Gratis „voetbalwedstrijd" zeer matig gewaardeerd Het leven van een impresario is erg moeilijk geworden Zege voor Fernandel, Felix en Fernanda D LSG 3 en Pliilidor 3 nieuwe eersteklassers Mascotte Lugdunum struikelt over strafschoppen JOHANNA BEEK, lie rl ij use zesdaagse j Toen kreeg het publiek een toetje voorgeschoteld waar het al reikhal zend naar uitzaghet nemen van strafschoppen. UW, met het vtfftal Van Rooyen, Jaarsma. Hummel. Abrahams (tegen paal) en Jansen haalde een score van 80.% Lugdu num hield aan het toetje een bittere smaak over want missers van Cees de Cler en De Roo betekenden het einde van verdere Zilveren Molen- Illusies. DONDERDAG 3 APRIL 1969 ICroSCH DAGBLAD Zeventig procent van de toeschouwers ging er na de pauze van door DEN BOSCH (GPD) Dat een „gratis" voetbalwedstrijd lang niet door iedereen wordt gewaar deerd, hebben de Amsterdamse toneelgroep „Centrum" en de di rectie van de Bossche Stads schouwburg gisteravond onder vonden. De „tribunes" boden plaats aan 900 toeschouwers, maar voor de eerste helft van de wedstrijd AjaxFeijenoord waren slechts 213 liefhebbers ko men opdagen (als we de batterij beroepshalve geïnteresseerde journalisten tenminste buiten be schouwing laten). Van die 213 voetbalenthousiasten ging in de pauze 70 procent naar huis (149). Hieruit mag niet onmiddellijk ge concludeerd worden, dat d'e kwali teit van het gebodene beneden peil bleef, want een groot aantal weglo pers verzekerde ons met de hand op het hart, dat het helemaal ndet van plan was geweest de hele „wedstrijd" te volgen. Deze categorie supporters was alleen maar gekomen om ruim een uur gratis onder de pannen te zyn. Ze profiteerden dankbaar van het experiment van de schouwburgdirec tie. dat er in bestond iedereen gra tis toegang te verlenen tot een revue cabaret-toneelstuk (invullen naar be lieven). die „Centrum" onder de naam AjaxFeijenoord op de planken bracht. Dat gratis sloeg alleen maar op de eerste helft. De teleurgestelden moch ten daarna de zaal verlaten zonder financiële verplichting. De doorge winterde voetbal-toneelliefhebbers konden het restant van de strijd bij wonen tegen betaling van f 5 c.q. f 2.50 al naar gelang zij eretribune of mindere rangen bezetten. Herhaling De schouwburgdirectie zag dit ex periment niet alleen als een proef voor de werkelijke culturele belang stelling van de Bosschenaren, maar ook als een graadmeter voor de artis- tiek-sportieve prestaties van de to neelgroep „Centrum". Of nu die be langstelling of de prestaties beneden de verwachtingen zijn gebleven, zal voorlopig nog wel een raadsel blij ven dit is wat men noemt voer voor psychologen. Feit is, dat de or ganisatoren toch wel een hoger ren dement hadden verwacht, zowel wat het bezettingspercentage van de zaal als wat het aantal blijvertjes betreft. Deze laatste categorie toonde zich overigens begrijpelijk bijzonder ingenomen met de „wedstrijd". De schouwburgdirectie blijft ondanks al les veel voelen voor de herhaling van een dergelijk experiment. Kom, we gaan vlug naar huis, lijken de twee meisjes links op de foto tegen elkaar gezegd te héb ben. De wedstrijd ,gljax-Feijen- oord" heeft dit tweetal kennelijk niet weten te boeien. Universiteit van Leiden derde AMSTERDAM (ANP) De gemeen telijke universiteit van Am sterdam is bij de dinsdag en woens dag in de hoofdstad gehouden stu dentenkampioenschappen in diverse takken van sport het best tevoor schijn gekomen. De Gemeente lijke universiteit werd eerste in het algemeen klassement met 2217 pun ten voor Groningen (1929 pnt.), Lei den (1860 pnt.), Delft (1626 pnt.), Utrecht (1575 pnt.) en Nijmegen (1423 pnt). Leiden won het waterpo- lotoernooi en het degenschermen. Koersen op Duindigt WASSENAAR ('Eigen berichtgeving Drie vijfjarigen Felix, Fer- nandel en Fernanda D toonden gisteren op Duindigt hun grote capa citeiten. In de internationale dra verij nam Felix (v. d. Togt) spoedig de leiding van Don Ca/millo en Clare Williams over. Satan Hanover, die 40 meter aan de koppaarden moest geven, was snel gestart en bereikte met een felle tussensprint kort voor de bovenbocht de leidende Felix er I trachtte hem te overmeesteren. Deze gaf de Amerikaan echter geen schijn I van kans en zegevierde overtuigend in 1.24.3 km-tijd. Satan bleek ten leste iets teveel van zijn krachten te hebben gevergd en moest de twee de plaats nog prijsgeven aan een verrassende, sterk eindigende Beach comber. De oud-Derby-winnaar Femandel gaf in de Jungfrauprijs blijk van Voetbal De eerste wedstrijd tussen 1 FC Köln en Barcelona uit de halve finales van het Europese toernooi van de bekerwinnaars is woensdag in Keulen in een gelijkspel van 22 geëindigd. ADVERTENTIE Strijd om Leidse kadmintoiititel s LEIDEN Dit Paasweekeinde vinden in de Vijf Meihal de Leidse badmintonkampioenschappen plaats. Naast een A/B klasse voor ranglijst spelers en een C-klasse voor de ove rige gevorderde spelers heeft de wed- strydcomissie voor een nieuwtje gezorgd met het instellen van een C Il-klasse voor niet- competitiespe lers. Dat er voor het toernooi grote belangstelling bestaat blijkt wel uit de bijna 250 inschrijvingen. De speel tijden zijn: vnydagavond: 7.0011.00 uur; zaterdag: 12.0023.00 uur; zon dagmiddag: 1.006.00 uur. Manchester 11 op 23 april tegen AC Milan ZURICH (ANP) De Europese Voetbalunie (UEFA) heeft de data vastgesteld voor de wedstrijden, die AC Milan en Manchester United in de halve finales van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen I moeten spelen nadat de clubs het met elkaar niet eens hadden kun- nen worden. De eerste wedstrijd zal worden gespeeld op woensdag 23 april I in Milaan en de tweede wedstrijd j volgt op donderdag 15 mei in Man chester. Een eventuele beslissings wedstrijd zal op dinsdag 20 mei, acht dagen voor de finale in Ma drid dus, worden gespeeld in Brussel zijn uitstekend© conditie. Leerling Edwin Schwarz bracht de jonge j hengst voorzichtig maar doeltreffend van start, nam direct de leiding weerstond met opvallend gemak de aanvallen van zijn elf concurrenten en zorgde in 1.26.1 km-tyd voor een fraaie triomf van de Leiderdorpse stal Anjo. Fabiola Kitty (Gommans) verwees Elite Mac (Leo Lange) naar de derde plaats. Fernanda D (Guus Knij nen burg - van stal Leron, eveneens uit Leider dorp. zorgde voor de hattriok van de vijfjarigen. Van kop vertrokken, bleef de merrie steeds op de ere plaats en weerstond gedecideerd in 1.26.7 de slotaanrval van Flintstone V en E Mac. Opvallend was de verrichting van Favera (Louwersheimer) van de Leidse eigenaar J. Bos. Ondanks een I veel terrein kostende startfout werd de Axkit Holandia-dochter toch nog een eervolle derde achter de verras sende Gaston v. d. Lente en de fa voriet Danny Kaye. De Katwijkse eigenaar H. Schaart leek in de slotdraverij met Fuschia een goede kans op de zege te hebben. Energiek leidde hij het veld tot hal verwege de rechte lijn. Toen moest hij echter capituleren voor de favo rieten, van wie Goudplevier S in 1.25.3 zegevierde over Farm Lady. UITSLAGEN i Draverijen Jessicaprljs: 1 Hibma A (P. P R. Jongejan) (1.28.7). 2. Furie van Llk- tor. 3. Gert Jan. Toto wl. 1.50, pl. 1.30, 2.40, 1.80, koppel 4.20. cov. 5.80, trio 229.10. Jolly Jokerprljs; 1. Goldrose (J. Wa genaar jr.) (1.28.9), 2. Hlno Contessa, Hannibal. Toto wl. 3.80, pl. 1.30, 1.30 1,20, koppel 8.90, cov. 5.10. Johanna D-prlJs: 1. Gaston v d. Lente (J. Scholten) (1.26.7), 2. Danny Kaye, 3. Favera. Toto wl. 11.20. pl. 2.30, 1,60. 4.10, koppel 30.10, cov. 3.40. trio 480.50. Jupiter D-prljs: 1. Felix (M, L. v. d Togt) (1.24.3), 2. Beachcomber. 3. Sa tan Hanover. Toto wl. 1.70, pl. 1.50, 2.40, 1,20, koppel 9 40, cov. 13.20. Jerollmoprljs: 1 Fernanda D (A. T. Knijnenburg) (1.26.7). 2. Flintstone V 3. El Mac. Toto wl. 1.60. pl. 1.40, 1.40, 1.60, koppel 4.30, cov. 3.20, trio 36.90. Jlckyprijs: 1. Gunnar Dear (G. W. V. Eykelenborg) (1.28.-), 2. Gllla van Amstel, 3. Ecce van Akerendam. Toto wl. 2.-, pl. 1.30, 1.90, koppel 2.80, cov. 2.70. Jungfrau W-prijs: 1. Femandel (E. F. Schwarz) (1.26.1), 2. Fabiola Kitty, 3. Elite Mac. Toto wi. 3.70, pl. 2.-. 3.10, 2.40. koppel 6.40, cov. 6.40, trio 168.80. Justltiaprija; 1. Goudplevier S (S. A Hartman) (1.25.3), 2. Farm Lady. 3 Fuschia Toto wl. 1.40, pl. 1.20, 1.20. 2.-, koppel 4.20, cov. 2.60. De rennen: Phrolicprljs: 1. Sltta (F. Vandeuren) 2. Perhaps, 3. Pin Money. Toto wi. 2.10, pl. 1.10, 1.20, koppel 2.20, cov. 2.90. Sans Valeurpriis: 1. Persian Path S 'P. Perkins), 2. Unexpected. 3. Cornish Wind. Toto wi. 2 70. pl. 1.80, 1.40. kop pel 3.60. cov. 3.20. Totalisatoromzet 165.882.50 (Van onze rtv-medewerkster AMSTERDAM (GPD) „Nederland is geen muzi kaal land. We zijn er niet in opgevoed en we voeden er onze kinderen nog steeds niet in op. Bijna niemand is echt onmuzikaal en er moet toch altijd wel ergens een moge lijkheid zijn om daar op in te haken, maar dat wordt he laas te vaak verzuimd". Dit zijn een paar spijtig klin kende opmerkingen van me vrouw Johanna Beek. die sa men met haar echtgenoot in deze wéken het feit herdenkt, dat de Nederlandsche Con certdirectie J. Beek veertig jaar geleden iverd opgericht. Betrekkelijk kort na het be gin kwam mevrouw Beek als assistente werken op het im presariaat van de man die al kort daarop haar echtge noot zou worden en, zoals zij het zelf zegt: ,jk ben naar binnen gestapt en er nooit meer vandaan gekomen. We hebben altijd alles samen ge daan en doen dat nog met evenveel enthousiasme als in het begin". Het impresariaat, zo vindt mevrouw Van Beek, is een enorm interessant beroep, maar ook een beroep waarbij men geen moment de aandacht kan laten verslappen. „Je moet weten wat er te koop is, overal moet je je voelhorens uitsteken, nieuwe ka nalen graven. Je moet weten waar vandaan jong talent te ha len is, je moet de hele wereld af reizen, concoursen bezoeken, ho ren wie wie tot leerling heeft. Gelukkig beginnen de orkesten zich tegenwoordig veel meer open te stellen voor jong talent. Moest je vroeger een enorme ge vestigde naam hebben om bij voorbeeld met het Concertge bouworkest te mogen spelen, die toestand begint nu gelukkig sterk te verbeteren. Jongeren krijgen meer kans en vooral het Kunstmaandorkest heeft een hoop goeds gedaan op dit ter rein. Er is nu veel medewerking, mits je als impresariaat volledig achter je mensen staat". Het muziekleven in het alge meen hier in Nederland, geeft mevrouw Beek dan wel niet vol op reden tot juichen, ontevreden is ze aan de andere kant toch ook niet. Wel ontevreden is ze over de muzikale opvoeding van de jeugd, in en buiten school. Jeugdconcerten zijn prachtig, maar 25e behoren volgens mevr. Beek niet na schooltijd, maar tijdens de schooluren, als onder deel van het lesrooster, gehou den te worden. En dan niet een willekeurige hap klassieke mu ziek, maar iets dat aangepast is aan de smaak van de jeugdige luisteraars. Bespeelt zij, die altijd omge ven is met musici van wereldfor maat. zelf een instrument? „Ik zou graag een goede stem gehad willen hebben maar die heb ik nou eenmaal niet. Voor de rest: ik zou niet durven ik hoor het zo vaak zo perfect. Ik heb ook te weinig tijd gehad om ooit een actieve muziekstudie ter hand te nemen, ik heb bijna geen privé- leven gehad. Daarom ben ik zo blij dat mijn man en ik dit altijd samen hebben gedaan: dan zie je elkaar tenminste geregeld". Welke artiesten in de loop van deze veertig jaren al vertegen woordigd zijn door de heer en mevrouw Beek, is haast niet meer op te noemen. .Laat ik het zo stellen: er is geen grote klassieke artiest die we niet ver tegenwoordigen of vertegen woordigd hebben. We zijn het eerste en het enige impresariaat dat kunstenaars van achter het ijzeren gordijn heeft weggehaald. Oistrach hebben wij in 1937 al naar Nederland gehaald. Dat was zijn eerste concert buiten Rusland. Rusland Is trouwens een land vol met talent op muzi kaal gebied. Japan en Korea ook, vooral op het gebied van de vio listen. De concurrentie onder de artiesten is enorm groot, want er zijn tegenwoordig haast geen afstanden meer. Als het moet kun je in één dag van Japan hier zijn. Die concurrentie is goed goed voor het peil." Een verzuchting: „Het leven van een impresario is zo veel ingewikkelder geworden in ver gelijking met de vooroorlogse ja ren. Neem bijvoorbeeld de aow- aftrek voor kunstenaars, waar die dan ook vandaan komen. Die bepaling was er ineens, van de ene dag op de andere. En dat terwijl je de mensen soms an derhalf jaar van tevoren had gecontracteerd. Waarom moet een solist loonbelasting en aow betalen? Hij is toch niet in loon dienst? Hij is een zelfstandig persoon. Dat zijn onze grote kop zorgen vanaf 1 januari. Maar over die hele financiële affaire is het laatste woord voorlopig nog niet gezegd", belooft ze. Op 29 maart gaf de Neder landsche Concertdirectie J. Beek in het Amsterdamse Concertge bouw een verjaardagsconcert, waarbij vele prominenten uit de muziekwereld tot de genodigden behoorden. Op dat concert stel den zij hun leerlingen voor als de sterren van de toekomst. De NCRV-tv heeft gedeelten uit dit concert gefilmd en zal deze mor gen om 20.20 uur uitzenden. Okker aan enkel Leidse Schaakbond geblesseerd JOHANNESBURG (ANP) Tom Okker was één van de vier geplaatste spelers en speelsters, die woensdag tijdens de open Zuidafrikaanse ten niskampioenschappen een bezoek brachten aan de dokter. De Neder lander heeft last van een enkelbles sure. Evenals Rod Laver, die zich on der medische behandeling stelde we gens een „tenniselleboog" werd hij door de dokter in staat geacht om te spelen. Het meespelen van Billie Jean King en Rosemary Casals is minder zeker, zy schynen griep te hebben. Voetbal Ondanks de 20 ne derlaag, die Glasgow Rangers woens dagavond in Bilbao tegen Atletico Bilbao leed, heeft de Schotse club zich geplaatst voor de halve fi nales van het toernooi om de Jaar beursbeker. Daarin zal Glagow Ran gers uitkomen tegen Newcastle Uni ted. Glasgow Rangers won de eerste ontmoeting tegen Atletico Bilbao met 4—1. LEIDEN Geheel volgens de verwachtingen gaan LSG III en Phi- lidor III de plaatsen innemen van Boskoop I en Bodegraven I, die uit de eerste klasse zyn gedregadeerd. LSG III behaalde het kampioen schap in de Tweede Klasse A, om dat het zelf zeer ruim van Voor schoten n won (7-3), terwyi concur rent Philidor IV, dat met dezelfde cufers van Leithen II moest winnen om de titel te behalen, zelfs met 6-4 verloor. Deze laatste wedstryd, die aanvankebjk was afgebroken by de stand 2-2, werd niet eens geheel uitgespeeld. Drie spelers van Phili dor IV moesten, tezelfdertyd dat de wedstrüd werd voortgezet Let der de tiental behulpzaam zyn by het behalen van de titel in de Tweede Zilveren Molentoernooi BERLIJN (ANP) De Berlynse zesdaagse is gewonnen door het Westberlynse koppel Wolfgang Schulze/Horst Oldenburg. Het Duit se tweetal maakte samen met Peter Post en Patrick Sercu negen minu ten voor tyd hun ronde achterstand goed op Klaus Bugdahl en Sigi Renz. De eindstand is: 1. Schulze/Olden- burg (Wdl.) 368 pnt., 2. Post (Ned./ Sercu (Bel.) 248 pnt., 3. Bugdahl/ Renz (Wdl.) 137 pnt. Op een ronde: Kemper (Wdl./Daler (Tsj.) 178 pnt. Wielrennen Goesta Petterson heeft de derde etappe van de Ronde van Annaba, een rit over 188 kilo meter, gewonnen. Bart Solaro werd met een achterstand van ruim an derhalve minuut derde. LONDEN (ANP) „World Cup Willie" is afgedankt. Het met de Union Jack de Britse vlag getooide leeuwtje, dat als mascotte diende voor het Engelse elftal tydens het we reldkampioenschap voetbal 1966 in Londen, wordt vervangen door een levende buldog. De twee jaar oude hond werd dins dag overhandigd aan coach Sir Alf Ramsey. Hy werd dade- lyk gekozen tot mascotte voor het wereldkampioenschap 1970 ln Mexico. De buldog, genaamd Winston, die voor 2000 pond (ongeveer 17.000 gulden) is verzekerd, zal een maand voor het begin van de titelstrijd naar Mexico vertrekken. Het dier heeft die tyd nodig om te accli matiseren. LEIDEN Lugdunum heeft de eerste ronde in de stryd om de Zil veren Molen niet overleefd. De Lei- denaars demonstreerden gisteravond tegen de Utrechtse tweedeklasser UW, tydens een matig bezochte wedstryd op het LFC-terrein, dat zij het nemen van strafschoppen nog niet onder de knie hebben. Eerst miste miste Wim de Roo in de laat ste minuten van de verlenging de kans zyn ploeg van elf meter naai de volgende ronde te schieten; vervol gens slaagden Cees de Cler en op nieuw Wim de Roo er tydens het strafschoppenfestyn na afloop van de verlenging niet in de uitstekende doelman Lavet te passeren. Het begon allemaal zo mooi voor de groenwitten. Met een fanatieke Hans van der Starp in .de spits (Henk de Cler en Cees Vermond wa ren elk een plaatsje naar achteren geschoven) stoomden de kikkers gre tig het roodwitte doelgebied binnen Byna had Van der Starp succes met een solo-actie, maar zyn zachte schot was een prooi voor de Utrecht se goalie. Lugdunum bleef geduren de de hele eerste helft sterker. Toch leverde het overwicht weinig ren dement op want de Leiden aars sloe gen met hun individuele acties weer danig op hol .Bovendien was het middenveld met een trage Henk de Cler en een onopvallende Wim de Roo zwak bezet. UW beperkte zich tot uitvallen waar de Leidse achter hoede met een Leo Redel. die sterk Ingrijpen met momenten van onbe- grijpeiyke nonchalance afwisselde, de nodige moeite mee had. Gescoord werd er niet voor de rust. I De stryd liep scheidsrechter Mooy- man in de tweede helft wat uit de hand. Hy liet teveel overtredingen over z'n kant gaan waardoor de stem ming in het veld merkbaar verslech terde. Van goed voetbal viel nauwe- ïyks meer te genieten en het einde kwam met een 0-0 stand. Die stand maakte een verlenging noodzakelyk. Ook in de verlenging bleek het maken van doelpunten een onover- komeüjke moeilykheid. Enkele minu ten voor het einde ging Hans van der Starp, die zich gedurende de wedstryd te pas en te onpas liet val len. languit in het Utrechtse straf schopgebied. Scheidsrechter Mooy- man zag er een strafschop in. De anders zo trefzekere Wim de Roo schoot echter naast. Voetbal In de eerste divisie van de Engelse league zyn woensdag avond twee wedstryden gespeeld. De uitslagen zyn:Manchester United- United—West Bromwich Albion 21. Tottenham HotspurNewcastle Uni ted 0—1. Klasse B. Overigens zou, gezien de stand van deze hangpartyen, de bi- tel toch by LSG ni terecht gekomen zyn. LSG III, het enige ongeslagen team in deze klasse, dus de verdien de kampioen. Eindstand van Tweede Klasse A: 1. L5G III 6-10-36, 2. Leithen II 6-9-3 3. Leiderdorp 1 6-8-35. 4. Philidor IV 6-8-33 4, 5. Vschoten II 6-5-29. 6. Al phen n 6-2-25, 7. Revanche 6-0-20*4. Beslissingen In de tweede klaase B had Phili dor III, ondanks vyf invallers, geen moeite met LSG IV (73), dat zich hierdoor zag degraderen. Philidor III heeft het kampioen schap behaald zonder puntenverlies. Doordat té vaak invallers moesten worden opgesteld (gemiddeld drie per wedstryd) is de ploeg in sommige wedstryden (tegen Leithe I b.v.) no deloos in moeilykheden geweest, Katwyk I handhaafde zich op de tweede plaats door een regelmatige zege op Philidor V (73), dat niet temin een redelyk debuut in de twee de klasse heeft gemaakt. Leithen I bleek veel te sterk voor het -al ge degradeerde Noordwyk II (91). De Leithenaren hebben na hun zwakke start enkel grote zeges geboekt. Eindstand: 1. Philidor III 6—12— 39; 2. Katwyk I 6—10—39; 3. Leithen I 6—8—37; 4. Rynsburg 6—6—30; 5. Philidor V 6-4—27*4; 6. LSG IV j 6—2—204; 7. Noordwyk II 6—0—174 Ook in de derde klassen zyn nu alle beslissingen gevallen. Naast Katwyk II en VTL, die zich reeds eerder kampioen konden noemen, be haalden Bodegraven H en Voorhout I de titel met recht op promotie. I Bodegraven n werd kampioen in de derde klasse A door een ruime ze- I ge op AlphenlII (73). Concurrent Koudekerk dat met 944 van Bos- I koop II moest winnen om de Bode- I gravers van de titel af te houden, j kwam niet verder dan een gelijk spel, waardoor Bodegraven II zelfs nog „afgetekend" de eerste plaats I bezet. Eindstand: 1. Bodegraven II 6— 1036: 2. Koudekerk 6—9—32; 3. Boskoop II 63284; 4. Alphen Hl 6—2—23 Voorhout I heeft na een enerve rende competitie tenslotte de buit binnengehaald in de derde klasse D. De Voorhouters wonnen ruim hun laatste match tegen Leithe IV (7 3) en passeerden daardoor Sassen- heim II, dat machteloos moest toe zien. Zwarte Pion kwam op de der de plaats door zyn laatste wedstryd van V'schoten IV te winnen (74— 24). Eindstand: 1. Voorhout I 812— 484, 2. Sassenheim II 81143. 3. Zwarte Pion 89414; 4. Leythen IV 8—8 434, 5. Voorschoten IV 8 023 4.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25