TOERISTENTREK ZOCHT DE KUST Witte Huis in conflict met het Pentagon Ruilhart vervangt hart van plastic Beschieting van toeristencentra Grote Jubileum-show Ontslag nu definitief Ongeveer 530.000 buitenlanders kwamen tijdens paasweekeinde ons land binnen Prinses Armgard ziek in Warmelo AANHOUDEND ZONNIG WEER KONINGIN JULIANA IN CANADA (§uc/ QTreuwb Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DINSDAG 8 APRIL 1969 No. 32758 DAGBLAD Directeur: B. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand 4by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67061 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T De zonaanbidders zijn ticeede paasdag wel aan hun trek gekomen. Het was goed toeven op het strand stra lend weer en in tegenstel ling tot de eerste feestdag weinig wind. De Kativijkse strandexploitanten hadden het dan ook zeer druk met het verhuren van ligstoelen. Rood-geblakerd door de zon keerden de vroege gasten 's avonds huiswaarts. Ze had den onverwacht een fijne j dag gehad. (Foto LD /Jaap van Duijn, Katwijk aan Zeei (Door Cees Combee) LEIDEN Toeristische records zijn er in het paasweekeinde niet gebroken. Dat had ook niemand verwacht. Naar schatting hebben circa 530.000 buitenlandse toeristen de paasdagen in ons land doorgebracht. Vorig jaar waren het er 600.000. Het is dus, ondanks de sombere vooruitzichten van begin vorige week, bijzonder meegevallen. De zonovergoten dagen en vooral het zomerse weer van tweede paasdag hebben daar in niet ge ringe mate toe bijgedragen. De grootste drukte concentreerde zich in de kuststreek. Ook de losrijke streken van ons land, zoals de Veluwe, Limburgde Achter hoek en Brabant, hebben een graantje meegepikt van deze toeris- tenstroom. Langs onze gehele Nederlandse kust waren de hotels totaal bezet. In de wat duurdere had men hier en daar nog wel een kamer over. doch dat mocht echt geen naam hebben. Er werden ook zeer veel gasten in pensions en bij particulieren ondergebracht Dat was ondermeer het geval in Katwijk en Noordwijk. De VVV's hebben vanaf donder dag druk werk gehad. Er ontstond echter nergens een paniekstemming. ,W\j hebben alle toeristen heel ge- :elijk kunnen verwerken. Vorig was het anders", zei Noord- iks WV-directeur H. Dekker. Zijn itwijkse collega Chr. Verplancke tuleerde het zo: „Nu de bollen- elden niet in bloei stonden was het e verwachten, dat het niet overstel- wid druk zou worden in de logies 'ekkende sector. Het is me al met al nog reuze meegevallen. We hadden heel wat voor-reserveringen. Maar de privé-bezoekers zijn wegge- ileven. En de Leidse VVV meldde: „Met reserveringen was het minder druk dan vorig jaar. We hebben geen noodadressen behoeven aan te spre ien. Fransen voerden de boventoon. Daarna volgden Engelsen en Duit- Er werden wel veel informa- lies ingewonnen. De restaurants heb- kn het goed gehad." Vooral tweede paasdag bracht veel drukte en daardoor ook ge- Klligheid in onze badplaatsen. Vooral door de dagtoeristen. De strandexploitanten. die hun etablis sementen reeds hadden opgebouwd, nebben goede zaken gedaan. Van Cadzand tot Den Helder zag men ve len genieten van de overvloedige zon stralen en er waren er zelfs, die de moed hadden een zeebad te ne men. Pasen 1969 dus toch een meevaller. Daar was iedereen, die in de vreem- lelingenmdustrie werkzaam is. het over eens. „Meer dan we hebben ver wacht". Die uitroep kon men overal vernemen. Het koude gure weer van de laatste weken had de mensen van <le toeristische industrie een beetje voorzichtig doen zijn met het uitroe- jen van kreten, dat het misschien toch wel goed zou worden. Zeker, er waren reeds lang rfspraken gemaakt ®et buitenlandse vooral Duitse. Scandinavische en Engelse reis bureaus. doch men wist dat de grote «troom dan pas zou komen als het weer meewerkte. En dat heeft het jedaan. Door bet Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag zijn ook dit waal weer steekproeven genomen bij de twaalf belangrijkste grens- doorlaatposten. Aan de hand van die cijfers het blijft natuurlijk altijd «en schatting kwam men op het getal van 530.000. Een grote handi- «»P was, dat er nu met Pasen geen bloeiende bollenvelden waren en dat °P Keukenhof alleen maar de kas- wn kleurenpracht te zien gaven. Op tweede paasdag kwam er iets peer kleur in de tuin doordat de narcissen en hyacinten, gekoesterd door het warme weer ontloken. Keukenhof-directeur W. van der Lee was niettemin dik tevreden met de 50.000 bezoekers die hij gedurende deze vier dagen mocht ontvangen. „Het was", zei hij gisteravond „wel iets anders dan vorig jaar toen er 140.000 bloemenliefhebbers kwamen, maar- wie had nu anders verwacht?" Er waren bijna geen Nederlanders onder de bezoekers. Hoofdzakelijk Duitsers. Zweden, Denen en Engel sen. De Duitsers zijn dit jaar al vroeg naar de kust gekomen. De eersten dienden zich vorige week donderdag aan en voorts kreeg men het aan de door laatposten op goede vrijdag bijzon der druk. Alleen de post Bergh kreeg op die dag al zo'n 50.000 Duitsers te verwerken. Ook de dagen daarna overschreden de Duitsers in groten ge tale de grens. De luchtbrug van En geland naar de bollenvelden is ook op gang gekomen. Met de Harwich- boten kwamen in Hoek van Holland eveneens grote groepen Engelsen aan. Andere Engelsen hadden hun auto op de boot, en kwamen via Bel gië ons land binnen. Voorts waren er veel Scandinaviërs en gedurende de beide paasdagen kwamen er ook nog al wat Fransen de grens over. Dat had men. gezien de deviezenmaat- regelen, allerminst verwacht Vervolg op pag. 5 HOUSTON AP I Specialisten Deze chirurg heeft onlangs ver hebben vanmorgen verklaard dat klaard dat er als gevolg van het ru de 47-jarige Haskell Karp. die moer r<>ndI ha i transplantaties te wei- A nig hart-donors ter beschikking ko- grsteren een ..nieuw hart heeft men voor Karp kwam niet tü- ontvangen na 65 uur met een j dig een ruilhart ter beschikking. Me- kunsthart te hebben geleefd, het vrouw Karp deed onmiddellijk na de goed maakt. Dr. Denton Cooley i inplanting van het kunsthart, geze- ,o v. 4.* I 4 x- ten aan het ziekbed van haar man die al 18 harttransplantaties voor ra(ji0 en televisie, een dringend heeft verricht, is vol goede moed Vrijdag kreeg Haskell, wiens hart onherstelbare gebreken vertoonde en het dreigde op te geven, als eerste mens een plastic kunsthart als „overstapje" naar een gezond ge woon hart. De operatie werd uitge voerd in Houston Texas. VS) door een team onder leiding van dr. Den ton Cooley. beroep op potentionele donors hun hart ter beschikking te stellen. Na deze berichten kwamen de aan biedingen echter los. Van de eerste donor, die dodelijk hersenletsel had opgelopen, bleef het hart definitief stilstaan vlak voor aankomst in hel ziekenhuis waar de transplantatie verricht zou worden. Zondagmiddag echter bereikte de door hersenletsel stervende 40-jarige weduwe Barbara Ewan tijdig het zie kenhuis om de transplantatie uit te voeren. Het plastic hart werd verwij derd en het hart. van Barbara Ewan werd ingeplant tijdens een drie urn- durende operatie. Het kunsthart had maximaal een week zijn werk kunnen doen. Was na die week nog geen menselijk hart ter beschikking gekomen, dan zou Haskell Karp getracht worden een tweede kunst hart in te planten, maar de overle- venskansen voor Karp waren dan vrij gering geweest. Het kunsthart was een verbeterde versie van een kunsthart, dat reeds eerder zonder succes was toegepast. Het nieuwe kunsthart is eerst talloze malen in aangepaste vorm beproefd bij dieren. (Van onze correspondent) i WASHINGTON (GPD) Wat diplomaten en politici al ver- j moedden, is nu openlijk aan de j dag getreden op de eerste pers conferentie van de minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers: dat ook president Nixon te kampen heeft met aanzienlijke pressie van het Pentagon (mi nisterie van Defensie) om de oor log in Vietnam niet goedschiks op te geven. Het conflict met mi nister van Defensie Meivin Laird trad aan de dag, toen minister Rogers zijn collega bijna openlijk op de vingers tikte voor zijn ver klaringen over zogenaamde „be sprekingen in de particuliere sfeer", die zouden plaats vinden tussen Amerikaanse afgevaardig den en onderhandelaars van Hanoi. Ook maakte minister Rogers dui delijk dat de president niet achter de verklaringen van zyn minister van Defensie stond over Moskous voor bereidingen voor een eventuele „prioriteits-aanval" met kernraket- ten op de Ver. Staten een argument dat minister Laird aanvoerde om de senaat en het Congres te overtuigen van de noodzaak om in zee te gaan met het peperdure anti-rakettensy- steem. Deze aanwijzingen over een con flict in de boezem van de regering- Nixon zijn te meer interessant om dat de laatste tijd geruchten gingen dat minister Rogers, een advocaat op de nominatie stond om door de president benoemd te worden als rechter in de Hoge Raad. Rogers scheen met zijn opmerkingen over ENSCHEDE <GPD» Prinses Armgard is al enkele dagen ziek. Haar toestand is overigens niet direct zorgwekkend. De afgelopen paas maandag is er een vrij druk verkeer geweest tussen Paleis Soestdyk en het Diepenheimse Warmelo waar Prin-1 ses Armgard woont. Prins Bernhard vloog gisteren met een hefschroef- vliegtuig van het Nederlandse leger) tot tweemaal toe naar Diepenheim. j In de loop van de ochtend arriveer-1 de de Prins voor de eerste keer en direct na de middag werd een tweede bezoek gebracht aan Warmelo. Het i hefschroefvliegtuig landde voor de ogen van tientallen mensen op een; weide nabij het kasteel. In december van het vorig jaar vierde Prinses Armgard nog in goede gezondheid haar vijfentachtigste ver jaardag. Vietnam en het rakettensysteem da directe mening van de president t® verkondigen. Rogers verklaarde ver der, dat de door Moskou zeer ge wenste besprekingen over verminde ring van het kernraketten-arsenaal vermoedelijk in het late voorjaar op gang zouden komen. Dit kan beteke nen dat de regering-Nixon een ge meenschappelijke basis heeft gevon den met Moskou om de gesprekken In New York over het Midden-Oos ten tot een goed einde te brengen. Minister Rogers zei, dat de rege ring over een concreet plan beschikt voor het beëindigen van de oorlog in Vietnam, dat weliswaar „geen ma gische formule" bevat, maar zorg vuldig „doordacht" is. Geruchten in Washington melden, dat de regering het plan zou hebben om vóór 1970 wanneer de tussentijdse verkiezin gen voor de Senaat en het congres plaatsvinden, niet minder dan 200.000 man troepen uit Vietnam te rug te trekken, ook al wordt dit ge baar niet beantwoord door Hanoi. Tot zover onze correspondent va. Washington. Plan \an Saigon President Thioe van Zuid-Vietnam heeft intussen gisteren bij de ope ning van het parlementiare jaar in Saigon een plan voor herstel van de vrede voorgelegd, dat uit de volgen de zes punten bestaat de communisten dienen hun agressie te staken Noordvietnamese troepen en die van hun bondgenoten en kaders moeten volledig uit Zuid-Vietnam worden teruggetrokken. De grondgebieden van de buurlanden van Zuid-Vietnam (hier worden Cambodja en Laos be doeld) mogen niet worden geschon den en door Noord-Vietnam als ba ses worden gebruikt voor agressie tegen de republiek (Zuid-Vietnam); Zuid-Vietnam zou een politiek van nationale verzoening aanvaarden; de hereniging van de twee staten Vietnam dient te worden bepaald bij de vrije keuze van de gehele Vietna mese bevolking op democratisch® wijze; er moet een doelmatig systeem van internationale controle zifn en betrouwbare garanties tegen hervat ting van communistische agressie. TEL AVIV (Reuter. AFP, DPA) Israëlische straalvliegtuigen heb ben Arabische stellingen in de Jor daanse havenstad Akaba uitgevoerd. Volgens een militair communiqué in Tel Aviv was aan dc aanval een beschieting met raketten van de Is- ADVERTENTIE) De Bilt verwacht van heden- tot 'oensdagavonddroog en zonnig 'eer. Zwakke tot matige zuidooste- wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 12.40 uur) 9 APRIL *on op: 5.57 uur; onder: 19.27 uur. «aan op: 3.22 uur; onder: 9.58 uur. «oogwater te Katwyk te 7.47 en te uur, laagwater te 3.23 en 15.55 raëlische havenstad Eilat voorafge gaan. Bij de raketaanval waren 8 personen gewond geraakt en enige J huizen en voertuigen beschadigd. Waarnemers in Tel Aviv hebben verklaard, dat. tijdens de afwezig heid van Koning Hoessein met de beschieting van Eilath een stilzwij gende afspraak tussen Jordanië en Israël, de beide havensteden aan de Golf van Akaba ongemoeid te laten, is geschonden. Een Jordaanse militaire woord voerder heeft nader verklaard, dat bij de luchtaanval acht burgers, on der wie een vrouw en vier kinderen, zUn omgekomen. De Israëlische minister van De fensie, Dajan en generaal Barlew, chef van de generale staf. zijn naar Eilath gegaan. Van Israëlische zijde wordt erop gewezen, dat bij Eilath duizenden toeristen in tenten aan de Rode Zee kamperen Langs een front van ongeveer zes tig kilometer is vanochtend aan het Suezkanaal een Egyptisch-Israëlisch artillerieduel ontbrand. nummer bestaat uit 32 pag.). (ADVERTENTIE) HEDENAVOND EN MORGEN TOT 5 UUR LAATSTE DAGEN VA A LANGEZAAL'S ALLE ZALEN STADSGEHOORZAAL. MONTREAL (AFP) Koningin Juliana is gisteravond per vliegtuig in Montreal aangekomen. Zij zal tien dagen in Canada blijven voor een bezoek aan haar dochter Chris tina die in Montreal een muziekstu die volgt. Behalve Prinses Christina was ook de Nederlandse consul-generaal, de heer N. A. van den Pol ter begroe ting op het vliegveld aanwezig. Prin ses Christina studeert sinds oktober vorig jaar aan het instituut Vincent d'Indy en heeft voor de voltooiing van haar studie nog zeker drieën half jaar nodig. Volgens de heer W. P van den Berge van de Rijksvoorlichtings dienst voelt Prinses Christina zich in Canada bijzonder gelukkig. Over het programma van het bezoek van Koningin Juliana kon hij niets mee delen. Aangenomen wordt dat zij de tijd grotendeels met haar dochter alleen wil doorbrengen. Studentenpastores DEN HAAG (ANP) De Amster damse studentenpastores Van der Stap en Oosterhuls zijn nu officieel buiten de orde der jezuïeten in Ne derland geplaatst. Ofschoon de provinciaal der ord% pater J. Hermans, het blijft betxeu* ren. dat deze beslissing indertijd so snel is genomen, heeft hij zich than® bereid verklaard de ontslagprocedure van de Amsterdamse pastores formeel juridisch af te wikkelen. Dit naar aanleiding van de besprekingen, di® hij vrijdag en zaterdag met de alge meen overste van de orde, pater Ar- rupe. in Rome heeft gevoerd. Aange zien men deze afwikkeling vóór Pa sen wenste, heeft pastoor Hermans d® Amsterdamse pastores zaterdag de ontslagbrieven ter ondertekening voorgelegd. Pastoor Hermans zag geen redenen om op grond van de gebeurtenissen rond de belde studen tenpastores ontslag te vragen als pro vinciaal. Vit het Leidsch Dagblad van f 8 Aprü 1869: De le kamer heeft heden met 24 tegen 12 stemmen het i wetsontwerp houdende af schaffing der zegelbelasting op de gedrukte stukken, aan- genomen. (Advertentie) Smids-leer- ïling gevraagd. Tegen primo 'mei wordt op een dorp na- f bij Leiden, in eene Grof- en I Hoefsmederij gevraagd een g leerling, tegen eenige tege- ■j moetkoming voor kost en in- woning. Adres onder letter P. aan het Bureau van het ft Leidsch Dagblad. <»08cfc*CScKc<ScK»C^^

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1