,SPEL AJAX BEKEND' Zege van Reybrouck We kunnen nog wel kampioen worden THEO LASEROMS VAN FEYENOORD: Nuchter voetbal Leids hield hockeyteam goed stand UVS moet nu voluit op winst spelen U.Y.S. - De Kusschen KOUDE AMSTEL GOLD RACE Voetbalprognoses CHRIS CRACK - sportstrip dloor Dick Bnuyiraestein ASC-ÜOCOS PAGINA 6 ZATERDAG 19 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD ROTTERDAM (GPD) „Cruijff is een genie. Verschrikke lijk. Toch hebben we hem twee keer volkomen uitgeschakeld". Dat zegt Feijenoords centrale verdediger Theo Laseroms kort voor het derde treffen met Ajax. Hoe stop je een genie af? Laseroms nu: „Daar wil ik liever nu nog niets op zeggen". Zo' houdt hij Feijenoords taktiek in de kluis, ervan uitgaande dat voorzichtigheid geboden is, maar overtuigd van het feit, dat „in Nederland maatregelen genomen kunnen worden om Ajax af te stoppen. En dat kun je zien aan het vrij grote aantal punten dat Ajax dit seizoen in de competitie heeft verspeeld. De wijze waarop ze spelen is in Nederland voldoende bekend geraakt". Laseroms. algemeen beschouwd als een voornaam exponent van het ste vige. nuchtere voetbal waarmee Peijenoord zich dit seizoen naar de top waagde, juicht niet over de ten dens die er momenteel in Nederland bestaat om met twee spitsen te spe len. Laseroms: „Je krijgt nu vaak een opstelling met 1-4-3-2. Dat be tekent dat je een back hebt, die geen directe tegenstander heeft. Automa tisch krijg je dan dat zo'n speler naar voren gaat. Dan komt er een gat in je verdediging en dan moet je dat vanuit het centrum weer opvul len. Zo loop je de kans ineens geen vrije man meer te hebben in je ver dediging. wanneer een tegenstander uit de tweede of derde linie opkomt". Laseroms zweert bij een vrije ver dediger. „Je mag nooit één tegen één komen te staan, als je dan gepas seerd wordt, ben je weg". Laseroms. zelf in Feijenoord de man die de verste spits voor zijn rekening neemt, weet Israël als vrije verdediger in zijn omgeving. Hij zag Spartak tegen Ajax onbegrijpelijk aanvallen, zonder een vrije verdediger achter de hand te hebben. Ajax beantwoordde dat toen met gelijke munt, maar met een veel voorzichtiger uitgangspunt, waarin de backs geen roekeloze avon turen waagden, waarin de organisa tie geen moment uit het oog werd verloren. ..Spartak is daaraan kapot gegaan. Die lopen te voetballen, fris van de lever, alsof ze met 30 voor staan. Enorm Laseroms, 29 jaar oud, 78 kg zwaar, 1.77 lang, sterk in kopduels, meedogenloos in de tackle, vindt Ajax „een enorme ploeg". Met Va- aovic. Keizer en Cruijff als toppers. ..Maar, denk Keizer en Cruijff nu eens weg. dan hou je niet meer dan een normale eredivisieploeg over. Dan zouden ze er niet met. kop en schouders bovenuit steken. Enfin, dat doen ze nu al niet eens meer. Wijzelf hebben een goed elftal. Homogeen. Ajax heeft het geluk gelhad dat Kei zer en Cruijff zo maar uit eigen jeugd binnen zijn komen vliegen". Toch vergeet Laseroms dan iets. In het gesprek komt hij zelf al op dat gemis .„Vasovic is natuurlijk een enorme organisator, maar ik sla Is raël een klas hoger aan als ausput- ®er". Hij constateert nog een gemis in zün eerste analyse over Ajax als hij zegt: „In iedere linie moet Je iemand hebben die, de baas is wil ik niet zeggen, maar wel iemand die een persoonlijkheid is". En dan constateert hij, „Je hebt bij Ajax Henk Groot voor het midden veld. Gek, Groot vergeet ik altijd, omdat hij zo onopvallend speelt. Ik vergelijk hem altijd met een hele goeie scheidsrechter die ook nooit op valt. omdat hij gewoon goed is. Groot speelde zondag tegen Spartak toch groots. HU is iemand die je als je in moeUUkheden zit. altijd kunt berei ken. Vóór is hü er en dan kun je hem bereiken met een tikkie terug en verdedigend, waarvan dan wordt gezegd dat hij daarin niet zo goed is. vind ik hem ook sterk. Zon dagavond zag ik hem toch ook drie, vier keer enorm moeilijke situaties oplossen, waarbij je dan denkt: hè. daar heb je Groot weer". Linie In iedere linie een persoonlijkheid. Hoe is het bij Feijenoord ten aan zien hiervan gesteld? Feijenoord wil toch ook een topplaats? Laseroms: „Wij hebben achter Is raël, op het middenveld Van Hane- gem én vóór Moulijn en Kindvall. Kijk, als je een ploeg hebt met ze vens en drie spelers die een negen ha len. dan ben je een heel eind". Achter dus de organisator, midden de speler die verdedigen en aanvallen kan, het de topjaren met Moulijn. Schouten en Van der Gijp. „Wij spelen ruu j nuchter voetbal om te winnen. Mis- I schien wel eens hard. maar de reac ties zijn vaak belachelijk als Israël of ik iets doen. Dan begint iedereen al te gillen". Hetzelfde .Maar het publiek is oveial het zelfde. als het goed gaat ben je de ster. als het slecht gaat laten ze je vallen. Niet eens altijd met kennis van achtergronden Je kunt na- Theo Laseroms melijk een bepaalde opdracht heb ben die je goed volbrengt, maar dat kan erg onopvallend gaan. Dan kan het publiek zeggen, dat je slecht ge speeld hebt. Overigens ben ik niet Iemand die lacht om die mensen die met een rood-witte pet de bus in stappen. Zij bevolken namelijk het stadion. Daarvan moet je eten". Theo Laseroms speelde deze week ook weer eens in het nationale team. Voor de vijfde maal, voor de vierde maal op een wonderlijke plaats Bondscoaches gebruiken hem bij voorkeur als speler uit de selectie die je ergens kunt inpassen, want hij speelde slechts éénmaal als centrale verdediger van de nationale ploeg. Woensdagavond was dat weer als linksachter. „Ik vind het eenvoudiger dan in het centrum. Het is toch nog altijd 80 pet. verdedigen wat je als back moet doen. Als je er uitge speeld wordt, komt er altijd wel iemand uit het centrum om te hulp te komen. In het centrum is de af stand veel kleiner. Ben je daar ge passeerd. dan kan het volkomen ge beurd zijn". ADVERTENTIE ZONDAG 2.30 UUR de belangrijke wedstrijd MEERSEN (ANP) De Belgische hegemonie op de weg wordt met de dag onrustbarender. Aan de talrijke triomfen van onze zuiderburen in dit wielerseizoen voegde de 28-jarige wegsprinter Guido Reybrouck, in het jongste verleden driemaal winnaar van ParijsTours, vrijdag ook een glanzende zege in de vierde Amstel- goldrace toe. Op de Raarberg in het Limburgse Meersen had Reybrouck na 259 slopende kilometers weinig moeite om zijn vluchtmakker in de slotfase, landgenoot Jos Huysmans. van de hoogste plaats bij het erecere- monieel af te houden. Het bleef ech ter niet bij dit nieuwe Belgische suc ces- Want grootmeester Eddy Merckx leidde na dit tweetal de intocht van de overige matadoren in. En daarbü waren opnieuw een groot aantal Bel gen. Pas op de achtste plaats redde Gerard Vianen de Nederlandse eer in deze nationale klassieker, die door de striemende sneeuw- en hagelbuien beter de „Amstel coldrace" had kun nen heten. De bijzondere ongunstige weersom standigheden, die het toch al niet ge makkelijke parkoers tot een ware hel voor het grootste deel van de kara vaan maakten, zijn van veel invloed geweest op het verloop van deze koers. Dat bleek duidelijk bij het op maken van de slotrekening. Van de 172 gestarte coureurs haalden er na melijk slechts 36 de Meersense Raar berg. bijna 80 pet zocht dus onderweg een beter meestal warmer on derdak. Onder die af stappers waren grootheden als de Belgen Van Looy. Godefroot en Planckaert, Wagtmans, de Duitser Wohlfshohl en alle Engel sen en Zwitsers. Het pleit dus in dubbele mate voor Q f lT jj Merckx, de grootste matador van al- VfAiui 41 IjüIUcII Itrll clUUc len op dit moment, dat hij wel de (Door Joh an Cruijff) „Maandag had ik er mij bij neergelegdtegen Feijenoord 'ou ik gewond aan de kant zit ten. Ik kon toen niet meer van de pijn, werd er gewoon suf van. Dinsdag voelde ik mij nog even beroerd. Maar daarna ging ik elke dag met sprongen vooruit. Toch geloof ik nog steeds dat ik zondag afwezig ben. Ik heb de hele week niet getraind. Ik mocht het niet. ik kon het trouwens ook niet. Ik ben dagelijks twee keer behan deld. De bloeduitstorting, die te gen de zenuw drukte, moest door de gewrichten heen naar beneden. Dat is vrij aardig ge lukt. Mijn linker voet is nu blauw, teken dat de bloeduit storting daar zit. Maar nog niet alles is gezakt. Het been zeurt nog wat. maar ik kan er gelukkig weer nor maal mee lopen. Toch lijkt het mij nog te riskant om zondag mee te doen. Niet. dat ik door die lange rust geen conditie meer heb. Een stilstand schaadt mij niet zo snel. Aan het einde van het seizoen hoef ik trouwens niet meer zo inten sief te trainen. Alles draait nu om de vraag: wat weegt het zwaarst, wat revaleert? Zon dag (Feijenoord) of donderdag (Spartak»? Ik zou dit ogenblik niet graag in de schoenen van Michels staan. Want het is een dilemma, dat verzeker ik je. Je wilt volgend seizoen ook weer flink verdienen. De Europa Cup levert behoorlijk wat geld op. Maar als je in de finale verliest en niet meer landskampioen wordt, valt die post volgend sei zoen weg. Kunnen wij nog kampioen worden? Ik dacht van wel. Maar dan moeten wij morgen winnen. Als wij verliezen of gelijkspelen, hebben wij geen recht meer op de titel. Wij zijn niet pessimis tisch gestemd. Iedereen bij ons rekent op een overwinning. Waarom? Misschien omdat het de laatste weken zo lekker gaat. omdat het als team zo goed loopt. Bovendien geloof ik. dat Feijenoord een stuk ner veuzer is dan wij. Natuurlijk, ik weet het. de voorgaande twee keer hebben wij van Feije noord verloren, maar de eerste keer hadden wij een halve ploeg. De tweede keer leefden wij nog in de roes van Benfica. En hijgden wü nog na. terwijl Feijenoord een hele week had Beslissing JOHAN CRUYFF wel o1 niet? mogen uitrusten. Toch waren tvy die keer. in die bekerwed- ;trijd. een klasse beter. Wij kwamen nog tot 11 terug, maar daarna merkten wij dat we net in Parijs hadden moe ten knokken. Toch blijf ik bewe ren dat. als wy de echte condi tie hadden gehad, ze er achter elkaar waren ingerold. Door vermoeidheid kwamen w\j steeds die beslissende stap te cort. Die vrees hoeven wij zon dag niet te hebben, want wij hebben een hele week de tijd gehad om bij te komen. Wij nemen de wedstrijd tegen Feijenoord uiteraard zeer se rieus. Ik heb het al eerder ge zegd. wij willen dolgraag kam pioen worden. Maar dan zullen wij ons zondag voor minstens 120 pet. moeten inzetten. Daar om trekken wij ons zaterdag in een trainingskamp terug. Mi- ohels heeft ons die vraag voor gelegd. Normaal antwoorden w\j met „neen." omdat wij ons toch al zo vaak afzonderen. Maar dit keer waren wij er vóór. Het belang van de wed strijd gebiedt het. Het heeft voor mij een vervelende conse quentie. Mijn vrouw is vandaag jarig. (Ze wordt twintig. Ik geef haar een autootje.) We hadden al allerlei mensen uitge nodigd. Zondag dus wordt beslist wie kampioen wordt. In het begin ran het seizoen hadden wy ons verzoend met het idee. dat het lit keer een ander zou worden. Wij verlangden naar rust. naar ?en minder nerveuze periode. Wij trainden ook kalmer. Al leen voor een Europa-Cupronde gingen wü er feller tegen aan. We hebben toen in de competi tie wat steekjes laten vallen. Hoe dat komt? Ik geloof, omdat wij in een overgangsfase waren. Met hoeveel verschillende elf tallen hebben wy in deze com petitie niet gespeeld? Dat heeft directe nadelen. Maar het ge weldige pluspunt is dat wü nu een hoop spelers hebben, die mentaal even sterk zün, die je )ok voor de Europa Cup kan ge bruiken. Het begin van het sei- ioen werd bovendien ook ongun stig beïnvloedt door mün enkel blessure. Daar heb ik nog altijd last van. Rolink heeft me dat voorspeld. Ik moest aan de pün wennen, met die pijn leren spe len. Als ik even de bal ver keerd trap, krimpeer ik. De en kel slaat ook vlugger dubbel. De kuitblessure kan gelukkig wèl helemaal uitslijten. Maar voorlopig voel ik 'em nog steeds. Als er géén Spartak ach- er Feüenoord had gezeten, had ik het wel geweten, dan durf ik iet zondag gerust aan. Maar nu moet je ook aan de sprong naar Ie finale denken. Ik schat onze kans, dat wij naar Madrid ?aan. op 60. 70 pet. Op wie ik in de finale reken? Dat houdt my nog niet zo bezig. Het is ook moeilük kiezen, AC Milan heeft misschien het bezwaar, dat als je als een gek aanvalt je de pin op de neus krijgt gedrukt. Want het is zeker waar. dat wü op ons sterkst zijn. als wij vanuit een gesloten defensie optrekken. Maar dat zün problemen die ik maar even moet vergeten. Berst eens küken, wat zondag ons brengt." Eddy Merckx aan kop en aan zijn wiel de latere winnaar Guito Reybrouck. ontberingen bleef trotseren en er me de toe bijdroeg dat ploegmakker Rey- broeck de rük begiftigde eerste prijs kon veroveren. Pijnen Na de eerste schermutselingen leek het er na ruim 150 km overigens even op. dat de Amstel Gold Race een Nederlandse zege zou opleveren. René Pünen en Arie den Hartog to gen er tussen uit en brachten het tot een voorsprong van 2V2 minuut na 192 km. wat lang niet genoeg was. Den Hartog moest doodvermoeid af haken en voor zün vluchtmakker restte toen een hopeloze taak. Op het slotparkoers rond Meersen werd Pünen ingelopen door de ja gende meute. De Brabander verdween uit de koers omdat even later zün pedaal brak. De Belgen luidden nu de finale in. In de voorlaatste om loop van 13 km demarreerde Jos Huysmans, eens een revelatie in de Tour. maar daarna nooit doorgebro ken. Hü sloeg 'n gat van enkele tien tallen mtr. Nu legde Eddy Merckx zün troeven op tafel. Luitenant Reyj LEIDEN Twee zeer interessante hockey-wedstrijden waren gister avond de afsluiting van het spor tieve gedeelte van de Leiden--Ox ford ontmoeting. Op de terreinen van LMHC gaven de vertegenwoor digende teams van Leiden en Oxford ondanks de gure wind een behoorlyke partü hockey te zien Voor de eerste maal ook tüdens dez° trip slaagden de gasten uit Enge- ge!se gasten superieur was geweest aan dat van de Leidenaars. Hij stel de ei' een grote eer in nu voer het eerst sinds 1958 de Leiden- Oxford- beker uit te reiken. ..De moeilijkheid is aan wie de beker te geven", zei de heer Hamming. „Want hoe krügen we hem ooit weer terug: het is tenslotte een wissei-j beker". Hy oordeelde tenslotte dat de beker met een gerust hart kon land er bü de heren niet in de volle worden toevertrouwd aan miss Mary winst te veroveren Tullo. diie al vele jaren deel uit maakt van de uitwisseling. Mej. Tul lo kwam ook niet met lege handen1 en bracht een Oxford-schildje mee Er werd verdienstelijk hockey ge-1 toond. vooral van de züde van Ox ford. Enkele malen hadden de En- gelse spelers niet dat beetje geluk voor het clubgebouw van LMHC. dat voor het maken van een doel punt nodig is. De verdediging van Leiden spelde zich overigens goeo te weer Voor de rust scoorde alleen brouck kreeg toestemming de brutale Ed James. Na het wisselen van veld - Mann-rijder Huysmans te achterha- lenen deed dat in één geweldige rush. helft raakte Leiden wat beter inge speeld. Verscheidene malen hadden In de recreatiezaal van „Ende geest" eindigde gisteravond deze zeer geslaagde uitwisseling met een gezellige avond voor gasten en pleegouders. LEIDEN In de eerste klasse B zün alle ogen gericht op het grote gevecht tussen UVS en de Mus- schen in de Kikkerpolder. De musjes, die halverwege de competi tie met zeven punten voorsprong aan de kop gingen (en daarmee ver beneden hun stand leefden hebben de laatste maanden nogal wat ruimte prijsgegeven. Dat heeft UVS in staat gesteld de achter stand terug te brengen tot drie punten met nog drie wedstrijden op het programma. Als de blauw - witten morgen winst boeken, schrompelt het tekort zelfs ineen tot een luttel punt. en dan zou de kans nog bestaan dat UVS zün ti tel prolongeert. Maar zover ls het nog lang niet. Wel is duidelük dat de blauwwitten voluit op winst moeten spelen. Een gelükspel is te beschouwen als een nederlaag, om dat dan De Musschen nog maar een stapje verwijderd Ls van het kampioenschap. Een andere moge lijkheid is natuurüjk dat de Rot terdammers winnen. Dan is alle spanning ineens vervlogen, want dan zün de musjes morgen al ze ker van de titel. Bü UVS is Leget weer van de pa rij. wat in dubbel opzicht van belang is. omdat hij naast een uitstekend centrumspeler ook een goed aan voerder is en die heeft men in dit soort gevechten hard nodig. Plezier j die zich tegen Neptunus blesseerde. I is er niet bü. maar de voor hem in- I vallende De Groot doet in kracht j weinig voor hem onder, j Wat nu te verwacht in dit duel? Ge meten naar de ervaringen in de eerste ontmoeting (00». toen De Musschen zich alleen met hangen en wurgen kon handhaven, moet UVS wel als favoriet worden aan gemerkt. De vraag is alleen of UVS er ditmaal in slaagt echt door te drukken. In de schaduw van deze krachtme ting speelt Roodenburg tegen Olympia. Ook een hoogst belang - rüke strijd, maar dan voor het (niet) bezetten van een der onder- ste plaatsen. Roodenburg staat we liswaar zesde od de ranglüst. maar het is nog lang niet veilig. Een zege zou de positie van de blauw zwarten aanmerkleijk verbeteren. Dat moet toch ook mogelyk zün. LFC zal nauwehjks nog hoop op red- ding koesteren. Het staat in vrijwel hopeloze positie. Uit tegen Neptu nus mag niet op een punt worden gerekend, al toonden de drietan- ders zich onlangs tegen UVS van hun allerbelabberdste züde. In de tweede klasse komt Alphen in Den Haag uit tegen HBS. De Al- phenaren, die onlangs Laakkwar tier op eigen veld bedwongen, kun nen zeker een gelijkspel weghalen. In de derde klasse handhaaft Lug- dunum zich op de eerste plaats, al blüven Lisse en Teülingen dicht in nabijheid. De kikkers krüen mor gen een zwaar karwei op te knap pen: uit tegen Celeritas. Als de groenwitten beschikken over de normale productiviteit moeten zij wel winnen. Teülingen zal thuis geen misstap maken tegen Wilhelmus, maar Lisse zou het in Gouda wel eens moeilük kunnen krü&en tegen ONA. Overige prognoses: Alphia-Rypwete- ring 1. Nic. Boys-BMT 2. SJC- Concordia H 1. DOSR-Warmun- da 3. SJZ-VTL 3, Rüswük-WSB 1. Westerkwartier-Wassenaar 1, Waddinxveen-DONK 2, EST0- Moerkapelle 2. Groeneweg-Bode- graven 3, Moordrecht-Bergam bacht 1, VEP-Floreant 3. Voetbal Oefenmeester De Visser gaat weg bü Telstar. In een deze week gehouden bespreking met het bestuur vonden beide partüen geen basis de verbintenis te verlengen. Piet de Visser is drie jaar aan Tel star verbonden geweest De slag was gevallen. Toen Rey- de verdedigers van Oxford de han- brouck bü Huysmans kwam, was er den vol om doelpunten te voorko- voor de rest van het veld geen eer men. Toch kwam de volkomen ver meer te behalen. Met een winst vandiende gelükmaker er. dank zij 1 minuut en 45 seconden begon het Noordwyk-speler Boudewyn Muller tweetal aan de laatste omloop. Aan het einde daarvan plaatste Rey spel naar zün hand kan zetten „Je brouck tegen de zachtglooiende ziet ze toch overal. Charlton by Manchester. Rivera by Milan, Van Himst bü Anderlecht en Kuna bü Spartak"). En vóór de lastige indivi dualist. „Zü zün bepalend of de rest i.p.v. een zeven een acht haalt, desnoods om beurten". In Nederland is het trouwens niet zo dat je met een op papier sterke ploeg zonder meer competitiewed strijden wint. Laseroms: „De tüd is voorbij dat je kon zeggen: wü zün Ajax of Feüenoord, wü zün de bete re ploeg, wü komen even winnen. De tegenstanders zün zoveel beter geor ganiseerd dan vroeger". Daarom, vindt Laseroms. is het niet juist dat steeds weer de kritiek loskomt dat Raarberg zün beslissende demarrage, De uitslag van de Amstel Gold Ra ce was: 1. Reybrouck (België» de 259 km in 6.21.03: 2. Huysmans (B» z.t.; 3 Merckx B> op 16 sec.: 4. Leman (B) z.t.; 5- Vekemans (B) z.t.; 6. Pin- tens <B> z.t 7. Rosiers (B) z.t.: 8. Van Vianen (Ned) op 25 sec.; 9. Van Sweevelt. <B) z.t.; 10. Frijters (Ned) z.t. LEIDEN De Leidse vierdeklas sers ASC en DOCOS spelen morgen middag een oefenwedstrijd op het veld aan de Kempenaerstraat. Aan- Feüenoord niet meer zo speelt als in i vang 2.30 uur. De dames van Oxford waren ook nu weer de betere ploeg, al kregen zü in deze wedstrijd behoorlüke te genstand van het Leidse team De verdediging van onze stadgenoten onder leiding van doel vrouwe Rita Brummer, kreeg het druk. maar wis- het hoofd koel te houden. Het doel echter niet: voor rust scoorden zo wel Janet Bright als Mavis Toomey Na de eerste helft was het ook bij de Leidse dames merkbaar dat zü elkaar beter konden vinden. Nadat Liz Classe.v de voorsprong voor Ox- j ford had opgevoerd tot 03 were 1 ook de Leidse moeite beloond. Uit een fraaie voorzet van Tineke I Krügsm&n wist Ligea Voorham de eindstand op 1—3 te brengen. Ir. het clubgebouw van LMHC sprak de praeses van deze veren1 - ging de spelers en speelsters van Oxford toe. Mr. L. Hamming con- stateerde dat het spel van de En-

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6