SPORTIEF, RECHT DOOR ZEE EN ONVERMOEIBAAR Marine helikopter bij Haagse Schouw omlaag getuimeld PILGKIMFATHERS - JAAR IN LEIDEN LEKKER BROOD ™loem Deel van Oude Vest krijgt parkeerstrook Mijnheer de L il B.en W. tot bewoners: tuinen onderhouden! Professor Vos naar Japan Tal va n festi viteiten Grote klaverjasavond in de Stad Rome Nieuwe kademuur en rund Kerkelijk Leven WOENSDAG 2 APRIL 1969 PAGINA 8 'j Mej. A. Hienistra 40 jaar bij Eerste Leidse Schoolvereniging LEIDEN Een Agusta Bell- helikopter van de Koninklijke Marine is gistermiddag bij een oefenvlucht rond de basis Val kenburg van 500 voet vlieghoog te naar beneden getuimeld en onzacht in een weiland terecht gekomen. Het toestel kwam neer bij de Haagse Schouw op nog geen 200 meter van de rijks weg Den Haag-Amsterdam op grondgebied van Valkenburg. De ooi-zaak van de noodlan ding ligt in een technische sto ring aan de staartrotor. waar door de wentelwiek onbestuur baar werd. Van de 3 inzitten den, de luitenant ter-zee K. H. Versteeg, de luitenant-ter- zee o.c. K.Jurriëns en de kor poraal-vliegtuigmaker B. Hijne- kamp uit Wassenaar, liep alleen de laatstgenoemde lichte ver wondingen op De andere twee bleven op miraculeuze wijze on gedeerd. Zij zijn vanmorgen nor maal aan 't werk gegaan. De neergestorte machine is netjes op zifn buik naast een polder sloot neergekomen, en zag er nog redelijk intact uit. (foto LD/Holvast) Miljoeneiiwerken voor NEM LEIDEN De NV. Nederlandsohe Electrolasch Maatschappij te Leiden behorende tot de Hollandsche Beton Groep, ontving het eerste kwartaal verscheidene grote opdrachten, waar door een belangrijke stijging van het orderbestand werd verkregen. Tot de verschillende miljoenenpro jecten, die werden verkregen, beho ren: Een complete zoutindampinstallatie voor een zoutfabriek te Stade bij Hamburg. De zoutindampinstallatie bestaat uit vijf indampers met in gebouwde verhitters. De grootste zoutindampinstallatie ter wereld voor de Kon Neder landse Zoutindrustrie te Hengelo, be staande uit vier indampers met af zonderlijke omloopverhitters. Pijpleidingen voor de eenheden 6 en 7 van de Amer Centrale te Geer- truidenberg. De montage van een chemi sche fabriek voor de Nederlandse Cyanamid Maatschappij in de Bot lek. Voorts boekte de N.E.M. als ex portorder een vinasse-ketel volgens N.E.M.-ontwerp voor een alkoholfa- briek in Tsjeohoslowakije. De ketelafdeling van de N.E.M. ontving van de Provinciale Gelder- sche Elektriciteits-Maatschappij op dracht voor de levering van twee „steamrack" stoomketels. Romeinse vesting LEIDEN Over een onderwerp waaraan WÜ meermalen in het LD de aandacht hebben geschonken, na melijk de opgraving van een Ro meinse vesting bij Zwammerdam, heeft prof. dr. W. Glasbergen giste ren in het Rijksmuseum van Oudhe den een lezing gehouden. Het onder zoek is nu voorlopig stopgezet om de verkregen resultaten te bestude ren en te overwegen wat nu gedaan moet worden. Een keuze die niet ge makkelijk is, aldus prof. Glasbergen, als men voor een terrein staat waar iedere vierkante meter nieuwe resul- ten belooft. Eervol ontslag notaris Jongsma Lelden Op zijn verzoek is aan notaris W. S. Jongsma (65) eervol ontslag verleend. Notaris Jongsma die in 1943 de overleden notaris mr. H. M. A. Coebergh opvolgde, was aan het kan toor van mr. Coebergh reeds sinds 1930 als kandidaat-notaris verbon den. In de plaats van notaris Jongs ma is bij K.B. benoemd de heer J. van Ameyden, kandidaat-notaris in Leiden en thans verbonden aan het notariskantoor- Scheltens (voorheen Van Eek) aan de Breestraat. Afscheid deken W. P. M. Haring LEIDEN In verband met het aanstaand emeritaat van deken W. P. M. Haring wordt op vrijdag 11 april in de foyer van de Stadsge hoorzaal voor burgerlijke en kerke lijke autoriteiten een bijeenkomst ge houden, waarin afscheid van de de ken kan worden genomen. Deze bij eenkomst begint om negen uur. Van zijn parochianen neemt deken Ha ring afscheid tijdens een mis, welke op eerste paasdag om 9.45 uur in de Lodewijkskerk wordt gehouden. LEIDEN Prof. dr F Vos uit Oegstgeest, hoogleraar in de Japan se en Koreaanse taal- en letterkunde aan de Leidse universiteit, is van daag voor vier weken naar Japan vertrokken. HU reist als een soort cultureel attaché mee met een eco nomische missie uit Rotterdam. De taak van prof. Vos zal voornameiyk bestaan uit het leggen van contacten met Japanse autoriteiten Van de missie maken 21 man deel uit. Leider is burgemeester Tho massen van Rotterdam. De Neder landse afvaardiging zal met name in de Japanse stad Kobe de Europoort gedachte propageren en het natio nale containervervoer aldaar in ogenschouw nemen Prof. Vos biyft één week langer dan de rest van het gezelschap, om in Japan nog wat werk voor de Leidse bibliotheek t« verrichten. j <»ckryoen 1 Bouw luchtbrug op Laiiuiieiischanswes: c> Het oversteekprobleem voor voet gangers bij de Lammenschans weg is volgens my zeer simpel op te lossen. Bouw een luchtbrug. Een uitkomst voor schoolgaande kinderen, ouden van dagen, invalide en minder-valide mensen. Aan u, B en W.: niet tal men. maar doén. Anders valler er eerst slachtoffers. Denk aan het al oude spreekwoord: Als 't kalf ver dronken is. dempt men de put. Kortenaerstraat 63 Leiden. C. H. van Wetten NEW YORK (ANP) Mr. H. Branderhorst, secretaris van de Kamer van JCoophandel, en de heef A. van der Koppel, voor zitter van de VVV in Leiden en directeur van de Amro-bank, hebben een oriëntatiebezoek aan de Verenigde Staten beëin digd. Zij stelden zich hier op de hoogte van de plannen die er in Amerika bestaan voor de viering van het Pilgrimfathersjaar. «Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN In de vrolijk ver- i sierde foyer van de Stadsgehoor zaal was gistermiddag mej. A Hiemstra het middelpunt, waar om zich alle feestvreugde con centreerde. Mej. Hiemstra, een in de kring van de Eerste Leidse Schoolvereniging bijzonder sym- I pathieke en ook nog jeugdige figuur, herdacht deze dag het feit, dat zij voor veertig jaar in het gebouw van de E.L.S. haar pedagogische arbeid begon, waar aan zij sindsdien zoveel inhoud heeft gegeven. „Mijnheer de Uil" was er deze middag ook bij. In een fel ge schilderd portret hing hij aan de wand en keek op de jubilaresse neer. met in zijn hand de fabel tjeskrant en daarop als „front- pagina-nieuws" het cijfer 40. Er waren nog meer fraaie schilde- j ringen. Achter in de zaal keken alweer in felle kleuren geschil derd het hoofd van de school, de heer G. Prevo. en de jubilares se neer op leerlingen, oud-leer lingen, ouders en genodigden. Een zaal vol Nadat het vrolijk# geroezemoes enigermate was onderdrukt voor dat er nog één woord viel. had mej Hiemstra by haan- binnenkomst reeds een ovatie in ontvangst te nemen wa6 het de voorzitter van de School vereniging. de heer E. A E. van Dishoeck, die drie karaktereigen schappen van de jubilaresse naar voren haalde. U bent, aldus spreker, zeer sportief, waar by hij de nadruk legde op geestelyk sportief, gaat recht door zee en onvermoeibaar. De heer van Dishoeck, die op elk van deze eigenschappen nog wat dieper inging, wees er o.m. op. dat mej. Hiemstra voor bal van kinderen een inspirerend voorbeeld is geweest. Voor alle leerlingen, die U in hun jonge levensloop volgde vanaf het moment, dat zij in de kleuterklas kwamen totdat zy een middelbare schoolopleiding gingen volgen en zelfs lang daarna legde U een warme belangstelling aan de dag ALs schoolbestuur, aldus spreker, zyn wij gelukkig, dat wij mej. Hiemstra j tot, één der onzen mogen rekenen Dank voor uw vele en goede initia tieven. Als tastbaar bewijs van deze I dank bood de heer Van Dishoeck mej Hiemstra een gouden armband aan i .1 hart, de kern, van de schoolge meenschap. In uw pittige aanpak schuilde voor onze „en ook uw" kinderen een enor me waarde. Voor hun karaktervor ming bleek dit van een beslissende betekenis te zyn. Met grote liefde en byzondere aandacht omringde U on ze kinderen en daarvoor willen wy U vandaag een oprecht danken Een dank, welke vergezeld ging met de aanbieding van een enveloppe met inhoud. „Wel bedankt'' Nadat Sylvia Vilders namens de derde klassers van mej. .Hiemstra een zelf ontworpen kussen had aan geboden, was het woord aan het hoofd van de school, de heer G. Pre vo, die er aan herinnerde, dat de ju bilaresse steeds op de bres heeft ge staan voor goede verhoudingen tus sen de collega's, hetgeen de gehele schoolgemeenschap ten goede kwam. Het was bijzonder prettig om met U samen te werken in het belang van het kind, waarbij U niet streef de naar goedkope populariteit. Met een „wel bedankt juffrouw Hiem stra", besloot de heer Prevo zijn lo vend dankwoord. Namens collega's en oud-collega's werd deze dank on derstreept met de aanbieding van een paar gouden oorknoppen. Leerlingen Echt In 1970 zal het driehonderdvijftig jaar geleden zyn, dat de Pilgrimfa- thers landden op Cape Cod, in het noorden van de Verenigde Staten. Deze groep protestanten was elf jaar eerder van Engeland uitgewe ken naar Nederland, waar zij zich in Leiden hadden gevestigd. (Wy schreven daar reeds uitvoerig over Red.) In Nederland is men al geruime tyd bezig met het organiseren van festiviteiten en herdenkingsplechtig heden. Het initiatief voor de viering gaat uit van de VVV in Leiden, Am sterdam en Rotterdam. De heren Branderhorst en van der Koppel hebben nu in de Ver. Sta ten onderzocht hoe enige coördinatie mogelyk is tussen de Nederlandse en de Amerikaanse herdenking. Voor Amerikaanse toeristen, die Nederland zullen bezoeken, worden pilgramfa- therstours georganiseerd bustochten langs alle punten die voor hen inte ressant zijn in de historie van de fathers. Er zal een culturele uitwisseling plaats vinden tussen de V.S. en Ne derland met een grote toneelmani festatie. Gedurende het Pilgrimfa thersjaar zullen door de KLM regel matig chartervluchten worden uitge voerd vanuit de Verenigde Staten naar Nederland. Ook zal vanuit Am sterdam een KLM-toestel vertrek ken, dat de route van de pilgrim- fathers naar Amerika zal vol gen, Schiphol-Leiden-Delfshaven- Plymouth-New Plymouth. Eredoctoraat De mogelijkheid wordt onderzocht om een eredoctoraal van de Leidse ADVERTENTIE Hogewoerd 128, Leiden Universiteit te gven aan een belang rijke Amerikaan. De heer Branderhorst vertelde by zyn vertrek uit New York, dat hy het uiterst gunstig achtte, dat het oriënteringsbezoek vanuit Nederland nu al had plaats gevonden. In dit vroege stadium van de organisatie is de mogelykheid voor coördinatie nog groot, meende hy. „Het is, aldus de heer Branderhorst, opvallend hoe weinig de Amerikanen eigenlyk op de hoogte zijn van de Nederlandse voorgeschiedenis van de Pilgrimfathers. Voor hen begint de historie pas by de landing in de nieuwe wereld". De rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer A. Boogaard, die het wel iets zei. voor de geest in de school, dat mej. Hiemstra het zelf6 al tot de voorpagina van de fabeltjes krant had gebracht, memoreerde de door hem bijgewoonde klassegesprek- ken, waarby het hem was opgeval len. dat mej. Hiemstra daar zo veel van weet te maken. Wat U doet in, de school is alleen maai- echt, aJdus de ryksinspecteur Wat is het jam mer, dat U de langste tijd voor de klas hebt gestaan In alle liefde en met geheel uw hart hebt U in deze veertig ELS jaren voor het kind, de school en het onderwijs gewerkt Hart van school Vandaag mogen wij nu eens hard op zeggen wat U voor onze kinderen betekent. En dat is zeer veel, aldus mevr. A. E. Melaide Moor, die zich deze middag namens de ouders in vele lovende woorden uitliet. In uw veertig .jaren bent U geworden WATER IN ACHTERTUINEN Na een dankwoord van mej Hiem stra „ik heb gedaan wat ik kon en vond het bijzonder leuk" waren het de leerlingen, die in actie kwa men. En daarvoor hadden zij zich al le moeite getroost Allereerst in „Sur Ie pont d'Avignon", in leuke kos- stuumpjes gedanst door leerlingen van de derde klas, met begeleiding van de „fluitclub". Voortreffelyk ge daan! De vyfde- en zesde klassers stonden daarna op het podium om ziöh uit te leven in de alleraardig ste kinderoperette „Zwaan kleef aan' De vrolijke kindervreugde sloeg over op de ..zaal", die zich ui termate met dit leuk gegeven amu seerde. Om vier uur kwam aan al deze vrolykheid een emde, echter niet voor mej. Hiemstra. Tydens een hier na volgende en zeen- druk bezochte reoepfcie liad zy de dank en felicita ties van vele ouders, oud-leerlingen, oud-bestuurders van de Schoolvereni ging in ontvangst te nemen. De wet houders, mevr. Den HaanGroen en Sannes kwamen de gelukwensen van het gemeentebestuur aanbieden, ter- wyi ook het oude-school hoofd, de heer J. Voorwinden, de gehele mid dag van zyn belangstelling biyk gaf. Voor de jubilareaee een onvergete- j lijke middag, waarop nu eens niet zij zoals dagelijks in de school 1 doch bestuur, ouders en leerlingen het voor het zeggen hadden. En dat i was veel en zeer gemeend! ZELF IN ACTIE In de regel moet een jubi laris maar afwachten ,,wat er voor hem in het vat zit". Niet alzo mej. Hiemstra. Op een gegeven moment was zij het wachten moe. sprong zij uit haar troonzetel en diri geerde met vaste hand ..koor en orkest", dat een alleraar digste vertolking gaf van „Sur le pont d'Avignon". zó aardig, dat het zelfs gebis seerd moest worden. Het was mej. Hiemstra's bijdrage in haar eigen feestvreugde Het typeert één van haar karak tereigenschappen: voor an deren bezig te willen zijn. Op onze foto de dirigente/jubila resse in actie. (Foto LD, Holvast) Mevr. A E Melaide Moor i links) biedt het geschenk van de ouders aan. 'Foto LD Holvast) ADVERTENTIE WOENSDAG 2 APRIL, aanvang 8 uur. Grote pryzen: eieren, vlee» er gedistilleerd. Inleggeld f 1,50 p. p. Rapeiiburgwerk naar overkant LEIDEN De ingrijpende werk zaamheden aan de oneven zyde van het Rapenburg lopen op hun einde. Er is ca. 80 strekkende meter nieu we walmuur gebouwd, een even lang riool met aansluitingen voor de aangrenzende panden gemaakt en een zinker naar de overzyde van het wa ter gelegd. Het winterweer heeft by. gedragen tot een wat langere werk- tyd dan men had voorzien. De be strating van het Rapenburggedeelte zal aa. vrijdag zover gereed zyn, dats het verkeer er weer gebruik, van kan maken. Zo snel mogelyk daarna gaat bet werk aan de andere kant van het Rapenburg beginnen. Ook hier moet ongeveer 80 meter walmuur worden vernieuwd en geiyktidig riolering in de straat worden gelegd Het riool loopt dwars voor de Kloksteeg tot en met de Universiteitsbibliotheek. Evenals aan de andere kant zal het doorgaand verkeer gedurende he* werk «ongeveer vier maanden) ge- I stremd zyn. De afsluiting van Non. nenbrug en Kloksteeg is van korte duur. Verder zal het mogelijke wor den gedaan voor voetgangers en fiet- sers het pad vry te houden zodat de bebouwing bereikbaar blijft. LEIDEN Naar aanleiding van een klacht van bewoners van de Boerhaavelaan en de Mariënpoel- straat over de wateroverlast in de achtertuinen, heeft Dienst van Ge meentewerken een onderzoek inge steld Hierbij is gebleken, dat de drainagebuis, die in de brandgang op het binnenterrein is gelegen, op voldoende wyze aansluit op het ge meenteriool in de Boerhaavelaan. terwyi deze aansluiting zelf ook goed functioneert De uit 1965 daterende drainage werd destyds in opdracht van het bestuur van de polder Marendyk ge legd volgens een door de provincia le Waterstaat gemaakt bestek. Ter bestryding van de hieraan verbon den kosten werd van de eigenaren en bewoners een bydrage gevraagd. Voor zover kon worden nagegaan is de drainage thans grotendeels buiten werking. De oorzaak hiervan moet blykens het onderzoek vooral j worden gezocht in de omstandigheid i dat veel tuinafval by de erfafschei- ding wordt opgeslagen en in het al gemeen in het slechte onderhoud van de tuinen. Hierdoor is de grond vol komen dichtgeslagen, waardoor af vloei van het water niet meer mo gelyk is. Burgemeester en wethou ders zyn van mening, dat het ach- terwege laten van het nodige onder houd van de tuinen ertoe leidt, dat het water slecht dan wel ln het ge heel niet kan worden afgevoerd, me de omdat de doorgroeiende wortels van de aanwezige struiken e.d. in de nabijheid van de drainagelelding verstoppingen veroorzaken. Zy schryven de bewoners ervan over tuigd te zyn. dat de wateroverlast over zal zyn als de tuinen goed wor den onderhouden. HERT. KERK Beixiepen te BrumLs.sc J. van der Hoek te Nijmegen, te Winterswijk A. J. Hollander te Gieten Aangenomen naar Velp A. de Leeuw te Kolderveen, die bedankte voor Zaandam GEREF. KERKEN Beroepen te IJmuiden J JeHetna te Blokzyi. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT)) Beroepen te Kantens, te Noord- Bergum en door de Canadian Re formed Church of New Westminster (voor de zendingsarbeid in Brazilië) D. Grutter, kandidaat te Enschede Bedankt voor Amstelveen P Schel ling te Wetsinge Sauwerd CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nuns peet H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. LEIDEN Over enige tyd kan worden begonnen met de bouw van ca 140 meter nieuwe walmuur en een evenlang straatriool tussen Peli kaanstraat en Druckerstraat. Dat houdt een algehele c.q. gedeeltelijke afsluiting in voor het auto-verkeer van dit Oude-Vestgedeelte gedurende ongeveer een half jaar. Voor de percelen Oude Vest 155 tot en met 193 moet de walmuur worden vernieuwd. De toestand was zo dringend dat afsluiting voor alle verkeer dreigde. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt in het op te breken Vestgedeelte riolering aan te brengen. Dit wordt een huis, waarop alle percelen, die nu nog op de Oude Vest lozen zullen worden aangesloten. Als dit riool klaar is. zal een ty- delijke lozing op de Oude Vest wor den gemaakt totdat de rest van de Oude Vest ook kan worden voorzien (by de bouw van de nieuwe Pauw- brug volgend jaar» en aansluiting op een transportriool kan worden ge maakt De kademuur wordt 1.20 meter „Ingezet" ofwel de straat wordt 1.20 breder. Dat is een redelyke par keerstrook. De vijf bomen op dit ge deelte zullen moeten verdwijen en na voltooiing (in het najaar) worden vervangen door nieuwe. Voor dit werk is algehele afRlut- tang van de Oude Vest tussen Peli kaanstraat en Druckerstraat noodza. lelyk. Het verkeer zal worden om geleid over Marebrug. Oude Sin géi en Pauwbrug Op Oude Singel en Pauwbrug zal daarvoor tydeiyk weer tweerichtingverkeer worden toege staan. Academische examens LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit zyn geklaagd voor het kand. ex Wisk. en Nat de heren C. P M. Vergouwen «Leiden». C. Th v. d. Bunt 'Goes», F D de Roo6 'Leiden» mej. G. E. J Holtkamp (Leiden), ae heren A. H Platzek «Leiden», D. van Dongen «Den Haagi, C J J. van Loon «Leiden), P. A. Th. M. Brand 'Leiden'. F S M van Kleef (Leiden», G J. Gall 'Leiden» en mej J. Boot «Leiden»; doet. ex. wiskun de de heren M. A. J. O v. d. Vlugfc cJ. (Lósse), R. J. van Wissen 'Den Haag», doet. ex. natuurkunde de heer J. D. P van Dyk «Leiden»; doet. ex. scheikunde de heer M M. Springer 'Leiden»; kand ex. wisk. en nat de heren M Hoogendoorn (Bennebroek» en P. W. C. van Cal- s teren (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3