Spartak speelde va baiique „Ajax-verdediging te sterk voor ons IK DACHT DAT MIJN BEEN BRAK 'Slechte wedstrijd' 'uropacup finale TSJECHISCHE AANVOERDER JABAREK ijax na 3-0 zege net één been in de I LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Ivan Mraz: M)AÖ 14 APRIL 1969 PAGINA 1 Het tweede Ajax-doelpunt, uit een vrije trap gescoord door Sjaak Swart, dat Spartak tot va banque-voetbal verleidde. (Door René Vos) MSTERDAM Spartaks tweede aanvalsspits, topscorer m Farkas, was de grote „zondaar". Hij was de man, die gis- rond in Amsterdams opvallend rustige Olymisch Stadion vliegreis naar Madrid, waar op 28 mei de finale van oernooi om de Europa Cup 1 wordt gespeeld, annuleerde minste in het Europacupvoetbal moet men een slag om rm houden: zo goed als zeker. In ieder geval lijkt de 30 sprong, die een niet „fit" Ajax aan deze eerste ronde van alve eindstrijd overhield, op dit moment voor de Tsjechen maar heel moeilijk overbrugbaar. Adam Farkas stutte voor jnsterdammers het naar winst leidende bruggehoofd, dat ost met een magere 10 voorsprong nog zo wankel geleken de achtste minuut van de i helft, toen zoals h^j steeds een hoekschop Barry »ff mee naar voren trok, ging e rechterspits van de Tsjechi- ampioensploeg zo ongegeneerd de Amsterdamse kopspecialist inen, dat arbiter Jennings, die echt niet voor het eerste het duwtje naar zijn fluit greep, anders overbleef dan een vrije lit te delen. Een indirecte, in rafschopgebied van Spartak. isultaat was een bekeken tik- Keizer naar Sjaak Swart, die sjechische „muurtje" met een ig schot nam: 2-0. Spartak verloor op slag zijn hoofd en ach in een verbitterd, zin- iUes-of-niets-offensief dat de uit het grauwe industriesbadje nog maar verder achteruit zet- fant Ajax stapte rustig terug, ie de Tsjechen tot het ne- tan steeds weer grotere risico's slechts drie, soms zelfs twee in de defensie en brak in fe minuut onweerstaanbaar- uit. litsende combinatie Danielsson- t-Keizer de laatste scoorde een formidabele, een schoon- prijs verdienende kopbal 3-0 oorde Spartaks illusies gron- Eén k denk aan een nederlaag met doelpunt verschil", vertelde de fclyke Spartak-coach Jan Hu- wór de aanvang van d^ wedstrijd doelpunt verschil „In Trnava, Spartak nog niet geklopt is, zet- de zaken dan wel recht laatste hield Hucko voor zich. f hi) dacht het wel de Tsjechen de eerste helft 1(«n doelpunt achter afsloten, zij dan ook nog bijzonder op- fosch. Met snel veldspel en zy het niet al té zuiver schie- - hadden de roodbaatjes in de k helft Ajax goed partij gebo- Een wat teleurstellend Ajax, net naar de vorm van Lissabon, naar die van Parijs kon reiken. Ajax, dat in de beginfase ner- speelde en in de defensie het 8 ran de nog niet van zijn bles- genezen Vasovic pijnlijk leek te en - ook al rees de ster van Hulshoff tot grote hoogte tot in de aanval Inge Daniels- zac „vallen" met (en dooi-) een ®Pele" Johan Cruüff. Maar een 11 ook, dat toch voldoende klasse tactisch inzicht overhield om de- f> Europacup ongeroutineerde, te °P de aanval spelende Tsje- °P afstand te Tevreden "•nul bij de rust. Jan Hucko beslist niet ontevreden. Zijn t' Jhak was de Amsterdamse ploeg, finger van het trotse Benfi- wnder vrees tegemoet getreden. angstvallig betonvoetbal, met ton Tsjechische ploeg die kon- y °P de aanval speelde en m de aanvangsperlode de •il Amsterdamrners tevergeefs de speelse combinatie liet V. Maar met die 1-0 was Spar ee toch wel heel goed weggekomen. Ajax het schrijnend gemis van -c wback Velibor Vasovic wat had jonnen en de Amsterdamse de- °Pnieuw een hecht gesloten blok ging vormen Tonny Pronk bleef overigens zijn handen volhou den aan de geraffineerde spiel- macher" Adamec werd het steeds meer duidelijk, dat de Tsjechen stootkracht misten. Spartak voerde het op zich niet onverdienstelijke aan valss pel veel te ver dooi- en ook al waren de acties van de steeds mee opkomende rechterverdediger Karol Dóbias de beste man in de Spar- tak-formatie stuk voor stuk staal tjes van knap voetbal, het rendement ervan bleef nihil. De verdediging van Ajax trainer Jan Hucko: „Ik ben verbaasd. Ik vond de verdediging veel sterker dan de voorhoede, waar van ik zoveel had gehoord" vond steeds weer de tijd om de weg naar de veste van Bals af te grendelen. Echte scoringskansen hebben de Tsjechen dan ook niet gehad. Aan de andere kant, toen het vertrouwen in de Ajax-gelederen was terugge keerd. was dat wel even anders. „Het had bij rust op zijn minst 3-0 moe ten staan", was algemeen de opinie onder de 63.000 kijkers in het Olym pisch Stadion. Dat was ook zo. Maar in de dertiende minuut hield de paal een kopbal van Barry Huls hoff tegen na een door Swart ge nomen hoekschop en zes minu ten latei- bofte doelman Geryk, die na de 3-0 stand zou worden vervan gen door Kozinka („wegens ziekte", meldde Jan Hucko, maar dat was de kleine doelman toch echt niet aan te zien), dat een kogelharde kopbal, opnieuw was Sjaak Swart daarbij betrokken, binnen „handbereik" bleef. En drie minuten voor rust ont snapten de Tsjechen opnieuw aan een doorboring, toen aanvoer Jara- bek tot tweemaal toe op de doellijn een schot van Groot stopte, nadat doelman Geryk door een omhaal van Cruijff uit positie was gespeeld. Het ixt bleef dus bij één doelpunt, dat in de 21ste minuut ter wereld kwam, toen Geryk en Jarabek een door Hulshoff ingekopte corner (strak door Swart genomen) niet voldoende snel onder controle konden krijgen en de trek kebenende Cruijff er zich tussen kon wringen: 1-0. Pessimistisch Zo tevreden als hij bij rust was geweest-, zo pessimistisch toonde Hucko zich na de tweede helft, waar- I in Swart kort voor het einde ver- Een kopbal van uitblinker Hulshoff op 't doel van Spartak. vangen door Suurendonk en Kei zer de voorsprong van Ajax uitbouw den tot 3-0. „Dat is een achter stand die nauwelijks is te overbrug gen", zei de Spartak-coach zeer som ber. Na de fout van Adam Parkas, die zich zonderling fel aan Hulshoff vastbeet, toen deze naar voren ging om met het (gevreesde» hoofd as sistentie te gaan verlenen bij een hoekschop, welke uiteindelijk het tweede Amsterdamse doelpunt tot ge volg had, wierp Spartak zich op on bezonnen va banque-voetbal. Rinus Michels toonde zich daar zeer ver baasd over. ,Jk wist dat zij ge waagd zouden spelen, maar dit was gewoon brutaal. Spartak ziet aanval len als voornaamste taak in het voet bal. Dat is ook wel zo. Maar tegen een voorhoede met een reputatie als de onze moet je toch wel weten wat je doet Spartak wist dat duidelijk niet. Het bleef furieus aanvallen, maar slaag de er niet in het hermetisch afgeslo ten pad, dat naar de veste van Ger Bals leidde, te betreden. Ook na de derde Ajax-treffer na een „recht se" van de Amsterdammers die de gedunde verdediging van de Tsjechen neersabelde bleef Spar tak trouw aan zijn deviesaanval len HEERLEN (GPDi Mening van de Tsjech Ivan Mraz. die voor MVV speelt, over de wedstrijd Ajax Spartak Trnava: „De muzikale show tijfdens de rust vond ik het beste, want de wedstrijd was slecht en niet snel. Ajax heeft veel geluk ge had. Het eerste en derde doelpunt hadden door de Spartak-doelman voorkomen kunnen worden, want hij maakte twee blunders. Ajax speel de zonder taktisch concept en ver viel af en toe zelfs in paniekvoetbal. Trnava speelde beter, maai- is nu toch wel uitgeschakeld voor de fina le, want die achterstand valt niet meer goed te maken. Spartak moet nu offensief gaan spelen en daar weet Ajax wel raad mee. De beste spelers bij Ajax waren Pronk, Groot, Swart en Bals. Cruijff viel tegen, ook al maakte hij dan een niet te missen doelpunt. De beste speler bij Spartak was de aanvallende verde diger Dobias". (Door Johan Cruijff) AMSTERDAM Ajax heeft met tien man gespeeld. Ik kon niet lopen. Vóór de wedstrijd tegen Spartak Trnava kreeg ik bij het intrappen weer last van een spierblessure in de linker kuit. Tegen Telstar trapte ik, als ik het mjj goed herinner, een keer half mi*. Zo ontstond die blessure. Die is de afgelo pen week wèl verdwenen, maar tjjdens de warming up van van avond kwam de pifn terug. Ik wilde volleyen, waarbij ik met mijn hele gewicht op mijn lin kerbeen steunde. Ik dacht, dat ik dat been brak. De pijn was onverdragelijk. Mijn kuit Is vreselijk opgezwollen. Maan dagmorgen worden er foto's ge maakt. Ik hoop maar niet, dat ik mijn kuitbeen heb gebroken. Ik heb natuurlijk direkt trainer Rinus Michels ingelicht. Die antwoordde dat lk het maar moest bekijken. Ik peinsde er niet over om te bedanken. Je wilt toch geen halve finale in de Europacup missen. Ik heb alles gegeven wat ik onder deze om standigheden kón geven. Maar dat was. ik weet het, vrijwel niets. De pijn werd met de mi nuut onverdraaglijker. Het ging helemaal niet meer. Ze konden me zo inhalen. Dat overkomt mij anders nooit. Ik slaagde er zelden in een man te passeren. Met mijn linkerbeen kon ik geen bal raken. Het was ver schrikkelijk. Na twintig minu ten in de eerste helft struikelde lk half. Ik zette toch met links voor, maar h ad het eigenlijk niet moeten doen. Ik dacht, dat mijn been brak. Ik strompelde naar de zijlijn. Zie maar wat Je doet, adviseerde Michels me. Ik besloot te blijven. Zeven minu ten later frommelde ik die bal erin. Ik leefde op. Misschien, hamerde het door mij heen, misschien prik ik er nog 10 eentje In. Daarom stapte Ik er niet uit. In de rust heeft dr. Ro- link mij een pijnstillende injec tie gegeven. Het lopen kostte me daarna minder inspanning. Maar wenden en sprinten vlot ten nog steeds niet. Ik vind het dan ook een prestatie om met tien man drie goals te maken. Want wat hadden zij nu aan mij- Ik werkte eerder remmend. Als ik goed zou hebben gedraaid, was het ook met Keizer en Da- nielsson beter gelopen. Vooral Inge is de dupe van mijn bles sure geworden. Hij had het toch al moeilijker, omdat Swart wat meer op het middenveld moest blijven. En we kregen nog wel zoveel vrijheid. Spar taks achterhoede speelde op één lijn. Dat is ideaal om je er zó doorheen te manoeuvreren. Ik geloof, dat als ik fit zou zijn geweest, het nu al beslist was geweest. Dan hadden wij van avond een royale zege behaald en dan waren wij zeker geweest van de finale. Tegen Spartak heeft de achterhoede de wed strijd gemaakt. In één woord crimineel, topklasse. Ach. drie nul is natuurlijk een behoorlijke marge, maar het geeft nog geen enkele garantie. Denk maar eens aan Benfica, dat zich na Amsterdam ook veilig waande. Maar voorlopig heb Ik wel andere zorgen. Maandag moet ik naar het ziekenhuis. Ik hoop vurig dat ik niets heb ge broken, want dan ben ik zeker vier weken uitgeschakeld. Door die vervelende blessure denk ik ook helemaal niet meer aan de topper tegen Feijenoord. Ik weet immers nog niet eens of ik wel kan meedoen. Laten we maar niet al te pessimistisch zijn. Feijenoord heeft net ge lijkgespeeld en de kans is er om nog dichterbij te komen. RINUS MICHELS vreugde bij eerste doelpunt (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Eén etmaal al voordat men in het Olympisch Stadion de teleurstelling moest verwerken, vernam Ajax dat de conditioneel te zeer verzwakte Velibor Vasovic in het duel tegen Spartak Trnava de grote afwezige zou zijn. „Dat was", herinnerde Rinus Michels zich gisteravond, „uiteraard erg jammer. Het concept, zoals je dat het liefst uitvoert, moest nu gewijzigd worden". Ajax miste dus tegen Spartak de ijzige kalmte, die de geharde Zuidslavische prof vooral in de duels over weet te brengen op de andere verde digers. De defensie verloor echter tegelijkertijd zijn „vrije" verdediger. Het aanpassen aan het nieuwe patroon vergde tijd. In de eerste 20 minu ten leken de Amsterdammers, verdedigend voor al, vaak als op hal geslagen. Henk Groot: .,'t Was zonder Vasovic echt even zoeken naar elkaar. De defensie moest aan een geheel nieuwe situatie wennen. Pas na rust was Ajax in het regelen van de de fensieve taken weer in goede doen. Dat had zeker ook te maken met het gebrek aan doortastend heid in het Tsjechoslowaakse aanvalsspel. Theo van Duivenbode: „Ze speelden een prachtig spel letje, maar wat ze misten was een doordouwer". Niettemin herstelde Ajax de defensieve rust ook door eigen kwaliteiten. Wim Suurbier: „Ik heb heus wel gemerkt, dat het publiek in het eerste kwartier teleurgesteld was over het ingrijpen van de verdediging. Want die tijd heb je nodig om te beoordelen hoe je'moet spelen. Je krijgt dan ze kerheid over een onbekende tegenstander, waarop je je daarna gaat instellen. Ik geloof graag dat ons spel in het begin paniekerig en nerveus leek En zo was het misschien ook wel". Ook die verklaring komt terug bij Vasovic. Suurbier: „Altijd staat Vasovic achter je. Vallen er gaten, dan vangt hij ze op. Nu moet je ineens veel meer lopen, anders denken ook. Dat vraagt tijd". In de afgelopen weken beproefde Ajax tegen GVAV en Telstar al het systeem zonder het cor rigerende effect, dat de ausputzer aandraagt. „Dat was", zo wist Barry Hulshoff. „natuurlijk al met het oog op de mogelijkheid dat Vasovic er vanavond niet bij zou kunnen zijn". En Suurbier weer: „Maar toch. het is ineens in zo'n wedstrijd moeilijk spelen. Ineens moet je man-, rug- en po sitiedekking spelen". Tonnie Pronk, waakhond van de onopvallende Adamec: „Echt, zo'n omschakeling valt niet mee Er werd een zware last op onze schouders gelegd" De problematiek in het Vaso-loze duel door stond Ajax vooral ook door het foutloze, uiterst stimulerende optreden van Barry Hulshoff. Ook hij peinsde later over de moeilijkheden van het eerste kwartier, waarin meer dan twee handen nodig waren om het aantal Amsterdamse fouten op te tellen. Hulshoff: ..Met een positiedekking moet je ineens enorm gaan opletten. Je speelt heel anders. En bovendien die Tsjechen bleven steeds maar tempo draaien, steeds ook maar spelers in de spits wisselen". De onbewogen Hulshoff vooral deed Vasovic vergeten. Zeker nadat hij Cruijff naar het eerste doelpunt had „gestuurd". Hulshoff. die zich in op dracht van Michels bij de Amsterdamse hoek schoppen onder de aanvallers schaarde, luidde met zijn schitterende kopbal het totale herstel van het Amsterdamse zelfvertrouwen in. De na afloop alom gefêteerde tochtlatten-drager: „We namen alle corners anders dan normaal. Alle maal naar de tweede paal. En daar zou ik staan" Hulshoff kopte voor rust éénmaal tegen de paal en „bediende" later Cruijff. „We hadden", zo deed hij bescheiden, „het geluk dat ik langer was dan wie dan ook in de Tsjechische verdediging". Ook de trainers prezen later de rol van Barry Hulshoff Michels: „Hij was één van de besten" Jan Hucko: ..Met Pronk was hij de beste van Aiax, al vielen ook Groot en Suurbier op". Rinus Michels complimenteerde later ook de andere leden van de Amsterdamse achterhoede. Over de voorhoede moest hij minder gunstig berichten: „Cruijff speelde lang niet zijn normale rol. Ook Keizer bleef onder de maat" Hucko. de vriendelijke Spartak-trainer, be aamde dat: „Cruijff en Keizer vielen erg tegen". De Tsjech wenste Ajax ook te loven: „De zege was verdiend, al was Ajax niet zo goed als ik gedacht had. De verdediging was echter erg goed. vooral in de lucht en in de tackle". Over de eigen for matie oordeelde Hucko niet zonder laatdunkend heid: „Ik weet echt niet wat er aan de hand was, maar de ploeg speelde veel te veel in de breedte. Dat is niet onze gewoonte" Aanvoerder Jabarck sprak wat openhartiger: „We waren niet minder dan anders. Na dat eerste kwartier was de Ajax- verdediging te sterk voor ons". Rinus Michels op zijn beurt was weer verbaasd over Spartak. ..De brutaalste krijgt het deksel op de neus. Spartak heeft met zijn aanvallend spel teveel risico's genomen. Zo speelt geen enkele ploeg in een uitwedstrijd om de Europa Cup" Ajax verdiende gisteravond bijna zeker de reis naar de finale in Madrid. Hucko: „Drie doel punten is teveel". Ajax toonde zich trots over de prestatie van gisteravond. Muller: „Spartak is één van de beste ploegen waartegen ik ooit heb gespeeld".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7