«Kaartenstunt is gewoonste zaak van de wereld' Jacques Smits weet niet van ophouden Schurmann bouwt wielerbaan Zevenklapper ook niet te stuiten op 2400 m. Tototips KRO-voorzitter Van Doorn: Niemand legt zo exact scin Lugdunum-U.V.V. j Donner alleen aan de kop Per week „vreet" hij 130 km CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein £??c^ ty WOENSDAG 2 APRIL 1969 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD HILVERSUM (GPD> „De kaar- tenstunt van de K.R.O. is „de ge woonste zaak van de wereld", zo zegt mr. H. W. van Doorn, voor zitter van de K.R.O. „Ik zou niet weten waarom de KJt.O. zich niet met dit soort activiteiten zou kun nen bemoeien", zo vertelde hij dinsdagmiddag aan journalisten, die nu wel eens het naadje van de kous over de genulhctmakende kaartenverkoop voor Spartak-Ajax wilden weten. De stunt met de plaatsbewijzen deel de mr. Van Doorn in bij de pu blicitaire- en ledenwinnende acti viteiten, die een omroep vrij mag ontwikkelen. „Wij bedrijven geen commercie en wij verdienen ook aan deze zaak niets. De KJt.O. is trouwens ook niet meer dan een schakel tussen het publiek en het Rotterdamse bureau, dat de reizen naar Tsjechoslowakije verzorgt. Wij hebben al eerder op het gebied van reizen naar Rome met dit bu reau samengewerkt. Waarom mo gen we dat ook nu niet doen?" Dat de K.R.O.-leiding het by nader inzien niet eens is met de stunt, werd door mi'. Van Doorn ontkend. Van standjes aan de K.R.O.-me- dewerkers. die de kaartverkoop op touw hadden gezet, is ook geen sprake geweest. Zelfs vond mr. Van Doorn het niet nodig, dat de K.R.O.-leiding van tevoren over Mr. Van Doorn deze zaak was ingelicht. De afde ling propaganda had op eigen houtje „ja" tegen het reisbu reau gezegd en dat vond mi*. Van Doorn helemaal in orde. „Ik begrijp ook niet dat Ajax zo boos op ons is geworden. De Tsjechen hebben een vrije markt voor de kaartverkoop geschapen en „Tsjeoho Travel Service", dat Koersen Hilversum HILVERSUM (Eigen berichtgeving) Zevenklapper, die zijn vele succes sen steeds in de 2000 meter koersen boekte, moest gisteren bewijzen ook op de 2400 meter afstand „uit de weg" te kunnen. En dit bleek voor de ruin geen bezwaar. Reeds voor de eerste bocht had hij met een flit sende start zijn 20 meter handicap op de koppaarden, van wie Crony v. d. Lente als aanvoerder fungeerde goedgemaakt. Freek Eerenberg regel de daarna het tempo naar believen, versnelde dit als er gevaar dreigde en stuurde Zevenklapper naar een prima 1.23.7 triomf. Crony v.d. Lente werd een verrassende tweede, juis1- vóór Eduard H en Boy van Quick De „zuidelijke" trainer-pikeur Hen drikx was niet voor niets naar Hil versum gekomen. In de openingsdra verij bleef hij met Hertogin v. Gelre in 1.27.2 met groot gemak de baas. over Handy Mac en Hippo. Met Grace Again boekte Hendrikx zijn tweede succes. Hij nam direct In snel tempo de kop, steeds gevolgd door Edel Hollandia. De laatste werd uitgeschakeld en Grace Again ging naar een onbedreigde 1.25.7 triomf. Fay du Commerce werd tweede voor Good Luck S. In de Apri'lgekprijs streden Gold- rose (Wagenaar jr.) en Go to War (Oosting) steeds fel om de leiding In de laatste bocht kiepte Oosting met de sulky om. We ingenieur her stelde zich spoedig, doch gaf de strijd op. Goldrose zegevierde vóór Granda, die echter door het stek sprong, zo dat Ganibo Geluk het tweede geld mocht incasseren. UITSLAGEN Aprilgrapprijs: 1. Hertogin van Gel- re (J. J. Hendrikx) (1.27.2), 2. Han dy Mac. 3. Hippo. Toto w. 1.90. pl. 1.10. 1.10, 1.20. kop. 4.-. cov. 3.30. Aprilzaadprijs: 1. Furie (P. M. Smit) (1.27.5), 2. Godfried van S. 3. Guy Volann. Toto w. 5.70. pl. 3,20. 2.50. 2,40. kop. 12,60, cov. 9.20, trio 1.861,20. Aprilgekprijs: 1. Goldrose (J. Wa genaar jr.) (1.31.3), 2. Gambo Geluk. 3. Grand Seigneur. Toto w. 6.70, pl. 2,10, 1,90, 5.40, kop. 10.80, cov. 4,10. Geuzenprijs. 1ste afd.: 1. Eddl Scotch (M. A. Pools) (1.24.8). 2. Dumas Z. 3. Eronlca W. Toto w. 11.40, pl. 2,50, 3,20, 2,10, kop. 14.70, cov. 8,10. Grasmaandprijs: 1. Zevenklapper (F. J. Eerenberg) (1.23.7). 2. Crony v. d. Lente, 3. Eduard H. Toto w. 3,20. pl. 1.80, 3.80, 2.70, kop. 17,80, cov. 15,90, trio 680. Geuzenprtjs. 2de afd.: 1. Fenno Silk (A. de Graaf) (1.26.2). 2. Da- niella Prelesjnik, 3. Frlckson R. Toto ADVERTENTIE Zilveren Mo'entoernooi Hedenavond 8 uur n.m. Terrein BOSHUIZERKADE. Prijzen der plaatsen: (Alleen voor Zil veren Molentoernooi) Jongens f 0,50; Staanplaatsen f 1,— Zittribune f 1,75. w 2,20, pl. 1,60, 1.50, 3.90, kop. 4.40, cov. 3,50. Den Brielprijs: 1. Grace Again (J. J. Hendrikx) (1.25.7), 2. Fay du Com merce, 3. Good Luck S. Toto w. 3,60, Dl 1,90, 3,60, 2,00, kop. 21,00, cov. 7,20, trio 321,20. Alvaprljs: 1. Goldflnger (M. van Leeuwen) (1.26.8), 2. Filter. 3. Full House. Toto w. 6.60, pl. 3,20, 2,50, kop. 19,60, cov. 4,30. Totalisator-omzet: f 215.859, voortreffelijke relaties in dat land heeft, was er als de kippen bij om 5000 kaarten te cl'aimen, toen dat bureau later bij ons kwam en met ons wilde samenwerken, hebben wij daarin toegestemd". Als Ajax erin zou slagen tot de fi nale van de Europa-cup in Madrid door te dringen, zou de K.R.O. in principe wéér bereid zijn om een aanbod van een reisbureau te aan vaarden. aldus de heer Van Doorn. Inmiddels is in het radioprogramma „van twaalf tot twee" door een ju ry. waarin ook mr. Van Doorn zit ting had, een prijs toegekend aan de hoofdredacteur van de Volks krant. Dit blad publiceerde dins dag een bericht, waarin stond, dat de HRO-leiding zich van de kaart- tenstunt had gedistantieerd. De prijs werd door de K.R.O. verleend, omdat men vond, dat de 1 april- traditie met het Volkskrantbericht was verrijkt. Het is gebleken, dat deze krant het bericht niet als aprilgrap had be doeld. De feiten, waarop het be richt was gebaseerd, had de Volks krant van een K.R.O.-medewerker gehoord, die mogelijk op zijn beurt een grap met het dagblad had wil len uithalen. PLAFOND KWAM NAAR BENEDEN LEEUWARDEN (ANP) Jan Hein Donner, de enige Nederlandse actieve grootmeester, heeft na de tweede ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioen- J schap in Leeuwarden alleen de lei- ding. Hij versloeg in een wisselvallige party De Ruiter en behield hierdoor zyn score van honderd procent. De strijd in de tweede ronde heeft gisteren een onverwachte sensatie opgeleverd. Na enkele uren namelijk kwam met een geweldige klap een deel van het plafond in de speelzaal naar beneden. Hoewel niemand werd getroffen, was de consternatie en schrik onder de schakers toch zo groot, dat de wedstrijdleiding besloot de partijen in een andere ruimte te laten voortzetten. Direct hierna ga ven SchollZuidema en ReeKuij- pers hun party remise. In hoeverre de verstoring van de concentratie hieraan debet is geweest, bhjft een open vraag. De uitslagen luiden: afgebroken partyen eerste ronde: De Ruiter Kramer 01, ZuidemaVan Baarle Tweede ronde: TimmanKra mer 10, DonnerDe Ruiter 10, Van BaarlePiket 10, Scholl— Zuidema Ree—Kuypers LangewegEtmans 10. De stand luidt: 1. Donner 2 pnt., 2/5. Van Baarle, Langeweg, Ree en Timman 1IV2 pnt., 6/9. Kramer, Kuypers. Scholl en Zuidema 1 pnt., 10/12. Et- mans, Piket en De Ruiter 0 pnt. Oranje-strandloop Leitlse politie LEIDEN De Leidse Politie Sportvereniging organiseert zaterdag 26 april op het strand tussen Katwyk en Wassenaar voor de derde maal de Oranje-strandloop Het is een prestatieloop en geen wedstrijd. Er wordt over twee afstanden gelopen: 5 en 10 km. Het bestuur van de LPSV probeert dit jaar, evenals het vorige jaar (Carry Geysen), een pro minente sportman het startschot te laten geven. De baten van de Oranje- strandloop, waarvoor reeds vele in- schryvingen binnen kwamen, komen ten goede aan de sport voor gehan dicapten. Voor inlichtingen en in schrijvingen kan men terecht in het Politiebureau in Leiden. Gerben Karstens hervat training BREDA (GPD) Gerben Kars tens. heeft na een ziekte van enkele maanden zyn wieier training hervat i voor het Franse merk Peugeot. Wan- neer Karstens spoedig tot succes zou I komen in de wielerwedstryden, wordt j hy vermoedelyk opgenomen in de Tour de France-ploeg. (door BERT PAAUWi TER AAR Jacques Smits de bekende lange afstandloper uit Ter Aar. is aan zyn tweede atletiekjeugd begonnen. Verle den jaar passeerde de tanige Holland-atleet de vier kruisjes en stapte daarmee het wereldje van de veteranen-atletiek bin nen. Sinds die tyd weten de con currenten dat zy by wedstrijden een stap achteruit moeten, want bij de veteranen loopt Smits steevast in de voorste gelede ren. Dat heeft hij z'n hele atle- tiekloopbaan al gedaan. Zelfs nog op 39-jarige leef tyd verover de Smits een plaats in het na tionale team (de zeslandenont- moeting in Italië). Jacques Smits 9taat voorlopig nog niet aan het einde van een totnutoe prachtige carrière, waarvan de pryzenkasten met glanzend gepoetste bekers een indrukwekkende afspiegeling vormen. Hy begon vrij laat met de atletieksport (op 22-jarige) leeftyd). Smits: „Ik had altyd al belangstelling voor de atle tiek, de wedstrydverslagen in de krant sloeg ik nooit over. Maar ik woonde in Aarlander- veen en het was een te groot bezwaar om steeds naar Alphen of Leiden te reizen, waar atle- tiekclubs waren. Een vriend heeft me een keer meegenomen naar AAV'36 in Alphen en sinds dien heeft de atletiek me niet meer losgelaten". Smits, zieken fondsbode van beroep, werd een ijverig bezoeker van de trainin gen waarby hy zijn aandacht vooral op de lange afstanden richtte („Ik had geen sprint snelheid, dus zocht ik het in het langere werk"). Na vyf jaar in tensief trainen waagde hy zich voor het eerst aan de marathon, één van de meest uitputtende atletieknummers. In Rotterdam boekte hy met een derde plaats z'n eerste grote succes. Na die wedstrijd zyn de successen el- kaal snel opgevolgd. Twee jaar later liep hij in Brussel z'n eer ste interland. In één van de ve le plakboeken die hij van zyn allereerste wedstrijd af heeft bygehouden diept hy de juiste datum op: 28 juli '57, een derde plaats op «ïe mararthon in 2.36.02. Het bleef niet by die ene inter land. Nog vier keer vertegen woordigde hy Oranje op de ma rathon, één keer op de 25 km en één keer op de 30 km. De dierbaarste herinnering echter bewaart Smits aan het behalen van de nationale mara- thontltél in Assen 1963; onge- twyfeld ook het hoogtepunt uit z'n atletiekcarrière. Het is niet alleen het veroveren van de titel waar hy met trots aan terug denkt, maar vooral de zware tegenslag die hy enkele maan den voor het kampioenschap overwon. Hy kwam toen voor Nederland op de marathon uit in de zeslanden wedstryd in En schede. In een krantenknipsel in één van zyn plakboeken staan de volgende woorden van Smits opgetekend: „Na 30 km voelde ik een pyn in m'n rech terbeen alsof er met een tiental mesjes in gesneden werd. De laatste kilometers waren een marteling". Na afloop bleek dat de wilskrachtige atleet de laatste kilometers met een ge broken kuitbeen had gelopen. Gravend in zyn herinnering zegt Smits er nu over: „Een paar weken voor de marathon voelde ik al pyn. Ik dacht dat ik me wat had overtraind, maar waarsdhynlyk was er toen al een spiertje gescheurd. Bo vendien keurde dokter Martini, die de atleten voor de wedstryd onderzocht, my goed. Na de wedstryd ben ik naar dokter Strikwerda gegaan. Die heeft me uitstekend geholpen. Het is een geweldige man, wat die niet allemaal voor sportmensen over heeft". In ieder geval leek het wed- strijdseizoen *63 voor Smits ver loren. Leek, want met grote on- verzettehjkheid liep Smits zich acht weken na de beenbreuk ty- dens tropische omstandigheden in Assen naar de nationale titel. Smits: „Toen ik met m'n been in het gips liep dacht ik maar steeds aan de wedstryd' in As sen. Zelfs met m'n been in het Jacques Smits (Foto Leidsch Dagblad) gips ben ik al weer wat gaan trainen. Het was wel meer hin ken dan lopen, maar ik deed in ieder geval wat". Na de been breuk is het pechduiveltje door- byter Smits biyven achtervol gen. Twee beenvliesontstekin gen schakelden hem enige tyd uit, terwijl een verleden jaar op komend gebrek aan suiker de Holland-atleet definitief voor de wedstrijdsport leek te vellen. Met behulp van dokter Strikwer da en gesteund door de enthou siaste familie Koeleman, by wie vrij gezel Smits inwoont, kwam hy ook die tegenslagen te boven. Alles ROTTERDAM (GPD) Het ïykt by na onwaarschynlyk, dat iemand zyn leven kan vullen met het bouwen van wielerbanen. Dat het wel kan. bewyst de 44-jarige Duitser Herbert Schurmann, architect, maar zó be- dryvig bezig met het uittekenen van de pistes, dat lhj aan ander architec tonisch werk nooit toekomt. Maar Schurmann is dan ook de enige in de wereld, die met zoveel precisie een wielerbaan kan fabriceren. Niemand „legt" zo excact de „schwung" in de bochten zoals hy, niemand weet de kleine houten latjes zo akelig nauw keurig te laten plaatsen als hy. Herbert Schurmann is op het ogen blik in de Enex*giehal in Rotterdam, waar hy toezicht houdt op het bou wen van de baan voor de tweede na- -oorlogse zesdaagse van Rotterdam „Ik ben er altyd by, anders heb ik niet het gevoel dat het goed komt",j aldus de Duitser die het vak van zyn j vader overnam. Vader Schurmann dan, was prof-wielrenner, sprinter, maar studeerde daarnaast ook voor architect. En toen was het verband snel gelegd: wielerbanen bouwen overal in de wereld. NECVolendam 1 FeyenoordSparta 3 MVVNAC 2 DWS-Go Ahead 3 PSV—GVAV 11 AZ '67—ADO 3 VcendamBlauw Wit 1 HVC—Vitesse 3 V/ageningenRCH 1 ElinkwykDen Bosch 3 Haarlem—SVV 1 Zwolse BoysFortuna VI. 2 GooilandHeerenveen 3 Herbert Schurmann, geflan keerd, door Simon Waardenburg (links) en Ton Vissers, beideti uitvoerdersvan de Rotterdam se zesdaagse. In 1953 nam Herbert Schurmaan het werk van zyn vader over. Veel studie is daarmee niet gepaard ge gaan. Natuurlyk, ook hy was archi tect geworden, maar het bouwen van wielerbanen, dat is het geheim van de familie Schurmann geworden, een ondefinieerbaar gevoel voor juist dat soort werk. Er is nog steeds volop be- dryvigheid voor de man, die als een waar artiest „speelt" met de ïynen, die ook voor de argeloze toeschouwer zich aftekenen, als hy sportpaleizen of stadion rond het ovaal betreedt. Hy is op het ogenblik bezig met 16 banen, waarby die van het sportpaleis in Rotterdam en die voor de Olympi sche spelen in München. Verder heeft hy contracten met Panama en Co lumbia. Zelfs in Cuba bestaat er vraag naar Schurmann-banen. Of hy die opdracht aanvaardt, weet de ba- nenbouwer nog niet. „Men zegt dat ik dan niet meer in Amerika mag wer ken". En of hij dat risico zal nemen? i Dat de pistes, die Schurmann 1 bouwt niet alleen de wielrenners ple- het werelduurrecord voor profs ver beterde, maar waar onlangs ook een jonge Mexicaan hetzelfde record voor amateurs op zyn naam bracht. Beroemde wielerbanen, die ook het Duitse handelsmerk dragen: de Vigo- relli-baan in Milaan, de snelle piste in Rome, de hallen in Frankfurt. Dortmund. Münster en Charleroi, het nieuwe kuipke in Bent en de baan voor de zesdaagse van Amsterdam. Schurmann bouwt zowel houten als cementen pistes. Voor de zesdaagse van Rotterdam ontwierp de Duitse banenbouwer een kleine, maar razendsnelle piste, waar op de komende week de wielerspecia- listen weer in aktie zullen komen. De baan kan naar believen worden ver langd of verkort (Rotterdam heeft de middenafstand), zodat op de nieuwste ziert, maar ook tot snelle tyden in i Schurmann-schepping ook in Eind- staat stelt, bewyst wel de baan in hoven en Groningen zes dagen zal Mexico, waar niet alleen Ole Ritter! worden rondgetold. Nu kan men hem weer dage lijks zien trainen in het polder landschap rond zyn woonplaats Ter Aar. Per week „vreet" hij ongeveer 130 km. Smits: „Ik wilde het als veteraan wat rus tiger gaan doen", maar de con currentie is zo groot dat daar niets van kan komen. Boven dien kan lk niet rustig aan doen". Smits heeft alles voor z'n sport over: „Ik weet. niet wait roken is, drinken doe ik niet en ik kijk ook goed uit wat ik eet". Hy heeft nu in totaal 22 marathons gelopen, loopt per seizoen ongeveer 30 wedstryden. verslyt één paar atletiekschoe- nen per jaar (Idie hy overigens om de vier weken moet laten „vertenen" en „verhakken") en is, naar het totaal aantal trainings- en wed stry eudiome ters gerekend, al ruim rond de wereld geweest. Hoe lang denkt hy nu nog door te gaan? Smits bedacht zaam: „Ik weet het nog niet precies. De veteranenatletiek heeft toekomst, maar toch ben ik geen voorstander van lopen boven de 50 Jaar. Nee. lk geloof niet dat ik dat doe". Het is niet. te peilen wat Jacques Smits nog allemaal in petto heeft, Of hy er op z'n vyftigste Jaar mee stopt moet ook nog maar wor den afgewacht, want. één ding is toch wel heel duideiyk: de at letiek zit hem in het bloed. Wielrennen De Belg Eddv Merckx heeft gisteren de tweede etappe van de wielerronde van Mal- loroa gewonnen. Hy nam door deze zege de leiding in het algemeen klassement over van de Spanjaard Juan Silloniz. Voetbal De uitslagen van de gis teren voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstryden zyn: Coventry City—Leicester City 1—0, Everton—West Ham United 1— 0, Sheffield WednesdayLeeds Uni ted 00. BOKSEN De oud-Europese kam pioen boksen in het lichtgewicht, de Westduitser Conny Rudhof zet een streep onder zyn actieve sportloop- baan. Rodhof verklaarde gisteren in Frankfort dat hy tot zyn besluit ge komen is omdat „er in Duitsland niets meer is te verdienen". VOLGENS M'J KAN IE HELEMAAL WIET VOETBALLEN TROUWENS, UUZ/ET £R MET BEPAALD UIT ALS. ££N SPORTMAN

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19