Politie ontruimt tribune van Leidse raad Pompidou als eerste kandidaat Benelux-conferen tie verloopt moeilijk .850.000 0LGA „t.a: Uw matras Feestdag met zon nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Delicaat overleg van Ortiz Sans met regering Djakarta teumo ECHTGENOTE VAN RAADSLID DOOR TWEE AGENTEN WEGGEDRAGEN Valkenburg lieefl Meer burgemeester Groen oord hal II* PLAATSELIJK NACHTVORST Overdracht Bij noord: Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 29 APRIL 1969 No. 32776 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur. Dre. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummem f (l Witte Singel 1, Leiden - Giro 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN Een aantal paci fisten heeft gisteravond voor het nodige rumoer in de Leidse raadszaal gezorgd, met als gevolg, dat de publieke tribune door de politie moest worden ontruimd. Kort na de koffiepauze lieten zjf een spandoek zakken, met daarop de woorden „Endegeest dwangbuis voor dienstwei geraars". Om hun verontwaar diging kracht bij te zetten slin gerden zij kreten in de zaal. waaruit viel op te maken, dat zü ontstemd waren omdat dienstweigeraars niet betrokken waren bij het onderzoek, dat door de daartoe bevoegde instanties was ingesteld. Toen de burgemeester daar op reageerde met de woorden: „ik luister niet naar U. van mij krijgt U geen antwoord" werd van de tribune af onder meer geroepen: „dit is fascisme". De burgemeester: „Indien U de tribune niet vrijwillig verlaat, tal ik de tribune laten ontrui men". Men bleef onder een storm van protest zitten, waarop de burgemeester de ver gadering schorste. Een telefoon tje naar het bureau van politie bracht vier politie-agentcn op de tribune. In afwachting daarvan de service gaat ver zorg den bodes voor koffie op de tri bune. Gewillig ging men met de politiemensen mee, met uit- tondering van de echtgenote van het P.S.P.-raadslid, de heer Amptmeijer. „Ik ga er niet uit", »chreeuwde ze. „Als Leids bur geres heb ik het recht een open bare vergadering ran de raad bij te wonenVan de kant van de politie klonk het: „U gaat er niet uit? Maar dan hel pen wij u wel even". Wat prompt gebeurde. Aan armen en benen werd de tegenspartelende mevrouw Amptmeijer door twee agenten van de tribune gedra gen. Na ongeveer twintig minuten kon de raad zich weer zetten aan de afhandeling van de agenda. Rond het stadhuis groep ten de ex-tribune-zitters nog wat samen, in de gaten gehou den door enkele agenten, die hier de wacht hielden tot ver na het middernachtelijk uur. Via een politie-haag verlieten de raadsleden om half twee het Stadhuis. Even tevoren had wethouder Den Haan de raad op vragen van de heer Amptmeijer mee gedeeld, dat in de komende we ken nog enkele gewetens bezwaarden uit Endegeest zullen vertrekken omdat het werk. waarvoor zjj waren ingezet, af loopt. PARIJS (GPD, AFP, Reuter, AP) Nu De Gaulle het poli tieke podium in Frankrijk heeft verlaten, verschijnen de partij leiders weer op het toneel en herneemt het politieke spel zijn verloren rechten. De voormalige premier onder De Gaulle Pom pidou heeft zich vanochtend als eerste officieel kandidaat ge steld voor de komende verkiezingen. De andere kandidaturen zijn echter nog niet geheel uitge kristalliseerd. Ofschoon tijdelijk president Poher tij toch zeker niet algemeen gedeeld. eker op het ogenblik de beste kan- De communisten zelf sturen weer re- gelrecht aan op een gemeenschappe lijke linkse kandidatuur waarbij ze hardop aan Mitterand denken. Mit- terand heeft gisteren bezoek gekre gen van een gezelschap linkse kon- stukken die hem al vast verzochten zich opnieuw voor een kandidatuur beschikbaar te stellen. en maakt als vaandeldrager voor iet centrum te mogen optreden rordt ook nog wel aan andere kan- idaturen gedacht en gedokterd. De 3-jarige oud-minister van Finan- ïën Valery Giscard d'Estaing. die uisschien wel de beslissende stoot ot de nederlaag van zijn vroegere «schermheer De Gaulle heeft gege- in, voelt zich kennelijk nog wat te mg om zichzelf als kandidaat- laats hoofd in de strijd te werpen, lij heeft gisteren echter de naam enoemd van de conservatieve ex- remier onder de vierde republiek 'inay. wiens herinnering bij de klei burgerman nog altyd een zeer evoelige snaar weet te beroeren. Op de linkerflank is de situatie venmin geheel duidelijk. De socia- stische secretaris-generaal oud- rem ier Guy Mollet wil. sedert de tussische inval in Tsjecho-Slowakije iets meer van samenwerking met communisten weten, maar die versie wordt zelfs in zijn eigen par- Wanneer socialisten en communis ten en andere linkse krachten eens gezind naar voren zouden treden, dan zou hun kandidaat bij de eerste ronde een positie veroveren waardoor hij hoogst waarschijnlijk ook aan de eindstrijd, die slechts door twee ri valen wordt uitgevochten deel zou kunnen nemen. In het andere geval zal het van de ong. 20 procent com munistische stemmen afhangen of de gaullist Pompidou dan wel zijn me dedinger uit het centrum de ver kiezingen zal winnen. Als Pompidou het wint dan blijft het gaullisme officieel aan de macht hoewel het zijn scherp^ kanten dan toch ongetwijfeld zal verliezen. Pom pidou is uit een heel ander hout gesneden dan De Gaulle en heel wat „fundamentele problemen' zullen dan zeker ingrijpend worden her zien. Als daarentegen de kleurloze Alain Poher de eindoverwinning boekt dan zal Frankrijk zo verwacht men algemeen in principe de klok naar een vorige republiek terugdraaien en dan kan het land dus nog alle kanten op. Wat betreft een datum voor de beslissende verkiezingen is nog niets bekend. Poher verklaarde gisteren I dat na 1 mei het kabinet zal bijeen VALKENBURG Met ingang van 16 mei is benoemd tot burgemeester van Valkenburg de heer N. van 't Wout thans gemeentesecretaris-ont- vanger van Renswoude. Valkenburgs nieuwe burgemeester 1 is 18 jaar oud en lid van d e ARP. Hij is getrouwd en heeft vier kinde- ren. De heer Van 't Woud trad ln 194;» als ambtenaar in dienst van de gemeente Renswoude en in 1949 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris- ontvanger. IIET stroeve verloop van de Be-» nelux-topconferentie in Den Haag toont aan hoe moeilijk het is voor drie landen om eigen be langen te verwaarlozen ten bate van een samenwerking in een groter geheel. Benelux, samen werking tussen België, Nederland en Luxemburg, waarvan de grondgedachte teruggaat tot in de Tweede Wereldoorlog. Het leek zo logisch: drie kleine landen over weldigd door de grote oosterbuur, besluiten in nieuwe tijden tot een harmonieuze samenwerking. Zij hebben één kustlijn, een gemak kelijk overzienbaar gebied, drie havens die voor het gehele ach terland van groot belang kunnen zijn en twee talen. Maar nu 25 jaar later, is er van die Beneluxgedachte weinig te recht gekomen. Twee van de drie havens Antwerpen en Rotter dam op een steenworp af stand van elkaar, beconcurreren elkaar fel. En het wantrouwen in Waals-België tegen „Holland** leeft nog altijd sterk. Zo sterk dafc het doel van de topconferentie in Den Haag. opheffing van de douaneformaliteiten bij de Neder lands-Belgische grens, in gevaar komt. Terwijl de gedachte aan een Europese samenwerking op dit moment bij het aftreden van president De Gaulle best een impuls zou kunnen gebruiken, wordt in Den Haag gedemon streerd hoe het niet moet. Onlusten in San Francisco De politie van San Francisco heeft gis- I teren een inval gedaan in het hoofd- kwartier van de militante „Zwarte Panter"-partü in de negerwijk Fill more. Zij moest gebruik maken van traangas om een menigte van enige honderden negers te verdrijven, die haar met stenen en flessen had be kogeld. Er zijn elf personen aange houden. Een agent werd gewond. (ADVERTENTIE) Alle merken (Van onze weerkundige medewerker) (GPD) Er zijn geen depres ses onderweg die het weer op Ko- inginnedag zullen bederven. Er n voor woensdag een redelijk om dle stellen Als mtal uren zonneschijn te ver- g en •noh-ton mnnr tnnrm is het n.TPT v 115 juni. Alhoewel het scenario voor de komende weken dus nog niet is vastgesteld, neemt heel Frankrijk echter aan dat de beslissing op 1 I juni zal vallen. Zie ook pag. 2 j achten, maar ivarm is het niet. ovendien is de bovenlucht nog J eel te koud ivaardoor er een kans p hier en daar een verspreide bui anwezig blijft. De middag temperatuur ligt voor ind april dicht bij normaal en hommelt tussen 13 en 15 gra in. In het binnenland kan het ier en daar iets hoger loorden. tderland ligt aan de rand van >.n hogedrukgebied dat zich bij island bevindt en daarmee ook m de rand van een koudere ïroming die veel buien met hagel Schotland en omgeving veroor- lakt. Er worden dit keer geen tempe ruren boven de twintig graden tmeten zoals drie jaar geleden P 30 april, maar zonnige perio- en en overwegend droog zijn rognoses die voor redelijk feest teer kunnen zorgen. De BilBtt verwacht van heden tot oensdagavond: wisselende bewol- ing en op de meeste plaatsen droog j eer. Zwakke tot matige in hoofd tak westelijke wind. Vannacht laatselijk nachtvorst, morgen over ig ongeveer dezelfde tempera- to'en als vandaag. (opgemaakt te 12.40 uur) 30 APRIL 1969 on op: 05.13 uur; onder: 20.03 uur. laan op: 18.10 uur: onder: 04.21 u. loogwater in Katwijk: 1.51 en 14.10; Ugwater9.58 u. en 22.23 u In paleis Huis ten Bosch in Den Haag heeft Koningin Juliana, die morgen haar zes tigste verjaardag hoopt te vieren de ministers ontvan gen die deelnemen aan de Benelux-topconferentie Den Haag. Voor het maken van een groepsfoto kwam Ko ningin Juliana met haar gas ten in de tuin van het paleis. Hier loopt zij samen met premier De Jong (links), en de Luxemburgse premier P. Werner en de Belgische G. Eyskens rechts van haar Daarachter loopt onder an dere minister Luns met zijn beide ambtscollega's de he ren Har mei Belgiëen Thorn (Luxemburg (ADVERTENTIE) zie pagina 13 Ook op Koninginnedag tot 1 uur tot Uw dienst. [ET debat in de Leidse raad gis teravond over het aanvullend krediet voor de Groenoord-vee- markt-sporthal, heeft een reeks bedenkingen die men tegen een dergelijk gigantisch project kan koesteren naar voren gebracht. „Met de rug tegen de muur" heb ben de meeste raadsleden tenslot te aan het college van B. en W. het aanvullend krediet gegund. Natuurlijk heeft, wethouder Harmsen gelijk als hij opmerkt dat er bij een dergelijk groot pro ject onvoorziene kostenstijgingen kunnen optreden. Anderzijds kun nen wij ons voorstellen dat er raadsleden zijn die de indruk heb ben dat het college teveel ver wacht van een nog aan te stellen directeur, in die zin dat wel ge dacht wordt: laat die man onze moeilijkheden maar oplossen, wij zien het niet helemaal meer. Het lijkt ons voor het college een reden te meer im in de ko mende maanden een duidelijk be leid ten opzichte van het ambi tieuze veemarkt-sporthal plan te voeren. ALPHEN AAN DEN RIJN D« Stichting Ziekenhuis Rünoord kan het Alphense ziekenhuis, rekenende van 1 januari 1969. van de Vereni ging voor Chr. Ziekenverpleging in Ermelo overnemen voor f 5.850.500 te betalen tin 25 jaar. Voorwaarde is onder meer dat de gemeente z»ch verbindt eventuele verliezen voor haar rekening te ne men. B. en W. die wijzen op de be langrijke functie van dit ziekenhuis voor de streek, stellen de raad voof daartoe te besluiten. ADVERTENTIE imp- NV Dit nummer bestaat uit 26 pagina's i DEN HAAG iGPD, ANP, AP) De eenmaking van de Benelux als douanegebied zal zeer waarschijn lijk niet op 1 nov. 1970 ingaan, zo was de conclusie aan het slot van de eerste dag van de Benelux re geringsconferentie in Den Haag. Uit Haagse gezaghebbende kringen wordt vernomen dat de conferentie zo moeilijk verloopt dat er nog een derde dag nodig zal zijn om een oplossing voor de problemen te vinden. De vooi gisteren vastgestelde on dertekening van enkele verdragen en protocollen waaronder, die over de eenmaking van het douanegebied en de afschaffing van de controles en formaliteiten aan de binnengren zen werd uitgesteld tot vandaag. De Nederlandse regering wil hier over eer bindende verklaring en de Belgische regering wil een vrijblij vende opstelling ten aanzien van het wegnemen van de Benelux binnen grenzen Om toch tot dwingende be sluiten te komen is de Nederlandse regering bereid belemmeringen die het wegvervoer aan de binnengren zen van de Benelux ondervindt ook enkele maanden na 1 november 1970 toe te staan. De Belgische regering verlangt echter de mogelijkheid minstens een jaar ervaring op te doen met het nieuwe systeem van omzetbelasting (de btw) dat per 1 januari 1970 wordt ingevoerd. In Nederland is dat al per 1 januari gebeurd. Van Neder landse zijde werd vernomen dat de Belgische regering ook politiek be zwaren tegen de verdere eenma- den. Van Nederlandse zijde Is men king van de Benelux heeft. zeer verbolgen dat de Belgen enige Deze komen onder andere voort dagen voordat de conferentie begon I uit de vrees onder de Walen dat het nog amendementen op de voor de I Nederlandse deel van België door j conferentie voorbereide voorstellen de eenmaking bevoordeeld zal wor- I ingediend hebben. .75 iftftoootoooooiofiooft Morgen Koninginnedag zal het Leidsch Dagblad niet verschijnen. Onze kantoren zün de gehele dag ge sloten. lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOti (ADVERTENTIE) IAKAR.TA PORT MflRESRV non m«I hot voi-Wan M'Ll' S l/VC, DJAKARTA. PORT MORESBY «AP. Reuter) De vertegenwoor ger van de Ver. Naties voor West- Irian. dr. Fernando Ortiz Sans, zou voorstander zijn van een regeling waarbij in de politiek meer ontwik kelde kustgebieden van West-Irian (Nieuw Guinea) bij de komen de volksraadpleging elke inwoner een stem gegeven wordt. In Djakarta heeft een VN-woordvoerder vanoch tend bekendgemaakt, dat Ortiz Sans is begonnen aan een ronde „buiten gewoon delicate onderhandelingen" met de Indonesische regering over dit onderwerp-in-het-algemeen, zon der echter te zeggen waarover pre cies onderhandeld wordt. Maar het is vrijwel zeker, dat de onderhandelin gen betrekking hebben op boven staande regeling Functionarissen van Australisch Nieuw-Guinea zijn gisteren begon nen met het verhoren van tachtig I Westirianezen. die zaterdag naar Australisch Nieuw-Guinea zijn ge vlucht. achtervolgd door Indo nesische politie. Tegelijkertijd is politieversterking en zijn bestuursfunctionarissen naar West-Sepik. in het grensgebied van Australisch Nieuw-Guinea. gezonden met het oog op nieuwe incidenten bij de grens met West-Irian. Volgens de functionarissen van Australisch Nieuw-Guinea be staan de Westirianese vluchtelingen uit mannen, vrouwen en kinderen. Zij bereikten Woetoeng in Austra lisch Nw-Guinea. met op de hie len een „aanzienlijke" groep Indone sische politiemannen. Dezen hadden wel de grens overschreden, maar. keerden naar West-Irian terug toen zü zich gesteld zagen voor een func tionaris van liet bestuur van Austra lisch Nieuw-Guinea. Vit het Leidsch Dagblad van 29 April 1869: (Advertentie) Zwem- en 11 Badinrigting Rhynzigt. Ope- ning van het Se>zoer. Maan dag den 3den Mei a.svoor lij dames van 's morgens 8 tot 12 uren. De ondernemer, G. J. C. Kramer. En ingenieur van Greno ble heeft een middel bedacht om een dood mensch in hardsteen te metamorpho- seeren. Men dompelt het lijk in een geheime vloeistof, be strijkt het met een bijzonder soort cement, laat het ter aarde bestellen en na 40 of 50 jaar vindt men een steen zeer geschikt or te bouwen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1