'n paasbest ideenaar kantsteen voor 'n VW Oecumene is een gelukkig verschijnsel van deze tijd Zwembad De Vliet open! Blijven ontgroenen op oude manier? Voorbijganger HEI NIEUWE BOEKHUIS DEKEN W. P. M. HARING LEGT AMBT NEER CELIBAAT EN PRIESTER SCHAP Leidse flitsen AKTIEF PERSOON K0SM0SSEN Imperium speelt „Een slok aarde" Inhumaan en onjuist Ondenrereld- nianieren veel t voeger erner Kan toch ook gezellig U el educatieve i raarde 155 ZATERDAG 5 APRIL 1969 LEIDSCn DAGBLAD PAGINA 3 (ADVERTENTIE) Zaterdag of 2e Paasdag Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 2 Oegstgeest, Geversstraat 30 ld irvi ik het buiten assisentie niet zou kun nen stellen. Gelukkig vind ik die in de Dekenale Bestuursraad, met zijn werkgroepen en secretariaat, en ve le porochiale krachten. Zo buigen wij ons in deze Bestuursraad momenteel het hoofd over het vraagstuk van de ontvolking van de binnen stad en de daaruit te trekken consequenties. Gegevens worden thans verzameld (Door S. Platteel) LEIDEN Deken W. P. M. Haring, die morgen in de Lode- wijkskerk afscheid neemt van zijn parochianen en dit a.s. vrij dag doet als deken van Leiden, moet zijn woorden zorgvuldig formuleren als wij hem zijn mening vragen over de ontkoppe ling van het priesterschap van het celibaat. En dan zegt hij: het ligt wel in de ontwikkeling van deze tijd, dat er tot deze ont koppeling een mogelijkheid kan komen. Tot een verdere oor deelsvorming wenst de deken niet te gaan. Meer spraakzaam is hij wanneer wij hem vragen naar zyn standpunt inzake de oecumene. „De oecumene Is één van de meest gelukkige ver schijnselen van deze tijd. Het is nu ongeveer acht jaar geleden, dat de Leidse pastores elkaar in een harte lijke ontmoeting vonden, waarop een vruchtbaar samengaan is gevolgd. Dit uitte zich in gezamenlijke gebeds diensten in de week der gebeden, rond Pinksteren en zelfs al op her vormingsdag. Kanselruil is ook al voorgekomen. Zo preekte de pastoor van de Oud-k. Kerk in de Lodewijks- kerk en gmg aeken Haring voor in 'n dienst in t Witte Kerkje aan de Zoe- terwoudsesingel. Thans is er 'n re gelmatig contact tussen de Leidse pastores". Onlangs heeft deze oecumene, al dus de deken, zijn bekroning gevon den in de oprichting van de Gemeen schap van Kerken, op welk moment de Oecumenische Raad Leiden tot het verleden ging behoren. „Het wa re te wensen, dat de totale eenheid zich vroeg of laat nog eens mani festeert". Deken Haring, die aan zijn Leidse tijd een prettige herinnering bewaart - „wij hebben het hier goed gehad" werd 26 mei 1904 in Rot terdam geboren en 2 juni 1928 dooi de aartbisschop, mgr. H. van de Wetering in de kathedrale kerk van Haarlem priester gewijd. Sinds 9 april 1956 is hy deken van Leiden en pastoor van de Lodewijksparochie. Het is tegenwoordig, zo vertelt hij ons, een grote opgave om beide functies te combineren. De werk zaamheden zijn sterk toegenomen - het dekenaat omvat de gemeen ten Leiden. Oegstgeest. Leiderdorp Zoeterwoude. Voorschoten en Wasse naar en de zielszorg vergt de ge hele mens. Welis waar ben ik met deze combinatie en het werk opge groeid, maar ik moet toegeven, dat over de structurele opbouw van de kelijke Leidse binnenst ad. j kreeg. bestemming weer terug Historie In zijn dertien Leidse jaren is de ken Haring zich sterk voor de ge schiedenis van de Sleutelstad gaan interesseren. Zijn belangstelling hier voor gewekt door de plaats, die zijn parochiekerk de voormalige Saai hal in deze geschiedenis inneemt. Het was na de ramp met het kruit schip (180?), dat op last van Koning Lodewijk Napoleon de kerk. waar- va" slechts de toren en de kale mu ren Dieven gespaard, haar oorspron- Deken W. P. M Haring: „Wij hebben het in Leiden goed gehad" (Foto LD Holvast) ffpf I Uit respect voor deze beslissing is de kerk toen toegewijd aan de pa- troon van de Koning, de Heilige Lo- I dewijk van Frankrijk Na de her- 1 bouw in het begin van de negentien de eeuw, viel de deken bij zyn I komst in Leiden middenin een peri- 1 ode van herstel en vernieuwing van de Lodewykskerk, waartoe zijn voor ganger. de huidige bisschop van Rot terdam, mgr. M. Jansen, reeds de j li nen had uitgestippeld en daarvoor I een actie had gevoerd. Veel mede- I werking bij deze restauratie heeft de (deken - „de contacten waren «en j zijn nog» allerhartelijkst" ontvan gen van de burgerlijke autoriteiten in de persoon van oud- burgemeester Van Kinschot, mr. Van Willigen en de wethouders. „Het koopje van mijn leven had ik toen ik voor de paro chie voor zegge en schrijve één gulden de toren in eigendom van de gemeente kon aankopen" Van meer recente datum is de verbouwing en moderne inrichting ven de aangrenzende R.K. bibliotheek welk gebouw tot 1856 als pastorie dienst dienst deed. Een restauratie, i welke eveneens de aandacht van de deken vroeg. Zielszorg Hoewel hij in dertien jaar met de I Leidenaars Leidenaar is geworden. I zal de deken, die ook kanunnik is van het kathedrale kapittel in Rot terdam. reeds spoedig na zijn af scheid Leiden de rug toekeren. Op 17 april neemt hij zyn intrek in het bejaardencentrum „Huize St. Pe trus' in Berkel-Rcasnrys, in welk centrum de rectorale werkzaamhe den door hem zullen worden waarge nomen. „Een fijne bijkomstigheid om dat ik hierdoor nog in de zielszorg werkzaam kan blijven". Op het brede terein, waarover een geestelijke zijn gedachte moet laten gaan, stond bij deken Haring de zielszorg steeds hoog genoteerd. „De mens in zijn vreugde, doch vooral i ook in zijn verdriet te leren kennen en hem de weg te mogen wijzen naar God, is machtig". Pastoor Haring, die door de ver vulling van zyn dekenaat zowel in de kerkelijke als burgelijke wereld vele respesentatieve plichten had. heeft zich daaraan nooit willen onttrekken. „In en buiten mijn parochie heb ik daardoor hartelijke contacten gelegd en ook gevonden". Zijn verdiensten cp kerkelijk en maatschappelijk terrein zyn bij zijn veertig-Jarig priesterfeest in juni vorig jaar gehonoreerd met zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Vliet .«Foto LD Holvast» LEIDEN Leiden heeft de primeurAls eerste open De eerste duik zwembad in Nederland heeft De Vliet vanochtend om zeven voor ^et seizoen 1969 uur zijn poorten geopend voor stoere zwemlustigen. Dat waren er, zelfs op dat matineuze weekeinde-uur, al heel wat: 135. De men het dit instructiebad te si- temperatuur van het water was bijna 20 graden. In het personeelsbestand van het zwembad een onderbezetting in verband met de moeilijke financiële positie van de gemeente Leiden is in vergelijking met vorig seizoen een wijziging gekomen. Chef-bad meest er Rcmpes is naar Oegstgeest vertrok- 9 De Gereformeerde schoolvereni ging Leiden zal op 17 april de eerste kolom van een gewoon lager-onder- wijsschool aan de Storm Buysing- straat laten plaatsen. ueren naast de 5-Meihal laten va ren. Uit verkeerstechnisch oogpunt ken. waar hij in dezelfde functie ac'1ft'en de autoriteiten deze plaats een aanzienlijk betere salariëring .-dood griezelig Her bad zal nu ge- geniet. Bedrijfsleider van de Vliet is j bouwd worden op een terrein ach- nu de heer C. Caron Voortbordu- j ter de C-hurcnilllaan. rend op de zwambadensituatie in Lei- j den deelde de voorzitter van do i Leidse Sportstichting drs. J. P v. d. Reyden mede. dat de plannen inza ke de restauratie van het zwembad De Zijl onveranderd gehand haafd worden, doch dat in die van het in zuidwest geprojecteerde in structiebad een belangrijke wijziging is gekomen. Gemeentewerken heeft een nieuw plan ontworpen voor dit j 25x12 meter bad Er is ruimte ge oreerd voor een tribunetje. waardoor de ouders de verrichtingen van hun kroost kunnen volgen. Voorts heeft Tot gecommiteerd&n bij de ver- keersexamens aan kweekscholen en opleidingsscholen voor kleuterleid sters zijn benoemd: J L. Arbouw, Leiden: G. A N. Ccrnelisse, Leiden: P. C. Schuurman. Wassenaar; dr W. J. Claas. Leiderdorp: dr W. T. van Est. Oegstgeest: dr G W. M Kallen berg. Oegstgeest; prof. dr. J. P. Mur- re. Voorschoten; dr C. de Vroedt, Oegstgeest .prof. dr. A. C. Zaaren, Leiden. 9 De r.k. vakschool voor meisjes aan het Galgewater, zegt in haar 1 jaarverslag over 1968 dat in vol ver trouwen het onderzoek van het mini- strie van Onderwijs en Wetenschap- I pen naar de bouw van een 2e vak- •school tegemoet wordt gezien. Aan het eind van het verslagjaar telde BIEDT AAN de school 965 leerlingen. Namens B. en W. heeft de direc teur van gemeentewerken het ten dele sloper, van de bestaande wal- muurconructie voor de percelen cude Vest 155 t m 193. het maken van een straatriolering met schach ten en tijdelijk uitlaten, en het ver richten van bestratingswerkzaamhe den aan P Bos uit Amstelveen. Hy was met f 183.700 de laagste inschrij ver. De hoogste was de fa. A Th. Stuifzand uit Leiden, met een be drag van f 353,920. (ADVERTENTIE) op M B A -niveau. ADMINISTRATEURSFUNCTIE voor de verzorging van haar eigen boekhouding en die van haar filiaal. Geboden wordt: een goede honorering en mogelijkheid tot opname in pensioenfonds. Leeftijd tot circa 30 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan Directie HET NIEUWE BOEKHUIS, Breestraat 52, Leiden. MOSKOU (DPAi - De Sowjet-Unie heeft gisteren twee kunstmanen in de Kosmos-serie in een baan om de aarde gebracht. De omloopbaan van de Kosmos-276 varieert van 214 tot 410 km afstand van de aardkorst en die van Kosmos-277 van 280 tot 494 De omlooptijd bedraagt voor de eerste 90.4 minuut, voor de tweede 92 minuten. De baanhoeken met de evenaar zijn respectievelijk 81.4 en 71 graden. LEIDEN De toneelgroep Impe rium geeft op maandag 21 april in haar eigen Micro-theater aan de Vestestraat. de première van „Een slok aarde" van de bekend eDuits-e schrijver Heinrich Böohl. „Een slok aarde" is een soms speelse en iro nische. soms zelfs kluchtige toe komstfantasie van Böhl, waarin de ze waarschuwt voor gevaarlijke ten- denzen van deze tijd. Na de première volgt in het Mi cro-theater van Imperium nog een serie van 12 voorstellingen van „Een slok aarde". Deze vinden plaats op 24 en 26 april, op 1.3, 8. 10. 14, 17, 23, 29 en 31 mei en op 5 juni. ..Een slök aarde" speelt zich af op een kunstmatig eiland in het jaar 2000. De aarde is (in de fantasie van Böhl) getroffen door een grote ver nietigingsramp. Overlevenden hebben °P een ponton in de Oceaan een vreemsoortige maatschappij inge richt. De mensen zijn ingedeeld in rangen. Aan de kleur van hun uni forme kleding is te zien welke plaats zi) in de hiërarchie innemen. Ver tegenwoordiger van de hoogste ran gen voeren een onmenselijk, dicta toriaal bewind, waarbij op een ab surde manier de wetenschap, oftewel hot „technisch denken", als hoogste goed geldt Helemaal onderaan in de rangorde staan de kleurlozen. Ze worden Kr es- tonen genoemd. Zij zijn de paria's on verschoppelingen van deze fan tasie- maatschappij. Hun grootste kracht is echter dat zij eigenlijk nog de enige „echte" mensen zijn en in hun herinnering zijn wezenlijke din gen van onze aarde zoals de liefde on het spel bewaard gebleven. Tekst: Hans Melkert en Henk de Kat Foto's: LD/Holvast LEIDEN Het stond vorige week op de voorpagina van deze kranthet Leisch Stu- denten Corps heeft een be- stuursvoorstel om aan het al oude ontgroening sceremonieel een einde te maken, met een kleine meerderheid verivorpen. Gevolg: het ontgroenen in Leiden blijft op dezelfde ma nier voortgaan. Het besluit trok ook nationaal de aan dacht. getuige enkele artike len in een landelijk ochtend blad, dat deze iveek schreef-. Leidse groen blijft nog wel even kaal. Vandaag in onze rubriek „Voorbijganger" de mening van vijf Leidenaars over het besluit. Hoe vinden zij, dat de kennismaking met het studentenleven in onze stad op de traditionele manier blijft gebeuren? Caro Koning Rijnstraat 29A De laatste van de drie houten wenteltrappen loopt uit op de zolderkamer van Caro Koning Zij is 4de ja ars medicijnen en sinds een half jaar voorzitster van de VVSL. die wel gezien wordt als de vrouwelijke evenknie van het Leidsch Studenten Corps. Haar, grif naar bo venkomende. reactie: „Jammer, heel jammer. Deze groentijd op voet van ongelijkheid en met kaalscheren komt mij inhumaan en onjuist voor Wij hebben er veel over gepraat, ook met andere studenten. We zouden werkgroepen vormen in de groentijd die door de verenigingen heen zou den lopen en waarmee we alle oude onderlinge rancunes zouden treffen Dat zie ik nou toch wel weer op de lange baan geschoven". Caro Koning, die tussen haakjes opmerkt dat de „tutten-image" van de VVSL razendsnel aan het veran deren is. ziet het besluit binnen het Corps evenwel als een laatste opflik kering van de conservatieve geest Volgens haar is het een kwestie van tijd. Ze verwacht dat volgend jaar al op andere basis in het Corps zal wor den ontgroend „Ik kan het niet pre cies peilen, maar ik geloof dat de meeste meisje deze groentijd als on menselijk en vernederend aanvoelen". Sigarenhandelaar H. Borgers „Zeg maar oom Harm" zit op de hoek van Kort Rapenburg en Apo- thekersdijk op een centraal punt in de stad. waar hij veel hoort en veel ziet. Horen, zien en zwijgen gaat voor hem niet op. want hy wil graag zijn mening geven over het ontgroenen. „Ik ben er vóór. dat er discipline wordt bijgebracht, maar de manier waarop dat in Leiden gebeurt, vind ik iets uit de onderwereld. Als ik de jongens zie lopen, in hun rare kleren en met kaalgeschoren koppen denk ik altijd terug aan Buchenwald. De nieuwelingen moeten herkenbaar zyn, maar de manier, waarop dat ge beurt, is op zijn zachtst gezegd on- ga studeren" af te remmen, maar dat kan toch ook op moderne en gezellige wijze, bijvoorbeeld door het opknap pen van karweitjes. Het is net het gevangeniswezen op de manier van „Vroeger was het veel erger Toen gebeurden er wrede dingen met gloeiende centen, waaraan ze hun poten brandden" Aan het woord is de heer B. J. den Outer, parkeer wachter «„uit liefhebbery"» op de Beestenmarkt, Hy vindt de manier, waarop het ontgroenen nu gebeurt, niet erg „Die kale koppen groeien wel weer aan". En hij keert terug naar de orde van de dag en brengt het gesprek op de belangrijke wed strijden van UVS en Roodenburg op tweede paasdag „De studenten inte resseren me niet zoveel, UVS veel meer", zegt hy H. Borgers prettig. Het is vernederend. Het be roerdste is, dat het van de ouderen vaak een wraakneming is en zo bly- ven we dus in het kringetje, want degene, die nu wordt vernederd, grypt volgende keer zyn kans om een ander in dezelfde positie te brengen". Mevrouw H. Mens, een studenten- hospita van de Apothekersdyk ze i heeft nu vier meisjes in huis er- j gert zich elk jaar aan de manier. waarop de jongens worden ontgroend. „Bij de meisjes gaat het leuk en ge zellig. een beetje gek soms. maai- op een moderne manier. By de jongens j is het vreselijk. Het is een beroerd i gezicht de knapen in lange jassen en j met kaalgeschoren hoofden te zien rondlopen. Misschien is er iets nodig om de houding van „hier ben ik, ik gehaald en zich een hele branie voelt, i het een paar weken zuur heeft. Daar j gaat een educatieve waarde vanuit, /.al ik maar zeggen. Als je samen in cie rotzooi zit, leer je je vrienden 1 kennen". Aan de andere kant heeft de heer Van der Veen een open oog voor de maatschappelijke ontwikkeling en de mentaliteitsveranderingen. De aan komende student van nu pikt niet langer de opgedrongen positie van „feut". En daarop voortredenerend bekent drs. v. d. Veen dat hij zich aan de kant van de progressieven zou hebben geschaard als hij over dit onderwerp had moeten stemmen. „Het is een beetje opportunistische overweging, maar je kunt het oude standpunt niet doorduwen, als je de verenigingen wilt laten voortbe staan". Meiwouw Mens B. J. den Outer Drs. W. M. van Veen. één van de Leidse studentendecanen, weet niet i precies wat hij aanmoet met de j handhav ing van de „ouderwetse" groentijd in het LSC. En wel daarom niet, omdat hij zich zowel de voor- j als nadelen zo goed kan indenken „Ergens voel ik wel wat voor het oude systeem. Het kaalscheren doet mij onaangenaam aan hoor dat moet ik zeggen. Maar de introductie-periode op voet van ongelijkheid trekt mij wel aan. Het is wel eens goed dat een kerel die net het eindexamen heeft I Veen

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3