Bloemen met Pasen duur Rijnsburgse kwekerij bestaat vijftig jaar Leidse pompbediende stond in lichterlaaie Record-omzet van morgen gebracht f. 416.000 Dunlop neemt De Bruin en Berends over Derde lustrum Stichting Gezondheidszorg J. H. Konst was veertig jaar bij het onderwijs Jongelui protesteren tegen milieu verontreiniging Voetbaltoernooi voor junioren in Warmond 'OENSDAG 2 APRIL 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Door Cees Combee) RIJNSBURG 't Is op het ogenblik razend druk m de Rijns- urgse bloemenveiling „Flora". Er worden omzetten gemaakt ls nooit tevoren. Aan het einde van de veiling van heden- jorgen werd de hoogste dagomzet bereikt in het 55-jarig be- taan van de veiling: ƒ416.000,-. Het vorige record dateerde an enkele dagen voor Kerstmis 1968. Toen ging er in één dag oor 386.000,- over de veilingklokken. Er heerste vanmorgen een geweldige drukte in de hallen van flora". Er is veel vraag naar bloemenmaar het aanbod houdt daar ien gelijke tred mee. Bloemen van de koude grond, zoals narcissen, In er praktisch niet. Men is dus aangewezen op het kasgoed. Het buitenland zit te springen om ederlandse bloemen. De exporteurs innen nauwelijks aan de vraag vol len en kopen bijna alle (goede) orten op. Amerika. Frankrijk, 'est-Duitsland en Zwitserland beho- n in deze dagen tot de zeer grote nemers. Triest Triest te deze „strijd om de bloe en" voor de binnenlandse handel, tt is namelijk uitgesloten, dat men et Pasen de huiskamers tegen een delijke prijsje kan sieren met len- boden, zoals narcissen, tulpen en raeinten. Enkele prijzen. Een bos van tien Jpen. die de naam Apeldoorn dra- ïi, doet op de veiling f3,-. Daar imt dan voor de koper nog twaalf ocent BT W. bij, zodat voor zo'n g in Rijnsburg reeds f 3.36 moet orden neergeteld. Narcissen gaan r f 15.- tot f 17,- per honderd uks, over de klok, waarbij dan >k nog de B.T.W. komt. Een eenvoudig rekensommetje aakt uit. dat het goedkoopste bos- van tien stuks narcissen de han- ;laar f 1.68 kost. Reken nu maar uit at de huisvader, die z'n vrouw met DRACHTEN <ANP» De Bruin l Berends NV te Dradhten, rubber l plasticfabriek, ls dezer dagen iel gaan uitmaken van het Engelse linlop-concem. De overname is gebeurd door aan- »p van het gehele uitstaande aan- flenkapitaal van de Bruin en Be- !nds NV. De Dunlop Company Limited te inden, „de grootste rubberindustrie West-Europa", is sinds 1965 reeds genaresse van de NV Nederlandse ibber- en kunststof fenindustr ie nerka. eveneens te Drachten. Het ligt nu in de bedoeling dat de- s beide ondernemingen te Drachten i volledige integratie, naar buiten als één onderneming zullen op- eden. Pasen wil verrassen in de winkel of aan het bloem enkarretje moet beta len en dan heeft hij nog maar „potlorien". Heus. men moet er de binnenland se bloemenwinkeliers en straat verkopers niet kwaad op aankeken als een bosje voorjaarsbloemen héél erg duur kost. Zy maken beslist geen woekerwinsten Die enorme export is er de oorzaak van. dat er voor de binnenlandse handel zelfs geen klein kansje be staat iets tegen een redelijke prys te bemachtigen. Het is zelfs niet on waarschijnlijk. dat de bloemprijzen in de komende dagen nog meer zul len stygen en het is ook niet uit gesloten. dat nog voor Pasen het dag- record andermaal sneuvelt. Voor de kwekers, die behoorlijk wat bloemen in de kas voorradig hebben, een buitenkansje Zweeds bezoek Deze week zal „Flora" niet alleen in het teken van de binnen- en bui tenlandse handelaren staan. Er ko men in samenwerking met de V.V.V, „Katwijk" ook zo'n 500 Zweden een kijkje nemen. In totaal worden er twaalf bussen verwacht. Het zijn Zweden, die de paasdagen in Katwijk doorbrengen en daaraan onder andere een bezoek aan Keu kenhof en de Rijnsburgse bloemen veiling vastkoppelen. Dit Zweedse be zoek blijft niet beperkt tot de Pasen. Het gaat de hele zomer door. Ook in de N.Z.H-rondrit naar Kenne» merland is deze zomer „Flora" weer opgenomen. Het bestuur van „Flora" heeft ten behoeve van de gasten in de hallen een bewegwijzering aangebracht en het heeft tevens een groot aantal fol ders laten drukken, waarin twaalf kleurenfoto's zyn opgenomen en waarin ook een beschrijving wordt gegeven over het verloop van de vei ling, in het bijzonder met de twee klokken, en over het kweken van bloemen en het broeien daarvan. j Voorschoten In het Gezondheids- i centrum aan de Wyngaarden- laan werd het derde lustrum van de Stichting Gezondheidszorg Voorscho ten gevierd. In aanwezigheid van burgemeester L. de Kool. wethouder drs. A. F. van der Laan. de bestu ren van de drie kruisverenigingen, huisartsen en personeel van de Stichting Gezondheidszorg, liet dr. IVL van der Stoel, voorzitter van de Stichting, een pessimistisch ge luid horen tydens zyn feestrede. 1 „Vyftien jaar geleden is Voorscho ten koploper geweest by het samen gaan van de drie kruisverenigin gen. In 1954 werd door geen enkele instantie op het terrein van de Gezondheidszorg enige steun toege zegd. Zowel de provinciale inspectie als de hoofdbesturen van de drie kruisverenigingen verleenden geen medewerking aan het Voorschotense streven te komen tot een Stichting Tafeltennis in Zoeterwoude de MEISJE REED TEGEN AUTO LEIDEN Een 18—jarig meisje uit Oegstgeest reed gistermiddag om streeks kwart voor drie met haar bromfiets op de Herensingel pardoes tegen de achterzyde van een gepar keerd staande auto. Het meisje kreeg een diepe snywond aan haar rechterbeen en bovendien een ge scheurde pees. De EHD bracht haar naar het Diaconessenhuis. Enorme stijging produktiviteit in Zweedse bosbouw STOCKHOLM (SIP) De inten sieve mechanisering in de Zweedse bosbouw by het vellen en transpor teren en de overschakeling van sei zoenwerk op volledige aanstelling van vakbekwame arbeiders heeft ertoe geleid, dat tydens de afgelopen tien WASSENAAR De dag van zyn veertigjarig jubileum bij het onder wijs, gisteren, te voor de heer J. H. Konst, hoofd van de Bonifacius- school, een bijzonder feestelijke ge worden. Nadat 's morgens in het Jeroen- huis feest was gevierd met de kin jaren de produktie per arbeider bijna deren van zyn school, die hem een ls gestegen met het viervoudige. fraaie fauri In 1959 was voor elke kubieke meter *s middags cc, geveld hout een werkkracht vereist komst gehouden, van 0,7 man. Tegenwoordig is het ge middelde cyfer 0,2; by sommige maatschappyen zelfs nog minder dan 0,16. Eén van de leerlingen van de Rijnsburgse bloembindcursus maakte vorige week een fraai bloemstuk, dat als motto mee kreeg „Flora's bloemen overal ter wereld". Het is zeer van toe passing op de bedrijvigheid in deze dagen voor Pasen in de hal len van de bloemenveiling „Flo ra". Duizenden dozen met aller lei voorjaarsbloemen worden verzendklaar gemaakt voor transport naar het buitenland: per vliegtuig, per trein en per reusachtige koelauto. (Foto LD/Holvast) ZOETERWOl'DE Tydens Benelux-jeugdkampioenschappen heeft Anneke Koek van PIT '54 een opmerkelijk succes geboekt. Samen met Nelly van Rijn, van het War- mondse „Steeds Vooruit", wist zij In Sittard het duo Ellen KlatAnneke Moerst in de finalepartü te verslaan. Het eerste team van de Zoeter- woudse tafeltennisvereniging PIT '54 heeft de kans op het behoud van een plaats in de eerste klasse met beide handen aangegrepen. De laatste wed strijd. die zaterdag werd gespeeld, werd een 64 overwinning voor het PIT-team. Anneke Koek en Kas Koe mans scoorden tweemaal en Marlan v d. Helm nam een party voor haar rekening Ook het dubbel kwam in PIT-handen. De juniorenteams van Effect "54 uit Zoeterwoude speelden zaterdag de laatste competitiewedstryden. Het eerste team verzekerde zich van een tweede plaats in de eindrangschik king door „Treffers" uit Roelof- arendsveen met 64 te verslaan. Het Gezondheidszorg, die een gezond- tweede en derde team moesten een Een van de oorzaken voor de sty- ging van de produktiviteit is de ont wikkeling van de ontschorsings- machines. Deze machines ko6ten on geveer 150.000 kronen en ze doen het werk van 18 man. Ze kunnen worden afgeschreven in vyf jaren en verte genwoordigen een zeer winstgevende investering. Het werk van. de paarden in de Zweedse bossen is tegenwoordig vry- wel geheel overgenomen door trek kers. Tien jaar geleden werd ca. 90% van al het transportwerk verzorgd door paarden, maar thans is dit per centage van toepassing op trekkers. RIJNSBURG Het ivas giste- n precies 50 jaar geleden, dat e heer C. Vianen sr. een bloe- LElten- en plantenkwekerij begon 005 de Valkenburgseweg in Ünsburg. De omstandigheden uren in die tijd niet gemakke- ik om een kwekerij te beginnen, och door de enorme wilskracht n de goede vakkennis groeide bedrijf gestadig. Vooral de crisisjaren brachten ft bedrijf een harde klap toe. t.ll/ woest weer met grossieren torden begonnen om het hoofd t.ftPven water te kunnen houden. 11941 droeg de heer Vianen zijn fdrijj over aan zijn twee jong- 'C zoons, de heren C. en J. Via- 18 Zij verzorgden samen de hard worden gewerkt, maar het bedrijf breidde zich steeds meer uit. Dit bleef zo tot 1951. Toen trad de heer C. Vianen jr. uit het be drijf, om voor zichzelf de bloe- mengrossierderij weer op te bou wen. Na deze scheiding kon ieder zich persoonlijk aan zijn bedrijf geven en het ging steeds hogerop. Er moest meer personeel worden aangetrokken en er werd ook meer aan specialisatie gewerkt. Zo kwam het bedrijf door deze specialisatie tot drie afdelingen, n.l. de handel, potplanten en snij bloemen. Helaas stierf de heer C. Vianen sr. in 1953. Het was een groot verlies voor het bedrijf, want hoe- rkj^nfel en de kwekerij. Er moest I wel hij niet meer daadwerkelijk meewerkte, werd hem nog vaak door zijn zoons om raad ge vraagd. Ook het overlijden van de heer C. Vianen jr. in 1966 was voor de familie een grote slag. Op 1 januari 1968 kwam de derde generatie in het bedrijf. De heer W. Vianen werd als me defirmant in de zaak opgenomen Men begon in 1919 met ongeveer actie zullen zy zelf op de dyk van fraaie fauteuil aanboden, werd daar huldigingsbyeen- In vele toespraken werd uiting ge geven aan de grote waardering, die men de heer Konst toedraagt voor de wyze, waarop hij leiding geeft aan een grote scholengemeenschap van ongeveer 450 leerlingen. In zijn ge hele onderwysloopbaan heeft hy steeds het kind centraal gesteld. Dr A. Cornelissen. voorzitter van het schoolbestuur opende de ry van sprekers en bood het jubilerende schoolhoofd de traditionele grati ficatie aan. Pastoor H. A. A. Rouw van de St. Willibrordparoohie dankte de heer Konst voor de wijze, waarop hy steeds met de pastoor heeft mee gewerkt. Hij verrastte de jubilaris met de pauseiyke onderscheiding „Pro Ecclesis et Pontifice". Mevrouw A. J. 1 e Coulfcre- Foest, wethouder van onderwUs, wenste de jubilaris namens het gemeentebestuur geluk en dankte hem voor wat hy geduren de de 37 jiaren dat hy in Wassenaar werkt 23 jaar als onderwyzer, daarna 14 jaar als hoofd van de school voor de Wassenaarse ge meenschap heeft gedaan. Namens het onderwyzend perso neel werden enkele praktische ge schenken aangeboden. Mevrouw Kors sprak namens oud-collega's, de heer A. W. H. Barten als oud-hoofd van de school voorganger van de heer Konst en de heer J. W. Har- ting namens de Kring van Was senaarse schoolhoofden. Ook me vrouw Konst werd niet vergeten. Van Pastoor Rouw ontving zy een gouden broche. Nadat de heer Konst een dank woord had gesproken begon een drukbezochte receptie. WARMOND Twee Warmondse Jongens, Gert Hartveld (19) en An- dré van Elburg 18) hebben een actie op touw gezet tegen de „milieu-ver ontreiniging" in het watersportcen trum aan de Kaag. Om de aandacht op de vervuiling in de ruimste zin van het woord te vestigen hebben zy in pamfletten de Warmondse jeugd (en ouderen) opgeroepen tot een aantal manifestaties op zaterdag 5 april. De actie omvat om. het schoon maken van het bos by het Seminarie en een gedeelte van de dijk van de Zwanenburgerpolder (vertrek 10.00 uur „Ut Sloepie"), het houden van een demonstratieoptocht en het ont ketenen van een openbare discussie over de toenemende vervuiling van de lucht en het water in en om Warmond. Als „hoogtepunt" van de VAKCENTRALES GAAN PRATEN OVER PRIJZEN HAARLEM (GPD) Het overleg van de drie vakcentrales gaat zich morgen beraden op het antwoord dat van werknemerszijde moet worden gegeven op de verontrustende prijs stijging. Voor 11 april is op verzoek van de werknemers een extra ver gadering uitgeschreven van de Stich ting van de Arbeid over de prijs ontwikkeling. Het NKV reageerde vanmorgen aldus: de verhogingen gaan alle per ken te buiten. Wij hebben ervoor ge waarschuwd. maar de regering blijft bi lijdzaamheid toezien. Als dit zo blyft, willen wij de accijnsverhogin- geu, die per 1 Juli zijn aangekondigd geschrapt zien. Van de loonstijgingen is nog maar 1 procent ruimte over. De vraag voor ons is, in hoeverre er een welvaartsvermindering moet worden voorzien. Als zo'n teruggang wordt aangetoond, dan zullen de cao's zeker worden opengebroken en j kunnen tussentijdse looneisen wor den gebracht. Recente uitspraken wijzen erop. dat de vakcentrales het niet meer zullen zoeken in loontoe- slagen. heidscentrum zou gaan exploiteren. Voorschoten telde in 1954 nog geen 10.000 inwoners en het gezondheids centrum aan de Wijngaardenlaan leek voldoende voor de 1ste 25-jaar Door het aantrekken van specialisten onderging het centrum een uit- j breiding en daarna werd besloten tot een 2 de gezondheidscentrum in de Vlietwyk. Thans moet er iets komen in de wyk Noord-Hofland. Het initiatief van vyftien jaar ge leden heeft Inmiddels bewezen een goed initiatief geweest te zUn en is overgenomen door tal van gemeen ten De landelyke kruisverenigingen werken thans wel intensief samen door middel van de Stichting S.S.LK., helaas heeft Voorschoten pas op de plaats gemaakt. De sa menwerking tussen de drie kruisver enigingen is steeds voortreffeiyk ge weest, het samenspel laat echter te wensen over. In de wyk Noord-Hofland moet iets komen, zonodig een centrum voor gezondheidszorg, dat afwijkt van het historisch gegroeide, maar dat historisch gegroeide blykt soms een heilige koe te zyn", aldus Dr. van der Stoel, die zich overigens 64 nederlaag incasseren. De stryd om het clubkampioenschap wordt op Hemelvaartsdag gehouden. Jongelui op inbrekerspad ZOETERWOUDE Maandagavonld werden door de politie aan de Hoge Ryndyk in Zoeterwoude twee jonge lui gesignaleerd, die na aanhouding en overbrenging naar de politiepost toegaven zich aan de Hoge Rijndijk te hebben schuldig gemaakt aan di verse kleine diefstallen. Onder meer gaven zij toe daarnaast een brommer er. fietsen te hebben gestolen. Deze jongelui, bewoners van de Hoge Ryn dyk, zullen nog nader aan de tand worden gevoeld- Personeelsavontl Padox-Panagro WARMOND Het bestuur van de verheugd toonde over datgene wat rsoneel5verenieins van Padox-Fa wel voor Voorschoten haalbaar bleek i Tot slot van de feesteiyke byeen- i komst hield dr. M. van der Stoel een dia-vertoning van zyn reis naar U- ganda, Kenya en Tansania, door- spekt met humor en medische wen- sen voor dat gebied. Kaarten om eieren LEIDEN Aan de gisteren in en door het Leidse Volkshuis gehouden klaverjaswedstryd om eieren en een dit jaar voor het eerst beschikbaar gestelde wisselbeker, hebben 6 bedrij ven en verenigingen deelgenomen. Ieder met een ploeg van 12 man. Dat waren de Gemeentereiniging, de Kon. Ned. Grofsmedery, het Leidse Volkshuis, Minnesota n.v., Sythof n.v. en Royal McBee. Deze volgorde geeft tevens de uitslag aan. De Ge meentereiniging legde daarmee be slag op de wisselprys. Alle deelne mers gingen met eieren naar huis. Nieuwe koster Luth. kerk LEIDEN De heer en mevr A. A. Betcke uit Leiden zullen straks het nieuwe kosterpaar van de Evang. Luth. Kerk in Leiden vormen. Zy zyn benoemd in de aanstaande va cature van de heer en mevr. G. M. Seugling, die deze functie ruim veer tig jaar met veel trouw en toewydlng hebben vervuld. WARMOND De jeugdafdeling van de v.v. „Warmunda" uit War mond organiseert 5 april voor de eer ste maal het W'.K. Junioren A Voet baltoernooi. De inzet is een mooie wisselprys. De verenigingen die aan deze stryd meedoen zijn DHL uit Delft, RKSV NEA uit Ouderkerk a- d. Amstel. RKSV TZB uit Zandvoort. Verburch uü Poeldyk. Warmunda uit War mond. Het toernooi begint om twaalf uur 's morgens. nagro organiseerde een kaart- en sjoelavond voor haar leden in ho tel „De Zon". Met Pasen In het vooruitzicht bestonden de prijzen uit eieren. De uitslag van de wedstrijden luidde: sjoelen: 1. J. v. Vliet. 2. P- Kolder- man, 3- A. v. Ruitenbeek. Klaverjas sen: 1. C. Blom. 2. B. Klein. 3. J. B. Bekkering. Kruisjassen: 1. J Zwaan, 2 A. J. Lagos. Volksriansfestival weer in Leiden LEIDEN Drie dagen lang. 4, 5 en 6 Juli. zal Leiden net als twee Jaar geleden in het teken staan van het Internationale Volksdansfestival. Aan dit festival, dat wordt georgani seerd door de Ned. Volksdansvereni ging (NEVO). het comité Internatio nale Uitwisselingen en de VVV. zul len naar alle waarschynlijkheid ze ven buitenlandse groepen deelnemen. Daaronder zyn enige aandacht trek- kenden uit de Oosteuropese landen en Scandinavië. In totaal zullen ge durende het festival-weekeinde een 650 dansers in Leiden te gast zyn, 'x aarvan circa 400 Nederlanders. Ds, G. Toornvliet moet huis uit BLOEMENDAAL (GPDl De kerkeraad van de Geref. Kerk van Bloemendaal heeft een kort geding l aangespannen tegen dominee G. Toornvliet, de voormalige radlo-pre- dikant, die geweigerd heeft de pas torie aan de Vijverweg, waar hij nog steeds woonachtig is, te ontruimen, j De ontruiming van de pastorie is noodzakelyk in verband met bouw- plannen van de kerk. De kerkeraad wyst nadrukkelyk van de hand dat Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN' Celestine Aleeandro Hendrikus z. v. I Podda en H P. J. A van Amers foort; Cornelia Cathartna Allda d v. G H C. Berbee en M J A Duiven- SFS r? S-sls- vs4fo£: 11 °mnnm™ nelia. d v. a. w Groen en E C van band staat met het aan dominee der Maden; Albert Johannes Hermanes. Toornvliet door de particuliere sy- 7 O V 1 r an U Da.. UanHHInn Engels en H Bo6: Hendrikus, z. v T H. de Kluif fir en J. F. M. Jonkman. OVERLEDEN B. Schaap. 71 Jr., man; W Oomsen. 92 Jr.. man; J C Borsboom, 68 Jr., man; G. Bosker. 47 Jr.. man; D A Liefhebber, 6 Jr dochter; A. van Dam, 82 Jr.. wed. v C. van Dam; H Albers. 64 jr., wed v. F A M. Verzuu; H. va der Zeeuw 71 Jr.. man; W. C. van den Akker, 71 Jr.. man; C. van Nieuwkoop. 28 Jr.. man; W J. P Mulder. 70 Jr man; A F Baart. 70 Jr. e v A Koet; C. G M. Brusche 73 JrvrC de Jong. 73 Jr.. man. G F A Waldköüter. 84 jr man. A P M Boljen 84 Jr.. wed. v. P. G J. M. van der Vyver. 200 meter glas en heeft nu maar liefst 7000 meter. De prachtige kwekerij, waar de mooiste soor ten bloemen en planten zijn te bewonderen, groeit nog steeds op zeer snelle wijze, dank zij de nieuwe ideeën van de heer W. Vianen (foto rechts), en de ja renlange ervaring van de heer J. Vianen (foto links). (Foto's LD/Holvast de polder tegenover de gemeente haven in honger- en ademstaking gaan. Ook voor maandag 7 april hebben zy twee acties op het programma staan: om een uur begint een excur sie over de dyk van Zwanburg (ver trek gemeentehaven), terwyi "s avonds om zeven uur een kransleg- ging by de pomp („Het symbool van de reinheid") wordt gehouden. Vlammen sloegen in benzineblikken LEIDEN Een 57-jarige pompbe diende van de Korevaargarage kreeg ernstige brandwonden, toen hy gis termiddag met een van brandgevaar lijke stoffen doortrokken stofjas langs een gaskachel liep. De pompbediende, de heer H. W H. van der Ster uit de Langestrat begaf zich, nadat hy was weggeroe pen om een auto af te tanken, via de kantoorruimte naar zyn werk in de garage. Daarby moet zyn jas in aanraking zyn gekomen met de bran dende gaskachel De als een fakkel brandende pompbediende rende in paniek door de garage, waarby de vlammen oversloegen in blikken met benzine en gemengde smering. Er ontstond in de garage een begin van brand, maar het vuur kon op het nippertje door garagepersoneel worden geblust Ook zag men kans de vlammen, die de ongelukkige pompbediende om zich heen ver spreidde te doven. De man bleek met brandwonden te zyn overdekt, om. aan hoofd, rug en benen. De E.H.D. heeft hem yiings overgebracht naar het Diaconessenhuis. De gealarmeer de brandweer hoefde geen dienst te doen. Het is nog niet bekend hoe groot de materiële schade is. Het interieur van de hal van de garage was in elk geval zwart geblakerd. node gegeven ontslag als radio-pre dikant. Proeftijd voor bromfietser uit Alpben ALPHEN AAN DEN RIJN „Je hebt nu leergeld betaald", stelde d» l Haagse politierechter vast en een 25-jarige inwoner van Alphen aan den Ryn moest dat toestemmen. De rechter legde hem nl. f 150 boete op. alsmede nog twee weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, omdat verdacht* op 14 september met een door hem bestuurde bromfiets over de West- i kanaalweg reed. terwyi hu onder in vloed van drank verkeerde. I Voorts haperde er nog het een en j ander aan de bromfiets, waarvoor de rechter bovendien f 80 boete oplegde „Dan zou ik voortaan maar van de bromfiets afbluven". luidde het ad vies van de rechter „Ik ry nu op een fiets", deelde verdachte mee. I „Daar kun Je oud mee worden". gaf de rechter goedkeurend te ken- I nen. De officier van justitie vond in elk geval een waarschuwing gewenst, waarom hy de voorwaardeiyke ge vangenisstraf eiste boven de geld boete van f 150 als door de rechte^ opgelegd, maar van de els van f 100 boete voo: de gebreken aan de brom fiets, deed de rechter f 20 af.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11