Njord-met-geluk in Varsity toch kanshebber Coach Hensen hoopt op fortuin van de underdog Hucko:We hebben kansen niet benut9 Madrid waclit reeds met open armen Optimistisch SNELHEID TRAINING Zeven ploegen voor Varsity Ajax brengt harde guldens mee BEGELEIDING Tom Okker klopt sterke Tiriac Twee debutanten in hockeyelftal Competitie CKB CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein Bluf Toch Wakker Begint Te Wanhopen maar femt mtte laatste VRIJDAG 25 APRIL 1969 PAGINA 29 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD De oude vier van Njord met de splinternieuwe Maarten-creatie .J)e Zijl": van voor naar achter: boeg- Floor Schokking (21), tO kg. Eerste-jaarsstudentenroei- er, maar met de nodige ervaring bij de burgerroeivereniging Het Spaarne en (vorig seizoen) bij de Adelborsten. twee: Ernst de Jonge (23), 94 kg en met zijn 2.03 m de lang ste Varsity roeier in de geschiede nis. Derde-jaarsroeierdie vo rig seizoen de studie liet preva leren. tweede slag: Marcel Werner (20), 84 kg. Derde-jaarsroeier. Werd vorig seizoen met clubge noot Gooitzen Zitman in combi natie met de Laga-twee Van Nes- Suselbeek Nederlands kampioen. eerste slag: Gooitzen Zitman (20), 85 kg. D er de- j aarsroeierdie met Marcel Werner twee jaar deel uitmaakte van de jonge acht. Evenals Werner uit Leiden af komstig. stuurman- Willem Jan Pol dermans (19). (Door Cees Onvlee) LEIDEN „Njord kan de Varsity winnen Evert Hensen (25), coach van de Leidse Oude Vier. stelt het peinzend vast. Peinzend en bedachtzaam. Zoekend naar vertrouwen, naar geloof in eigen kracht. Optimistisch filosoferend, met de hoop van de underdog: „Waarom zouden we niet kunnen winnen? Waarom eigenlijk niet? Iedere ploeg kan toch de Varsity winnen. In de Varsity kan toch van alles gebeuren lijnen. Helemaal op dieet is niet no dig. Ze hebben geen verplichting om bijvoorbeeld iedere dag een biefstuk van twee ons te eten. Maar het wordt wel aangeraden om wat extra's te nemen. Dus meer dan driemaal per dag te eten. En dan natuurlek niet doorlopend een boterham met jam of zo. Conditie en mentaliteit zijn de pij lers waarop Njord de weg-terug bouwt. De weg-terug, naar de top. Coach Hensen nog even over de mentaliteit van zijn Oude Vier, die in de Varsity de „vuurdoop" zal on dergaan: „Vorige week hebben de jongens een dag of acht niet kunnen trainen, omdat Werner een kapotte hand had. Maar dat was voor hen geen enkel probleem. Ze hebben toen een stel race-fietsen opgeschar reld en zijn dagelijks de polders of de duinen ingetrokken. Om nog meer lucht te krijgen. En dan weer nuchtererg nuch ter: -.In de Varsity gebeurt altijd wat. Er sneuvelt altijd wel een favoriet. Of er is door het weer een enorm boeienverschil. Of een outsider heeft plotseling de vorm van de dag. Of een valse start wordt niet af gevlagd, terugge schoten. Daarom: iedere ploeg kan de Varsity winnen. De kan sen voor de één liggen alleen wat gunstiger dan voor de ander, dat wel Aan de vooravond van de traditio nele Varsity, die zondag voor de 25- «te (van de 86ste) maar tevens voor de laatste maal op het woelige Am sterdam-Rijnkanaal bij Jut- phaas wordt gehouden, leeft bij Njord de hoop. De hoop op de ver rassing-van-de-dag. De hoop op een stunt in het zo felbegeerde hoofd nummer, die de oude glorie van jord de eens zo gevreesde „pa rade-slag" plotseling weer zou doen herleven. Een hoop-op-het-onmogelijke? Coach Evert Hensen analyserend: „Je kunt een soort kansberekening maken. Iedere ploeg kan de Varsity winnen. Maar voor Nereus, Laga of Aegir liggen de kansen wat beter dan voor ons: twee-tegen-één tegen bijvoorbeeld vier-tegen-één. Maajr winnen kunnen we. Juist omdat in de Varsity van alles kan gebeuren. ook gebeurt. Daar kunnen we misschien mooi gebruik van maken. Ook dit jaar zullen er tijdens de race wel weer veel verschuivingen zijn. Het krachtsverschil is niet groot, maar de omstandigheden soms wel. Je moet geluk hebben. Het weer bij voorbeeld: meestal is boei zeven on gunstig. Althans: minder gunstig. Maar wie weet hoe het dit jaar is. Om de Varsity te winnen heb je dat geluk nodig. Wij zeer zeker. Evert Hensen hoopt op geluk. De factor, die zijn in dit selecte milieu nog nauwelijks „gerijpte" formatie - Marcel Werner en Gooitzen Zit man veroverden vorig seizoen welis waar een nationale titel, maar dat ging in de vier met hulp van de La- ga-reuzen Van Nes en Suselbeek tot een kansrijke outsider moet ma ken. Hensen, de ka-acht van zijn Ou de Vier karakteriserend: „Het is een jonge ploeg. Technisch gaaf roei en. vlekkeloos waterwerk zoals bij Aegir of Nereus, moet niet verwacnt worden. Kan ook nog niet verlangd worden. Er zullen schoonheidsfoutjes «Un. Maai- er zal ook worden geknokt tot het uiterste. De ploeg kan puur hard gaan. Pure snelheid ontwikke len. Over een vijfhonderd achthon derd meter. Maar hoe deze jonge ploeg zich zal houden over drie kilo meter onder wie weet wat voor om standigheden valt natuurlijk met geen mogelijkheid te voorspellen". Op het maken van zuivere snelheid ls in de afgelopen maanden de trai ning van de rond kerstmis definitief geformeerde Oude Vier bijna volle- gericht geweest. Begonnen in de skiff, overgestapt in de ongestuurde twee om tenslotte in februari de 'nog ongedoopte) nieuwe vier „De Z(J1" te bemannen. Coach Hensen: «Het probleem is heel simpel: je moet een ploeg maken, die over de twee kilometer, drie voor de Varsity, de kortste tijd maakt Het moec dus gewoon hard gaan. Pure snelheid kan een ploeg maar over vijfhonderd meter maken. Dus moet je zoeken naar een combinatie van snelheid en techniek, ritmiek. De bewegingen moeten worden ontleed steeds ver der, steeds dieper. Snelheid maken met zo min mogelijk energie te ver spelen. Dat ideaal te bereiken kost een paar jaar Normaal gesproken kan deze vier pas volgend seizoen of nog een jaar later de Varsity win- LEIDEN De boei-indeling en de samenstelling van de ploegen voor het hoofdnummer van de Varsity, de Oude Vier, is als volgt: 1: Laga (Helle. Van Woude- berg, Stefels, Veenstra). 2: Argo (Van der Hout. Huls- hoff Pol, Bakker, Volmuller) 3: Triton (Van Schelven. Ne- derhorst, Sohamhardt, Termoh- lent. 4: Skadi (Boot. Leenarts, Bakker. Bruint 5: Nereus (Van Enst. Reesink Constandse, Veenemans). 6: Aegir (Rouwé, Luyendfjk, Maarleveld, Everts). 7: Njord. TRNAVA (GPD) - Spart aks beminnelijke trainer Jan Hucko had geen behoefte aan 'n klaag zang. „Ach nee, we zijn uitge schakeld en dat is de realiteit. Waarom zou ik jammeren over de vele gemiste kansen. Ze zijn niet benut en je mag het nu een maal niet overdoen". Hucko bedekte de achteruit kijkspiegel en tuurde door de voorruit. „Het ls een geweldige propaganda voor het Nederland se voetbal dat Ajax de finale heeft gehaald. Hoe hoog ik de kansen van de Amsterdammers schat? Het is misschien beter daarover te zwijgen", wenste Hucko de goodwill niet te scha den. Want tegenover eigen land genoten, bij wie hij dat stilzwij gen doorbrak, bromde hij, dat hij nog geen stuiver op Ajax zal zetten. Zijn voorganger, de nog steeds geadoreerde coach Malatinsky. was ere-gast op de forceerde receptie omwille van de vriend schapsbanden. Malatinsky. die Spartak uit de duisternis van een kwijnend bestaan naar het helle schijnsel van de erkenning heeft geleid, hield vóór de Cup wedstrijd een opzwepende men tal-speech. waarbij Hucko eer biedig in een hoekje meeluister de. Malatinsky: „Het betekende een enorme handicap dat Svec niet beschikbaar was. Dat scheelt dertig percent. Als hij had meegedaan, had Spartak en niet Ajax de finale bereikt. Bo- i vendien heb ik mij verbaasd over Adamec, die ik nauwelijks nog herkende. Wat was hij ner veus. Ik vond Ajax deze wed strijd niet groots, maar het blijft een goede ploeg, een doorsnee elftal. ja een team uit de mid den-klasse. bedoel ik", durfde Malatinsky, wiens contract bij Admira Wien nog niet is ver lengd, wel de waarheid te zeg gen. Bondscoach Jozef Marfco was eveneens naar Tmava, dat door zijn florerende voetbalclubje uit de vergetelheid is gelicht, gere den, voor menig auto overigens een laatste rit. Marko, evenmin angstig gevoelens te kwetsen ..Het Ajax van vanmiddag was niet best. Het had net zo goed uitgeschakeld kunnen worden. Wat ik over de finale denk? Het kan natuurlijk dan wel weer luk ken". i nen. Althans: als grote favoriet van I start gaan. Maar toch kunnen ze zon dag reeds een gooi naar de blikken doen. Want de mentaliteit en de con ditie is voortreffelijk". Voor die top-conditie heeft in de afgelopen maanden de Leidse leraar lichamelijke opvoeding L. Adriaan- sche (Sted. Gymnasium en de Rem brandt Scholengemeenschap), die ook in voorgaande jaren Njord-roei- ers onder zijn hoede heeft gehad, ge zorgd. Coach Hensen dankbaar: ..Hij levert de jongens af met een enorme inhoud. Hij heeft nooit zelf geroeid,, maar kan een voortreffelij ke conditietraining, in- en outdoor geven. Dat is allemaal heel erg ple zierig, daarover heb ik en de an dere coaches geen enkele zorg. Ook de medische kant. de medische begeleiding, is goed geregeld. Dr. Spook zorgt als universiteitsarts voor de keuringen en houdt de jongens aan de hand van electro-cardiogram - men (ecg's) onder controle. Hoe goed de conditie wel is bleek onlangs bij zo'n controle toen de fietsergome- ter van dr. Bink eenvoudig stuk werd getrapt. In de roeiwereld is een goede men taliteit van onschatbare waaide. Het is de basis van alle succes. Hensen concretiserend: „Topsport is vor mend. Maai- je maakt zelf uit in hoeverre. Vooral tijdens je studie kan een doelgerichte sportbeoefening een goede invloed hebben. Alleen maar studeren, alleen maar colle ge lopen, is immers zo doods Een afknapper-van-klasse. Maai- het moet ook geen „fuif-sport" zijn, zo als hockey bijvoorbeeld. Dat is een slappe handel. Bij Njord wordt veel aandacht besteed aan de begeleiding. Vooral de eerste-jaars worden opge vangen. Moeten ook worden opge vangen, omdat ze eigenlijk nauwe lijks beseffen wat zij er allemaal voor moeten doen en ook laten om I de top te kunnen bereiken. Je kunt j niet als je intensief wilt roeien om j één uur naar bed gaan, je kunt niet roken en drinken, als je werkelijk j in topconditie wilt komen en blijven. Dat besef je misschien niet als je met roeien begint en als je niet ge- I wend ben om sport-op-niveau te be- j I drijven. Wij, oudere jaars. kunnen dat wél beoordelen. Door ondervin- ding. Daarom stellen wij eenvoudig, dat dat allemaal niet mag. Omdat j het niet kan. Daar wordt op het j ogenblik behoorlijk streng de hand j aan gehouden. Net als in het verle- j den. In 1948 is het gebeurd, dat alle eerste-jaars op één na gewoon uit J de vereniging zijn gegooid. j Hensen verder over de begeleiding „Ook op de voeding wordt gelet. De i I jongens krijgen aanwijzingen, richt- 1 ROME (ANP) —Tom Okker is ook in de derde ronde van de open Italiaanse tenniskampioenschappen overeind gebleven. Na de „narrow escape" van woensdag tegen de Fransman Rouyer volgde een over winning op de sterke Roemeen Ion Tiriac (6-1. 2-6. 6-4. 11-9). Het corps geplaatste spelers is gisteren in Ro me verder uitgedund. De meest opmerkelijke resultaten waren de uitschakeling van de Ame rikaanse krachtspeler Arthur Ashe door de Tsjech Jan Kodes. zelfs in straight sets (6-4, 6-3. 6-3) en de nederlaag van de Australiër Fred Stolle tegen de Brit Graham Stilwell (6-0. 4-6. 2-6. 6-1, 6-1). Stilwell had de dag tevoren de als vijfde ge plaatste Spanjaard Santana versla gen. Voor Ashe was het een trieste dag. Niet alleen verloor hij in het enkelspel, met zijn partner Pasarell werd hij in het dubbelspel door de Nieuwzeelanders Fairley en Parun uitgeschakeld '7-9, 6-0, 1-6. 6-4, 8- 3). In de eerste ronde van het da- mesdubbel verloren Judtih Salome en haar Amerikaanse partner Mari lyn Ashner van het Italiaanse duo Bassi-Riedl (1-6, 10-8. 2-6). Verdere uitslagen uit de derde ronde: Heren: Roche (Aus.)Nastase (Roem.) 7-5, 7-5 en 6-3. Newcombe (Aus.)Bat- trick (GB) 0-2. 6-3 en 6-2. El Sha- fei (Egypte)Crealy (Aus.) 6-0 ,1- 6. 0-3. 6-2. Drysdale (Zuid-Afrika)— Korotkov (Sowjet-Unie) 6-2, 3-6, 0- 1 6-4. Dames: Ann Jones (GB)Pat Walkden (ZA) 7-5 6-1, Lesley Bow- rey (Austr.)Kivi (Rusl.) 6-1, 6-3, Melville (Aus.)—Janes (GB.) 1-6. 6- 4. 6-2. Pericoll (It.)Eisel-Curtis (VS) 6-2 6-1. Bartkowicz (VS.)— Wade (GB.» 6-3. 6-4 King (VS.)— Krantzcke (Aus.t 6-1 6-3. Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De man achter Njords Varsity-vier is Evert Hensen. In „zijn tijd" een verdienstelijk roeier, die in 1965 in de tweede-jaars acht twee gouden blikken (ARB en de Koninklijke) veroverde, maar die daarna noodgedwongen stopte: „Het was een typische acht. Er viel geen oude vier uit te formeren en toen zijn we maar eruit gestapt". Hensen (25), begon in '67 met coachen (lichte vier) en boekte vorig seizoen veel succes met de tweede-jaars acht, die in totaal zes „blikken" verzamelde. Hij kreeg dit seizoen de supervisie over de oude vier. Evert Hensen (zesde-jaars medicijnen),J4a het vorig seizoen had ik het gevoeldat ik de jongens wat zou kunnen leren. In het begin is het voor een coach enorm moeilijk. Je hebt wel allerlei ideeën, maar je mist eenvoudig de ervaring, de praktijk. Het zelfvertrouwen ook. Dat is op het ogenblik misschien wel het grootste probleem van Njord. Dat er te weinig ervaren coaches zijn. Vorig seizoen heb ik een hoop geleerd met de tweede-jaars acht. Toen bovendien bleek, dat Werner en Zitman zomaar" met Van Nes en Suselbeek een combinatie konden vormen, die goed was voor een nationale titel, heeft dat uiteraard het zelfvertrouwen veel goed ge daan. Dan zie je, dat jouw stijl toch nog niet zo idioot is en kan samenvloeien met die van toproeiers als de twee van Laga. Daardoor ga je het coachen, omdat je er schot in ziet, omdat er resultaten komen, ook steeds leuker vinden". Stevig gebouwde Westlander Hensen donkerblond krul lend haar en lichte bril ivordt geassisteerd door de eerste jaars R. G. Brinks. Hensen: „Het is prettig voor een coach om iemand naast je te hebben. Met wie je kunt praten, met wie je kunt overleggen. Bovendien is het de eerste stap op weg om tot een beter, meer ervaren coach-kader te komen. Om Njord weer een „ruggegraat" te geven MADRID (GPD) —Het bericht dat Ajax de 28ste mei in het Madri- leense Bemabeau stadion de finale van de Europacupcompetitie zal uit vechten tegen Milan of Manchester werd in de Spaanse hoofdstad met grote vreugde en tevredenheid ont vangen. Immers, een fiks deel van de 125.000 plaatsen van het Bema beau stadion zullen door AJacieden worden bezet, die harde guldens meebrengen. Een hoteldirecteur ver tolkte de gevoelens van zijn collega's in de horeca-branche met de woor den: „Die Holandeses zijn natuurlijk zo buiten zichzelf van vreugde dat niet op een dubbeltje sullen kij ken. Wat ons betreft mogen n alle maal komen!" DEN HAAG «ANP» Het Neder lands hockey-elftal zal zaterdag in Belfast tegen Ierland met twee de butanten aantredendoelman Maarten Sikking en middenveldspe ler Ton Toebosch. In de ploeg ont breekt John Elffers, die heeft beslo ten niet meer in het Nederlands team uit te komen. Elffers. die 30 maart tegen België voor het laatst speelde, is in totaal vijftig keer op gesteld in het Nederlands elftal. Het elftal voor zaterdag ziet er als volgt uit: doel: Maarten Sikking. (HTCC3. achter: Nico Spits (Am sterdam) en Heiko van Staveren Kampong» (aanvoerden midden Tippy de Lanoy Meijer (Laren», I Ton Toebosch (Venlo) en Piet Wee- I mers (HTCC), voor: Frans Spits, (Amsterdam), André Bolhuis (Kam pong), Jeroen Zweerts (SCHC), Ot to ter Haar (Hilversum) en Martijn Nolet (Arnhem) Zondag 27 april speelt Nederland in Wolverhampton tegen Engeland. Het elftal voor deze wedstrijd wordt zaterdagavond bekend gemaakt. LEIDEN De koplopers in de Hoofdklasse krijgen morgen zware wedstrijden voorgeschoteld. Per- nlx ontvangt op de Leidse Hout (15.00 uur) DKOD uit Heelsum. Bn PKC moet de strijd aanbinden met Excelsior. Overige wedstrijden: SSS-OVVO; Kinderdijk-VES; Desto-Oranje Nau- sau. In de overgangsklasse B gaat d e strijd om de de plaats, ach ter kampioen Ons Eiland, tussen KOAG en DES. Beide ploegen kun nen tot winst komen tegen resp. De Ijsvogels en MIK. Het Oegstgeester Fiks mikt op de 4de plaats. Tegen DKV (Oegstgeest. 15.00 uur) kun nen de nodige winstpunten wel wor den binnengehaald. Rotterdam Zuid kan z*n positie wellicht verbeteren door winst op Exceslior 2. In de eer ste klasse A zijn slechts twee wed strijden vastgesteld, die echter van groot, belang zijn. BH VES 2-KVS j ontmoeten kop en staart van de ranglijst elkaar. Na verlies zal voor j VES 2 de situatie vrij hopeloos wor den. ODO-Fluks is een strijd tussen teams, die verre van veilig staan. De resultaten van de laatste tijd doen Fluks als favoriet voor de zege st&r- ten. WIELRENNEN De Brit Mi chael Wricht heeft de eerste etappe van de Ronde van Spanje, een rit over 246 kilometer met start en fi- Niet alle Madrilenen zijn zo mate rialistisch ingesteld. Don Antonio Calderon, de algemene administra teur van Real Madrid, begon mek uw correspondent en door middel van hem alle Nederlanders ln het al gemeen te feliciteren met het be haalde succes. „Wij staan met open armen op de Ajacieden te wachten hier in Madrid en wensen hen een verdiende overwinning toe. Wij van het Bemabeau stadion beschouwen ons in dit geval alleen als gastheren en dienaars van de Europa-cup-fina- listen en zullen ons uiterste best doen om hen onvergetelijke dagen ln Ma drid te laten meemaken. WIJ zijn er zeker van dat zij ons in ruil een on vergetelijke wedstrijd zullen voorto veren. Want u kunt er zeker van zijn dat de Spanjaarden tot de nok h et stadion zullen vullen, nadat de Ne derlandse aanhang en die van hun tegenstanders aan hun trekken zijn gekomen. Deze wedstrijd heeft enor me belangstelling opgewekt". Goedkoop Hoeveel AJacieden er precies op een plaatsje in het Bernabeau sta- I dion kunnen rekenen, kon hij ons niet vertellen: „Dat moeten de Ne- i derlandse en de Spaanse federatie uitmaken, wij stellen alleen het sta- i dion beschikbaar, maar komen niet j in de organisatie. Wat ik u wel kan j zeggen is: de prijzen die men voor I deze cupfinale in Madrid heeft vast- I gesteld: de goedkoopste staanplaats j zal vijftig peseta's kosten (2.50 gul- den) en de duurste tribuneplaats i 300 peseta's (15 gulden)", i Wi) vroegen aan doorwinterde 1 Real-Madridfans, die zich geen wed- j strijd laten voorbijgaan, wat zij van i deze prijzen vonden. Eenstemmig I meenden zij „Ontzettend goedkoop. Als u bedenkt dat zij voor .sommige wedstrijden 500 peseta's (25 gulden) en hoger vragen Volleybal Kangeroes 1 heren speelt morgenavond (aanvang 7 uur» in de Vijfmeihal de eerste promotie wedstrijd hoofdklasse begen PVC Den Haag. nish in Badajoz, gewonnen. Wricht I had een tijd nodig van 6 uur, 28 min. en 53 sec.. De Nederlander Richard Bukacki won de sprint van de bijna voltallige groep, die vijf seconden achterstand had. Harm Ottenbros finishte als derde. BTW mmoten "fcoch noa qexigfc arlijK opzetten t Ui9ar hij de ongek)ijfe'd qe-stopt zoo hebben, als. "een der Tijgers er niet- "tussen toss qetexnen. Cruijff had bij aankomst op Schiphol de steun van zijn vrouw I Danny echt wel nodig.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 29