Zou men in Nederland ons helpen Geenszins, beste vrienden, geenszins m m liMlqewXt* QmoIM4 AM OM kuM cUm dl9Auf. Iii Napoleon-stijl INDONESIË BANG VOOR RELLETJES Folgens de Nederlands-In donesische overeenkomst van 1962. waarbij de souvereiniteitsoverdracht van Nieuw-Guinea (West- Irian) werd geregeld, zullen de Papoea's dit jaar beslis sen over hun toekomst via de zogenaamde daad van vrije keuze. Over deze daad van vrije keuze is de laatste tijd heel wat te doen geweest toen uit de Indonesische voorbereidingen bleek, dat daar volgens westerse begrip pen geen sprake van zal zijn. Deze ontdekking heeft in ons land even gezorgd voor protesten waarbij echter geen duidelijke alternatie ven voor de Indonesische aanpak naar voren kwa men. De moeilijkheid is dat in West-Irian het grootste deel van de bevolking geen- idee heeft waarom het gaat. Indonesië heeft dit probleem trachten te omzeilen door een stelsel met kiesmannen. Daar wringt nu precies de schoen. Want Indonesië (als belanghebbende) heeft de grootste vinger in de pap bij het bepalen van die kies mannen. 't Ziet er niet naar uit, dat het Indonesische be stuursapparaat niet alles zal trachten te doen om gewil lige Papoea's voor deze sleu telposities te selecteren! Wat dat betreft lijkt de taak van VN-vertegenwoordig er Ortiz Sanz niet gemakkelijk. Het enige wat de Papoea's dan ook kunnen doen is ho pen dat. nu de aandacht van de wereld weer even op West- Irian is gericht, uit de daad van vrije keuze wat voor deeltjes geleept kunnen wor den. Dit lijkt niet onwaar schijnlijk. Afgezien van en kele Indonesische pogin gen om ivat duidelijkheid te scheppen in de chaos waarin West-Irian is komen te ver keren zijn er nog an dere tekenen die daar op wijze. Eind januari is in Djakar ta een plan bekendgemaakt, dat streeft naar een grote mate van zelfbestuur voor de Papoea's met steun van de VN en Nederland. Dat stre ven is gebaseerd op een snelle ontwikkeling van land en be volking. In Djakarta is men optimistisch over dit plan, omdat men daar gelooft dat het een goed onthaal, zal vinden. Zowel in Nederland als in Washington, Londen en Parijs groeit het besef dat er voor de Papoea's geen an dere mogelijkheid bestaat dan een band met Indonesië. De gedachte van een vrij en onafhankelijk West-Papoea, die uitgeweken Papoea leiders voorstaan, is, gezien de wanhopige staat van de Westirianese economie, geen alternatief. Te meer daar over een dergelijke staat bin nen een Melanesische fede ratie nog maar nauwelijks is gedacht, laat staan gespro ken. Onze reisredacteur Henk Kolb is na een reis naar In donesië enkele weken in West-Irian geweest om daar het terrein voor de daad van vrije keuze te verkennen. WOENSDAG 2 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Zes jaren van Indonesische aan- vezigheid hebben West-Irian slechts verval gebracht. Het moreel van de bevolking, de medische zorg. verbin dingen. gebouwen en openbare voor zieningen hebben ernstig geleden on der de invoer van het Indonesische bestuurssysteem. Naast de compro misloze oppermacht van de strijd krachten stelde dit bestuur een overvloed van functionarissen, on doelmatigheid, corruptie en wille keur in het schiep een zo langza merhand peilloze afgrond tussen het merendeel van de Papoea's en de triomfantelijke verkondigers van de Pantjasila, de Indonesische leer die een synthese tot stand tracht te brengen tussen geloof, volkssoeve reiniteit. nationalisme, sociale recht vaardigheid en humaniteit. De nieuwe orde van president Soeharto heeft weliswaar een duide lijke koerswijziging voorgeschreven, doch ondanks de vervanging van de falende legercommandant en hoewel het ministerie van Buitenlandse Za ken enkele van zijn meest talentvol le functionarissen voor Irian heeft afgestaan, is er van verandering nog maar weinig te bespeuren. Indonesië geeft openlijk toe, dat het in West-Irian grove fouten heeft begaan. Juist deze fouten echter, die bij lange na niet alle hersteld konden worden, vormen het drijf zand, waarin vooralsnog elke po ging tot het scheppen van een bete re relatie tussen de Papoea's en hun „broeders van elders" wegzakt. En als president Soeharto dus zegt, dat naar zijn smaak het volk van Irian ztfn gevoel van saamhorig heid en het bewustzijn deel uit te maken van het Indonesische volk heeft teruggevonden, dan wachten hem by zijn veelvuldig voorspeld bezoek aan West-Irian nog enkele opmerkelijke teleurstellingen. Tenminste, als Soeharto inderdaad wordt geconfronteerd met het wan hopig vrijheidsverlangen van het overgrote merendeel der kustbewo ners, als hij persoonlijk kennis kan nemen van het aangrijpende brok machteloosheid, dat verscholen ligt in de verbetenheid waarmee studen ten over hun eigen land spreken Helaas, het Indonesisch bestuurs- patroon zal dit denkelijk onmogelijk maken en het lijdt geen twijfel dat binnen de muren van het gouver neurskantoor thans reeds hoog de verklaringen liggen opgetast, waar mee generaal Soeharto te gelegener- tijd moet worden verblijd: onver- j brekelijke trouw geen volksraad- 1 plegingéén volk één natie. I Niettemin: de provinciale raad van Irian (vergelijkbaar met de vroegere Nieuw-Guinea-raad is op non-actief gesteld, nadat 23 van de 32 leden in een resolutie vastlegden, dat Irian alleen dan deel van Indo nesië kon blijven uitmaken, wanneer een grote autonomie werd gegaran deerd. Zo groot, dat slechts de bui tenlandse zaken en de defensie-aan- I gelegenheden door de centrale rege- ring zouden worden behartigd. Zo J niet. dan is het beter maar weer te- rug te gaan tot een status onder het koninkrijk der Nederlanden, aldus de resolutie. Hoewel de negen oppo santen de strijdmacht te hulp riepen om hun collega's tot andere gedach ten te brengen, bleven die op hun (ADVERTENTIE) stuk staan. En dus: geen vertegen woordigend lichaam meer. dat enigszins kan beantwoorden aan de volkssoevereiniteit, die zon belang rijk onderdeel van de pantjasila vormt. Het is wel duidelijk dat de bezwa ren van de Papoea's in de zeer mon dige kuststrook aanmerkelijk verder gaan dan alleen de economische om standigheden. waaraan zoveel Indo- l nesiërs de oppositie tegen hun aan- j wezigheid gemakshalve toeschrijven. I Zelfs al is het met de voedselpositie I maar benard gesteld, zelfs al zijn de prijzen zo hoog gestegen, dat een- I voudige gebruiksartikelen al ruim schoots buiten het bereik van de ge wone man zijn komen te liggen. De Indonesiërs worstelen duidelijk met een vertrouwensprobleem. Het. werken in een deels angstige, ten de le vijandige, maar in elk geval niet tot veel verbroedering geneigde om geving. mist zijn uitwerking op de mentale gesteldheid van Soeharto's i mensen niet. Degenen onder hen, die i zich groot kunnen houden achter de 1 muur van het uniform lijden daar onder minder dan de civiele beamb ten. die soms ook wel een eenheids pakje dragen, maar dan zonder de steun van een op de heup bengelend pistool. Géén vertier, te weinig huizen. slecht eten en eenzaamheid maken het voor veel Indonesiërs tot een straf om voor een reeks van jaren i in Irian te worden gestationeerd. I Vanuit zo'n instelling is ten opzichte van de Papoea, de zwarte bewoner van het gehate land, weinig broe derschap te verwachten. Indonesië hokt min of meer vertwijfeld teza- I men in de woonwijken, sociale con- I tacten met Papoea's assimilatie I blijven tot een minimum beperkt. 1 Dit zegt het hoofd van de Indone sische gezondheidsdienst: „Ons wel- j slagen hangt af van de bereidheid van Indonesiërs om hier een levens taak te vinden, zonder in de aller eerste plaats aan geld verdienen te I denken. Dat vraagt om doorzetters met christelijke idealen. Wij kijken I hier echter de mensen aan en knij pen daarbij wantrouwend onze ogen j en ons hart dicht. Degenen, die me- I nen dat ze hier een soort straf uit- i zitten, bewijzen alleen maar dat de ambtenaren die hierheen worden ge- i stuurd tevoren niet voldoende gese lecteerd zijn en niet goed genoeg voorbereid. Hopelijk gaat het straks beter als de politieke en economi sche druk enigszins zijn verlicht en misschien een mogelijkheid komt wat meer vertrouwen in elkaar te stellen." Dat zal jammer genoeg nog wel even duren Want de Papoea, die eenmaal in alle och tend vroeg te heeft moeten aantreden om ten overstaan van gewapende militairen luidkeels uit te schreeuwen: ..Wij zijn Indone siërs." is niet geneigd dat licht te vergeten. En ook de mannen, die tersluiks de in de gevangenis toege brachte lidtekens laten zien, verge ten niet. evenmin als al die anderen voor wie de kennismaking met het Indonesisch machtsbetoon op een of andere manier nadelig is uitgeval len. Want geen methode van intimi datie is ongebruikt gelaten om de Papoea's ervan te overtuigen dat er voor hen maar één keuze is wanneer straks de „volksraadpleging" wordt gehouden: voor Indonesië. En dat Indonesië is allereerst het symbool geworden van achteruit gang. verbittering en machtswel lust. Voorbeelden van achteruit gang: de gezondheidsdienst teil 43 artsen (in plaats van de ruim 70 uit de Nederlandse tijd» voor een ge bied dat 22 procent van Indonesië's totale grondgebied uitmaakt. Zij zijn voornamelijk in de kuststrook gestationeerd en aan hun kwalitei ten wordt ernstig getwijfeld. En de studenten van de Tjenderawasih-uni- versiteit verklaren ronduit dat het onderwijs buitengewoon slecht is. Er zijn onderwijzers die hun leerlingen bij gebrek aan middelen taal en re kenen leren door in het zand te schrijven. De man staat dan ook nog in zijn eentje (of hooguit met zijn tweeën) voor zes klassen. Bedroevend is het, maar eigenlijk niet schokkend. Want wie mag van de Indonesiërs in Irian het wonder 1 verwachten dat zy op vertrouwder bodem niet eens te eigen behoeve tot stand konden brengen0 De Pa poea mist de geestelijke ruimte om dit te beseffen, bij al het recht dat hij heeft om aan zijn persoonlijke welvaart af te meten wie zijn belan- I gen, van welke aard dan ook, het I beste diende. Dit alles is het treurige resultaat van een brokje wereldpolitiek. Merkwaardig genoeg komt de Ne derlander thans in de gedachtenwe- reld van vele Papoea's voor als een der edelste schepsels die de Heer voor dit ondermaanse heeft bedacht. In het aanzicht van de werkelijkheid is dit bepaald onjuist. Want de ach teruitgang lijkt des te groter, omdat voor de overdracht het levensniveau krampachtig en veel te snel was op geschroefd. En in alle politiek rea lisme heeft Nederland meer zijn eigen zaak dan die van de Papoea's op het. oog gehad, toen het tenslotte de Newyorkse overeenkomst aan ging Maar veel van de Papoea's zijn desondanks bereid om elke Neder lander nog als een soort bevrijder te begroeten. Zij slepen hem in het donker omzichtig mee naar afgele gen huizen in kleine dorpjes. Daar. op een schamele veranda, wordt dan bil een flakkerend olielampje fluis terend uiteengezet dat de Papoea's vrij willen zijn, dat ze bereid zijn om ervoor te vechten. Wie was ook weer de Nederlander (ADVERTENTIE) De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een .rondje energie* waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. v w- Bovenste foto: verval in West- Irian. Benedenhet gaat om hen bij de „daad van vrije keuze". die de Papoeas' bijna onze laatst# druppel bloed beloofde? Klinkt zijn mannetaal nóg bij deze verzetslie den. met hun verbeten zwarte kop pen? De uitleg van hun gebrek aan alternatieven, van hun onmogelijke onafhankelijkheid, van hun onder- mijdelyke nederlaag, versterft in de Pijnlijke vragen: „Zouden de Neder landers ons dan niet helpen?" Geenszins, beste vrienden, geene zins! Sommige make-up experts zoeken hun inspiratie dit voorjaar bij vrou wen uit de Napoleontische tijd. Het betekent dat ze een maquillage-stijl voorschrijven die een ovale gelaats- vorm suggereert en het accent op d« jukbeenderen legt. De mond is belangrijk en wordt in helderrood op gemaakt Amandelvormige ogei\ dunne gebogen wenkbrauwen en scherp-omlijnde oogleden in dit Na poleontische gezicht. R egen boog-oog Hoewel oogschaduw en eyeltoe* veel-gehanteerde attributen zijn ge worden, zijn vrouwen toch nog eeo beetje bang voor kleurige oc^ make up. De meeste vrouwen houden zich aan niet te opvallende kleuren: grya. bruin, zwart en donkergroen. Wat da» betreft mogen we best iets meer dur ven, vindt Marie Prance. Met minder traditionele kleuren oogmake-up. zo als saffraan, kerrie, violet, roodbruin en goudbruin. Kortom: met all# kleuren van de regenboog. DE MAN was slechts zeer een voudig gekleed: een peniskoker, een ketting van schelpjes benevens «en kleurige kerstboomslinger ge drapeerd rond een vorstelijke bos kroeshaar. Plaats van handeling: Wamena, in het Nieuwguinese bin nenland. Een golfplatendorp, waai de enkele blanke bezoeker bijna evenveel aandacht trekt als vier gillende varkens, die, in jute zakken genaaid, met een Dakota anno 1943, uit de lucht kwamen vallen. Het gesprek was moeizaam, doch duidelijk. De brave borst had weinig politiek benul. Van een „daad van vrije keuze" of een volksraadpleging voor Papoea's had hy nog nooit ge hoord. Wel van sigaretten en aleer hij, geinig besmeurd met een meng sel van as en modder, naar zijn haardstede terugkeerde, aangezien nergens meer varkens waren te zien, stak hij er een triomfantelijk tot halverwege in de mond en keek wat onthutst naar de aansteker, die hem werd voorgehouden. Hy leek op dat moment een zeer tevreden Pa poea en die zijn er niet zoveel op West-Irian heden ten dage. Irian is in alle opzichten een land van grote afstanden en slechte ver bindingen. Wat het transport betreft, maar ook in ontwikkelingsstadia. Tussen de Indonesiërs en de stam men in het binnenland ligt een af stand van eeuwen tussen de kust- Papoea en zijn nog op de rand van het stenen tijdperk verblijvende landgenoten staan eveneens (zy het wat minder) honderden jaren. En afgezien van de werkelijke op- standigen, vooral onder de Arfak- stam in de Vogelkop, ügt het voor naamste vraagstuk waar de Indone siërs bij het volvoeren van hun „daad van vrije keuze" mee te ma ken hebben, niet bij de stammen in het binnenland. De beperktheid van hun beschaving immers doet het aanmerkelijke verschil tussen het voormalige Nederlandse en het hui dige Indonesische bestuur vrijwel i geheel vervagen. Het zijn daarentegen de Papoea's i wier civilisatie al ruimschoots is ge vorderd. die dat onderscheid zeer duidelijk beseffen. Van hun kant komt dan ook de sterkste oppositie tegen de omstandige, doch wat de resultaten betreft erg bedryfszekere wijze, waarop de Indonesiërs de „daad van vrye keuze" hebben ge organiseerd. Ei- behoeven geen doekjes om te worden gewonden: alle betrokkenen, Indonesië, Nederland, de Verenigde Naties en de donorlanden zullen zeer blij zijn wanneer de politieke faroe eenmaal als een voldongen feit in de geschiedenis kan worden ondergebracht. Een ryk scala van politieke belan gen maakt het noodzakelijk om het nog altijd kwetsbare Indonesische bewind niet al te zeer met verwijten voor de voeten te lopen, opdat het ongehinderd de triomf kan behalen, waaraan het behoefte heeft. Vooral om binnenlands te kunnen gerust stellen omtrent de goede bedoelin gen en bekwaamheid van de nieuwe orde en naar buiten toe om het ge zicht van Indonesië als natie die zyn internationale verplichtingen na komt. wat meer profiel te geven. De bestendigheid van dit regiem is de zekering voor zeer omvangrij ke economische en politieke belan gen die de niet-communistische lan den in Soeharto's eilandenryk heb ben geïnvesteerd. Indonesië beseft dit zeer wel en het zal zich daar door slechts gesterkt voelen om des noods tamelijk onverbloemd de Iria- nese zaken in zijn voordeel te beslis sen. Intussen brengt de zeer merkbare spanning in Irian tussen de in haar meningsuiting sterk gefrustreerde bevolking en de Indonesiërs een zeer gevaarlijk element in de ont wikkeling naai- het uiteindelijk on vermijdelijke resultaat. Studenten, gewone burgers, actie ve verzetslieden geven allen hoog op over demonstraties en desnoods ge welddaden, waarmee zij in da ko mende maanden hun eisen krach» bij willen zetten, Zfj spreken ook over de Indonesische burgers, die zfj ervan verdenken eigenlijk militairen te zfjn, waarop de autoriteiten in tij den van nood een beroep kunnen doen. En dat alles schept tezamen een sfeer, van geladenheid, waarvoor de Indonesiërs uiterst beducht zijn. Zij beseffen zeer wel dat opstootjes in Irian die de schone facade die uj glimlachend rond de „daad van vrije keuze" hebben opgetrokken volledig k urm en vernietigen, zelfs al is co- geen schijn van kans dat eventuele oproerkraaiers werkelijk effectief te gen het militair gezag kunnen optre den.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17