Noord wijk moet een kuuroord worden Geen akkoord over bus-cao Extra-inkomsten van regering Verhoging autobelasting later CINTURATO Burgemeester mr. J. M. Bonnike Protestactie tegen benzine-accijns speciale paosaanbieding Korevaargarage N.V. Koningin woonde herdenking bij MAN RE KENT MOORD OP ZIJN VROUW 7\ Scheiding van kerk en staat DONDERDAG 3 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Anderzijds betekent de verschui ving van de Inwerkingtreding van de nieuwe vennootschapsbelasting van 1 januari 1969 tot 1 januari 1970 een inkomstenderving van 55 miljoen gulden. De Accijnsverhoging waarover wellicht volgende week voorstellen aan de Tweede Kamer zullen worden gezonden werd noodzakelijk ge acht wegens de extra-defensie-in spanning en het verwerpen door de eerste Kamer van de Wet op de huur dersbydragen. De wijziging in de winstbereke ning van levensverzekeringsmaat schappijen zal in 1969 140 miljoen gulden extra aan belasting opbren gen, in 1970 en 1971 90 en ruim 80 miljoen en de daaropvolgende vyf jaar geleidelijk dalen tot 40 a 50 miljoen per jaar. zo delen de minis ter van Financiën, dr. H. J. Witte- veen, en zijn staatssecretaris dr. F H. M. Grapperhaus m antwoord op vragen van het tweede kamerlid dr. ir. A. Vondeling (PvdA». De latere invoering van de wet op de vennootschapsbelasting kost dit jaar 55 miljoen gulden, en in 1970 75 miljoen. De verschuiving van de invoering van de vennootschapsbelasting wordt aangekondigd in het antwoord van be.de bewindslieden op opmerkin gen van Kamerleden over het wets ontwerp, dat beoogt een einde te ma ken aan de laatste van de fiscale be- eettin gsmaatregelen. ADVERTENTIE Het antwoord bevat tevens een aantal wijzigingen van het wetsont werp. In verband met die inkomens- en pryssty gingen sinds 1960 worden de grensbedragen van 2.000 en 10.000 gulden die het minimum en maxi mum van de aftrekbare commissaris- beloningen aangeven, verdubbeld. De mogelijkheid van toevoegingen van de egalsatiereserve van levens verzekeringsmaatschappijen is ge handhaafd. zü het in het algemeen tot de helft van hetgeen nu mag worden toegevoegd. Het oor spronkelijke wetsontwerp beoogde het afbreken van deze reserve. Vol gens het nieuwe ontwerp mogen ook schadeverzekeringsmaatschappij en een egalisatiereserve vormen De bewindslieden menen dat het vraagstuk van de verschillen tussen risico-dragend en riscomtfdend kapi taal in breder verband moeten wor den beschouwd. Zij hebben daarom besloten de later aan het ontwerp toegevoegde regeling waarbij lenin gen als kapitaalverstrekking door aandeelhouders werden gelijk ge steld met risocodragend kapitaal en de rentelast van die leningen n iet meer als voor de vennootschapsbe lasting aftrekbare kosten werden be schouwd, voorlopig te laten verval len. Minister Witteveen en s taatssec- cretaris Grapperhaus zyn van me ning dat de fiscale behandeling van aandeelhouders in een beleggings maatschappij niet in alle opzichten gelijk behoort te zijn aan die van een belegger die rechtstreeks belegt. Het zou im strijd zijn met de Wet op de inkomstenbelasting de uitke ringen van een beleggingsmaatschap pij niet in hun geheel in die belasting op te nemen. Alle organisaties in de wegver- keers- en vervoerssector, tien in ge tal, starten vandaag met een geza menlijke grootscheepse protestactie tegen de plannen van de regering om per 1 juli as. een volgende ver hoging van de benzmeaccyns door te voeren en per 1 januari 1970 een vol gende verhoging van de motorrijtui genbelastingen. De actie is opgezet door de orga nisatie van personenautobezitters ANWB en KNAC. door de organisa ties van bedrijfsauto- en autobezitters EVO. FNOP. KNVTO. KVO en ST. Franciscus, NOB wegtransport en PCB wegvervoer, alsmede door Bo- vag en Rai. die dit in een persbericht meedelen. Een belangrijk onderdeel van de actie bestaat in de verspreiding van autostickers met de tekst: Protest, Geen zwaardere lasten op wegver keer. De organisaties hebben om te beginnen meer dan een half miljoen zelfklevende stickers voor perso nenauto's en kleine bestelwagen la ten maken en extra grote stickers voor vrachtauto's. Magazyn GARENMARKT 44 f De schuimplasticfabriek i aan de Duivendrechtsekade 4 in Amsterdam is uitgebrand, t De daken zijn ingestort, gro- t te rookwolken stijgen uit de I f brandende puinhopen op, terwijl het vuur van alle I t kanten bestreden ivordt. DEN HAAG (GPD> Een groot generaal en een geliefd president. Zo kenschetste dr. Gerald Weiss, pre dikant van de Amerikaanse protes tantse kerk in Den Haag gisteren oud president Dwight D. Eisenhower tydens de herdenkingsdienst in de Kloosterkerk aan de Lange Voort. Aanwezig waren onder anderen Ko ningin Juliana, premier De Jong en burgemeester Marynen. Elke natie moet zyn grote mannen eren. aldus dominee Weiss, die dit in verband bracht met het vyfde gebod: eert uw vader en uw moeder Res pect en eer voor vourouders en gro te mannen mogen echter niet neer komen op kritiekloze aanvaarding van hun opvattingen, omdat wij dan ook de fouten van de vorige genera tie zouden overnemen, aldus dr. Weiss. HEUSDEN (GPD) Een 52-jari- ge inwoonster uit het Noordbrabant se Oudheusden, die dinsdagavaond onder verdachte omstandigheden is gestorven, blijkt te zyn vergiftigd door haar 42-jarige echtgenoot. De sectie door dr. J. Zeldenrust. had al uitgewezen, dat vergiftiging de doodsoorzaak moest zyn. De da der heeft gisteren tegenover de offi cier van Justitie uit Den Bosch, mr. J. Booster, op het groepsbureau van de rijkspolitie in Drunen bekend zyn vrouw te hebben vergiftigd. Het mo tief is tot nu toe niet bekend. De vrouw werd dinsdagmiddag dood in haar slaapkamer aangetrof fen. Haar echtgenoot, die enkele uren later werd aangehouden, deed als of hij onkundig was van de dood van zyn vrouw. Hy zei. dat ze 's avonds tevoren een extra grote hoeveelheid, door de dokter voorgeschreven, tabletten had ingenomen en dat ze toen had ge zegd: „Ik ga een paar dagen sla pen". (Door Henriëtte van der Hoeven) NOORD WIJK Bezoekers van Noord wij ks burgemeester mr. J. M. Bonnike (43) komen beslist de deur van zijn burge meesterskamer in het raadhuis niet uit zonder de nieuwe VVV- folder, die enkele weken geleden is uitgekomen. „Jammer, dat wij niet meer geld hebben", verzucht Noordwijks eerste burger, „zo'n prachtige folder zou je toch in ieder Duits reisbureau moeten vinden! Wat meer financiële steun van de zijde van zakenmensen zou onze voortreffelijk werkende VVV best kun nen gebruiken. Niet dat ze in het verleden er niet voor gezorgd hebben, dat er een prachtig gebouw neergezet kon worden, maar het zou meer kunnen zijn. Het zijn toch als eersten de zakenmensen, die van deze activiteiten profijt hebben". DEN HAAG (GPD) Minister Rool- vink (Sociale Zaken) heeft de goedkeuringstermijn voor de omstre bus-cao, die per 8 april afloopt, met drie weken verlengd. Ook gisteravond, tijdens de twee de bespreking met werkgevers en I werknemers, is de bewindsman op I het standpunt blijven staan dat de in deze cao verdisconteerde loonkosten stijging van 10,3 procent te hoog ligt. Van de zijde van werkgevers en werknemers is andermaal gepleit voor het onverkort handhaven van het contract <6.8 procent loonstij ging, f 35 extra per maand voor het inlopen van de achterstand tussen I stads- en streekvervoer». Niettemin zullen de vakorganisa ties na de paasdagen in eigen kring een eventuele wUziging van de cao in overweging nemen. De bespreking van gisteravond, die twee uur vergde, werd behalve door minister Roolvink ook door diens collega's Bakker (Verkeer en Water staat) en Lardinois (Sociale Zaken -ad interim) by gewoond, zy kregen om. van werkgevers en werknemers te horen dat bij een verlaging van de extra loonsverhoging van f 33.- per maand de loonkostenstijging welis- waar lager wordt maar dat de moei lijkheden rond het verschil in belo ning tussen stads- en streekvervoer zullen terugkomen. Minister Roolvink zei evenwel het contract „nu nog niet te kunnen goedkeuren". De samenwerkende ver- i voersbonden evenals de werkgevers I (de KNVTO (blijven dan ook hopen dat de cao ongewyzigd de eindstreep haalt. Beraad in de kring van de vakor ganisaties zal moeten uitwijzen of er ruimte is voor eventuele wyzigingen in de cao. Burgemeester Bonnike is een man. die vlot praat. In Noordwyk hoor je feleens de bewering, dat hy een vraag, die hem wordt gesteld, al heeft beantwoord voor deze helemaal j is gesteld. Misschien heeft zyn oude beroep daar mee te maken. „Burge meester ben ik eigenlijk geworden, omdat het mij wel lollig leek", zegt hy. „Oorspronkelijk zat ik in de scheepvaart. Het grootste deel van die periode in myn leven heb ik in Indonesië doorgebracht. Als de crisis niet gekomen was. bestond er nu geen burgemeester Bonnike van Noordwyk. Dat ik speciaal op Noord wyk heb zitten wachten, nee. dat kan ik niet zeggen. Het was zuiver toe val. Noordwyk was in de eerste plaats groter dan myn oude en eer- Burgemeester mr. J. M. Bonnike seizoendrukte grootste zorg voor een kustgemeente (Foto LD/Holvast) ste gemeente Maasdriel en de zeekust trok my wel heel erg aan. De be noeming was allemaal nogal e en moeiiyke zaak. want de party ver houdingen in de gemeenteraad zyn nogal scherp. Toerisme ..De grootste zorg voor een burge meester van een kustgemeente is het seizoen-toerisme", zegt mr. J. M. Bonnike. „Men moet niet vergeten dat In een seizoen van pakweg drie maanden de verdiensten voor het hele jaar moeten worden binnenge haald. Het lykt misschien allemaal heel mooi en erg welvarend, maar vaak heeft men met grote moeilijk- i heden te kampen. Voor dit probleem zie ik natuurlijk een oplossing. Ons grote voorbeeld moet Bretagne zyn. Daar zyn ze zo verstandig geweest de hotels zo te bouwen, dat er zomer en winter gebruik van gemaakt kan worden. Als het in Bretagne kan. waarom dan in Noordwyk niet? Wij hebben veel meer mogelykheden. We zitten vlak by de grote steden, uit gaan vormt dus geen probleem. Vol gen* mij moeten we van Noordwijk een soort kuuroord maken. Natuur lijk zal deze omschakeling grote fi nanciële offers vragen. Denk maar aan het aanleggen van centrale ver warmingen. binnenzwembaden, bars en dansgelegenheden." In Nederland is het ook 's zomers vaak slecht weer. denkt u niet dat dit de mensen afschrikt naar onze badplaatsen te komen? „Natuurlyk speelt ook het klimaat een grote rol. Juist daarom moeten wy zorgen, dat er, ook wanneer de mensen niet naar het strand kun nen. genoeg te doen is. We gaan bin nenkort in Noordwyk aan Zee op het oude golf-terrein een hal bouwen voor binnenrecreatie. Hierin komen ondermeer tennisbanen en een zwembad. Verder ben ik een groot voorstander van appartementenflats. Mensen zitten tegenwoordig graag .op zich zelf", zo'n hotelkamer vindt 'ang niet iedereen ideaal, vooral niet met slecht weer. In ons nieuwe struc- ;uurplan is zoiets al gepland. Nee. ik geloof niet, dat de belangen van de particuliere verhuurders daar onder zouden lyden, vooral onze Duitse gasten zitten graag by iemand in huls." Structuurplan Van het structuurplan van Noord wyk staat in de burgemeesterskamer een prachtige maquette. Als alles, wat men hierin tot uitdrukking heeft gebracht, werkelijkheid wordt, ziet het er voor Noordwyk goed uit. „Kj/k". zegt burgemeester Bonnike, „dit is de nieuwe parallelboulevard achter de Wilhelminaboulevard. Het is de bedoeling, dat aan deze nieuwe weg appartementen komen. De hotels, die met hun achterkant aan deze nieuwe straat staan, zouden de ze appartementen kunnen exploite ren. Ik geloof niet. dat het voor de hoteliers een onvoordelige zaak zou zyn. vooral niet wanneer de gasten een gemakkelijke doorgang door het restaurant van het hotel zouden heb ben. Hoe snel ben je niet geneigd te biy ven hangen en nog even een bor- rel te drinken". Het samengaan van de EMS-hotela acht burgemeester Bonnike alleen maar gunstig. „Dit zal ongetwyfeld tot een grotere service aan de gasten 1 leiden, meende hy. ..Service is iets, dat geweldig belangryk is". „Het structuurplan voorziet na tuurlyk ook in talryke behoeften voor Noordwijk-Binncn. Tot nu toe hebben wy alleen maar over „Zee" gesproken, maar myn belangstelling gaat evenzeer uit naar dit deel van Noordwyk. Vooral sanering op korte termyn, vraagt nu onze aandacht. Om maar eens een voorbeeld te noe men de „Keuvel" schreeuwt om sa nering". Burgemeester Bonnike geeft toe. dat men de laatste jaren, weieens te kort geschoten is ten opzichte van Noordwyk-Binnen. .Maar daar gaat verandering in komen. Natuur lijk kunnen wij niet alles tegelyk. Het spreekt vanzelf dat ik die prach tige oude Voorstraat nooit zal laten veranderen. Dat ls ook niet nodig, want er zyn mooie nieuwe toegangs wegen naar de kust aangelegd. Deze wegen hebben ons handenvol geld gekost", zegt hy. „We hebben echt niet meer rykssubsidie gehad dan andere gemeenten met 21 000 inwo- ners. Het is dus logisch dat we eerst de belangrykste zaken hebben afge handeld". Over het nieuwe structuurplan voor Noordwyk zou burgemeester Bonnike graag met zyn gemeentena ren discussiëren. „Maar dan serieus", meent hy. ..Ik had me zo voorge- j steld. dat alle belangengroeperingen. I wanneer zy dit rapport gekregen I hebben, het samen nauwkeurig be studeren. Als zy dan werkeiyk alle problemen, die er aan een dergeiyk plan vastzitten, goed hebben beke ken. kunnen zy met hun kritiek en adviezen komen. Zo kunnen wy dan een plan onstellen, dat iedereen, voor zover dat mogelyk i6, tevreden stelt". De kwestie Bollenstreekgewest- Stadsgewest Leiden komt nog even ter sprake. „Ik vind", zegt de heer Bonnike. „dat Noordwyk moet bly- ven samenwerken met de bollen streekgemeenten. Vooral In het be lang van Noordwyk-Binnen, waar bollenteelt nog een belangryk middel van bestaan ls". Dit sluit samenwerking met Leiden helemaal niet uit", vervolgt hy. „In beide gewesten hebben wy heel an dere belangen. Wat Leiden betreft, denk ik dan aan scholen en de gas- en elektriciteitsvoorziening. Behalve het belang, dat Noordwyk-Binnen by aansluiting of zeer nauwe samen werking met de bollenstreekgemeen ten heeft, is er ook Noordwykerhout. dat zeer sterk op Noordwyk is ge richt. Het zou ondenkbaar zyn, dat deze twee gemeenten tot verschillen de gewesten gingen behoren. De wensen van Noordwyks eerste burger zyn in drie woorden samen te vatten: heel veel geld. Daarom acht hy het ook onvermydelyk. dat met de jaren de toeristenbelasting, hoe inpopulair deze ook zal zyn, er zal komen. ,Js dat kwartje per over nachting nu zoveel? zegt hy. „Met dat geld zouden we weer heel wat nieuwe plannen kunnen uitvoeren. Die hard nodig zyn, maar moeten wachten, omdat veranderingen in kader van de bevordering van het toerisme, het meeste geld eisen. Wat voor plannen zoal? „Dat is helemaal niet moeiiyk; een nieuw gemeentehuis staat o.a. op ons ver- langiystje. We zitten nu met onze diensten in zes verschillende gebou wen en dat ls niet bepaald bevorder- lyk voor de vlotte afhandeling van zaken. „Daarnaast baart de woningbouw ook grote zorgen", zo besluit mr. Bonnike. „We zouden meer sociale woningen moeten bouwen. Nu al zyn er in de gemeente 650 woningzoeken den. Tegen het eind van het jaar zul len dat er zeker 800 zyn. In de plan nen Boerenburg en Duinpark zyn wel resp. 1200 en 600 woningen ge pland. maar dat wil niet zeggen, dat deze zo maar klaar zyn. Nee het aantal woningen, dat nu per jaar klaar komt. is niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. MADRID (AFP) —Byna 500 Bas- kische priesters hebben in een peti tie aan de bisschoppeiyke commissie de scheiding van kerk en staat geëist „om een einde te maken aan de sys tematische onderdrukking waaraan het Baskische volk sinds 1936 bloot staat". De commissie staat onder lei ding van de aartsbisschop van Ma drid. DEN HAAG (GPD) Extra-inkomsten van de regering I maken het waarschijnlijk, dat bepaalde accijnsverho gingen, mogelijk de motorrijtuigenbelasting, op een later tijd stip dan 1 juni worden ingevoerd. De wijziging in de winstbe rekening van levensverzekeringsmaatschappijen brengt dit jaar circa 140 miljoen extra op. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7