Voorkomen beter dan blussen! MODE herenmode Waag tpoppenkamer van Oranjehuis voor kleine mensen CAISSIÈRE ASSISTENTE PAKTAFEL Met activiteiten tegen fluoridering doorgaan Leidse brandweer maakt aanvalsplannen op Wanneer vuilnis emmer buiten moet Diplomazwemmen bij De Zijl 590 sle Staatsloterij DINSDAG 1 APRIL 1969 PAGINA 3 ADVERTENTIE (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN „Nationaal gezien is het met de brandpreventie (dat wil zeggen: het voorkómen van branden) een droeve zaak", verzucht de Leidse brandweercommandant A. C. Broes- hart. Ieder jaar zet de stijgende curve van schade door brand zich onverflauwd voort. Ook wanneer men deze lijn afzet per inwoner en per wooneenheid. Om enigszins een indruk te geven: in 1968 werd er per dag in Nederland voor 4,5 mil joen gulden door het vuur opgevreten. Het brandschadecijfer in Leiden lag vorig jaar relatief vrij laag: 2,11 per inwoner „Puur geluk", meent commandant Broeshart. „Dat komt hele maal niet doordat ze hier zoveel voorzichtiger zijn dan elders" Een architectonisch fraaie brandtrap, die helemaal bij de flat hóórt. De foto is gemaakt in de Diamantbuurt van het Mors- kwartier. (Foto LD/Holvast) Rechter in proces-Ray overleden Rechter W. Preston Battle (60), die op 11 maart James Earl Ray tot 99 jaar gevangenis veroordeelde wegens moord op ds. Martin Luther King, is gisteren dood op zijn bureau aan getroffen. Volgens de politie had de dood een natuurlijke oorzaak. ADVERTENTIE Voor de lieelkleinen! Grappig Italiaans juchtleren schoentje met crêpe- zool. Maten 18-29 Uw dochter op der Paasbest.Leuk lakschoentje met gezonde leren zool. Maten 18-29 "Swinging-in". De nieuwe twee-kleurenmo de voor jonge kerels. Maten 28-49 Het geluk kan evenwel een aardig I handje geholpen worden. Dat is een i zaak van de brandpreventie. De Ne- derlandse vereniging van brandweer commandanten heeft een studiecom missie in het leven geroepen, waar van de heer Broeshart voorzitter is. Hij heeft dus wel enig recht van spreken. Als algemene oorzaken voor I de 6-nullen bedragen door brand, merkt hij enkele als de gewichtigste aan: „Brand breekt uit in grotere eenheden dan voorheen, de techni sche outillage is duurder geworden en het blussen van deze industrie- branden is bemoeilijkt". En de tweede reden: „De mensen zyn non chalanter geworden in deze, laat ik zeggen, comfortabeler tijd". Terwijl hij zorgvuldig zijn sigaret in de glazen asbak uitdrukt: „De 1 voorlichting op dat gebied moet be- ginnen bij de schooljeugd." Van een georganiseerde aanpak om de jeugd zo vroeg mogelijk de grondbeginse len van brandveiligheid bij te bren gen, is nog lang geen sprake. Het blijft nu bij een incidentele rondlei- ding door de brandweerkazerne, i De commissie, die de heer Broes hart voorzit, houdt zich onder andere op met net reglementeren I van de voorwaarden, die aan bouw i en verbouw worden gesteld, Alle ont- werp-tekeningen die volgens de bouwverordening goedgekeurd moe- j ten worden, vereisen ook de paraaf van de brandweercommandant. De I heer Broeshart (HTS-vóóropleiding) I heeft naar zijn eigen zeggen het ver- j mogen om direct van een tekening j de tekortkomingen af te lezen. In dat geval praat hij het rustig met de betrokkenen door. „Je moet de man I proberen te overtuigen van het I brandgevaar, dat ontstaat als zijn plannen zonder meer goedgekeurd worden. Dat doe ik liever dan zwaai en met verordeningen. Dan krijg je hem ook mee, hè". Commandant Broeshart illustreert aan de hand van een voorbeeld dat je verder moet kijken dan het pers pectief van de ingediende tekening. „Je zou zo zeggen: staal is brand veilig, nietwaar? Maar dat is niet zo. Stel bijvoorbeeld dat iemand van plan is om sinaasappekistjes in een stalen loods op te slaan. De vuurbe- lasting voor het metaal wordt daar door zeer groot, en de opslagruimte zal bij brand gegarandeerd in elkaar zijgen". Het zal in de praktijk ook kunnen gebeuren, dat van twee vol komen identieke gebouwen er 'één I geen goedkeuring zal krijgen. Dat j zit dan meestal in de aard van de belendende percelen. De brandweer- commandant toetst de ontwerp-teke- I ningen die hem worden voorgelegd j naar drie criteria. Het gebouw moet twee vluchtwegen hebben en mocht er brand uitbreken dan mag er geen j gevaar voor overslag naar aangren- zende panden zijn. hoofdfactor is i langzamerhand geworden dat door de brand geen economische schade j mag ontstaan. Onder dit laatste re- i kent de heer Broeshart om maar eens wat te noemen vuur in een I computercentrum, waardoor de hele j bevolking wordt benadeeld. Een aantal brandweerlieden heeft een aanvang gemaakt met het op maken van aanvalsplannen voor de grote objecten, zoals de Pieterskerk I de grote warenhuizen, het stadhuis en alle musea. Een moeizaam karwei dat nog minstens drie jaar werk LEIDEN Op Goede Vrijdag wordt geen huisvuil opgehaald. Waar anders op vrijdag gewoon huisvuil wordt opgehaald, gebeurt dat nu donderdag. En waar op donderdag j de vuilniswagen pleegt te verschij nen, gebeurt dat deze week op woensdag. Ook op tweede paasdag wordt uiter aard geen vuil opgehaald. Dat ge beurt dinsdag. En de dienst van dins dag wordt naar woensdag verscho ven. LEIDEN De volgende leden van zwemvereniging „De Zijl" heb ben een diploma behaald. Diploma A: T. van Beek, M. Ko men, R. Teske. K. Dijkshoorn. L. Zonneveld, I. Schild. J. Roossink, M. Linschoten, J. Kok, A. Spierings, A. Bloemhoff. M. v. d. Brinks. F. H. Evenblij, M. v. d. Meer, J. v. Duin, F. Hansen, P. Boeter, A. Boeters, C. Robert, A. v. Oyen, M. v. d. Luit. Diploma B: J. Hoogstraten. H. Ou- wersloot, A. v. Alewijk, M. Canisius, A. v. Hamersveld. Diploma C: R. Kuisen. M. v. d. Valk, M. Hoogervorst, A. Hagdorn, M. Overvliet, E. Stouten, E. den Har- tog, E. van Straten. ADVERTENTIE 1 april 1969 Derde klasse Prijzen van f 25,zijn 50,zijn 50,zijn 50,zijn 50,zijn 100,zijn 200,zijn 400,zijn f 1.000,zijn f 2.000,zijn Een prijs van: gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op gevallen op nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op 1 81*) 40 98 22 43 755 042 590 3893 vergt. Er zijn nu al drie grote klap pers klaar, waar op overzichtelijke wijze de panden naar straat en huisnummer zijn ingedeeld. In één blik kan eruit worden opgemaakt, waar bh brand de wagens moeten staan, waar de water- en elektrici teitsleidingen lopen, hoe de vlucht wegen op straat uitkkomen enz. Lastig bereikbaar De heer Broeshart tekent daarbij aan: „De bereikbaarheid hier in de stad is ongelooflijk lastig. Het viel mij, toen ik hier kwam op, dat Lei den nog geen verkeersregeling heeft zoals in Haarlem (de heer Broes hart was voor zijn aanstelling in Leiden hoofdbrandmeester eerste klasse aldaar». Daar is de kern van de stad namelijk wel bereikbaar voor het lokale verkeer, maar niet voor het doorgaande. Daarom is het in Leiden voor de brandweer zo ont- i zettend moeilijk snel te opereren. In een voorgaand artikel heeft de j De aangeplaktevluchttrap vaxi de Leidse Schouioburg. (Foto LD/Holvast) heer Broeshart een pleidooi voor een regionale brandweer gehouden Eén van de voordelen: „Het is nu mogelijk een groot bedrijf in een klein dorpje te vestigen zonder dat de nodige preventieve maatregelen zijn getroffen, gewoon omdat de kennis ontbreekt. Bij een regionale brandweer kan dat echter centraal geregeld worden". Een andere vorm van preventie is een snelle melding. Alle belangrijke gebouwen staan in directe verbin ding met de centrale in de kazerne aan de Langebrug. Bij onraad gloeit er een rood lampje aan en begint een belletje te rinkelen „Wij komen liever twintig maal voor niks, dan één keer te laat. Veel mensen we ten niet dat het niets kost als wij uitrukken. Het zit verdisconteerd in de belasting". HIJ HERENMODE gaat in de Haarlemmerstraat haar 28e filiaal openen en zoekt voor deze nieuwe vestiging waarin enkele fraaie mode-shops" voor komen, enige enthousiaste medewerksters. Voor deze functie zoeken wij een vriendelijk accu raat meisje van 1820 jaar, met MULO-diploma, die een kort en bondig briefje schrijft, graag met pasfoto. Onze gedachten gaan uit naar een kwiek en vriendelijk meisje van 1516 jaar. Een 7 jaar jong, sterk groeiend filiaalbedrijf met 27 zaken over het gehele land verspreid. Wij brengen jonge mode voor jonge mensen tegen acceptabele prijzen. Bent U geïnteresseerd, schrijf of bel met Mej. Beskers van het Hoofdkantoor HIJ Herenmode, le Weteringdwarsstraat 5/7, Amsterdam, telef. 020/224568 - in de avonduren 02153/5211. (U kunt ook a.s. maandagavond van 1921 uur kennis met ons komen maken in het Restaurant Zomerzorg, Stationsweg 35 te Leiden). U gelieve te vragen naar de heer van Hoof. Mijln ingezonden bijdrage onder bovenstaande kop in het LD. van 25 maart 1969 heeft vele reacties tot gevolg gehad. Het was boven ver wachting en werkelijk hartverwar mend te bemerken, dat zovelen met grote nadruk ons drinkwater vrij van fluoriden wiillen houden. Het voornemen bestaat om allen, dc krUve LEIDEN Het Leidse Waaggebouw is vandaag, morgen, donderdag, zaterdag en tioeede paasdag (van 10 tot 12. 2 tot 5 en 7 tot 9 uur) bij wijze van spreken pop- penkamer van het koninklijk huis. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen heeft van ochtend deze tentoonstelling van poppen geopend door de grote deur open te zwaaien. De burgemeester sprak de hoop uit. dat velen de weg zullen vinden naar deze ten toonstelling. die een stukje gemoedelijkheid laat ziexi van de Oranjesdie zo nauw met Leiden zijn verbonden. Hij prees het initiatief van de hervormde wijkgemeente Molenwijk om deze verzame ling van zestig poppen uit het koninklijk huisarchief hier te halen. Mr. Van der Willigen toon de zich niet alleen een voor stander van deze band met het koninklijk huis,maar ook van de band. die de kerk vooral met de bejaarden houdt, waarbij hij zijn waar dering uitsprak voor het ini tiatief van de bejaardentele foon. De burgemeester werd ingeleid door de hervormde predikant ds. A. J. de Jong. die schriftelijk reageerden, na Pasen in een persoonlijke brief nader in te lichten over verder te onernemen stappen, wenselijk en noodzakelijk, opdat alle ingezetenen van Leiden, Oegstgeest en andere gemeenten het zuivere drinkwater van thans kunnen blijven gebruiken. Ter aanvulling op eerder genoemde bijdrage ontving ik nog de medede ling. dat na de proef Tiel/Culemborg na vijf jaar werd besloten om in heel Nederland de fluoridering van het drinkwater aan te bevelen doch nadien nog steeds statistieken over Tiel verschijnen, zodat de proef Tiel/ Culemborg derhalve nog niet werd afgebroken. Voorts blijken fluoride-tabletten ook bij drogisten verkrijgbaar. Op de losse gebruiksaanwijzing in het doos je staat echter o.a. „raadpleeg uw arts of tandarts". Het natriumfluoride, dat in de proefgemeente Tiel wordt gebruikt komt uit Amerika, maar in andere gemeenten en streken, waar in Ne derland de fluoridering van ons drinkwater helaas een feit is gewor den wordt het goedkopere natrium si- lico fluoride gebruikt. Dat gemeentebesturen thans ge heel anders reageren op de aan drang van hogerhand om ons water te fluorideren dan vijf jaar geleden moge blijken uit het allerlaatste nieuws van het anti-fluor-front na melijk. dat van de 48 gemeenten, aangesloten bij de Overi/sselse Wa terleiding Mij, er 32 tegen de fluo ridering hebben gestemd. Nu steeds duidelijker wordt, welks gevaren aan de fluoridering van ons drinkwater zijn verbonden, is het een zaak van algemeen belang om ds ook in Leiden en omgeving begon nen activiteiten voort te zetten. Als het enigszins kan met veler mede werking. N. A. van den Toorn Fa gelstraat 42 Lelden. Academischs examens LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit zijn geslaagd voor het kand. ex. pedagogiek Mej. N. H. Velder (Voor burg), de heren D. Boekkooi (Oegst geest». W. W. M. Dwarskasing (Lei den); kand. ex, psychologie Mevr. E. G. Kooijman—Lindhout «Den Haag» en de heren A. Harkes (Rijswijk) M. H. v.d. Poll 'Bodegraven). J. v. d. Linden (Den Haag», P. J. J. Zegveld (Roosendaal) P. A. J. M. van Noort (Leiden) A. N F. van Egmond (Den Haag); doet. ex. psychologie Mej. M. C. Gall 'Den Haag) de heren J. E. J. Wagenborg (Leiden» R. C. J. Pino Leidschendam Mej. J, M. Groenenberg (Schiedam). Voor tieners en twens. Lekker liclit lente- schoentje, kleurcombinaties: blauw/rood en bruin/beige. Maten 28-39 Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam .Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg f 5.000,is gevallen op het nummer f 5.000,is gevallen op het nummer f 5.000,is gevallen op het nummer f 5.000,is gevallen op het nummer f 5.000,is gevallen op het nummer De prijs van f 10.000,Is gevallen op het nummer f 25.000,Is gevallen op het nummer f 50.000,is gevallen op het nummer ft. 100.000,is gevallen op het nummer De extra prijs van f 500.000,is gevallen in de serie „D" op het nummer En de troostprijs van f5000,op het nummer van elk van de andere series. Let wel: op cfit nummer zijn twee prijzen gevallen. 069649 009077 081676 075511*) 083664 070894 023440*) 025919 080045 037360 037360 De tentoonstelling laat een bonte verzameling poppen zien: vele in klederdracht (uit Frankrijk, Italië, Oos tenrijk), maar daarnaast aan leden van de koninklijke fa milie aangeboden poppen in politie-uniform. kleding van een straaljagerpilootunifor men van muziekkorpsen e.d. De poppen zijn aantrekkelijk opgesteld tegen een décor van kleurrijk, grotendeels oranje papier en een schat aan voorjaarsbloemen. Tegen de wanden zijn fo to's van de koninklijke fami lie te zien uit een particulie re verzamelingVoorts expo seert de Oegstgeester kunst schilder G de Wit, leraar ken. Al met al een kleurrijke aan het chr. lyceum in de en fleurige tentoonstelling. Kagerstraat, een aantal wer- (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3