Dam bij de Langegracht Wilms Floet showde bad- en strandmode VOORUITLOPEND OP DEMPING KORTE MARE Velen brachten dokter TT~np Hovens Gréve laatste groet op „Rhijnliol Promoties ABC-oorlogvoering in Leids symposium vinofiel" Leids eethuisje 2 maanden dicht Energiecentrale (Leiden) nog niet d. Beugel Prof. naar de VS voor VOLKOMEN VERRASSING Erasmus - colleges i°'c1ht' Gastcolleges van Gentenaren Burgemeester Tussen parasols, tenten, tuinmeubelen en boten in Holiday Inn in Leiden van de grond Dr. D. JACOBS OVERLEDEN toont de kollektie Van Besouw tapijt Kerkelijk Leven pONDERDAG 17 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Nu binnenkort zal worden overgegaan tot de verplaatsing van de veemarkt, is het noodzakelijk voorzienin gen te treffen voor de doortrekking in westelijke richting van de oost-westverbinding. Aansluitend op de gedempte Lan- jjgracht zal een wegkruising tot ,taiid moeten worden gebracht via dl Korte Mare. waarna het verkeer rijn weg zal kunnen vervolgen over ie Lammermarkt, en de Nieuwe Bees tenmarkt naar de Valkbrug en ook het verkeer in oostelijke richting ran deze verbinding gebruik kan maken. B. en W. kwamen destijds tot de conclusie, dat demping van de Korte Mare, mede als onderdeel ran het wegenschema voor de bin nenstad. wenselijk zou zijn. Het College van Dijkgraaf e>n Hoogheemraden van Rijnland heeft rerklaard tegen de demping van ie Korte Mare in beginsel geen be daren te hebben. Voorts is voor demping een onthef fing van Ged. Staten vereist inge volge de Verordening Scheepvaart- belangen Zuid/Holland. In verband hiermede is reeds tijdig het voorne men tot demping ter algemene ken nis gebracht, waarbij het voor be langhebbenden bij de doorvaartge- jegenheid mogelijk was bezwaren in te dienen. Daarbij werd van de zijde Tan het Bureau Watertoerisme van 4e Koninklijke Verbonden Neder - landsche Watersportverenigingen en Tin het bestuur van de Leidsche Roei- en Zeilvereeniging. .Die Leythe" gewezen op de nadelen voor het watertoerisme als gevolg van het Tervallen van de vaarroute rie de Korte Mare. No de gedempte Korte Mare een belangrijke schakel zal vormen. In bet geheel van voorzieningen uit hoofde van het Wegenplan en Ba- .n voor sanering en stads- Temleuwing 1961 moet echter het belang van de route voor het wa tertoerisme van secundaire betekenis worden geacht. en Mare dooi- het maken van een dam in het verlengde van de Langegracht. In dit plan w mede begrepen de aanleg van een duiker, waardoor het water tussen de beide niet ge dempte delen van de Korte Mare kan blijven doorstromen. B. en W. menen, dat gelet op het slechts In beperkte mate beschikbaar komen van financieringsmiddelen voor de uitvoering van kapitaalswer- ken, de voorkeur moet worden gege ven aan een spoedige uitvoering van laatstbedoeld plan. zulks vooruitlo pend op een eventuele latere alge hele demping van de Korte Mare. De kosten van uitvoering van het plan voor gedeeltelijke demping c.a. bedragen naar raming f 345.000 LEIDEN Zeer velen hebben waardig temidden van de mannen gistermiddag bij de teraardebestel- in te nemen. In het bijzonder noem- ling op ..Rhijnhof" de laatste groet de mej. Blok de functies in de WSL gebracht aan mejuffrouw dr. Catha- de Soroptimistenclub en het Univer- rina Hovens Gréve. de eerste vrou- siteitsfonds. welijke huisarts in Leiden, die zich Ds. H. Van Bilderbeek. predikant In haar werkzame leven meer dan van de Doopsgezinde gemeente, die een halve eeuw heeft ingezet voor de de overledene als lid van de kerke- gezondheidszorg in onze stad. De au- raad heeft gediend, belichtte de ve la kon alle belangstellenden nauwe- le gaven, die dokter Hovens Gréve lijks plaats bieden. maakten tot een beminde stadgeno te. meelevend en sympathiek, maar Een neef. de heer D Zelvelder. fe, da( ïon(J D(, predl. schetste niet alleen de plaats die „h™ h,i a,,e dokter Hovens Gréve heeft ingenomen, maar vooral Leiden kaDt ^paalde zÜn gehoor bij drie bijbelgedeelten: psalm 39: .Deer, gij doordrondt mij", de bergrede uit plaats, die tante Toos in de familie I Mattheus 6 en d<_ 'laatst<, regels uit bezette. Ondanks haar drukke werk- Dein pi Inmiddels i« door de dienst van pmeentewerken een plan uitgewerkt toot een volledige demping van de Korte Mare. Dit plan omvat in hoofdzaak: a het slopen van de Abkemadebrug tn de Marepoortsbrug. b. het slopen van de walmuren langs de Korte Mare en het dempen van dit water; c.de aanleg van rioleringen; d de aanleg van wegen met par keeraccommodaties c.a. en e. het plaatsen van een verkeers- Hchteninstallatie op het kruispunt langegracht-Korte Mare-Lammer- markt. De kosten van uitvoering van de aigehele demping worden inclusief B.T.W. geraamd op in totaal f 1.115.000.-. Ten aanzien van dit plan moet worden vastgesteld, dat daaraan stedebouwkundige en ver keerstechnische aspecten zijn ver bonden. welke nadere bestude ring vereisen. Onder meer ook de aanwezigheid van vier bruggen aan beide uiteinden van de Korte Ma re maakt de aanleg van een nieu- ve wegverbinding over een volledig Ctdempte Korte Mare met de daar op aansluitende verkeersvoorzienin- im tot een gecompliceerde aangele- jenheid. Ook zullen de langs de Kor- i« Mare gevestigde bedryven nog maatregelen moeten treffen om de bedrijfsvoering aan de gewijzigde si tuatie na algehele demping aan te passen. Voor het doortrekken van de oost- «etverbinding over de gedempte Langegracht naar de Lammermarkt - welke voorziening thans urgent k - ia echter de volledige uitvoering un het genoemde plan tot demping ran de Korte Mare niet noodzakelijk. De Directeur der Gemeentewerken heeft daarom, tegelijk met het plan tot volledige demping, aan het Col- als alternatief een plan voorge legd voor een voorshands slechts ledeeltelijke demping van de Korte Haagse poli tier echt er DEN HAAG LEIDEN .Det pu bliek dat het spul eet merkt er in het algemeen niets van, maar als je in de keukens van dit soort zaken zou kunnen kijken, dan zouden je haren te berge rijzen", aldus de opmer king van de Haagse Economische Po litierechter in de strafzaak tegen de eigenaar van een eethuis in Leiden, die terecht moest staan voor twee feiten, doch verstek liet gaan. Het eerste geval betrof een overtre ding van de Warenwet, gepleegd in zijn bedrijf te Alphen aan den Rijn, het tweede een overtreding van de Vleeskeuringswet in zijn bedrijf te Leiden en vooral op dat laatste had den de opmerkingen van de rechter betrekking. De officier van Justitie wees erop, dat verdachte reeds eerder met de rechter in aanraking was geweest in verband met een dergelijk feit en voor de zaak van de Vleeskeuringswet in Leiden, eiste hij f 150 boete be nevens sluiting van het bedrijf gedu rende zes maanden. Voor wat het be drijf te Alphen betreft, een geldboete van f 120. De rechter veroordeelde tot respectievelijk f 150 boete en twee maanden sluiting en f 120 boete. Inbraak „U hebt nog een heel leven voor u. maak er wat beters van dan het geen tot nu toe is gebeurd", aldus het advies dat de Haagse politierechter gaf aan een 21-jarige tuindersknecht uit Leiden, die terecht stond terzake 1 inbraak. Daar had hij een aantal I gouden munten en sieraden gestolen. Verdachte verklaarde, dat hy nu een geheel andere levenswijze is gaan volgen. Het is afgelopen met de drank die in zyn leven een te grote rol heeft gespeeld. De officier van j justitie zei van die beloften niet zo i erg onder de indruk te zijn, doch wil- I de verdachte niettemin een kans ge- ven. Hy eiste f 100 boete en drie J maanden gevangenisstraf voorwaar- I delyk. 'Dat vind ik nogal veel', begon i verdachte te verklaren, doch de po- j litierechter onderbrak: „En ik vind I het te weinig". Het vonnis luidde f 200 boete en voorwaardelijk drie maanden gevan genisstraf. kring had zij belangstelling voor In afwachting van een totale alles wat er in de familie gebeurde demping, komt ter hoogte van de en was zij bij alle hoogtepunten, al- Langegracht een dam in de Korte dus spreker Mare. Mej. mr. M. E. Blok, secretaresse- (Foto LD/Holvastl j penningmeesteresse van het Leids J Universiteitsfonds schilderde de overledene als een boeiende en werk zame figuur, die voor velen veel heeft gedaan. Zy schetste vooral de be tekenis van de functies, die dr. Ho vens Gréve heeft uitgeoefend, waar- LEIDEN Aan de Leidse Univer- I bij haar stelling was. dat ze zich Studium 'Generale van de Leidse j TNO te Rijswyk. spreken over res- siteit is gisteren de heer H Lamberts, voor de volle honderd procent moest Universiteit wordt op maandag 21. pectievelyk ..Herbiciden en ontbla- huisarts te Rotterdam, tot doctor in Inzetten om als vrouw haar plaats donderdag 24 en maandag 28 apiil deringsmiddelen" en ..Defensief on- de geneeskunde gepromoveerd op een door de Philosophische Faculteit der derzoek betreffende ABC-oorlog bij proefschrift, getiteld „Een psychoso- Leidsche Studenten in samenwer- RVO/TNO". Prof. dr. H. J. Groene- ciaal anthropometrisch en arbeids- king met de Disputorenraad een wold, hoogleraar in de theoretische fysiologisch profiel van gewone en voor alle belangstellenden toeganke- natuurkunde te Groningen, en dr. A. van geestelijk niet-stabiele dienst- lyk symposion over atomaire, biolo- J. J. Ooms. directeur van het Ohe- plichtingenPromotor was prof gische en chemische oorlogvoering misch Laboratorium van RVO/TNO dr P Muntendam, gehouden. te Rijswyk. houden op donderdag 24 LEIDEN In het kader van het Biologisch Laboratorium van RVO/ Op maandag 21 april zullen prof. april een lezing over ondersoheiden- dr. A. Quispel, hoogleraar in de expe- lijk „Natuuronderzoekers en hun wa- rimentele plantkunde te Leiden, en pens; nucleaire oorlogvoering" en prof. dr. J A. Cohen, hoogleraar in „chemische oorlogvoer.lig". ..Biolcgi- de fysiologische scheikunde, toegepas- sche oorlogvoering" en „Ethische as- Aan de Leidse Universiteit is voorts de heer G. J. Doekes tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromoveerd op een proefschrift ge titeld ..Wheat grain proteins. Ana- lysis of varieties by starch-gel elec- te enzymologie en rad.o-biologm te pecten zijn de onderwerpen, waar- trophoresls p,omotor was pr0( Leiden en directeur van het Medisch over op maandag 28 april respectie velijk dr. J. F. Ph Hers, internist bij i het Academisch Ziekenhuis Leiden. en prof. dr. M. Jeuken S. J hoogle raar in de theoretische biologie te 1 cor. 13., het hooglied der liefde. Terwijl het orgel „De heer is myn herder" speelde, werd de met een schat aan bloemen bedekte baar uit gedragen en aan de aarde toever trouwd. GENEVE (API Dr. Eugene Blake, de sereetaris generaal van de Wereldraad van Kerken, die momen teel in de Verenigde Staten vertoeft, heeft Paus Paulus een telegram ge zonden waarin hij het voornemen van de Paus een bezoek te brengen aan het hoofdkwartier van de We reldraad in Genève, „hartelijk toe- G Blake zegt dat dit bezoek de groei- eIlde vriendschap tussen de chris te- LEIDEN - Volgende maand zal nen bevorder Het plan prof dr. E H van der Beugel. bU- van de Paus kwam aU m vo,ko. zonder hoogleraar in de weste lijke samenwerking na de tweede we- LEIDEN In het kader van de uitwisseling tussen de Rijksuniversi teit te Gent en de Leidse Universi teit zal op donderdag 24 april prof. dr. E. van Bogaert. hoogleraar in het volkenrecht te Gent, in het Leidse Juridisch Studiecentrum „Graven steen". een gastcollege geven over „Het recht van de individu op te treden in internationale proce dures". Op donderdag 1 mei zal prof. dr. Gerda de Bock. directeur van het Seminarie voor Sociale en Gerechte lijke Jeugdbescherming van de Gentse Universiteit een voordracht houden over „Inhoud en betekenis van het concept- jeugddelinquentie". H. Veldstra. De heer Doekes is gebo ren te Den Haag en woont thans in Wageriingen. aan de Harvard University te Cam- oTenslotte promoveerde aan de Leid- bridge, Massachusetts 'VS), drie col- Leiden en bijzonder hoogleraar in de Universiteit de heer J. Verweij tot leges geven in het kader van de wijsbegeerte te Wageningen, zullen dotcor 'n de wiskunde en natuurwe- Erasmus Lectures. Prof Van der spreken. tenschappen op een proefschrift, ge titeld „Vicinale effecten bij trans- Alle lezingen zullen worden gehou- mercurering". Promotor was prof. dr operation". The new Europe from den in de grote collegezaal van he: E. C. Kooyman. De heer Verweij is the Dutch point of view" en „Ame- gebouw Stationsplein 10. Leiden en geboren te Den Haag en woont thans rica and the new Europe from the voor^nomen bezoek van de Paus om half acht beginnen. te Leiden. Dutch point of view i aan zun wgaiiisaüe. Morse zegt dat dit bezoek van I „historisch belang" zal zyn, en getuigt van de zorg van de Paus voor het welzy-n van de arbeiders in heel de wereld. men verrassing voor de staf van de Wereldraad. Zij werd ervan op de reMoortog aan da Leldae Pniyersitelt. lloogt, gesu>ld via tele(oon„e van kardinaal Willebrands van het Vaticaans secretariaat voor de christelijke eenheid. Ook de Amerikaanse directeur-ge- Beugel zal spreken over ..Integration neraal vap de mternationale arbeids- and desintegration ,n Western co-1 organisatle a Morae hee(t zijn voldoening uitgesproken over het (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Daar is Barend de Beljongen. Met het volgende rondje Jonge Blankenheym. LEIDEN De minister van Economische Zaken heeft zijn beslissing inzake de bouw van een Leidse energiecentrale in de Barrepolder onder Zoeterwoude, waarvan de kosten zijn begroot op f 325 miljoen, vooralsnog niet bepaald. De minister stelt zich op het standpunt, dat deze zaak eerst intern rond moet zijn voordat hij zijn fiat over de plannen uit spreekt. Moeilijkheden zijn vooral ontstaan toen de gemeente Zoeterwoude be zwaar maakte ten aanzien van het landschappelijk schoon, de water huishouding en de benodigde opper vlakte voor een dergelijke centrale. Hoewel men uitgaat van een opper vlakte van circa 50 hectare, is Zoe terwoude bevreesd, dat dit in de toe komst wel eens uit kon lopen op 250 tot 400 hectare, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat deze gemeente voor een vijfde gedeelte „onder water zou komen te staan". Volledige overeen stemming bestaat bovendien nog niet tussen het Hoogheemraadschap van Rijnland, de provinciale waterstaat en de provinciale planologische dienst. Het gemeentebestuur van Leiden polst thans andere gemeenten voor een plaats van vestiging, w.o. de ge- i meente Alkemade. LEIDEN Burgemeester mr J. W. v. d. Willigen aal worden inge huldigd. geïntroniseerd heet dat of ficieel. bij de Confrérie des vinophiles des Pays Bas, Dat gaat gebeuren na het startsein van een landelijke ac tie „Quinzaine de Fiance en Hol- lande", die dinsdag 22 april in het Leidse waaggebouw begint. Tot de gasten zullen behoren burgemees ter en wethouders van Leiden, ver tegenwoordigers van de Franse am bassade en van het Franse export bevorderingsbureau. Ds. D. Jacobs, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. is na een kortstondige ziekte op ruim negentig jarige leeftijd overleden. De begra fenis zal plaatsvinden zaterdagmid dag om half twee op de Algemene Begraafplaats te Leerdam, nadat vooraf 's morgens om elf uur in Hui ze „De Breedonk" aan de Willem van Oranjelaan te Breda een rouw dienst is gehouden. Nadat de heer Jacobs in 1919 door I het provinciaal kerkbestuur van I Friesland was toegelaten tot de evan- geliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 9 mei van het daarop volgende jaar. bevestigd als predi kant van de hervormde gemeen te van Nykerkerveen in de classis Harderwijk. Daarna stond de thans j overledene verder nog: te Hoogmade in de classis Leiden 1922 tot 1928: Krimpen aan den IJssel 1928 tot 1931; Tuil en 't Waal in de classis Doorn 1931 tot 1933 en tenslotte tot 1 mei 1944. toen hem op ruim vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend ook nog ruim elf jaar te Boskoop. Toen dr. Jacobs in maart 1933 in trede deed als predikant van de her vormde gemeente van Boskoop, was I hij daar na een tijdsverloop van on geveer zeventig Jaar weer de eerste rechtzinnige predikant. Mijnstaking in Spanje Een mijn- j staking in Asturië is gisteren op twee j andere mijnen overgeslagen. Het to-1 tale aantal stakers bedraagt thans 699. Men staakt om extra-toeslagen. De drie mijnen zijn eigendom van de my nbou wonder neming Hunosa. LEIDEN In een entourage van parasols, tenten, boten en tuinmeubelen, wandelden vier dames en één heer over het plan kier. dat stond opgesteld in één van de zalen van Holiday Inn. gelegen aan de Rijksweg 44 Den HaagAmsterdam. Sporthuis Wilms Floet, Haar lemmerstraat, gaf daar gister avond z'n eerste modeshow op het gebied van bad-, strand- en vrijetijdskleding. Binnen enkele maanden is het weer zover, dat een groot deel van de mensheid z'n biezen- of leren kof fers pakt en ergens gaat genieten van z'n vakantie Ook tijdens die vrye tijd wil iedereen er op z'n voordeligst uitzien. Voor de zon- en waterliefhebbers was er dan ook vol op gelegenheid een keus te maken uit de grote sortering badkleding, die uit de collectie Triumph Interna tional werd getoond. Lichte katoenen of stretch bikini's met mini-broekjes voor de ideale kleine maten of een grappig mini rokje ln dezelfde tinten als de plas tron van een tweedelig badpak. In i ééndelige modellen zagen we opval-1 lend veel bloemdessins. soms op het bovendeel spaarzaam aangebracht, naar beneden toe royaal bedrukt als kleurig borduurwerk Voor de mollige figuren zorgt een „ingebouwde" foundation voor de no dige correctie. Dat wil zeggen: ex tra verstevigde cups en een met. ly cra verstevigd voorpand. In sommi ge badpakken is zelfs een compleet corselet verwerkt. Voor de heren waren er Helanca en poplin zwembroeken. Om een ber muda (korte broek met lange smal le pijpen) werd algemeen gegrin nikt, dus heren, als u wilt opvallen aan het strand „Koop er zo één"! Comfortabele strandjurken van ka toenen- of stretch badstof waren er in mooie dessins en kleuren, met en zonder tassen van hetzelfde materi aal. Eén exemplaar van f 109.75 've lours-badstofleek ons als vrijetijds kleding wel een beetje aan de pryzi- ge kant. In de sector vryetijdskleding von den we heel aardig een leeftijdloos ensemble voor dames, bestaande uit een donkerblauwe pantalon, waarop een wit donkerblauw vertikaal ge streept veot met reverskraag. De hadmode anno 1900 schijnt weer terug te keren. Die indruk kregen we gisteravond tijdens de show van bad-, strand- en vrije tijdskleding van Wilms Floet in Holiday Inn. Daar iverd een blauw-wit gestreept badcostuum getoond. Het trok wel de aandacht van de dames. (Foto LD/Holvast) Heel geschikt voor de jeugd was een moderne rode bermuda van stretch badstof met een dwars ge streepte rood witte strakke bloes Het geheel leek een plaatje van bad- mode uit het jaar 1900. Op het gebied van de tennis- en zeilsport werd ook het nodige ge toond en degenen onder de vele gas ten, die er een genoegen in schep pen hun vakantie op een camping door te brengen kwamen eveneens aan hun trek Voorts werd duidelijk dat Wilms Floet hen. die in hun ver lofperiode de bergen op gaan zoe ken. ook van dienst kan zyn 't Was een alleraardigste show, maarwat velen verwacht had den gebeurde niet: de in badkledij gehulde mannequins namen geen fer me duik in het (verwarmde) zwem bad van Holiday Inn. A. C. Combee-Baarspul. Dit is een uitnodiging voor vormgevoelige mensen. Voor déze mensen werd het Van Besouw tapijt gemaakt. Omdat ze echt van onecht kunnen onderscheiden. En omdat ze een brede keus verlangen in vorm en kleur. Benno Premsela heeft met zijn team het Van Besouw tapijt ontworpen. Hij ging daarbij beginselvast te werk. Karaktervolle materialen werden verweven tot 'tapijtige' strukturen. Tot strukturen die reliéf geven aan materiaal en kleur. Als u belang stelt in kamer breed tapijt, moet u echt eens komen kijken. U bent van harte welkom en uiteraard tot niets verplicht. LIJTWEG 8—20 Winkelcentrum Lange Voort TEL. 52470 OEGSTGEEST onder de 12 hoge flat. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht S. W. Verploeg te Leer dam. Bedankt voor IJsselmuiden J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJsseL CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Veenendaal (Bethel- kerk) J.J. Rebel te Hilversum en W. Steenbergen te Eindhoven. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waai'denburg A. Hoo- gerland te Werkendam.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3