Ajax ontluisterd naar eindstrijd „Ajax bezit geen echt topniveau Grote desillusie NEGENTIG MINUTEN MET DE RUG TEGEN DE MUUR Vd amec Zuivere penalty Grimmige Spartakspeler Jozef Adamee: Krachtsexplosie VRIJDAG 25 APRIL 1969 PAGINA 27 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD TRNAVA (GPD) Ajax haalde dan tóch nog. als eerste Nederlandse club in de voetbal historie. de eindstrijd van de Europa Cup voor landskampioenen. Maar nooit zal iemand heb- 3en verwacht, dat dit op zich zo glorieuze feit op een dergelijke bijna beschamende wijze tot stand kwam. Het fanatieke, technisch superieure Spartak. dat het zo hoog geprezen Ajax vol- iomen deklasseerde, had verdiend de plaats van de Ajacieden in de finale te mogen overne men. In ieder geval hadden de Tsjechoslowaken recht gehad op een beslissingswedstrijd. Het is niet zover gekomen, al had men helemaal niet vreemd behoeven op te kijken als de thuis club met 4 of 50 triomferend van de grasmat was gestapt. Deze ticeede wedstrijd is niet alleen de grote desillusie ge worden voor de Amsterdammersmaar veel meer nog het irama van de Spartak-sterspeler Jozef Adamec. Van de 27- jarige Tsjechische topscorerdie wellicht schitterde als nimmer tevoren, maar die ook faalde, zoals hij waarschijnlijk nog nooit in zijn glanzende loophaan heeft gedaan, juist toen hij dat niet mocht doen. Dat verbijsterende moment voor de felle donkere Sloivaak brak aan vier minuten voor het einde van deze voor Ajax zo ontluisterende, uitzichtloze worsteling met de rug tegen de muur. f het veld ingezonden. Met een geze gende voorsprong van 30 zo dacht men zou het niet moeilijk vallen vrij comfortabel naar de Madrileense eindstrijd te laveren als men de verdediging slechts stevig in handen hield. Dat bleek een ernstige, bijna ca tastrofale denkfout te zijn tegen over deze als partizanen in de don kere bergen van de Karpaten „op geladen" eenvoudige jongens uit Trnava. De vastberaden spelers van trainer Jan Hucko bezetten ogen- bl'kkelijk met scherpe combinaties het vijandelijk doelgeb;ed en hebben zich daar de hele wedstrijd niet meer laten verdrijven. Weliswaar was Ve- ltbor Vasovic weer van zijn blessure hersteld en waren èn Tonnie Pronk èn Bennie Muller opgesteld ten koste vam de voorhoedespeler Inge Danielsson of Klaas Nunmga. Het bleek al spoedig een volkomen vprkeerde tactiek te zijn. De Spar ta k-spelers opereerden als dyivels. Het was een bikkelharde strijd van alles of niets voor de getergde Tsje chen. Zij wensten risico's te nemen, maar het pakte. tot. hun niet gerin ge verbazing, toch nog geheel an ders urt, omdat Ajax zichzelf tegen de muur wenste te plaatsen. Elan De ernstig teleurstellende volge- Dgen van Rinus Michels deden een an de weinige keren op deze ge- enkwaardige middag vrij eensgezind nige passen op de achterste lijn *n andere lyn was er nauwelijks» aar voren en toen brak Jozef Ada- lec als een getergde leeuw uit zijn oeien. In feite was dit de schuld van Tonnie Pronk, want de lange blon- Ajacied had de strikte opdracht iregen de Spartak-goalgetter com- leet uit te schakelen. Maar Adamec oelde onbedreigd weg met een vol- omen leeg veld voor zich. Barry Hulshoff, de uitblinkende an met de bakkebaarden, deed nog en wanhopige poging de Tsjech af j remmen, maar Adamec lag reeds volle sprint. Zou de Tsjech nog tst voor het slot zijn club dan I ich naar een derde wedstrijd schie- n? Gert Bals stond als versteend in de grond genageld het vonnis af wachten. Jozef Adamec haalde te el uit voor de knock out. De witte tl vertrok van zijn schoen en Tdween op enkele centimeters aam verkeerde kant van de paal. Tonnie Pronk in duel met Adamec. de man die in de laatste minuten de kans-van-de-dag miste. de Ajacied op grove wijze, van ach- teren komend. Een strafschop van de onbekende Oostenrijkse scheids- I rechter Marschall. die overigens een I prima wedstrijd floot, bleef echter 1 uit. Hij durfde deze zware beslissing voor het oog van het laaiende Tsje chische publiek kennelijk niet aan. Meteen al. En toen. extra gesterkt door deze onverwachte meevaller ontketenden de Tsjechen een laaiend alarm, dat Ajax de hele middag niet meer vermocht te doven Er waren bovendien nog enkele bijkomstighe den. Spartak had in de eerste helft de vrij straffe wind. die recht uit de Karpaten woei. pal in de rug en die Tsjechen hadden het voordeel van hun eigen keiharde, dun be groeide kleiveld. waarop de bal moej lijk te temmen viel. Van dit laatste hadden vooral de Ajacieden last. die geen enkele gelegenheid kregen zien ep dit kleine, moeilijke veld in te spelen. Dat hij het buitengewoon moeilijk zou krijgen ondervond Gert Bals al na enkele minuten. Niet omdat de Tsjechen toen al zo scherp schoten, maar aangezien Adamec de Amster damse goalie volkomen onnodig te gen de grond werkte. Ajax vlijde zich aanvankelijk nog met de hoop. die in Amsterdam niet gering was versterkt, dat het bij Spartak op nieuw- zou schorten aan de juist* afwerking. Blunder Vraag De vraag is echter of Johan Cruyff de debacle van Ajax op deze ongelukkige middag had kunnen voorkomen. Ajax was daar is geen twijfel over mogelijk met een volkomen verkeerde opdracht Het eerste doelpunt ontstond dan ook niet omdat de paniekerige Ajax- defensie uiteen werd gespeeld, maal ais erdiict gevolg van een bijzonder noodlottige fout van Gert Bals. Na 28 minuten kwam hij op bekwame wijze tussenbeide en repte zich de bal weer het veld in te zenden. Bals deed dat men een te laag schot, dat pal voor de voeten van Ladislav Kuna belandde. Deze retourneerde ogenblikkelijk een boogbal voordat de Ajax-doelman zijn plaats onder de lat weer had ingenomen. Hij trachtte iiet schot nog wel te keren maar dit lukte onvoldoede en hei was 10. Op dat. moment had de Ajax-spits zijn angel reeds verloren. Cruijff had weliswaar nog een kwartier meege- strompeld, maar maakte nu plaats voor Danielsscn. die echter als een ling in het vijandelijk gebied weinig of niets kon uitrichten, ook al om dat Piet Keizer zonder de nodige steun als een verloren figuur rond liep. Ruim een kwartier voor het einde zou hy zioh dan ook gedesil lusioneerd laten vervangen door Suurendonk Deze onverwachte tegenslag van het doelpunt sloeg Ajax de wed strijd volkomen uit handen. De strijrs moest nog enige minuten worden onderbroken omdat de Tsjechische treffer begroet werd met oranje en witte rookbommen, die verder spe len onmogelijk maakten. Vergeten we dan maar. dat Ade- mec reeds eerder tegen de staander had gekogeld en dat Majernik na 35 minuten opnieuw de bal achter Bals had gejaagd. Dit doelpunt werd echter wegens een overtreding tegen een Ajacied afgekeurd. In de rust speelden de Boertjes van Buut'n van Kees Schilperoort op de overdekte tribune zeer pas send ..Geef my maar Amsterdam" En het zou er na de hervatting niet beter op worden. Het was bijna on begrijpelijk dat Ajax zich uit de knellende omstrengeling van Spartak niet vermocht los te worstelen. Daarvoor was in eerste instantie nodig geweest, dat er althans iets dat op een voorhoede leek. in ere was hersteld. Dat gebeurde echte niet. Geheel Ajax was bevangen van een panische angst voor een beslis sende nederlaag en daarom juist kwam die steeds dreigender naderbij Reeds na 4 minuten werd het on verbiddelijk 20. Uit een van dc talrijke hoekschoppen kopte Kuna onhoudbaar in. Twijfelachtig Nog 41 minuten lang moest Ajax een ontluisterende af weerslag voeren, waarin van enig verantwoord voet bal nauwelyks meer sprake was. De Tsjechen combineerden alsof er geen ritsen tegenstanders op elkaar ston den gepakt, maar de zo alleszins Een van de vele reddingen van doelman Bals. Links op de foto Varkac. verdiende derde treffer voor Spartak kwam er wonderlijk genoeg niet. Barry Hulshoff en Bals groeiden uit tot ware helden van het verbit terde verzet. Maar deze verbeten af weer was eigenlijk belachelijk, want elke bal die werd afgenomen en weg getrapt kwam weer even snel terug. Het zal in de roemruchte geschie denis van de Europa Cup dan ook wel zelden zyn voorgekomen, dat een ploeg die zo volkomen werd weggespeeld toch nog de eindstrijd bereikte. Ajax komt deze twijfelach tige eer in ieder geval ten volle toe. SCHIPHOL <GPD i Kort na middernacht keerde Ajax terug op Schiphol, waar de ploeg door afhalers in de pier met enthou siast applaus werd ingehaald. Niemand dacht meer aan de 20 nederlaag, alleen het bereiken van de finale telde. In de perskamer zei trainer Mi chels: ..Dat het voor het Neder landse publiek een tegenvaller is geworden begrijp ik. maar het publiek kan blijkbaar niet goed inzien, dat in de Europa Cup uit en thuis spelen twee totaal ver schillende wedstrijden kan ge ven. Ik bewonder mijn ploeg on danks de nederlaag. Ze heeft zich in de grootste spanning weten te beheersen. Als je in dat kleine Trnava komt met een voorsprong van 30 en je weet wat een el lende die mensen daar meema ken, als je weet welke teleurstel lingen ze hebben te verwerken, dan verwondert het je niet, dat Na afloop ging Barry Huls- zulke spelers tot een uitzonder- hoff op de schouders van opge- lijke krachtsexplosie kunnen ko- luchte Ajax-supporters. men". (Door Johan Cruyff) Ik word morgen vrijdag 22, maar ik heb het gevoel, dat ik 32 word. Man, ik kreeg er wat van, die spanning. Ik had het vaak niet meer. Maar goed. we zijn er, we zitten in de finale van de Europa Cup Ik hoop maar, dat ik dan hersteld ben. Want nu heb ik weer een blessure aan mijn rechterbeen. Wat werd ik smerig genomen. Opeens kreeg ik de bal. Ik sprintte in dat gat. Toch demar reerde ik niet zoals anders. Dat komt door die oude verwonding aan mijn linkerkuit. Ik voelde 'em niet meer. maar de eerste meters gingen nog niet. Daarom haalde die Tsjech me nog bijna in. Net binnen het strafschopge bied trapte hij me heel gemeen van achteren. De afdrukken van j de nopjes staan in mijn rechter- i knie. aan de voorkant. Hoe die nummerr drie, Majernik heet hij, dat presteerde, is mij een raadsel. Het was een zuivere strafschop. Als ik niet schiet en me laat val len. krijg je hem ook. Maar nu liet de scheidsrechter doorspelen, omdat hij dacht, dat ik nog wel zou scoren. Een begrijpelijke re actie. Maar het scheelt ons een 1 doelpunt. I Toch heb ik niets dan lof voor de scheidsrechterZéér goed. Na t dat moment heb ik het nog ge- probeerd. Salo Muller en Michels raadden me het ook aan. Maar ik kon mijn been bijna niet meer buigen. Het ging werkelijk niet meer. Ik kreeg even later de bal verkeerd aangespeeld. Ik pik te 'em toch nog op, maar de pass I naar Piet Keizer was onzuiver. Ik besloot te stoppen. Het kost- j te me wel moeite. Ik heb me nog j nooit eerder in de Europa Cup laten vervangen. Maar niemand had meer iets aan mij. In de kleedkamer constateerde dokter Rolink een bloeduitstor ting voor op het bot. Leek hem niet zo ernstig gelukkig. Ik vind het zeker verdiend, dat we de finale hebben gehaald. Het is beslist geen ontluisteringdat we in Trnava met 20 hebben verloren. Is iedereen dan al ver geten wat we in de drie voor gaande ronden voor stunts heb- ben uitgehaald? Bovendien, als ik niet was gepakt, had het 40 1 voor ons gestaan. En dan krijg je een heel ander wed strijd. Overigens, alle waardering en complimenten voor Spartak. Ik beschouw deze ploeg als de beste, die we ooit hebben ontmoet. Die jongens speelden met een geweldige variatie. Iedereen schoot op het doel. of het nu Dobias de rechtsback was. of de spil of Adamec. steeds dreigde er gevaar. De druk was ontzettend. Dat hebben we volgens mij nog nooit zo sterk meegemaaktSoms leek het een beetje op de uitwed strijd tegen Fenerbahce, maar meestal was het nog veel erger. De achterhoede heeft het ge fikst. En dan in het bijzonder doelman Bals. Die druk hebben we natuurlijk zelf in de hand ge werkt door onze defensieve in stelling. We konden er niet uit komen. maar dat is niet abnor maal op dit harde en hobbelige veld. Daar zijn we niet aan ge wend. Je merkte het aan het plaatsen. Dat was veel minder verzorgd dan normaal. Maar dat was uitsluitend aan het slechte veld te wijten. Gered Ajax was gered en van de smaad tvrijd nogmaals tegen de helden in Trnava in het strijdperk te j neten treden maar van een diep- tvoelde voldoening zal bij de Mi- els-boys nauwelijks sprake zijn ge- eest. Zij hadden weliswaar de laat- le ronde van de Europa Cup be- maar hun voetbaleer had een fare knauw gekregen. De paar aizend fanatieke Nederlandse sup- *ters, opgetuigd als camavalsgan- 3s, frommelden hun roodwitte ho f-hoeden schichtig in elkaar en i 'Wen hun vlaggen en spandoeken 1 aietjes op. Een enkele rauwe kreet, waarin Ijax" was verwerkt, steeg uit de ingeslagen rijen omhoog, maar ierf even snel weer weg tussen de *nber zwijgende Tsjechen, die de Schakeling van hun geliefde club Ag maar ternauwernood konden j ïwerken. Johan Cruyff heeft deze diepin- ijpende vernedering van zijn club fechts 25 minuten van nabij behoe- "p mee te maken. Toen verliet de tèle aanvalsspits gekneusd en te- furgesteld het veld om zich te la- vervangen door de Zweed Inge janielsson. Spartak had er slechts 1 minuten over behoeven te doen de Amsterdamse ster uit te scha den. Dat had achterspeler Kami! 'kjernik op zyn geweten, die bier- de enige uitweg zag om te voor- Amen. dat Ajax zich in cijfers nog tfder van Spartak zou distanciëren. Cruyff ontving toen namelijk de *1 enige meters vrij voor zich uit, Aet geen enkel obstakel meer als klman Kosinka. Majernik vloerde TRNAVA i GPDTerwijl Ajax zich stilletjes aan zijn geluk warmde, hoonde het diep bedroef de Spartak gisteravond de Europa-Cupfinalist. De nukkige sterspeler Jozef Adamec, een gebalde vuist woedend omhoog heffend, sputterde zijn gramschap als mitrailleurkogeltjes uit. ,.Wij heb ben ons in Amsterdam op Ajax verkeken. Wij waren toen te bang. Vandaag heeft Ajax bewe zen geen echt topniveau te bezitten. Het speelde verdedigend. Dat mag. Maar het was destructief voetbal. Slaan en trappen, meer niet. Maar waar om in hemelsnaam mocht Ajax zoveel geluk heb ben0 Het is niet te geloven Ajax is geen Real Madrid, geen Milaan, geen Manchester United. Lang niet. Ook geen Spartak. Het speelde sys teemloos. Het gokte maar wat. Dat is toch geen voetbal meer". Ajax ontsnapte inderdaad aan de catastrofe van de uitschakeling. Dat wilden de spelers later best erkennen. „Maar", zo liet Rinus Michels no teren, „dat Spartak zo onophoudelijk in de aan val kon zijn was voor mij een verrassing. Ik meen het: als één ploeg het verdient naast Ajax in de finale te komen is dat Spartak. Dit elftal heeft geweldig gespeeld. Maar dat is dan tegelijkertijd een compliment voor Ajax. Geloof me: maar heel weinig ploegen zouden het hier gehouden hebben zoals ons dat gelukt is". Zo wenste de van voldoening glimmende Mi chels de Amsterdamse eer hoog te houden. De trai ner wenste eveneens vast te stellen dat één op drift geraakt aspect in de slotbeschouwing over Ajax' teleurstellende optreden niet over het hoofd mag worden gezien „Spartak speelde alles of niets. Het veroorloofde zich daarmee belangrijke risico's. Daar waren wij dan ook op ingesteld. Maar toen Cruijff het veld uit moest was het met de mogelijkheden, die je dan hebt, afgelopen". Adamec echter: „Dat is gemakkelijk praten ach teraf. Cruijff had geen enkele steun. Ajax wa« met hem even goed in moeilijkheden gebleven". Spartaks enige speler, die niet zonder theatraal vertoon een showelement aan het gedisciplineer de optreden van de schitterende kampioensfor matie schonk, bekritiseerde daarna opnieuw het „lukrake" optreden van de Amsterdamse defensie. Die korzelige taal mocht zeker gesproken worden, ook al hield Michels zich daarover glimlachend op de vlakte met deze verklaring: „Ik ben tevre den over de organisatie, zoals die in de verdedi ging verliep. Natuurlijk, er werden foutjes ge maakt, maar dat is logisch als je zo enorm onder druk staat". Dat was te vergoelijkende taal. Michels wenste niet te erkennen dat Ajax' defensie zeer vaak door een hevige wanorde werd gekenmerkt. Daar voor was met name de rol aansprakelijk die de teruggekeerde Vasovic speelde. Michels: „Vasovic had een vrije opdracht. Hij mocht Ausputzer spelen, maar ook als vrije man optreden. Hij heeft dat goed gedaan". Maar zo was dat niet helemaal Vasovic. niet vastgeprikt op zijn plaats achter de laatste lijn. waagde, de opdracht consciëntieus uitvoerend, te vaak stappen naar voren. Daarmee raakte een bij Ajax vastgeroeste spelopvatting uit balans. Wim Suurbier: „Dit is de zwaarste wedstrijd die we ooit hebben gespeeld. Niet alleen de verdedi ging, maar de hele ploeg. Misschien was het in derdaad wel fout dat Vasovic veel voor de achter ste lijn ging spelen. In al die situaties werd het extra moeilijk voor ons". Barry Hulshoff. die in Ajax' laatste cupwed strijden naar internationaal niveau is opgeklom men. over het merkwaardige geavonturier van de Zuidslaaf: „Vasco bepaalt zoiets natuurlijk zelf. Hij alleen weet wanneer hij als vrije man voor ons gaat spelen. Maar inderdaad, dan werd het voor ons ineens veel moeilijker. Uiteindelijk zijn we helemaal met de gedachte het veld ingegaan, dat we een zwaar verdedigende wedstrijd zouden gaan spelen, Toch moest Vasco in het middenveld aanspeelbaar zijn. Dat had inderdaad beter niet gekund". Velibor Vasovic, na afloop de meest blijde spe ler in het van opgetogen gevoelens doortrokken Ajax-gezelschap, zelf aan het woord: „Michels zei dat ik geen Ausputzer. maar vrij man moest zijn. Ik mocht zelf bepalen of ik achter zou blij ven of dat ik mee zou oprukken tot de middellijn. Ik begon als Ausputzer, maar na één kwartier vond ik dat dat niet goed was. Ik voelde dat de druk van Spartak te groot werd. Daarom ging ik meer naar voren. Ik trachtte de organisatie op het middenveld te verbeteren, vooral ook om Dobias, de gevaarlijkste man van Spartak, af te stoppen". Aan het tegenhouden van de Tsjechoslowaakse aanval, voordat deze zich tot het doelgebied had gemanoeuvreerd, klopte inderdaad weinig Henk Groot: „Onze zwaarste taak lag op het midden veld. Er waren daar steeds te veel Spartak-spelers om ze te kunnen tegenhouden. Daarom kwamen wij niet aan aanvallen toe" Het vooral ook in het positiespel op het mid denveld uiterst vaardige Spartak was daar. met bliksemend tempo-voetbal voortdurend nieuwe openingen aanborend, inderdaad heer en meester. Vasovic: „Misschien was het wel niet helemaal verstandig wat ik deed. Maar ik vond dat ik het moest doen. Omdat je speelt om in de finale te komen. In zulke wedstrijden als vandaag speel je geen voetbal. Zo is Ajax niet meer Twee jaar geleden verloren we van Dukla omdat geprobeerd werd goed voetbal te spelen. Ajax heeft veel van die wedstrijd geleerd. Daarom verliet ik mijn vas te plaats. Ik wilde opluchting brengen". Wim Suurbier echter: „Maar als je na twee van zulke pogingen ziet dat het foute gevolgen heeft, moet je dat juist in zo'n wedstrijd natuurlijk niet meer doen". Bennie Muller: „Vasovic bleef teveel voor de achterhoede hangen. Dat was ergens on begrijpelijk. Er kwam teveel onrust". Michels' „vrije" opdracht voor Vasovic had voor Ajax geen desastreuze gevolgen, al was dat volgens de wet ten van de voetballogica niet helemaal begrijpe lijk. „Maar", glunderde Muller, „we zijn ontsnapt aan iets ergs. Laat niemand zich op Spartak ver kijken. Het is de beste ploeg waartegen ik ooit heb gespeeld". De ijverige middenvelder, als bijna alle Ajacie den door het wervelende Spartak in een volledig defensieve rol teruggedrongen, wenste Ajax' ram melende optreden nog met dit excuus goed te praten: „Het veld was hard en hobbelig. Wij zijn aan zo'n terrein niet gewend. Je opdracht is op balbezit spelen, maar door dat rare veld ben je de bal kwijt voordat je het in de gaten hebt. Die jongens van Spartak weten natuurlijk niet beter". Ajax had in het drukke Trnava, waar het la waai maar langzaam aan verstierf, overigens niet al te veel behoefte aan een napraatje. Vasovic: ..Het enige waaraan ik denk. is het feit. dat we in de finale zijn. Dat is het mooiste wat er bestaat". Zulke woorden kwamen maar al te graag over de Amsterdamse lippen. Groot: „Wat kun je nog zeggen. Je hebt het gehaald. Eindelijk is het ge lukt. Op zo'n moment ben je stil van geluk". En Barry Hulshoff: „Echt, ik ben er een beetje kapot van. Ajax in de finale van de Europa Cup. Het lijkt wel een droom". Onderwijl viel even verderop het gebries van Adamec alweer te vernemen. In Tsjecho-Slowa- kije bestaat veel onrechtvaardigheid. Adamec: „Hadden we het niet verdiend om op zijn minst met 30 te winnen?" De vraag kon. alle vaderlandse gevoelens ten spijt, niet ontkennend worden beantwoord.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 27