'n paasbest ideenaar kamsteeg voor 'n VW Zevende agente het verkeer en Hoogst noodzakelijk volkomen onschadelijk Langezaal 125 jaar Leiden in een bloemrijk kleed niet in Leiden? Aan vrouwelijke toj) ui Leiden JM acht ver tier: waarom Versterkt" koopavond- debat in Leidse raad Acht maanden voor IJJ „crime passionel" StlICiCllt WC1 Cll hlirgei* Oud-Leidenaar, tandarts in Lugano over fluoridering van drinkwater Kerkelijk Leven Races Zandvoort Oecumenisch avondmaal in Leiden verboden Mei Pasen naar de Mad Rome te Warmond Langezaal gevierd met een receptie en een feestavond. Langezaal's jubileum show 125 jaar VRIJDAG 4 APRIL 1969 LETDSCH DAGBLAD n PAGINA S -1 (ADVERTENTIE) Zaterdag of 2e Paasdag Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 2 Oegstgeest, Seversstraat 30 J? j 1 T I Haagse rechtbank \t I LEIDEN Dinsdagavond gaat de jemeenteraad beslissen over het in stellen van een koopavond. Er is be langstelling voor dit onderwerp. De LEIDEN Deze maand, om precies te zijn op 22 april, doet mogelijkheid bestaat, dat de publieke de zevende vrouwelijke agent haar intrede in het Leidse stads belangstelling bij het koopavond-de- keeid. Geen Leidenaar meer, die bij het zien van zo'n gerokte bat de capaciteit van de publieke tri- Tr JTT. bune overschrijdt. Daarom zal het Hermandad nog zn ogen Uitwrijft. Vier jaar geleden was het debat via een versterkingsinstaiiatie wèl even wennen. Toen stapte de blonde mej. De Boer als ook in de Burgerzaal van het stad-1 eerste agente door Leiden. Samen met haar zus. „Het publiek keek vreemd, maar niet onsympathiek", glimlacht hoofd inspecteur G. A. N. Cornelisse bij de herinnering daaraan. „Er is wel eens een verkeerszondaar geweest die heeft gezegd: Nou, als ik dan toch een bekeuring krijg, dan liever van een juf frouw". huis te volgen zyn. Het publiek, dat van de ingang Vischmarkt gebruik moet maken, zal bij de raadszaal op de tweede ver dieping naai- de Burgerzaal worden verwezen als de publieke tribune vol is. De raadsvergadering begint om half acht. De algemene bond „Mercurius", de Kath. bond van personeel in de han del en de Chr. bond van HBV hebben aan de gemeenteraadsleden en aan b. en w. van Leiden een uitvoerig schryven gericht, waarin zij hun be zwaren tegen het instellen van een koopavond hebben kenbaar gemaakt. Z\j hebben er ook behoefte aan pu bliekelijk deze bezwaren ter kennis te brengen. Zy schrijven: Met overgrote meerderheid heb ben én werkgevers én werkne mers in de Kamer van Koophan del en daarbuiten met grote be slistheid de koopavond afgewe zen. „Het besluit om vrouwen in het korps te halen is absoluut geen noodsprong geweest" verzekert de heer Cornelisse. De politie-staf ging over tot het in dienst nemen van de dames, omdat de toevoer van man nelijke agenten verflauwde. De hoofd inspecteur bezweert dat de vrouwe lijk leden van het korps nooit als tweede soort zijn gezien, „Ze doen het uitstekend", aldus hun directe chef. Alle zes meisjes zijn ingedeeld bij de geüniformeerde dienst en spe- agenten en agentes komt hem niet wenselijk voor. Het uniform. De dames en „hip" Cornelisse is het volledig met hen eens vinden, dat ze niet tot hun veertigste in uniform kunnen blijven lopen. „Dan word je echt zo'n tan te", zeggen ze er zelf van. De huidi ge dienstkleding valt in de smaak, maar helaas is er een nieuw model voorgeschreven. Helaas, omdat ze het „stijf en tuttig" vinden. De cap. die nu een klep van voren heeft, krijgt een lichte opstaande rand. De Al vele jaren is het publiek ver trouwd geraakt met de bestaande winkeltijden. Zeer vele werknemers hebben de hele zaterdag of op een andere dag vrij, waarop men voldoende gelegenheid heeft om. eventueel samen, inkopen te doen (ook duurzame) Zeer vele gehuwde, werkende vrouwen, hebben aangepaste werktijden. Allerwege is men bezig te streven naar kortere werktijden en in perking van a vond-arbeid. De praktijk in andere gemeenten heeft aangetoond, dat het instel len van een koopavond geen om- zetverhoging. maar wel kosten verhoging met zich meebrengt. Het instellen door de regering van kredietbeperking en de ver zwaring van de eerste aflossing bij het kopen op afbetaling ma nen tot voorzichtigheid en stimu leren zeker ook niet tot het lan ger openstellen van de winkels. De geweldige prijsstijgingen ten- gevolge van de invoering van dei Bosch té Gorkum BTW. de verhoging van postta- rieven. de huurverhoging per 1 april, de verhoging van alcohol1 en benzineprijs per 1 juli a.s. tas ten de koopkiacht van het pu bliek zodanig aan. dat uitbreiding van koopgelegenheid een farce wordt Wij menen dat het leefbaar en gezellig maken van een stad niet ten koste mag gaan van een be langrijk deel van de bevolking, dat hiervoor het gelag moet be talen. maar dat er andere en be tere middelen moeten worden ge vonden om Leiden leefbaar te maken en een centrumpositie te geven. Wij vertrouwen er op. nu b. en w. deze kwestie van het sociale vlak (waarin én werkgevers én werk nemers het in overgrote meerder heid eens zijn) naar het politieke vlak hebben gebracht en daarmee de verantwoordelijkheid op de schouders van de politieke par tijen hebben gelegd, deze par tijen zullen inzien, dat met het instellen van een koopavond slechts een klein deel gebaat, doch een groot geschaad wordt. ciaal belast met de regeling van het meeste kritiek wordt geleverd op verkeer. Ze doen precies hetzelfde j het nieuwe jasje, dat veel hoger werk als hun Adammelijke collega's valt. Hoofdinspecteur Cornelisse zegt: Bijvoorbeeld: het bedienen van de ..Als ik een dochter had en ze zou verkeerslichten, de uitvoering van agente willen worden, dan zou ik snelheids- en andere gerichte contro- haai- niet tegenhouden", les. Heeft het vrouw-zijn hun daar- 1 bij ooit wel eens extra moeilijkheden opgeleverd? Ze ktfken elkaar eens Foto LD Holvast DEN HAAG LEIDEN De 40-ja- rige Utrechtse dakbedekker. die in de avond van 8 december vorig jaar in Leiden zijn 20-jarige minnares naar het leven heeft gestaan, is dooi de Haagse rechtbank wegens po- Het zal velen onder u bekend zijn ging tot doodslag veroordeeld tot dat het met het uitgaansleven in een gevangenisstraf van 8 maanden Leiden bar slecht gesteld is Het ge- met aftrek, waarvan 2 maanden voor- hele jaar trekt een groot deel van waardelijk. De officier van Justitie de Leidse bevolking naar de kust- had ongeveer twee keer zo veel straf plaatsen, waar men in de diverse geëist: anderhalf jaar met aftrek dans- en drinkgelegenheden datgene Een 20-jarige zich .kunstenaar" I vlndt' wat de e'8™ stad nl<* biedt noemende Jongeman had het - zoals I De verklaring hiervoor ligt nu. in de president van de Haagse recht- dat df> Leidse overheid er- bank constateerde - nog niet veel ver- van uitgaat dat Leiden in eerste in- schry jved stantie een studentenstad is en daar door gul strooiend met vergunningen tracht het uitgaansleven van de stu dent in grote mate te bevorderen. Dat Leiden daarentegen ook nog 90.000 burgers telt, die ook wel eens na enen het glas willen heffen, ver- onbeperkte sluitingsvergunning ge- geet zij maar al te vaak geven? Zy kan daarvoor aanvoeren dat deze gelegenheden een publiek mee de kunstenaar me, zijn vrien- gercatfna uul g""» ^e^er^ST* ZSZïï der gebracht dan plegen van inbra ken en diefstallen. Hy had zich daar voor een ruim werkterrein uitgeko zen, dat zowel Den Haag als de Rijn streek en Leiden en omgeving om vatte. In Alphen aan de Ryn werd een vergeefse poging tot inbraak onder nomen en een auto gestolen, waar ven Dat de Leidse overheid aan de ze verplichte sluitingstijd vasthoudt ls vanuit bepaalde overwegingen be schouwd. terecht Meermalen is ge bleken. dat er in Leiden te veel mensen zyn die niet ryp bleken een wijziging van de sluitingstyd te ver antwoorden. Waarom heeft de over heid aan de diverse sociëteiten, stu- dentencafé's en discobars een haast den tegen de gevel van een woning Zljn reed, waardoor auto en gevel werden beschadigd. Verder waren er inbra ken in een restaurant te Katwijk, in twee koffietenten te Voorschoten, in het kantoor van een fabriek te Val kenburg. Ondanks zyn jeugd, is verdachte reeds enkele malen veroordeeld en de president van de rechtbank con stateerde, dat de jongeman is „los geslagen" De officier van Justitie eiste twintig maanden jeugdgevange nis. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en verdachte veroordeeld tot een jaar jeugdgevangenis. zult u mij wellicht niet gelo- Simavi-collecte nog niet in Leiden aan. en schudden ontkennend het hoofd: „Nauwelijks". Het verloop onder de meisjes is miniem te noemen in de reeks van vier jaar. Slechts is één van het duo- De Boer. zoals er intern wel eens grinnikend over werd gesproken, 1 naar een ander beroep overgestapt Nu zyn ze dus met z'n zessen en bin nen niet al te lange tijd komt er nog één by, „Dan zijn we wel zo onge veer aan de top", meent hoofdinspec teur Cornelisse. Mogelijk is er nog plaatsingsmogelijkheid voor één, I maar dan vindt hij (uit praktische overwegingen» het maximum wel be reikt. Een fifty-fifty verhouding vaD vergunning digen. Met deze gegevens Ls de di rectie van de „playboy-club," voor heen Don Quichotte. overgegaan tot het uitdelen onder bepaalde voor waarden. van lidmaatschapskaarten. Uit een grote groep vaste bezoeker» ls een groep geselecteerd, die over de juiste mentaliteit beschikte een sluitingsvergunning voor de week ends tot b.v. drie uur waar te ma ken. Ik en met. my vele anderen heb- LEIDEN De landelijke collecte ben evenwel de indruk, dat elk inl- voor Simavi. die 8 april aanvangt, tiatief ter bevordering van het uit- wordt nog niet in Leiden gehouden gaansleven van de welwillende bur- Er waren tal van overwegingen om ger geboycot schijnt te worden deze uit te stellen tot 16 juni. De Verleden week vrydag verschenen Leidse actie zal ditmaal een gericht rond vyf over twaalf twee ambtena- karakter dragen en op Zambia <het ren van de Leidse politie in de vroegere Noord - Rhodesië i zyn afge- playboy-club en vonden het volko- stemd. Er wordt nl. hulp gevraagd men juist een bekeuring uit te voor het kinderziekenhuis in N'dola, 1 schrijven, omdat de desbetreffende waar een Ierse kinderarts, geassi- muziekvergunning tot twaalf uur steerd door een India'se en Neder- yep. Juridisch gezien is deze hande- landse arts trachten de jaarlijkse 50.000 poliklinische patientjes te ge nezen en het leven te redden van de 5000 accute opnamen in het zieken huis. Ondervoeding, gebrek aan ei wit als de kinderen verstoken zijn van moedermelk, diarrhee, vreselij ke oogziekten, tbc, lepra, malaria, dyphterie en bilharziazonder de no- NED. HERV. KERK Beroepen te Kamerik: C. van den GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo: drs. R. van den Berg te Bodegraven. Benoemd tot staffunctionaris bij het gerefor meerd maatschappelijk werk te Rot terdam: A. J. Janssens. emeritus predikant te Rotterdam. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT» Beroepen te Schiebroek-Hillegers- berg: D. Noort te Tiel-Zaltbommel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lethbridge (Alberta, Canada)A. W. Verhoef te Barne- veld. Bedankt voor Benthuizen en voor Hendrik Ido Ambacht: J. C Weststrate te Meliskerke. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen: A. W. Drechsler te 's-Gravenhage. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Kampen: J. W. Sla ger te Ryssen. LEIDEN De Nederlandse Auto- rensport. Vereniging brengt op twee de paasdag op het circuit van Zand voort een raceprogramma, dat wat het aantal wedstrijden betreft (9) een record betekent. De hoofdscho tel wordt gevormd door een driebal internationale formule Ford races, meetellend voor het Europees kam pioenschap. Ook de leider in het klassement, de Brit Tony Trimmer, komt in actie. In de nationale toer- wagenraces komen alle Nederlandse toprijders aan de start: o.a. Ed Swart, Nico Chiotakis. Henk van Zalinge. Oys van Lennep en Rob Slotemaker. De wedstrijden duren vrijwel onafgebroken van 's morgens U uur tot 's-middags half zes. Ook de training op zaterdag (van 10.00 17 00 uur» is voor publiek toeganke lijk. LEIDEN Reeds geruime tijd wij schreven daar onlangs over vonden in de Leidse studentenpa rochie oecumenische eucharistische, avondmaalsvieringen plaats, waarbij ook predikanten de communie uit- reikten. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft deze ge zamenlijke eucharistie-viering thans verboden. Op initiatief van de Leidse her vormde studentenpredikant, ds. J A. Eekhof. zal van de zijde van de studentenparochie thans 'n brief uit-1 gaan naar de Raad van Kerken. waarin er op gewezen zal worden, dat deze vieringen geen interne r.k aangelegenheid rijn. LEIDEN/LUGANO Oud-Leide- naar dr. Y. J. van der Meulen, tand arts in het Zwitserse Lugano, heeft gereageerd op de discussie in onze ru briek „Lezers schrijven" over fluori dering van drinkwater. Hij heeft een studie van het fluoride-vraagstuk ge maakt en schrijft er het volgende over: Een actiecomité heeft de bedoeling zoveel mogelyk mensen op te zwepen tegen bepaalde maatregelen, die na ampele overweging in een rustige sfeer werden voorbereid. De door een dergelijk comité gebruikte bewerin gen behoeven niet op waarheid te be rusten. zy moeten onrust zaaien en is die genoeg teweeg gebracht dan j wordt er gezegd „bij twijfel onthoudt U" en zo worden noodzakelijke maat regelen tegengewerkt. De kunstmatige toorn van de heer v. d Toorn, gevoed door een lande lijk lekencomité. doet onecht aan. De hem verstrekte argumenten zijn reeds lang geleden afdoende weer legd, de onwaarheid is te groot. Wanneer het hem niet bekend is. dat de fluorideringsproeven in Tiel 15 jaar hebben geduurd en dat daar over binnenkort het eindrapport ver wacht mag worden, dan kan hij een- voudig niet weten, dat die proeven uitstekend geslaagd zijn en dat de hoeveelheid tandziekte in Tiel ca 60 verminderde. Hij weet ook niet dat het door DEAN, in 1942(1), gepubliceerde we- i tenschappelijke rapport de stoot gaf I aan fluoridering over de gehele we reld. Hoe dwaas om te vermelden, dat Hitler, die met dat rapport niet op de hoogte kon zyn „plannen had om heel Europa te fluorideren en zo geestelijk murw te maken" De brief schrijver kent natuurlijk niet de uit- j spraak van de Duitse geleerde prof i dr. Herrmann dd. 10 jan. 1969 „Onze kennis over de werking van de drinkwaterfluoridering geeft deze methode voorrang boven alle andere fluorideringsmaatregelen". Het is hem kennelijk ook onbekend, dat fluoridering geen medische maat regel kan zyn. In ons drinkwater zit ten van nature fluoriden, maar voor onze tandweerstand tegen ziekte net iets te weinig. Het water zou dus ver rijkt kunnen worden en wel tot een gehalte van 1 milligram op een liter. Dat is een concentratie van een deel fluoride op 1 miljoen delen water, homoeopatisch onschuldig. maar voor de meerdere tandweerstand net genoeg. En deze maatregel is hoogst noodzakelijk, omdat tandartsen het herstelwerk niet af kunnen en jaar lijks 4.000 000 tanden en kiezen moe ten verwijderen «mededeling „Ivoren Kruis" dd. 1 maart 1969Kent U de nadelige gevolgen van zoveel extrac ties op de algemene gezondheid? Eén opmerking wil ik maken naar aanleiding van het rapport van de Gezondheidsraad van 1960. Ik wil het niet hebben over de opmerking, dat fluoriden naar Amerika worden uit gevoerd en er dus helemaal géén be hoefte bestaat aan „afvalprodukten van de Amerikaanse aluminiumindu- strie" maar wel over de slotconclu sies van de Nederlandse geleerden, die dit rapport hebben opgesteld en dit ter geruststelling van iedereen, die in de deskundigheid van de Neder landse gezondheidsraad vertrouwen w i 1 stellen De toevoeging van fluoride aan het drinkwater zal een zeer belangrijke daling van de tandziekte tot gevolg hebben en is onschadelijk voor de ge zondheid. ling volkomen juist Menselijk ge zien is het tragisch Terwijl de Hi-fi bar tot 's nachts drie uur zijn luid sprekers wagenwyd had openstaan, werd om even over twaalf de rusti ge muziek, die vele clubleden een aangename avond had bezorgd, met een bekeuring beloond. Is het niet zo dat de belangen van dige instrumenten en medicijnen, is burger in een dergelijke zaak bo- het vechten tegen de bierkaai. veT1 ^ie van Leidse student ge plaatst moeten worden? Kan ons niet Voor dit kinderziekenhuis in N do- een proefvergunning worden gege- la is tenminste f 10.000 nodig aan attributen, die door Simavi aange schaft en verstuurd zullen worden. Zal Leiden dit bedrag straks kunnen opbrengen? ven zoaLs b.v. daan? by Pardoeza is ge- P Rijnbeek. De Sit terlaan. LEIDEN In tegenwoordigheid van ruim duizend genodig- den. onder wie de burgemeester en wethouder Piena. is giste- i lif J ren *n Stadsgehoorzaal het 125-jarig bestaan van de n.v. ADVERTENTIE Zaterdag, zondag en maandagavond gelegendeid tot DANSEN m.m.v. het KEY TOWN COMBO met als gast optredend DE BIERKAUWERS. GRATIS ENTREE. Redelijke prijz Een viering, die in de komende dagen nog wordt voortgezet met een ;ubileumshow, die een duidelijk beeld geeft van de grote verscheidenheid aan artikelen, die dit jubilerende be drijf aan de „markt" brengt. Aan ds receptie ging gistermid dag een huldiging van de heer en mevrouw Langezaal vooraf. De heer W. van der Greft, die namens het personeel het woord voerde, merkte o.m op, dat Langezaal voor Leiden en omgeving een begrip is geworden Van een klein winkeltje is het be- ADVERTENTIE MORGENOCHTEND 10 uur v.m. OPENING van Geopend elke dag van 10 uur v.m. tot 11 uur n.m. van 4 t.m. 9 april a.s. Jubileumprijzen 20 tot 30% GOEDKOPER dan waar ook. Alle zalen Stadsgehoorzaal. Toegang vrij. Zie verder advertentie in dit blad. LEIDEN Personeel van de af deling plantsoenen van gemeente werken is druk doende met het uit zetten van wat „het voorjaarsgoed" wordt genoemd. Dezer dagen gaan ruim 36.000 bloemen in vele variëtei ten de perken, plantsoenen, bermen en bloembakken in. Voor de geïnte resseerden een globale opsomming van de gemeentelijke voorjaarsflo ra. Muurbloemen «cheiranthus bac- chus) 3.200 stuks in Kraaierstraat. Plantsoen, Driftstraat en Broekho- venhof Muurbloemen «golden bed- der) 3.500 stuks in Lammenschans- plein, Stadhuis (binnenplaats». Drift straat en Zeemanlaan Duizend schoon (Dianthus barbatus» 1.800 stuks in het Jacques Urlusplantsoen Vingerhoedskruid Digitalis purpu rea) 2.600 stuks in Lammenschans- plein, Stationsplein (Belastingkan toor), Jacques Urlusplantsoen eD Willem de Zwijgerlaan. Judaspen ning (Lunaria) 1 000 stuks in de Zeemanlaan. Vergeet-my-nietjes «Myosotis com- pacta» 4000 stuks in Stadhuis, Jacoab van Campenlaan. Oude Singel «bloembakken by de Lakenhal), Princessekade, Willem de Zwijger laan en Langegracht Silene 1.500 stuks in VUf Meilaan «kruising Churchilllaan) en Langegracht. Pa paver 1.500 stuks by 3-oktobermonu- ment, in Vondellaan en Willem de Zwijgerlaan. Primula 1.500 stuks by Molen de Valk en in Diamantplein Violen Wilhelm 3.500 stuks in Ko- revaarstraat. Van der Waalsplein, Zoeterwoudsesingel. Atjehstraat en Diamantplein Violen Oranjezon 4.500 stuks in Vyf Meilaan. Diamant plein en Vondellaan. Violen purity wit 3.000 stuks in Korevaarstraat. Van der Waalsplein, en Zoeterwoud sesingel. Violen Rheingold 2.500 stuks in Korevaarstraat, Van der Waalsplein, Zoeterwoudsesingel. Lammenschansplein en Vondellaan Violen Zürichsee gemengd 2.500 stuks in Kemperstraat en Willem de Zwygerlaan. Verder zyn 16 bakken bij het stadhuis en 9 bakken bij het station gevuld met hyacinten Alle voorjaarsbollen zijn vorig na jaar reeds aan de Leidse grond toe vertrouwd. De heer en mevrouw Lange- 1 zaal voor het hun aangeboden symbolische geschenk «Foto LD. Holvast» drijf uitgegroeid tot een midden standswarenhuis. Voorts memoreer de de heer Van der Greft de activi teiten. die de heer Langezaal vele jaren voor de Leidato heeft ontplooid. Namens het personeel bood spreker - zy 't symbolisch een neonver lichting voor de nieuwe bedrijfspan den aan de Stille Rijn aan. In gelyke geest spraken de heer E M. Langezaal «broer», die namena de familie een in de gevel te plaat sen gedenksteen aanbood, de beheer der van de Stadgehoorzaal. de heer I Milikan. de heer Mutsaerta, de heer F. Plezier en de heer J. van Zyp. die namens een kring van mid denstanders de heer Langezaal ver raste met een geschilderd portret van diens vader. Alle sprekers be trokken ook de echtgenote van de heer Langezaal .jullie hebben sa men de zaak groot gemaakt" in hun hulde. In zijn dank woord stelda de heer Lngezaal het personeel „een dagje uit" in het vooruitzicht. Aan de in de avonduren gehou den feestelijke bijeenkomst verleen den hun medewerking Het Cocktail- I trio, André van Duyn en Los Alegrea.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3