Loonstijging niet prijsverhogend LEVEN 7 pet. DUURDER 5 RUM Mensensmokkelaar 'n keiharde materialist Nota bouw-c.a.o. verwacht voor 1970: Spoedig compromis met studentenpastores lijkt mogelijk Kamermuziekconcert met Leidse violiste Minister De Block (Economische Zaken) corrigeert cijfers voor 1969: Prof. v. Muiswinkel overleden IRENE WOONT IN ZEIDEN VAN FRANKRIJK Nieuwe wegen naar Leiden en Katwijk Cainton tegeltapijt gegarandeerd goed VRIJDAG 28 MAART 1969 LEIDSCIÏ DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister De Block (Economische Za ken) verwacht dat de kosten van levensonderhoud dit jaar met 6,5 a 7 procent zullen oplopen als de huidige druk op de prijzen niet afneemt. Dat is dan zo'n 1,5 procent meer dan het Cen traal Planbureau heeft geraamd. len niet in staat geweest de snelle stijging tegen te houden. Niets overblijven Naar het oordeel van het CNV zal het gevolg zijn dat er zelfs van forse De minister, gisteren over deze zaak in de Tweede Kamer door drs. Berg (PvdA) aan de tand gevoeld, zei evenwel te hopen dat het prijs beleid, dat wordt gevoerd, zijn effect niet zal missen en met de no dige prijsconcurrentie en het verdwij nen van calculatiefouten zal zorgen voor een benedenwaartse druk op het prijspeil. Anderzijds vreesde de minister wel dat de stijging van de loonkosten wellicht hoger zal uitkomen dan de geraamde 8',-j procent. Dat maakt op het ogenblik volgens hem, een exacte kwantificering van de te verwachten kostenstijging mogelijk. De minister wilde dan ook liever nog met een nieuwe raming van het Centraal Planbureau wachten totdat het SER-rapport over het eerste halfjaar zal zijn verschenen. Hij raamde het effect van de komende huurverhoging op de kosten van le- vensondei-houd op 0,4 procent, maar kon niet zeggen welk effect de voor genomen accijnsverhogingen per 1 juli zullen krijgen. Daarnaar gevraagd door mevrouw Brautigam (PvdA) zei de minister dat de huisartsen hebben toegezegd hun tarieven in de eerste drie kwar talen van dit jaar op het niveau van die van vorig jaar (F 9,- resp. f 13,50 voor bezoeken aan huis) te zullen fixeren. Een garaaitie voor een uniform ta rief kan volgens de minister moei lijk van de huisartsen worden ge vraagd. „Het gaat hier tenslotte niet om een kopje koffie", aldus de be windsman. De drie vakcentrales hebben gis teravond direct commentaar geleverd op de mededeling van minister De Block De eensluidende conclusie van de drie vakcentrales is dat hiermee hun eigen berekeningen en vermoe dens alsnog zyn bevestigd. Volgens het CNV bevestigt dit zyn al meermalen geuite vrees dat het de grote vraag is of de prijsstijging tot het toch al hoge percentage van b\<z% kan worden beperkt. De nu genoemde cijfers van 6^ a 7% zijn verontrustend hoog. Ze wijzen erop, aldus het CNV dat de prijzen snel uit de hand lopen. De vakcentrale doet nogmaals met klem een beroep op de regering een straffer prijsbeleid te voeren dan tot nu toe het geval is, want kennelijk zijn de tot nu toe genomen maatrege- ADVERTENTIE) ËJ VEREDELDE JAMAICA naar Europese begrippen om puur of gemixed te genieten. 'n klasse-produkt uit de rum-bakermat in EUROFLES 95 voor (ook bij UW slijter/wijnhandelaar in voorraad) BUSSUM (ANP) Op 65-jarige leeftijd is overleden prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar in de bedrijfshuishoudkundc aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. Prof. dr. F. L. van Muiswinkel, geboren 13 november 1904 te Zwam- merdam, studeerde aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotterdam. Hij promoveerde in het jaar 1933 op proefschrift „De verza melende graanhandel in de Verenig de Staten van Amerika, Canada en Argentinië". Hij was achtereenvolgens werk zaam als economist bij de Nationale Handelsbank en als directeur van het Economisch Instituut voor de Middenstand. In 1948 werd hij be noemd tot hoogleraar in de bedryfs- huishoudkunde aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Prof. Van Muis winkel was om. lid van de commis sie economische mededinging en pre sident-commissaris van de N.V Luchthaven Schiphol Zijn publicis tische arbeid lag voor een aanzien lijk deel op het terrein van de han del. In 1957 verscheen van zijn hand ..Hancel, markt en beurs" en in 1959 „De handelsonderneming". Prof. Muiswinkel heeft zitting ge had in de Prov. Staten van Zuid- Holland en van de gemeenteraad van 's-Gravemhage voor de A.R.-partij. Prof. dr. Muiswinkel maakte deel uit van de Raad voor de Midden stand van de Centrale voor Christe lijk Handelsonderwijs Van zijn hand verschenen tal van leerboeken voor de middenstandsopleiding en artike len en brochures op economisch ter rein. loonsverhogingen in de praktijk wei nig of niets zou overblijven en daar komen dan nog allerlei kostenverho gende maatregen (zoals de huurver hoging op 1 april) bij. „De nieuwe cijfers", aldus de vakcentrale „.on derstrepen dan ook onze dringende wens dat de regering zal afzien van haar plan om met nieuwe accijns verhogingen op 1 juli a.s. het kosten- peil nog verder te verhogen". Het NVV veronderstelt dat het Planbureau wellicht op een te vroeg tijdstip aan het plan heeft gewerkt. Men heeft misschien op grond van de nu beschikbaar gekomen cijfers zelf toch ook getwijfeld aan de eer der gedane prognose. „De 7 waar over nu wordt gesproken klinkt voor ons niet vreemd. Integendeel, voortdurend hebben wij beweerd dat het bijzonder zal meevallen als aan het eind van dit jaar deze stijging minder zou zyn, dan 7 aldus een woordvoerder van het NW die het nog steeds mo gelijk acht, dat de minister met een algemene prysbeschikking zal ko men. Schijn weggenomen Bovendien, aldus het NW-oordeel mag een Centrale Planbureau niet de schijn wekken dat zijn berekenin gen worden gestuurd in de richting die de toevallige politieke samen stelling van de regering graag wil. In dit opzicht is deze schijn nu weg nomen. Het NVV verklaart bovendien veel waarde te hechten aan een planbu reau met een flink wetenschappelijk karakter dat cijfers publiceert die door alle partijen kunnen worden aanvaard, en waarbij niet aan de cyfers behoeft te worden getwijfeld. Ook de w oordvoerder van het NKV verklaarde gisteravond dat de nieuwe raming van het planbureau de vermoedens heeft bevestigd. Het NKV wijst erop dat ook de maatre gelen van de regering «huur- en ac cijnsverhoging) verhogend wierken. „Maar daar kan nu hopelijk nog het een en ander aan worden gedaan", aldus de woordvoerder. Volgens het NKV zal een prijsstij ging over 1969 van 7% betekenen, dat de Nederlandse werknemer in het algemeen geen reële inkomens verbetering over dit jaar heeft ont vangen. Deze ravage ontstond giste ren toen een vrachtwagen de af rit van de rijksweg 15 afreed bij Resteren en de chauffeur ont dekte dat zijn remmen weiger- den. De auto kwam in botsing met een tweede vrachtauto gela den met stenen. De bestuurder van deze auto en zijn bijrijder moesten later uit de wrakstukken worden gezaagd. Cainton is niet stuk tc krijgen. Daarbij is Cainton geluiddempend, anti-statisch, behaaglijk-kroezig, warm van kleuren gemakkelijk schoon te houden. Cainton, met slijt vast loopvlak van 100% nylon, is snel te leggen en altijd weer op te nemen. Neem Cainton. mèt garantie. CaintonTegeltapijt wordt geleverd via: Alle vestigingen van Wyers en Holland Haag-Van Nugteren, Den Haag - Havetex, Enschede» Molenaar. Groningen «Leeuw arden - Jatos. Oss- Convair, Amsterdam- LuytingAlkmaar Officier van Justitie: AMSTERDAM (GPD) „Dit *Ün keiharde materialisten, die optreden en de mensen waarmee zfj samen werken volkomen wegcijferen. In het geval van Ruud Sternau en Lody van Bennekom was er bepaald geen kans dat deze twee uit oost-Berlyn zouden kunnen terugkeren". Aldus gistermiddag de officier van Justitie by de Amsterdamse recht- DEN HAAG (ANP) Er is de laatste jaren in de bouwnij verheid een duidelijk stijging van de produktiviteit van ruim acht procent tot stand gekomen en er zijn geen aanwijzingen om te ver onderstellen, dat deze stijging DEN HAAG «GPD» Prins Ca- rel Hugo en Prinses Irene wonen se dert kort in zuid-Frankryk. In het dorp Arbonne, op slechts twintig ki lometer afstand van de Spaanse grens aan de Franse atlantische kust, hebben zy een moderne styl her bouwde oude boerdery betrokken. Het is een romantisch huis, dat in het heuvelachtige gebied van Saint-Jean de Luz en Biarritz ligt. Dit huis, dicht by de Spaanse grens, is gekozen om het vertegen woordigers van het Spaanse carlis- me gemakkelyk te maken de prins te bezoeken. Regelmatig reist hy naar Perpignan aan de Middellandse Zee om zijn volgelingen uit Barcelona te ontvangen. „Dertig procent van myn activiteit bestaat de laatste tyd uit reizen. Dat is het grootste ongemak dat is veroorzaakt door de uitwyzing uit Spanje". Op dit ogenblik verblyven de Prins en de Prinses in het Paleis Soestdyk. Zy zyn tezamen met de andere le den van de koninklyke familie per trein uit het wintersportoord Lech naar Nederland gereisd. Maandag vertrekken zy weer zuidwaarts. zich in de naaste toekomst niet zal voortzetten. Eerder kan worden verwacht, dat er zich door de inspanningen op ve lerlei gebied om de produktiviteits- stijging nog meer te vergroten een verdere stijging zal voordoen. Dit zegt de „Nota inzake de bouw-CAO 1962/1970". die de Raad van Bestuur Bouwbedryf en de Cen trale Commissie Bouwnyverheid aan minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben verstrekt Zoals bekend stellen de beide in stanties. resp. het toporgaan van de ondernemers in de bouw en het sa menwerkingsorgaan van de werkne mers in de bouw, zich op het stand punt, dat de loonstyging in de bouw voor 1970 niet prijsverhogend zal werken. Uit het voorlopige cyfer van het Economisch Instituut voor de Bouw nijverheid betreffende het produktie volume en het waarschynlyk nau- weiyks veranderde arbiedsvolume in 1969 kan worden afgeleid dat de procentuele verandering in de ar- beidsproduktiviteit in dat j aar op ongever 60% zal uitkomen. Daarmee is de gemiddelde sty ging van de produktiviteit over de afgelo pen vyf jaar op ruim 80% per jaar te stellen. Wellicht te laag Dit voorlopige cijfer betreffende de produktiviteitsstyging voor 1968 in deze reeks is wellicht te laag. Im mers uit recente gegevens van het CBS blykt dat by woningen en an dere gebouwen (zonder normaal on derhoud en werken van minder dan f 10.000,-) over 1968 de produktie per produktief uur met 80% is gestegen. In 1968 zyn de loonkosten als ge- I produktiviteitsstyging over 1969 en volg van de destijds afgesloten ca.o. 1970 niet zal achterblyven by de ge- 6,8% gestegen. I middelde loonkostenstijging. Dit blykt, aldus de nota, dus niet onaanzienlijk lager te zyn dan de gerealiseerde stijging van de produk tie per produktief uur. Voor 1969 is in de overeengekomen ca.o. een loonkostenstyging van plus minus 6.9 %en in 1970, inclusief de arbeids- tydverkorting, van plus minus 8.8 verdisconteerd. Indien de sty ging van de produktiviteit zich op onge ver 8% gemiddeld per jaar hand haaft, kan gesteld worden dat de loonkostensty gingen zonder meer worden opgevangen. Derhalve, zegt de nota, kan wor den aangenomen dat de gemiddelde Zekere onrust Ondanks de pogingen van werkge vers en werknemers in de bouwny verheid om de produktiviteit verder te bevorderen, kunnen er zich ont wikkelingen voordoen die de produk tiviteit nadelig beïnvloeden, zo zegt de nota verder. Reeds thans is een zekere onrust onder de werknemers te bespeuren als gevolg van het uit- blyven van de inwerkingtreding van de nieuwe ca.o.. Deze onrust wordt versterkt door de aanzienlyke consumptieprijssty - gingen sinds het begin van dit jaar. In Burgerzaal van Bodegraten UTRECHT (ANP) Er bestaat grote kans, dat het conflict tussen de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, en de Utrechtse studentenpastores binnen een maand wordt opgelost. Het ziet er niet naar uit, dat de moeilijkheden rondom het uitspre ken van de consecratiewoorden door een reformatorische ambtsdrager in een r-.katholieke dienst, het commu niceren en het uitdelen van het brood nog voor Pasen uit de weg zyn geruimd. Zowel van de zyde van de kardinaal, als van de studenten pastores wordt momenteel naarstig naai- een oplossing van het conflict gezocht. Dit heeft gisteravond ie dek envan Utrecht, G. J. J. Harme- link, verklaard. De deken was als waarnemer van de aartsbisschop van Utrecht aan wezig tydens een byeenkomst van de parochieraad De raad kwam bijeen om zyn beleid te toetsen aan de mening van óe parochianen. De ken Harmelink verklaarde voorts, dat de suspendering «schorsing in zeer strenge vorm) welke de kardi naal zondag heeft uitgesproken over de studentenpastores en de daaruit voortvloeiende beperking van de priesterlijke bediening niet te lang mag voortduren. Deken Harmelink is dezer dagen door de studentenpastores benaderd om te bemiddelen in het conflict Over deze bemiddeling heeft de kar dinaal zich tegenover de deken in positieve vorm uitgelaten. BODEGRAVEN De kamermu ziekconcerten in de Bodegraaf se Bur gerzaal strekken de initiatiefnemers tot eer. Op het derde concert waren Henny Ravestein en Chris Verhoog uitgenodigd, resp. violiste en bariton, beiden begeleid door Wim Serlie: drie namen die vooral in Leiden klank hebben. De violiste is daar ingezete ne. de pianist was dit, de bariton was vooi-ganger van Henk Briër als diri gent van het Toonkunst Orkest. Henny Ravestein kwam. zag en overwon. Wie Sarasate's Malaguena en Bartoks zes Roemeense Volksdan sen aan kan en daaraan nog een goede presentatie toevoegt, steelt zonder meer de harten. De titel mu- siciënne komt haar toe. Persoonlyk waren we echter het meest opgetogen over Brahms 1ste Vioolconcert in G. Als Jong meisje reeds verstond Henny I Ravestein haar toon te laten glanzen j en nu we haar einige jaren niet hoorden Amerikaanse toernees liggen daartussen blijkt hoe dit de I psychische benadering van innerlyke waarden en de intimiteit van de toongeving is ten goede gekomen j Deze 1ste Brahms-sonate is de slankste, lichtste, gelukkigste van de drie en aanvankelyk weersprak Serlie dit door een forse aanpak, maar als I goed musicus herstelde hy dit weldra I te verwachten produktiviteitsstyging. door instinctieve regeling van de I toonwaarden. I Verhoog had vyf liederen uit Schu- berts Winterreise. vyf uit Schumanns I Myrten en vier Liederen en Dansen I van de Dood van Moessorgski. De cy clus Winterreise heeft Schubert na aan het hart gelegen, de „Leiermann•, was hy zelf, die zichzelf als een bede laar om een kruimel op de straat had neergezet, hy draaide zyn lied en allen gingen voorby. Neen, zoiets heeft Verhoog niet gecreëerd, zyn iyrlek leek vlak en zwak. de verte rende emotie van de zichzelf op brandende dichter kreeg geen ge- I stal te. Ook Schumann, ondanks fraaie klank en geëgaliseerde stemmiddelen, bood nog een begrensde voldoening, maar in Moessorgski werd Verhoog onze man, hier lagen de episch-dra- matische expansiemogelijkheden, die hy behoeft en de sfeer van déze zware liederen heeft hy helemaal waar gemaakt. Kees Verhoef. Indien de overheid in de door werk gevers en werknemers overeengeko men c.a.o. zou in gr y pen. zou deze on rust stellig toenemen. Onrust op de DEN HAAG (ANP) Prov. Sta ten van Zuid-Holland hebben giste ren tot aankoop besloten van 172 hectare grond, eigendom van mr. n Jochems, uit Den Haag, voor een be drag van ruim acht miljoen gulden. Het betreft gronden in de Duiven- voords-Veenzydse polder ten noord oosten van Den Haag en 23 hectare van het sportcomplex Roggewoning aan de noordkant van de residentie De aankoop was nodig voor de j voorgenomen aanleg van twee we- j gen, een van Scheveningen naar Katwijk en de andere van Den Haag naar Leiden. De gronden in de Duivenvoords-1 Veenzydsepolder, die niet voor «Je aanleg van de weg Den HaagLei- i den nodig zyn, zullen een bestem- ming krijgen in een op te richten recreatieschap. De terreinen van de Roggewoning I zullen, voorzover zy niet op het tra -1 cee van de weg ScheveningenKat wijk liggen, althans voorlopig, als I sportterrein in gebruik kunnen blyven. bank. mr. A. Habermehl in zyn re quisitoir tegen twee mensensmokke- I laars. Tegen een van hun eiste hy, I wegens verduistering van een pas- poort, wegens drie gevallen van uit lokking van verduistering van pas ten en wegens een geval van op lichting, een gevangenisstraf van één jaar en vier maanden. Ook vroeg hy tenuitvoerlegging van een voor waar deiyke gevange nisstraf van drie maanden die hem werd opgelegd In verband met een inbraak. De ander hoorde een gevangnis- straf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk, tegen zich ei sen. In zyn geval ging het om mede plichtigheid aan de uitlokking van verduistering van paspoorten. Volgens commissaris G. G. J. Pe ters van de ryksrecherche, die als ge tuige werd verhoord, zyn er verschil lende elkaar beconcurrerende organi saties die zich bezighouden met het smokkelen van mensen vanachter het „yzeren gordyn" naar het westen. zy werken met mensen die naar het oosten reizen en daar zogenaamd him paspoort verliezen. Nadat dit vervalst is, reizen vluchtelingen hier op terug naar het westen. Van ideële motieven is geen sprake. De vluchte lingen moeten bedragen van rond de tienduizend gulden betalen. Hoe lucratief de zaken vain de mensensmokkelaar zyn blijkt uit het inkomen van Wolfgang Lof Ier, de leider van de bende, waarvoor de verdachte als hoofdvertegenwoordi ger voor Nederland optrad. Commis saris Peters heeft van de Westber- lynse politie gehoord dat de belas tingdienst Löfler Jaarlijks aanslaat voor een inkomen van 800.000 mark. Over de zaak Sternau-Van Benne kom zed commissaris Peters: „Voor myn gevoel is hier een vuil spelletje gespeeld. Deze twee mensen konden niet terugkomen. Zy zaten onherroe pelijk in de val. nadat de twee vluch telingen op him papleren naar West- Beriyn waren gegaan". De uitspraak is over veertien dagen. L AMSTERDAM Een groep jonge Amsterdammers, gebelgd over de ernstige wo ningnood. deed gisteren een poging het Centraal Bureau voor de Huisvesting te bezet ten, maar zij werden al spoe dig door de politie verwij derd en gearresteerd wegens huisvredebreuk. Op de foto een demonstrant, die door twee rechercheurs naar de politiewagen werd gedragen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7