„IK HOUD VAN DIT HUIS, NU AL Werkgevers ontkennen hogere winsten in '69 Pierangeli werkt in koud Wassenaar vlijtig aan come back LOOD VAN BENNEKOM WEER VRIJ Aanvaller gepakt SATERDAG 12 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever WASSENAAR „Wüten- hoeven", de statige villa op de hoek van de Bloemcamp- laan en de Beukenhorstlaan in Wassenaar, maakt een verlaten indruk. Het riante, wit geschilderde herenhuis met zijn rieten dak, ligt er ogenschijnlijk verlaten hij. Maar in de deftige villa, gro tendeels verscholen achter een metershoge, dikke muur en omringd door hoge bo men, gonst het op het ogen blik van bedrijvigheid. Een Italiaanse filmploeg heeft enkele dagen geleden in „Wittenhoeven" zijn in trek genomen. Om in het statige huis en de grote tuin de binnen-opnam en te ma ken voor de speelfilm „Addio Alexandra", een Italiaans- Nederlandse co-productie. Die film, waarvan de kosten zijn begroot op driehonderd duizend gulden, speelt zich voor tweederde af in Wasse naar en eenderde (de buiten opnamen) in Rotterdam en aan het idyllische Zuidhol landse riviertje De Vlist. Als alles volgens het draaiboek verloopt, worden de opnamen over vier weken afgesloten in de studio's in Rome. Na drie dagen draaien maakt de van een op safari zijnde ambtenaar van Bui tenlandse Zaken gehuurde Wassenaarse villa een chao tische maar sfeervolle indruk. De woonkamerwaar de meeste opnamen ivorden ge maakt, is tot een geïmprovi seerde studio omgebouwd zonder daarbij overigens het karakter te veranderen. Ca mera's staan her en der ver spreid opgesteld tussen op de grond liggende rollen films. Onder de hitte van de spotlights bladert hier en daar evenals in de gang bij de trap de verf van de mu ren. In de overige kamers en de keuken staat het meubi lair, temidden van allerlei materiaal, opgeslagen. De so ber ingerichte slaapkamer op de eerste verdieping steekt bij dat alles schril af. „Addio Alexandra" is een Italiaans-Nederlandse co productie van de in Rome ge vestigde maatschappij Inter continental Arts SLR. waar van twee Nederlanders overi gens de producers zijn: de Rotterdamse assurantie-ma kelaar J. N. de Wit en de- oud-Hagenaar Roel Bos (28), die onder zijn Italiaanse film- naam Glenn Saxon ook een van de drie hoofdrollen ver tolkt. De vooral uit de vijf tiger jaren bekende Italiaan se filmster Annamaria Pie- rangeli (36) debuteerde op 15-jarige leeftijd in „Demain il sera trop tard" met Vitto- rio de Sica en Louis Maxwell en maakte meer dan zestig films, waarvan „Teresa", „The light touch", „Some body up there likes me", „SOS Pacific" en „The angry silence" de bekendste zijn en de Franse actrice Colette Descombes (23) zijn de overi ge hoofdrolspeelsters. „Addio Alexandra" is de eerste productie van de In ternational Arts SRL. Het is de bedoeling dat de film in september of oktober Glenn Saxon: Hopelijk op het festival in Venetië" wordt uitgebracht. (Foto LD, Holvast) Door Cees Onvlee) WASSENAAR .Addio Alex andra" wordt niet „zomaar" een film. „Addio Alexandra", waar voor op het ogenblik in Neder land de opnamen worden ge maakt. moet meer worden dan een film-alleen. Het moet een come-back worden, het begin van een nieuw filmleven, een door braak en een succesvol debuut. Een come-backvoor de vooral uit de vijftiger jaren bekende Ita liaanse filmster Annemaria Pieran- geli (36), die na ruim zestig films te hebben gemaakt door het mislukken van een nieuw huwelijk van het wit te doek verdween om haar volle aan dacht aan haar twee kinderen te kunnen schenken. Een nieuw filmleven: voor de Ha genaar Roel Bos (28). die vijf jaar geleden naar Italië trok om daar vol gens het aloude showbusiness- sprookje als Glenn Saxon een door vele vrouwen in de Latijnse landen hartstochtelijk aanbeden Western heid te worden, maar die na negen commercieel geslaagde films een ge heel ander, artistiek imago wil cre ëren. Een doorbraak: voor de Franse actrice Colette Descombes <23). die vooral het laatste jaar in dramati sche rollen naar voren is getreden en in Italië als een „coming-star" wordt beschouwd. Een debuut: voor de in Rome ge vestigde filmmaatschappij Intercon tinental Arte ARL. waarvan twee Nederlanders de "ducers zijn: de Rotterdamse assurantie-makelaar J. N. de Wit en.Roel (Glenn Saxon) Fijn Lood van Bennekom na zijn vrijlating. BERLIJN (DPA) —De 22-jarige Nederlandse fotograaf Lood van Bennekom. die sinds april vorig jaar degens mensensmokkel in een Oost- berlynse gevangenis zat opgesloten, is gisteren op vrije voeten gesteld. Van Bennekom heeft zijn straf van toee jaar en negen maanden dus niet uitgezeten. Een lid van de Ne derlandse militaire missie haalde Van Bennekom gistermiddag in oost-Ber- Ujn af. Ruud Sternau. evenals Lood van Bennekom tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf veroor deeld, werd op 20 maart vervroegd in vrijheid gesteld. Van Bennekoms va der wachtte in West-Berltfn op zijn zoon Zy zouden vanmiddag op Schiphol aankomen. Olie op strand van Texel TEXEL (ANP) De olievlek, die tevoren was waargenomen in zee voor de kust ter hoogte van Petten, is gisteren aangespoeld op het stand van Texel. Bij paal 11 en 12 vormde zich een olielaag op het strand van een paar meter breed en enkele cen timeters dik. De oliekoek is opge schept door personeel van de ge meentelijke diensten van Texel en met vrachtauto's afgevoerd. „Ik vind het fijn, heerlijk, om weer voor de camera's te staan. Om weer te werken. Het is hard werk, zwaar, dat wel. maar het geeft een enorme voldoening Ann:m a P u- geli niet al te groot, erg slank, le venslustig; gekleed in een bruine coltrui met daarover een panterach- j tige mini-overgooier uit zich tem- j peramentvol in rad Italiaans en vlot Engels. Voorzichtig haar haar schik kend, stelt zij bedachtzaam: „Een come-back? Ja en nee. Elke film is immers een come-back". En over haar rol: ..Het is een fijne rol, ik geloof er in. Anders i had ik het ook nooit gedaan. Deze rol is trouwens voor mij geschreven. Ik geloof in mijn rol. Ik geloof ook in deze film. Of het een succes wordt? Het kan een succes wor den Voor Roel Bos. die vyf jaar gele den na een onbegrepen acteurscar- I rière in Nederland, waarvoor hij op de Arnhemse toneelschool de basis had gelegd, naar Italië vertrok, om daar als Glenn Saxon „Ze wilden me eerst Sean Jackson noe men, maar met die naam wilde ik geen film maken" een Western heid te worden, moet „Addio Alex andra" een keerpunt in zijn storm achtige, welhaast sprookjesachtige carrière worden. Genoe» Roel Bos. gebruind, sportief figuur, blondachtig haar en met een gezicht a la Ronny Tober over het waarom van die metamorfose: „Ik heb ge woon genoeg van al die westerns, van al die louter commerciële films Ik heb er nu negen gemaakt, ik weet nu wel dat ik het kan. Dat ik indiaantje kan spelen, met pisto len kan zwaaien, dat ik zo'n zwijg zaam type kan zyn met een sigaar en een pistool. Ik wil nu wel eens iets anders. Ik geloof dat ik ook meer kan. Dat wil ik met deze film bewijzen". Vol flair en zelfverzekerd zijn op komst in Italië analyserend; „Als je aankomt, denk je alleen maar aan een agent om er in te komen. Je denkt zelfs niet aan een hoofdrolle tje. Ik heb een hoop geluk gehad. Vla via kwam ik in tv-spots. Dat was het begin. Toen werd ik ge vraagd voor foto-romans. Die zijn in Italië waanzinnig populair. Het was allemaal niet wat ik eigenlijk wilde, maar na een maand of acht was ik enorm populair. Had ik een enorme naam. Ik werd een commer cieel produkt. Toen kwamen de eer ste films: Westerns uiteraard: Vaya condi06. gringo, Django shoot first Toen kwam ook Kriminal. Ik was een door-en-door slechte man. Een misdadiger. Maar bovenal een mooie jongen. Die met veel vrouwen naar bed ging. Die film werd wèl direct door de katholieke filmkeuring afge raden. Maar toch misschien juist daarom deed hy 't byzonder goed. Van al die commercie heel, Glenm Saxon nu genoeg. .Niet meer dan twee van die films hebben my enige voldoening geschonken. Arti stieke voldoening. Daarom heb ik vorig jaar myn eigen maatschappij gesticht. Om wèl voldoening te krij gen. Addio Alexandra" is de eerste film, die wordt gemaakt. Een film van een geheel ander genre: serieus dramatisch. Een film. die mij vol doening moet schenken zal schen ken. Doorbraak „Addio Alexandra" moet voor de derde hoofdrolspeelster, Colette Des combes. de definitieve doorbraak naar de top, naar de glamour wor den. De tengere, nog wat kostschool- meisjesachtige melancholieke Fran se actrice, die vooral in Italië een grote toekomst wordt voorspa is zich van die druk welbewust, zy blyft zoveel mogelyk achteraf, enigszins onzeker ook. omdat zy nauwelyks een week geleden voor de rol van Elizabeth, de vrouw die met Stefano een gefrustreerd uit zichtloos leven bjdt. werd aangetrok ken. Of dat geen bezwaar 16? Hoofdrol speler/co-producer Glenn Saxon „wy hebben lang naar Elizabeth gezocht. Naar een actrice, die haar op-en-top kon uitbeelden. Naar die persoonlyk- heid hebben we lang uitgekeken. Tot wjj met Colette in contact kwamen. Ei- hoefde toen niet lar.g meer te worden gepraat: zy was het type, dat we zochten. Zy voelde ook direct voor de rol, ze geloofde er in. Dat is het allerbelangrijkste En over de aanpassing: „Ze hoort er by. Aanpassen was niet moeilyk. Ze ls anders dan Annemaria. heel anders. Per slot van rekening is ze een Frangaise. Maar ze kunnen toch byzonder goed met elkaar opschie ten. Ik trouwens met haar ook". Colette Descombes zelf: „Het eni ge probleem was en is nog een be-tje de taal. Er moet Engels wor den gesproken. Als het erg snel gaat kan ik het soms nog niet helemaal volgen. Ik heb nog enige tyd nodig om het voor mezelf te vertalen. Ik kan nog niet Engels denken. Maar ook dat zal wel vlug lukken Drie ton Voor de Italiaans-Nederlandse filmmaatschappy Intercontinental Arts SRL wordt .Addio Alexandra" het eerste product. Een film, waar mee bewust naar een combinatie van artisticiteit en commercie is ge zocht. Roel Bos daarover: .Deze film is op artistieke wyze op de com mercie gericht. De mensen moeten er iets van meenemen. Iets van zich zelf in herkennen. Het probleem van het huweiyk, dat dreigt te misluk ken, is een probleem, waarmee dui zenden echtparen kampen. Maar het is niet louter artisticiteit- An ders is de film ook te beperkt. De film is dus bewust ook commercieel getint. Er zit veel erotische hande ling in het verhaal, maar wel op een functionele wyze. We hebben niet de bedoeling niet zomaar bloot te la ten zien. Met onze cast. rolbezetting is de distributie ook verzekerd. Pie- rangeli is een naam. die in veel lan den nog altyd wat betekent. En ik lig goed in de markt in Italië, Span je, Zuid-Amerika. het Midden-Oosten ook. Ik heb er een ogenblik over ge dacht om me in deze film weer Roel Bos te noemen. Maar wat schiet ik daar mee op? Al6 Glenn Saxon ken nen de mensen mij. A's G'enn Saxon kryg ik ook geld los. Die naam zegt wat". Voor .Addio Alexandra" is een budget van drie ton beschikbaar. Of dat niet (te) weinig is? Glenn Saxon: „Zoiets moet je re latief zien. Het is een karakter-film. Ei- zyn maar drie hoofdrollen. En er zyn geen figuranten. Er worden geen opnamen gemaakt in Stock holm. Parys, Londen. Milaan, We nen of waar dan ook. Dat kost altyd geld. Bii ons gaat het juist om het isolement". Isolement Waarom dat isolement, die sfeer van eenzaamheid, juist in Nederland gezocht? Glenn Saxon: „Het is uiteraard op myn voorstel gebeurd. We zochten een land met een wat melancholieke sfeer. Het had ook by voorbeeld Bel gië of Denemarken kunnen zyn. Maar beslist niet Italië. We zochten eigenlyk een land met een somber imago, w aarvan niemand precies weet. welk land het eigenlyk is. Zo'n isolatie als by de Grote Stilte van Bergmann. We zochten ook een ty pisch Nederlands huis. Een levend huis. Ik heb wel veertig villa's be keken. voordat ik dit vond. Dit huis is niet te groote en niet te klein. Het is een ingeleefd huis een huis met karakter". Flegmatieke Annemaria Pierange- li„Ik houd van dit huis, nu al. Na een paar dagen voel ik my hier al helemaal thuis. Waarom? Het is zo anders. Anders als in Italië. Ik zou hier graag willen wonen. In dit huis, in Holland ook. Als ik nog eens een keer trouw, trouw ik misschien met een Hollander. Het is hier wel erg koud. maar de mensen zyn toch allemaal zo warm Temperamentvolle Annemaria over de werksfeer: „Het is geweldig ik heb het vroeger dikwyis anders mee gemaakt. Ruzie en nayver. wy. Co- lette, Glenn en ik liggen elkaar erg goed. Misschien, omdat we alle drie verschillen, anders zyn. In de film en daarbuiten, in werkelykhedd. Mis schien kunnen we daarom zo goed met elkaar op schieten". Probleem „Addio Alexandro" is het verhaal van een jong. gefrustreerd Italiaans echtpaar, dat al een jaar met elkaar overhoop ligt. Alaxandra. een jonge Italiaanse vrouw van een Hollands zakenman, nodigt vol ontwetendheid Elizabeth en Stefano voor een week einde uit en moet daarvoor uitein delijk h aar tol betalen Voor de (moeizaam) hervonden harmonie. Eenzaam en in geestelijke moeiiyk- heden biyft zij tenslotte achter. Glenn Saxon: „Het is een moderne film, dat ook een modern probleem behandelt. Het echtpaar leert na een jaar-vol-agressie het eigen huweUjk weer kennen, de eigen moge- üjkheden. Dat alles door een oudere vrouw, die daardoor onbewust wordt geruïneerd. Dat is de hele psycho logische iyn: wy winnen of verlie zen. Hoeveel huweiyken dreigen hierdoor niet stuk te lopen? Misluk ken inderdaad ook? De enige uitweg is de scheiding, wy hebben gepro beerd een andere uitweg te vinden. Ten koste van een ander, dat wel „Slachtoffer" Pierangeli vragend: „Ik blyf alleen achter. Wat moet Je dan doen? Ik probeer nog iets van het leven te maken. Het leven, dat door God is geschonken. Het leven, dat zo mooi kan zyn, dat je toch altyd steeds weer een kans geeft. Dus waaa-om niet verder leven, zo goed als je kunt?" Glenn Saxon: .Annemaria kan Pierangeli en Roel Bos tij dens de opnames. haar rol erg goed begrypen. zy i« zo'n rijpe vrouw .zy heeft ook veel meegemaakt in haar leven". Annemaria. na het mislukken van drie huweiyken gescheiden levend en alleen zorgend voor haar twee kin deren nadenkend: „Deze film zou myn eigen leven kunnen zyn. Het lijkt, er soms veel op. Ik ben een paar maal getrouwd geweest, in ie der geval te vaak. Ik weet wat het is. omdat ik zelf met het probleem ben geconfronteerd. Daarom is deze rol voor mij misschien niet zo moeilyk. Daarom speel ik 'm misschien zo graag. Ik houd van ernstige film6, ofschoon ik ook erg dol ben op dan sen. op zingen". Glenn Saxon: .De rol van Alexan- I dra is net als die van Stefano voor my speciaal door Enzo Battaglia I voor Annemaria geschreven. We heb- I ben over de opzet van de hele film ook met de grote Italiaanse scena- j rio-schrijver. Guido Leonel gepraat. Urenlang. Hy gaf ons een enorm goed kritiek. Daarom: .als de film net zo goed wordt als het sce nario. wordt het een werkeiyk goe- j de film BERGEN OP ZOOM (ANP) Op zyn werk in Vlissingen is een 21- jarlge man uit Roozendaal aange houden ,die heeft bekend de dader te zyn van de poging tot beroving I en aanranding van een oude dame in Roozendaal. Het slachtoffer, een 1 76-jarige mevrouw had een vry goed. signalement kunnen geven van de jongeman die haar op eerste paas dag in de gang naast haar woning had aangevallen. VAKBONDEN KREGEN NUL OP REKEST IN DE STICHTING VAN DE ARBEID DEN HAAG (GPD) De werk gevers hebben in de Stichting van de Arbeid duidelijk gemaakt, dat zij er niets voor voelen om twee procent van de kosten, die de werknemers voor hun sociale ver zekeringen betalen, voor hun re kening te nemen. De vakbewe- men om de werknemers een men om de wehknemers een 1 loonsverbetering te bezorgen ter compensatie van de sterk geste gen prijzen. I Bovendien baseerde de vakbewe- j ging het voorstel op de overweging. dat de winsten van de ondernemin gen in 1968 met één miljard gulden extra zyn gestegen en op de ver wachting. dat het bedryfsleven ook in 1969 minstens een miljard méér winst zal maken dan nu wordt aan genomen. I werd aangenomen, dat de pryzen dit j jaar ondermeer als gevolg van de j invoering van de b.t.w. met 5*4 procent zouden sty gen. Ongeveer I één procent van die prysstyging zou worden veroorzaakt door verruiming i van de winstmarge. Volgens de laat- I ste prognose zullen de pryzen in 11969 echter met 7 procent sty gen en aangezien die sty ging niet veroor zaakt wordt door een verhoging van de arbeidskosten kan de styging uit sluitend op rekening komen van een verhoging van de winstmarges. Voor dit jaar betekent dat, dat de onder nemingen 1 Vz procent meer winst zul len maken. Dat is anderhalf procent van 70 miljard is 1 miljard. De werkgevers bestrijden die be- I rekening. Zy becyferen, da/t de prysverhoging. die op rekening van het bedryfsleven wordt geschreven, vry wel geheel veroorzaakt wordt door een styging van de arbeidskosten, zodat men de extra-prysstyging niet Winstberekeilingtoe kan schrijven aan een toene- j ming van de winstmarges. Voor 1969 komt de vakbeweging als i Daarby komt. dat de werkgevers er volgt op dat bedragaanvankelyk nog lang niet van overtuigd zyn, dat de pryzen in 1969 met 7 procent zul len stygen, vooral nu de regering een algemene prijsetop heeft aange kondigd. Geen extra winst Met andere woorden: de onderne- j mers geloven niet in een extra winst van een miljard over dit jaar en i zyn dan ook niet bereid de werkne mers daarvan reeds op de voorhand te laten profiteren door een deel van hun sociale verzekeringskosten over j te nemen. De werkgevers hanteren nog een j ander argument by hen weigering. „We hebben een vrye loonpolitiek: voor 1969 zyn door de partyen in de bedryfstakken by collectief contract afspraken gemaakt waarin de posi ties zorgvuldig zyn vastgesteld. Het gaat niet aan deze afspraken achter af te doorbreken". De onderhandelingen in de Stich ting van de Arbeid zyn afgelopen. Er zal géén nieuw gesprek volgen. Na afloop van het overleg zei NKV- voorzitter Mertens: „Juist dat be treuren wy zeer: het feit. dat de werkgevers er niet meer op terug willen komen". De weigering van de werkgevers zal de rust in het bedryfsleven niet ten goede komen. De heer Kloos. voorzitter van het NVV. drukte het nog voorzichtiger uit: „Ik durf niet te voorspellen, dat de rust in het bedryfsleven gehandhaafd zal bly- ven". NW's tweede voorzitter De Boon was nogal vaag: .De vakbe weging zal gepaste maatregelen moe ten nemen". De heer De Boon. die gisteren nog verklaarde, dat de vakbonden „in verzet zullen komen als geen rede- lyke compensatie voor de werkne mers zou worden gevonden", was nu minder openhartig. Gevraagd naar wat hy onder gepaste maatregelen verstaat, reageerde hy: .Dat kun nen alle maatregelen zyn". De grote tegenspelers in d. Stichting van de Arbeid: werkge verswoordvoerder ir. Bosma en werknemersvoorzitter Kloos (rechts).

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7