'De tuin der lusten' is 'n artistiek evenement u n Romantiek is taboe toekomst is voor de functionele mode Ix^himw frktnij rMh miers uv rnhmdatt fam-Up doenujb 23 Al wat society heet was op show van de Britse boetiek-ontwerpers ife MM 1Mb HmBHi PNIEUW ARRABAL IN LEIDSE SCHOUWBURG Jlecom Creatief Van onze moderedactrice Jos Hagers) LONDEN (GPD) Voor de Britse vrouw geen harem- pyjama's en Afghaanse herdersvesten meerAlles wat Oosters is, is „uit". Door deze plotselinge ommezwaai in de mode moesten zelfs de Beatles hun Londense boetiek vol oriën taalse snuisterijen sluiten, maar daarmee is hun rol in de Britse modewereld nog niet uitgespeeld. In het luxueuze Royal Lancaster Hotel aan de rand van Hyde Park de 18 etages hoge residentie van filmsterren, politici en andere beroemd heden showden de Associated fashion designers van Londen hun „Yellow submarine"-collecties voor dit najaar. Het race-auto-geel. dat Parijs al voor dit voorjaar uitbracht, koos Londen met een vooruitziende blik tot de modekleur Van winter 1970. Een tint, die zich eigenlijk alleen voor de garderobes van actieve vrou wen leent. Vandaar dat tuniek- broekpakken, praktische sepera- ties en sportieve mantels duidelijk de boventoon voerden, toen de dertien AFD Boutiek-ontwerpers met hun „crème de la crème" creaties voor het voetlicht traden. Of het nu was uit hoop op een eervolle vermelding in de societyru- briek van Vogue of voor wat anders, er kwamen heel wat Rolls Royces aan te pas om alle ladies, markie zinnen en burggravinnen naar het Royal Lancaster Hotel te brengen. Toen de Show. die onder meer door de topmodellen Sue Marshall. Pame la Mc.Carthy en Wendy Davis werd gepresenteerd hing er voor ruim een half miljoen gulden aan nerts- en tijger jassen in de gardero be. Overigens was het niet alleen de Britse adel. die naar de creaties van de Londense boutiek-ontwerpers kwa men kijken, inkopers van modema gazijnen uit Amerika. Australië. In dia. Japan, Frankrijk, Duitsland. Ita lië en Skandinavië waren ook van de party. En wat Nederland betreft deden C. en A. de Bijenkorf, Vose en Lampe er hun inkopen. I rijkelyk met battledress-zakjes gar neren. Simon Massey is de enige Britse boutiek-ontwerper, die nog niet ge noeg van de „Turkish delight look" kan krijgen. Vandaar zyn dramati sche zilveren en gouden lurex gewa den met zeer diepe decolletés en wij de, lange aangerimpelde rokken, mo dellen, die geen applausje opleverden. Weg met die haremgewaden: de Britse vrouw wil ze niet meer. Miss Feraud-creaties. Een reeks uiterst eenvoudige chocoladebruine jurkjes met als enige garnering zeer smalle bleekroze, beige en wit te ingezette horizontale banen vlak onder de boezem. Veel minder geïnspireerd dan alle andere waren de collecties van Mo no met gryze gabardine pakjes. John Craigh met uiterst klassie ke ensembles vein Angorawol en Alexon Youngset, die met nogal slecht afgewerkte blauwgroene Shet land broekpakken voor de dag kwam. Mary Quant, die zich nooit by de Associated fashion designers heeft aangesloten, besloot om pas begin juni haar plannen voor de komende herfst en winter te onthullen. Voor de zomer biedt de Britse ontwerp ster, die veertien jaar geleden de mi- nimode lanceerde, de keus uit jur ken met pof- en vlindermouwen van satyn, broekpakken en lange over slag, rokken afgebiesd met kantjes. Rekken vol De najaarscollecties van de Brit se ontwerpers kwamen met uiterste krachtsinspanningen tot stand. De creaties, die men liet zien waren door hun consequente kleur en iyn wat meer geïnspireerd, dan die van Parys, maar van spectaculaire vond sten i6 jammer genoeg geen sprake. Zelfs in Engeland floreert het boe tiek-wezen niet meer. In de Carna- bystreet hangen de rekken by John Stephen en Lady Jane vol dump- oonfectie. Massa-produkten van een zó slechte kwaliteit, dat zy nauwe- lyks meer klanten trekken. Typerend voor het totale gebrek aan vindingrykheid zyn de doarkyk mini's, die sinds kort de Carnaby- street-etalages sieren. Alleen de eta lages. want de zwarte doorzichti ge visnetstrikjes gaan zelfs de meest hippe Londense meisjes te ver. (ADVERTENTIE) I Functionele kleding wat de I klok slaat voor de zakenvrouw, i zoals dit broekpak van Samuel uvuuays Zakelijk De Britse boutiek-ontwerpers. dtie voor deze zomer nog best iets in lieve katoenen kostsohooljurkjes zien, wil len dit najaar de sprong naar strikt zakelyke. uiterst functionele creaties wagen, in de hoop dat de stap naar de ..cool sex dresses", him ideaal voor de jaren zeventig, dan niet te groot zal zyn. Het raffinement van de nieuwe Britse najaarsmode zochten de Lon dense boutiek-ontwerpers in de kleur combinaties en de details. De rokken, die zy voor de donkerste maanden van het jaar lanceerden biyven kort, zo'n 20 tot 30 cm. boven de knie, terwyi de taille evenals in vorige sei zoenen weer duidelyk werd aangege ven. De voorkeur ging behalve naar de tuniekbroekpakken ook naar de overgooiers, mouwloze jurkjes met vetersluiting en manteljaponnen met korte Paola-mouwtjes uit. Spijker japonnen John Marks, die er altyd weer in slaagt om goedkope jurkjes er .duur" uit te laten zien, mikt voor dit najaar op goudblonde spyker-ja- ponnen. Jurkjes van dunne wollen crêpe gegarneerd met nagels ter grootte van blazerknapen. Marks wist grappige effecten te bereiken door de garnering alleen op het bre de taille-band en in een golvend patroon langs de zoom toe te passen. Grappig voor 's avonds was zyn idee om simpele nylon jurken al leen door ze met een paar meter van een smalle goud-metalen ket ting te bestikken in kostbare cock tail- en gala-creaties om te toveren. Het huis Habro zorgde voor een speelse kleurige, maar ook een spe cifiek Britse vertaling van de Parij- se mode. Voor herfst lanceerde men een hele reeks gele, rode en zwarte broekpakken, de trenchcoatkragen van de jasjes Engelser kan het by na niet met teddy beer-bont be zet. Van Rickey Reed waren de mouw loze mini-jurkjes met vetersluiting, gemaakt van een nieuw soort nylon imitatie-suède, het gmote succes. Over een paar maanden zyn ze voor een paar tientjes ook in Nederland te koop. Sherman Field zocht naar een compromis tussen de nieuwe mode trend en oude tradities en vond die in een Schotse race-auto-gele, mari neblauwe ruit. Een wollen stof, die hy ondermeer voor zyn sportieve iets getailleerde herfst-mantels met ingezette gebreide mouwen gebruik te. Sherman Field behoort tot de Britse ontwerpers, die hun creaties Groen-geel - Een daverend succes daarentegen boekte Wallis of London met rijn combinaties van race-auto-gele wyde pantalons, flessegroene maxi-man- tels en by na drie meter lange race auto-gele stola's. Wallis, die het vori ge jaar als een der eersten met een ..Bonnie en Clyde" mode wor de dag kwam, blyft de maxi-mantels trouw, ondanks het feit. dat zelfs de boutieks in Caraabystreet deze jas sen niet meer kunnen verkopen. Het huis Rona Roy maakte er geen probleem van. Voor de herfst liet men zich door Courrèges' zomer mode inspireren, wat resulteerde in een reeks, rode, zwarte en blauwe tuniekjurkjes gecombineerd met wyde race-auto-gele pantalons. De jurkjes voorzag men van schuin op gezette battledress-zakken. André Peters de Britse confectio nair van de Franse couturiers Louis Feraud, trad voor het voetlicht met SDAG 29 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IIDEN In de serie Modern Toneel van K. en O. in samen- ring met het Leids Academisch Kunstcentrum heeft de To- groep „Studio" gisteravond in de schouwburg „De tuin der en" van Fernando Arrabal gespeeld. j wezen er vorige week in onze bespreking van Ceremonie voor vermoorde neger" reeds op, dat dit zeer recente stuk van de s schrijvende Spanjaard nog minder dan het vorige een draad een verhaal bevat. Nog veel duidelijker is hier sprake van beel- ilit het onderbewuste (bijv. die van „de lammetjes" en „het beest i kooi"). Merkwaardig was hetdat er wederom vier personen, ter gezegd, figuren, in het stuk optreden; ditmaal onder hen niet mannen doch nauw bij elkaar betrokken vrouwen. is geen wonder, dat in een dat zo duidelyk droom- en merrie-belevenissen vertoont, rerd door Arrabal in de gevan- geschreven), de beelden el- in een voor logisch bewustzyn laar willekeurige volgorde op- Het rijn de onderbewuste be ssen van een bekende actrice, le naam Lais. Men kon de in- krygen, dat er sprak was van lesbische liefde; de tweede Miharca, geeft alle aanlei- tot die veronderstelling. Maar rergisse zich niiet. Arrabal zelf er zich als volgt over uitgela- In myn nieuwe stuk heeft waarschynlyk seksuele erva- met een andere vrouw. Maar die vrouw? Ikzelf misschien een stuk, dat men nader zou bestuderen". En Lodewiik {er, de regisseur, zei in een in Het geslacht doet er voor (Arrabal) niet toe. Hy neigt naar het vrouwelijke, zou zelf willen zyn. Hy laat zien. hoe IschaD tussen twee vrouwen aat, als er de wonderlyke man, tussenkomt, die alles versplin ter het slot van het stuk krygt aldus merkte de Boer op, :t met haar eigen onderbe- ijn door haar bereidheid sa- te leven met het beest in de lenon. Zij betreedt de kooi is moeilyk precies uit te ma- ?elk aandeel de regisseur in rtoning had. De schryver zelf namelijk zeer uitvoerige to- n\vyzingen gegeven. Toch nen zeker zeggen, dat dit aan- [root was. Lodewyk de Boers eit met de Spanjaard is voor iens eigen stukken heeft ge- luidelyk. Tydens het spel wor gen de achterwand beelden ge teerd. ook al weer droom- en beelden, onder meer naar erii en van Jeroen Bosch en uit de oorlog. Deze gaan ge- met doordringende, naar on- t laak te harde, geluidsmonta- jj. )e muziek is van Louis An- •uimte ddelei Varielle Fiolet als de actrice in „De tuin der lusten" met leest Zenon (Ad van Gessel). dl'i esse 1.. in samenwerking met Frits Weiland en de Studio voor electronische muziek van de Ryks- universiteit in Utrecht. De filmstrips zyn door Maarten Visser vervaar digd, de dia's door Ad van Gessel. Speciale vermelding verdient ook het voor een „tuin der lusten" zeer passende décor van Frank Raven. Al deze toevoegingen vormen een wezenlyk onderdeel van de verto ning. Men moet er, zei regisseur de Boer, kippevel van krygen. Men moet Arrabal niet intellectueel er varen. maar sexueel, panisch, op het scherp van de snede wankelend. Zoals wy reeds by de „Cere monieopmerkten, daarvoor heeft men gevoel of niet. Het aandeel van de spelers was ELLEKOM (GPD) Het jeugd festival Velp bestaat niet meer. Wel de Stichting Jeugdfestival Velp maar de festival-naam is geworden „Elle- com Creatief" en het werkterrein is verplaatst naar de sporthal en een jeugdvakanfciecentrum in Ellecom. Het direct betrekken van de jeugd In allerlei activiteiten (zelfwerk zaamheid) vraagt zoveel ruimte, dat Velp hierin niet meer kan voorzien. Tien jaar Velp's jeugdfestival bete kent dus het einde. „Ellecom Crea tief" wordt een grootse manifestatie, die van maandag 11 augustus tot en met vrydag 15 augustus wordt ge houden. De organisatie blyft- in han den van de Stichting Jeugdfestival Velp. Het zelf creatief bezig zyn van de middelbare schooljeugd, zoals dat vo rig jaar gebeurde (literaire work shop, paint-in en openbare toneelre- petitiebrengt met zich mee, dat an dere accommodaties nodig zyn dan het scholencomplex waarvan vorige jaren voor het festival gebruik werd gemaakt. Deze accommodaties zyn in Ellecom gevonden. groot. Elke onvoldoende of theatra le noot zou deze wonderiyk aangrij pende sfeer verstoren. In het byzon- der de jonge Mariëlle Fiolet heeft de grote rol van de actrice Lais met duidelijk innig contact gespeeld: zo genuanceerd, zo gevoelig afgestemd, dat men geneigd is tot de veronder stelling, dat zy een van onze grote actrices zal worden. Maar ook de an deren droegen veel by tot de indruk wekkende voorstelling; Willeke van Ammelrooy, direct en spontaan, als de verleidelyke en verleidende Mi harca; Carol van Herwynen als de ideale minnaar Teloc; Ad van Ges sel in de moeiiyke opgaaf om het beest Zenon geloofwaardig uit te beelden. Over de figuur van Teloc zou, evenals trouwens over anderen, nog veel te zeggen zyn. Men mag hem niet zonder meer als ietwat weeë „mooie jongen" zien. Alles in het stuk heeft betrekking op het on- derbewustzyn van de maagdelyke Lais. Heeft Arrabal met zekere hand de dromen van een maagdelyke man-of-vrouw benaderd? Men wreef zich aan het slot met tuitende oren de ogen uit. Onverschilligheid ten aanzien van deze op hoog artistiek niveau staande vertoning zou een testemonium pangertatis van de toeschouwer betekenen. D. Koekebakker Liselore Gerritsen, een van de medewerksters van het cabaret Pepijn, heeft gistermiddag in Den Haag haar langspeelplaat „Lise lore zingt Liselore" gepresenteerd. Behalve Paul Steenbergen van de Haagse Comedie waren vele be kenden uit de radio- en televisie wereld naar de receptie gekomen. Op de foto Liselore samen met haar man Paul van Vliet, aan wie zij haar eerste plaat aanbood.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23