ROUW OM EISENHOWER Brandstichting in Winschoten éw Dansen in de Stad Rome Prins Bernhard en minister Luns naar de begrafenis Amnestie in Spanje eumo Twee man in arrest MEUBELSHOW HUISMAN LEIDEN Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 MAART 1969 No. 32751 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand ibü vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T (Van onze correspondent) I WASHINGTON (GPD) Oud-president Dwight David Eisenhower, die miljoenen Europeanen zich beter herinneren als de bevrijder van Europa, is gisteravond om vijf voor half zeven op 78-jarige leeftijd overleden in het Walter Reed-leger- ziekenhuis buiten Washington. Hij zal woensdag worden be graven in Abilene. Kansas, het plaatsje waar hij in 1890 werd geboren, vlak bij de bibliotheek die na zijn presidentschap werd gebouwd en die de documenten met betrekking op zijn leven en carrière bevat. De begrafenis zal worden voorafgegaan door speciale diensten in Washington, waar hij zaterdag opgebaard zal liggen onder de koepel van het Congresgebouw, dezelfde plaats waar ook tienduizenden afscheid namen van president van h"<dige politieke ^evnngenen te- Tr i Ipurirpctpld. Be mflalrpwl werd na John Kennedy. Maandag wordt de laatste eer bewezen in een dienst die zal worden bijgewoond door o.a. president De Gaulle Prins Bernhard en minister Luns zullen Nederland vertegen woordigen op de begrafenis. Ter gelegenheid 30 jaar Franco-regime MADRID (Reuter. AFP) Het bewind van generaal Franco heeft gisteren een algemene amnestie af gekondigd voor zijn tegenstanders uit de burgeroorlog van 1936-'39. maar degenen die hoopten op vrijlating WINSCHOTEN (ANP) De Win- schoter politie heeft de afgelopen nacht twee mannen aangehouden, verdacht van brandstichting. Het wa ren een inwoner van Winschoten en een inwoner van Heiligerlee. Voorbijgangers hoorden omstreeks het middernachtelijk uur explosies in een apslagruimte van de N V Nema, een technische onderneming. Zij za- Vlaggen halfstok President Nixon, die zich onmid dellijk, na het bekend worden van het overlijden van zijn vroegere chef (hij was vice-president, onder i Eisenhower), naar het ziekenhuis be- j gaf, maar daar een half uur na het i overlijden aankwam, heeft de natio nale rouw afgekondigd en zijn af- 1 spraken voor de komende vijf dagen afgelegd. Van het Witte Huis en van de andere regeringsgebouwen hangen de vlaggen halfstok, en blijven zo gedurende dertig dagen bij presiden tiële verordening hangen De presi dent bevond zich bij zijn bezoek aan het ziekenhuis in gezelschap van mi nister van Buitenlandse Zaken. Ro gers. minister van Defensie Laird. en van zijn adviseur dr. Kissinger. In een voorlopige verklaring noemde president Nixon het over leden oud-staatshoofd, die hij acht jaar als vice-president diende „een man die een inspiratie was voor al len. en die voor allen die hem ken den een moreel voorbeeld stelde. Zelfs in zijn dood laat hij een grote geestelijke aanwezigheid achter die nooit zal sterven". •Reus van onze lijd' Oud-president Johnson verklaar- de vanuit zijn ranch in Texas: „Een reus van onze tijd is heenge gaan. Zijn dood laat een lege plaats achter". Oud-president Truman, die op het ogenblik vakantie houdt in Key West (Florida), zei „Hoewel ge neraal Eisenhower en ik elkanders opponenten werden, kan ik zijn gro te diensten voor het land niet ver geten". Hoewel de toestand van generaal Eisenhower sinds drie dagen gesta- 1 dig was achteruit gegaan hadden weinigen verwacht dat zijn einde zo nabij was. Het bericht van zijn dood werd om kwart voor zeven Neder- -»2 Russische lof voor Eisenhower NEW YORK (Reuter i De Russische VN-vertegenwoordiger Jacob Malik heeft gisteren na het nieuws van de dood van Eisenhower de gewezen Ameri kaanse president gekenschetst als „een groot staatsman en mi litair" en als een leider, die „van grote wijsheid blijk gaf". Malik voegde hieraan toe. dat de Russen „grote achting" voor generaal Eisenhower hebben, die zij kennen als „een zeer be kwaam leider, die een grote bij drage leverde tot de nederlaag van de nationaal-socialistische strijdkrachten in Europa". Malik bracht hulde aan Eisen hower in de Veiligheidsraad, die zijn debat over het Midden oosten onderbrak om officieel kennis te nemen van Eisenho wers dood. De Raad nam een minuut stilte in acht en ver zond een telegram van rouwbe klag aan de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. Rogers. leurgesteld. De maatregel werd afloop van een kabinetsvergadering, die onder leiding stond van Franco, bekendgemaakt door de minister van voorlichting. Iribarne. Deze deelde mee. dat de amnestie geldt voor „alle tenlasteleggingen die voortvloeien uit daden welke vóór 1 april 1939 zijn begaan". Hiertoe was besloten ter gelegenheid van het feit dat het dinsdag as. dertig jaar ge leden zal zijn. dat de burgeroorlog eindigde. „Historisch gezien kunnen we vandaag zeggen dat de oorlog in al zijn nawerkingen definitief geëin- I digd is. tot heil van Spanje", zei de minister. Er waren de laatste tijd in Ma drid geruchten gegaan dat de rege ring bij de viering van de dertigste verjaardag van haar overwinning een uitgebreider amnestie zou afkon digen, die ook van toepassing was op momenteel in de cel zittende poli- J tieke gevangenen. Op 12 november 1966 was al kwijt- j schelding van straf gegeven voor tij- dens de burgeroorlog bedreven „poli tieke delicten" zodat de gisteren afgekondigde amnestie geldt voor j daden die worden beschouwd „als van criminele aard". In welingelichte kringen meent men dat er nog maar heel weinig personen in de gevan- genis zitten voor zulke misdrijven. Mogelijk zullen sommige republi keinse ballingen, die tot dusver aar zelden om naar Spanje terug te ke ren. daar nu toe besluiten. Honger in China Ds. Toornvliet mi voor radio Luxemburg O VU de Verenigde Staten treureit I om de dood van Dwight IX Eisenhower is er ook voor ons, Ne derlanders, alle reden om in ge dachten te vertoeven aan de baar van deze grote Amerikaan. Het waren immers de onder zijn lei ding staande legers, die, in het bijzonder gesteund door de ont zagwekkende inspanning van de Amerikaanse industrie, ons bijna l een kwart eeuw geleden de vrij- held brachten. Voor ieder die de dagen der bevrijding heeft mee gemaakt. zal zijn naam onverge telijk blijven. En dat temeer, om dat hij. hoewel opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten en soldaat in merg en been, toch de oorlog haatte, omdat hij die I gezien had ,.in zijn wreedheid, waardeloosheid en stupiditeit", zo als hij het eens uitdrukte. Hij had gedaan wat hij moest doen, maar voor hem bleef het een „dirty job", een vuil karwei. Als de En- 1 gelse romanschrijver gelijk heeft, die schreef, dat ..het genie doet wat het moet en het talent doet wat het kan", dan was Eisenho wer een geniaal militair en een tamelijk goede president. Toch zou men hem dan in laatstge noemde functie tekort doen. Want wel heeft hij. zowel door eigen politieke tekortkomingen als door moeilijke omstandigheden, vele teleurstellingen moeten incasse ren, maar achteraf gezien heeft hij ook in zijn tweede grote taak zijn ongewone gaven voor bemid deling en verzoening ten nutte kunnen maken. In dat opzicht was hij eigenlijk zijn tijd vooruit. En „een groot man is de tijdge noot van de toekomst". Zo kan men aan het einde van dit leven verklaren, dat Eisenhower, na als militair het nazidom te hebben weggeveegd, als president al zijn krachten gaf om de basis te leg gen voor internationaal-politieke samenwerking. Twee redenen om het land de rust die het in die tijd verlangde". TOKIO <AP> Radio Moskou deelde gisteren in een Japanse uit zending mee. dat Chinezen die om eten vragen afgelopen winter in veel districten van communistisch-China opstanden hebben ontketend. De ver hongerende Chinezen deden aanval len op levensmiddelenpakhuizen van de staat en de militairen in vele plaatsen. Deze winter is bijzonder bitter ge weest voor het Chinese Volk ten ge volge van wat de radio „de beruch te anti-economie van Mao Tse-toeng" noemde, wat betekent een politiek gegrondvest op de theorie, dat mate riële aansporingen voor arbeiders niet juist zijn. Nu nog geen bloemendaal <gpd> ds o. hem in dankbaarheid te geden- Toornvliet. de midden vorig jaar na ken. een geschil met de particuliere syno- de van Noord-Holland der Geref. Kerken ontslagen predikant van Ra- dio-Bloemendaal, gaat via Radio-Lu xemburg zijn radiowerk voortzetten De Stichting „Een woord voor de wereld" in Amsterdam, die de radio gemeente vertegenwoordigt, heeft een overeenkomst met het radiostation gesloten, waarbij bepaald is dat elke zondagavond een ininimumpi'i js voor brood zondag 4 mei, 's avonds van 8.15 tot j 8.30 uur. Adviseur 'Geveltoerist im Zwolle Patiënt geruild het gehele pand in brand stond, In de opslagruimte bevonden zich 80.000 gloeilampen, enkele tientallen wasautomaten en wat glaswerk. Zo overlijden, bekend gemaakt door de j militaire geneesheer-directeur van I het ziekenhuis, Frederick Hughes. Oud-president Eisenhower lag al ruim een jaar in het Walter Reed- ziekenhuis, nadat een ogenschijnlijk fatale hartaanval hem had getrof fen. Sindsdien herstelde h'ü zich zo danig dat hij zelfs latere aanvallen door stond. Eén van de laatste keren dat Amerika hem zag. was op zijn 78-ste verjaardag (op 14 oktober), toen hem een serenade werd ge bracht door een legermuziekkorps op het gazon voor het ziekenhuis. Men zag hem toen glimlachend uit een LEEUWARDEN (ANP) On danks snel ingrijpen van een toeval lig passerende ambulancewagen, die met. een ander verkeersslachtoffer op weg was naar het ziekenhuis, is ten 30-jarige beroepsmilitair uit Har- deganjp gistermiddag overleden aan me leegstaand pand. Deze brand de verwondingen die hij oplieo bii j kon de P°ütie snel zelf blussen, verkeersongeluk onder Mars- raam kijken en zwaaien met een brigade-generaal vlaggetje waarop de vijf sterren van zijn rang waren aangebracht. Het wel het Dand als de gehele voorraad Amerikaanse televtoienetwer- kon toen niemand ontgaan hoezeer ken onderbraken hun programma's en zonden documentaires uit over het leven van generaal Eisenhower President Nixon bezocht hem ge- Een van de commentators omschreef regeld tijdens zijn verkiezingscam- de generaal als „een man voor alle pagne en ook daarna. Toen Nixon jaargetijden. Hij was gewoon en i zijn beslissing had genomen om tot prozaisch. en formidabeler dan het de constructie over te gaan van het leven zelf. Hij was de echtgenoot die anti-raket-rakettensysteem, zocht vrouwen zich wensten en de vader die de zoons zouden willen hebben Zijn persoonlijkheid had een ma gisch geheim, een doorschijnende charme. Hoewel zijn presidentschap omstreden is hij hield niet van het uitoefenen van macht gaf hy gingen verloren. De schade wordt geraamd tussen de anderhalf en twee ton. Eerder op de dag had de Winscho- ter recherche enkele deze week voor gevallen straatbranden en brandjes in onbewoonde huizen tot klaarheid gebracht. Dit bleek kwajongenswerk te zijn. Gisteravond was de politie extra paraat in verband met de serie bran den van de laatste dagen. Eerder op de avond, omstreeks negen uur. was er een brand gemeld in een al gerui- sum. De bestuurder van de ambu lance Aarzelde niet toen hij de uit tijn auto geslingerde militair op het wegdek zag liggen. Hij droeg de in zijn wagen liggende patiënt, die een beenbreuk had opgelopen bij een on geval. naar buiten, liet hem in de berm achter en spoedde zich met de ernstig gewonde militair naar een hospitaal in Leeuwarden. ADVERTENTIE Kans op regen Vanaf a.s. dinsdag t.m. vrijdag zie pagina 24 (ADVERTENTIE) EXCLUSIEVER BONT van EGMOND U weet wel BREESTRAAT 173 Lid Stichting bontwaarborg. I hij verouderd was. hü ook het adv>ss van generaal Eisenhower, die zich er enkele jaren geleden tegenstander van had ge toond. De generaal heeft nog twee in le ven zijnde broers. Edgar en Milton. Zijn enige zoon John werd door president Nixon onlangs benoemd tot ambassadeur in België President Johnson en president Truman zijn nu de enige nog in leven zijnde ex- presidenten van Amerika. Wat nicer lente De Bilt verwacht van heden tot zondagavond: Veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige later tot krachtige toenemende westelijke wind. In de nacht temperaturen enkele graden I boven nul, morgen overdag iets ho- 1 gere temperaturen dan vandaag (Opgemaakt te 9.30 uur) (30 maart) Zon op: 6.20 uur; onder: 19.10 uur. Maan op: 15.13 uur; onder: 5.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.19 en 13.38 uur, laagwater te 9.08 en 21.43 uur. (31/3 hoogwater te 2.00 en 14.13 I laagwater te 9.58 en 22.23 uur). (ADVERTENTIE) Dit nummer bestaat uit 24 pagina g I IEDERE ZATERDAG- EN ZONDAGAVOND, AANV. 8.30 UUR te WARMOND m.m.v. het CHARLES COMBO. Als gasten treden voor U op het DUO „THE LITTLE STARS", Gezellige sfeer, uitstekende keuken.. Gratis entree, red. prijzen. Ook gelegenheid voor bruiloften, vergaderingen en recepties. Tarieven op aanvraag. Telefoon 017112309 en 2818. (Van onze weerkundige medewerker) Al is het vandaag geen top-d»e. zoals verleden jaar, toen op 29 maart 20-22 graden en in Limburg al ruim 25 graden werd gemeten als record-hoge maart-temperatuur, toeh zijn we op de goede weg De koude oostenwind is vandaag verdwenen en na de afgelonen nacht zullen ook de nachtvorsten meer sporadisch worden. Gisterr -Mig was het al iets milder, al viel er in de morgenuren, voornamelijk in Limburg nog wat lichte sneeuw bü 5-7 graden, maar in de komende da gen zal het kwik op een maar nor maal niveau van ongeveer 10 gra den of iets hoger komen. Regen van enige betekenis ver wachten wy vóór maandag niet. Na alle kou die er deze maand ge leden is, is maart sinds 1888 niet zo erg. zijn deze laatste maartdagen ,een verademing. kwartier zendtlld I DEN HAAG 'GPD| Staats—, voor da. Toornvliet beschikbaar f°" f,Economls=he Za" komt ken i acht het met juist op dit mo- De eerste uitzending via Radio- i ÏÏTIJ5?m"taumprtis «xr Luxemburg zal plaats hebben op omen. De als redelyk minimum gevonden winkelprijs voor i verpakt gesneden waterwitbrood ligt zo laag, dat daardoor de concur rentieverhoudingen zouden worden geschaad. Ook zou daarvoor het be staande prijsniveau worden aange tast. De staatssecretaris zegt dit in antwoord op vragen van de tweed» kamerleden Krosse (K.VPj. mejuf frouw Haars (C.H.U.), Scholten (CHU) Goudzwaard, (ARP) en Por» theine (WD). De staatssecretaris is tot deze be slissing gekomen op grond van een onderzoek bij een aantal bedrijven naar de kostprijs van verpakt gesne den brood. Met behulp van een door het pro- duktschap granen, zaden en peul vruchten te hanteren bevoegdheid tot het stellen van een minimum prijs zou kunnen worden opgetreden tegen het aanbieden van brood togen stuntprijzen. Excessieve vormen van concurren tie met broodprijzen wil de staatsse» Cretans door overleg tegengaan. A DVEF^'-'MTtK) TEL. 34000 ZWOLLE iGPDi - Een 35-jarige inwoner van Zwolle heeft vrijdag middag voor paniek gezorgd door ruim 2 tfe uur lang langs de balkons van een elf verdiepingen hoog flat gebouw in zyn woonplaats te klau teren. De man was over het balkon ge vlucht, toen de politie hem in ver band met een serie inbraken wilde arresteren. De politie van de Noord oostpolder had de aanhouding van de Zwollenaar verzocht. Verschillende politiemannen, on-ler wie twee hoofdinspecteurs, alsmede in de flat wonende burgers, schakel den al hun overredingskracht in om de man ertoe over te halen zyn le vensgevaarlijke positie ruim 40 meter boven de begane grond - op te geven. Eerst na ruim twee uur besloot de inmiddels verkleumdt in breker een flatwoning binnen te stappen. Uit het Leidsch Dagblad van 31 MAART 1869 Te Leeuwarden zijn Vrij- dag de eerste kievitseieren (zijnde 3 stuks) aangebracht. Wij vestigen de aandacht 1 onzer lezers op de voorstel ling in den schouwburg al hier, die Maandag 5 April a.s. zal plaats hebben. Het natio naal toneelgezelschap van Antwerpen onder directie va den heer Elo Lemaire zal dien avond optreden. Heden is alhier het nar- tuurkundig examen voor aan staande artsen aangevange Er hebben zich 41 candidaten aangemeld, waarvan 33 voor het le gedeelte. <»CSc*aiK&CKfcC»SCK*CöOK^^

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1