ZUIDERZEEBOTTER IN ERE HERSTELD ogeldom ein bij uitstek voor de Bretonse kust Uw melkman heeft ze weer! ■.si f 2j§|| f J '-'Ami: -• .V-; •3- Best, maar liardstikke duur SSploegstoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten Jan Bentveld jr. !S SEPT ISLES" leeuwezegel Elke dag vers van uw melkman SF 'jJÊP - S WÊ/MH JIIPlIÉk IJr Willem Smit: r> r> DAG 26 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD at al jaren in de pen en in de lucht. Maar we werden pas met de neus op de feiten gedrukt, toen we zelf botter- ers waren. We haalden onze boot in 1965 uit Durgerdam. as half gezonken en de eigenaar had er meer dan genoeg )at drukte de prijs aanmerkelijk. Een meevallertje dus. napten de zaak op en gingen varen. Elk Jaar legden we er voor onder houd en reparatie duizenden guldens op toe. Kan dat nou niet anders, c'achten we. Van anderen hoorden we dezelfde klachten. Met je moei- gelijkheden. Zo kwamen de Vereni- gelijkheden. Z kwamen de Vereni ging Botterbehoud en Tagrijn van de grond. Medio oktober vorig jaar. We redden het wel. Onze aanloop was het moeilijkst. Die hebben we achter de rug. Wij zijn met vijftien leden en er komen er meer bij. Niet zo bar veel natuurlijk, want het gaat hier om eigenaars van echte Zuiderzee bot ters. Dus geen staal, geen luxe, geen franje of gerieflijk- kajuit, nee, zui ver het houten zeilschip, origineel tot op de botten! Die zie je niet veel, hooruit zullen er dertig in de vaart zijn. Een enorme en snelle te ruggang bij vroeger vergeleken. We betalen voorlopig veertig pop aan contributie. Daar krijgen we het Tagrijn-bulletin voor en daar is ook gebruik van 't Tagrijndepot bij inbe grepen. We willen absoluut niet een ex clusief clubje zijn of worden. Daar om kunnen eigenaren van andere houten schepen afzonderlijk lid van Tagrijn worden tegen dezelfde con tributie en eveneens profiteren van de lage depot-prijzen. De enige res trictie is. dat typische botteronder- delen uitsluitend door botter-eige- naren kunnen worden aangekocht. Verder scheren we als collega's alles over één kam. Zo zijn in ruwe halen en krassen de botter-geboden. Minder dan tien. We noteerden ze in een loods van het vriendelijke jachthaventje The Anchorage in waterrijk Kortenhoef. De kou van de Hollandse voorjaarsdag vergaten we door het enthousiasme van de ons omringende bottervrienden. Loes Hoffmann uit Bussum, met recht tot secretaresse van de jonge spruit in het verenigingsleven gebombar deerd, deed het woord voor de vuist weg. Penningmeester, N. J van de Sande Bakhuyzen uit Naarden on derstreepte, vijlde bij en vulde de explicatie aan. Op die manier werd het doopceel vlot en vaardig ge licht. Schepenrestaurateur Piet Dek kers luisterde mee en souffleerde soms. Met zichtbaar gezag, gemar keerd door een riante baard. Hij is bezig met een bijna over leden zeepunter nieuwe ledematen in te zetten en in oude glorie te herstellen. Dekkers heeft in de Kor- tenhoefse jachthaven zijn dagelijkse werkterrein beroepsmatig) en hij gaat ook een belangrijke rol spelen ln de bottergemeenschap. Met hand en hoofd, restauratie en t°chnische adviezen. Vraagbaak en klachtenboek dus. Met Erik Hoff mann zijn dit wel de gangmakers. (ADVERTENTIE) Interieurverzorging NIEUWE RIJN 24 hoek Burgsteeg» LEIDEN - TEL. 34671 De Rotterdammer R. van Waning troont daarbij in de voorzittersstoel. Kivade erfenis Het is met de botters, eerlijk ge zegd, na de oorlog niet florissant ge staan. Ze kregen een beroerde naam. om dat handige l eden ze voor een appel en een ei gingen opkopen en prij zig exploiteerden. Roofbouw dus. Enkelingen hadden daar niet van terug. Die hebben nu de koppen bij elkaar gestoken en vereren hun bot ter als het mooie, meest efficiënte, zeilende vissersschip. Hun liefde gaan zij uitdragen op binnen- en buitenwateren. De image van de bot ter moet verbeterd worden, het schip, dat de ander tart door tegen over zo weinig tuig zoveel vaart en gewicht te stellen. De vrienden zijn zich de finan ciële problemen bewust. Daar kan het Tagrijndepot aan tegemoet ko men door lagere prijzen via geza menlijke aankopen. Dat scheelt min stens dertig procent. Ook kunnen de leden eigen materiaal ten ver koop of voor ruil aanbieden. Als dat proces eenmaal aardig loopt, is een groot zorgenkind tot de orde geroe pen. Met de precaire verzekeringskwes tie is men een eind op de goede weg Een Amsterdamse firma heeft zich in principe bereid verklaard een aantal botters van de vereniging ge zamenlijk all risk te verzekeren te gen een heel wat aantrekkelijker premie dan individueel mogelijk zou zijn. Verhuren ;t voor de Franse kust, iets üijk van Bretagne, ligt een Ier gebied, woest en uitge- i, waar geen mens ook een voet zet. Zelfs het niet heeft om een voet te Het gebied de wijk- voor vogels bij uitstek es sept isles (De zeven ei- L Jkleine reservaat wordt be rt door een groot vogelliefheb- bert Chapellier, trouw bijge- loor de kustvissers. ilandjes hebben een grotere Ing" dan ooit. Na de ramp met ker „Torrey Canyon" waarbij oot aantal zeevogels de dood bebben de vissers en Albert lier de handen ineengeslagen (el mogelijk dieren van de ver- tlijke stookoliedood te redden, or is het aantal gevleugelde rs van de eilandjes enorm toe- n, want na de wintertrektoch- de vogels teruggekomen en dit ongerepte stukje land tot ■te woonplaats gekozen, (ogeldomein van Albert Cha- ligt ongeveer zes kilometer Brentonse kust, bij Granit iet doet zijn naam eer aan. «t bestaat werkelijk uit zeven met een totaal-oppervlakte teveer 26 hectare. Handen die op z'n minst al 4000 jaar van het vasteland scheiden, hebben (misschien ftrdoor) dezelfde geologische beid behouden als het nabyge- tontinentkale rotsen, afge wet kiezelachtige heidevelden, de bijzondere gesteldheid vor- b het prille lentezonnetje t rotsen van de eilandjes Bretonse kust er feeste- men de eilanden een byzonder aan trekkelijke vogelbroedplaats. De pa pegaaiduiker wordt er al meer dan 150 jaar waargenomen In 1910 kwam Albert Chapellier naar de „Sept isles" om daar een „vrijplaats" voor vogels te creëren .Hij wilde het leven en de gewoonten van met name een bepaalde groep pape gaaiduikers bestuderen, die in holen leven. Het duurde echter niet lang. of de eilanden kregen door de grote rust een bijzondere aantrekkings kracht voor andere vogelsoorten. De papegaaiduikers kregen dan ook bin nen vrij korte tijd „visite": kleine pinquins. meeuwen en grote zee meeuwen zochten er een beschut en „comfortabel" onderkomen. In latere jaren zocht en vond een steeds gro tere verscheidenheid van zeevogels een veilig onderkomen op de eilan den. De dieren worden met verrekijkers geobserveerd. Men ziet dan, dat de dieren volkomen op hun gemak in absolute vrijheid leven. Het is streng verboden de eilanden te betreden, want bij iedere stap die een nietsver moedende bezoeker zou doen. loopt hij j het risico een van de vele nesten te verpletteren. De rust van de dieren wordt niet alleen door een oppasser gegaran deerd. ook alle vissers uit de buurt hebben zich opgeworpen als vrijwil lige beschermers van de vogels, die de omgeving ao'n bijzonder cachet, ge ven. Maar er moet nog meer kou uit de lucht. Botterbezit is en blijft duur. Daarom zijn er eigenaren, die hun boot in de zomer per week gaan verhuren aan b.v. gezinnen die graag bet water op gaan. Kosten f600.— inclusief schipper, voor acht per sonen. Dat is niet gek, vergeleken bij een buitenlandse reis. Met die in komsten wil de bottereigenaar de eindjes aan elkaar knopen, zijn on kosten wat dekken voor bredere eigen wiekslag. Op het programma staan verder zogenaamde bot terkampen. Daar mede hoopt men belangstelling voor de botters te kweken of op te voe ren. In die lijn past ook een Jaar lijkse reünie. Die start in Enkhui zen, ln het derde weekeinde van mei. Vanwege de nodige publiciteit zullen ook heel wat kranten uitge nodigd worden om deze botterdag mee te maken en te verslaan. Een ander moeilijkheidje in het financiële vlak is de kwestie van een niet zo dure werf. De weinige houten schepen die er nog zijn. zou den eigenlijk een streepje voor mo eten hebben, zo redeneren de meeste bc tter- en thousiasten Vandaar, dat de botters niet meer terecht kunnen in havens aan de Veluwe-rand, zoals Harderwijk, Nij- kerk, Elburg en Spakenburg, of ze moeten hun masten verminken. Omdat o"erheidsinstan ties oor en oog gesloten houden, wordt de ruim te voor de botter, steeds kleiner en raakt ie zo'n beetje in het hoekje waar de slagen vallen. De coöperatieve vereniging Botter behoud heeft meer pijlen op haar boog. Bij haar geboorte heeft de Stichting Stamboek instemmend ge- Kr.ikt. Men gaat elkaar niet voor de voeten lopen. De stamboekers stu ren aan op gezelligheid en de bot ter behouders op de harde praktijk. Om de zoveel tijd verschijnt voor taan Tagrijn, het bulletin, dat ln eerste instantie qua inhoud, pro- duktie (stencil) en redaktie op po ten gezet werd door de Hoffmannen en Van de Sande Bakhuyzen. Natuurlijk koestert Botterbehoud ook statuc-ire doelstellingen. In het niet slecht debuterende Tagrijn lo pen die van a. tot en met h. Daar onder vallen: inventarissen van alle nog varende houten botters, bestu deren en vastleggen van de histo rie van de botter, aan- en verkoop, publiciteit, evenementen en samen werking met soortgenoten en gelyk- denkenden. Wat wilt ge nog meer? zouden we zo zeggen ADVERTENTIE Die verfijnde, porseleinen, rijk gedecoreerde kopjes, die u krijgt bij Leeuwezegel. Voor niet meer dan vijf entwintig rode leeuwtjes en twee gulden tachtig brengt hij deze drie feestelijk verpakte kopjes bij u thuis. Zo maar, omdat u alleen met de fijnste marga rine tevreden bent Met Leeuwezegel. Zorgen En dan is er nog de gemeen schappelijke klacht: te lage door- vaarthoogte bij de nieuwe bruggen. -i .'"V fV. I sf -I -T-'ij j -W'4 f 'ff a Willem Smit is nu zesenzes tig. Zes jaar geleden streek hij voor immer de zeilen van zijn BU 119. Een halve eeuw vissen op de Zuiderzee zat er op, de zee, die langzaam maar zeker door koude, grimmige dijken tot een binnenwater gedegradeerd werd. Smit bleef voortaan bij moeder de vrouw. In het vriendelijke, propere huisje aan de Zuid- wenk. Hij verdween van het strijdtoneel. Met stille trom. Zoals tientallen geboren vis sers voor hem. Allemaal de schuld van die dijk. De herin nering aan vele jaren keihard werken onder de blote hemel ebde weg in de laagste, lange uitlopers van geketend water. Het afscheid van de visserij betekende ook het eind van de band met de trouwe bot ter, die Willem Smit dik der tig jaar door weer en wind had gedragen. De schipper moet gezworen hebben, dat zijn 119 niet roemloos op de wal zou sterven, omdat zijn baas geen visvergunning meer kon krijgen. Hij zou er een andere baas voor vinden. En die ander moest on voorwaardelijk een pure liefhebber van hout en zout en volle bruine zeilen zijn. De advertentie leverde ge gadigden op. Een Engelsman, met een prettig prijsje, kreeg "t-, de voorkeur. De BU 119 ging binnendoor naar België en stak toen in zeven uur het woelige Kanaal over. Nadien kwam nog wel een brief over de post naar Bunschoten, maar een weerzien van de twee gescheiden vrienden zat er niet meer in. Aan de Zuid- wenk troost men zich met de gedachte, dat de 119 het aan de overkant goed heeft ge troffen. De oude rot, Willem Smit, die vijftig jaar sleet tussen zwaard, deken en kluiver, hoe denkt hij over het streven van jongere tijd- en landge noten. Om de houten botters origineel, zonder een splin tertje concessie hoog op het ereschavotje te houden? „Tja, dat zou mooi zijn met die raspaardjes. Maar hard- stikke duur. Je moet rekenen. Geregeld 's winters op de hel ling. En dan maar zien wat er loos is en wat gerepareerd moet worden. Soms valt dat mee, maar een jaar daarop duik je prompt zwaarder in de kosten. In zo'n geval is een dikke tweeduizend gulden helemaal geen uitschieter. Als bruintje dat vlot kan trekken ja, dan zit het wel goed. Maar velen gaan wik ken en wegen. En als er dan een paar keer pech bij komthet is wel een steun in de rug als zo'n vereniging als Tagrijn de nodige spullen levert. Ik zou zo zeggen: „Uitkijken blijft geblazen, maar laat ze hun best doen. Onze kotters zijn het waard"

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17