Leidse Litteris wint Nationaal Landjuweel Twee gouden Jacobs- stave n in Leiden Regisseurs prijs voor Bob Hageman Installatie opvolger van deken Haring Geanimeerde postzegelru i Idag Pastoor L van Noort Leidse flitsen II rug naar de Meren wi jk rniin twee tan BUITENCENTRUM KAMALA-PADVINDERS „Drei is ain te veuU in Ons Grunnegerlaand Feest a vond Grofsmederij ANKERHORLOGE d. WATER Reddingsbrigade- leden geslaagd Parencompetitie Studenten predikant in Indonesië Regisseur Bob Hageman uit Leiden (rechts) neemt voor Litteris Sacrum de bo kaal in ontvangst, die hem werd uitgereikt door de voor zitter van ADO-DVS uit Den Haag. De Leidse amateurs hadden met het blijspel Met blote voeten in het park" het Nationaal Land juweel gewonnen. HAARLEM (GPD) De actrice Trins Snijders, een van de juryleden voor de toneelwedstrijd om het Na tionaal Landjuweel, heeft zaterdagmiddag in de his torische Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis aar alle spanning over de uitslag een einde gemaakt door hier de toneelvereniging Litteris Sacrum uit Leiden tot winnaar uit te roepen. Dit wegens een voortreffelijke opvoering van het blijspel „Met blote voeten in het park", waarvoor Bob Hageman tevens de regisseursprijs werd toegekend. Als gevolg van deze uitspraak moet de door Koningin Juliana geschonken zilveren bokaal thans voor de volgende periode verhuizen van Den Haag naar Leiden, terwijl de penningmeester van Litteris Sacrum bovendien met een be drag van f 1.000 - gelukkig werd gemaakt. Dit door de jury eenstemmig genomen besluit ivas gebaseerd op een voor stelling van bijzonder niveau met talrijke speelse scènes, goed samenspel en een perfecte rolkennis. Alleen werd het door de jury betreurd, dat al dit zo duidelijk aanwezige talent niet voor een interessanter stuk was gebruikt. Het stuk werd voor een belangrijk deel gedragen door Joop Segaar en Bep van den Wijngaard-de Vries, beiden jeugdige leden van Lit teris Sacrum Zoals bij dergelijke uitspraken ge- jbruikelijk, wenste de jury de tradi tionele spanning onder de betrokke nen nog zo lang mogelijk te hand haven, zodat beurtelings door Trins Snijders en Jan Velzeboer eerst de andere prijswinnaars bekend werden (emaakt. Aldus was de decor-prijs voor „Justus van Maurik" (A'dam) ontvingen de vertegenwoordigers van Maastricht '46 uit Maastricht, het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst en AJD.O.-D.V.S. uit Den Haag fcder 500 gulden resp. voor een zeer aantrekkelijke opvoering van een klassiek blijspel, als aanmoedigings prijs en voor de lofwaardige poging het spelen van een hoogst uii- londerlijk stuk. De slotzitting van het Nationaal landjuweel werd ingeleid door Haar lems loco-burgemeester D. J. A. Ge ld- Hij nam nu reeds de vrijheid om. mits Leiden en Litteris Sacrum zich iermee akkoord verklaren, de Haar lemse Stadsschouwburg en het ge- 'djmeentelijk cultureel apparaat opnieuw roor de volgende ronde van het Na tionaal Landjuweel beschikbaar te f Rellen. Aantrekkelijk Wat de motiveringen van de jury betreft, na de zeven voorstellingen letailleerd te hebben besproken luidde de slotconclusie van de beoor delaars dat bijna alle opvoeringen gl lantrekkelijk en positief zijn geweest. ierwtjl er bovendien van een goed niveau sprake was. Daarbij was de jury bijzonder getroffen door het vele werk dat er kennelijk aan alle voor stellingen is besteed. Alleen zouden de juryleden het op prijs hebben gesteld, wanneer de verenigingen iets meer afstand had den genomen van traditie en con ventie door haar keuze te bepalen op stukken, die het publiek zouden hebben geconfronteerd met de pro blemen van de moderne mens. Het geen niet wegneemt dat de derde ronde van het Nationaal Landjuweel een indrukwekkende demonstratie is geweest van het peil waarop het hui dige Nederlandse amateurtoneel zich i beweegt. De P.v.d.A. houdt morgenavond een ledenvergadering in zaal Mekel Hogewoerd 87. Er kunnen dan kriti sche vragen gesteld worden aan de raadsfractie en de twee socialistische wethouders over het gevoerde beleid van het afgelopen jaar. Volgens het jaarverslag van de Leidse Christelijke Besturenbond <de plaatselijke centrale van de CNV) is het ledental van de aangesloten afde lingen van vakorganisaties in '68 te ruggelopen van 2619 tot 2578. Voor het eerst werd een vrouw benoemd tot bestuurslid. Dit was mevrouw A. Pison-Van Vliet, die toetrad als ver tegenwoordigster van de vrouwen bond van het CNV. LEIDEN De directeur van ge meentewerken heeft namens burge meester en wethouders aanbesteed het bouwen van de brug, die de Me- renwijk gaat ontsluiten: een brug met aangekoppelde fundering over de Stinksloot in het verlengde van de Sumatrastraat. Er waren veertig inschrijvers. Laagste inschrijfster was de firma Granneman en Zonen te Stompwijk voor f 207.463,2Q op één na laagste de firma H. en B. Bel jon te Voor burg voor f 209.440 en hoogste bouw bedrijf De Lange en Van der Plas te Oegstgeest voor f 299.000. LEIDEN Met het hijsen van Wereldbroederschaps-vlag heft oubaas K. I. van Rije za te Itriagmiddag het nieuwe buiten- ttntrum van de padvindersgroep «l fowlala geopend. Het terrein ligt •an de Haarlemmertrekvaart "aasf het tennispark Unicum. Srt buitencentrum bestaat uit ten hordehol, een troephuis en fn stamhut, respectievelijk voor fIpen, verkenners en voortrek en. De drie blokhutten staan Igroepeerd rondom de grote Nofe plek", het speelveld voor de Mpen, die dit stukje grond met Iet krijsen van de strijdkreet in namen. Aan het buitencentrum is een tor gewerkt, aldus districtscommis- «ns Van Rye in zijn openingsver- taring.- In het begin moesten er Mgal wat- teleurstellingen geïncas 'wd worden. Keer op keer bleek werk van een week om het ter- ■dn dienstbaar te maken, teniet ge-t tan door baldadige jeugd. Pas na- ta de gemeente een prikkeldraad- Bi 'testering had laten aanbrengen, tal er echt opgebouwd worden totaas Rije reikte aan twee niet en die zich verdienstelijk hebben iffliaakt met de aanleg van het bui- tocentrum, een dankbaarheidsin- %ne. uit. Dat waren de heren C d. Neut, die als „planoloog en •tthitect" veel werk heeft verzet, en k heer D. Schimmel. De laatste laving de medaille als groepsverte- Kiwoordiger van de OPV, de broe- yff. toschap van oud-padvinders. Groepseigendom bijzondere onderscheiding viel 1(11 deel aan de groepsleider van de Mniala's. oubaas W. Tierolf. Hij Jitving uit handen van de heer Van je de gouden Jacobsstaf, als blijk van waardering voor jarenlange ver- i diensten. „Ik heb 'm nou wel gekre gen", reageerde de heer Tierolf in zijn dankwoord, „maar eigenlijk is I dit een groepseigendom. Wie jarig 1 is mag 'm dragen". Vervolgens maakten de belang stellenden een rondgang over het terrein. En wie het stuk grond langs de trekvaart een jaar geleden heeft gezien, moest beamen dat het inder daad een stuk is opgeknapt ..We zijn nog niet klaar, maar het is een enorme verandering, zei oubaas Tie rolf. Oubaas W. Tierolf krijgt de gouden Jacobsstaf opgespeld door districtscommissaris K. I. van Rije. (Foto LD/Holvast) Zaterdagavond mocht oubaas Van Rije nóg een gouden Jacobsstaf uit reiken. Nu aan oubaas C. v. d. Graaf, de groepsleider van de Mar- nix-groep. Dat gebeurde tijdens het St. Joris kampvuur, voor de ont plooiing gedurende lange tijd van het verkenningsspel. LEIDEN In een bijeenkomst van de vereniging „Ons Grunnegerlaand" voerden leden van de eigen toneelclub het toneelstuk „Drei is ain te veul" van C. Melles-v. d. Meulen op. Het huwelijksleven van een stadsjuffer vrouw van een Groningse boer. die door haar aan het ouderlijk huis en erf verknochte schoonzuster slechts node op de boerderij wordt geduld en de daaruit ontstane conflicten leve ren de stof voor dit stuk. dat de ver dienste heeft van een sobere, maar sterke en zorgvuldige typering van ver uiteenlopende karakters en logi sche ontwikkeling van het drama tisch gebeuren. Het stuk. onder regie van mevr. E. Broekhuizen-Brandsema. begint in blijspeltrant met een levendig ta fereeltje tussen boer Allert (R, Boek- holt) en een vrouw Stiene (mevr. Bontje-Buzemanmaar al dadelijk na het binnenkomen van de bazige Jans, (mevr. Bongenaar-Kuiper), de spil waar het hele boerenbedrijf om draait, neemt het spel ernstige vor men aan en de strijd om Allert en zijn eigen levensgeluk wordt van weerskanten met grote hardnekkig heid gevoerd tot een bevredigend ein de. Een mooie en dankbare rol had P. Bult als de oude oom Tammo. die door zijn gelijkmoedigheid en onver stoorbaar humeur de conflicten weet te beëindigen. De rollen van de dokter, z'n zuster en de meid werden verdienstelijk ge speeld door resp E. Zijl, mej. A. de Vries en mevr. L. Koop-Bakker. J. Trouwee zorgde voor de muziek vóór en tussen de bedrijven De avond werd besloten met dansen. LEIDEN In de vrijwel tot de laatste plaats bezette Stadsgehoor zaal hebben leden en genodigden van de personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij zaterdag volop ge noten van de feestavond, waarmee het PV-winterprogramma geslaagd werd besloten. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter, de heer F. van den Berg. zijn voldoening uit over het feit, dat directie, afgevaardigden van zusterverenigingen en vele ge pensioneerden van hun belangstel ling voor deze slotavond blijk gaven. Het feestprogramma omvatte een non-stap cabaret en een variétéshow, die onder het motto ,,'n Avondje uit" werd verzorgd door radio- en tv-ar- tiesten. Voor het voetlicht traden Willeke en Willy Alberti, die enkele „top- j pers" uit hun repertoire ten gehore brachten, het alom bekende accor- deonduo „De Pico's", de Wama's. dwazer dan ooit, Don Williams met zijn spectaculair balans-act van grote klasse. De Berlusons, twee geestige j cascadeurs en last but not least Ria Valk, die een daverend succes had I met enkele liedjes uit haar geva- I rieerd repertoire. De conferencier I Tonny Lerink „grapte" de nummers vlot aan elkaar en het geheel werd muzikaal omlijst door het kwartet j „The Flintstones". Na afloop volgde nog een gezellig I samenzijn. Zoekt U een goed voor f 30.— en f 40.—. Of het allerbeste van f 200,en f 400 Roamer Citizen. Eterna. Certina. Prisma. Junghans, Ewe. Anker. heeft het. Haarlemmerstr. 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. LEIDEN Pastoor L. van Noort, de nieuwe herder van de St. Lodewijksparochie en deken van Leiden, is zaterdagavond door de vicaris van het bisdom Rotterdam, mgr. drs. W. van der Eende, in een plechtige kerkdienst geïnaugureerd. Turnen Willie de Groote. de vijf- tienjarige turnster van Tios uit Eri- ca. die gisteren in Middelburg Ne derlands kampioene bij de meisjes werd. debuteert in het Nederlands dames turnteam, dat op 4 mei in Boedapest tegen Hongarije uitkomt. (ADVERTENTIE) In zijn preek zei de vicaris, dat de parochianen, in het hart van Lei den en in de oudste kerk van het bisdom, de nieuwe pastoor verwel komden. die de opdracht om het evangelie in deze tijd te verwerkelij ken. nu in deze parochie zal voort zetten. Spreker beschreef de dienst aan de mensen als een groot gelijk, ook voor de priester zelf. want het brengt hem tot een waar mens zijn Zoals uit iedere ruwe steen een beeld kan worden gehouwen, zo steekt in iedere priester een pastoor Naar aanleiding van het bijbel woord uit Jeremia 1 vers 6: „Ik kan 'nog» niet spreken duidde de vica ris nader aan tot wélk spreken de priester geroepen is- Het is aller eerst het voor de mens bevrijdend formuleren van datgene wat in hem leeft, zoals liefde en afkeer, recht en onrecht. Het spreken moet voorts tót de mensen gaan. Wij verlossen ons niet van binnenuit, want het is een punt waarop een mens raakt uitgesproken Er is een woord, dat van het begin is en was en mens geworden is. Dit woord is een antwoord. Dit woord zal pastoor Van Noort ook laten leven in deze parochie. Nadat de benoemingsbrief van de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A Jansen, was voorgelezen, stelde de vicaris aan pastoor Van Noort de vraag of deze zich bereid verklaarde pastoor in de Lodewjjkparochie te zijn. Pastoor Van Noort antwoordde daarop deze taak op zich te nemen en naar best vermogen te willen trachten te volbrengen. Hierop sprak hij met de hand op de bijbel de eedsformule uit. De vicaris over- Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal II geneeskunde mej. W. H. M. de Cock (Kaatsheuvel) en de heer K. D. v. d. Stadt 'Den Haag»; semi- artsex. de heren R. J. J. van Beek «Leiden» P. K. Flu "Driehuis), E. R. R. Radhakishum (Leiden) en R. Semeijns de Vries van Doesburgh (Leiden»; artsex. mevr. C. Vermeij- Keers (Oegstgeest), mevr. E. R. Pols Koivulehto (Oegstgeest) en de heren H. J. M. Dieben (Haarlem). G. J. F. Godart 'Breukelerveem en C. A. L. Hoogduin (Leiden); kandidaats klas sieke taal- en letterkunde de heer I. H. M. Hendriks (Voorschoten); doet Franse taal- en letterkunde mej. P. C. J. M. van Hal (Leiden), kandi daats Franse taal- en letterkunde mej. I. v. d. Esch (Beverwijk) en de heer J. J. M. Schlarmann (Delft). LEIDEN Voor het diploma van de KNBRD slaagden de volgende le den van de Leidse Reddingsbrigade Diploma A: J. G. v. d. Bogert-v. d. Snee, G. Wiersum-Imminga, A. G Hellendoorn-Klok, zuster Maria Magdalene Verwer, A. de Wagenaar, E. van Strater, J. Mosselman. J van Deventer, C. Galjaard, C. Wolffen- buttel, J. Koet R. Brugman. R. Hooi donk, L van Vasten, J. Soek, W. E. Nolles en C. Julien; diploma B: M. Versteeg. J Pen seel. H. Ruitenbeek. H. J v. d. Pluym H. C. van Haasteren, J. de Bree en W. van Zijl. De nieuwe pastoor van de Lodewijksparochie. handigde pastoor Van Noort de be noemingsbrief en installeerde hem namens de bisschop in zijn nieuwe functie. LEIDEN Bij bridgeclub DDS is de stand in de parencompetitie na de 8e ronde Groep Zwart I 1. Brouwer-v. d Meer 616 punten. 2. Scholvinck-Beek 531, 3. mej. Nagel- Mekking 509. 4. Parmentier-v.d, Voort 496. 5. echtp. Galjaard 488. 6. mevr. Brouwer- De Jong 486 ,7. da mes Den Holder-Visser 466, .mevr. v. Heusden-Woons 440. Groep Rood 1. dames Krul-Keuter 835 punten, Plouvier-Eichhorn 804. 4. dames De Jong-Sier 767. 5. dames Verstraaaten- v. Royen 736. 6. mej. Schneider - Tellekamp 726, 7. dames Hamer- Kengen 716, 8. dames Petersen- Vlaardingerbroek 714, 9. mevr. v.d. Brink-v.d. Logt 622, 10. echtp. Ipen- burg 612. YVOUBRUGGE Tijdens de mor gendienst in de gereformeerde kerk deelde ds- J. Dethmers mee, dat hij op vrij korte termijn begin juni van de gemeente afscheid zal ne men. j Door de Raad van Samenwerking van de Gereformeerde Kerken zal hij in Baarn worden opgeleid tot studentenpredikant. Eind 1970 zal hij als zodanig worden uitgezonden naar Semarang op Midden-Java. Het afscheid van de gemeente zal plaatsvinden tijdens de middac- i dienst op eerste pinksterdag. De predikant deed zijn intrede in Wou- brugge op 17 oktober 1964. LEIDEN De ruildag. die de af- scheidenheid aan materiaal, die voori bezoeker verwelkomen, die een eerste deling Leiden en omstreken van de deze dag door veel leden, belangstel- dag-enveloppe van de Amphilex postzegelvereniging Philatelica zater- lenden en handelaren was meegeno- kreeg aangeboden. Bij de veiling, die dag in de kantine van de firma Clos men. overtrof ieders verwachting, uit meer. maar ook vooral duurdere en Leembruggen organiseerde is een| Met een zekere trots kon men reeds kavels bestond, werd geanimeerd ge- groot succes geworden. De grote ver- vroeg in de middag de vijfhonderdste boden Hierdoor werd een recordop- I I brengst verkregen. HAANDAG 21 APRIL 1069 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3