Lauwerszee eind mei dicht fiooo,- f2500,- f4000,- Secretaris fraudeert bij kindervoogdij Recreatiekansen voor noorden f Samkalden verbiedt erotisch panorama9 AMRO-LENING Vijftien maanden geëist v .r SPANJE- STRIJDERS WORDEN WEER NEDERLANDERS Politie redde baby 'f leven Den Uyl en L. ten Cate bespraken conflict AMBTENAAR WERD AFGERANSELD 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) DINSDAG 15 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 -- LEEUWARDEN (GPD) Op 23 mei zal het laatste van de 25 caissons in het sluitgat in de Lauwerzeedijk worden geplaatst. Dan is het nog een kwestie van het sluiten van de kleppen en de Lauwerszee Is dicht. Vergeleken met de Deltawerken is het maar een klein werkje geweest. Maar de omgeving is trots op dit noordelijk deltawerk en Friezen en Groningers hebben grote verwachtingen vooral in de recreatieve sector van het negenduizend hectare gro te Lauwerszeegebied, waarvan ruim tweeduizend hectare uit water zal blijven bestaan. In 1961 werd met de uitvoe ring van het werk begonnen en sindsdien zijn er in twee mil joen manuren tonnen en tonnen materiaal verwerkt: elf miljoen kubieke meter zand, 900.000 ku bieke meter klei en keileem, 300.000 ton stortsteen, 100.000 ton bazalt, 90.000 ton grint en loodslakken, 240.000 ton mijn- steen, 165.000 ton asfaltbeton, 62.500 kubieke meter beton (156.000 ton zand, grint en ce ment en 7500 ton staal voor de wapening) en vijf kilometer be tonnen paal, in lengte variëren de van twaalf tot zestien meter. Verder werd 200.000 vierkante meter belegd met koperslak- blokken en betonblokken en werd er 300.000 vierkante me ter zinkstukken gezonken en 130.000 vierkante meter aan kraagstukken aangebracht Achter de dertien kilometer lange Lauwerszeedijk komt dus een gebied te liggen, dat ten de le droog valt, want de water stand in het nieuwe kunstmati ge meer wordt op ongeveer het zelfde peil gehouden als de Groninger boezem (83 centime ter beneden Nieuw Amsterdams Peil) en dat betekent, dat een 'groot deel van de Lauwerszeebo- dem constant boven de waterlijn zal komen te liggen. Voor dit gebied (zo'n zeven duizend hectare) had de Fries- Groningse recreatiecommissie voor het Lauwerszeegebied in 1964 al een aantrekkelijk re creatieplan opgesteld met bos sen, punten voor dag- en ver- blijfsrecreatie en voorzieningen voor de watersport. Hierbij was geen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat er binnen dit gebied militaire oefenterreinen zouden moeten worden aange legd. Die kwamen een jaar later pas aan de orde en e™ is fel te gen geageerd. Tenslotte kwam er toch een plan uit de bus, waarin militaire terreinen in het geheel werden ingepast, ge maakt In nauw overleg tussen de provincies Groningen en Foto boven: Een belang rijk moment tijdens het werkhet doorgraven van de bouwputdijk rond de grote spuisluizen. Foto onder: De mecha nische steenstorter die werkt met behulp van elektrische vibrators. Door de trilling gaat het puin uit tien gaten tegelijk overboord. Friesland, de bij de Lauwers zee betrokken Groninger en Friese gemeenten, de Dienst Lauwerszee werken van Rijks waterstaat, Staatsbosbeheer en Defensie Een compromis-plan, met van de kant van de Fries-Groningse commissie een gevoel van „als het niet anders kanIn dit plan, is ook een deel van het omringende „oude" land inge bracht om een zo evenwichtig mogelijke ontwikkeling van de hele streek mogelijk te maken. Afgezien van de militaire be stemmingen in het geheel, die volgens sommigen echter nau welijks hinder zullen veroorza ken in die gebieden die voor de recreatie vrij blijven een deel van de militaire terreinen zal op bepaalde tijden ook voor recrea tiezoekenden open staan is het een aantrekkelijk plan. Er zijn onder meer jachtha vens in aangegeven, waar van twee al voor een groot deel klaar liggen: de werkhaven van Lauwerszeewerken bij Oostma- horn en de saissonbouwput bij het sluizencomplex in de Af sluitdijk. Gemeenten als Oostdongera- deel (jachthaven Oostmahorn) en Kollumerland en Nieuw Kruisland (recreatiegebied Blik- plaat) hebben hiervoor al aan trekkelijke plannen klaar lig gen. De vraag is alleen nog: „Wie zal dat betalen". De inrichting van het Lau werszeegebied zal nog heel wat miljoenen vragen. De Frie zen en Groningers hopen, dat het beheer en de exploitatie van het geheel in handen komt van een soort stichting, het Natio naal Park Lauwerszee. waar in behalve de er bij betrokken gemeenten en provincies ook het rijk participeert. Hier over is echter nog geen beslissing genomen. De grote vraag is, wat er in 1970 voor de Lauwerszee op welke begroting dan ook komt te staan. Wel 1b bekend, dat er voor dit jaar an derhalf miljoen op de begroting van Verkeer en Waterstaat is geplaatst, maar hiervan kan niet meer worden gedaan dan conserveringswerkzaamhe- den aan de droogvallende gron den (opdat het niet een droge zandwoestijn wordt) en de aan leg van de nieuwe weg van An- jum naar de Lauwerszee dijk. Veel meer zal er dit jaar na de afsluiting ook niet meer ge beuren. maar volgend jaar moet er wel een en ander volgen. En de mooiste oplossing zou zijn. dat ook de inrichting voor een groot deel door de dienst Lau werszeewerken zou worden uit gevoerd. Hoe het zy, de Lauwerszee gaat dicht. Volgende maand. Dat betekent nieuwe mogelijkhe den voor het noorden, vooral voor de omliggende gemeenten die er zich op zullen moeten in stellen. Maar ook voor de inwo ners van stad Groningen en van alle drie noordelijke pro vincies, die er een uitgestrekt re creatiegebied bij krijgen. En na het gereedkomen van de nieuwe weg van het westen door de IJsselmeerpolders zou het ook nog wel eens van be lang kunnen zijn voor de rand stad. In 1980 worden er op een zomerse dag niet minder dan 60.000 recreanten verwacht. VLISSINGEN (GPD) Alle Ne derlanders, die hun Nederlanderschap in de Spaanse burgeroorlog hebben verloren, en dit nog nooit terugkregen omdat zij waren getreden in vreemde krijgsdienst, zullen dit Nederlander schap alsnog terugkrijgen zonder gel delijke kosten. Daarvoor zal binnenkort een Ko ninklijk Besluit van kracht worden. Een en ander heeft minister van jus- tie Polak, meegedeeld aan de heer P. Laros („Hollander Piet", die in de Spaanse burgeroorlog de Hollandse Compagnie, Zeven Provinciën van 870 man, heeft aangevoerd. De heer La- ros vertelde dit gisteravond voor de VFRO-tv. Deze oud-Spanje-strijder heeft zich zeer ingespannen voor teruggave van het Nederlanderschap. Er zijn onder andere kleine demonstraties geweest op het Binnenhof in Den Haag. UTRECHT (ANP) De zeven we ken oude Claudia van Dijkhuizen uit Utrecht heeft waarschijnlijk haar le ven te danken aan een zeer snelle actie van de Utrechtse politie. Haar moeder belde gistermiddag in paniek op dat haar kind was gestikt. Het berichtencentrum stuurde er ogenblikkelijk een surveillancewagen op af met de hoofdagenten J. van Dijk en J. Ooyevaar. Zij troffen de baby, die hij het voeden melk in de luchtwegen had gekregen, in be wusteloze toestand aan. Zes minuten na het telefoontje le verden ze het kind al in het inmid dels ook gewaarschuwde reanimatie centrum van het Academisch Zieken huis af. Daar slaagde men erin het kind weer bij te brengen. Claudia mocht een klein uurtje later weer met haar overgelukkige moeder naar huis. Hockey In het Nederlands hockey-elftal, dat zaterdag in Am stelveen tegen Zuid-Afrika speelt, is rechtsachter Sebo Ebbens ver vangen door Nico Spits van Am sterdam. (Van onze parlementaire redactie). AMSTERDAM (GPD) Het partij bestuur van de Party van de Ar beid betreurt dat de discussie tus sen drs. Den Uyl en Laurens ten Cate niet in een geest van kame raadschap is gevoerd. De kwestie, die ontstond door kritische uitla tingen van drs. Den Uyl over Nieuw-Links in Vrij Nederland, werd gisteravond in de partybe stuursvergadering in Amsterdam ontdaan van persoonlijke kanten. Den Uyl maakte duidelijk, dat hij de term ,,fascistoire" niet van toepas sing acht op Nieuw Links. Ten Cate verklaarde niet de bedoeling te heb ben gehad aanvallen te richten op de P.v.d.A.-fractieleider, die diens integriteit zouden aantasten. De zakelijke meningsverschillen tussen beide Pv jd A.- bestuurd ers biyven bestaan. Ze zullen onder meer onderwerp van volgende par tijbestuursbesprekingen zijn, waar in het algemeen de maatschappelijke veranderingen in het democratisch socialisme aan de orde zullen ko men. De heren Den Uyl en Ten Cate hadden 's middags in Amsterdam, op initiatief van het partijbestuur, al een persoonlijk gesprek gehad. Het P.v.d.A.-bestuur verklaarde verder „geen boodschap te hebben" aan de recente resolutie van de C.P.N., waarin Nieuw Links in de P.v.d.A. werd gewaarschuwd voor rechtse partijgenoten. Het CP.N.- bestuur tracht personen en groepen in de P.v.d_A. in eikaars ogen ver dacht te maken en tegen elkaar uit te spelen. Het zal in die opzet niet slagen, aldus de verklaring van het partijbestuur. VENLO (GPD) Een 20-jarige in woner van Venlo heeft gisteren een ambtenaar van de Sociale Dienst af geranseld, toen deze hem een uitke ring weigerde. Tegen de hardhandige klant werd proces-verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) Burge meester Samkalden heeft gistermid dag een verbod uitgevaardigd van de voorstelling van het „Erotisch panorama", die de komende vrijda gen met subsidie van de NVSH in het Micro-theater te Amsterdam zouden worden gegeven. Op 2 en op 11 april hebben hier reeds in totaal honderd mensen de sex-show van Rudy Kraamwinkel gezien. Onder hen bevonden zich twee rechercheurs van de zedenpolitie. Er zal proces-verbaal worden opge maakt tegen de organisator en te gen de medewerkenden wegens het vertonen van dingen die aanstoot- baar zouden zijn voor de eerbaar heid. Rudy Kraamwinkel (32), eigenaar van filmverhuur- en verkoopbureau Broadway in Amsterdam, steekt zijn verontwaardiging niet onder stoelen of banken. ,X>e zedenpolitie heeft me vanmiddag de beslissing van de bur gemeester medegedeeld, maar ik heb geëist dat ik de motivering op schrift krijg. Wat wy hebben gedaan Is een experiment. Voor onszelf maar ook voor het publiek. Wij hebben ons niet gekwetst gevoeld en het publiek ook niet. Het micro-theater telt maar vijf tig plaatsen. Met een NVSH-subsi- die van 250 gulden per voorstelling kon het „erotisch panorama" voor j een nieuw publiek worden gebracht. De Amsterdamse afdeling van de NVSH gaf het geld, omdat zij vond dat de blijheid van het sexleven best eens in de schijnwerper mocht worden gebracht. Onder meer werd een parings scène uitgevoerd op een matras, ter wijl het geheel werd opgeluisterd met veel muziek en lawaai. De voorstel ling eindigde met een stoeiparty van vier naakte meisjes, die elkaar met verf bekladderden. Een „bijzondere attractie" was het bezoek aan de „stallen", in de pauze: het publiek mocht blote meisjes bewonderen, die zich achter tralies ophielden en het voederen met sigaretten was toegestaan. Rudie Kraamwinkel: „Ik vecht tegen de onverdraagzaamheid. Ieder een moet het recht hebben om zich te uiten en te amuseren zoals hij of zy zelf wil. Wetten en verordenin gen tegen bloot, erotiek en sexuali- töit zijn onmenseiyk". Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-. In die 18 mnd betaalt u: 18 x f62,07 f 1117,26. Dat is f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maande lijks ca. f 6,50. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118,37 f 2840,88. Dat is f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maande lijks ca. f 14,20. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39= f4545,36. Dat is f545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maande lijks ca. f 22,70i Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. een service van de amsterdam-rotterdam bank BREDA (GPD) „De kinderbescherming, bij uitstek een zaak van vertrouwen, heeft een ernstige deuk gekregen en aan de goede naam, die de ambtenarenwereld in ons land terecht heeft, is grote schade toegebracht. Deze hoge ambtenaar heeft het vertrouwen beschaamd en daarom moet ik tegen deze verdachte een jaar en drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf eisen met eftrek van vijf weken voorarrest". De eis van de officier van Justitie, mr. J. Louet Feiisser viel gisteren loodzwaar in de volle Bredase recht zaal waar de strafkamer van de rechtbank onder presidium van mr. A. Stemfoort zich bezig hield met een hoogst merkwaardige en door de aard van de verdachte ook ge ruchtmakende zaak: de berechting van mi*. Van W. uit Breda, de ex- secretaris van de Raad voor de Kin derbescherming in het arrondisse ment Breda. Een hoogst merkwaardige zaak omdat deze hoofdambtenaar van het departement van Justitie die daar dagelijks adviezen moest geven aan en samenwerken met rechters zich zelf op een onbenullige manier geld had toegeëigend door oplichting van ouders van adoptiekinderen. Geld tot een bedrag van ongeveer f 8000,- voorzover kon worden ach terhaald dat luj niet uitgaf maar be waarde .in een geldkistje en op een bankboekje. Hoogst merkwaardig omdat ook na de bereohting niet duidehjk was geworden waarom dit was gedaan. Verdachte zei om ongehuwde moe ders te helpen maar wilde geen en kel geval noemen. Mr. Van W. gaf de feiten wel toe maar ontkende zich aan knevelary of oplichting te hebben schuldig ge maakt. De officier van Justitie had vier fei ten ten laste gelegd uit een reeks soortgelijke handelingen welke de verdachte moet hebben gepleegd tus sen 1962 en 1968. In het laatste jaar ontdekte een maatschappeiyk werk ster van de Raad voor de Kinderbe scherming dat adoptieouders ten on rechte geld hadden betaald aan de verdachte en daarmee kwam de zaak aan het rollen. De verdachte presenteerde ook de adoptieouders rekeningen volgens de tenlastelegging van f 412,- en f 1500.- voor de kosten van de bevalling en verpleging van de ongehuwde moe der en haai- kind in „Moederheil" in Breda. Ook die kosten komen voor rekening van andere instanties zo dat de secretaris daarop geen recht had. Strikt juridisch was het alles mis schien geen knevelary en de officier van Justitie achtte dit ook niet be wezen maar oplichting was het wel geweest want de ouders hadden be taald omdat zy werden misleid door de positie van de verdachte als se cretaris en dien argumentatie van het verzoek om te betalen. „Het geld is er gelukkig nog en zou niet besteed zyn voor privé - doeleinden. Deze man heeft al zwa re klappen gehad door het verlies van zyn betrekking en ik wil reke ning houden met wat in de vertrou welijke rapporten staat maar het zwaarst weegt toch de schending van het vertrouwen." „Vaststaat dat het niet voor eigen doeleinden is gebruikt", zei de ad vocaat mr. Van Velsen, die zich ook afvroeg of de verachte wel echt on ware mededelingen had gedaan. „Verdachte is door onbewuste mo tieven gedreven, hy is een sterk be wogen en emotionele figuur die sterk gericht was op collectief hulp betoon en zich vooral aangetrokken voelde tot het adoptiewerk", zei de raadsman, die meende dat mr. Van W. al zwaar genoeg gestraft is om dat hy zyn betrekking kwyt is. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 28 april.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7