ÜVS balt vuist te laat Roodenburgs defensie was niet te breken ,Paul Roodnat was het geheime wapen' Gerard Désar mist en renut een strafschop Luglunum zegeviert ore Celeritas: 0-1 Middelen bijzonder effectief Musschen-trainer Frans de Kruis: Concurreten verliezen Barcelona in indstrijd van uropacup 2 Hajer nog niet geheel de oude Pools elftal verplettert Luxemburg partak Trnava speelt gelijk maAITOAG 21 APRIL 1969 PAGINA LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD Doelman Zoeter van De Mus- schen stopt de eerstedoor Dé- sar genomen penalty. (Foto LD/Holvast) DEN HAAC~ Lugdunum staat net één bee-n de tweede klasse. Dat is na de teren gespeelde com- pjtitiewedstr'n duidelijk. Zelf tonnen de k-ers de lastige uitwed- Rrijd tegen Haagse Celeritas met M terwijl grootste concuiTent Lisse met <*lfde cijfers ten onder ling in G(& tegen ONA. Ook de ttde kaïpenskandidaat. Teylin- jtn. begineen misstap, zodat de todenaar/olgende week aan de taüswedsd tegen Wilhelmus maar to punt hoeven over te houden 0 de kaïioensvlag te hijsen. Dat Liunum enige angst voor Weritas>esterde. was aan het spel fcideiybe merken. De Leidenaars f^en "veus en onzuiver tewerk Hagaai s daarentegen speelden Tijuit. j zetten de veste van Pee- Si iae tijd stevig onder druk. aar (Leidse achterhoede, met een itlinnde Leo Redel aan het sofd-ad er goed het oog in. In li Liiunum-voorhoede werden de Gab-ties vaak te kort gehouden mor de Hagenaars er steeds een sntussen konden krijgen. Toch intfgdunum na een half uur spe- n leiding. Cees de Cler zette de llia een pass van zijn broer t goed voor het Haagse doel en de paal. De terugsprin- 1 werd vervolgens door Hans rder Starp resoluut ingeschoten 1 Na deze treffer kregen de [ïwitte voorwaartse n nog enkele |»CELONA (ANP) FC Bar- heeft zich zaterdagavond op terrein geplaatst voor de fi- kv«£ het toernooi om de Euro- 1 Weer voor bekerwinnaars. De ci*arden versloegen in de twee- *«istrijd voor de halve finale FC 0 iat destijds ADO uitschakelde. M. Bij de rust was de stand Slijk: ii De eerste ontmoe- i»sen beide clubs, op 2 april in was in een 2—2 gelijkspel *%L 70.000 toeschouwers zagen 1 puste na de hervatting drie totten maken. uitstekende scoringskansen (Collé en Van der Starp», maar die werden ge mist. In de tweede helft drukte Cele ritas, dat Lugdunum de zege bepaald niet cadeau heeft gedaan, de kik kers stevig op eigen helft terug. Toen de Haagse aanvallen echter stuk bleven lopen op de hechte groen witte defensie, ging de Lugdunum- voorhoede zich weer roeren. De Haag se invaller-doelman Plugge liet zich echter niet verschalken. Met het vor deren van de speeltijd zakte het spelpeil. Lugdunum zette zich schrap om de volle winst vast te houden, hetgeen lukte. Samenvattend: een sportieve, rus tige wedstrijd (Scheidsrech ter Van de Berg: „Je zou wensen dat elke wedstrijd zo was") waarbij de overwinning terecht kwam bij de ploeg, die naar het meeste recht op kon doen gelden. Logeman van UVS in actie voor het doel van De Musschen, ivaar Zoeter de (betrouwbare) handen al naar het leer uitsteekt. (Foto LD/Hol vast) DEN HAAG (ANP» Het Neder landse Davis-Cupteam heeft zaterdag op Mariahoeve oefenwedstrijden ge speeld tegen speciaal hiervoor uitgenodigde sparringpartners. Alle partijen (best, of five» werden door de Davis-Cupspelers gewonnen. Nick Fleury zegevierde in drie sets over Jan Hajer. die de gevolgen van een auto-ongeluk nog niet geheel te boven is. Jan Hordijk versloeg Evert Schneider en Fred Hemmes won van Peter Soeters. Ook dit gebeurde in drie sets. Alleen Kenneth de Koning had vyf sets nodig tegen Peter Scholtz. Atletiek Kees Hopman heeft zaterdag in Woerden een veldloop over acht kilometer gewonnen. Hij had op de eindstreep twaalf secon den voorsprong op Rudl Mol, die I tweede werd. (Door René Vos) LEIDEN Scheidsrechter Schouwenaars wierp al steelse blikken op zijn chronometer, toen UVS eindelijk overschakelde op een hogere versnelling. Vier minuten resteerden er nog in het belangrijke duel tegen De Musschen, dat de blauwwitten hadden moeten winnen maar dat niet deden om nog een bescheiden vinger in de kampioenspap te kunnen houden. In eens was de prikkel er, die „tijger in de UVS-tank", toen Désar een penalty wegens hands benutte en daarmee de Rotterdamse voorsprong halveerde (12). Maar het was al te laat. Vier slopende minuten verder, waarin de Rotterdamse defensie tweemaal op de rand van het strafschopgebied aan de noodrem moest gaan hangen, waren De Musschen kampioen van de eer ste klasse B. Kampioen, op het terrein van de onttroonde titel houder UVS, een pikante bijkomstigheid ,Jk vond het een matige, maar toch wel interessante wedstrijd", ver telde bondscoach Siem Plooyer na afloop. „De Musschen pasten alle middelen toe om te winnen. Dat vergde veel van de conditie. Die was er en dat vond ik een positief punt voor de Rotterdammers. Maar de techniek kwam toch wel op het twee de plan. Dat laatste mag dan ten dete waar zijn, gistermiddag bleek toch weer, dat die „middelen" van De Musschen die naar Leiden wa ren gekomen om te winnen en niet om technisch fraai te voetballen bijzonder effectief waren. Uit een goed gesloten verdediging waarin die lange Verschoor en Van Luik de hoofdrollen speelden werden de snelle vleugelspelers Roodnat en Van Driel met lange trappen „bediend". Een oud recept, maar de medicijn viel UVS. dat met een od halve kracht spelende Leget aantrad en een veel te laag tempo draaide, zwaar op de maag. In de elfde mi nuut gingen de blauwwitten, die veelbelovend waren begonnen oa. een slimme schuiver van Jan Leget, welke via de vuist van doelman Zoe ter en de paal naast ging al onder uit. Ineens was er die lange trap naar de razendsnelle linksbuiten Roodnat, die bij Balkhoven veel te veel vrijheid genoot. Een messcherpe voorzet, een licht tikje met het hoofd van de snel ingekomen aanvoerder Van der Most en Wijnand Sloos kon geslagen de gang naar het net ma ken: 0-1. Aangeslagen Het „deed" UVS wat. Nerveus pro beerde de blauwwitten in hun spel te komen, maar de De Musschen-de fensie ontregelde die pogingen be kwaam. Met veel corners en nog meer uitballen Tooh kwamen er, na een periode van moedeloos pro beren, weer wat kansjes voor de blauwwitten. In de 25-ste minuut glipte Aat Koren door de Rotter damse defensie, maar in plaats van zelf te schieten wat kon pro beerde hij de bal naar Holl te spe len. Het resultaat was een mislukt passje De 38ste minuut werd ronduit fa taal voor UVS. Eerst bracht Rood nat de voorsprong van De Musschen op 0-2 een treffer waaraan vol gens de blauwwitten een buitenspel- luchtje kleefde en toen direct daarop de Rotterdamse verdediger Van Luik hands binnen de beken de lijnen maakte, schoot Gerard Dé sar. half in de grond trappend, de penalty zó zacht in, dat de pijlsnel reagerende doelman Zoeter de bal kon stoppen. Het voorbij laten gaan van deze kans op een doelpunt deed UVS definitief de das om. Na de rust probeerden de blauwwitten het neg wel. maar hun inzet haalde niet bij die van De Musschen en hun aanvalsspel, óf Aat Koren nu op rechte en Sjoerd Teske in het cen trum opereerde af ondersom, leek niet meer dan op het krabbelen aan een betonnen muur. Al die acties werden traag en bovendien slordig uitge voerd. In feite waren de pogingen van Roodnat, ook al hielden Balk hoven en Rol deze snelle vleugel man nu iets beter onder controle, heel wat gevaarlijker. Pas tegen het einde veten van de 6000 toeschouwers waren toen al naar huis gegaan ging UVS toen nog een vuist maken. Bart. Lardé, de centrumverdediger, verscheen toen in de spits en hij was het ten slotte die de voortreffelijke doelman Zoeter klein van postuur, maar van grote klasse met een kopbal verschalkte. Een doelpunt werd het niet. Achterspéler Boogert. die op de doellyn stond, nam te taak van zyn doelman over en stopte Lardé's kop bal met de handen: penalty. Gerard Désar nam revanche op zichzelf ditmaal deponeerde hij de elfmeter- trap feilloos achter Zoeter: 1-2. UVS ging nog even op volle kracht draaien. Maar het was al te laat. De Rotterdamse verdediging vertoef de nog wel even op de rand van een paniek, maar bleef op de been. De juichende musjes verlieten het Kik- kerpoldercomplex als kampioen. Ver diend (Door Ruud Paauw» LEIDEN Vier minuten voor rust deelde Roodenburg tegen Olympia de beslissende tik uit. Uit een hoge. wat weg zeilende voorzet van Henny de Klerk schoot Koos van Weerlee de bal in de richting van de doelmond. waar Bert Jansen v or de afwerking zorgde. Die 10 voorsprong, voor het behoud van het eersteklasse- schap van vitaal belang, heeft Roo denburg met ijzeren vuist verdedigd. Olympia mocht in de tweede helft nog zo verbeten arbeiden om de ach terstand uit te wissen, de blauw zwarte defensie (waarin notabene, Sam den Os als vrije verdediger uit stekend werk verrichtte» sloot steeds bijtijds de rijen. De Goudse aanvals- i linie, die in Steur meestal een scherp geslepen speerpunt bezit, bracht er trouwens ook weinig van terecht. Telkens weer poogden de Olympia- nen Roodenburg te breken met lan ge trappen, waarvan de zuiverheid in negen van de tien gevallen ver te zoeken was. Met een dergelijk pri mitief wapen viel natuurlijk weinig te bereiken tegen het afweergeschut dat Isaac van Weerlee en zijn man nen zo voortvarend bedienden. Het spreekt vanzelf dat Roo- denburg-Olympia geen oogver blindend voetbal te zien gaf; daar voor lagen de degradatiezorgen by beide ploegen nog te hoog opgesta peld. De verliezer zou immers weer danig in moeilijkheden kunnen ko men. Vandaar dat aan beide kan ten in de eerste plaats de defensie tot de tanden toe werd bewapend. Voor de rest zou men wel zien. Mis schien was dat niet de opzet bij het betreden van het veld, in de prak tijk kwam het er wel op neer. Op papier speelde Olympia met een driemansvoorhoede Oudijk-Steur- Valenteyn). vaak waren er echter niet meer dan twee in de kop van de aanval te vinden. Dat was veel te weinig om Roodenburgs verdediging op die van De Musschen na de minst gepasseerde in Ibi uit het zadel te lichten. Aan de andere kant schoof Roodenburg De Klerk. Jan sen en Rietkerken in de voorste li nie, een trio dat al direct by weging te licht werd bevonden. Noeste ijver legden zij wel aan de dag, maar dat is zelden voldoende voor een doel punt. Roodenburg was in de eerste helft een tikje sterker, wat voornamelijk te danken was aan het goede spel van Koos van Weerlee en Rijsber- gen (die in zyn afgeven deze mid dag overigens tamelijk slordig was). Maar het overwichtje van het eer ste half uur wierp nauwelijks sco ringskansen af. Zowel Roodenburg als Olympia werkte hard, boorde, j heel veel energie aan. Het leidde al- j lemaal tot niets omdat geen van bei de ploegen het wapen van de ver rassing kon hanteren. En dat heeft j men nu eemnaal nodig om door bull dozer-defensies heen te breken. Vlak voor rust trad er even een ogenblik van verslapping in Olympia*s verde diging op en Bert Jansen maakte daar op de al omschreven wijze ge bruik van10. In de tweede helft verkreeg Olym- pia ten koste van een grote krachts inspanning het initiatief. Veel resul taat leverde dat niet op. Ten eerste stoorden Koos van Weerlee en Rijs- bergen de Gouwenaars herhaaldelijk I in hun toch al niet indrukwekkende opbouw en als zij dan na veel moei- Bert Jansen te door het centrum waren gestoomd liepen zij te pletter op Isac van Weerlee en de zeer bekwaam uitve gende Den Os. Behalve dit tweetal verrichtten ook De Jonge. Klinkha mer en Rodenburg nuttige hande lingen. al moet worden aangestipt dat het rechterverdedigingsblok van de blauwzwarten wel een enkel wei felmoedig moment kende. Halverwe ge de tweede helft scheen de beslis sing definitief te vallen. Uit een pass van Rysbergen zwoegde Riet kerken Roodenburgs tweede doelpunt bijeen. Scheidsrechter Valenteyn. kende het toe. rende ook direct naar de middencirkel, maar keerde op zyn schreden terug toen Olympia's ver dedigers hem opmerkzaam maakten op de grensrechter, die krachtig met zijn vlag stond te wijzen. Na veel vijven en zes sen en ruime discussie werd de tref fer niet goedgekeurd. Rietkerken, die er zo hard voor had gewerkt, stond er treurig by te kijken. Maar ook zonder dat doelpunt baande Roo denburg zich een weg naar de volle winst. In de slotfase kreeg Olympia nauwelijks een kans van betekenis. Door de gisteren behaalde 10 zege hebben de blauwzwarten zich vrijwel in veiligheid gebracht. KRAKAU (ANP) Het Poolse voetbalelftal heeft zondag in Kra- kau in een wedstrijd voor groep 8 van de voorronden van het wereldkam pioenschap met 8-1 van Luxemburg gewonnen. Lubanski was met vijf doelpunten topscorer bij de Polen. De stand is nu: Nederland 3 2 0 1 4 8—3 Polen 1 1 0 0 2 8—1 Bulgarije 1 1 0 0 2 20 Luxemburg 3 0 0 3 0 114 BRATISLAVA (ANP) Sparta* Trnava, dat donderdag de tweede wedstrijd tegen Ajax voor de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen speelt, heeft zondag met 1-1 gelijk gespeeld tegen Slovan Bratislava. Spartak behield hierdoor zijn voor sprong van vier punten op het op da tweede plaats staande Slovan. (Door Cees Onvlee) LEIDEN „Hier gaat het gebeuren hier moet het gebeuren. Hier, bij UVS, worden we kampioen Musschen-trainer Frans de Kruis had het za terdagmiddag al voorspeld. Al gezegd, vol ver trouwen. In het „hol van de leeuw", in de Kikker polder. Daarvoor had hij de bus op weg naar het trainingskamp in Noordwijkerhout (hotel De Witte Raaf) speciaal laten omrijden. Om toch maar even langs het terrein van UVS te kunnen gaan. m daar even de sfeer te kunnen proeven. Frans de Kruis na afloop in de feestende kleed kamer, tevreden een pijpje bier koesterend: „De jongens waren in de bus al hypernerveus. Daarom wilde ik ze gewoon even laten zien waar het moest gaan gebeuren. Dat geeft vertrouwen, dat neemt wat van de onzekerheid weg". Mus-in-hart-en-nieren De Kruis (43) verder analyserend: „Vooral in zo'n wedstrijd spelen de zenuwen een grote rol. Vandaar ook dat trai ningskampje in Noordwijkerhout. Dat is bijzonder goed geslaagd. Zaterdagmiddag hebben we wat getraind, zondagmorgen een fijne wandeling ge maakt. Dat deed de jongens goed ..Ome Dirk" (Nijs) ls zaterdagavond de jongens ook nog een oppepper komen geven. En verder hebben we veel gepraat, over deze wedstrijd, over de tactiek. Die hebben we met elkaar helemaal uitgestippeld: de tactiek-van-het-geheime-wapen: Paul Roodnat Die mocht doen en laten wat hij wilde. Als hij héél UVS maar dol draaide. En als hij maar een doelpunt maakte. Wel. dat heeft hij gedaan Matchwinnaar Paul Roodnat glimlachend. „Ach. doen en laten wat ik wilde. Dat wordt nu gezegd. Maar dat doe ik anders toch ook wel. Wij hebben geen elftal, waarin je echt op een vleugel kunt spelen. Dat gaat eenvoudig niet. Daarom moet je het zelf wel proberen". Rechterspits Joop v. Driel: „Paul en ik hebben hetzelfde. We zijn allebei snel. En doo ronze snel heid vooral zijn wij gevaarlijk. Het systeem-van- de-inzet. Die jongens van UVS speelden wel knap, maar waren niet rap." Gerard Désar samenvattend: „Deze voorhoede is de beste uit onze afdeling. Snel en slagvaardig. Ogenschijnlijk zonder systeem. Maar juist daar door zo gevaarlijk." UVS-trainer Piet Kantebeen: ..Vooral Thijs Balkhoven heeft een zware middag gehad. We wisten dat een linksbuiten als Roodnat erg ge vaarlijk is. erg moeilijk af te stoppen ook. De in structies waren, dat hij hem in samenwerking met Henk Rol zou opvangen. Dat is niet de hele wedstrijd gelukt. Vooral in het begin niet". Musschen-trainer (voor het veertiende seizoen) Frans de Kruis over de opzet verder: „Ik ben wel een klein trainertje. En tactiek hangt van zoveel kleine factoren, wat mazzel soms, af. Maar ik heb Benfica op de TV' tegen Ajax zien spelen. En twee weken later Ajax in Lissabon hetzelfde zien doen Dat was ook mijn bedoeling: de algemene opinie was toch wel. dat UVS favoriet was. Technisch sterker vooral. Daarom heb ik weer gehamerd op een snelle openingstreffer. Wat we een paar we ken geleden tegen Roodenburg bewust niet hebben gedaan. Natuurlijk, het is allemaal theorie. Maar we wisten toch, dat het kon. En het is gelukt ook." Aanvalsleider Wim van der Most. de „killer": Het was weer net als in het begin van dit seizoen Het oude speltype. Op scherp en loeren. Actief, sjouwen. En toen die voorzet kwam, was ik er ge lukkig Piet Kantebeen karakteriserend: ..Voetballen met succes hangt in dit soort wedstrijden van veel factoren af. Datgene, wat je in je hoofd hebt, komt er niet altijd uit. Wij hadden in ons hoofd zitten „proberen er uit te halen wat er in zit." Daarin zijn wij niet geslaagd. Waarom niet? Om dat het in het begin niet mee zat. We misten een paar kansjes en de eerste de beste uitval van die jongens was wel raak. Dan wordt het moeilijk spelen. Je komt in een dwangpositie. En dan wordt het opeens twee-nul, een doelpunt met een buitenspelluchtje. En dan tot overmaat van ramp nog een gemiste penalty Frans de Kruis: „Het was een rot moment. Ik heb mijn hart vastgehouden. Gaat die bal erin. dan weet ik het nog niet. Dan verlies je misschien wel. Voor ons is het een klap. zo kort voor de rust. En voor UVS een enorme stimulans Kantebeen vergoelijkend: „Natuurlijk. Gerard had die strafschop niet mogen missen. Maar het was een erg moeilijk moment." Gerard Désar zelf. zoekend naar de oorzaak: „Het was een bal. die je moet scoren. Goed. ik schrok, toen de scheidsrechter de bal zo'n twee meter achter de stip legde. Maar toch heb ik mij moedwillig scherp geconcentreerd, als altijd. Ik dacht die bal gaat erin: hard, normaal, net als altijd. En toen werd het zo'n flut rollertje Musschen-doelman Eddie Zoeter, vorig seizoen nog onder contract bij Feijenoord:'„Die bal werd slecht geschoten. Ongeconcentreerd, dacht ik. Ik kon bovendien aan de schuine aanloop zien. waar de bal naar toe ging Gerard Désar „In al die jaren heb ik bij UVS alleen teven CW ook eens een strafschop gemist, dat was toen met Kutterink. maar toen stond het al zes-nul of zo" hoofdschuddend„Het zat ook niet mee. Ik zag die keeper vallen, ik zag dat hij die bal nooit kon pakken, omdat hij te ver ging. maar die bal sprong van zijn lichaam naar de buitenkant. Als ie naar binnen komt, knal ik dl» bal er alsnog in Piet Kantebeen verder: „Een factor, die we ook tegen hadden, was het feit, dat zowel Jan Leget als Aat Koren met blessures sukkelden. Dat druk te niet alleen een stempel op de individuele kwa liteiten, maar ook op de prestaties van het elftal in zijn geheel." Verzorger Siem Stokkel: „Aat kreeg in het begin al een tik boven zijn knie en ging toen door zijn enkel. Pas na de rust. toen ik die enkel had ingepakt, ging het wel weer." En over de blessures van Jan Leget: „Zeer zeker Jan heeft in deze wedstrijd niet voluit kunnen spelen. Maar de ploeg kan hem zo moeilijk missen. Hij heeft al een hele tijd last van een liesblessure. En dan daarbij nog die vleeswond op zijn knie. De hechtingen zijn er deze week wel uitgegaan, maar helemaal genezen is zo'n wond dan natuur lijk nooit direct. Dat is ook wel gebleken. Met die liesblessure is het voor Jan nu wel zaak om het een tijdje rustig aan te gaan doen. Rust is het enige, dat helpt, dat doet genezen." Oefenmeester Kantebeen: „De kans. dat Leget de laatste wed strijden niet meer speelt zit er inderdaad in. Daar zal over gepraat moeten worden. Maar hij zit na tuurlijk ook met het nationale amateurelftal Musschen-trainer Frans de Kruis resumerend: „Ik ben blij, dat het allemaal gelukt is. Dat we hier kampioen zijn geworden. Want UVS heeft een knap elftal. Ze missen de mentale fysieke kracht, maar technisch zijn ze tot een mooie partij voetbal in staat. Dat heb ik de jongens ook gezegd. Dat ze UVS geen gelegenheid moesten geven om in hun spel te komen, hun spelletje te laten spelen. Als je dat spel niet ontregelt, heb ik ze gezegd, kun je je beter maar meteen ophan gen..."

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9