mannen opgelet, pikant in de krant van morgen! Vandaag passeerde de „paassla* voor 't buitenland de klok in Leiden Kijkje op groenten- en fruitveiling Verzette Leidse vee markt mager bezet f (i krent mies tegen Leidse koopavond Onder invloed in wrak gereden DONDERDAG 3 APRIL 1969 ADVERTENTIE De groente blijft voorlopig duur, zegt de heer B. van Vliet en als voorzitter-veilingleider van de coöperatieve groenten- en fruitveiling in Leiden kan hij met gezag over deze zaken spreken. Vijftien jaar loopt hij in de voetsporen van zijn va der, de in mei negentig jaar wordende nestor van de vei ling, die zestig jaar geleden werd gesticht en in 1929 naar de huidige plaats achter de HCW aan de Zoeterwoudseweg kwam. Maar, zo zegt de heer Van Vliet jr., in een mensen leeftijd hebben we niet meege maakt, dat de groente van de koude grond zo laat in het sei zoen voor de veilingklok zal verschijnen als dit jaar. Op deze manier betrok de voor zitter een actuele zaak in een gesprek over de veiling, dat stadsredacteur Hans Melkert met hem had in het kader van een kijkje in de „buik van Lei den", om een beeldspraak van Zola op de Parijse hallen aan de veiling hier aan te passen. Bij de foto's De brede foto bovenin geeft een beeld van het goed bezette veilingterrein. De auto's wach ten, terwijl de wijzer van de vei lingklok de eigenaars binnen in spanning houdt, waarvan ook een beeld Ouderwets en modern staan op het veilingterrein tegen over elkaar: enerzijds nog de aanvoer van groente per boot en anderzijds ingenieuze apparatuur, waarmee op de foto Willem Har- teveld en Wil Ravensberg de sla voor het buitenland in plastic zakken blazen. (Foto's LD/Holvast) LEIDEN Op het moment, dat deze krant van de pers rolt. rol len vrachtwagens vol sla. kom kommers en tomaten van het Leidse veilingterrein op weg naar Duitsland en Frankrijk, waar de produkten van de tuinderijen in (voor een gering deeli en om Leiden met Pasen op de eettafels zullen pronken. Dat zijn produk ten, die hedenochtend voor de veilingklok kwamen. De chauf feurs van de veeltonners (qua in houd) en ééntonners (in aan schaf waarde) sliepen toen de wij zer draaide. Toen werkten de hersens van de commissionairs op volle toeren. De expediteurs hadden op de telex opgekregen welke hoeveelheden werden ver langd in het buitenland. Dat geeft spanning voor de kopers: ..De vorige partij is mijn neus voorbijgegaan. Hoe wordt het met deze? De volgende móét ik in elk geval hebben!" Nu hebben de kopers rust en zijn de vier ritten per week makende chauffeurs en bijrijders en alle anderen, die met het vervoer te maken hebben, in actie. Actie. Dat woord geeft het dage lijkse veilingbeeld weer, van maandag tot en met vrijdag. Wie in de vroe ge ochtenduren reeds activiteit ver wacht. komt bedrogen uit. Het ter rein ligt er stil by en in de groten deels leegstaande hallen is hier en daar een vroege aanvoerder bezig zyn partij neer te zetten. Tegen de tijd. dat om tien uur het aanvangs- uur van de veilingklok slaat, neemt de activiteit toe. Vrachtwagens rij den aan en de hallen komen vol met kisten vers groen van sla. andyvie en spinazie, donkergroen van kom kommers. oranje van wortelen, bleek rood van jonge tomaten en witgroen van witlof. Het meeste komt „per as", maar het water, dat het veillngter- r»in een kenmerkend beeld geeft, is nog n.«?t overbodig. Er zijn tuinders, die hun bedrijf niet per auto kun nen bereiken en dus per schuit de produkten moeten vervoeren naar de veiling. Vroeger kwam alles over wa ter. Dit vervoer heeft zijn langste tijd gehad, zegt de heer Van Vliet en hij ziet in de toekomst het wa ter van het veilingterrein en uit de verkoophal verdwijnen. Uitbreidings plannen zyn dan mogelijk. worden de sinaasappels en het gra pefruit verhandeld. Een jaaromzet van dik f 4 miljoen haalt deze im port. De export is veel belangrijker. Die ligt tussen de 70 en 75 pet. van de veilingomzet, die zonder het citrus- fru'it f 19 miljoen bedraagt. Dat zijn forse cijfers. De heer Van Vliet noemt er nog een paar. De spruitcn- tijd net over. In die periode wer den 60 tot 70 ton spruiten per vei lingdag verhandeld, voornamelijk be stemd voor het buitenland. In de af- is het mogelijk elke veilingdag des avonds af te sluiten. De tyd is voor bij, dat het personeel tot laat in de avond bezig was en dat in de stille wintermaanden fouten, die in de top- maanden in de zomer in de boekhou ding waren geslopen, moesten wor den opgezocht. Een LEIDEN De gisteren gehouden veemarkt, die in verband met goe de vrijdag was verzet, was als slacht- markt van weinig betekenis. De slachtafdelingen waren zeer mager bezet. Het is te dicht by de feestda gen en de meeste slagers hebben zich dus al bevoorraad Voorts blijkt telkens opnieuw, dat de verzette markt zich maar moeilyk kan hand haven. De aanvoer in de gebruiksvee- en wolveeseotor viel nog wel mee. Hoewel er weinig volk op de markt was. hebben degenen, die de moeite hadden genomen om te komen, er nog wel wat aan verdiend. De han del deed het in alle sectoren rustig af en was er alleen in de wolveesec- tor sprake van een vry normale han- Kindles lagere n landbouwschool LEIDEN Burgemeester G. C. van der Willigen heeft gisteravond als voorzitter van de commissie van toezicht der lagere land- en tuin bouwschool de eindles van de exa menklas bijgewoond. In zyn ope ningswoord stond hy stil bij het gro te verlies dat de school dit jaar ge leden heeft door het overlijden van zijn directeur, de heer R. Duursma. Daarna gaf hy het woord aan de leerlingen die ieder een inleiding hielden over een zelf gekozen onder werp. Vervolgens werden de diploma's dergelyke strakke organise- met cyferlysten uitgereikt door mr del. Door de nog ruime aanvoer In deze afdeling, hebben de enkele ex porteurs nog aardig kunnen inkopen, waardoor deze handel goed verliep. Er waren niet veel stellen. Een en kel lam werd als paaslam verkocht. De handel in slachtvarkens ver toonde vanaf het einde van de vori ge week een dalende tendens omdat de afname voor het binnenlands ver bruik en ook voor de export geen naam mocht hebben. Voor alle rubrieken wisten de prij zen zich toch goed staande te hou den. zodat de noteringen van vrij dag konden worden gehandhaafd. tie is nodig in een bedrijf, dat in om- G C. v. d. Willigen. Hy feliciteerde zet de tiende in Nederland en dus £je leerlingen en de ouders en wees een goede middelgrote veiling is. Het hen op de noodzaak van verdere stu- van de activiteit, die het veilingbeeld beheerst Gespannen De sloot, die veilingklok en tribu ne scheidt, heeft geen functie meer. want de partyen worden niet meer in deze ruimte gebracht als vroeger De aspirant-kopers wandelen nu te voren door de hallen om de aan gevoerde produkten te keuren. Later, met 150 man in een gespannen sfeer en in een wolk van sigaren rook zittend, worden de kopen geslo ten. Zo werkt een z.g. neerzet- veiling. Het veilingterrein wordt omzoomd door ruimten, waar het oranje een fleurig beeld geeft en de geur van citrus de yzige Nederlandse voor jaarswind even doet vergeten. Hier Nederlandse veilingbeeld wordt steeds meer geconcentreerd en de Le'dse veiling bestrijkt een groot gelopen maanden wamen zo zeven- gebied. Miljoenen gaan er per jaar miljoen kilo spruiten de veilingdeur 0m en daarvoor zijn dagelijks veer- binnen en gingen er dezelfde dag tig personeelsleden in actie. Een deel De exporteurs hebben in de hal hun kantoren en verzendafdelingen. waar altijd activiteit heerst. De ge noemde produkten zorgen het hele (aar door voor handel met Duitsland Frankrijk en Engeland. Wat van daag wordt geveild, is morgen in Ber lijn en Parijs te koop. Met Enge land duurt het iets langer. Maar dat gaat veranderen, vertelt de heer Van Vliet. De tijd nadert, dat hiel de containers worden volgeladen, die dezelfde dag op de boot gaan en ze- van uur later in Engeland zyn. Douaneformaliteiten worden op het veilingterrein verricht, zodat het pas seren van grenzen met het aan be derf onderhevige produkt mees tal een kwestie van „rij maar door" is. De sla komt in kisten en gaat in doosjes. Heel ingenieus worden de kroppen sla in plastic zakken ..ge blazen" en per 24 stuks in een doos verpakt. De verzendafdelingen ko men op volle toeren nadat de eer ste aankopen zijn gedaan. Aankopen doen natuurlijk ook de groemtenhandelaren uit 't eigen ge bied. Want de vyfhonderd leden- I tuinders van de veiling brengen uite raard ook veel produkten voor de klok die in Leiden en omgeving wor- i den verkocht en gegeten. Spinazie, gisteren geplukt, ligt vanavond op uw bord. Plukvers noemt men dat. Op dat gebied blyft de plaatselyke groenteman en de marktkoopman vóór op de grootw.nkelbedryven. Door de distributie duurt het langer voordat de produkten in deze winkels liggen. LEIDEN De dagelijkse besturen van de NVV Bestuurdersbond Leiden de Leidse Chr. Besturenbond en het Nederlands Katholiek Vakverbond Leiden hebben besloten afwijzend te staan tegen het instellen van eer. koopavond in Leiden en adhesie te betuigen met het adres, dat aan de gemeenteraad is verzonden door de drie plaatselijke samenwerkende bon den van werknemers in het winkel bedrijf. De besturen zijn van mening, dal een winkelsluiting op zaterdag vanaf door de faculteit van de rechtsge- die. Vele van de leerlingen zullen hun onderwijs nog vervolgen op de middelbare school. Ook de andere leerlingen moeten hun kennis nog zoveel mogelyk uitbreiden, daar de moderne maatschappy dit van hen vraagt, aldus de burgemeester. Ten slotte bedankte hy de nieuwe direc teur en leraren voor hun onderwys. Een vertegenwoordiger van de Hollandsche Maatschappy van Land bouw, de heer Hoogendoorn, over handigde aan de beste leerling een boek. De geslaagden zyn: Tuinbouw W v. Duyn. Noordwyk aan Zee; A. A M. Huigens. Hazers- woude, H. v. Klaveren. Voorschoten. A. Kwaak. Leiden; C. J. Verbiest. Leiden; J. Zandbergen. Oegstgeest Landbouw; A. Harmsen. Leiden; A A M Huigens. Hazerswoude: P Jongeneel. Voorschoten, (ook dipl. Handmelkeni; H Remmerswaal. Wassenaar, (ook dipl. Handmelken»; A G. T Wienen, Wassenaar. Rechtsgeleerdheid LEIDEN In het kader van de Haagse politierechter LEIDEN Het was een hele lyst van kwade feiten die aan een 22-ja rige koopman uit Leiden door de officier van Justitie by de Haagse politierechter werden verweten. Daar was allereerst het voornaamste: be sturen van een auto terwijl hij on der invloed van drank verkeerde Maar toen verdachte op de Oude Vest was aangehouden, bleek, dat hij in een rijdend wrak zat. Trouwens, de broer van verdachte had daar van de eigenaar meegedeeld, dat hes voertuig voor de sloop bestemd was. Daaraan zal dan ook nu gevolg woe den gegeven, want de rechter sprak de verbeurdverklaring over het wrak uit. ..Dan is uw broer er meteen goedkoop van af", constateerde de rechter. Wat de overige zaken betreft, ver dachte had in de avond van 8 sep tember een heel rijtje café's bezochfc en zo by elkaar minstens acht gla zen bier gedronken. .Dus zal het al- coholpromilage wel rond de twee hebben gelegen", schatte de rechter vakkundig, hetgeen verdachte niet kon tegenspreken. Er haperde aan de auto van alles en nog wat. de remmen, de besturing en uiteraard was het wrak niet ver zekerd. Het wend een lijstje van vonnissen, ook omdat verdachte al diverse ver oordelingen. welke meest met de drank verband houden, op zyn naam heeft staan. Voor het rijden onder invloed twee weken gevangenisstraf, ontzeg- I ging van de rijbevoegdheid geduren de twee jaar. waarvan zes maanden voorwaardelijk. Voorts geldboeten tot een totaal bedrag van f 145. En ver beurd verklaring van het wrak. Dr. Sclioonheim Stabiel De heeer Van Vliet kent al die pro blemen. Van informatie moet ik het hebben, zegt hy, terwyl hy overal zyn licht opsteekt. In de kantine krygt hy naast een amandelbroodje ie veilingprijzen zij zijn koffie. Goed. zegt hy en ter toelichting: Goede pryzen zyn stabiele pryzen. Extra hoge en extra lage pryzen zyn niet goed. Een huisvrouw be- grypt niet waarom ze de ene dag een dubbeltje meer voor de sla moet betalen dan de andere. De sla moet geleidelyk goedkoper worden. 's Avonds als het veilingbeeld even ustig is als in vroege ochtend, krygt de voorzitter de dagcijfers onder ogen. Dankzij een goede organisatie en een gemechaniseerde boek houding straks een computer een uur niet te verwezenlyken moet worden geacht. Zij zeggen dat naar aanleiding van het feit. dat winkel personeel. handeldrijvende midden stand en grootwinkelbedrijf zich po sitief willen opstellen tegenover he' koopavond-plan als daarbij een win kelsluiting op zaterdagmiddag wordt ingesteld. De raad van vakcentrales heeft dit aan de leden van de Leidse gemeen teraad meegedeeld. leerd'heid te Leiden georganiseerde voordrachten voor afgestudeerde ju risten, die mede toegankelijk zyn voor notarissen, ambtenaren van de belastingdienst en andere belang stellenden. spreekt op 29 april van 7.45 tot 9.30 uur in het juridisch stu diecentrum „Gravensteen", Pieters kerkhof 6 te Leiden, prof. jhr. mi H. F. van Panhuys over ..Beschou wingen over de volkenrechtelyke be scherming van staatshoofden" (ADVERTENTIE) Bijna Pasen. Het is Voorjaar! Feestelijke bloemen overal. In kleurige bossen. Nu volop te koop. Neem zo'n feestelijk Paasbockct mee! Dat brengt sfeer In huis. Juist met Pasenl vraagt bloemen LEIDEN „De Hooglandse kerk op Pasen vol met bloemen," aldus dr. P. L. Schoonheim predikant voor Experimenteel kerkewerk en tevens pastoraal verzorger van de wykge- meente Pniël. De bloemen kunnen zaterdag wor den gebracht op de markt waar Ex perimenteel kerkewerk een stand heeft vóór Hooglandse kerkgracht 44. Zaterdagmiddag tussen 3 en 4 uur is een zy-ingang van de Hoog landse kerk open. Wie daar bloemen brengt kan tevens het fraai geres taureerde koor van de kerk bezich tigen. De bloemen worden tweede paas dag uitgestald in Pniël in een feeste- lijke bijeenkomst voor alleenwonen- den en na afloop aan de bezoekers meegegeven Zo hebben de bloemen, die dr. Schoonheim vraagt, een tweevoudig doel. In deze byeen- komst zal Hans van Wouw zestiend* eeuwse liederen zingen en zich daar- by begeleiden met de luit. De byeenkomst die half elf begint is geen kerkdienst. Dr. Schoonheim. die over Pasen zal vertellen, hoopt dat de bloemen, die uit de Hoog landse kerk naar Pniël worden ge bracht zo overvloedig zyn dat het t oude gebouw Pniël een fleurige en feestelyke aanblik geeft. Ongeacht kerk of overtuiging is ieder welkom Pasen is een hoogtepunt in de ry van feesten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3