Aanpassingsvermogen onze kracht Hucko draaide Cruijff-film Het gaat oed met de enkels Door Jolmn Cruyff Spartak Trnava is in Nederland Koerstips M M Het badseizoen is nog niet geopend.... Vriendelijk A jax eist geld voor filmen van wedstrijd CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein IXfgBDAO M APRIL MW PAGINA H LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (door RENÊ VOS» fASSENAARSE SLAG Rinus Hichels roert bedachtzaam in zijn kopje koffie en werpt een blik op het tiental jongens, die, de harde regen trotserend, de neuzen plat drukken tegen de beslagen ramen van hotel Duinoord. „Het gaat",1 vertelt de coach van de hoofdste delijke kampioensploeg. „vrij goed niet de blessures van Bals, Da- nielsson en Vasovic. Tot nu toe" voegt hij daar haastig aan toe. „Medisch zijn zij in orde bevon den. Zij hebben ook al getraind, maar daartussen en de zware be lasting van het spelen van een Europacupwedstrijd ligt een hele wereld. Wü zullen er deze twee dagen nog hard aan moeten trek ken. Daarna valt er misschien iets meer van te zeggen. Maar een definitieve beslissing over spelen of niet spelen zal toch mogelijk pas zaterdagavond,, misschien ook pas zondagmorgen worden geno- LE* men De geblesseerden-zelf praten niet graag over hun „moeilijkheden". Maar omdat iedereen in Duinoord vraagt: „Hoe gaat het er mee?", N worden zij voortdurend weer met de werkelijkheid geconfronteerd. Gert Bals: „Gisteren bij de training t 1 ging het wel. Ik kon weer op beide 1 benen staan en dat is al een heel plezierige vooruitgang slaap Danielsson: „Lopen gaat wel. maar of ik weer voor 100 procent in orde ben zal vanmiddag bij de training moeten blijken Vasovic: „Donderdag tijdens de trai ning ging het nog niet best. Met die enkel kan ik weer lopen, maar Ik weet niet hoe die zich houdt als er een bal bijkomt. Ik moet bij een duel beoordelen hoe ik er „in" moet gaan: fel of voorzich tig. Als je niet helemaal in orde bent trek je misschien je been te rug, als je het eigenlijk vooruit moet steken Vasovic ik ivil wèl De Zuidslaaf wenst met stemverhef fing de geruchte n tegen te spre ken dar- de blessure zijn zelfver trouwen op voor Ajax mogelijk fatale wijze zou hebben onder mijnd. Vasovic, opperste verbazing demonstrerend: „Hoe komen ze er bjj? Ik wil niets liever dan zon dagavond spelen. Ik ben toch im mers een profvoetballer. Natuur lijk, het is de eerste maal dat me zoiets overkomt Dan schrik je wel even. Dat is logisch. Je beiTt het niet gewend. Maar juist daar na wordt er iets strijdbaars in je wakker. Je beseft dat het om een plaats in de finale van de Euro pacup gaat. Om je toekomst als voetballer dus ook. Dan wil je er bij zijn. Echt. ik wil niets liever. Ik zou het verschrikkelijk vinden als ik er naast zou staan". W ASSEN AARSE SLAG Twee jaar geleden wipte Dukla ons uit de Europa Cup. Het was misschien een kwestie van on derschatting. Morgen hebben we weer een Tsjechische ploeg als tegenstander. Spartak Trnava, het raadsel in de halve finales. Er is, dacht ik, sinds de teleur stelling tegen Dukla veel in ons voordeel veranderd. Wij zijn als ploeg rijper geworden, vooral in tactisch opzicht zijn we flink gegroeid. Toen bij Dukla misten wij nog het wapen van de tem powisseling. We wisten nog niet precies wat we tegen een vertra gend spelende ploeg moesten doen. Nu kunnen we overscha kelen, naar wens kort. diep. snel of een andere methode toepas sen. Ik geloof dat in dat aan passen onze grote kracht schuilt. Dat wisselen heeft altijd wel in ons voetbalkarakter gesluimerd. Wij eten van alle walletjes mee. Wij zijn voor veertig percent En gels geaard, hebben even zovele zuidelijke invloeden en nog een handjevol andere stijlen. Maar het is de kunst die aan de op pervlakte te brengen, wat, meen ik, ons zeker is gelukt. Kijk. Spartak lijkt niet op Dukla. is ons verteld en hebben we ook overal kunnen lezen, Het legt het accent geheel op de aanval. Het speelt veel flitsender, hoewel het net als Dukla Masopust sterk op één man leunt: Ada- mec. die zich volgens de sum miere informaties iets achter de voorhoede ophoudt. Ajax-Spar- tak zal. lijkt me. dan ook in alles verschillen met AjaxDukla. Dukla was overigens niet mijn eerste confrontatie met Tsjechi sche voetballers. Een half jaar daarvoor, in het begin van no vember 1966, droeg ik mijn twee de oranjeshirt in de interland tegen Tsjecho-Slowakije. Ik werd in die wedstrijd uit het veld ge stuurd. Het gebeurde in de twee de helft Ik stelde me bij een vrije trap van ons op in het Tsjechische muurtje. Er werd een beetje geduwd en wat ge gooid. Ik bleef niet passief. Kort daarop werd ik op het midden veld gepakt. Ik deed zeer veront waardigd. stak mijn handen om hoog. maakte veel misbaar. De Oostduitse scheidsrechter Glock- ner. voor wiens neus ik al die drukte afdraaide, zond me toen weg, omdat ik hem zou hebben geslagen. Ik vecht dat nog steeds aan. Maar goed, ik werd voor een jaar buiten het Nederlands elftal gesloten. Ik wil nu niet verder op die straf ingaan. Ik haal dit nare incident slechts op om aan te tonen hoe snel mijn ontwikkeling zich heeft voltrokken. Ik zou, geloof ik. de zelfde situatie nu anders ver werken. vang de moeilijkheden beter op. Ik ben, ik hoop niet dat het al te aanmatigend klinkt, want zo bedoel ik het in geen geval, veel volwassener ge worden. Als spitsspeler kryg je in het huidige topvoetbal geen zachtzinnige behandeling. Onlangs liet de t.v. zien wat er zoal rond mijn persoontje gebeurt. Erg gezellig is het be paald niet. Vroeger was ik snel ler geirriteerd. zon ik nogal gauw op wraak. Tegenwoordig zoek ik mjjn revanche in de man weg te spelen, hem dol te draaien, zelfs als het kan belachelijk te ma ken. Een paar jaar terug kwam ik als een kleine jongen in een grote, vreemde wereld. Normali ter heb je tien jaar nodig om naar de top te klimmen, maar ik mocht er maar twee jaar over doen. Als het meer tijd vergt, wordt dat niet geaccep teerd. In die korte periode ben ik ook buiten het voetbalveld ver anderd. Ik ontmoette mensen van naam, die veel geld bezitten. Ik discussieerde met belasting kenners. Door al die gesprekken ben ik de maatschappij anders gaan zien. Ik kijk nu meer de kat uit de boom. Ik weet dat men mij wel eens verwijt dat ik zovaak over geld praat. Maar als voetballer krijg je slechts ge durende een beperkt aantal ja ren de kans om een kapitaaltje voor later te kweken. In Neder land ondervind je bovendien op dat punt veel tegenwerking van de belasting. Ik ben exact de percentages, die je bijvoorbeeld in Zuid-Amerika. in Italië, Spanje of. waar elders betaalt. Ik ben ook nauwkeurig op de hoogte van de salarissen, die de voet ballers daar verdienen. Die lig- gen aanmerkelijk hoger dan hier. Vandaar, en dat is toch logisch, dat ik de belangstelling voor mij uit het buitenland nauwlettend bijhoud. Een mooi aansluitend onder werp hierop is mijn verbeten strijd voor een verbeterde verze kering als speler van het natio nale elftal. Vóór de interland te gen Luxemburg heb ik deze kwestie weer eens aangespannen bij de heer Burgwal, secretaris- penningmeester van de KNVB. Het onderhoud heeft succes ge had. want de regeling is herzien. Eerst keerde de sociale verzeke ring. als je in het oranjeteam geblesseerd raakte, een bedrag uit van zeventig gulden per dag. Ik vond dat belachelijk laag. Als ik tegen Luxemburg een blessure had opgelopen, waardoor ik met Ajax niet tegen Spartak zou hebben kunnen spelen, dan zou mij dat een premie van enkele duizenden gulden hebben ge scheeld. Die angst behoef ik nu niet meer te hebben, want alles wat ik in dergelijke gevallen mis, wordt bijbetaald. Dat is al een heel groot pluspunt. Ideaal is het echter nog niet. Neem nu eens de affaire met Joop de Jong, de DWS'er. die enkele dagen vóór de Europa- cup-wedstrijd tegen Fenerbahce zijn been brak in een oefenpartij van het Nederlands elftal. Hij is daarna nooit meer de oude ge worden. DWS bood hem een sterk gedaald contract. Ik vind dat de verzekering in deze situa tie moet bijpassen. Maar zover zijn we nog niet. -w naar bed, maar nu al weer monter en actief aan de kaarttafel: „Don derdag had ik behoorlijk verhoging (38.9), maar na een injectie van dokter Rolink en een dagje in bed, ls de zaak weer o.k. al zal bij de training moeten blijken of die koorts van invloed is geweest op mijn conditie Rinus Michels verwacht zondag avond een boeiende wedstrijd. „Dit Spartak speelt modern voetbal en is technisch, tactisch en conditio- (Door George Taylor) AMSTERDAM (GPD) Spartak Tmava is sinds gister middag kwart over vier in ons land. Vier uur laterprecies op het tijdstip waarop morgenavond de match tegen Ajax start, om kwart over acht 's avonds, liet trainer Hucko zijn mannen, vijftien in getal, de grasmat van het Olympisch Stadion opdra ven. ..Wennen aan het licht", zei hij beminnelijk glimlachend en de tien Tjechische journalisten die mee waren gekomen, lachten vlijtig mee. De ontvangst op Schiphol was zeer vrien delijk. Met uitgestrekte hand liep Ajax-voorzitter Jaap van Praag op de algemeen secretaris van Spartak Trnava, Herr Zachar, toe. „Hoe gaat het, alles goed? Willen jullie vanavond trainen? Ja, natuurlijk. Altijd okay! Om kwart over acht? En wat willen de spelers na afloop drinken? Thee met citroen! En wat appelsap? En tegen dokter Tetzner: Ach Hans, zou jij dat even in orde willen maken? Ook met die lichten en zo!" laatste zegt Hucko met een gebaar van: ik kan het toch ook niet hel pen. Hucko en Zachar. De spelers hou den zich bescheiden op de achter grond. Wie met hen spreken wil, moet zich van een tolk bedienen. Ze spreken alleen Tsjechisch en Hon gaars. Adamec sympathiek ge zicht „Ik ben erg blü dat ik Cruijlf zal zien spelen. We hebben het vaak over hem gehad in Trnava. Wij hebben hem op de film gezien. Keer op keer draaide onze trainer hem af. In slow-motion". Ineens zegt Adamec niets meer. De tolk haalt de schouders op. „Hij vindt Nederland een mooi land, maar nu moet hij zich concentreren". Ja. Hucko de vriendelijke trainer. De man die openstaat en steeds een antwoord klaar heeft. De man, die Keizer enkele weken geleden ge- j vaarlijker vond dan Cru ij ff en Kei zer de architect noemde. En toch diezelfde Jan Hucko draait films af van Cruijff in slow-motion. Jan „Mag ik u nog even voorstellen aan de heer Hordijk, een bestuurs lid van mij. Hij zal zorgen dat het u aan niets ontbreekt in de komen de dagen. Gaat u meteen naar hotel de Witte Bergen in Laren? Of eerst naar het stadion? Even een kijkje nemen". Jaap vaai Praag praatte maar dooi en Hen- Zachar luisterde. Heel be leefd, heel vriendelijk. Af en toe zijn hoed afnemend als Tsjechische auto riteiten hem kwamen begroeten. Be leefd1 en vriendelijk ook tegen allen die wat weten wilden. Precies als trainer Hucko: „De conditie van de spelers? Heel goed, heel goed. Nee. het viel allemaal wel mee. Woens dag dachten we nogal zorgelijk. Maar ze zijn er allemaal: de twee doelver- dedigers Geryk en Kozinka, de veld- Bennie Muller, woensdag met griep spelers Dobias, Majemik, Jarabek, Hagara. Hrusecky. Martinkovic, Svec. Kuna, Adamec, Kabat, Vara- din, Farkas en Fandel .We zijn volle dig. Alle vijftien spelers zijn meege komen. In totaal zijn er 32 man meegekomen met de KLM DC-9 „Ko penhagen". Officials en journalisten inbegrepen. Het zijn allemaal jour nalisten uit Bratislava. In Trnava is geen krant. Nee. helaas geen sup porters. Maar die zult u wel zien als u naar Trnava komt. We zullen ze i hier erg missen. Ze zijn zo enthou- neet een volwaardige tegenstander. sjast x )even M heerlik mee. De Maar in de wedstrijden tegen AEK mtgl Het ig wn open wedstrijd. Athene en Dukla Praag waarin n Amsterdam Mn kleine ven? Pl"" tewaagd. De Tsjeehen speeldrn gelijk spel Dan ronden WU teen sterk aanvallend, waardoor Mu zijn. Want weet u - - we ztfta hun verdediging „openbleef. In hl Trnava nog met geklopt Dit Seen van beide wedstrijden j Tooral die tegen Dukla bood weinig bijzonders kwam Spartak ech ter onder druk te staan. Het kou allemaal. Ik denk, dat de ploeg tegen ons wel voorzichtiger zal •pelen. Het is in ieder geval een ®e®r goed elftal Hucko is niet zo argeloos als hij er uit ziet. Hucko is een strateeg, die van Ajax een volledig beeld heeft. Die weet hoe Cru'ijff speelt, hoe Cruijff passeert, hoe lichtvoetig de Ajax-spitsaanvaller is. welke grilli ge patronen Keizer op de grasmat prenten Deze vriendelijke en bemin kan trekken Hucko weet hoeTSuur- nelijk(, man is twn groo( p5ycholoog. bier mee naai- voren kan trekken en hij ml z«n instincties geven. Hu Precies zoals de algemeen secreta- weet. aan welke enkel Vasovic ge- rjs Zachar. Een hoofd boven Jaap wond is. Op welke voet Vasovic dus Van Praag uittorenend: „U zult ge- minder wendbaar is. Hü heeft go- j nieten van Piestani. 1de plaats waar hoord van de blessure van Bals. „Is Ajax straks bi) de retumwedstriid hij dooi' Zijn enkel gezakt", vraagt verblijft), van hotel Magnolia. Daar Herai'les nit het bekertoernooi? ENSCHEDE (GPD) Het bestuur van Heracles overweegt het eersta elftal terug te trekken uit het toer nooi om de KNVB-beker, waarin het, zoals bekend, de kwart finales heeft bereikt. Heracles heeft vergeefs geprobeerd van de voetbalbond gedaan te fcrij-» gen. dat de wedstrijd DWS—Heracles, uit de bus gekomen btf de enige tijd geleden gehouden loting voor de kwart eindstrijden, wordt omgezet. Ten aanzien van enkele anders duels, NEC—Feüenoord en Sparta— DFC is zulks ook gebeurd. Heracles is van mening dat het na alle drie voorgaande bekerwedstrijden op vreemd terrein te hebben gespeeld, thans aanspraak mag maken op een thuiswedstrijd. van loeiende toeschouwers laten pro duceren, geen lawaai van knal bom men en ontploffende voetzoekers, geen gescandeer van Ajax-Ajax. Hucko zal dat zijn spelers wel in- Van Praag de koude oorlog tussen Het was gistermiddag bar en Spartak Trnava en Ajax in volle he- boos weer op de Wassenaarse vigiheid is ontbrand. „Uw land is al- j Slag. Ajax, dat op het strand ivïl- tijd heel vriendelijk geweest voor ons de gaan trainen, schuilt hier wat Slowaken", zegt Herr Zachar. „Ik kouwelijk in een badhokje ben blij dat ik in Nederland mag DUINDIGT. 13 april - 1.30 uur Assenprijs: Furie van Liktor, Fan dango, Germa Ca val j os - Fra Dia- voloprjjs: Rolanda, Moons tar. Red Ooral - Haarlemprijs:Grietje Danr.y Kay. Gloria - Arnhemprijs: parm Lady, Gieteling S, Fuschia - Herautprijs, 1ste afd.: Confrontation. Whitfoot S. Turquoise - Zwolleprijs: pedde B, Fabiola Kitty, C Damas cus B - Groningenprijs: Satan Ha nover. Dave Fez. Titi III - Leeuwar- denprijs: Hannibal. Helvetia. Gold- Perle - Herautprijs, 2de afd.: Persian Fath S. Quelle Musique. Cheetah - Utrechtprijs: Felix, Esmeraud, Erica hij belangstellend aan Jaap van Praag. „Het lijkt wel of ik een persconferentie geef", pareert deze breeduit lachend. Hucko is niet ach terlijk. Hij is niet voor niets lector m de lichamelijke oefening aan de universiteit van Bratislava. Hij weet zijn weetje en zal kennis over Ajax vergaren, die hij te weten kan ko men en dan pas zijn spelers instru eren. Psycholoog „Hoe ik speel?" Hucko lacht.. Wjj spelen altijd op de aanval. Bij ons in Trnava moet je niet komen met betonvoetbal. Dan kan Je wel inpak ken. Maar nu in Amsterdam? Ach, je kan toch zomaar niet een vast gesteld stramien verbreken. Ik bewonder Ajax", verlegt hij het on derwerp. Hucko houdt van rust tijdens de dagen voor de grote match. Een lichte training 's avonds en zater dag: spelers vroeg op, rusten, wan delen in de bossen rond Laren en za terdagavond opnieuw trainen in het Olympisch Stadion. „Om kwart over acht. Het tijdstip waarop de match zondagavond begint". Tot tweemaal toe hethaalt Hucko deze ceremonie protocolaire. Nee, hij aal geen geluid zijn. Al is het maar voor enkele da ge. De uitslag? Mag ik daarop het antwoord schuldig blijven? Ik hoop op winst, maar ik ben met een ge lijk spel erg tevreden". Zegt Jaap van Praag hardop in het. Nederlands: „De persconferentie is geëindigd. Dank u wel. Wat ik gaan veel zieke mensen heen zegt de vriendelijke Hen* Zachar. Wil I denk? Ajax wint. Dat moet wel. Al- iemand ontkennen dat met de uit- leen. die jongens uit Tinava zijn zo gestrekte hand van Ajax-voorzitter vriendelijk, zo menselijk. Gelukkig dat onze jongens in Wassenaar zit ten te kaarten". Hucko heeft het laatste woord: .Biet Keizer, dat is de gevaarlijkste van allemaal". Hij heeft dit een maand, veertien dagen gele den, een week geleden ook al ge zegd. Maar Hucko da-aaide films van Johan Cruijff. In slow-motion. De trainer van Spartak Trnava weet ech ter al zegt het het niet dat Jo han Cruijff de man is die uitgescha keld moet worden. HILVERSUM (ANP) Van de eerste wedstrijd in de halve finales om de Europa Cup tus sen Ajax en Spartak Trnava, die morgenavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt ge il speeld, zal geen reportage kun nen verschijnen in de bioscopen. In tegenstelling tot het natio naal en internationaal gang- j bare gebruik, dat alle nieuws lij media, waaronder het fllmjour- jji naai, vrije toegang hebben tot 1 i openbare evenementen met een jij nieuwswaarde, stelt het Ajax- II' bestuur thans als voorwaarde, dat voor het recht tot filmen betaald dient te worden, aldus deelt Polygoon in een communi qué mee. „Dit is een precedent, dat in de meer dan 45 jaar van Nederlandse film journalistiek nog niet is voorgekomen", i Daar Polygoon zich nog steeds op het standpunt stelt, dat in j een vrij land vrije nieuwsgaring j een voorwaarde is voor een on afhankelijk gebruik van de com municatie-media, heeft Poly goon de door Ajax gestelde con dities van de hand gewezen. Ook het Tsjechoslowaakse filmjournaal heeft op dezelfde gronden de condities onaan vaardbaar geacht. Dit betekent dat ook de Tsjechische bioscoop bezoekers van een filmverslag I van de wedstrijd verstoken zul len blijven. Het bestuur van 8partak Trnava neemt overigens een ander standpunt in, zodat de returnwedstrijd in Trnava wèl in de bioscopen, zowel in Tsje cho-Slowakije als in Nederland, te zien zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11