Roggeveen op podium van de helden „Ik was wel tamelijk nerveus Westduitsers houden staud tegen Schotten „Rebellen" en KNAU nog geen stap verder Debutant Sjaak Roggeveen: Twee treffers tegen Tsjechen Tactisch veel rijper Vlammetje van de Iioop Okker verslaat Fred Stol Ie Spasski staat iets beter Zo leeg waren de tribunes wSËmÊÊÈÈM Njord roeit in Varsity op boei zeven PAGINA 20 DONDERDAG 17 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Door René Vos) ROTTERDAM „Kijk'', vertelde na afloop van de mini- interland NederlandTsjecho-Slowakije de bijzonder tevreden bondscoach George Kessler, „ik heb Sjaak Roggeveen midvoor gezet om doelpunten te maken. Hij heeft aan de verwachtingen voldaan. Ik zou hem willen vergelijken met een Bram Appel. Die werd in zijn tijd ook opgesteld voor de doelpunten Een mooi compliment voor debutant Sjaak Roggeveen, die aan zijn opdracht voldeed op het moment dat de 15.000 toeschouwers in het Feijenoordstadion een dieptepunt in interland-voetbal er niet meer in konden geloven. Negen minuten voor het einde van de tot dan visueel teleurstellende strijd kwam het verrassende schot, dat de Holland Sport-speler op het „podium der helden" plaatste. Rogge veen vuurde van links uit een haast onmogelijke hoek zelf zei hij erover: „ik schiet wel eens meer zo" waaruit de bal dreunend achter de verbaasde doelman Fencel tegen de touwen sloeg10. De treffer werd de inleiding van een toch nog interessante slot fase. Eén minuut na zijn succes brak de opeens niet meer af te stoppen Roggeveen opnieuw door de Tsjechische linies. Hij wenste ook doelman Fencel te omspelen, maar die greep de Rotterdamse Hagenaar net buiten het strafschopgebied bij de benen en voorkwam daarmee een zeker doelpunt. Overigens: het was uitstel van executie. Vijf minuten voor tijd herhaalde Roggeveen zijn ..kunstje". Opnieuw poogde Fencel hem bij de benen te pakken, maar ditmaal was de Holland Sport-man de Tsjech te glad af 2—0. „Zo zie je maar", grapte een dolgelukkige Holland Sport-directeur Dirk Nijs, „een half jaar ben ik bij die club en Roggeveen maakt twee goals. Over een jaar maakt hij er vier Na de 30 nederlaag van Spartak Tmava bij Ajax kwam deze verliespartij van de Nationale Tsjechische ploeg tegen dit zwaar gehavende Nederlandse (B)-team dubbelzwaar aan. Rechtsachter Dobias, zondag in het Olympisch Stadion nog de ster van het veld, maar nu aanzienlijk minder op de voorgrond tredend, kon de neder laag maar moeilijk verkroppen. Tweemaal in die laatste tien minu ten haalde hij uit tegen Ad Brouwers van NAC en kwam daardoor officieel in het boekje van de Duitse arbiter Schulenberg. Ook de Tsjechische coach Marko deed wat zuur. „Ik vond de ploeg met de Ajacieden, die in 1966 tegen ons speelde, veel sterker „Ja", re pliceerde George Kessler, „maar die verloor met 21. Wij hebben nu met 20 gewonnen Vandaag hebben wij tactisch veel rijper gespeeld". Voor de rust was dat er overigens niet vanaf te zien. Vooral aan vallend stelde het Nederlands elftal in die periode teleur. Roggeveen, Hou waart, Klijnjan en Rensenbrink konden elkaar niet vinden in flitsende combinaties en toonden zich evenmin attente afwerkers van de kansen die zich desondanks voordeden. George Kessler: „Na tuurlijk, het is een zeer jong elftal, dat in deze opstelling nog niet had gespeeld en dus langzaam naar een eenheid moest groeien. Voor de rust hebben we uiterst voorzichtig gespeeld uit een goed gesloten verdediging. Zo goed gesloten als de bondscoach het wilde doen voorkomen was de oranje-defensie echter niet. Theo Lase- roms werd er verscheidene malen royaal uitgelopen door de razend snelle rechtsbuiten Vesely en ook Epi Drost aan de ander kant moest nogal eens 't hoofd buigen voor linksbuiten Kabat en Adamec. Maar evenmin als Spartak zondagavond in Amsterdam slaagde nu de nationale elf van Tsjecho-Slowakije erin een eindstoot te plaat sen. Opnieuw mondden de aanvallen van de Tsjechen uit in traag spel in de breedte, werd er dikwijl ook gegroepeerd gevoetbald op het middenveld en met schoten van afstand behoefden zij bij een klasse doelman als Jan van Beveren niet aan boord te komen. Hoewel het verrassende schot van Kuna in de 29ste minuut was toch bijna raak. De lat voorkwam toen een treffer. Maar voor de rest was het een missen van kansen bij het levenaf. Spartak-ster Adamec ging voor rust zelf zo zwaar af op enkele meters afstand van het Nederlandse doel maaide hij jammerlijk over een schitterende pass van Dobis dat hij beschaamd het hoofd bSog. Maar datzelfde gold voor een Klijnjan (te traag», een Houwaart (zelden opvallend), een Roggeveen (voor rust moeilijk uit de voeten komend) en een Rensenbrink, die kort voor rust een vrije kans miste door domweg te y?n«n. In de tweede helft ging het iets beter, aan beide zijden overigens. Bij de Nederlandse ploeg kwam er door de vervanging van Klijnjan door Ad Brouwers van NAC meer vaart in het aanvalsspel en de Tsjechen hielden zich niet meer zo krampachtig vast aan het middenveld. Kessler: „Dat Brouwers er na de rust in zou komen was van te voren afgesproken. Hij had mij gevraagd of hij tijdens de wedstrijd zijn beduut mocht maken, omdat hij bij Jong Oranje destijds zo'n slechte „aanloop" had gehad Brouwers pookte het vlammetje van de hoop direct op door bij zijn eerste de beste actie het leer aan Hagara te ontfutselen en een schot op doel te wagen. Hij trof de lat Zijn samenwerking met zijn clubgenoot-middenveldspeler Rijnders hield een belofte in. Kess ler: „Rijnders maakte een voortreffelijk debuut. Hij schakelde Ada mec vrijwel volledig uit Halverwege de tweede helft haalde coach Marko de Spartak-spits er dan ook uit. De tengere Szikora kwam hem vervangen Lange tijd bleef het echter een weinig opwindende strijd, waarin de Tsjechen af en toe iets beter veldspel lieten zien, elkaar ook wat beter vonden in de combinatie en ook iets doortastender optraden, maar in doelman Jan van Beveren toch een niet te nemen obstakel bleven vinden. Tenslotte werd de geest vaardig over Sjaak Roggeveen, de man die ineens alles kon en met twee treffers de „Zilvervloot" de stemming van het publiek, dat de blonde Holland Sport-crack eerst voor Stoffel de schildpad had uitgemaakt, sloeg ineens om toch nog met volle tuigage het ruime sop opstuurde. Twee-nul, een tikje geflatteerd, „maar", zei George Kessler, „ons spel was tenslotte goed georganiseerd MONTE CARLO (ANP) Tom Okker heeft zich gisteren geplaatst voor de kwartfinales van het open Internationaal tennistoernooi in Mon te Carlo. In de derde ronde van het herenenkelspel versloeg hij de Aus traliër Fred Stolle met 6—4, 46 en 6—2. Verdere uitslagen herenenkelspel: achtste finales: Newcombe (Austr.) verslaat Proisy (Fr.) 63 63; Ashe (VS) versl. Taylor (GB) 3—6, 64, 64; Pietrangeli (It.) versl. Netell (Zwe.) 6—1. 8—6. Wielrennen De Italiaanse Voetbal De oompetitie 1969-*70 voor het zaterdagamateurvoetbal in de KNVB start op 30 augustus. Uit stel voor het spelen van competitie wedstrijden op die dag zal, blijkens de officiële mededelingen van de bond, niet worden verleend. Faema -ploeg heeft bekend gemaakt dat de ster-wielrenner van de ploeg de Belg Eddie Merokx, zal uitkomen in de Ronde van Italië. Met deze I mededeling is een einde gekomen i aan de berichten dat Eddie Merckx zich volledig zou willen concentre- ren op de Tour de France. MOSKOU (AP) De tweede partij tussen Petrosjan en Spasski in de strijd om de wereldtitel schaken is na 41 zetten afgebroken. Spasski, die met zwart speelde, heeft een licht voor deel, maar de vraag is of hij dat tegen de verdedigingskunstenaar Petros jan tot winst kan voeren. De afgebroken stand luid: Wit Pe trosjan) Kg2, Dd3, pionnen op b3, e2, f3. g3, h3. j Zwart (Spasski): Kg8, De5, pion- nen op c5, d5, f7, g6, h5. «door Bert Paauw ROTTERDAM „Ik weet zelf niet hoe ik dat eerste doel punt maakte. Ik zette gewoon m'n voet tegen de bal en toen ging hij er vanuit een moeilijke hoek in. Natuurlijk kwam er ge luk bij te pas maar zonder ge luk vaart nu eenmaal niemand wel". Sjaak Roggeveen, de ter elfder ure opgetrommelde aan- valsspits voor de strijd tegen de Tsjechoslowaken, spreekt de woorden met dezelfde zorgvuldig heid uit als waarop hij een kam door z'n blonde haren haalt. Zijn gezicht, waarover nog een paar straaltjes (douche (wa ter lopen, drukt duidelijk tevre denheid uit. Roggeveen: „Ik stond in de voorhoede opgesteld om doelpunten te maken. Dat was m'n taak. Ik heb met m'n twee doelpunten aan die op dracht voldaan en daarom ben ik tevreden". Het was inderdaad Roggeveen die negen minuten voor het ein de de stemming in het Feijenoord-stadion, die door het geringe aantal bezoekers en het vertoonde spel op een laag pitje brandde, deed opflakkeren. Even later zorgde de Holland Sport coryfee voor een steekvlam toen hij na een snelle actie een twee de Nederlandse treffer liet aan tekenen. De Tsjechische doel man Fencel deed nog wel ijve rige pogingen de toestormende Roggeveen onderuit te halen, wat hem eerder in de wedstrijd al eens was gelukt, maar nu bleef „de derde keus van Kess ler" overeind. Roggeveen over het tweede doelpunt: „Toen ik die keeiper passeerde, hield hi) me aan m'n benen vast zoals hij al eens eerder had gedaan. SJAAK ROGGEVEEN De tweede keer nam ik expres een wijdere bocht om hem heen zodat hij me niet stevig genoeg kon grijpen. Daarna was het een koud kunstje de bal er in te schieten. Voor het schaarse publiek was de blonde aanvalsleider toen op eens weer de held van de kou de avond. Een publiek dat zijn over het algemeen te trage acties vóór het scoren van de doelpunten met nogal eens min der vriendelijke opmerkingen honoreerde. Opmerkingen die het zelfvertrouwen en het spel van de debutant echt niet ton goede zullen zijn gekomen. Rog geveen: „Van het publiek heb ik me niet veel aangetrokken. Ik was wel enigszins nerveus". Maar ja, het was m'n eerste Interland en bovendien speelde ik voor het eerst van m'n leven in de Kuip. Toen ik eenmaal dat eerste doelpunt had gescoord. voelde ik me opeens heel rustig. Daarvóór speelde ik onder een zeker druk omdat ik wilde be wijzen wel degelijk iets te kun nen en niet per ongeluk te zijn uitgekozen. Veel mensen deden nou net alsof ik die verkiezing door het ontbreken van de .goeien" cadeau had gekre gen." Roggeveen scoorde weliswaar twee doelpunten in het laatste kwartier van de wedstrijd, im poneren deed hij allerminst. In tegendeel. De eerste vijf kwar tier liet hij maar weinig aan vaardbaar spel zien. Vooral in de eerste helft werden zijn tra ge. van raffinement gespeende acties met gemak door de Tsjechen onderbroken. Rogge veen: „In het begin van de wedstrijd moesten we helemaal aan elkaar wennen. Het elftal was tenslotte maai* een gelegen heidscombinatie met vier (na de rust zelfs vijf) debutanten. Doordat ik zo laat werd geko zen, heb ik pas gistermiddag voor het eerst licht met de an deren getraind. En eerlijk ge zegd dacht ik aanvankelijk al leen nog maar aan een plaatsje op de reservebank". Ook de speelwijze in het begin van de wedstrijd lag hem niet zo erg. „Ik kreeg de opdracht om me vooral op rechts te vertonen. Ik moest proberen het steeds sterk naar voren oprukkende linker verdedigingsblok van de Tsjechen te ontregelen. Een dergelijke opdracht ligt me niet zo erg. Ik speel het liefst in de spits. Met Henk (Houwaart) was afgesproken dat we zouden switchen maar dat lukte niet zo best. Bovendien kregen we wei nig steun van onze middenlinie die door het aandringen van de Tsjechen de verdediging steeds moest bijspringen. In de tweede helft ging het beter. Toen stond tk steeds scherp opgesteld op kansen te loeren .Nou, ik heb met die twee doelpunten dan toch maar m'n zin gekregen." Ook de andere vier debutan ten waren niet ontevreden over him prestaties. Epi Drost, met een ervaring van enkele wedstrijden in Jong Oranje: „Zenuwachtig ben ik geen moment geweest. Echte spanning heb ik niet gevoeld, maar je merkt toch wel dat het een stuk zwaarder is dan com petitievoetbal. Zelfs zo'n vriend- schaippelijke interland." Nico Rijnders: „Mijn op dracht was Adamec uitschake len. Na rust kon ik meer aan vallend spelen, dat gaat pretti ger. Het is mij meegevallen. Voor mijn gevoel speelde ik een paai- maanden geleden beter, maar dat was geen reden om tegen deze wedstrijd op te zien. Misschien werkt zo'n oranje shirt wel stimulerend." Henk Houwaart: ,Jn Zeist hebben we nog eens een herha ling gezien van de wedstrijd tus sen Ajax en Spartak. Je merkt dan dat zo'n Tsjechische ploeg met vier man praktisch op een lijn verdedigt. Nu heb ik het zelf ondervonden en ik begrijp niet hoe zij het kunnen doen. Met een individualist erbij moet je er zo door kunnen lopen. Ik vond het jammer dat Dick van Dijk en Theo Pahlplatz niet van de partij waren, dan was het voor mij wat gemakkelijker ge weest. Hen ken ik door en door. Nu heb ik het in het eerste half uur echt wat moeilijk gehad om te wennen." Ad Brouwers, 23 jaar, onder wijzer met paasvakantie: „Ge woonlijk speel ik na de rust het best. Bij NAC ben ik links- of rechtsbuiten. Ik gebruik de eer ste helft meestal om uit te zoe ken wat de zwakste back is en daar ga ik dan heen. Hier bij voorbeeld in het stadion tegen Feijenoord kreeg ik van Haak geen kans. Ik heb mijn activi teiten toen maar naar Romijn verlegd. Vanavond had ik het geluk dat het meteen de eerste keer toen ik aan de bal was goed ging met dat schot op de lat. Je hebt zo'n moedgevertje nodig, vooral omdat je dan pas later ontdekt dat dit soort voet bal veel harder, vinniger en slu wer is dan ik gewend ben. Heb je echter een keertje succes ge had dan maakt die hardlheid niet meer zoveel inrduk op je. Dat geluk heb ik to mijn eerste interlandwedstrijd gekend." Zelfs Rotterdamde voetbal- stad bij uitnemendheid, kon voor de interland tussen het Neder, lands elftal zonder de sterren van Ajax en twee cracks van FC Twente de Tsjecho-Slowakije niet meer dan 15.000 kijkers op de tribunes van het Feijenoord Stadion krijgen. Doorgaans heeft het publiek een fijne neus. Ook nu: het werd een saaie interland. Gelijkspel in Hampden Park GLASGOW (ANP) Schotland heeft gisteravond in het Hampden Park in Glasgow to een wedstrijd voor groep 7 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal met 11 gelijkgespeeld tegen West-Duitsland. Bij de rust had West-Duitsland dank zij een doelpunt van Gerd Müller in de 39ste minuut een voorsprong maar vijf mi nuten voor tijd bracht de Celtic-spe ler Murdoch de stand to, evenwicht- De 110.000 toeschouwers hebben in het Hampden Park tevergeefs op de door manager Brown aangekondigde Schotse overrompeling gewacht. De stand in groep 7 is: 1. Schotland 3 5; 2. West-Duitsland 3 5; 3. Oostenrijk 3 2; 4. Cyprus 3 0 Zwitserland heeft in Lissabon Por tugal 'n verrassende nederlaag toege bracht. In een wedstrijd voor groep 1 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap won nen de Zwitsers met 02, een stand die reeds bij de rust was bereikt. Beide doelpunten werden (voor slechts 5000 toeschouwers) door Vuil- eumier geschoord. Portugal, dat in 1966 in het toer nooi om het wereldkampioenschap op de derde plaats eindigde, bezet nu in groep 1 de laatste plaats met twee punten uit drie wedstrijden. De stand to groep 1 luidt: 1. Zwitserland 3 4; 2. Griekenland S 3; 3. Roemenië 3 3; 4. Portugal 3 2. Door een doelpunt van Rock in de laatste seconden heeft het Oostduit- se voetbalelftal gisteravond in Dres den zijn kans op een plaats in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal behou den. De Oostduitsers versloegen in hun tweede wedstrijd in groep drie van de voorronden Wales met 2—1 (10) en kwamen hiermee in punten gelijk met Europese kampioen Italië. De stand in groep 3 luidt: 1. Italië 2 3; 2. O.-Duitsland 2 J, 3. Wales 2 0. Westphal moet vergoeding krijgen" k'x Voetbal Trainer Oharles Sieze- nis van Limburgia zal de Bruns- sumse tweede-divisieolub aan het. eind van het seizoen 1968-'69 verla ten. De reden: na zeven jaren Lim burgia acht de Maastrichtse oefen - meester de tijd gekomen om de weg vrij te maken voor een opvolger. Jan Klijnjan kwam alleen in de eerste helft aan bod. Na rust moest hij zijn plaats afstaan aan Ad Brouwers. Hier is de Sparta- speler doelman Fencel al voorbij, maar zijn schot zal toch naast het Tsjechische doel gaan UTRECHT (ANP) De groep at leten. die na de affaire-Westphal in december weigerde zich beschikbaar te stellen voor een eventuele plaats in de Nederlandse ploeg voor landen- wedstrijden en ook voor de Europe se kampioenschappen, is gisteravond na een gesprek met het bestuur van de KNAU bij zijn besluit gebleven. Het KNAU-bestuur zegt to een communiqué, dat na de uitvoerige gedachtenwisseling in Utrecht werd uitgegeven, dat het h elaas heeft moeten constateren dat het open ge sprek met Corrie Bakker, Mieke Sterk, Rudo Lievense, Fred van Her pen en Sjouke Tel. die mede spraken namens Lidy Makkinje, Chris van der Meulen en Chris Mooy. niet tot een positief resultaat heeft geleid. De atleten wezen het aanbood tot een betere inspraak en een eventuele fi nanciële vergoeding voor de medi sche begeleiding unaniem van de hand. Zy wilden vasthouden aan de principiële voorwaarde dat de door de „Rebellen" gekozen trainer Wil Westphal van de KNAU een finan ciële vergoeding zou moeten ontvan gen. Aan deze voorwaarde kon het Unie-bestuur niet voldoen. De atleten bleven daarop by hun weigering zich beschikbaar te stel- I len voor verkiezing in nationale ploe gen en een eventuele uitzending naai- de Europese kampioenschappen, die van 16 tot 21 december in Athe ne worden gehouden. De KNAU, die overigens nog steeds bereid blijft nader met de groep te praten, betreurt het ten zeerste dat de atleten menen hun standpunt te moeten handhaven. Door de weige ring van de atleten zullen de natio nale ploegen ongetwijfeld verzwakt worden. Mieke Sterk en Corrie Bakker maak ten in Mexico deel uit van de 4x100 meter estafetteploeg die vierde werd en met een tijd van 43.4 se conden een Europees record vestig de. Lievense, Van Herpen en Tel wa ren een vaste keus voor de 4x100 me ter, terwijl sprinter Chris van der Meulen een van de leden van de na tionale 4x100 ploeg is. Voetbal België heeft gister avond to Brusse 1 in een vriend schappelijke voetbalwedstrijd Mexico met 20 verslagen. Bij de rust hue België dank zij Puis een voorsprong van 10, na rust bracht Van Himsl de stand op 2—0. UTRECHT (ANP) Aan de Var sity, diie zondag 27 april op het Am sterdam-Rijnkanaal bij Jutfaas ge houden wordt, zullen in totaa) 11 ploegen meedoen. Het is dit jaar overigens voor het laatst, dat d» Varsity op dit gedeelte van het naai doorgang kan vinden. Volgend Jaar zal een insteekhaven op deze plaats het houden van roeiwedstra den verhinderen. Het organisatie comité overweegt om de Varsity dan te verplaatsen naar Houten (even eens aan het Amsterdam-Rijnka naal). Hiervoor moeten nog de no dige besprekingen met Rijkswater staat volgen. Men zou eventueel ooi kunnen uitwijken naar het Gooi meer. Sinds 1946 is Jutfaas het strijdtoneel geweest van de Varsity De boeiverdeling van het hoofd nummer. de oude vier, over een af stand van 3000 meter, is als volgt: boei een: Laga, boei twee: Argo, boei drie: Triton, boei vier: Skadi boei vijf: Nereus, boei zes: Aegir, boei zeven: Njord. Vorig jaar won Laga na een r.W afgevlagde valse start. Nereus wa» toen tweede. Duur kopje thee a& (Van onze correspondent) o Het is de aanvoerder van DES ft (Nyverdal) „duur" te staan ge- a komen dat hij na afloop van dt wedstrijd VVOG—DES de to ft1 houd van een kop thee over d( j kleding van een official van de tegenpartij heeft gegooid. Hü werd namelijk door de KNVB voor vier wedstrijden geschorst, terwijl hem verder tot 1 juli ba het recht werd ontzegd aanvoer- der van een voetbalelftal te i" Voetbal Voor de Engelse com petitie werd gisteravond een wed strijd gespeeld. West Bromwich Al bion versloeg Manchester City 2—0.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 20