ep-in(n) 'O n heleboel kreatieve lltspot LEUK WERKEN IN DE VAKANTIE springes t lekker uit de band op de jaardag van majesteit TEGENWICHT - liever niet praten over drugs GEDICHTEN AG 25 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 33 it>!P^o&>iP9DÈy^P9DêP>^PSOê>iP8Dê>iPé0er>ip§oê>0So6yiPëoeyiPSot>^>§oëylPSO6 el tsjiks op 30 april een step-in llen hebben valt bü benadering zeggen. Zeker is dat er voor de Leidse Step-in(n) veel tam-tam wordt. De hele stad is vol ge net Step-in(n) affiesjes en de van Jouw Wereld is rijkelijk van dokumentaatsiemateriaal. rerpakt in een oranjekleurige namaak step-in. Eenmaal cheurd onthult dit papieren kor- één en ander. Je kimt lezen dat ertig april (Koninginnedag gehe- het oude belastinggebouw aan de lat waar Step-in (n) '69 wordt veel plezier kimt hebben. Met yerf, met licht- en geluidseffek- met je eigen lichaam. Je mag als ie jongere of scholier op dit lang eide jeugdfestival boetseren zo- je zelf wilt, je mag ook elkaar leren, je mag wegzinkend in een olk van schuimplastiek naar kijken en (ballet) dansen, ensen van Step-in (n) '69 zeggen m festival een aaneenschakeling ;n van allerlei kreatieve toestan- kreatieve hutspot. Ben je intro- kun je in de mediteer-ruimte. elcstrovert dan kun je wat doen plekerscorner. Dat allemaal van rgens tien uur tot des nachts uur. Dat het establishment (de ■erkende jeugd en jongerengroe- K&O. de Leidse Jeugd Actie) stand heeft helpen kreëren hoeft de organisatoren geen bezwaar Er mogen dan wel grote hoe- in door de plaatselijke indus- leschikbaar gestelde verf aan te aen, met vormingswerk en ver bezig zijn heeft de Step-in (n) naken, zeggen ze. Volgens festi- rdinator beeldend kunstenaar Rotteveel wordt het een hele manier van feestvieren waarbij rip kreativiteit een geheel eigen ie krijgt. Het sukses van de tep-in(n) hangt voor een groot van je eigen fantasie en kreati- Idus Rotteveel. Er zijn wel orga- sche helpers (sters) die het let- n figuurlijk met je willen versie- joals ballet-leidster Marjolein m maskers-Minka Steenbergen. in(n) heeft ook een leitmotief mnons Glass Onion (natuurlijk Well here's another place you where everything flows). tussenkomst van Provadya? Lei- de underground-groep „The het jeugdfestival komen op- evenals trouwens de Leidse Boys Wonder en The Butts, team" komt uit Tiel. Hoewel er )(n) drie bars zullen de festi- voorzien van drank en voed- veel geïmproviseerd zal moeten Is er toch een draaiboek. Daar dat iedere deelnemer bij bin- t 's ochtends om tien uur een krijgt en een handval plakkers aelf. anderen en muren te be- Om half elf begint de Sineak wi tot twaalf uur 's nacht nota- Van elf uur tot drie uur geeft begtheater „Hades" uit A'dam, ban Hobo (Rooie Sien. Spelle- vuur), Maroesja Lacunes Sien, Spelletjes met vuur). Maar- bers en Nanny Cijs. een serie eenakters (Pinter. Ionesco. gewisseld met luisterliedjespro- Achter in het gebouw beneden binnenplaats bevinden zich de i waar tot drie uur 's middags meer individueel gekleid, getim- Mnetseld en schroot tot een ob- rdt getransformeerd. Op de grote laats, die ook gebruikt kan wor- kreatief spel, zit de pop-groep be de hele dag. (Als je zelf een instrument bezit, neem dat ding voor een eventuele session ie verdieping vóór wordt ONDER '0 een kreatief spel ge "aan in Men van drie kwartier, even- De voorgevel van het voormalige belastingkantoor aan de Breestraat is hele maal opgefleurd met Step- in(n)-affiches. Binnen moet het nog leuker zijn. eens tot drie uur 's middags. Op de tweede verdieping achter is een ruimte, waar je fijn kunt spelen met dia-ap paratuur en bandrekorders en andere elektrische apparatuur. Hier is ook een speelkamer, in te richten door de Event- Structure Research Group. Deze inter nationale groep, die op vele plaatsen in en buiten Nederland environments en gebeurtenissen organiseert, heeft een groot aandeel in de aankleding van het gebouw Op dezelfde verdieping tenslot te zijn diverse ruimtes waar je maskers, sieraden, wandlappen en gekke kleren kunt maken en waar je elkaar al of niet mooi kunt grimeren. Verder zijn er nog wat loslopende groepen, die het gebouw intrekken om alles wat los en vast zit te beschilderen. Na drie uur (let op!) wordt er één teema vastgesteld, waar dan alle aktieve groepen aan gaan wer ken. Dit teema is „Glass Onion". Het zal moeten ontaarden in één grote ma nifestatie, waarbij van 's avonds zeven uur af vier pop-bands tegelijk te be luisteren zullen zijn. Aküviteiten zijn dan nog wel mogelijk, maar ze krijgen in dit geval een zéér ongeorganiseerd karakter. Wil je van een stukje speel ruimte verzekerd zijner gebeurt nooit iets voor niets dan moet je vlug aan een kaartje zien te komen. De SBO (Scholieren Belangen Organi satie) is niet zo nieuw als de plotse linge faam van Marja Oosterman doet vermoeden. In Zweden zijn ze wat scho- lierenbehartiging betreft al heel wat verder. De Zweedse nationale unie van mid delbare scholieren. Seco, is een organi satie die serieus wordt genomen. De Seco heeft een vast hoofdkwartier en 300.000 van de 500.000 Zweedse scholie ren zijn lid. De voorzitter van de Seco krijgt mees tal verlof om een jaar afwezig te zijn bij de lessen. Tot voor kort stond de Zweedse scholierenbond onder leiding van konservatieve of sosiaal-demokrari sche scholieren. Dit jaar is wat dat betreft een radika- lisering ingetreden. De huidige voorzit ster is de uiterst seksie Katharina Eng- man, die zegt tot geen politieke partij te horen maar die een programma poesjt dat sterk doet denken aan de linkse stu dentenbeweging De Zweedse leraren gaan over het algemeen ook veel verder dan hun Nederlandse kollegaas. Het Is geen zeldzaamheid dat leraren advies vragen bij het opstellen van de leerplan nen en het besturen van de school. H.H. Managers, organisatoren en an dere mind-blowers, wij zeggen niets te veel als we stellen dat u een schitteren de kans op publisiteit mist, wanneer u stelselmatig blijft verzuimen agendabe- richten voor deze rubriek op te sturen. En toch. het is zo simpel. Even een seintje, een week voor de donderdagse plaatsing, dat u HET eve nement van het jaar hebt georganiseerd, en het komt in de krant. Denkt u even in: duizelingwekkende omzetten opeens, en de dankbaarheid van de tallozen die mede dank zij u een overzichtelijke uit- gaansgids krijgen voorgezet. Och, wat zou dat toch prachtig zijn VRIJDAG Leiden: Trash Blues Band, Konvooi, Bloemmarkt, 8 uur. ZATERDAG. Alphen: Disco soul eve ning, Boele 8, IJsclubgebouw, 8 uur. Oegstgeest: Page 14, Patronaatsgebouw, 8 uur. Hazerswoude: b 1 ues-underground- discobal. De Instuif, Raadhuisplein 8, 8 uur. Leiden: The Ox. Boshuis. Hof laan, 8 uur. Vakantsie, twee maanden lang Geen huiswerk, heerlijk doen waar je zelf zin in hebt. Eindeloos! Wat zijn zo de mo gelijkheden in de lange vakantsie Je kunt natuurlijk gewoon thuisblijven. Lekker luieren. Af en toe eens een dagje naar het strand. Naar Spanje, Italië om bruin verbrand terug te komen, met veel verhalen en een massa foto's. Wer ken in een ziekenhuis, een fabriek, om geld te verdienen voor platen, een brommer of leuke kleren of misschien om een deel van je buitenlandse reis te kunnen betalen. Mogelijkheden genoeg! Maar nu vergeet je toch iets. Je zou in die vakantsie ook best een paar weken kunnen besteden aan de verbetering van de sosiale en maatschappelijke toestan den in onze wereld. Heus, daar ligt ook voor scholieren nog een heel terrein open. De Unesco-werkkampen stellen je in staat te helpen aan de bouw van scholen, verbetering van wegen en het aanleggen van sportvelden. Een klein zakgeld zit er meestal wel in. Te jong ben je niet gauw voor dit werk. In Engeland, Frankrijk en Duits land bestaan juniorkampen waar jon gens en meisjes van 1630 jaar terecht kunnen. De leiding in deze kampen is vaak in handen van leeftijdgenoten. Wees dus niet bang, dat je geen gele genheid krtfgt je eens flink uit te leven. Ook daaraan is gedacht. In de meeste kampen wordt 40—45 uur per week hard aangepakt. Maar na het werk bestaat er nog volop gelegenheid nader met de an deren kennis te maken. Meestal is er na een week of veertien dagen werken ook een ekskursie in de omgeving. In de watten gelegd wordt je niet. Vaak moet Je zelf je potje koken, meestal gebeurt dit bij toerbeurt. Maar weegt dit gemis aan .komfort" niet ruimschoots op te gen de kontakten die je legt met andere jongeren. Jongens en meisje die eigen lijk allemaal het zelfde willen. Ieder op hun eigen manier? Als je geen student of scholier bent. kun je ook in zo'n werkkamp terecht. Zoek een kamp uit waar je vakkennis goed te pas kan komen. Je zult anderen dan tot steun kunnen zijn. Heb je wei nig geld, ook in Nederland zijn kampen. Dit jaar b v. in Baarn, Emmeloord en Mariapoel. Echt, je hoeft niet ver van huis. Voor wat oudere deelnemers is het misschien wel aantrekkelijk eens een kijkje buiten Europa te nemen. Ook dat is mogelijk. Alleen, de reiskosten die je zelf moet betalen, zijn dan hoger. Er zijn kampen in Israël, Libanen en Ameri ka, (Een kleine greep uit het uitgebreide programma). Hoe kom ik in zo'n kamp zul je je af vragen. De werkkampen over de hele wereld worden georganiseerd door het „Coordinating Committee for Interna tional Voluntary Service". De organisa tie in Nederland heet SJ.W. Stichting Internationale Werkkampen) en is ge vestigd in Leiden. In een prospektus heeft deze organisatie haar doelstellin gen als volgt omschrevena. bevorde ring van het internationaal kontakt; b. stimuleren van maatschappelijk, kul- tureel en sosiaal werk; c. vorming van Jonge mensen. Deze organisatie, die door vrijwilligers wordt geleid, heeft ruim 15 jaar erva ring met de uitzending naar Unesco- k am pen. In 1965 kwam ook een fusie tot stand met de N.B.B.S., Nederlands Bu reau voor Buitenlandse Studenten be trekkingen, dat ook een afdeling werk kampen had. Later ging men ook sa menwerken met de VJ.R.O (Vereni ging voor Internationale Rechtsorde). Wanneer je van plan bent, een deel van je vakantsie in een van de Unesco- kampen door te brengen neem dan snel kontakt op met SIW, Langebrug 5. Lei den. Doe het vandaag nog, want de be langstelling voor dit werk groeit met de dag. In dit „paternalistische praathuis" wil ik er mijn bezorgdheid over uitspre ken, dat in de interessante Amerikaanse t.v.-dokumentaire „Gekooide mensen" een der gedetineerden als antwoord op de vraag, hoe hij in de gevangenis te recht was gekomen, antwoordde: „Ma rihuana, morfine, heroïne". Zie: nu mogen psychiaters of andere deskundigen gewetensvol verklaren, dat marihuana totaal ongevaarlijk is, onge merkt verval je onherroepelijk van de zwakke prikkel in de sterkere en wor den de grenzen van „ongevaarlijk" naar „gevaarlek" verlegd. Oorzaak tot stelen was ook de honger, die gelukkig in ons land nu wel uitge bannen is. Een grommende maag heeft velen in het steenrijke Amerika van jongsaf aan geplaagd. Het gemakke lijkste is er dan met een revolver op uit te trekken om te zien. of er buit binnen te halen valt. Zo zei een andere gedetineeerde. Nu geloof ik absoluut niet, dat onze jongens en meisjes in Paradiso of Fan- tasio door honger geteisterd worden. Het is meer onverschilligheid of apathie als gevolg van toekomstonzekerheid of nieuwsgierigheid naar de uitwerking van het bocht, dat hen verleidt een ro kertje op te steken en dan van de „on schuldige" marihuana tenslotte in de giftige morfine, heroïne of LSD te ver vallen. Gelukkig is het nog maar een klein deel van de jongeren, die zich hieraan bezondigt. Daarvan ben ik over tuigd. Maar nu we weer volop zitten in de stroom eindexamens, die volgens de vroegrijpe Son ja Oosterman en consor ten als systeem en als gruwelijk .kans spel" verderfelijk zijn en beter opgehe ven kunnen worden, kan ik me voorstel len, dat velen naar een prikkel zouden grijpen, die naar men zegt het be wustzijn verruimt. Een gewaarschuwde man (of vrouw) telt echter voor twee: begin er niet aan. zelfs wanneer de spanningen te groot worden. De angsten, die een eindexa men met zich meebrengt wie van ons heeft er op latere leeftijd niet nacht merries van overgehouden? verdwij nen misschien voor een ogenblik, maar tegelijkertijd krijgt de gezondheid een knauw. En komt men in de onzekere toekomst nóg onzekerder te zitten Wat niet wegneemt, dat die eind examens op den duur wel eens onder de loep genomen mogen worden. Want of het nu zo verstandig en doorslagge vend is om de jeugd in slechts enkele uren te laten bewijzen, dat ze de stof van zes jaar volledig onder de knie heeft, valt sterk te bezien. Zo'n voor velen wrede en tot nervo siteit leidende methode zou beslist door een andere en meer moderne vervangen kunnen worden. Darover valt te praten. Over het gebruik van drugs liever niet. ook al mogen ze zogenaamd nóg zo „onschuldig" heten Oom Theo VARA's Rood. wit blauw het enige echte orginele, interessante, indringen de, objektieve jongerenprogramma is als vele interessante voorgangers gewipt. Frans Boelen, R-w-b-'s regisseur, heeft de VARA verlaten nadat de Bussumse rode rakkers hem het werken onmoge lijk hadden gemaakt. Toevallig had Jouw Wereld voor het scheiden van Boelen nog een gesprekje met deze grote tv-geest. Eigenlijk niet zo toevallig want ook voor het scheiden van Boelen waren er al enkele moeilyk- heidjes geweest. Rood, wit, blauw was den volke dan ook niet geruisloos voor bijgegaan: want daarin zat o.a. het aaitem van Mario die met een vriendje in Paradiso in een bad zat te spetteren. Boelen tot voor kort al tweeënhalf Jaar by de VARA. afkomstig uit de schrijvende joernalistiek (De Tijddie zyn steentje ook by droeg aan R-w-b-'s voorganger Ying-yang (dat na twee uit zendingen ter ziele ging) verklaart het volgende: R-w-b- is een programma voor een veranderende generaatsie. Ik wril niet cü- rekt zeggen voor het langharige-werk schuwe-tuig, maar het mikt wel op dat soort publiek al zou ik ze anders willen noemen. Voor wat we dan gemakshalve de Paradiso- en Fantasio-jeugd noemen, daar is het voor gemaakt. Voor die groep is mets op de tv de mensen zyn vol gevreten aan de biet en aan de hitpop, gevolg is dan ook dat diverse tienerpro- grammaas zyn verdwenen en wat er voor in de plaats kwam. hoort thuis in het rytje kieuterprogrammaas. Dat is gewoon een gemis op de tv. De VARA heeft R-w-b altyd argwa nend bekeken. Ze breken zich het hoofd over vragen: moeten we dat nou wel doen en is de vorm wel goed. We zit ten met R-w-b duidelyk met de moei- lykste vorm van televiesie. We zyn niet leuk, pretentieloos als Van gewest tot gewest of Regiovizier. Je moet er over denken en dan blykt vaak dat je d'r naast hebt gezeten. We hadden in ieder geval de laatste tyd een lyn te pakken. Er zaten gekke dingen in en dat wordt je meteen kwahjk genomen, zoals met die nudisten: nudisten komen niet in een VARA-programma En dat was nou Juist voor ons het punt. wy deden die nudisten omdat we de enige waren die dat konden doen We hebben die seksloze boel daar laten zien om d'r mee te zeggen: mensen, die nudisten maken zo'n waanzinnige boel reklame, kyk rond, dat is wat ze er van maken. Toen ik na myn ziekte in januari weer terugkwam begonnen de moeilyk- heden weer. De VARA-leiding wilde R-w-b anders hebben, er meer positiefs in doen. Dat heb ik niet begrepen en dat begrijp ik nog steeds niet. Er zyn sinds ik begonnen ben drie programmaas ge maakt. Daar zaten intervjoews in met Ono en Lennon, de wereldpremière van Hair. Bedde onderwerpen vond de VARA wel aardig. Dan was er nog het door de dames van de bonbondozen gelaakte Mario en Peter in het bad. Goed Mario had niks te zeggen, dat wis ten wy ook wel maar je moet zo'n toe stand als met die twee kunnen laten ge beuren je moet mensen kunnen laten zien die misschien niets te zeggen heb ben. maar die alleen maar zich zelf zyn, dat is nou juist het goeie van R-w-b. Je kunt zeggen dat het een misgreep was maar daar valt nog over te praten. Maar in dateelfde programma zaten een intervjoew met de prodjoeser van de Stones Jimmy Miller en Beatles' Geor ge Martin. Dat waren stuntfiguren, die mensen komen by na nooit voor de ka mera. Dat is hier en daar wel gewaar deerd maar toch niet op de manier van: wat geweldig dat die jongens dat voor elkaar hebben gekregen. ik vind dat je de dingen uit het leven moet laten zien. We laten zien wat er aan de hand is: die nieuwe generaatsie zit overal in dit land en heus niet alleen in Amsterdam. Maar steeds komt daar van de VARA- leiding weer kritiek over, steeds kregen we weer de boodschap dat we positiever moeten zyn Wat moeten we doen? Naar de verkenners of de padvinders gaan? Of naar de jongens met de geitenha ren sokken? Ik weet het niet ik zou niet weten hoe je dat nou positief moet kunnen doen. Ik vind het positief als mensen erg gelukkig kunnen zyn met hun stikkie roken en hun luisteren naar muziek. Dat mag dan een onvruchtbaar gedrag van die mensen ïyken voor de maatschappy, maar die mensen zyn zichzelf. Televiesie is gewoon overbrengen van wat er echt gebeurt. Een sjoow kan erg gezellig zyn maar l.-w-b is toch in wezen belangryker. En als er flu tegen my gezegd wordt: die serieuze stukken over die prodjoesers willen we wel heb ben maar gooi er verder maar wat pop muziek tegen aan en doe verder niks aan die mensen die interessant zyn, dan word ik intens bedroefd. Myn konsek ventit zou eigenlyk moeten zyn: ais Je je program ma niet op je eigen manier mag 1 haken, stop er mee. Ik zou er eigenlyk liever vandaag mee stoppen als morgen, dan ga ik gewoon weer dokumentaires ma ken, maar het is toch te gek dat zoiets niet wordt getolereerd omdat er dingen vertoond worden die anders zyn dan het geykte resept. Eigenlyk zyn dit soort programmaas de ondankbaarste die er bestaan Ze worden gemaakt voor een groep die nooit reageert, een groep die nou eenmaal niet in de pen klimt Dat uitbUjven van goeie reaktie6 en het onbegrip by de VARA-bazen (je kunt misschien beter zeggen onwil) maakt het byna onmogelyk te a-erken. Ik wil best ander werk. als ik maar niet lam gelegd wordt in m'n vrye menings uiting, omdat er niet voldoende respons op is. Frans Boelen nog steeds enkele weken geleden: ..Ik ben echt teleurgesteld over de gang van zaken iets anders kan ik er niet van zeggen". TROUW Voor L. In de trein zitten trwee dikke vrouwen zich te schamen het moeüyke aan de liefde is de seks wees trouw aan jezelf. OORLOG Voor E. Volgens Clausewft» is de oorlog alleen maar een gevaariyke parade zonder afgerukte armen, benen hoofden, handen, geslacht Geen slachtveld maar een slagveld Flip de Jonge, 18 jaar. SEKSREVOLUTIE Wat betreft de vrouwtjes zyn er weinig meningsverschillen het zyn aardige diertjes. LENTE In de lente is het altyd aardig te kyken naar: halfblote-witte-vrouwen in de zon op het balkon stratenmakers met ontbloot boven lichaam parende eenden, half onder water die opeens geen brood meer lusten. Daniël Galo, 22 jaar. Het 16 vervelend om het steeds weer te moeten herhalen maar daar gaat-ie weer: Jouw Wereld plaatst van alle lui die menen dat zy gedichten schrijven. verzen. Doe ook eens een keertje mee en toon het klootjesvolk dat ook jy wat kunt! Stuur bydrage aan redaktie Jouw We reld, Witte Singel 1. met in de linker- boven- of benedenhoek: Gedichten. Vry onverwacht is vorige week de nieuwe single van The Beatles in de platenrekken verschenen, en ach, goeie hemel, wat moeten we daar nou mee. De hele jeugdredaktie is onderuit ge gaan van die yseiyke stem van John Lennon en heeft mekaar onzeker aange keken by het beluisteren van de song van Paul. want hoe moet Je déar op rea geren? Het zit weer goed, natuurïyk. Ze heb ben het weer gefikst, jazeker. De gigan ten- Al zien we niet 1-2-3 waarom Get back de a-kant moest worden en dat gruwelyke Don't let me down de flipside toegewezen kreeg. Het zal wel iets met hogere verkoop-politiek te maken heb ben. Het is anders mirakuleus hoor, met the plaat. Want als we ons 't goed herinne ren heeft Lennon tydens zyn zevendaag se bedzit deze twee nummers genoemd als opnamen die bestemd waren voor de in de maak zynde elpee. (Wanneer die uitkomt weet nog geen mens, ook Bovema niet). Dat sterkt de geruchten dat deze elpee helemaal in het teken zal staan van de geëvolueerde kamp- vuur-muziek en de jongensachtige rockers en ballads. Tja. de spanning stygt weer.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 35