Goede voorlichting of nieuwsgaring beperkt Yolkerak fase in dicht: nieuwe Deltawerken i A A DIVIDENDEN GEVEN GEFLATTEERD BEELD riber FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Ministeriële gesprekken „onder de roos''' VISSEMELK IN CHILI PAGINA 6 LfclDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 APRIL 1969 (Van onze parlementaire redacteur dr. J. J. Vis) DEN HAAG (GPD) In Amerika, waar de maatschappe lijke ontwikkeling op veel gebieden ongeveer een kwart eeuw voor is op die van Europa, wordt de politieke journalistiek wel eens aangeduid als „de vierde macht", die naast de uitvoe rende macht (de president), de wetgevende macht (het Con gres) en de rechterlijke macht het staatsrechtelijk en poli tieke gebeuren beheerst. in dienst die het bestuurlijk beleid zo goed mogelijk proberen te „verko pen". Ze laten hun redevoeringen schrijven door mensen die weten welke zinnen de kranten halen. Ook de politici zijn zich tegenover de pers aan het versterken. Steeds meer Kamerfracties kopen bij de dagbladen ervaren journalis ten weg die ze gebruiken om hun pu bliciteit te laten verzorgen, hun re devoeringen te bewerken, uittreksels voor de kranten te maken. Juist deze journalisten, die met him vroegere collega's op een vriendschappelijke basis kunnen omgaan, worden steeds belangrijker pionnen in het politieke spel. Ze weten waar de kranten belang stelling voor hebben, ze kennen de vreemde golfbeweging in het nieuws, ze weten door welke factoren de nieuwspresentatie beïnvloed wordt. Eigen ervaring Deze mensen, die het journalistieke ambacht uit eigen ervaring kennen, hebben de bestuurders en de politici ook geholpen aan het wapen van de „vertrouwelijkheid". In onze demo cratie is het hele optreden van het bestuur in principe geheim, tenzij het uitdrukkelijk vrij voor publikatie wordt verklaard. De journalist die aan „vrije nieuwsgaring" doet is daarom op een voortdurende voet van oorlog met het bestuur. Wat hij te weten komt krijgt hij veelal via persoonlijke re laties, via zijn bronnen die hij dik wijls door jarenlang moeizaam wer ken heeft verzameld, door een reeks kleine gegevens en aanwijzingen te combineren tot een volwassen jour nalistieke primeur. Deze manier van werken staat bij de overheid niet in een bijster goed blaadje. Het kan voorkomen dat ge gevens in de openbaarheid komen die de overheid nog even achter de hand wil houden, terecht bijv. omdat nog niet alle betrokkenen zijn ge raadpleegd of omdat onderhande lingsposities worden geschaad, ten onrechte omdat men blunders liever geheim wil houden. Een middel om ongewenste publici teit tegen te gaan kan het verstrek ken van vertrouwelijke gegevens zijn. Een minister die aanwijzingen heeft dat journalisten een stuk nieuws op het spoor zijn, schrijft een perscon ferentie uit, waarop rüj de hele kwes tie uit de doeken doet, maar met de toevoeging dat zijn mededelingen vertrouwelijk zijn en dat er dus nog niet over geschreven kan worden. „U zult begrijpen heren, dat onze onderhandelingspositie in internatio naal verband publikatie op dit mo ment niet toelaat". Het effect van dit optreden is duidelijk: de betrokken journalisten zijn tot een zwijgplicht gebonden. Ook die ene journalist, die bijna alle gegevens verzameld had De term „vierde macht" wijst er op dat de politieke journalist daar meer is dan alleen maar waarnemer en be schrijver, maar zelf een min of meer actieve rol speelt, een rol die bestaat uit het beoordelen van het optreden van bestuur en volksvertegenwoordi ging op soms nogal onbarmhartige wijze, het blootleggen van motieven die door de president en de volksver tegenwoordiging niet rechtstreeks genoemd worden, het beoordelen ook van personen die zich met het be stuur en het vertegenwoordigen van het volk bezighouden. Natuurlijk leidde deze manier van werken tot een tegenactie van zowel bestuur als volksvertegenwoordiging. In Washington deed daarom de „perschef" al heel vroeg zijn intrede. Het bestuur probeerde zijn handelin gen zo goed mogelijk in de pers te verkopen, parlementsleden begonnen in hun optreden zoveel mogelijk re kening te houden met de pers. Amerikaanse presidenten hadden en hebben er een flink handje van om journalisten bij hun voornamen te noemen. De wekelijkse persconfe renties van vele presidenten ont wikkelden zich tot gebeurtenissen van politiek belang. Woordvoerders van het Witte Huis, zoals James Ha- gerty en Pierre Sallinger kregen we reldbekendheid. Beïnvloeding van de pers, door het nieuws op een bepaalde manier en op bepaalde momenten te presente ren, „news managing", werd een apart vak en een apart probleem. Ontwikkeling Wie de Nederlandse kranten een beetje volgt zal het opvallen dat wij hier aan een ontwikkeling bezig zyn die sterke overeenkomst vertoont met de Amerikaanse. Het voornaamste verschil is het ontwikkelingstempo de richting is dezelfde. De achter stand om dat woord maar te ge bruiken hoewel we er geen waarde oordeel mee willen uitspreken hangt een beetje samen met de (nog steeds bestaande) aanwezigheid van beginselen in de Nederlandse politiek. Het is wat moeilijk om over per soonlijke drijfveren van politici te schrijven zolang ze hun optreden vooral baseren op partij-politieke principes. Waarom gaat iemand in de politiek? Waarom wordt iemand minister? Kan hij het werk wel aan of is hij een waardeloze prutser? Laat hU zich inpakken door zyn col lega's, zijn ambtenaren, het parle ment? Dat zijn vragen die in de Ne derlandse politieke journalistiek nog weinig worden gesteld en beantwoord maar het begint te komen. Om het Amerikaanse voorbeeld te volgen: ook de nieuwsmanipulatie, de „news managing", is geen onbe kend verschijnsel meer. Alle minis ters hebben voorlichtingsambtenaren en op het punt stond zijn verhaal te publiceren. Wèg is de primeur. Inpakken Een buitenstaander zal zeggen dat de journalisten indien zij van me ning zijn, dat publikatie beslist nood zakelijk is zich dam maar niet op deze manier moeten laten inpakken. Dat is waar maar in de praktijk is het vrij moeilijk om je er tegen te verzetten. De betrokken ournalist moet tijdig in de gaten hebben wat de minister zal gaan vertellen, hij moet opstaan en de conferentie ver laten. Moeilijker nog wordt het als Jour nalist a van krant x de persconfe rentie bijwoont en journalist b van dezelfde krant de man was die het nieuws bijna „rond" had. In de dis cussie ter redactie wint collega a het dan meestal want schending van het vertrouwen kan voor lange tijd een heleboel relaties die voor de toe komst in stand moeten blijven verzieken. Soms is collega b de win naar en dan ontstaat er een rel in het politieke en journalistieke we reldje. Zoiets is begin deze week gebeurd toen miniter Den Toom (Defensie) op een vertrouwelijke bijeenkomst van journalisten ineens nieuws begon te vertellen: de Nederlandse aarze ling om deel te nemen aan de ont wikkeling van het nieuwe gevechts vliegtuig MRCA '75. De vraag of Ne derland nog mee zal doen aan deze opvolger van de Starfigbter was al geruime tijd een interessant punt. Het dagblad Trouw was met zyn journalistieke speurwerk al heel ver en vertikte het om zich te laten gij zelen door de vertrouwelijke medede lingen van de minister. Gevolg: een rel. Het bestuur van de Parlementai re Pers Club, dat als gastheer voor de ontmoeting met de minister was opgetreden, vond dat Trouw het ver trouwen geschonden had, dat daar door de vereiste grondslag van ver trouwen aan het vertrouwelijk over leg met ministers was komen te ver vallen en trad af. Het was een gebeurtenis die enige aandacht trok ook al omdat er deze week aan het Binnenhof toch niets anders te beleven viel. Maar het kan meer zyn dan een incident, mo gelijk een symptoom van een scher pere verhouding tussen bestuur en politici enerzijds en politieke journa listiek anderzijds. WILLEMSTAD (GPD) De gisteren voltooide sluiting van de j tekent^de^aanleg van de Haringvliet- Valkerakdam is de meest spectaculaire gebeurtenis van de Deltawerken sinds de totstandkoming van de Grevelingendam. Spectaculair was trouwens het afzinken van elk van de twaalf caissons waarmee onmiddellijk na Pasen een begin werd ge maakt. Gistermiddag werd de laatste cais- van twee tot vier meter oplopen en son stevig op de drempel gezet en kwamen stortvaartuigen langszij om naast de onderkant van de kolos la dingen steen te laten vallen. Aan één kant bleef een gat van vier meter breedte over en aan de andere kant een spleet van een meter. Daarin werden in de loop van de middag stalen netten neergelaten die opge vuld zullen worden met stenen. Maandagmorgen wordt de „ope ratie Volkerak-dam" afgesloten. Om precies acht uur worden de stalen schuiven in de caissons neergelaten. Bij de Deltadienst van Rijkswater staat, spreekt men over de Volkerak- dam als een secondaire dam. Toch zal de dam in het geheel van de Del tawerken een belangrijke functie hebben en zelfs zullen onmiddellijk na de sluiting zich al belangrijke ge volgen voordoen. Zo zal het verschil tussen hoog en laag water ten zuiden van de dam i het Volkerak gesloten. zal door het weerkaatsen van de vloed vanuit het zuiden, tot op grote afstand in de Zeeuwse wateren nieu we stromingen optreden. Maar de Volkerakdam is maar een schakel in het geheel. Een belang rijke schakel, want als de dam er is zal Nederland niet meer kunnen aar zelen met de voortzetting van de overige Deltawerken. De directeur van de Deltadienst, ir. J. Volkers, zei hierover tijdens een uiteenzetting van de werken„Zolang niet alle werken zyn uitgevoerd, is er nog geen sprake van veiligheid in het Deltagebied. (Een herhaling van de ramp in 1953 is nog steeds mogelijk). De Volkerakdam is echter een span nende fase in ons werk. Wy moeten nu voort in een snel tempo. Dat be- Door het invaren en afzinken van de laatste caisson is gisteren ADVERTENTIE dam. Verder moet met spoed worden gewerkt aan de afsluiting van het Brouwershavensegat, om de ongun stige invloeden van de Volkerakdam weg te nemen en tenslotte rest ons dan het grootste karwei: de afslui ting van de Oosterschelde". Op andere fronten Rijkswaterstaat werkt op vele fron ten, dank zij het feit dat de regering niet heeft geknibbeld aan de finan ciën. In het Haringvliet zijn de spui- sluizen van de nieuwe dam al ge reed. De noordelijke helft van het tracé wordt volgend jaar gesloten als via een kabelbaan betonblokken in het water worden neergelaten. Het Brouwershavensegat zal eveneens met door een kabelbaan De nieuwe Volkeraksluis met daarachter de twaalf caissons die inmiddels een plaatsje hebben ge kregen. Op de achtergrond is vaag de Haringvlietbrug te zien. aan te voeren betonblokken in 1971 worden gesloten. Wat de Oos terschelde betreft, dus de dam tus sen Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland. moeten eerst drie werk- eilanden worden aangelegd, waarvan het eerste, dat op de Roggeplaat, binnenkort wordt gebouwd. De slui ting van de Oosterschelde is voor zien in 1978. De Volkerakdam krijgt een belang rijke invloed op de waterhuishou ding, omdat reeds direct na de feite lijke sluiting het nutteloos afvloeien van Rijn- en Maaswater wordt ver hinderd. Hierdoor kan meer water naar het IJsselmeer worden gediri geerd ten behoeve van midden- en noord-Nederland. En in perioden van lage water-af voer meer water langs Rotterdam naar zee worden gevoerd als tegen druk tegen de opdringende verzilting. Via de inlaatsluis in de Volkerak dam zal, na afsluiting van de Oos terschelde, Rijnwater in het Zeeuwse meer worden gelaten om daar een zoetwatervoorraad te vormen voor geheel zuidwest-Nederland. WERELDWONDER fN PARUS Vrijheid»- Eiffel- Pufeauxforen S. beeld in toren fn»rii«1 (5 New York Jm De bouwer van het Atomium te Brussel heeft een wereldwonder ont worpen in de vorm van een 725 me ter hoge metalen toren. De toren hoopt men te bouwen in het kader van het uitbreidingsplan van Pu- teaux- een voorstad van Parijs. Deze toren de grootste van de wereld kan men bouwen voor een bedrag van 20 miljoen dollar. Diver se bankinstellingen te Parijs willen de bouw financieren. De toren moet komen te staan op de Place de la Défense. In de top van de toren is een draaibaar restaurant en uitzicht platform ontworpen. De toren zal te vens dienst doen als radio- en tele visiezender. Voor de toegang tot de toren zal men een toegangsprijs hef fen. Aangezien de toren is ingepast in een bouwobject met flats, winkels en wegen is de uitvoering afhanke- kelijk van de nodige bouwvergun ningen. Komt het project tot uit voering, dan heeft de befaamde Eif- feltoren afgedaan als „handelsmerk" van Parijs want de nieuwe toren is ruim tweemaal zo hoog! Het ziet er uit als melk, 't smaakt als melk en het bevat meer eiwitten dan melk. Het wordt gemaakt van vis. Dit nieuwe vervangingsmiddel voor melk is door Chileense visserij-des kundigen ontwikkeld voor het voe deren van kalveren in Chili. Het vervangingsmiddel kan, dien juist behandeld, ook door men sen worden gebruikt. Het aantal toe passingen is groot. Het middel heeft de vorm van witte poeder, die evenals gewone melkpoeder wordt aangelengd met water. Het nieuwe poeder is volko men geurloos en doet op geen enkele wyze aan vis denken. Volgens de voedsel- en landbouw organisatie (FAO) der Verenigde Naties worden in Chili per jaar 350.000 kalveren geslacht omdat de melk die zij moeten drinken, hard nodig is voor de mensen. Nu kun nen de kalveren de nieuwe vissemelk krijgen en in leven blyven totdat zij groot genoeg zijn voor de slacht. Onder juiste hygiënische omstan digheden kan de vissemelk ook wor den gebruikt voor de vervaardiging van kaas, roomijs en andere levens middelen, die gewoonlijk van koe melk worden gemaakt. Op het ogenblik wordt de visse melk gemaakt van kabeljauw, maar minder dure vis kan even goed wor den gebruikt voor de produktie. Het vervangingsmiddel voor melk is ontwikkeld, dank zy een subsidie, die de Verenigde Naties hebben ver leend aan het Chileense instituut ter modernisering van de Chileense visserij. WASAUTOMATEN AFWASMACHINES LIEBHERR NEDERLAND N V 020 946287 AMSTERDAM In werkelijkheid is het vermogen echter veel groter dan het geplaatste aandelenkapitaal weergeeft. Door reserveringen en andere ingehouden winsten beloopt het eigen vermogen ruim f 110 min, dus vier en half maal zoveel. Daarnaast wordt nog gebruik gemaakt van de zogenaamde vreemde middelen, waal-mede het geleende kapitaal wordt aangeduid. Telt men dit erbij dan komt men op een totaal vermogen van f 323 min. Stelt men daar de winst van i 15.9 min tegenover, dan komt men op een percentaeg waarvoor elke bankdirecteur graag middelen op lange termijn zou aantrekken. Kom tegenwoordig maar eens met een rente van 5 procent als het bedrijfs leven bereid is voor kortlopende le ningen meer dan 7 1/2 procent te betalen. Heel wat voordeliger zijn de on dernemingen uit met het risicodra gende kapitaal. Al is het wel zo dat de vergoeding voor het geleende kapitaal voor bijna de helft wordt gedragen door de fiscus. Betaalde rente is een aftrekpost bij de aan gifte voor de vennootschapsbelasting, terwijl het dividend pas betaald kan worden uit hetgeen er overblijft als ed fiscus ten behoeve van de ge meenschap een portie van 46 pro cent in de wacht heeft gesleept. Dat daarna over de uitbetaalde dividen den nog eens inkomstenbelasting moet worden betaald is weer een andere kwestie. Uiteindelijk kan men zich afvra gen wat de aandeelhouder per saldo netto overhoudt, want doorgaans zijn dat mensen uit hogere inkomens groepen, die een flink deel van hun inkomen in de vorm van inkomsten belasting moeten offeren. Deze overpeizing drong zich op bij het lezen van het jaarverslag van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Door reserveringen heeft de grote scheepvaartmaatschappij een vermo gen geaccumuleerd van f 301 min, hoewel het geplaatste kapitaal niet meer beloopt dan f 40 min. Over het vermogen van f 301 min ontvangen aandeelhouders tezamen f 4 3/4 min dividend, of even meer dan 11/2 procent. De fiscus ontvangt ruim een milroen meer dan alle aan deelhouders met elkaar, maar boven dien mag worden aangenomen dat van hetgeen de kapitaalverschaf fers in handen krijgen ook nog bij na de helft, dus f 2 min in de schat kist verdwijnt. In feite bedraagt het netto loon voor het beschikbaar ge stelde vermogen minder dan 1 pro cent. Zonder de omvangrijke investerin gen, welke het bedrijfsleven in de afgelopen jaren heeft gedaan, veelal met ingehouden winsten, zou het in de verste verte niet mogelijk zijn om de kostenstijgingen op te van gen, welke stijgingen nog onvermin derd voortgaan. Bij een bedrijf als Hoogovens wordt er rekening mee gehouden diat de loon- en sociale las ten per werknemer in de komende drie jaren met 30 procent zal toene men. De gemiddelde personeelskosten per werknemer in IJmuiden (in to taal 17.620 mam bedragen f 19.150 per jaar. Tien jaar geleden behoef de er per werknemer maar f 8000 te worden uitgegeven. Gedurende de laatste tien jaar heeft Hoogovens voor f 2.117 min. uitgegeven aan nieuwe produktle- middelen, waarvan in de laatste drie jaren bijna de helft van dit bedrag. Het einde is nog lang niet in zicht, want als de plannen voor de bouw van een hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte gerealiseerd worden zullen er nog vele honderden mil joenen bijkomen. Risicodragers Hoogovens ziet echter wel aanko men dat het niet mogelijk zal zijn een dergelijk bedrijf uit de grond te stampen als de financiering afhan kelijk zou zijn van hetgeen aandeel houders op tafel kunnen leggen. Het rendement is te laag als ge meten wordt naar het dividend dat nu al jaren achtereen op 20 procent wordt gehandhaafd maar dat op het werkelijke vermogen niet meer be draagt dan 2Vt procent. De spaar bank geeft voor direct opvraagbaar geld al 3% procent en daarbij loopt men dan nog niet eens het onderne mersrisico dat met een aandeel in herent is. Pijnlijke gevolgen De kostenstijgingen van de laatste maanden hebben tot gevolg gehad dat in alle bedrijven naarstig wordt gezocht naar mogelijkheden om te genwicht te bieden. In sommige ge vallen komt dit neer op reorganisa ties. welke vooral voor oudere werk nemers vaak pijnlijke gevolgen heb ben. Het voornemen van het bestuur van Thomassen en Dryver-Verblifa om geleidelijk een aantal fabrieken te sluiten ten einde tot meer effi ciënter produktie te kunnen geraken heeft al heel wat stof doen opwer pen. De blikfabrieken zijn er slechts enige uit de ry van bedrijven welke de laatste jaren door verhoging van de efficiëncy tot inkrimping en over schakeling van personeel moesten be sluiten. De Koninklijke Nederlandsche Pe troleum Mij, die deze week in het nieuws was door de mededelingen. welke in de aandeelhoudersvergade ring werden verstrekt. Gestreefd wordt naar een jaarlijkse winstvermeerdering van 10 procent, hetgeen noodzakelijk is om gelijke tred te kunnen houden met de in- vesteringseisen van deze tyd. Dat het niet gemakkelijk is blijkt wel uit de mededelingen die in de vergadering werden gedaan over de belastingdruk op een liter benzine. De schatkist vaart er wel bij, want van elke liter, diie aan de pomp 59 cent kost gaat 41.3 cent naar de fis cus. De pomphouder moet er ook wat aan verdienen en uiteindelijk houdt de Koninklijke/Shell groep een net toresultaat over van 1.1 cent per li ter verkocht produkt. Daarvoor moet de ruwe olie van heinde en ver wor den aangevoerd, kostbare raffinade rijen in tact worden gehouden en enorme bedragen worden uitgegeven voor het verkoop, en distributie-ap paraat. De Koninklijke heeft de krachtige winststijging va/n de afgelopen jaren kunnen bereiken door omvangrijke investeringen en zeer grote verbete ring van de efficiëncy. Het aantal werknemers dat in 1959 nog 219.000 man beliep is ingekrompen tot 171.000 man, maar de personeelskos ten zyn gestegen van f3.2 miljard tot f 4.3 miljard. (Van onze financiële medewerker) LEIDEN (GPD) Uit de stroom jaarverslagen kan men lezen dat de meeste bedrijven erin slagen om een redelijk lijkende winst te behalen. De totale winstbedragen doen een gewoon mens soms naar z'n hoofd grijpen, maar als dan gelet wordt op hetgeen ervoor moet worden gepresteerd qua omzet, dan valt het resultaat vaak bitter tegen. Neem alleen maar een jaarverslag als dat van Albert Heijn, dat de laatste jaren enor me kapitalen heeft uitgegeven voor de inrichting van super markten, maar die moet werken met een winstmarge van niet meer dan 1,7 procent. Op een totale omzet van ƒ888 min. per jaar bedraagt de nettowinst niet meer dan 15,4 min. Ver gelijkt men dit bedrag met dat van het geplaatste aandelen kapitaal, dat nominaal f23,5 min. bedraagt, dan dringt de ge dachte zich op, dat het bedrijf toch niet zo slecht boert.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6