Wetenschap te wapen tegen oorlog VVD wil geen wijziging Kiesstelsel Pleidooi van Leids medicus- polemoloog pro f. dr. J. J. Groen MASSA-AGRESSIEDRIFT TEGEN DE EIGEN SOORT BIOLOGISCH INGEBOUWD OF DOOR DE CULTUUR ONTSTAAN FE JATERDAG 5 APRIL 1969 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 18 wa (Van een onzer redacteuren) i logisch gevolg va/n het bestaan van het verschijnsel oorlog. Wat is die LEIDEN Is de menselijke agressie jegens de eigen soort een georganiseerde en tot massale des tructie gekanaliseerde massa-agres- siviteit jegens de eigen soort? Wij kennen dit verschijnsel in de natuur vrijwel alleen bij de mens. bij geen andere diersoort. Dat probleem op te lossen is onze taak en als weten schapsbeoefenaren is het onze taak het via de weg van de wetenschap te doen." Elders in de natuur komt de strijd binnen eenzelfde soort toch ook voor? Wij kennen toch uitdrukkingen als „vech ten als kemphanen" en derge lijke?" „Zeker, maar dat ligt op een an der terrein. Het gaat dan niet om een massale strijd binnen de soort, maar altijd om individuele verdediging van een bezit, een territorium, een wijfje, of om het individueel verkrij gen van begeerlijk voedsel. Die indi viduele agressiviteit zal ook bij de mens wel blijven bestaan, al kan zfj heid wordt geacht? Bestaat er door de cultuur, de wetgeving, en dan niet zoiets als een „recht- desnoods door het machtsapparaat vaardige oorlog" in dienst der politie en de rechtspraak beteu- waarvan de wetenschapsbe- geld worden en in andere banen ge- oefenaar zijn kennis wel mag leid zoals in alle culturen op een an- stellen? Was de ontwikkeling dere wijze gebeurt. Bij dieren be- van nieuive wapens als radar, staat die individuele agressiviteit ook. atoombom etcin de tweede- Bijvoorbeeld by twee roodborstjes die wereldoorlog door weten- j eten van eenzelfde voederplankje. schapsbeoefenaren dus eigen- Het gaat daar om een territoriale lijk onjuist? Maar zou de hele j stryd. In andere gevallen gaat het wereld dan niet ten prooi zijn om het individuele bezit van een gevallen aan het verderfelijke j wijfje. Maar meestal zyn dat maar nationaalsocialisme?korte dreigingen of gevechten waarbij biologische eigenschap of een cultuurverschijnsel, is zei primair of is zij een uiting van angst voor reële of vermeende bedrei ging door agressie van de ander? Het zijn de basisvragen van de psychoiogische ontleding van het verschijnsel, waarin de agressiviteit culmineert: de oorlog, die de mensheid heeft geteisterd zolang zij zich heugen kan. Het is naar veler inzicht deze wetenschappelijke ontleding door onderzoekers op uiteenlopende terreinen, die meer dan zhH enige andere activiteit kan bedragen tot uitroeiing van de oorlog die steeds afschuwelijker vormen aanneemt en de mens- als soort op de rand van de zelfvernietiging heeft gebracht: een uniek verschijnsel in de levende natuur. Tot die velen behoort ook de Leidse hoogleraar in de metho dologie van het psycho-biologisch onderzoek prof. dr. J. J. Groen die onlangs zijn Leidse leerstoel aanvaardde na tien jaar hoogleraar te zijn geweest in Israël. Prof. Groen, met wie wij een on derhoud hadden over deze en aan- mfc verwante problemen, heeft kort voor lijn ambtsaanvaarding tijdens het te j Leiden gehouden landelijke congres gea van het Verbond van Wetenschappe- j [^Onderzoekers een voordracht ge-1 houden over de beroepsethiek van de arts en de natuuronderzoeker. Hy I vroeg zich in deze lezing ondermeer af of de arts niet op grond van zijn beroepsethiek verplicht was evenzeer tegen de oorlog als geweldige contra- medische activiteit te strijden als Kei. voor de gewonden op het slagveld el0K en voor de gezondheid in het alge meen. In dezelfde rede stelde hij, dat eigenlijk alle academisch afgestudeer den, niet alleen medici, maar ook natuurkundigen, chemici, biologen, sociologen en anderen, door een eed I aan zekere algemene beginselen van 'Pen' beroepsethiek gebonden zouden j moeten worden. Een van de consequenties van een i dergelijke eed zou dan worden, dat zij de morele taak hebben in gezamen- 3tijl lijke inspanning het verschijnsel van j Bij" de oorlog te analyseren teneinde de l(te. vegen te vinden, waarlangs hy kan worden uitgeroeid. „Kan zulk een beroepseed enige praktische waarde heb ben", zo vroegen ivij prof. Groen, wanneer niet de be roepsuitoefening in andere we- tenschapstakken dan de ge neeskunde evenzeer onder defensieve doeleinden of hoog stens als aanvalsrvapen tegen over een macht, die een wezen lijke bedreiging van de mens- Prof. Groen, die zowel als Ne- 'mrheidsconiroïe staat en derlander. als Jood en als over- wettelijk wordt beschermd als voor de medici het geval is? Wanneer niet de naleving van de beroepseed met wettelijke sancties kan worden afge dwongen?" „Dan kan even goed. By de medici tuigd voorstander ener de gehele wereldomvattende democratie in de bezettingsjaren het nodige te lijden heeft gehad en in Israël als medicus de recente zesdaagse oor log heeft meegemaakt, aarzelt niet met zijn antivoord. ,Niet rechtvaardige maar gerecht. i, de beroepsethiek geleidelik ge- groeid, vanuit de gryze oudheid. Net1 6 6 J nog; dat is een harde les die wy allen S,eldeUl de n^e™g hebben moeten leren. Ik heb ook niet «rtrole van de eigen beroepeorgani- d d wetenschaps- E dr^ beoefenaar reeds thans strijden moet tegen elk wetenschappelyk werk dat in betrekking tot de bewapening staat. Maar het gaat niet in de eer ste plaats om die bewapening, hoewel onder controle van de overheid. De «d zou. zoals voor medici, in alge mene termen gevat kunnen zyn, b.v, dat men er naar zal streven de we- tachappeiyke verworvenheden ten dlf s(eeds fer destructleve gevaren 1Wjo von rlo croiinlo moncnoiH to oo. bate van de gehele mensheid te ge bruiken. Ethisch gedrag in deze zin behoeft beslist niet in de eerste plaats te worden afgedwongen door over- heidssancties die wellicht voor an dere wetenschapstakken dan de ge neeskunde moeilyker te hanteren zouden zyn maar door persoonlijk normbesef, dat in opvoeding en op leiding kan worden by gebracht en la- tegenover een soortgenoot. Denkt U eens aan insecten etende vogels. mee kan brengen". „Het gaat om de oorlog zelf. Het I gaat om het ten goede aanwenden van wetenschappelijke kennis door Maar ook bij de roofdieren is er een het opsporen van de oorzaken van groot verschil tussen jachtgedrag en de oorlog als verschijnsel om deze, op vechtgedrag. Leeuwen die eikaars grond van die kennis, uit onze sa-autoriteit individueel bevechten vol- menleving te kunnen uitroeien. Hetj gen daarbij een heel ander gedrag is eigenlijk niet anders dan wat de j dan wanneer zij een prooi proberen gf ter verder ontwikkekfbe organisaties I medici met vele infectieziekten heb-1 te bespringen. Studies in Afrika heb- van wetenschapsbeoefenaren kunnen j ben gedaan en wat wij thans bezig ben uitgewezen dat chimpansees van daar veel toe bijdragen, onder andere ZÜ" bv- met coronaire hartziekten: j stokken en knuppels gebruik maken ad door by overtreding van de beroeps-1 bun oorzaken opsporen. Dat wil dus zelfs bij groepsgevechten tegen an- nt* eed een intern tuchtrecht toe te pas- zeggen niet alleen de slachtoffers be-dere diersoorten, maar nooit in on- sen zoals dat ook by de medici ge- treuren, ons emotioneel uiten, even- i derlinge gevechten. Zo zyn er voor- beurt. Wat betreft overheidssancties: tueel protesteren maar zich weten- beelden te over", de beroepseed, de persoonlijke en al- schappelijk bij het bestaan van de gemene beroepsethiek en de wette-ziekte neerleggen". ijlt voorschriften behoeven elkaar 1 .natuurlijk veroordeel lk het wan- wlfs niet altyd te dekken. Er zynneer een wetenschapsbeoefenaar uit- voorbeelden van medici die na diep- sluitend om geldelyk gewin of omdat I giand onderzoek de in de eed ver- de militaire instanties hem een an- plichte en volgens de ethiek voorge- ders onbereikbare wetenschappelijke! schreven geheimhouding (zolang op- outillage ter beschikking stellen zijn heffing niet in rechte wordt gevor- arbeid stelt in dienst van een militair project. Maar dat komt niet veel voor. Meestal is de wetenschappelijke on derzoeker zich niet bewust van de militaire consequenties van zijn werk of hij acht zich daartoe geroepen om dat hij eerlijk meent daarmee zyn land tegen dreiging van anderen te verdedigen. En dat dit nodig is heeft Juist de tweede wereldoorlog bewe- a wykingen van de norm uit (wellicht zen. Maar in wezen schuilt de oor- Mdere dan beroeps-ethische) gewe- zaak van het gevaar niet in de mo- «nsoverwegingen zonder meer wor- derne bewapening; de zogenaamde zelden dodelijke slachtoffers vallen. De een bewijst zijn meerderheid, de ander wijkt, en daarmee is het afge daan. Het gaat bij de dieren nooit om een massale vooraf georganiseerde stryd binnen de eigen soort die uit loopt op massa-slachting of zoals thans voor de mensheid dreigt to tale zelfvernietiging van de soort". „In het verleden zijn toch wel diersoorten volkomen uit- prof. dr. J. J. Groen, de Leidse hoogleraar in de me- geroeid doordat zij ten prooithologie van het psycho-biologisch onderzoek, werd in vielen aan andere? Is dat niet1903 in Amsterdam geboren. Na zijn studie in de medi- in wezen hetzelfde?" j Cynen aldaar werkte hij enige tyd bij biochemische ..Neen, voor zover wy weten niet. laboratoria in Londen om daarna weer naar zyn ge- De studie van het diergedrag heeft boortestad terug te keren als assistent aan de Amster- aangetoond. dat er een groot ver- damse Universiteitkliniek voor Inwendige Ziekten. Hij schil bestaat tussen het jachtgedrag promoveerde in 1935 en verrichtte daarna een jaar we- van een dier dat een of meerdere tenschappelyk onderzoek aan het Thorndike Memo exemplaren van een andere soort rial Laboratory van de Harvard-universiteit te Boston, aanvalt, en het agressiviteitsgedrag In 1937 werd hij in Amsterdam hoofdassistent met leeropdracht en later mede-leider van de kliniek voor inwendige ziekten. Eind 1940 werd hij door de bezetters gedwongen zijn universitaire werkkring op te geven. Na de bevrijding leidde hij gedurende vier maanden een ziekenhuis voor teruggekeerde zieken uit concentratie kampen. In 1945 werd hy benoemd tot afdelingshoofd van het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. In 1958 vertrok prof. Groen naar Israël als hoogle raar in de inwendige geneeskunde en hoofd van de afdeling interne ziekten van het Hadassah-Universi- teitsziekenhuis te Jeruzalem. In september j.l. keerde hij naar ons land terug als hoogleraar te Leiden. Behalve als internist van internationale reputatie is prof Groen ook bekend als een van de pioniers, die in ons land de psychosomatische benaderingswijze in de geneeskunde tot ontwikkeling hebben gebracht. Hij heeft zeer veel gepubliceerd en zijn verdiensten zyn erkend door de verlening van een groot aantal binnen- en buitenlandse onderscheidingen. derd) in het algemeen belang heb ben verbroken, of omgekeerd wan neer de wet opheffing vroeg daaraan geen gevolg hebben gegeven. Het gaat er om, dat er ethische normen zijn, dat naleving van deze normen plech tig wordt beloofd, dat in brede kring over deze normen nagedacht en ge discussieerd wordt, en niet alleen dat een biologisch ingebouwde van de mens gaat. Persoonlijk acht val vóór de ontwikkeling van de drift? Per slot van rekening ik een andere theorie waarschijnlij-landbouw met zijn noodzakelijke ne- heeft het verschijnsel oorlog deker. Dat is de opvatting dat de mens derzettingen voor langere tijd. Wan- mensheid geteisterd zolang door een hogere intelligentie dan bij neer deze theorie juist zou blijken, is haar historie naspeurbaar is. andere levensvormen wordt aange- oorlog dus niet een fundamentele bio- Zovele diersoorten tonen on- troffen, als enige, zijn jachtgedrag logische eigenaardigheid van de derling fundamentele verschil- tegenover andere soorten in dienst mens, maar een in de loop der cul- len. Kan dit niet een funda- heeft leren stellen van het agressief '^uur ontstaan verschijnsel. En dan menteel biologisch kenmerk gedrag jegens de eigen soort. Pas toen is er ook hoop, dat er wat aan ge- van de mens zijn. en daarmee ontstond uit een persoonlijke aanval daan kan worden zonder het wezen- j schapsbeoefenaren tezamen, uit vele onuitroeibaar zonder zijn we- of dreiging de in groepen uitgevoerde iüke in de mens te veranderen, disciplines en over de nationale gren zen aan te tasten?" oorlog. Dit verschijnsel kan zijn op- Slechts onze cultuur dient dan „ge- zen heen. ter hand wordt genomen, getreden in de prehistorische periode nezen" te worden, niet onze natuur". hoe sneller en krachtiger, des te be- ,Dat is juist een van de kernvra- waarin de mens nog uitsluitend van agressiviteit met alle middelen gen waar het om gaat. Het is beslist de jacht en het vergaren van onge- - Is dus eiQenlljk de kern- ook tegen de eisen soort en niet bewezen, dat het hier om een rultiveerd voedsel leefde in ieder ge- vraag: Is de agressiedrang te- massaal uitleeft als gevolg van1 fundamenteel biologische eigenschap gen de eigen soort bij de mens een biologisch of een cultureel verschijnsel?" ..Het is inderdaad een belangrijk® vraag. Daarnaast is zeker even be langrijk de vraag, of de zogenaamde agressiedrift tegen de eigen soort pri mair is of secundair, namelijk een af- weer-reactie op grond van materiële of vermeende agressieve bedreiging door anderen. Het antwoord op deze vragen vereist een diepgaande studie van wetenschapsbeoefenaren van al lerlei aard. Hier zie ik een belangrijk werkterrein voor alle academici die zich van hun ethische verantwoor delijkheid bewust zijn. dus ook voor psychologen, sociologen, juristen en economen. Daar raken beroepsethiek en polemologie elkaar. Het is dan met hen als met de artsen van wie ik sug gereerde, dat hun beroepsethiek hen eigenlijk evenzeer de verplichting op legt tegen de oorlog te strijden al a voor de gewonden t* zorgen." „Ziet U een mogelijkheid, dat deze vraagstukken bijtijds worden opgelost en dat in ana logie met het geval van de me dici en de infectieziekten een bestrijdingsmogelijkheid van de oorlog wordt gevonden vóórdat de mensheid zichzelf om zeep heeft geholpen?" „Dat is een open vraag, maar daarom juist dringt de tijd en is het zo nodig dat allen dit gaan inzien. Er zijn echter wel lichtpunten. In landen met een hoogontwikkelde po litieke en sociale democratie zoals de Scandinavische landen en Nederland is er een zo grote invloed van het individueel en groepsdenken van de gehele bevolking op de gestes van de uitvoerende macht die het gedrag van de staat bepaalt, dat het ondenkbaar zou zyn dat conflicten tussen deze landen nog met wapengeweld worden opgelost in plaats van door overleg, hoe langdurig en moeizaam ook. Het grote probleem is echter, dat er door de ongelijkheid in de ontwikkeling der verschillende streken der aarde minder democratisch geregeerde na ties zijn waar de zeggenschap en de macht bij een enkeling of een kleine groep berusten en niet gecontroleerd worden door het oordeel van de be volking. Is massa-agressiviteit inder daad slechts een angstreactie, dus 'n „secundaire drift", dan moet het mo gelijk zijn door intensiever onderling contact tussen mensen over de gren zen heen deze angsten weg te nemen en door bevordering van democrati sche opbouw ook te zorgen, dat indi viduele agressiedriften (ook al zijn die secundair) aan de top niet leiden tot werkelijke massale agressies. Ook daar ligt een belangrijke taak voor wetenschapsbeoefenaren, die regel matig internationaal contact hebben, ook over de scheidslijnen van poli tieke conflicten heen met elkaar hierover te spreken." Brengt een dergelijke be wuste beïnvloeding niet het gevaar mee, dat in die demo cratisch „minder ontwikkelde" landen juist aan de autoritaire top angst voor inmenging en gevaar voor eigen (indivi duele) positie ontstaat, waar door de afweeragressie gesti muleerd wordt? Met andere woorden wordt dan niet juist het tegendeel van het beoogde bereikt?" ..Die kans zit er in, maar een an dere weg is er niet. Maar dat hoeft niet eens het voornaamste doel te zyn. In wezen gaat het om het uit roeien van de oorlog door weten schappelyk zyn wezen en oorzaken op te sporen. Dat is een wetenschap pelyk vraagstuk en het moet moge lijk zyn dat dit door alle weten- „Zou men daaruit dus moe- ten opmaken dat de mens als een ander, in dit opzicht wel licht uniek schepsel wèl zijn ter. Het is vurig te hopen dat dit lukt. Want met protesteren en klagen al léén zal het niet gaan P. BOK den gestrafd". ,J)e steeds grotere bezorgd heid van vele wetenschapsbe oefenaren over mogelijk mis bruik van door hun werk ver dorven kennis geldt in sterke mate de ontivikkeling van nieuwe wapens en de steeds groeiende gevaren van een menselijke collectieve zelf moord in een volgende oorlog. Deze bezorgdheid is een van de motieven waarom in weten schappelijke kringen voortdu rend meer ivordt geivezen op de noodzaak van bezinning over de consequenties van het natuurwetenschappelijk onder zoek, bezinning op middelen om GEbruik van kennis en kunde mogelijk, maar Mis bruik onmogelijk te maken. Wanneer U stelt, dat de weten schapsbeoefenaar plechtig zou verklaren, zijn kennis alleen ten goede te zullen gebruiken, houdt dit dan in dat de weten schapsbeoefenaar zich verre dient te houden van bewape ningsprojecten? Er worden toch, ook in de jongste tijd, vele nieuwe en krachtiger wa conventionele wapenen waren en zyn al erg genoeg. De bewapening is een (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG (GPD) De VVD zal niet meewerken aan een verandering van het huidige kiesstelsel. Voor de liberalen blijft handhaving van de evenredige vertegenwoordiging een abso lute voorwaarde voor deelneming aan de regering. Ook na de verkiezingen van 1971 zal de VVD deze eis blijven stellen. Nieuwe uitgaven Tempel van Zeus. Gedichten van Jan Elemans. Uitg.: Nijgh Van Ditmar. Den Haag/Rotterdam. „Een verandering van h et kies- I stelsel zullen we niet accepteren", I aldus de liberale fractievoorzitter j mr, E. H. Toxopeus in een vraagge sprek dat wij dezer dagen met hem hadden. Hij geeft toe dat het kabi net over het vraagstuk van het kiesstelsel niet eensgezind is en dat Van bloemen, byen en ooievaars, dooi- Gerard Hoffnung. Uitg.: Zomer '"of**»"' voor verandering dan ook 1 nnet te verwachten zyn. Zolang de situatie zo is. moet er ook in de Kamer niet openbaar over verandering van het kiesstelsel wor den gesproken. „Zo'n debat zal niets opleveren" is de mening van de heer Toxopeus, „Voor egen enkele verandering is in de Kamer een Keuning. Wageningen. Sieraden van kralen, door M Schafheutle. Serie Vaardige Handen (Zomer Keuning). Wind en avondrood. Het geslacht Wiardl I, door Theun de Vries. Uitg L. J. Veen. Amsterdam. geslacht Wiarda II, door Theun de Vries. (Veen) De Freule; De bijen zingen. Het meerderheid te vinden en het kabi net zal er dan wezenloos bij zitten". Geplaatst in het kader van de hui dige partypolitieke constellatie bete kent de opvatting van de VVD die onlangs al duideiyk tot uiting kwam by de interpellatieVan Thyn toen de liberale woordvoerder mr. Geertsema mede namens de an- Geïll De verstotene, door P. M. Dosto- jewski (Veen) Sportvissen van voorn tot haal, door P. Hendriks en E. Blok. 2de druk. (Veen). Bloemen op het balkon, door Rob dere regeringspartyen verklaarde Herwig. (Veen). I niet aan het debat te zullen deelne- De man die James Bond uitvond, men dat er in de naaste toekomst Pens ontwikkeld (en dat gold door John Pearson. Uitg.: A. W zelfs voor de atoombomvoor Bruna Zoon, Utrecht. de PvdA zitten de confessionele partyen aan de VVD vast en de VVD wil geen verandering. „Ik heb altijd gezegd dat er m dit land op het ogenblik helemaal geen roep om verandering van de de grondwet en van het kiesstelsel is" zo motiveert mr. Toxopeus het stand punt van de VVD. „Je kunt de toe stand van nu niet vergelyken met byvoorbeeld de toestand die bestond voor de invoering van het algemeen kiesrecht en het vrouwenkiesrecht Toen was er wèl een roep om ver andering. Wyziging van de grondwet zal daarom in hoofdzaak technische zaken kunnen omvatten. Daarom heb ik indertyd als minister van Bin nenlandse Zaken de proeve la ten maken". aan het kiesstelsel niets zal verande- 1 ren. Door de recente uitspraak van Door de recente uitspraak van de PvdA inzake samenwerking met de KVP is de positie van de VVD ver sterkt. Het aanbod van de WD om in 1971 het kabinet- De Jong tot in zet van de verkiezingen te maken I verkiezingen een duidelyke heeft daardoor reële betekenis gekre- boekt en de andere verliezen, gen. „Als het kabinet tot inzet van de dan de politieke samenstelling van verkiezingen wordt gemaakt, zou het het kabinet niet veranderd worden? Mr. E. H. Toxopeus openlyk zeggen het beleid te zullen steunen en dta de ministers hun por tefeuilles niet zoals nu gewoonte is ter beschikking stellen". Toch is het tot inzet van de ver kiezingen maken niet zo'n simpele zaak. Wat moet er byvoorbeeld ge beuren als een van de partyen by de winst j Moet zou het ook dan niet veranderd hoe ven te worden. Ik weet wel dat we door deze houding een stemmenver lies riskeren. Maar ik vind de duide- lykheid voor de kiezer belangryker. Als je van te voren afspreekt het ka binet niet te zullen veranderen af gezien van eventuele personele ver andering dan moet je je daaraan houden. Het kabinet tot inzet maken van de verkiezignen is dus iets anders dan het sluiten van een stembusak koord. By zo'n akkoord zouden win sten en verliezen by de verkiezingen wel moeten worden verreken". Hoe reageert de WD op de recen te uitspraak van de PvdA over de KVP? Mr. Toxopeus: Onze positie is versterkt, maar dat ga ik niet uitbui ten. Ik ga me .niet breed maken en zeggen: zonder ons kunnen jullie niet. Ik geloof wel dat by de confes sionele party en de uitspraak van de PvdA een schrikreactie oplevert, zo In de geest van: nou zullen we eens laten zien dat we niet aan ze vast zitten". Door dat alles heen speelt natuur lijk de positie van de D'66. Ik wil er wat onder verwedden dat men in de confessionele partyen D'66 als een alternatief voor de WD gaat zien". minister van Financiën, Witteveen. de mogeiykheid geopend om de ver laging in twee stukken door te voe ren. In hoeverre acht de fractie zich gebonden aan de party uitspraak? Mr. Toxopeus: „Ik ga er primair van uit dat we in de Kamer stemmen zonder last of ruggespraak. Je bent als fractie niet zonder meer aan par tij-uitspraken gebonden. Wel is het zo dat de party by afwyking van de parby-uitspraak de samenstelling van de kandidateniyst in aanmerking kan nemen. Dat is de sanctie die er op staat. Overigens ie 90 miljoen van de verla ging nu al verschoven in verband met de bydrage aan de NAVO. Mr. Toxopeus is bepaald niet on gelukkig met de uitspraak van zyn party. Ze (dat zyn de anti-revolutio nairen) moeten maar eens weten dat we op nakoming van de overeen komst staan. Eigeniyk heeft de ARP de motie van de party uitgelokt. Mr. Toxopeus vindt dat de hoofd moot van de verlaging in januari 1970 moet worden doorgevoerd. Als er conjuncturele bezwaren zyn, kan er „en klein deel" naar 1971 wor den verschoven. Volgens de liberale fractievoorzit ter bestaat er binnen het kabinet De algemene vergadering van de 1 over de belastingverlaging geen en- WD vrijdag en zaterdag jl. te kei verschil van mening. Als er moei- Groningen heeft zich uitgesproken I ïykheden komen dan zullen die in de voor integrale doorvoering van de1 Kamer ontstaan. Maar ik hoop en belastingverlaging op 1 januari 1970. j verwacht dat de verlaging gewoon betekenen dat de regeringspartyen Mr. Toxopeus. „Wat ons betreft Maar veel eerder al had de liberale door de Kamer zal komen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13