'n paasbest ideenaar kamsteeg voor 'n VW Eerste paastoeristen reeds aan kust gearriveerd Meesterschot99 velde dronken amokmaker SIEMENS BOUWT KERNCENTRALE Prii ijzeii- prognose was fout nieuwe lentemode bij alfa Drukte bij N.S. en oprZestienhoven' Waarheen niet de paasdagen AR STAAT OPEN VOOR IEDEREEN GIFTIG GAS DOODDE JONGEN (9) VALSE DOLLARS IN OMLOOP Zeventig procent Nederlands Binnenhof vogelvrij PANORAMA GRIEFDE STAPHORST Directeur CPB: Tweeënhalf jaar geëist VRIJDAG 4 APRIL 1969 PAGINA 7 ADVERTENTIE Zaterdag of 2e Paasdag Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 2 Oegstgeest, Geversstraat 30 Keukenhof zelf biedt nog een troosteloze aanblik, maar in de verwarmdekassen kan men een grote verscheidenheid van aller- lei tulpensoorten bewonderen. (Foto LDKeukenhof Door Cees Combee) LEIDEN/KATWIJK/NOORD WIJK De eerste buitenland se paasvakantiegangers zijn gisteravond aan de kust gearri veerd. Het mag dan wel geen Pasen met records worden, toch ziet het er nu De Bilt een zonnig weekeinde voorspelt naar uit, dat het langs de Nederlandse kust een drukte van be lang wordt. Zonder uitzondering luiden de berichten, dat de hotels geheel of zeer goed bezet zijn. In Katwijk aan Zee zagen wij gisteravond tegen acht uur de eerste van de twaalf Zweedse bussen, met in totaal 500 gasten, binnengekomen en in Noordwijk voerde Clarckson de eerste Engelse „Tulip-tours"- deelnemers aan. Opmerkelijk was ook, dat er in de badplaatsen van Hoek van Hol land tot Zandvoort reeds vrij veel personenauto's met buitenlandse nummerborden voor het overgrote deel West-Duitse, maar ook Engelse, Franse en Zwitserse stonden geparkeerd. En voor die paasvakantiegang er s begon het verlof al goed: een prachtige avond, die noodde tot 'n wandeling langs het strand en het vlekkeloos zien ondergaan van de zon! iaseppwwiw Hoewel de managers van onze ..vreemdelingenindustrie" Pasen niet met een aJ te vrolyk gezicht hebben z:en naderen en dus geen voorspel lingen drufden doen,waren ze gister avond toch wat optimistischer. „Wanneer het weer zo stralend blijft als vandaag, dan kan het misschien toch nog goed worden", meende de heer Chris Verplanoke van Katwijks W.V. „Neen, records zeker niet, maar misschien toch wel meer dan we in onze stoutste dromen hadden durven hopen". Goed bezet „In de bloemen badplaats Noord - wijk zijn de hotels zeer goed bezet Er is, ondanks het minder gunstige weer van de laatste weken, toch meer van tevoren besproken, dan we hadden verwacht", zei V.V.V.-direc- teur H. Dekker. „We zullen maar ADVERTENTIE Sportieve kiep schoen in A blauw met rood of beige met blauw fantasie opleg. Vlotte hoge hak. Mooi Italiaans vlecht- pumpje in beige of blauw clv taalleer. Elegant hi.kje. optimistisch blijven. Wat er de ko mende dagen komt is meegenomen en we hebben voor allemaal ze ker wel een plaatsje. Pasen valt dit jaar jammer genoeg wel heel erg vroeg!" „De Leidse hotels zijn nog niet be zet. Natuurlijk zijn er kamers be spraken, maar we zuilen nog heel wat gasten onder kunnen brengen" Dat vertelde vanmorgen mej. Hardijzer van de V.V.V.-Leiden V.V.V.-directeur B. H. de Wilde is ziek). „Van bijzondere drukte was gisteren en vanmorgen nog geen sprake, maar misschien komt daar in verandering als het zonnige weer aanhoudt". De bollenstreek ligt er nog kaal bij en ook Keukenhof in Lisse eu Linnaeushof in Bennebroek laten nog maar weinig kleur zien. Maar wanneer het zonnetje overdag mild blijft schijnen en er 's nachts geen nachtvorst meer voorkomt, dan is de kans groot, dat er nog tamelijk wat crocussen en narcissen in de bor ders van de „Hof van Jacoba van Beieren" te zien zijn. De grote tul- penkassen van Keukenhof vormen een waar kleurenpalet. De bollenvelden zelf zien er nog „groen" uit met op een enkel be schut plekje wat gele. paarse of witte crocussen. Alleen al het zier van die schaarse bloemenveldjes de den gistermiddag de «vroege) buiten landse bezoekers enthousiaste uit roepen slaken. reizigers tijdens de paasdagen ge-1 bruik kunnen maken van een week- eind-retour, een avondretour of de zogenaamde twee-plus-kaart. Het weekeinde-retour zaterdag heen en zondag terug is ook op tweede paasdag geldig Het blijft dus aan de reizigers of zij zondag of maandag j willen terugreizen. Bovendien kan men ook op paaszondag een week einde-retour kopen. Er worden op eerste paasdag ook avondretours verkocht. Paraat Tulip-t lances van het Ned. Rode Kruis be schikbaar, die hoofdzakelijk dienst zullen doen op de snelwegen in het centrum van ons land, waar de grootste verkeersdrukte wordt ver wacht. Ook de plaatselijke politie korpsen staan paraat bij de punten, waar het verkeer moeilijkheden kan ondervinden: verkeersplein Hoevela ken met als verlengstuk de weg Hoevelaken-Naarden. de noord-zuid verbindingen door Den Bosch naar Eindhoven, het trajject Zandvoort- Hilversum via Aalsmeer en het tra ject Schiphol-Amstelveen Wanneer zich tijdens de paasdagen op de wegen filevorming en daar mede samenhangende vertragingen voordoen, zullen de ANWB en de Rijkspolitie de weggebruikers via de Hilversumse radiozenders op de hoogte houden van de toestand op de doorgaande wegen. De Rijkspolitie heeft het maximum aantal surveillance-voertuigen be-1 schikbaar om aan eventuele ver- keerscongesties het hoofd te kunnen bieden. In ieder geval zulten op tweede paasdag twee vliegtuigen j van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie beschikbaar zijn voor I verkeerstoezicht vanuit de lucht. Tij dens de piekuren staan vijf ambu- Speelse trotteurpump in A zacht blauw chroom- leer met leuk rood I biesje. Moderne volle hak. Den Haag Spuistraat 14. Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dsrarecht Breda Tilburg ours Vandaag zijn van de Engelse vlieg velden de door Friendship Tours en Clarckson georganiseerde „Tulip- tours" begonnen. Op de luchthaven Rotterdam, die het eindpunt is van deze tochten, landden in de loop van gisteren al zeven vliegtuigen, van daag worden er tussen half tien en elf uur zeventien verwacht en zater dag kan dit aantal, vooral wanneer het goede weer aanhoudt, wel oplo pen tot zo'n veertig. Dat blijft ge durende het hele bollenseizoen. Daarna organiseren deze reisbureaus week- en veertiendaagse tochten, on der andere naar Katwijk en Noord - wijk. De topdrukte tijdens het bollen-1 seizoen wordt algemeen verwacht op de weekeinden van 25 april (dan riidt het bloemencorso door de Bol lenstreek) en 3 mei. want dan ma ken de Duitsers, Engelsen, Fransen en Belgen er een lang weekeind*, van, aangezien 1 mei voor hen geldt als een vrije dag. Wanneer men dan de vrijdag als snipperdag opneemt heeft men de beschikking over viei vrije dagen. Zeker wel de moeite om even naar de bollen te gaan. Bij de N.S. De Nederlandse Spoorwegen be richtten gisteravond, dat de paas- drukte al op gang is gekomen. In de middag- en avonduren werden reeds vele extra-treinen op het binnen landse net ingezet en ook vandaag zal dat het geval zijn. Volle buiten landse treinen kwamen ons land binnen en de D-treinen, die naar Parijs, Zuid-Duitsla nd. Oostenrijk, Zwitserland en Italië gingen, waren tot het maximum versterkt. Alle slaapplaatsen waren gereserveerd. Tijdens de paasdagen worden op de drukste trajecten vijftien extra treinen ingezet en bovendien houdt men nog vijftien treinen achter öe hand om bij eventueel goed weer in te zetten op de lijnen naar de bad plaatsen Hoek van Holland en Zand voort. Een buitenkansje is, dat d* trein- LEIDEN Wanneer de paasdagen niet noden tot een bezoek aan een van de bad plaatsen en men wil er toch opuit trekken, dan volgen hier nog enkele tipsDieren park Wassenaar, Avifauna in Alphen. Madurodam in Den Haag, Linnaeushof in Benne broek recreatieparkde Scheveningse Pier, Schiphol en Keukenhof in Lisse, al moet men er wel rekening mee houden, dat alleen de kassen bloeiende bolbloemen laten zien. De liefhebbers van wande len kunnen wij aanraden een bezoek te brengen aan de Pan van Persijn aan de Pro- vincialeiveg vdn Katwijk naar Wassenaar, de Staats bossen van Noordivijk, Duin- rell in Wassenaar, Meyendell op de grens van Den Haag en Wassenaar (van Duinrell de weg naar Duindigt volgen en de duinen bij de Wasse- naarse Slag. Voor hen, die er met de auto opuit ivillen, adviseren wij een van de door de ANWB uitgezette routes te volgen: de Bollenroute. de Brasem route of de Midden-Holland route. Men vermijdt dan de drukke verkeerswegen en rijdt dan over allerlei bin- nenwegen door het Holland se polderland met z'n vele molens. Wie in Leiden vertier wil zoeken, kan volop terecht in de musea. In De Lakenhal bijvoorbeeld ivordt een expo sitie van tekeningen en sculpturen gehouden, die da gelijks is geopend van 10 uur 's morgens tot 4 uw 't mid dags. DEN HAAG (GPD) De anti-re volutionaire partij wil zich niet ex clusief opstellen en niet alle kaarten alleen maar op het „gesprek van de achttien" zetten. Partijvoorzitter dr. A. Veerman heeft gisteravond voor de radio verklaard, dat de ARP open staat voor samenwerking met alle andere constructieve partijen. De heer Veerman sprak ter gele genheid van het 90-jarig bestaan van de partij. Hij ging in op recente ont wikkelingen in de Nederlandse poli tiek. Dr. Veerman vond dat de kie zer er tot nu toe „bar weinig" wijzer van is geworden. Voor de ARP gaat het nu in elk geval om een eigen actueel, op de toekomst gericht pro gram. UTRECHT (ANP) De Rijkspo litie in Eist (gemeente Rhenen) heeft gisteravond omstreeks elf uur het stoffelijk overschot gevonden van de 9-jarige A. Veenhof uit Eist. Het jongetje was twee uur tevoren als vermist opgegeven. De Rijkspolitie vond het slachtof fer in de polijstinrichting van zijn opa aldaar. Uit nieuwsgierigheid was de jongen daar gaan kijken Toen hij boven een dompelbad (een zo genaamd tri-bad met zeer giftige reuk) was gaan hangen, dat wordt gebruikt bij he tontvetten, werd hij zo snel bedwelmd, dat hij versuft raakte en later overleed. ROTTERDAM (ANP) Drie per sonen, twee mannen en een vrouw, hebben in café's in Rotterdam valse 20-dollarbiljetten in omloop ge bracht. Zij namen steeds ieder een bestelling, incasseerden het wissel geld en verdwenen dan naar een volgend café. Voor zover bekend zijn negen ca féhouders door hun optreden gedu peerd. De w isseltocht begon in het westen van Rotterdam en eindigde in Ka- tendrecht. Ook de taxichauffeur die hen naar dit stadsdeel bracht, werd het slachtoffer. De drie personen zijn volg ene de portie ZaddeiHope*: 1 De str andexploitanten in Katwijk hebben hun consumptie gelegenheden met terrassen reeds opgebouwd. Str andexploitant Wil ly de Lange (zuiderstrand) is op timistisch gestemd, want als het zonnetje blijft schijnen verwacht hij veel gasten op zijn terrassen. «Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Z.). BiJ de ANWB staat gedurende het paasweekeinde reserve personeel klaar om by drukte de Wegenwacht te kunnen versterken, terwijl bij de centrale informatie extra personeel gereed wordt gehouden voor de ver keersinformaties (070-814381). Het was vanmorgen rustiger op de Nederlandse wegen dan op andere dagen, aldus een eerste indruk van de Rijkspolitie Bij de grenspost Bergh-Autoweg zijn in afwijking van gewone dagen vrij veel Duitsers bin nengekomen Op een gegeven ogen blik stonden de Duitse auto's daar vier rijen dik over een afstand van 250 meter, hetgeen op een rij van een kilometer neerkomt. De ver wachting is evenwel, dat er vandaag nog veel meer Duitse toeristen koers zullen zetten naar de Nederlandse kust, al was het alleen al om het Roergebied eens even te ontvluch ten. Dat het verkeer op de Nederlandse wegen niet drukker is, kan mede zijn oorzaak vinden in het feit, dat er gisteren al aardig wat vakantiever keer is geweest. En wat de Neder landers zelf betreft: lang niet ieder een is vrij. DEN HAAG (GPD) De tweede Nederlandse kernenergiecentrale, die in het Zeeuwse plaatsje Borse- Ien in opdracht van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij wordt gebouwd is gegund aan Sie mens N.V. De centrale die een ver mogen zal hebben van 400 mw komt in 1972 gereed. De kosten worden ge raamd op ruim f 200 miljoen. BU de bouw van de centrale zal voor zeventig procent het Neder lands bedrijfsleven worden lngescha- kels. Siemens heeft eind vorige week al een licentie-overeenkomst geslo ten met Stork over de bouw van tur bines voor krachtcentrales. Het reac torvat voor de centrale zal geleverd worden door de Rotterdamache Droodok Maatschappij De te bouwen centrale zal er een Eddy Becker naar de VARA Radio Veronica's discjockey Eddy Becker, bekend als presentator van het progTamma ..Eddy Becker, de man met de wekker", gaat Radio Veronica verlaten om free-lance-me- dewerker te worden by de VARA- radio. Hij zal daar lichte muziekpro gramma's gaan presenteren. Er zijn nog geen vaste afspraken met hem gemaakt. 99 DEN HAAG (ANP) Vol gende week worden de Rid derzaal en de gebouwen van de Eerste en Tweede Kamer vogelvrij gemaakt. Honder den richeltjes, goter, erkers, nisjes, kapiteeltjes en pilas ters zullen onder handen worden genomen, opdat er geen duif meer op neerstrijkt. De overlast, die vogels de mens aandoen, omvat ook het bevuilen van gebouwen. Als alle sfeervolle steden heeft ook Den Haag zijn spe ciale trekpleister voor de dui ven: het gebouwencomplex rond het Binnenhof. Voor het vogelvrij-maken van de daken en vensterbanken wordt een methode toegepast, waarbij de vogels zo'n groot gevoel van onzekerheid krij gen, dat zij die plek schuwen. Daarmee is dan de roestge- woonte van duiven en spreeu wen doorbroken. Hiertoe ivordt een taaie massa met een speciaal ap. paraat op goten en richels aangebracht. De vogel, die erop neerstrijkt, schrikt als hij bemerkt dat de strip mee- veert. Heeft het diertje zo iets een keer of wat achter elkaar ondervonden, dan zal het die plekken mijden. Frankrijk en Indonesië De Franse commissie voor atoomener- eie zal binnenkort in het woeste oer woud van West-Kalimantan (Bor neo) naar uranium gaan zoeken. Als voldoende uranium wordt gevonden zal met de commissie een contract ge sloten worden voor de exploitatie. In donesië heeft reeds vier atoomreac tors. twee gebouwd met Amerikaanse en de andere met Russische kredie ten. zijn van het hogedruk-type. waarbij een gescheiden kringloop is tussen het water van het kerngedeelte en de stoom van het electriciteit op wekkende gedeelte van de energie centrale. STAPHORST (GPD) Het ge meentebestuur van Staphorst voeli zich in hoge mate gekwetst en bele digd door een geïllustreerd verhaal in het weekblad Panorama van l april, dat aan Staphorst is gewijd. Het gemeentebestuur overweegt langs gerechtelijke weg van zijn verontwaardiging blijk te geven. Het Panorama-verhaal dat gegoten werd ln de vorm van een één april grap. kwam gisteravond tijdens de raadsvergadering ter sprake. Alle leden toonden zich verontwaardigd en sloten zich aan bü de vragen die de heer J. Ubak (BP) stelde: „Is hier niets tegen te doen? Moeten wy als Staphorsters dit allemaal zo maar slikken?" Het artikel staat naar onze mening op het laagst denkbare peil, aldus de burgemeester. Het is ongepast en schunnig, bovendien is het unfair. „Unfair", besloot de heer Nawyn verontwaardigd, „omdat er op dit ogenblik geen enkele aanleiding was gegeven om Staphorst door het siyk te sleuren. Integendeel". DEN HAAG (GPD) Prof. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, heeft in het NKV-orgaan „Ruim Zicht" erkend, dat de prijsprognose van zijn bureau fout is geweest. In september werd een prijsstijging van 4,5% voor dit jaar aangege ven, in januari 5,5% en thans ongeveer 7%. Het planbureau zat er naast om dat ook andere factoren zich wijzig den. De 45 procent van september is gebaseerd op een loonstijging van 6,5 procent, nu blijken de lonen met zo'n 8,5 procent te stijgen. Volgens prof. Van den Beid is het prysver- loop voor dit jaar niet meer te voor spellen. Prof. Van den Beid wijst de be schuldiging van NVV-voorzit ter Kloos dat 't planbureau zich de wet laat voorschrijven door het kabinet krachtig van de hand. Het CPB is een strikt objectief instituut. Hy acht het risico groot dat de lonen- en prij- zenspiraal zich in 1970 zal voortzet ten. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Het meesterschot, waarmee hoofd agent Leendert van Rijn (32) om kwart voor zes in de namiddag van 29 augustus vorig jaar in Den Haag de dronken plstoolschutter Henk H. buiten gevecht stelde, heeft wellicht verscheidene men senlevens gered. Want de amok makende kelner schoot in blinde drift om zich heen temidden van een menigte voorbij- eangers van. wie slechts weinigen dekking zochten. De meesten besef ten zo gauw niet wat er gebeurde. Het mag een wonder heten dat de wild-west vertoning geen doden ge kost heeft. Dit bleek gistermiddag tijdens de zitting van de Haagse rechtbank, waar Henk H. terechtstond terzake i van poging tot doodslag op 4 Haag se hoofdagenten. Tweeëneen half jaar gevangenis straf met aftrek van voorwaardelijke j ter beschikkingstelling, zo luidde de -+*■ vf* otticisc »>- Van de Poll. Als bijzondere voor waarde eiste de officier dat de ver dachte zich na het uitzitten van zRn straf zal laten opnemen in een in richting om een anti-alcoholkuur te ondergaan. „In een café zit een vent met een geladen pistool zijn vrouw op te wachten". Met dit alarmerende be richt meldde zich by de politie een burger,. Het werd de aanleiding tot een der meest opwindende schietpar tijen die de met pistolero's toch zo rijk bedeelde Hollandse-Spoor-buurt ooit heeft meegemaakt. Toen de politieauto aankwam kon de auto meteen als kogelvanger die nen voor het eerste schot van de dronken kelner, die in het kleine ca fé zijn pistool gericht hield op de vier hoofdagenten. De voorste poli tieman stond slechts anderhalve me ter van hem verwijderd. Als door een wonder miste het schot doel: de kogel vloog door de open cafédeur in de auto van de bri gadier. De cafébevolking gilde van panische schrik. Sneller dan zjj wa ren binnengekomen vlogen d» pol* tieyarpao -999: juita? „Ik kon niet schieten, ook niet op zyn benen, omdat er te veel pu bliek in mijn schootsveld stond. Ach ter de verdachte, aan de overkant van de Parallelweg, liepen mensen die getroffen hadden kunnen wor den", verklaarde hoofdagent Van RUn. „Hij schoot twee keer op me. Uit staande houding terugschieten was te gevaarlijk. Maar ik bedacht me dat ik wel zonder risico van beneden naar boven kon schieten. Daarom liet ik me door m'n knieën zakkken, zodat ik het schot kon lossen in op gaande lijn. Het trof gelukkig pre cies doel". Hoofdagent Van Rijn had Henk het pistool uit de hand geschoten, zoals dat wel eens te zien is in een wild west-film. „Er kwam het nodi ge geluk aan te pas", zei de politie man bescheiden. Officier van Justi tie Jhr. mr. Van de Poll, sprak gis termiddag echter van een .meester schot". De verdachte in deze zaak. had weinig te zeggen. Hij kon zich van het gebeurde totaal niets herinne ren. „Ik was stomdronken. Ik heb gee* polity VSÖ.9C", zei hy.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7