)oebtsek in Moskou U itgaansver bod op Montserrat 0LGA LEIDEN MAG 257 HUIZEN BOUWEN Uw matras Nieuwe constitutie in Rood-China: met Mao's naam en leer Zware druk van Moskou voor purtijvergadering Protest EN SI OWAKEN NEDERLAND GEBLEVEN IETS LACF.RF, iriperatfren Opstanden in Italiaanse ge vangen issen onder de knie Onrust op Caraibisch eiland Peeters wordt bij Feijenoord weer jeugdtrainer (3uc/ ^)^e, 'UtVÖ VENEN (GPD, Reuter), Op aandringen van Doebtsek f, heeft de Russische partijleider Brezjnew zich genadig eid verklaard hem te ontvangen, maar zonder de grote egatie, die Praag oorspronkelijk mee had willen sturen, dat het Kremlin dat „niet nodig" vond. Deze reis herinnert Doebtseks overhaaste ontmoeting met de Russische partij- Ier in november 1968 in Polen. Evenals toen is er ook nu zitting van het centrale comité in uitzicht, die donderdag jint en waarschijnlijk 2 a 3 dagen zal duren, hetgeen lang is erop wijst, dat er belangrijke beslissingen zullen worden tomen. TOKIO (AP) In het eerste congres van de Chinese communisti sche partij sinds 1956 is gisteren een n^uwe constitutie aangenomen, die gebaseerd is op de leer van Mao Tse- toeng. Deze nieuwe grondwet 'is aan zienlijk korter dan die van 1956, die van de hand was van president Lioe Sjao-sji. In die oude constitutie wer den de naam en de leer van Mao Tse-toeng niet genoemd, wat hem sindsdien is verweten. ||L Mao zelf heeft gisteren het con- J|p gres voortgezet. Hy en vice-voorz>t- IJ, ter Lin Piao werden bij hun ver schijnen in de zaal lang en enthou- siast door de afgevaardigden toege juicht. Lin Piao is benoemd tot op volger van Mao als leider van Rood- China. 4$ De voormalige leiders Lioe S.iao- sji, Sjen Toe-sjoe en Wang Ming werden door het congres veroor deeld. Wat er met de voormalige pre- Mao Tse-toeng (links) en zijn opvolger Lin Piao. I sident Lioe gebeurd is werd niet vermeld. Sjen Toe-sjioe werd in 1927 uit de partij gestoten wegens „rechts opportunisme". Hij werd in S 1945 door nationalisten gevangen ge- nomen en doodgeschoten. Bü elke I partij gebeurtenis wordt hij aange- haald als een voorbeeld van revisio nisme. Wang Ming was van 1931 tot 1935 secretaris-generaal van de party. Hy werd vervangen door Mao Tse-toeng. Wang Ming was voorstan der van rechtstreekse samenwerking met de Komintern van Stalin en was, tót de opheffing van die organisatie in 1943. een van de Chinese afge vaardigden daarbij. Nadien is h-.: niet naar China teruggekeerd, hoe wel hij in 1956 tot lid van het cen trale comité werd gekozen op het achtste partijcongres. Hij wordt als dogmaticus veroordeeld. Wang Ming heeft enige weken geleden in een Ca nadees communistisch blad een vol ledig gedocumenteerd artikel over de recente geschiedenis van de Chinese j communistische partij gepubliceerd waarin hy Mao Tse-toeng „de dood graver van de partij" noemt. ren ais toen, wil Doebtsek ook van tevoren de Russische leider Iplegen over de agenda van de adenng. over de resolutie waar- het politieke beleid voor de ko- de weken wordt uitgestippeld en haupt over de mate van be- ingsvrijheid die Moskou de Tsje- ilowaakse leiders toestaat. Want is voor Doebtsek zinloos gewor- zonder het fiat van de Sowjet- beslissingen te nemen.'Dat gold a november en geldt nu, na de 't tengevolge van het ijshockey- t nog sterker. Moskou zet Praag deze vergadering onder ma lle druk en neemt daarbij zijn «N HAAG (GPDi In totaal Slowaakse supporters van Spar- hebben na de wedstrüd tegen besloten niet naar Tsjecho-Slo- 'je terug te keren. Een negental te in een van de chartervlieg- en mee en is niet naar Schiphol ^gekomen. iet Tsjechen hebben zich inmid- 1 bij de Koninklijke marechaus- e" de Amsterdamse vreemdelin- 'Politie gemeld. ovendien heeft zich nog een man tol, die niet met de charter- Hellen reisde maar op een ande manier naar Nederland- kwam. bar alle waarschynlykheid zal de Tsjechen en Slowa-ken wel verblijfsvergunning worden uit- aangezien de minister zich dit punt zeer ruim opstelt. Op ogenblik wordt alleen eerst nog baocht of allen in Nederland to blijven en hoe zij in hun be- n moeten voorzien. In ieder ge- zal de Algemene Bijstandswet op van toepassing zijn. toevlucht tot de methode van ma noeuvres van het Warschaupact. Daardoor kunnen de Russen onder een onschuldig excuus grote troe pen-contingenten in Tsjecho-Slo- wakye concentreren, zodat ze me teen kunnen ingrypen warmeer de zitting van het centrale comité niet volgens hun wens verloopt. Het afgelopen weekeinde heeft het Kremlin weer een protestnota aan Fraag gestuurd waarin het zijn on tevredenheid betuigt met de tot nu toe genomen maatregelen tegen de anti-Russische groepen. De Sowjet- Unie wil dat er een flink aantal van de meest prominente journalisten u;t de partij wordt gezet en dat de vrijmoedigste bladen zoals Listi en Reporter voor goed worden verboden. Daaruit kan men afleiden, wat de Russen verwachten van de vergade ring van het centrale comité. Doebtsek en Tsernik proberen te Bilt verwacht van heden- tot tosdagavond Optiaringen maar ook enkele to Matige tot krachtige aan de 1®ogelyk tydelyk harde wind zuidwest en noordwest. In het ï^neen iets lagere temperaturen 8 indaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) v: 05.42 onder: 19.39. toop: 05.25 onder: 19.43. "Stoter: 304 en 15.21 ■Stoter: 11.16 en 23.32. nummer bestaat uit 20 pagina's. MILAAN (AP) Twee duizend opstandige gevangenen worden van daag geketend en onder gewapende bewaking overgebracht uit de twee grootste Noordltaliaanse gevangenis sen. Beide gevangenissen wer den dermate verwoest dat zij niet meer gebruikt kunnen worden. In tfe „San Vittore" gevangenis van Milaan hebben de laatste van 1300 rebellerende gever.genen zich kort na het aanbreken var de dag overgegeven. Hun tegenstand werd gebroken door een massale traan- gasaanval. Meer uan 100 politieman nen en tientallen gevangenen wer dén hierby gewond. Ir de gevangenis in Turijn had der zich tot vanmiddag vier uur on geveer driehonderd gevangenen nog niet overgegeven Zij hielden zich schuil in de puinhopen van de ge vangenis maar pieegde- geen verzet De schade in de Turynse gevangenis bedraagt ongeveer drie miljoen gul den. In de San Vittore gevangenis in Milaan zullen slechts eer driehon derdtal gevangenen kunnen biyven. De meeste van hen zullen vrouwen zyn. Het vrouwencomple bleef na genoeg onbeschadigd. (Zie ook pagina 2) Doebtsek redden wat er te redden valt. waar bij ze een definitieve versterking van de bezettingsmacht met twee di visies voorlopig schynen te hebben kunnen voorkomen Zo wordt ten minste in Praag het merkwaardige voorval geïnterpreteerd dat de mas sa-media zaterdag die verhoging eerst officieel bekend maakten, maar dat terecht twee uur later weer werd ingetrokken. In Praag gelastten studenten van de Karei-universiteit gisteren de lessen af om „open deur"-besprekingen over de politieke ontwikkelingen sedert 1 januari 1968 te houden. Terwyl de studenten en hoogleraren beraad slaagden werd een brief van het per soneel van de grote machinefabriek „Tsekade" verspreid waarin de kri tiek van de partyleiding op de pers en op parlementsvoorzitter Smrkows- ki van de hand wordt gewezen. De kritiek van de partyleiding' wordt in de brief „de eerste stap terug naar de beruchte jaren vyftig" (het stali nistische tydperk) genoemd. Zorgen De brief zal de partijleiding nieuwe zorgen baren om dat zy de reactie van (hervormingsgezinde) vakbonden vreest die in het verleden hebben ge dreigd de werknemers de straat op te zullen zenden ter verdediging van de liberale politici en hun idealen. Een andere zorg is het Tsjechoslo- waakse leger waarvan de jonge voor standers van de hei-vormingen van vorig jaar met lede ogen moesten zien hoe hun land werd binnengeval len door de bondgenoten van het Warschaupact. Men veronderstelt dat achter de veelvuldige manoeuvres ook een Russisch streven zit de Tsjecho- slowaakse strijdkrachten duidelyk weer in de strydkrachten van het Warschaupact te integreren. In Praag spreekt men inmiddels openlyk over ingrijpende wyzigingen in de partijtop. Zo bericht het Britse persbureau Reuter te hebben verno men dat de Russische minister van Defensie Gretsjko die tydens het af gelopen weekeinde in Praag verbleef, wat dat betreft enkele concrete eisen heeft gesteld. Een van die eisen zou de opheffing van het uit acht man bestaande politbureau zyn en de ver- wydering van enkele hervormers uit het presidium. In Praag is men bang dat één van hen partijleider Doeb tsek zal zyn. Ytf/ij hebben niet de indruk, dat W de overheid bijzonder getrof fen is door de actie..protest". Dat is de actie, die particuliere autobezitters samen met ver- voers- en verkeersorganisaties op touw hebben gezet tegen de ver hoging van de benzineprijs op 1 juli aanstaande. Dergelijke acties sorteren meestal weinig effect, omdat de tegenpartij zich zeer goed bewust is, dat de ..pro testanten" weinig moeite hoeven te doen voor de zaak, waar zij voor staan. Je hoeft alleen maar een strookje op je achterruit te plakken, en klaar is Kees: het „protest" is geboren. Je hoeft er verder niet voor te demonstreren, niet door weer en wind te lopen, je hebt geen kans dat je demon stratie door politie wordt be dreigd. Tot zover behoeft dus een regering zich niet. bijzonder veel zorgen te maken. In het verleden zijn dergelijke acties ook wel ge voerd, en zij leverden steeds wei nig tot niets op. Maar als men de vragen van het kamerlid Wieldraaijer aan minister Den Toom beziet, zou men bijna anders gaan denken. Hij vraagt de bewindsman of het juist is. dat een commandant in Eist zijn militairen heeft verbo den de strook „Protest" op hun auto's te plakken. Als dat inder daad klopt, lijkt het ons een psychologische fout van de desbe treffende commandant. Juist in het leger wil men zich van onder af nog weieens afzetten tegen het „gezag". Die neiging moet wel degelijk in de gaten worden ge houden. Maar door een dergelijke op zichzelf onschadelijke actie als protest" af te straffen, geeft men zo'n actie een ongekend gewicht. En dat kan toch nooit dp bedoe ling van de desbetreffende leger commandant zijn geweest. I In Hollywood zijn van- 4 nacht tijdens een groots gala- f bal de jaarlijkse filmprijzen 4 uitgedeeldDe zeer begeerde onderscheidingen werden dit- 4 maal uitgereikt door Frank Sinatra. De Oscar voor de 4 beste vrouwelijke hoofdrol kon hij overhandigen aan een 4 zichtbaar ontroerde Barbra 4 Streisand voor haar vertol- 4 king in Funny girl". De zan- 4 geres-actrice moest deze eer echter delen met Katherine i Hepburn, die zoals u uit- 4 gebreider op de kunstpagina 4 kunt lezen ook een Oscar 4 kreeg toebedeeld, voor haar 4 rol in „The lion in the'win- ter". G.Swees woningcontingent toe LONDEN <AFP> Gisteren is op het 14.000 inwoners tellende eiland Montserrat. een kleine Brit se kolonie ten noordwesten van Gua deloupe, de staat van beleg uitge vaardigd, naar aanleiding van inci denten. die zich zondag heb ben voorgedaan, aldus is vanochtend door het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. De bestuurder van het eiland heeft bo vendien een uitgaansverbod af gekondigd van 21 tot 5 uur. Verder is elke samenscholing op straat ver boden en het dragen van wapens. Het politiebureau op het eiland werd zondag door benden aan gevallen; op gebouwen zouden dyna- mietaanslagen zyn gepleegd. De staat van beleg is volgens een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken uitge vaardigd met goedkeuring van de uitvoerende raad. waarvan de meer- derheid gekozen is. Intussen heeft de Anguillaan- s e leidei' Ronald Webster be kendgemaakt. dat het voorgenomen referendum over de bezetting van het eiland door Engeland tenslotte niet zal worden gehouden. Webster heeft verder te kennen gegeven, dart hy de opvolger van de huidige Brit se commissaris wil ontmoeten. In middels zyn de honderd „rode dui vels" op Anguilla versterkt met nog twintig Britse parachutisten Ook de 65 Britse politiemannnen op An guilla worden met 34 man versterkt LEIDEN Voor dit jaar be staat het aan de provincie Zuid- Holland toegewezen woningwet- cqptingent uit 2930 woningen. Deze zijn door Gedeputeerde Sta ten toegewezen aan de regionale woningbouwcommissies. De Leid- se agglomeratie en de Bollen streek ontvingen samen 501 wo ningen en de Rijn- en Gouwe streek 345. De Leidse agglomeratie en de Bol lenstreek hebben beslote» het dis trictcontingent als volgt te verde len: Alkemade 15. Hillegom 19, Kat- wyk 89, Leiden 257. Leiderdorp 6, Lisse Noordwyk 45, Noordwyker- hout 14. Oegstgeest 21. Rynsburg 4, Sassenheim 3, Valkenburg 11, Voor hout 3. Warmond 14. Voor de Ryn- en Gouwestreek luidt de verdeling als volgt: Alphen aan den Ryn 58, Bodegraven 27, Boskoop 15. Gouda 92, Hazerswoude 33, Koudekerk aan den Ryn 3, Nieuwkoop 12. Reeuwijk 19. Wad- dinxveen 35, Woerden 51. Komplot tegen King Op pagina twee vervolgen wij van daag de serie beschouwingen over de moord op ds. King en diens vermoe delijke moordenaar James Earl Ray met een verklaring van zijn eerste advokaat Arthur Hanes. Hanes gelooft in een komplot te gen King. ROTTERDAM Ben Peeters, die twee seizoenen hoofdtrainer van Feyenoord is geweest, zal zich met ingang van 1 juli weer gaan belas ten met de opleiding van de jeugd van de Rotterdamse eredivisieclub. Het staat nog niet vast wie Peeters als hoofdtrainer zal opvolgen. Prinses Anne van Engeland in vrolijk gesprek met de acteur Eric Sykes in het Palladium in Londen, waar de film „Fall in the stars" werd vertoond ten bate van het 25-jarig jubileum van de ..Army Benevolent Fund" (ADVERTENTIE) Uit het Leidsch Dagblad van 15 April 1869: Dinsdag-namiddag viel een jongetje in de Lange- gracht. tegerover de brande rij van den heer Hartevelt en ivas reeds zinkende De brie venbesteller J. Slegtenhorst gaf in allerijl zijn brieven en geldzak aan den heer Van Rooyen, fondsbode alhier, sprong in de gracht en had het geluk den jongen van een wissen dood te redden. Burgem. en Weth. van Leyden doen te weten, dat eerlang zal worden overge gaan tot de benoeming van een 2en hulponderwijzer der 4e klasse aan de openb. la gere school no. 1 voor min vermogenden, op eene jaar wedde van f 300. Bewijsstuk ken van bekwaamheid in zenden aan B. en W Burgem en Weth. voor- jj noemd V. den Brandeler, bur gemeester Opgericht 1 maart 1880 DINSDAG IS APRIL 1W9 No. 32764 EIDSCH m DAGBLAD teor: E A E Dish«<* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wiut S'1*81 Lelden Glro 47055 ofdredacteuiDrs: J. R. Soetenhorst f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16.50), f4,70 per maand (bfl vooruitbetaling), losse nummert f0.25 Telefoon Directie ec Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1