Leidse commandant wil naar regionale I jd Safe'*!® pi* S brandweer het nog stug toe Zorg over Rijnlands zoetwatervoorziening Brandweer heeft 'eeuwige'image In vleeshandel gaat GOUD v. d. Water Man en vrouw samen arts LEIDS RAADSLID STELT VRAGEN )ra tie va n prof. mr. E. Spruit van EGMOND BREESTRAAT 173 Leidse veemarkt ZATERDAG 20 MAART 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Aan weerszijden vindt u een afbeelding van de brandweerman. Links de manhaftige spuit gasten, die veertig jaar geleden met de ouder wetse dikke slangen de stadhuisbrand te lijf gingen. Aan de andere kant de modern uitge ruste brandbestrijders. De tegenstelling in beide foto's brengt echter alleen de technische vooruitgang van de brandbestrijdingsmethode in beeld. Het merkwaardige is, dat de „ima ge", die aan de brandweerman kleeft, in de loop van honderd jaar nagenoeg ongewijzigd is gebleven. Het publiek stelt zich de spuit gast nog altijd voor als de hoog gelaarsde en liefst besnorde reus, die de rode haan met ge weldige plenzen water tracht te tomen. Stadsverslaggever Henk de Kat had hier over een onderhoud met brandweercomman dant A. C. Broeshart, die in deze functie de norig jaar overleden heer S. W. Hagedoorn 'leeft opgevolgd. Zoals elke nieuwe roergan ger, kijkt hij nog onbevangen en fris tegen het Leidse korps aan. Sprekend over de bijna onmerkbaar veranderde doelstelling van de brandweerman zegt hij: „Het accent van de brandweertaak ligt niet meer zozeer op het blussen van branden, als wel op het hulp ver lenen in de ruimste zin des woords. Wanneer binnenkort de Rampenwet van kracht wordt, is de brandweer de meest geëigende hulpver leningsdienst die een gemeente ter beschik king heeft". Wij laten de heer Broeshart aan het woord in een tweetal artikelen. In het eerste, dat u hieronder aantreft, spreekt hij zijn gedachten uit over de brandweer nu en in de toekomst. Een volgende maal gaat hij in op de brandpreventie. Een onderwerp, dat hem als voorzitter van de preventieve studie commissie van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten na aan het hart ligt. LEIDEN De aanvoer op de gisteren gehouden veemarkt was wel even ruimer dan in de paar voorgaande weken en dit gold voor de meeste grote afdelingen. Ook de weersomstandig- heden waren eindelijk iets beter maar het bleef nog wel koud, I waardoor de handel in gebruiksvee en weidevee nog steeds niet op gang kan komen. In de slachtvee-sector was iets meer leven in de handel te bespeuren. Het aanbod is nog steeds niet groot en daardoor bleven de pryzen met het oog op de bevoorrading voor de feest- j dagen goed gehandhaafd. I De totale aanvoer bedroeg 15681 dieren. Gebruiksvee LEIDEN Achter de hydraulisch openzwaaiende deuren van de kazerne aan de Langebrug huist de werkplaats van een gedisciplineerd team van specialisten. Elk van de brandweer lieden heeft meer in z'n mars dan het kunnen doven van een kwajongensbrandje. Ze kunnen stuk voor stuk een drenkeling aan wal brengen, eerste hulp verlenen of een wandelende pui stutten. Daarnaast zijn ze vertrouwd met de elementaire leer van gassen en vloeistoffen en op de hoogte van de gevaren van radio-actieve bronnen. De mannen van het korps zijn dermate vaktechnisch, dat ze bijna elk voorkomend dienstkarwei zelf kunnen opknappen. Of dat nu bij wijze van spreken een door gezakt wagenstel, een losgelaten schoenzool of een afbladde rende deur is. In de toekomstideeèn van de huidige commandant: „Op den duur kun je hler niet langer een gemeentelijke brandweer houden. We moeten toe uaar regionale brandweren die niet alleen door de gemeente worden be taald, maar ook rijkssubsidie ont vangen, zoals de politie. In die streekkorpsen wordt de technische dienst gevormd door beroepskrach ten. Vrijwilligers met een zender tje op te roepen zijn de man krachten bij eventuele calamiteiten. Het enthousiasme van de vrijwilli ger en de kennis van de beroeps, dat wordt de slagkracht by een gro te brand". Meer en meer tekent zich aldus het beeld van de brandweer als al gemene hulpdienst af. in de zin, die cdt Broeshart op het oog heeft. Sinds de aanstelling van de nieuwe commandant is de technische uitrus ting, voorzover de financiën dat toe lieten, gemoderniseerd. Oude appa ratuur is afgeschaft en vervangen. „In bestelling is thans een mid- deldruk-lagedruk autospuit, die nog maar in tien gemeenten rondrijdt. Voorheen hadden we alleen maar la- gedruk: dikke slangen die een hoop water gaven. Het nadeel daarvan is, dat de waterschade by een klein brandje soms nog meer bedraagt dan de schade die door het vuur is aan gericht. Daarna kwam men op het idee van hogedrukspuiten, maar daarbij ontstond een te grote verne veling". Het pré van de nieuwe spuit die vermoedelijk in april wordt afgeleverd is. dat er geblust kan worden met een mist van waterdrup pels. die toch een groot doordrin gingsvermogen bezit. Om de „wapenschouw" volledig te laten zijn: het korps beschikt ver der over een hogedruk-lagedruk- spuit, een lagedruk spuit, een ma teriaalwagen, een kraanwagen, twee motorspuiten, een mechanische auto- ladder, allemaal gelakt in de welbe kende heli-ode kleur. In de werk plaats van de kazerne wordt mo menteel een bestelwagentje omge bouwd tot kikvorswagen annex kan tinewagen annex stafwagen by vre- desrampen. Wü hebben in het bovenstaande met opzet de nadruk op de vakman schap en de technische slagvaardig heid van het brandweerkorps gelegd, omdat die een belangrijke rol spelen Hier komen alle alarmmel dingen Pinnen. Door een paar handeltjes over te halen kan de bedienende man niet alleen het Leidse, maar ook 7 buurtkorpsen laten uitrukken. Deze visie hoort niet exclusief by hém. In feite zyn wy het enige EEG-land dat nog geen regionale brandweer heeft. Wat Leiden en om geving betreft is een ruim gespreide technische samenwerking volgens de commandant direct te verwezen- ïyken. ..Er doen zich echter twee moeiiykheden voor. Dat is ten eerste de financiële kant. Ten tweede is daar het sentiment, het zogenaamd prys moeten geven van een deel van je zelfstandigheid". Jaarsom De als punt één genoemde gelde lijke hindernis is een gevolg van het feit dat de Nederlandse gemeenten hun inwoners een onderling sterk wisselende jaarsom voor brand- bestryding laten betalen (via de be lastingen). Er zyn dorpen waar men slechts 80 cent daarvoor heft, in de grotere steden kan dat bedrag zelfs oplopen tot 18 gulden. Het landeiyk gemiddelde ligt op f 3.75. In Leiden betaalt de belastingplichtige per jaar f 11 aan de brandweer. Commandant Broeshart vindt dit een onzinnige regeling. Als alle ge meenten hun brandweerbydrage per inwoner gehjk trekken, ontstaat een veel betere basis voor samenwerking. De heer Broeshart, gevraagd naar de praktische voordelen van een regionele brandweer vat dit kort sa men met: .Materiaal voorziening, communicatie, brandpreventie en de opleidingen kunnen dan centraal ge regeld worden". De minister van binnenlandse za ken heeft zich een voorstander ge toond van regiobrandweerkorpsen, hy heeft dat ook aan de burgemees ters laten weten in een vryblijvend advies. In de directe omgeving van Leiden zyn acht gemeenten twee jaar geleden onder de naam Brand weergemeenschap begonnen met de kern voor een soort provinciekorps. Dit zyn, samen met Leiden. Den Haag. Wassenaar. Voorschoten. Val kenburg, Oegstgeest, Warmond en Leiderdorp. Vanuit het centrale ze nuwcentrum aan de Langebrug waar alle meldingen binnenkomen en waar de verklikkers van de auto matische brandmelders zyn onderge bracht kunnen deze korpsen met één druk op de knop in staat van paraatheid worden gebracht. Losse basis Commandant Broeshart heeft in zyn hoofd om deze toch min of meer op losse basis gefundeerde sa menwerking op te krikken tot een korps dat opereert in het gebied dat j grenst aan Noord-Holland en verder- J loopt van Zoeterwoude-Zoetermeer- Zwammerdam - Nieuwkoop - Zeven- 1 hoven - Nieuwveen. Een korps dat j dan vanzelfsprekend wel rykssteun- geniet. Van de streek keert de heer Broes hart terug naar de stad. „Ja, je wordt als nieuwkomer met allerlei problemen geconfronteerd. Zo ben Sk thans bezig te onderzoeken of de j plaats van de brandweerkazerne wel de juiste is. Neem alleen eens de uit- j rit: rechtsaf kan ik niet vanwege de 1 vele geparkeerde auto's op de Lan ge Brug. Dus naar links. Daar stuit je meteen op een voorrangsweg Nou. j en hoe moet je dan. Naar links? Daar raak ik klem op dat smalle bruggetje. Naar rechts? Ja, maar probeer op het Rapenburg in spits- tyd maar eens op te schieten". Een nieuw mogelyk kazerneterrein heeft cdt. Broeshart nog niet gevonden, en rekening houdend met de financiële perikelen van Leiden, zal dit ook wel I In de gebruiksvee-sector bestond I een behoorlyke aanvoer, doch nog j een matige belangstelling. In de melkvee-sector bleef de han- del nog lui en duur met onverander- de prijzen terwyl het in de sector vare koeien waaronder mooie exem- plaren. zeer rustig toeging. De 1ste I kwaliteiten waren wel te verkopen, j maar als er geen verandering in- j treedt verwacht men wel lagere pry zen. Notering: melk- en kalfkoeien van f 1000.- tot f 1300.- en f 1675.-. Vare koeien van f 750.- tot f 1100,- en f 1550,-. De aanvoer in de afdeling vette j I koeien was aanmerkelyk ruimer. Ook j andere markten meldden ruimere l aanvoeren. De reden is wel dat er j i komende week meerdere markten I i worden verzet in verband met de I j Goede Vrijdag, waardoor deze week I ook de vraag toenam om zich voor j de feestdagen te bevoorraden. Toch 1 bleef het in de vleeshandel nog be- trekkeiyk stug. De voorlopige winst- j I berekening in verband met de eerste j afdracht van de b.t.w -belasting hield I de slagers terughoudend. De handel I was niettemin vrij redelyk en goed i pryshoudend. Alles is goed verkocht I I kunnen worden. i Notering per kg geslacht gewicht: Vette koeien van f 3.90 tot f 4.70 en f 5,25. Extra kwaliteiten boven note ring tot f 5.60. Slachtstieren van f 4.80 tot f 5,15. Worstkoeien van j f 3.70 tot f 3.85. i Ook in de afdeling vette kalveren j was er weer eens een ruimere aan voer en de kwaliteiten beter. De vraag was eveneens iets meer en daardoor de handel redelyk tot goed en niet goedkoper. i Notering: Vette schapen van f 120 tot f 135.- en f 150.-. Vette lammeren overhoudersi van f 135.- tot f 165.- en f 195.-. fokschapen plus 1 lam van f180,- tot f225 -, fokschapen plus twee lammeren van f 275,- tot f 325.-. By een iets ruimere aanvoer van varkens was deze toch niet te groot. Het aanbod was over het algemeen redelyk en de vraag goed. waardoor een redelyk tot goede pryshoudende handel. Notering: Drachtige zeugen van f 500.- tot f 550,- en f 600,-. Schram men van f 120.- tot f 130.- en f 140.-. Biggen van f 88,- tot f 94,- en f 100.-. By een krap aanbod en een iets verruimende vraag deed de handel in slachtvarkens het in de afgelopen week redelyk goed. waardoor de pry zen weer even sty ver kwamen te lig gen. Door de verhoogde prijzen was de export-handel echter weer moei lijker. Prijzen per kg levend gewicht: lichte slachtvarkens van f 2.65 tot f 2.68. Lichte slachtzeugen van f 2,10 tot f 2,20 Notering per kg levend gewicht Een showplaatje van een deel van f 3.50 tot f 3.90 van het wagenpark. niet een zaak van vandaag of mor gen zyn. LEIDEN In de verenigde ver gadering van het Hoogheemraad schap van Rynland werd de op 18 januari jJ. overleden hoofdingeland plaatsvervanger, de heer C. Kempe naar te Aarlanderveen, die vanaf 1953 het ongebouwd eigendom in het 10de district (hoofdplaats Alphen aan den Rijn vertegenwoordigde, herdacht. De dykgraaf. mr. F. M. A. Schok king te Leiden en de hoogheemraad, de heer B. Plomp te Nieuwkoop zyn herbenoemd. Op verzoek van de Commissie wa terkwaliteit voorzag de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ryn land in opvolging van wyien ir. J. J. G. van Hoek als adviserend toe gevoegd lid der Commissie. Aange wezen was het lid der Kamer, de heer G. Groen te Leiden. Een korte, maar hevige storm op 2 februari jl. bleek by hoogwater aanzieniyke schade te hebben be rokkend aan de duinen in zeereepge- deelten te Bloemendaal en te Wasse naar. De herstelkosten worden in to taal op rond f 80.000 geraamd. Naar de dykgraaf uiteenzette bhjft er alle grond bestaan voor grote be zorgdheid inzake Rynlands zoetwa tervoorziening. Het hoogheemraadschap is daar voor mét de hoogheemraadschappen Delfland en Schieland thans alleen aangewezen op de Hollandse IJssel. Voornameiyk ten gevolge van de Europoort-werken van Rotterdam en de daarmede gepaard gaande verde re verdieping van de mond van de Nieuwe Waterweg, bestaat gevaar voor verzilting van de Hollandse IJs sel. Deze kan optreden by perioden van zeer lage Rynafvoeren. De door de regering ter voorkoming van ver- dere zoutpenetratie. voorgenomen j verondiepingen van de Nieuwe Maas, beoosten de Maasbruggen worden i van de zyde der hoogheemraadschap pen niet voldoende geacht om de zoetwatervoorziening veilig te stel- i len. De dreiging van verzilting van de Hollandse IJssel in bepaalde omstan- i digheden eist een tweede toevoerweg van zoet water naar de gebieden van de drie hoogheemraadschappen. De Vergadering ging akkoord met de uitgestippelde gedragslyn, hoe een en ander gezameniyk met Delfland en Schieland op zo effektief mogely- ke wyze in Den Haag te bepleiten. De commandant is erg ingenomen met de kwaliteit van zyn korps. De kazerne heeft een permanente bezet- I ting van 21 man per ploeg, die 24 1 uurs-diensten heeft. De drie officie- I ren zyn om toerbeurt officier van dienst. Er zal toch niet altyd werk aan de winkel zyn voor die 21 man- schappen, zal men zich afvragen. De heer Broeshart: „Dat is heel typisch, we komen tyd te kort. We hebben I een vast dagprogramma van sport, i corvee, theorie- of praktykoefenin- gen en onderhoud van de gebouwen, wagenpark en werkplaatsen. Zo is er bvyoorbeeld één man de hele dag bezig met het nalopen van de redkas- ten by bruggen en redhaken". Al ligt de taak van de brandweer dus gaandeweg niet meer specifiek in het bluswerk, de hoofdzorg blyft i het nog wel. Het is geruststellend te i weten dat er een waakzame wacht achter telefoon 33333 klaar staat. Wolvee De restanten aanvoer van dood se ha pen en lammeren was ook weer iets ruimer, waaronder echter veel vleesloze dieren die moeilyk voor de export te plaatsen waren. De handel verliep daardoor stug. De overhou ders waren iets styver in prys. Voor de fok- en weiderij was er wel een ruimere aanvoer van stellen maar nog niet veel belangstelling. De koude weersomstandigheden houden de koopkracht tegen waardoor ook deze handel het nog stug deed. (ADVERTENTIE) juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Leiderdorp Op voorstel van Dykgraaf en Hoogheemraden werd besloten tot het stichten van een r>ool-pers- gemaal te Leiderdorp en de aanleg van een rioolafvoerleiding van daar naar de zuiveringsinstallatie Leiden Noord; dit ter opvanging van het voortdurend stijgende rioolwater- aanbod in de zich snel uitbreidende gemeente Leiderdorp. De raad had reeds in 1967 in beginsel de bestaan de. te klein wordende zuiveringsin- tallatie aldaar aan Rynland over te dragen en de voorbereiding en uit voering van de nodige verdere zuive- ringswerken aan Rynland over te laten. Teineinde te besparen op de kosten van transport van het afval water zal door de gemeente op Ryn lands kosten een extra inhoud in het gemeenteiyke rioleringsstelsel worden aangebracht. LEIDEN Er was gistermiddag op het terrein van het Academisch Ziekenhuis een extra groot „doktersplaatje" gezet op de auto van Leidenaar E. D. Wolff (25). Terecht, want niet alleen Eric „haalde" de gunstige uitslag van zijn artsenexamen, maar ook mevrouw M. W. Wolff—Mooy, Eric's charmante vrouw Marcelle (26). Op het bord stonden ook spreek-kuren vermeld ter gelegenheid van het dubbele artsenexamen-feest, waarin de tweejarige zoon Rogier als eerste deelde. Het echtelijke studeren in de woning aan de Zoeterwoudse- singel is nog niet ten einde, want beiden willen verder. De manne lijke helft doet op dit moment het terrein van de kindergenees kunde, de vrouwelijke helft weet het nog niet precies. LEIDEN Het Leidse raadslid H. Amptmeyer (PSP) heeft twee vragenlijsten aan burgemeester en wethouders gericht. Het raadslid vraagt of de lyst van de te bescher men houtopstanden thans is vastge steld en zo ja welke houtopstanden als beschermd zyn aangewezen. Zo nee, wat is dan de oorzaak van de vertraging en wanneer denkt het college de lyst klaar te hebben Voorts vraagt hy of B. en W. bereid zyn monumentale rijen straatbomen als bv de kastanjebomen langs de Witte Singel een soortgelijke formele bescherming te geven. Voorts vraagt de heer Amptmeyer of B. en W. kennis hebben genomen van een open brief aan het college van de heer H. van Eek, welke brief ook in de dagbladen is afgedrukt. Is het waar. dat de briefschryver geen antwoord heeft ontvangen op een brief van 26 augustus vorig Jaar Zo Ja, wat is de oorzaak en hoe is dit te rijmen met de mededeling, dat het college elke brief met spoed be antwoordt en in elk geval een beves tiging van ontvangst direct ver stuurt? Zo nee, aldus het raadslid, welke stappen hebben B. en W. on dernomen ter correctie van een mo gelyk ontstane mening by het pu bliek, dat er geen reactie op aan het gemeentebestuur gerichte brie ven komt.. LEIDEN In het Groot Auditori um van de Leidse universiteit heeft vandaag prof. mr. J. E. Spruit het ambt van gewoon hoogleraar in de historische ontwikkeling van het recht, in het byzonder het Romein se recht, aanvaard met een rede. ge titeld „De Lex Iulia et. Papia Pop- paea. Beschouwingen over de bevol kingspolitiek van Augustus". In de Lex Iulia et Papia Poppaea kristalliseerde zich geheel passend In de geest van Reveil in het Rome van de decenniën rondom het begin onzer jaartelling een van de meest omvangryk en doortastende pogin gen. die in de antieke oudheid zyn ondernomen om het hoofd tebie den aan het probleem van het af nemen van de bevolking door oorza ken als oorlogen, proscripties, epide mieën. hoog sterftecyfer enerzyds en bewust verkozen kinderloosheid als gevolg van een sterke zedenverwil dering anderzyds. De wet beoogde, door de Romeinse burgers te onder werpen aan een stelsel van huwe- Ujksgeboden en verbonden, de sta biliteit van het huweiyk te herstel len en de procreatie van wettig na komelingschap te bevorderen. Prof. Spruit kwam tot de conclusie, dat, hoewel de wetteiyk vorm, waarom dit streven werd gerealiseerd zonder pre cedent was. de augustynse lex. zowel in haar doelstellingen als in hetgeen zy verordende, sterke materiële con tinuïteit vertoont met de opvattingen ten tyde van de oudere Republiek. Tenslotte stelde prof. Spruit aan de orde in hoeverre Augustus met zyn wetgeving enig succes heeft ge boekt en wat er ln de praktyk te recht is gekomen van de illusies, die hy door middel van zyn legislatieve optreden heeft getracht te verwezen lijken. (ADVERTENTIE) MOOIER BONT U weet wel Lid Stichting bontwaarborg.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 5