Ooster dwarsstraat, 18.30 uur kinder optocht, 10 uur tot het donker wordt tuinfeest in speeltuin D e V ij f Hoven Hoflaan1417.30 uur en 1922.30 uur beat- festijn in tent op speeltuin, 9 uur k\pderoptocht speeltuin vereniging, 11 uur optreden kindercircus in veilinghallen, 14 en 16 uur filmvoorstellingen in Boshuis. >L 10 uur bazaar speeltuinvereniging Zuidwest in Bevrij- 2 dingskerk, 's morgens kinderspelen in tuin aan Berlagestraat. 14 uur versierde optocht. 20.30 uur lampionoptocht nodigd om te onderzoeken of het noodzakelijk is. dat de markt weke lijks en op vrijdag wordt gehouden. Bovendien wordt het College ver zocht om de raad voor de opening van de hal een nota over te leggen. Ook tegen deze motie had het Col lege geen bezwaar, met het gevolg, dat beide moties zJis. werden aan genomen. Met de aantekening, dat de heren Hewitt 'PvdA), Van der Klugt en De Wilde (KVP) en de drie leden van de PSP-fractie wensen geacht tc worden tegen te hebben gestemd. 1 werd het voorstel z.h.s. aangenomen, j Bevrijdingspleinj Bij het voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan het Be vrijdingsplein, waarvoor een belegger j is gevonden, die op deze grond een bouwplan wil realiseren, bestaande uit een winkelruimte op de begane grond, een ruimte op de eerste ver dieping en 104 tweekamerwoningen in acht woonlagen boven een ge deelte van de onderbouw, vroegen enkele leden of het niet mogelijk was het branche-patroon uit te breiden Heeft de belegger hier niet een te grote invloed, zo wilde men weten. Wethouder Piena zegde de raad toe, dat hij zal proberen om op vrijwil lige basis uitbreiding aan het bran che-patroon te geven. Op een vraag van mevr. Kerling deelde de wet houder mee. dat de toewijzing van woningen in nauw overleg met het Huisvestingsbureau zal geschieden. Het voorstel werd z.ha. aangenomen, met de aantekening, dat de PSP- fi actie en de heer Fakkel (PvdA) tegen waren. Rondom de Groenoordhal. Aan het einde van deze zitting ivaarover in de raadsvergadering nam de voorzitter afscheid van de werd gesproken, komt een par- heer Frans (PSP) die na zeven jaar keerterrein voor tussen de 1500 en voor zijn raadslidmaatschap heeft 2000 auto's, een groter aantal dan bedankt Een presse-papier werd hem men op de parkeerplaatsen in de aangeboden binnenstad kwijt kan. Voor een flinke ploeg straatmakers bete- kent de aanleg drie maanden werk. (Foto LD/Holvast) dien dit geen positief resultaat op levert wordit het College verzocht een verordening in het leven te roepen, waarin een en ander wordt geregeld. Nadrukkelijk verklaarde mevr. Ker ling, dat deze maatregel in haar to taliteit moet worden gezien en niet gericht is tegen Huize Roomburgh Ook tegen deze motie maakte het College geen bezwaar. Zij werd met algemene stemmen aangenomen. VOORHOUT Burgemeester ne die op deze wijze geëerd werd Stolwijk van Voorhout noemde was de Leidse hoogleraar in de het gisteravond niet alleen een Javaanse taal- en letterkunde eerde versierselen als Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw te mogen uitreiken omdat zen van zijn ingezetenen daarmee zen verdiende hulde kreeg, maar ook omdat een dergelijke onder scheiding in Voorhout nog nooit eerder was verleend. De ingezete- Morspoort prof. dr. E. M. Uhlenbeck, die in Voorhout woonachtig is. Zijn be noeming tot Ridder is opgenomen in de lijst van onderscheidingen ter gelegenheid van Koninginne dag. Prof. Uhlenbeck heeft zich niet alleen als hoogleraar grote ver diensten voor de wetenschap ver worven maar ook als voorzitter van het Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde. Hij is bo vendien voorzitter van de ge spreksgroep Toekomst Universi teit waarin het beleid op langere termijn wordt besproken, lid van de informele departementale ad viesgroep voor de herstructure ring van het wetenschappelijk on derwijs. en lid van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbe leid. ADVERTENTIE Op een vraag van de heer Gransch (PvdA) bjj de behandeling van het voorstel tot restauratie van de Zijlpoort wanneer nu de Mors poort en de toren Oostenrijk (Jan van Houtkade) aan de beurt komen, deelde wethouder Piena mee. dat de j raad nog dit jaar een restauratie- voorstel sal bereiken. Aan de heer J. L. C de Wilde werd deze avond eervol ontslag verleend uit zijn bet-rekking van conrector van de Louise de Coligny-scholenge- meenschap. Als zijn opvolger werd benoemd de heer C. C. Akkerman. Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. ADVERTENTIE Korte Mare De aanleg van een dam fn de Korte Mare bi het verlengde van de Langegracht achtte de heer Ampt- mefjer met het oog op het watertoe risme ongewenst. In een amende ment verzocht hjj om op deree plaats een brug aan te brengen. Ook tegen het dempen van de Korte Mare had spreker bezwaren. Het College, aldus wethouder Piena, heeft voor een dam gekozen omdat dit minder uitgaven vergt. Bovendien wordt door watersport liefhebbers weinig gebruik gemaakt j van de Korte Mare. Het amende ment van de heer Amptmeijer werd verworpen met 31 tegen 3 (PSP- fractie» stemmen. Het voorstel werd aangenomen, evenwel met de aan tekening: PSP tegen. Bejaardencentra De raad moest zich deze avond over nog een motie uitspreken. Bij de behandeling van het voorstel van het verstrekken van een garantie- geldlening aan de Stichting Huize Roomburgh voor de bouw van een beiaardenoord, diende mevr. Kerling een motie in, waarin B. en W. wor den verzocht te bevorderen, dat. be jaardentehuizen binnen een termijn van zes maanden een opnamebeleid realiseren in samenwerking met de G.G. en G D. en instanties, die b\1 de bejaardenzorg betrokken zijn. In- Basldsche priesters gevangen Negen Baskische priesters zijn vori ge week aangehouden en wachten nu in de gevangenis van Bilbao hun berechting voor een krijgsraad af Thans wachten 20 Baskische pries ters en 40 Baskische burgers op hun berechting door de krijgsraad. Want laten we wel wezen: 1.75 voor een pakje sigaretten, dat moet écht niet altijd. Neem Mantano. Stopt 25 van die héle goeie sigaretten in een pakje. En rekent daar één-40 voor. Da's toch meegenomen? Eigenlijk zou u zo'n Mantano even moeten proberen. Want Mantano. da's gewoon een erg goeie sigaret Gogvandeoid dooi Looit Dobtamann.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3