Stroom gastarbeiders illegaal over grens Ambonezen uit woning gezet Roofoverval op slijterij Polak weigert goedkeuring FUSIEPROBLEMEN BIJ DE COOP COC in beroep bij de Kroon Koning van de rosse buurt voor rechter Dagelijks worden Turken en Marokkanen tegengehouden of het land uitgezet HOOFDPIJN? x WITTE KRUIS Verplichte autokeuring komt pas over enkele jaren l oorlichting intensiveren Deurwaarder krijgt klap UW WIJNHANDEL NIEPOTH'S WIJNKELDER DE WIJNKELDER PAUSKEUZE WOENSDAG 2 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 KERKRADE (GPD) Vreemdelingenpolitie en Koninklijke Marechaussee hebben de afgelopen tien dagen niet minder dan 68 Turken en Marokkanen, die illegaal de grens probeerden over te komen, tegengehouden of het land uitgezet. De stroom illegale gastarbeiders begint een obsessie te worden voor de grensbewakers. Ondanks langdurige verhoren heb- stelling na een lange vergeefse reis ben marechaussee of politie nog niet kunnen achterhalen wat de Marok kanen en Turken naar Nederland dryft. Wanneer de illegale grans- passanten in de gaten krijgen dat ze verhoord worden, klapt hun mond dicht en verstaan ze zelfs geen Turks meer. Uit de onderzoeken is wel komen vast te staan dat de Turken recht streeks uit hun geboorteland komen en via Bulgarije en Duitsland hun weg naar Nederland zoeken. Het betreft in de meeste gevallen geen gastarbeiders, die ma enkele maanden of jaren „zwart werk" in Essen. Düsseldorf of Keulen hun geluk in Nederland willen beproeven. Het is niet onmogelijk, dat ronse laars him activiteiten in het oosten vergroot hebben. Het is echter zeer moeilijk te be wijzen dat de stroom illegale gastar beiders door ronselaars gestuurd worden. De justitie houdt wel ern stig rekening met de mogelijkheid. Vraag is of de ronselaars door Ne derlandse bedrijven betaald worden. Zonder de vraag officieel te beant woorden laten politie en marechaus see doorschemeren die mogelijkheid niet onwaarschijnlijk te vinden. „Ik neb persoonlijk groot mede lijden met de Turken en Marokka nen die illegaal de grens proberen over te komen. Het zijn stakkers, die meestal hun hele hebben en hou den hebben verkocht om de reis naar Nederland te betalen of die het reisgeld hebben geleend. Ik moet ze de toegang tot Nederland weigeren" zegt adjudant J. H. Jeurissen, briga decommandant van de Koninklijke Marechaussee in Vaals. In een week tijd hield de mare chaussee in Vaals 42 Turken en Ma rokkanen. Dat gebeurde niet altijd zonder moeilijkheden. Afgelopen week heeft de marechaussee samen met de Rijkspolitie in Vaals drie-en-een- half uur gezocht naar een Marok kaan, die illegaal Nederland was bin nengekomen. Alle wijken van Vaals werden in tensief doorzocht en uitgekamd. De man werd tenslotte blauw van de kou aangetroffen. Overmand door woede en fceleur- ADVERTENTIE Weg pijn Want helpt (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. In Arnhem is gisteren de zelfbedieningswinkel in ,,Het Dorp" officieel geopend. Onmiddellijk waren er en thousiaste kopers, zoals op de foto Jan Faber uit Fries land. De Dorp-s-winkel is voorzien van alle gemakken voor de lichamelijk gehandi capten. passant die de toegang tot Neder land geweigerd wordt, stelt de ma rechaussee een uitvoerig rapport sa men. De politie kan later dus altijd vaststellen met een illegale gastar beider te doen te hebben. Elke Turk die illegaal Nederland is binnengekomen en die naar Duits land of België uitgezet kan worden, kost de Nederlandse staat gemid deld 750 gulden. Het ticket voor een enkele reis AmsterdamInstanbul kost f 565. Daarbij komen dan nog verblijfkosten en wat zakgeld. In feite heeft de politie en mare chaussee de Nederlandse staat de De Heerlense gemeentepolitie afgelopen tien dagen een uitgave hield enkele dagen geleden drie Tur- van f 45.000 bespaard, door zestig il- ken aan die bij Venlo aan de grens legale grenspassanten terug te stu- waren geweigerd. Over elke grens- ren. Wanneer een Turk of Marok- proberen veel illegale gastarbeiders een vechtlustige houding aan te ne men. Na hun uitzetting uit Neder- lan proberen ze opnieuw de grens over te komen bij Kerkrade, Roer mond of Venlo, veelal niet zonder Eis 2 jaar en 3 maanden ARNHEM (GPD; Om zowel de verdachte als zjjn omgeving de Arnhemse rosse buurt van het Spij kerkwartier duidelijk te maken, dat gewelddaden niet kunnen worden geduld, eiste de officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. F. O. Leusink gisteren tegen een 24-jarige loonslager uit Arnhem en aldaar be kend als de „koning van de rosse buurt", twee jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek wegens bedreiging met een pistool en mis handeling en twee maanden onvoor waardelijk voor het gebruik van een schietwapen. In het laatste geval op 9 okto ber van het vorige jaar werd een kelner gewond: De man kreeg een schot hagel in het gezicht toen ver dachte door de ruiten van zijn wo ning vuurde. De loonslager hoorde verschrikkelijk op van die eis: „Eén jaar was al veel geweest en nu twee jaar en drie maanden het spijt me dat dit allemaal is gebeurd", stamelde hij. Aanleiding tot de AMSTERDAM (ANP) De wette lijke verplichting tot het periodiek doen keuren van motorvoertuigen op veiligheidsaspecten, die door het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat wordt voorbereid, zal niet gelden tenminste dat is de bedoeling voor voertuigen, die minstens met dezelfde frequentie als voor de keu ring zal worden omschreven, een onderhoudsbeurt hebben ondergaan, uitgevoerd door een hiertoe erkend bedrijf volgens goedgekeurde nor men. Dit zei minister Bakker van Ver keer en Waterstaat, gisteren in het RAI-congrescentrum in Amsterdam bij de opening van de 12de verkeers technische leergang van de ANWB. De minister merkte op, dat invoe-, ring van de wet nog wel een aantal jaren zal duren. De verplichte keu ring zal in de eerste plaats van kracht worden voor voertuigen van 10 jaar en ouder( over enkele jaren al gauw zo'n 350.000). Geleidelijk zal de keuring zich ook gaan uitbreiden tot de jongere voertuigen. schieterlj was de bekogeling van het huis van verdachte met eieren en tomaten. In ambtelijke termen uit gedrukt: met biologisch uitspatbare voorwerpen. Dit allemaal omdat de vrouw die verdachte pas een dag in huis had de vorige had hij de laan uitgestuurd onder de prijs werkte. De klandizie die ze op een gegeven moment kreeg was de bekende drup pel die de emmer deed overlopen. Toen daarna een steen door een ruit van zijn woning suisde had ver dachte zijn jachtgeweer onder het bed gepakt en was hij ermee aan het schieten gegaan op de ruiten van de woning van N. Een keer of vijf- zes; had hij gevuurd. Bij het laatste schot had N., die een paar schoten met een pistool had gelost nog even om de hoek van de deur gekeken. De hagél trof hem in het gezicht. De verwondingen lieten zich ernstig aanzien, maar N. herstelde geheel. kaan de grens heeft weten te pas seren en hij wordt even later in de kraag gegrepen, dan kan hij In vijf ennegentig van de honderd gevallen uitgezet worden omdat uit bus- of treinkaartjes te bewijzen is dat de man uit Duitsland komt. Dat er ronselaars in Turkije aan het werk zijn zou afgeleid kunnen worden uit het feit, dat Turken zich bij de grens aandienen als toe rist. Ze hebben precies het toegesta ne maximumbedrag van achthon derd D. mark bij zich. Ze vallen echter door de mand, wanneer hun bagage doorzocht wordt, die in veel gevallen uit werk kleding blijkt te bestaan. De Turken zijn op de hoogte van het feit, dat ze drie maanden als toerist in Neder land mogen verblijven, zonder dat ze in het bezit hoeven te zijn van een vergunning tot voorlopig ver blijf. Wanneer de marechaussee ervan overtuigd is dat de man „als toerist in Nederland gaat werken" wordt hem zonder pardon de toegang tot Nederland ontzegd. (ADVERTENTIE) NVSH-voorzitter DEN HAAG (GPD) Het nieu we hoofdbestuur van de NVSH zal in zijn beleid het accent leggen op de seksuele voorlichting. Wij zullen het hiermee zo druk hebben, dat er geen tijd overblijft voor structuurhervor mingen. Dit heeft de nieuwe voorzit ter van NVSH, dr. G. J. Smit, gis teren meegedeeld. Onderwerpen die de bijzondere aandacht zullen krijgen zijn: abor tus, voorlichting op scholen, het be schikbaar stellen vaai voorbehoeds middelen voor jongeren beneden 18 jaar en het op gang brengen van het gesprek over andere samenle vingsvormen dan het huwelijk. De heer Smit deelde mee, dat in november de NVSH een studiecon gres zal houden over de .staat als ze denmeester". Voor dit congres zullen om. rechterlijke macht, politie en Kamerleden worden uitgenodigd. Het is noodzakelijk, dat Nederland een vrijer standpunt inneemt ten aan zien van de seksualiteit en de voor lichting hierover, aldus dr. Smit. Politie en een deurwaarder keken gisteren toe hoe het Am- bonese gezin Latuperissa uit zijn woning werd gezet in het Gro ningse Foxhol. Tragisch De vader van een 19- Jarig meisje uit West-Duitsland, die naar Engeland was gevlogen om zijn dochter een voorgenomen huwe lijk uit het hoofd te praten, is giste ren bij een auto-ongeluk in Glasgow om het leven gekomen. Dochter en vriend stemden erin toe naar huis terug te keren, maai- op de terug weg raakte de auto. waarin het drie tal zat bij een verkeersongeluk be trokken. Daarbij werd de vader op slag gedood. Dochter en vriend zijn met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. GRONINGEN (ANP) Onder toezicht van politiemensen uit Hoo- gezand en Veendam en onder super visie van de Zuidbroekster deur waarder E. Veenstra, is gistermid dag het uit veertien personen (echt paar plus twaalf kinderen) bestaan de Ambonese gezin Latuperissa. uit hun woning in het Groningse dorp Bestuur neemt ontslag (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) Op 2 mei zullen de zestien regionale coöpera ties die lid zijn van de „centrale van de verbruikscoöperaties" een nieuw bestuur moeten kiezen. Direc tie en commissarissen hebben van wege een ernstig meningsverschil in enkele essentiële beleidsvraagstukken geen overeenstemming kunnen berei ken. De meningen o<ver deze vraagstuk ken bleken zo ver uit elkaar te lig gen. dat men het niet langer verant woord vond om als bestuur in deze vorm aan te blijven. De problemen schijnen vooral te liggen in de samenvoeging van gro te rendabele en kleine minder renda bele coöperaties. Het plan tot fusie Levendaal 166b - Tel. 22717 - Leiden Prinsessekade 5. tel: 23538 - Leiden is al eerder verworpen door de zes tien aangesloten leden. Enkele grote coöperaties zijn niet van plan op te gaan in een combi natie met kleinere leden. Een com missie heeft onlangs een volledige fu sie aanbevolen voor de zestien leden, om de COOP voldoende levensvat baarheid te geven en sterk genoeg te maken om een redelijke concurren tiepositie in te nemen ten opzichte van de andere grootwinkelbedrijven. De omzetten van de coöperaties zijn nogal erg verschillend en lopen uit een van rond vfjf miljoen tot meer dan dertig miljoen gulden. In enkele gebieden in Nederland neemt de COOP een bijzonder sterke positie in. Andere coöperaties m .reten een zware strfjd leveren in de concurrentieslag. De scherpe concurrentie heeft al enkele kleinere cooperatieslag. De scherpe concurrentie heeft al enkele kleinere coöperaties sinds 1947 ge dwongen op te gaan in grotere. Foxhol gezet. Het gezin heeft bij buurtbewoners onderdak gevonden. Tijdens de ontruiming deed zich slechts een incident voor, waarvan de deurwaarder het slachtoffer werd: hij kreeg een klap op zijn hoofd. Daarbij bleef het. In de buurt van de betrokken woning is de Hoo- gezandse politie blijven patrouilleren. Aanleiding tot de ontruiming was de gelasting van de landsadvocaat, nadat het gezin had geweigerd huur te betalen. Verwacht wordt dat bin nenkort nog enkele andere gezinnen in Foxhol de weg van de Latuperis sa's zullen volgen. Jarenlang hebben deze gezinnen strijd gevoerd bij de rechtbanken te Arnhem en Groningen, alsmede by de gerechtshoven in Leeuwarden en Arnhem over de vraag, of de Staat der Nederlanden huur mocht vragen voor de aan de Ambonezen toegewe zen woningen. Deze Ambonezen beroepen zich er namelijk op, dat de Nederlandse re gering achttien jaar geleden vrye huisvesting aanbood, totdat men weer naar Ambon zou vertrekken. Enkele jaren geleden werd beslist, dat men wel degeiyk huur zal moe ten betalen. Seth Gaai kema op tournee SCHIPHOL (ANP) Seth Gaai- kema is met pianist Henk van Dijk voor een tournee van ruim 2 maan den, waarbij voorstellingen voor Ne derlandse verenigingen worden gege ven naar Amerika vertrokken. De cabaretier zal achtereenvolgens op treden in San Fransisco, Canada, New York, diverse eilanden van de Nederlandse Antillen, Venezuela, Pa ramaribo en Brazilië. Pianist Roelof Stalknecht, die hem in Nederland voortdurend heeft begeleid, bevindt zich op vakantie in de Ardennen. AMSTERDAM (ANP) Vier jon gelui hebben gistermiddag omstreeks half vier een brutale roofoverval ge pleegd op het filiaal van de slijterij Richters in de Rijnstraat in Am sterdam. Hun buit bedroeg circa 300 gulden. De overval gebeulde op het mo ment dat de filiaalchef alleen in de winkel was. Terwijl 2 van de kna pen, wier leeftijd op 18 k 23 jaar wordt geschat, voor de zaak bleven wach ten, stapten de anderen naar bin nen. Een van hen, vermoedelijk de oudste, hield de filiaalchef met een pistool in bedwang, de ander leegde onderwyi de kassa. Nadat zy de man met een touw de handen op de rug hadden gebon den, namen zij de vlucht. Een loopjongen, die zich in het kantoortje achter de winkel bevond, werd door de rovers niet opgemerkt. De jongen heeft nog getracht de politie te bellen, maar is daarin ver- moedelyk door de zenuwen niet ge slaagd. De filiaalchef wist zich met zijn hulp snel te bevrijden en is zijn be lagers nog op straat nagelopen. Twee van de overvallers zouden zich lopend uit de voeten hebben ge maakt, terwyi de beide anderen met een auto vluchtten. Volgens de politie bleek uit de reacties van getuigen dat zy dach ten met een 1-aprilmop te maken te hebben. Zij zouden daarom weinig aandacht aan het gebeurde hebben besteed. Vermiste Belgen zijn verdronken KORTGENE (GPD) De Ryks- j politie te water heeft gistermiddag uit het water van het Veerse Meer de stoffeiyke overschotten geborgen van twee sinds zondag vermiste Bel gische jonge mensen. By identificatie bleken het te zyn een 30-jarige onderwijzeres uit Brus sel en een 23-jarige student uit de stad Luxemburg, die in Brussel stu deerde. Zij maakten deel uit van een groep van 32 Jonge Belgen, die zon dag met een in Veere gehuurde zeil boot op het Veerse Meer in moeilijk heden raakten. Sinds zondag werden drie deelnemers aan de tocht ver mist. Nu wordt nog gezocht naar de 26- jarige ir. Guy Dozot uit Nivelles. Zy maakten deel uit van de Brusselse organisatie Loisirs des Jeunes (vrye- tydsbesteding voor jongeren). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD. ANP) Minister Polak (Justitie) heeft het verzoek van de Nederlandse vereniging van homofielen (COC) om koninklijke goedkeuring, nu ook formeel afgewezen. Het betreffende Koninklijk besluit is inmiddels verschenen. De minister heeft in een brief aan de beide Kamers laten weten tot deze beslissing te zijn gekomen „op gronden ontleend aan het algemeen belang". Hij zei, gisteravond in de Eerste Kamer, het be sluit echter met tegenzin te hebben genomen. De kwestie kwam gisteravond in de senaat aan de orde by de behan deling van de begroting van de mi nister. Daarby wees mr. Polak de gedachte van dr. Brongersma (PvdA) dat hier zelfs de schyn van discriminatie niet vermeden, ver ontwaardigd van de hand. Erken ning van een vereniging, die buitenechteiyke contacten bevordert, druist volgens hem in tegen het be- ginsel in het oude, zowel als het nieuwe Burgerlyk Wetboek, dat echtgenoten elkander trouw ver- I schuldigd zyn. De minister erkende dat dit begin- sel in de hedendaagse maatschappil I wat aan het wankelen begint te ra ken. Hy merkte op dat vooral som- j mige weekbladen het beginsel duide- ltfk aan hun laars lappen. „Ik weet niet hoe de zeden zich verder zullen ontwikkelen, aldus mr. Polak, maar als minister kon en mocht ik niet anders handelen". Niet zyn persoonlyke opvattingen over wat onder algemeen belang moet worden verstaan, liggen aan het besluit ten grondslag, maar de beginselen in de wetgeving en de heersende maatschappelijke opvat tingen. Dat de minister geen goedkeuring wilde verlenen, was bij de behande ling van de begroting in de Tweede Kamer al duidelyk geworden. De Eerste Kamer volgde de minis ter gisteren in meerderheid in zyn opvatting dat geen onderscheid kan worden gemaakt tussen verenigingen die heteroseksuele contacten tussen gehuwden bevorderen en het COC. Alleen dr. Brongersma meende dat de homofielen vaak in een huweiyk worden gedreven dat helemaal geen huweiyk is. Hy vond dat homosek suelen daarom niet op een lyn met heteroseksuelen mogen worden ge steld. Vier raadsleden in brief aan mr. Klaasesz „BURGEMEESTER VAN BENTHUIZEN MET BEREID TOT COLLEGIAAL SAMENWERKEN" BENTHUIZEN —De vier leden van de gemeenteraad van Benthui zen. onder wie de belde wethouders D van Soest en A. van Noort, heb ben vandaag schriftelijk de bemid deling van de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland mr. J. Klaa sesz gevraagd, omdat zij vrezen, dat „de eisen aan een goed bestuur te stellen in gevaar zyn gebracht" in j hun gemeente. Zij vragen de com- j missaris te bemiddelen „teneinde te I bereiken, dat de voorzitter van de gemeenteraad zijn neutrale positie weer in zal nemen." De beide wethouders zyn op 7 fe bruari j.l. in hun functie gekozen, nadat de wethouders R. Zonneveld en J. van der Eijk waren afgetreden toen er tussen het college van B. en W. en de gemeenteraad een conflict was ontstaan over de in een nota ontwikkelde visie op de toekomstige ontwikkeling van Benthuizen. De beide nieuwe wethouders schryven de commissaris, dat zy zich zien geconfronteerd met „een steeds opnieuw aan het licht tredend gebrek aan bereidwilligheid by de voorzitter van het college tot een collegiaal en constructief samenwer ken by het vervullen van hun taak.'* Burgemeester I. J. P. Keyzer. die wy naar aanleiding van dit schryven om commentaar vroegen, verklaar de, dat hy dit hangende het onder zoek door de commissaris der Ko ningin, mr. J. Klaasesz, niet kon ge ven. In beroep Hy had bovendien geen afschrift ontvangen van het schryven van de vier raadsleden, zodat hjj niet op de hoogte was van de inhoud van de brief. De Nederlandse vereniging van homofielen COC zegt in een verkla ring, uitgegeven naar aanleiding van de haar geweigerde erkenning als rechtspersoon, dat zy deze wei gering ten zeerste betreurt en hier tegen by de Raad van State in be roep zal gaan. „Ten eerste vrezen wy" aldus de vereniging, „dat deze afwyzing de emancipatie en integratie van de ho mofielen in onze samenleving zal schaden, ondanks het feit dat in ver gelijking met de motivering in 1963 enige vooruitgang is geboekt". VATICAANSTAD (AP) Uit ge zaghebbende Vaticaanse bron ver neemt het persbureau Agenzia Italia dat de Paus binnenkort wijzigingen by de verkiezing van een Paus zal bekendmaken. De laatste tyd is er by de Paus op aangedrongen, dat de voorzitters van alle nationale bisschoppenconferenties en alle pa triarchen van de oosterse ritus teza men met de kardinalen de Pauj zouden kiezen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7