Sombere voor nieuwe vooruitzichten haringteelt Openbare bibliotheek in Leiderdorp krijgt hogere subsidie VUILVERBRANDING IN LEIDEN DUUR Goud en zilver voor mej. M. J. Blankenstijn Visserij moet elders nog niet benutte kansen aangrijpen voor betere resultaten STARFIGHTERS UIT AMERIKA VOOR JORDANIË STEEDS MINDER HARING BOMENSTERFTE DOOR AARDGAS Solglytt nu in modern kleed Steeds Vooruit 3 naar tweede klasse Oranjefeest in Warmond Autobotsing in fl armond VIJF MAAL VASEN Enorme optocht in Chinese hoofdstad Lagos: „Owem" omsingeld, maar niet gevallen" OPHALEN GROF VUIL ZATERDAG 26 APRIL 1969 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 11 j WASHINGTON (DPA) De Ver- I enigde Staten zyn in beginsel bereid Jordanië een tweede eskader van 18 Starfighter-toestellen van het type F-104 te leveren. Er is geen nieuwe wapenleverantieovereenkomst ge sloten. De lopende overeenkomst hield evenwel een optie in op de le verantie van een tweede eskader. Bij zijn bezoek aan Washington in het begin van deze maand had Koning (Van onze visserijredacteur) KATWIJK/IJMUIDEN De nieuwe haringvisserij, die voor de Nederlandse zeevissersvloot op 27 mei mag beginnen, be looft, wat de Noordzee betreft, nog slechter te zullen uitpakken dan vorig jaar het geval is geweest. Toen kwam de produktie niet hoger dan 60 procent van de hoeveelheid, die in 1967 uit het klassieke haringreservoir is gehaald. Tot deze sombere verwachting komt drs. J. J. Zijlstra, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonder zoek in IJmuiden. De vangst- verwachting voor 1969 berust op twee factoren: het overschot van de oudere haring, die vorig jaar al beschikbaar was voor visserij, en de hoeveelheid jonge haring die erbij komt. De haringoogst uit de Noordzee is vorig jaar zeer slecht geweest. De visserij intensiteit was toen al zeer hoog en zij is daarna nauwelijks afgenomen. Met andere morden: er is van de toch al niet grote hoeveelheid, die in 1968 aanwezig was bitter weinig overgebleven. Men zal het dus moeten hebben van de jonge haring, een magere aanvulling. Uit de internationale proefvisserij op jonge haring in 1968 weten de biologen, dat er in dit jaar maar lela, heel weinig jonge vissen naar de reii Noordzee gaan. „In feite hebben we nog nooit zo weinig jonge haring waargenomen als in het voorjaar 1968 en de gevolgen van de af wezigheid toen al. zal zich nu eerst laten voelen", aldus drs. Zyl- oistra. Deze bioloog, die een lange reeks van jaren opmerkelijke vangstprog- heeft gesteld, ziet wel een lichtpuntje in de zuidelijke Noord- jee voor de Engelse wal, het Ka naal en de Sandettie. Hij acht het mogelijk, dat daar de visserij niet U slechter zal zijn dan in 1968, mis- 1A scliien zelfs iets beter, Na een lan- ge periode van zeer slechte vangsten is op genoemde visgronden thans een lichte verbetering ingzet. volgend jaar. Waardoor de situatie daar zeker niet al te somber is. Andere visgronden liggen be noorden Ierland en bü de Hebriden. Hier is de visserij int ensiteit aanzien lijk lager dan in de Noordzee. Ver moedelijk niet meer dan eenderde. De visserij tast dus de haringstand aldaar maar weinig aan. Kortom het ziet ernaar uit, dat beide gebieden ten noorden van Ierland en de Hebriden een grote haringstand herbergen. Een nadeel voor de visse rij: het visgebied ligt voor 'n groot deel binnen de territoriale wateren van Groot-Brittanië en Ierland.. Naar Hebriden Toch liggen ten noorden van Ier land en de Hebriden kansen, die tot Zuidelij ke Noordzee Drs. ZiMstra meent, dat het gun- itiger bedïd zeker een gevolg is van ie afgenotnen visserij op de gebrui kelijke vangplaatsen van de zuide lijke en de centrale Noordzee. Er tijn zelfs indicaties, dat het herstel in de zuidelijke Noordzee zich ook in 1970 zal voortzetten. Voor dat jaar lijkt een goede toevoer van jon- je (drie jarige) haring zeer wel mo- lelük. De hoopgevende visie, dat volgend jaar de verbetering in de zuidelijke Noordzee niet zal stoppen, berust deels op de betere vangsten door de biologen van het RIVO van haring- larven in 1967 en bovendien op de aanwezigheid van grote hoeveelhe den jonge haring in het Nederlands- Duitse kustgebied in de afgelopen winter en in het voorjaar van 1969. De ervaring heeft immers geleerd dat jonge haring uit dit kustgebied als volwassen dieren verschijnen in de zuidelijke Noordzee. Zeer somber De vooruitzichten voor de centra- en noordelijke Noordzee dus in het grootste deel van de Noord- lee zijn bepaald somber. Helaas Is er voorals nog niets, dat enigszins m de richting wijst van een verbe tering van de haringstand lin dit ge- bied in 1970. Bij een vergelijking met 1967 is in het harinigsiezoen 1968 de totale Noordzeeproduktie plus die van de Ierse westkust en de Hebriden 25 procent minder geweest. Praktisch alle deskundigen schrij- ren de droevige gang van zaken toe aan de uitbreiding van de visserij, wals die wordt bedreven door de randinaviers. Met name de Noorse ringzevenvisserij voornamelijk roor de vismeelindustrie heeft veel waad gedaan aan de haringstand. Gebleken is, dat deze visserij bij ge brek aan oudere haring zich meer meer heeft geworpen op de jonge ïaring. Andere visgronden Wat kan de Nederlandse visserij buiten de Noordzee gaan onderne men in het komende seizoen? De laatste jaren heeft de Nederlandse haringvisserij zich meer en meer ge ril concentrcerd in het gebied ten zui- Jjllden en zuidooosten van Ierland. Van ie totaalvangsten in 1968 kwam tus- ten de 30 en 40 procent van die vis- (ronden. Er zijn momenteel nog niet vol- j^Hoende gegevens beschikbaar om een terantwoorde vangstverwachting te teven voor deze gebieden. De visse- H 888 :ij intensiteit is daar lager dan in 4e noordelijke Noordzee, hoewel ze toeneemt. Op grond van deze lage ntensiteit blijft een groter 4eel van de visstand over voor het B. en W. van Leiden antwoorden raadsleden LEIDEN In antwoord op schriftelijke vragen van het raads lid H. Amptmeijer (PSP) delen B. en W. mee, dat de lijst van aan te wijzen houtopstanden nagenoeg voltooid is en dat de aanwijziging van beschermde bomen spoedig mag worden verwacht. Het college deelt de zienswijze van het raadslid, dat monumentale bomen moeten wor den bewaard. Er treedt evenwel sterfte op, vermoedelijk door aard gasvergiftiging. In antwoord op vragen van de KVP-ers M. G. J. Ham en J. Lijten zegt het college, dat blijkens de on gevallenstatistiek de verkeerssitutie op de Lammenschansweg niet ge vaarlijker is dan op andere soort gelijke wegen. Het plaatsen van verkeerslichten met drukknopbedie- nong is op korte termijn door geld gebrek niet mogelijk. Het oversteken van schoolkinderen zou moeten wor den geconcentreerd op de oversteek plaats tussen Koninginnelaan en Zeemanlaan, onder leiding van een verkeersbrigade en onder het toe ziend oog van een volwassene. B. en W. hopen deze regeling in te voeren, maar er blijkt weinig bereidheid om de behulpzame hand te bieden. LEIDEN Het is nog maar nau welijks 7 maanden geleden, dat op een zaterdag de omgeving van het Plantsoen werd opgeschrikt door de alarmroep „de verpleeginrichting Solglytt staat in brand". Alle ver pleegden, men weet het, moesten toen worden geëvacueerd. As. dins dag komen deze verpleegden terug in de voor hen zo vertrouwde omge ving. Zij zullen zich de ogen uitkij ken wat in deze zeven maanden aan „Solglytt" is veranderd. Een moderne verpleeginrichting wordt thans hun domein. Tijdens een gistermiddag gehouden receptie waren de vele genodigden, onder wie velen uit de medische we reld-en uit de kring van d'e volks gezondheid, in de gelegenheid om dit herboren „Solglytt" te bezichtigen. Ook de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, toon de deze middag zijn belangstelling. Ondergebracht in twee tot zes per- soonsslaapkamers, ontvangen de 65 inwonenden hier de rust en verple ging, die zy zo zeer van node heb ben. Bovendien geeft de sfeervol in gerichte conversatiezaal de direc tie, het eohtpaar Tesink-Bruins schonk de verpleegden deze dag een kleurentelevisie een gelegenheid tot goede verpozing. „Solglytt nieuwe stijl" is uitgerust met alle aan een dergelijke inrichting te stellen eisen, welke zijn afgestemd op de brandvei ligheid. De verbouwing kwam tot stand volgens een plan van de archi tect, de heer Hermus v. d. Berg en vroeg een investering van ruim f 600.000. dusver onvoldoende worden benut. De experimentele visserijen met steun van de Nederlandse overheid) hebben het in de laatste jaren dui delijk aangetoond. Deze experimen ten hadden gemiddeld bevredigende resultaten, soms zelfs een heel goe de uitkomsten. Maar ze zijn niet in voldoende mate gevolgd door het particulier bedrijf. Voor de treilers van de Nederland se zeevissersvloot kan de grotere af stand van de thuishavens toch geen bezwaar zyn. Juist in de zomermaan den zo is ervaren bevindt een groot deel van de haring zich buiten de territoriale wateren, er hoeven dus geen moeilijkheden te zijn met de grenspolitie te water. Een aander nadeel zou kunnen zijn: het slechte weer in die „verre gebieden". Maar het is toch ook zo, dat gedurende lange perioden in de zomermaanden uitstekend visweer is ondervonden. Vorig jaar zijn wel veel Nederlandse vissersschepen ten zuiden van Ierland actief geweest, maar slechts heel weinig hebben het geprobeerd ten noordwesten van Ierlans en bij de Hebriden. Hebben onze vissers zich wellicht laten af schrikken door de geconstateerde scherpe bodem, die netschade kan veroorzaken? Het valt nogal mee met die voor de netten gevaarlijk genoemde obstakels, menen ande ren. Dat het de moeite van proberen waard is blijkt uit de resultaten die vorig jaar bereikt zijn door vier trei lers bij de Hebriden: de SCH 21 maakte een besomming van f 55.415, de SCH 73 besomde f 97.120,. de SCH 246 f 49.779 en de VL 16 f 57.808,- De schepen vingen haring en ma kreel. Het aantal visdagen varieer de van 7 tot 9, de tijdsduur van 12 tot 14 dagen. Het ryksonderzoekings- vaartuig „Tridens" deed een enke le trek van 110 kantjes haring. Als raad voorstel goedkeurt LEIDERDORP In de vergade-1 overwegingen hebben tot dit voorstel ring op 26 februari 1968 besloot de geleid. In drie weken tij'-is is het opmer- TT Leiderdorpse raad de Stichting open- Hoessein van Jordanië de wens te bafp blbUotheek ,.Pidprdorp jaar,iik, kelijke succes van de bibliotheek ge bruik te willen maken. In Israëlische politieke kringen in Jeruzalem is gisteren verklaard dat Israël géén officiële mededeling heeft ontvangen dat Egypte het bestand als opgeheven beschouwt. Zij zeiden dit naar aanleiding van berichten dat Egypte het bestand al zou heb ben opgezegd. Een dergelijke opzeg ging, aldus genoemde kringen, zou Israël via de Ver. Naties in Nev i een subsidie toe te kennen ter grootte bleken. In deze periode werden van het gemeentelijk subsidiemini- leden ingeschreven, waarvan onge munt. als bedoeld in de Rijkssubsidie meer 600 jeugdleden. Van de zijde voorwaarden 1921 voor openbare bi- van de Provinciale Bibliotheekcen- bliotheken. De subsidie is gebaseerd trale werd reeds gesproken v*n een op het aantal inwoners f in duizend- absoluut record. In aanmerking ge tallen) per 1 januari van het jaar voorafgaande aan het subsidiejaar. gen geleden van de zijde van het Mi nisterie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk gewezen op York moeten bereiken, maar dit is de bereidheid van de minister om by niet geschied. Israël acht zich daar- i snelgroeiende gemeenten een enigs- nomen. dat het b'bliotheekbestuur zich van propaganda op de scholen moest onthouden, dringt dit bewon- Eigener beweging werd enkele da- 1 m ircilA/Iftv, ïrnn Hn dft irnn V,ft* BA, om verder aan het bestand gebonden op basis van wederkerigheid. Kritiek van Voorscliolense raad zins afwijkende subsidieregeling toe Dat het bibliotLeekbestuxr geen propaganda voert, komt oitidat zich nu reeds het probleem voordoet, dat het Jeugdboekenbezit onvoldoende blijkt om de grote stroom ^onge le zers een redelijke keuze te bieden. WARMOND Geen kampioenen deze competitie, voor Steeds Vooruit echter toch een promotie via de be slissingswedstrijden van het derde team. Vooral Louis Ritzen. houder van de prestatiebeker, heeft het leeuwen aandeel in deze promotie gehad. In de competitie verloor hij slechts 5 wedstrijden en boekte 55 overwin ningen. De uitslagen van de promotiewed strijden zyn: Treffers 7St. Vooruit 3 4-6 Steeds Vooruit 3—RTC 4 5-5. Het vierde team heeft de promotie naar de 3e klasse niet kunnen halen, het heeft beide beslissingswedstrijden verloren, doch met minimale cijfers De uitslag tegen RTC werd 4-6. Dezelfde score werd bereikt door Ta- verso 1. Het tweede damesteam vecht voor behoud in de derde klasse. De eerste wedstrijd werd een 5-5 gelijk spel. Op de Haagse kampioenschappen, waarvoor slechts 7 Warmondse spe lers zich hadden laten inschrijven werden 2 pryzen behaald. Nel van Ryn bereikte de finale dubbel (samen met Ellen Klatt) en greep de Haagse titel. In het enkel spel was Nel in de halve finale uit geschakeld door Ellen Kort. Nol Sik- king bereikte in de le klasse enkel de finale doch kon tegen het aan- valsgeweld, afgewisseld door vele loopings niet op. Hij verloor na 2 games van Weber (Scylla) met 21-19 en 22-20. WARMOND Ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van H. M. Ko ningin Juliana is een aantrekkelijk programma opgesteld: 9.30 u: Rondgang door het dorp ge volgd door een aubade voor het ge meentehuis; 11.00 u: poppekast in 't Trefpunt voor de kinderen van de kleuterschool en de laagste klassen van de lagere school; 14.00 u: kinder spelen in de Dorpsstraat; 16.30 u: prijsuitreiking door burgemeester Langemeijer; 17.00 u: voetbalwed strijd: 17.15 u: korfbalwedstrijd War mondFluks: 2000 u: Óranjeavond in de stad Rome. VOORSCHOTEN De vertraging bij de realisering van de sporthal op het MOC-tecrein werd door de Voor- schotense raad met teleurstelling vernomen. Baron de Vos van Steen- wijk (VVD) becijferde dat dit een nadeel voor de gemeente betekent van minstens f 60.000.omdat geen aanspraak gemaakt kan worden op de dubbele onderwijsuitkering. Wethouder Iestra (P.C.) zag het wat minder somber. Het college van B. en W. heeft gestreefd naar het gereed zijn voor het onderwijs van deze hal omstreeks september. Het bleek dat om deze termijn waar te Volgens contract moet Voorschoten betalen. Een gemeenschappelijke re geling moet er komen, dan is er ten minste ook door Voorschoten een bepaalde vorm van controle mogelyk Hoewel B. en W. van Leiden schrif telijk toegezegd hadden in het eerste kwartaal van 1969 met een ontwerp voorstel te komen, is dit uitgebleven en B. en W. van Voorschoten zullen hun Leidse collegae hieraan herin neren. Wethouder Van der Laan stelde wel nadrukkelijk nog steeds vertrouwen te hebben in Leiden en zag niets in het voorstel van Mr Engel om contact te gaan leggen met maken veel extra uren betaald zou- andere vuilverbrandingsinstallaties den moeten worden waardoor de houw aanzienlijk duurder zou uitval len. De sporthal zal volgens ver wachtingen nu in december gereed zijn. De bijdrage in kosten Leidse vuil verbrandingsinstallatie voor 1969 is veel hoger dan geraamd. De raad had er moeite mee en vroeg nog maals met klem een ontwerp ge meenschappelijke regeling van de gemeente Leiden los te peuteren. De heer Uyterlinde (namens P.C. en KVP) sprak over het door Leiden niet waar hebben kunnen maken van de in het vooruitzicht gestelde plan nen de contróle heeft ergens geha perd en thans wordt Voorschoten contractueel de rekening gepresen teerd. Mr. Engel (VVD) constateerde dat door de dienst in Leiden een schat- I tingsfout is gemaakt van maar liefst 400%, dat maakt een zeer amateu ristische indruk en stemt tot naden ken. Wethouder Van der Laan (KVP; vond het ook een vervelende zaak zoals de V.A.M. By de inrichting van de gemeen schappelijke ruimten van de 14-klas- sige school in „Noord-Hofland" wordt ter dege rekening gehouden met gebruik van deze grote ruimte voor algemeen gebruik als bijvoor beeld een wykgebouw. Deze toezeg ging deed wethouder Iestra (PC) in antwoord op vragen van de VVD en KVP. te passen. De afwyking komt hierop Zonder extra subsidie van de ge neer. dat door het Ryk gesubsidieerd meente is het niet mogelij* meer wordt op basis van het aantal inwo- boeken van de Provinciale Biblio- ners per 1 januari van het subsidie-theekcentrale te huren. Extra ge- jaar in plaats van het daaraan voor- meentelijke subsidie zou dus de op- afgaande jaar. De gemeente moet dan lossing zijn. echter een zelfde gedragslijn volgen. j Zoals uit het bovenstaande blijkt Onder die voorwaarde is men op het i zou deze extra gemeentelijke subsidie Ministerie bereid de Minister een J te combineren zijn met rijkssubsidie j voorstel te doen tot wijziging van de i wanneer de raad de subsidiebasis subsidiebasis voor de Leiderdorpse bi- aanpast. In het bijzonder met *t oog bliotheek. Voor de bibliotheek is dit uiter mate gunstig. Volgens de normale subsidievoorwaarden bijvoorbeeld zou j de subsidie over 1970 gebaseerd zijn op een inwonertal van 11.000; wan- j neer de afwijkende regeling wordt toegepast, wordt de subsidie geba- seerd op een inwonertal van 13.000 Dit levert een aanmerkelijk hogere subsidie op. Wordt de regeling met ingang van 1 januari 1968 toegepast, dan bete kent dit dat de Stichting openbare bibliotheek Leiderdorp over 1968 van gemeentezijde f980— extra krijgt gesubsidieerd en van Rijkszijde f242.De subsidie over 1969 zou niet veranderen oendat de inwoner tallen per 1 januari 1968 en 1969 afgerond beide 11.000 bedragen. Over 1970 zou de gemeente ongeveer tweeduizend gulden en het Rijk on geveer vijfhonderd gulden extra be talen. Vanuit gemeentelijk oogpunt be zien, is de nieuwe regeling minder aanlokkelijk dan voor de bibliotheek zelf. Toch stellen B. en W. de raad voor te besluiten als basis voor de j subsidie met ingang van 1968 te I nemen het- inwonertal per 1 januari van het subsidie jaar. De volgende op de Leiderdorpse jeugd adviseren B. en W. de raad daarom zich aan het advies te conformeren. WARMOND NabR de tolbrug heeft gistermiddag vier uur een bot sing plaatsgehad tussen twee perso nenauto's. De uit de richting Voorhout ko mende wagen gaf waarschijnlijk geen voorrang aan de auto die uit War mond kwam, met gevolg dat zij el kaar met meer konden ontwijken. Beide auto's liepen aan de voorzijde schade op. Persoonlijke ongelukken deden ach niet voor. KATWIJK In 1966 heeft de Nederlandse zeevissersvloot 61 miljoen kilo haring aangevoerd, in 1967 43 miljoen kilo en in 1968 32 miljoen kilo. De op brengst in drie seizoenen is te ruggelopen van 42 miljoen gul den naar 30 miljoen gulden. In verband met het feit dat Ko ninginnedag op woensdag valt wordt in de week van 28 april t/m 2 mei in Warmond geen grof vuil opge- dens de culturele revolutie veel kri- haald. tiek heeft moeten horen. BELGRADO (AP) Drie miljoen Chinezen hebben gisteren in de stra ten van Peking hun blijdschap gede monstreerd over de resultaten van het negende congres van de Chinese communistische partij, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. De optocht was groter en duurde langer dan ooit tevoren. Vele grote portretten van voorzitter Mao Tse- toeng werden meegedragen door de menigte met de opschriften „Lang leve voorzitter Mao". Vrachtwagens en tractors waren omgebouwd in schepen waarop een groot standbeeld stond van Mao als stuurman. Het nieuwe centrale partycomité telt 170 leden en 109 kandidaatleden Het nieuwe presidium van de par ty bestaat blijkens het commu niqué uit ouder kader en jonge func tionarissen die tijdens de culturele revolutie hun sporen hebben ver diend. Het leger is vertegenwoordigd door een grote groep met aan het hoofd stafchef Hoeang Joeng-sjeng. Ook Mao's echtgenote Tsiang Tsjing, die een grote rol in de culturele re volutie heeft gespeeld, is lid van het centrale comité. Op die van Mao en Lin Piao na worden de namen in al fabetische volgorde opgesomd. Van de ongeveer 90 leden van het in 1956 gekozen centrale comité Is nog slechts een derde deel over, onder wie de gryze maarschalk Tsjoe Teh, die tij- Een Koninklijke onderscheiding (in zilver)de gouden medaille van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handed (met vererend getuigschrift)i GENEVE/LAGOS (Reuter) De Biafraanse voorlichtingsafdeling in i M1) diploma van de R.K. Nationale Genève heeft gisteren toegegeven dat i Bond van Wasindustriëlen, een gou- federale troepen de buitenwijken van I Oemoeahia hebben bereikt. Tegenge- de" «""Mm». twee enveloppen met sproken werd dat de stad geheel in i inhoud en daartussen door nog en- gëwa'agde ^dë"s»e<* prettige sa handen van de federalen zou zyn. - Tevens werd gezegd dat Owerri, vijf tig kilometer ten oosten van Oe moeahia, weer in handen van de Bia- franen is. De federale troepen zouden daar tot veertig kilometer van Port Harcourt zijn teruggedreven. De staf chef van het Nigeriaanse leger bri- J i arou OU ijni.il jou jck»cil CU UI V. gade-generaal Katóona heeft m Lagos werd „plagen. Van 1946 tot nvpr dp vul van Omprri vprtlaavd - 1 kele kleinere geschenken I haai- aangeboden. MAANDAG Herensingel (•van Medusaetaaat toé Lage Rijndfjk), Hambroeklaan, Kooi* laan - geheel. Celebesstraat. Deci- mastraat, Sieboldstraat, Floresstraa^ Bloemstraat. Formosastraat, Borneo- straat, Driftstraat, Lombokstraa/t, Ja- vastraat, Medusaetraat, Parkstraat-, Kooipark, Atjehstraa/t (van Kooilaan tot Sumatr astra at Am bonstraat,, Madoerastraat, Lage Rijndijk, Voor straat, Sumatrastraat, Atjehstraat (van Sumatrastraat tot Soem ba- straat), Soembastraat, Ba listraat, Ti- morstraat, Ringkade, Bonairestraafc, Arubastraat, Surinamestraat, Antil- lenstraat, Curayaostraat. Sint Maar tenstraat, Sint Eustatiusstraat, 8a- bastraat, Bankastraat, Bilitortst.r&er, Kooihof. DINSDAG Jacques Urhisplant-soen. Aaltje Noordewier laan, Cornells Schuytlaan, Diepenbrocklaan. Joh. Verhulststraat, Rich. Holstraat, Obrechtstraat, Churchill-laan, Willem Pijperstraat., Peter van Anrooystraat, Joh. Wage* naarlaan, Valeriusstraat. v. Blanken burgstraat, Julius Röntgenstraat, Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinum- straat, Briicknerstraat, Debus6y- straat, Ravelstraat, Chopinstraat, werdenmenwerking met juffrouw Marie, en M°esorSskistraat. Caesar Frank- LEIDEN Mej. M. J. Blankenstijn. die gistermiddag in een feestelijke samenkomst in Old Dutch het feit herdacht, dat zij vijftig jaar geleden bij de Wasserij Spronk (Gebr. Vasen) in j dienst trad, moet het wel even hebben geduizeld toen zij aan het eind van de geanimeerde receptie haar jubileumbalans opmaakte. deze middag het woord voerde, was de heer A. A. Vasen jr., die zich de tolk maakte van de R.K. Nationale Bond van Wasindustriëlen en mej. Blankenstijn het diploma van deze bond overhandigde. In gelijke geest voerden voerden hierna het woord de heer K. Neute- boom, die namens het personeel een enveloppe met inhoud aanbood de oud-boekhouder, de heer Foks. Mevrouw Vasen- Blankenstijn. die als dertien i hierna- nogmaals Mej jarig meisje haai- werkzaamheden bij de wasserij begon, bediende aan straat, Verdistraat. Schubertlaan, Hoogerduin, die Mahlerstraat, Handelstraat. ,v. Beet- aan° het woord hovenlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, kwam, richtte zich nu tot de heer Oorellistraat, Toscanirulaan, Berlioz- over „de val van Owerri" verklaard: ,,Zy hebben het innemen van Oe moeahia door onze troepen nog niei bekend gemaakt- Nu moeten ze iets zeggen. Als Owerri gevallen zou zijn. hadden wy dat zeker vernomen van j onze commandant in die sector". Het Nigeriaanse leger heeft overigens toe gegeven, dat 2000 man van 16de bri- gade van de derde mariniersdivisie zyn omsingeld in Owerri en dat de verbindingen van Owerri met Port Harcourt zijn verbroken. Owerri viel midden oktober van het vorig jaar in banden van de Nigeriaanse troepen. De Wereldraad van Kerken heeft In Bichill Falls (Pennsylvania) be kendgemaakt. dat de voedselzendin- gen naar Biafra ertoe hebben bijge dragen, dat de sterfte daar de laat ste maanden belangrijk is gedaald. De gezamenlijke kerkelijke hulpactie H. van Dijk, hem dankend voor de Pa<E Rossinistraat. Liztpad, Men- vankelijk de mangel, waarna haar hulp. waarmee hij haar onlangs dclssohnkade. Wagnerplein. Brahms- het strijken yan jassen en broeken overleden echtgenoot steeds had om- j laan. Tsjaikowskikade. Sibeliusstraat», ringd. Een polshorloge onderstreepte j Bartokstraat, Kennedylaan, Max Re- deze dank. 1950 was zy boorden- en gordijnenstrijk ster, om daarna als jassenperster de vijftig Spronkjaren vol te maken. I gerlaan, Jozef Haydnlaan, Apollolaan, Na de receptie verplaatste de Smétanastraat, Paganinistraat. Scar- feestvreugde zich naar Hotel Toor in latfcistraat, Griegstraat, Donizettilaan. Burgemeester Van der Willigen, die de lange rij van „Vasensprekers" diner, opende, memoreerde de grote trouw van mej. Blankenstijn aan het be drijf, waarin zij zulk een gevarieerde arbeid heeft verricht en deelde mee, dat het H.M. de Koningin had be haagd haar de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De heer A. B. Vasen, die namens de directie het woord voerde en een enveloppe met inhoud aanbood, schonk eveneens aandacht aan de Alphen aan den Rijn. waar directie DONDERDAG staf zich verenigden aan een voor Biafra heeft, sedert een jaar ge- v®le functies, die de jubilaresse in - het bedrijf heeft doorlopen en waar bij zij grote accuratesse aan de dag legde. Was er iets niet in orde, dan „zette U het licht op rood en kon de fout worden hersteld". Dank voor zoveel trouw en toewijding leden de hulp begon, reeds 20.000 ton voedsel en medicamenten naar Bia fra gezonden, gemiddeld 10 ton per tliegtuig. Op het ogenblik krijgen twee miljoen mensen in Biafra dage lijks voedsel in 1200 distributiecentra. Mevr. Gandhi moest vluchten Premier Indira Gandhi van India en ongeveer honderd leden van de aan het bewind zynde Congrespartij hebben gisteren moeten vluchten voor een brand, die in een grote tent was ontstaan. In de tent was even tevoren de jaarvergadering van de party begonnen. Verscheidene con gresleden liepen brandwonden op. De voorzitter sprak tegen dat de brand door sabotage ontstaan zou zyn en zei dat kortsluiting de oorzaak was. Mevrouw M. C. VasenHoogerduin haalde als oudste firmant enkele herinneringen op over „Marie, die steeds op haar post was en die kon goochelen met een strijkplank". Zij verraste .Marie" met een gouden armband. De heer J. J. Vasen, even eens in de directie opgenomen, had evenzeer veel waardering voor de arbeidsprestaties van de jubilaresse, die hij verblijdde met de gouden me daille en het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappij var. Nij verheid en Handel. De vijfjarige Mo nique Vasen sloot zich hierbij in rijmvorm aan. De vyfde Vasen, die Mej. M. J. Blankenstijn vijf tig jaar bij Spronk (Gebr. Vasen). Paramaribostraat, Corantijnstraat. Willem de Zwijgerlaan - geheel, Abr. Crynssenstraat, Stuyvesanthof. Van Riebeeokhof, Jan Pieterszoon Coenhof, Pieter Bothstraat, Al- bertine Agnesstraat, Charlotte de Bourbonhof, Juliana v. Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van Willem de Zwijgerlaan tot Volkstuinen), Zwarte Pad. Herensin gel (van Medusastraat tot Juliana- straat)JulianastraatJulianakade. Sophiastraat, Anna Paulownastraat, Alexanderstr. Prinsenstraat. Oranje straat, Lusthoflaan. Dillenburger straat. Nassaustraat. Mecklenburg er- straat, Os- en Paardenlaan, Bem- hardkade. Marifkestraat, Margrietstr. Irenestraat, Beatrixstraat. Bemhan*- straat. VRIJDAG Haagweg (geheel), Ryndyk, Dyk- hoflaan, Valkenburgseweg, Haagweg (tien huizen), Klikspaanweg, Da Cos- tastraat, de Genestetstraat, Nicolaaa Beetsstraat, Potgieterlaan. Tollensstr. Schimmelstraat, Oltmanstraat. Hase- broekstraat, Borgerstraat, v. Lennep- straat, ten Katestraat, Toussaintkade. Staringkade, Kneppelhoutstraat Mul- tatulistraat, Fred, van Eedenlaan. Lo de wijk van Deyselstraat, Albert Ver- weystraat. Jacques Perkstraat. Her man Gorterstraat. Louis Couperusstr. Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof. Meerhof. Akkerhof. Weide- hof. Telderskade. Mulderstraat, Ger- rit Kasteinstraat. Segaarstraat, van Diemeistraat, Rooseveltstr. (geheel).

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11