Handjesvol verzen In Koelen Bloede: de zinloze straf Amateurtoneel breekt met de Toneelschuur ^Een paar dollars Van Powezie en Freud Literaire kroniek door Clara Eggink NATIONAAL LANDJUWEEL Charlie Bubbles VOOF Django" Films in Leiden Zwoele nacht met heel wat blote scenes VRIJDAG 28 MAART 1989 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 29 In Amsterdam-West is men begonnen met de plaatsing van een aantal speelplastieken van de Amsterdamse beeldhouwer Wong Lun Hing. De plastieken zijn van gepolychromeerd metaal. De kos ten worden bestreden uit de zo genaamde tuinstadskredieten van de gemeente Amsterdam. De Am sterdamse kunstenaar houdt zich al jaren bezig met de beweging in plastische vorm. waarbij het speel-element een belangrijke plaats inneemt. ADVERTENTIE in diverse stoffen en dessins, leuke vlotte modellen. Nu, als uitzonder- I lijk laag geprijsde voorjaarsaanbie- I ding, 6-16 jaar, alle moten. Serie 1 van voor I Serie 2 van W*0T-voor ROTTERDAM f.Vt-nl ROTTERDAM Kjlcndr Uqclii|l IJSSELMONDE Winkelcentrum Groot IJv.fir HOOGVLIET Winkelcentrum SCHIEDAM Hoogitrwt VLAAROINGEN Winkelcentrum Lrcsve'd ZEIST Slotlwn ARNHEM Winkelcentrum PrcsAhuf Wim Hazeu: Dankdag voor het ge was, Nijgh en van Ditmar (Den Haag). Hans van Waarsenbrug: Niet dat powezie nu zo belangrijk is, Syt- hoff (Leiden). Louis Ferron: Zeg nu zelf, is dit ontroerend?, Arbeiders pers (Amsterdam). Dirk Christiaens Atoll, A. Manteau (Brussel). C. Win kler: Freud is een voyeur. Arbei derspers (Amsterdam). Bij de keuze van de bundels heb ik mij laten leiden door de namen van de uitgevers om verscheidenheid van opvatting te krijgen betreffende wat goed geacht wordt voor publica tie en wat niet. Alleen de Arbeiders pers treedt met twee bundels naar voren en wel uit de Giraffe-reeks: een wat omineuze titel, want het mo ge waar zijn dat de giraffe met zijn lange hals boven zijn omgeving uit steekt zijn kopje is uitermate klein in verhouding tot het geheel. Het lezen van deze vijf bundels bij het werk van dichters toch soms mag verwachten. Een listige benoe- mer van de euvelen der dagelijks heid is Wim Hazeu in zijn bundel „Dankdag voor het Gewas". Een voorbeeld van de beperktheid die ik zojuist noemde, is het eerste vers van deze bundel dat „Democratie" heet. Dat begint zo: „Voor de beeld buis/toont hij zijn buik met het lit teken/van een geslaagde operatie". Ik geloof dat men niemand te kort ivcrvii ti doet als men zich afvraagt of een van jonge dichters is. hoewel boeiend 1 dergelijk ..fait diversvoldoende re den tot een vers is. Bovendien zul len velen zich het geheugen af moe ten pijnigen om zich te herinneren, dat dit slaat op het belachelijke ge baar van iemand die Johnson heet en die eens president van de V.S. was. Beter is het tweede, het t&tel- vers; een hoon aan het adres van de plattelands kerkgangers die „op sokkelvoeten (de tekenaar Irrah) gaan luisteren naar hun dominee die .slaat een danklied''uit de vioolkist Israëls". Spitsvondig ja .maar is het sentiment er achter een vers waard? Goede, soms aangrijpende impres sies staan er in de delen „Rotter dam" en vooral „Herfstschade, maar wat ik doen moet met de re gels „Een ontspoorde lente-/avond, onweer van acteurs/ onder de rok ken/van een Scheveningse/vis vrouw" weet ik niet. Het vers ver der lezend kom ik wel op een spoor maar ook niet meer dan dat. Toch waardeer ik deze dichter om een on- der-het-vers-doorlopende gebonden heid met de aarde, met groei en een taai worstelen met wat eens een ge loof was.. „Niet dat powezie nu zo belangrijk is" noemt Hans van de Waarsen brug zijn bundel. Och, behalve dan dat poëzie het summum van mede deelkracht behoort te zijn, kan men poëzie niet belangrijk noemen „of gewicht in de schaal van acht tot vijf/zou kunnen leggen". Maar deze dichter zegt ook. „want er zijn meer wanden en wouden/er is mis schien meer wereld dan wij dach ten". Deze erkenning doet het beste hopen. Louis Ferron heeft een der gelijke titel: „Zeg nu zelf, is dit ont roerend?" Zijn bundel zou men voor de geïnteresseerde soms ook wat teleurstellend. Geboeid wordt men over het algemeen door het lis tig woordgebruik, door de krachttoer soms, door de spitsvondigheid, door het bereikte effect. Deze kundige ef fecten worden veelal bereikt zonder de thans uitgestoten middelen zoals rijm (behalve bij C. Winkler, maar daarover 'later), maat en het ritme (soms); dus via associaties, woord spelingen, niet gangbare betekenis sen en nieuwe woordcombinaties, waardoor de verzen of onderdelen daarvan, iets van cryptogrammen krijgen. Dat rijm, vorm e.d., herge boren gebruikt kunnen worden be wijst bijv. de dichter G. J. Resink, want. dat deze middelen onbruik baar zouden zijn geworden, staat nog te bezien. Ik ben er trouwens i van overtuigd dat dit verachtelijk afwijzen en op de belt gooien niet al tijd te goeder trouw gebeurt, uit bit tere ervaring wetend waar een dichter in zijn eentje (hij is tenslotte de enige die weet wat hij doet of ge daan heeft) toe komen kan. Boeiend is dus over het algemeen het werkstuk wel. Doch daar tegen over staat dat het medegedeelde weieens teleurstellend is. Het is tref fend tot welk een beperkt terrein de dichter van heden is teruggekeerd en hoe klein zijn adem is. Ik zal het niet hebben over de verzen-over-ver- zen, resp. de verzen-over -het - dichten of de verzen-over-de-dichter-als-dich ter; drie soorten waarvan men er in de hedendaagse poëzie ontelbare kan aantreffen. Die wil ik buiten be schouwing laten omdat, een enkele keer daargelaten, juist deze vijf dichters zich hier niet door laten in is. Hij is een virtuoos in het laden van nuchtere begrippen met een licht poëtisch gehalte, zoals bv. In het vers .Ruimtevaart", waarin hij spreekt van een „hemeltergend uit stapje". Plezierig om te lezen, ver makelijk ook en soms toch ook wel „ontroerend". Dirk Christiaens geeft zijn bundel „Atoll", de zware lading mee van Eluard, Hölderlin, Auden. Guardini, Lope de Vega. John Donne en Bert Schierbeek, als om te bewijzen dat hij zich bewust is van de wortelstok van de verskunst. Deze dichter is het meest geneigd tot opvlucht, tot een mvstiek verband met de elemen ten water, aarde, geboorte, wouden, (schiereilanden, radium, dood. De ze opvlucht kan de dichter tot tref fende dingen brengen zoals in het vers „Poëzie is vorm," vooral in de derde strofe. Het vers „Geboorte" is een geslaagde verantwoording ge worden van het levensbegrip van de ze dichter. Tenslotte C. Winkler met „Freud is een voyeur", niet omdat hij min der zou zijn, maar omdat hij —dat zei ik al een eigen functie voor het rijm gevonden heeft nl. om er spot door te laten klinken. Zelfs een wat vrij sonnet kan hij voor zijn doel gebruiken (Thema con variazione) Deze verzen gaan eigenlijk sterker nog dan die van Ferron, de levens liedkant uit daar de dichter diep so ciaal geëngageerd is en soms heel geestig. Dit spreekt duidelijk in een vers dat ..Het moet" heet. met zijn goed werkende varianten. Goed, zijn terrein hout zich vast op de aarde, maar dat is zijn directe, duidelijke doel en hy wringt zich niet in boch ten om te doen alsof dat niet zo zou zyn. Vuf dichters die jong zijn en zeker hun eigen geluid hebben; zijn tasten rond en grijpen nog niet toe maar wat wil men vandaag de dag? spireren. Met de opmerking dat het de richting van het levenslied kun- poëtisch terrein beperkt is. bedoel nen duwen, want zyn verzen zijn zui- ik dat zij hun inspiratie of aanlei- ver de verdichting van dagelijkse ding zo men wil. meestal vlak in de buurt vinden, thuis om zo te zeggen. Het is de onlust, de afkeer die de gebeurlijkheden, vertaald in lichte ironie. Ironie die als het goed is na vrant wordt en op een minder gegre- j dagelijksheid hen inboezemt en die pen moment toch altyd nog grappig zij honend en listig benoemen kun- nen. Doch men treft zelden een vers (ADVERTENTIE) aan dat door rijn eigen veerkracht uitkomt boven een wat drabbige ne der landsheid; goed verwoord dik wijls. dat wel, maar niet bepaald iets om je ogen bij uit te wryven of de rilling langs de ruggegraat te voelen, twee ervaringen die men m.i Goudvisje op toneej mishandeld (Van onze correspondent» HAARLEM (GPD) Het Neder landse amateurtoneel heeft met de Haarlemse Toneelschuur (waai- met het moderne toneel wordt geëxperi menteerd) gebroken wegens mis handeling van een goudvisje op het toneel. In 'n da-da-show van leerlingen van de Amsterdamse toneelschool werd dit visje uit zyn element, het water gehaald. De spelers trokken zich terug en wachtten de reactie van het publiek af. Het spartelende diertje werd gered door een jonge man uit de zaal. die na een paar spannende seconden het toneel op stormde. Het NCA (Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel) heeft de actiegroep Toneelschuur in Haarlem in een brief meegedeeld, dat heit „zich zo weinig verwant voelt met een dergeiyk wijze van theater be drijven. dat het zich wel distantiëren van deze actiegroep" en het heeft aan de heer Geiyn Moulier. provin ciaal toneeladiviseur van het NCA afdeling Noord-Holland, te kennen gegeven, dat hy zich uit de actie groep moet terugtrekken. Elk A.N.V.R. reisbureau zal het u graag bewijzen Van zaterdag 29 maart tot en met 28 april zullen in het Noordbrabants Museum in Den Bosch ruim hon- derdvyftig ikonen worden tentoonge steld uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw. Het is voornamelyk werk uit de Russische orthodoxie. Deze tentoonstelling moet worden ge zien als een handelstentoonstelling. Het werk is te koop. IJMUIDEN (GPD) De finale van het toneelconcours voor het Na tionaal Landjuweel, met als prijs de door Koningin Juliana beschikbaar gestelde wisselbeker begint zaterdag 12 april in de Haarlemse stads schouwburg met een opvoering van de „Duivelshaan" door het .Reizend Zeeuws Volkstoneel" uit Hulst „Dui- j velshaan" is een Iers toneelspel van Sean O'Casey. J Zondag 13 april komt Maastricht '46 uit Maastricht met een opvoering van Molières ..George Dandin". Maandag 14 april geeft de toneelver. ..Justus van Maurik" uit Amster dam een opvoering van .JEen draad in het donker", een oorspron- j kelyk toneelspel door Hella Haasse. Het Leidse Litteris Sacrum komt dinsdag 15 april aan de beurt met i Neil Simon's bekende biyspel „Met blote voeten in het park Vervolgens wordt woensdag 16 april door de Ko- ninkiyke rederijkerskamer Ten Kate uit Leeuwarden Leslie Stevens biyspel „Huwelykslessen" gege ven. Dondei-dag 17 april speelt de Nieuwe Toneelgroep uit Rotterdam „Oog om oog en oor om oor" twee eenakters door Peter Shaffer. Ten slotte komt vrijdag 18 april ADO-DVS uit Den Haag, welke ver eniging. zoals bekend, de beker in 1963 heeft, gewonnen, deze trofee ver dedigen met een opvoering van „Ma dame de Sade" een toneelspel door de Japanse auteur Yukio Mishima. De jury voor deze toneelwedstrijd bestaat uit mr P Cleveringa oud- voorzitter van de voormalige Neder landse Amateur Toneelunie. Arent i Hauer en Jan Velzeboer van het Nederlands Centrum voor het ama teurtoneel, de actrice Truus Snyders en de regisseur Berend Boudewyn. Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben besloten het subsidie van de provincie aan het Geweste- lyk Orkest voor Zuid-Holland voor 1969-1970 te verhogen met f 175.000 tot f 375.000. Het orkest ontvangt voorts subsidie van een aantal ge meenten in Zuid-Holland. GS wil len voor de volgende jaren een gron dig onderzoek laten instellen naar de perspectieven voor het orkest. REX Er worden wel eens boeken geschreven die iets aan de wereld veranderen. Zo'n boek was Harriet Beecher-Stowes De Negerhut van Oom Tom (slaven), zo'n boek kan ook In Koelen Bloede van de Ameri kaan Truman Capote worden. De verschyning ervan beteken de in 1965 in de Verenigde Sta ten een sensatie. Capote zette zich helemaal af tegen de wraakgedachte waarop voor al de rechtspraak daar nog be rust. Zün uitgangspunt was veelbetekenend: de realiteit. Zes jaar voor de verschoning van In Koelen Bloede werd in Holcolmb in de staat Kansas een gruweiyke moord gepleegd op een boerengezin de Clutters, de daders de 36-jarige Perry Smith en de 33-jarige Dick Hickock werden niet lang daar na gegrepen. Van begin tot het eind (dat was de dood door op hanging» heeft Capote deze zaak meegemaakt geanalyseerd en tenslotte ondergebracht in rijn roman. Met als enige onontkoombare conclusie: de straf was net zo zinloos als de misdaad die be straft werd. Perry Smith en Dick Hickock moordden niet uit reeële motieven (geld. macht* maar omdat hen geen andere weg meer open stond om con tact te maken met een maat schappij die hen had uitge stoten. Geweld is ook een vorm van contact. Richard Brooks heeft van Ca potes boek een nog schokkender film gemaakt, waarby hy met een ander procédé het gewens te documentaire-effeot bereikt. Zijn film is onderverdeeld in een aantal fasen. Moordenaars op weg. de Clut ters by hun dageiykse bezighe den; moordenaars op de vlucht de speurtocht naar hen etc.) via flashbacks met jeugdherinnerin gen schildert Brooks het totaal beeld van de daders. De climax, de moord op de Clutters komt pas tegen het slot en direct daarop de anti-climax met de daders in de dodencel en ten slotte hun terechtstelling. Brooks film geeft nergens het idee van een speelfilm. Waar door zij een grotere indringend heid krijgt. De acteurs 'op een uitzondering na geen enkele ster) leveren daarbij formidabele prestaties. Robert Blake als Per- Louis de Funes CAMERA De Franse film- komiek Louis de Funès blijft pu bliek trekken. In zyn dwaze creatie als gendarme in de mondaine badplaats Sant Tropez kunt u hem zien in „Op Vryers- voeten". Leiden prolongeerde de film voor de vierde week. ry Smith en Scot Wilson als Dick Hickock suggereren niet alleen wy zy zyn maar zyn het. Een scène uit In Koelen Bloede: Smith en Hickock ar riveren temidden van re chercheurs bij het gerechts gebouw in Kansas. STUDIO Charlie Bubbles is hèt grote succes voor Albert Finney. De man die met Tom Jones al veel triomfen oogstte overtreft ditmaal zichzelf met een rake typering van een jong succesvol schrijver, die in feite „de eenvoudige jongen" is ge bleven. De rol schynt hem op het ïyf te zyn geschreven. Finney ontpopt zich als een karakterspeler van allure. Maar hij doet meer. Het scenario van 8helagh Delaney. de vrouw die ook A taste of honey schreef, werd met kundige hand gere gisseerdalweer door Albert Finney. De hele film ademt een sfeer van gedempte melancho lie. Het alledaagse leven, waar in het gebrek aan contact met de medemens zo vaak blykt, wordt byna op een pynhjke manier in treffende beelden vastgelegd. Het beeld van Charlie Bubbles is somber, maar uiterst mense lijk. Dat blykt wanneer de schrijver het ellenlange relaas moet aanhoren van de mensen die zyn financiële belangen be hartigen. Het gaat volkomen langs hem heen. De luxeuze bungalow en het gesloten tv- circult vormen een aardige om geving maar ze blijven verre van Charlie's ziel. Die komt pas aan bod wan neer hy in een deftig restau rant een oude vriend ontmoet. Het wordt een stukje slapstick van de bovenste plank. Maar pas wanneer ze elkaar zinloos besmeuren met allerlei heerly- ke schotels en wanneer ze later op de avond flink doorzakken voelt Charlie rich in zyn ele ment. Een andere poging om het contact, te verbeteren is een her nieuwd bezoek aan zjfn ex- vrouw en zyn zoontje. Alle po gingen strandden echter. Be klemmend is te zien hoe Char lie faalt als vader en echtge noot. Hoe hij zyn zoontje ook tegemoet treedt, het ls verspilde energie. Charlie wordt op een klein stukje grond teruggedrongen en dan staat het hem duidelyker dan ooit voor ogen hoe doelloos zyn leven eigenlyk is. Het slot van de film is vol symboliek. Charlie stygt op met een bal lon die hy toevallig de volgen de ochtend ontdekt niet ver van zyn huis. Charlie Bubbles is een film. die kwalitatief gezien tot een genre behoort waarvan we er in Leiden maar te weinig te zien krygen. LIDO De western, eens de onuitputtelyke inspiratiebron van Hollywood, is de laatste ja ren in toenemende mate het speelterrein geworden van de Italiaanse filmindustrie. En daarmee is de ontwikkeling die dit genre film in de loop der ty- den had gemaakt gestagneerd, om niet te zeggen naar het ver leden teruggedraaid. Al weer heel wat jaartjes geleden maakte Cary Cooper een boeiende docu mentaire („The West how it really was"), waarin hy uiteen zette dat de West in de pionier- tyd in de eerste plaats het ter rein was geweest van hard ploe terende mensen, die allerminst de tijd hadden zich als revol- verheld te gedragen. Schurken waren er uiteraard —waar niet? maar de helden ontbraken. Dat waren uitvindsels van de filmindustrie. Mede als gevolg daarvan werd Hollywood steeds soberder met zyn westerns tot dat men er totaal op uitgekeken was. De laatste jaren hebben de Italianen de draad weer opge vat; in een stadium wel te ver staan dat Hollywood al lang te boven was: het wilde geschiet en het dreigende geïntrigeer vanuit de niet te vermyden saloon. Zo'n film nu is .Ren paar dollars voor Django". een Italiaans- Spaanse produktie en waar- schynlyk in zyn soort niet eens de slechtste. Al in de eerste vyf meter film vallen de doden sierlyk en by bosjes en dat biyft, met tussen pauzen. zo doorgaan. Het aantal stoffelyke overschotten is op de duur niet meer te tellen. Held is ene Regan, bygenaamd Django, die aan de kost komt met het neerschieten van misdadigers op wier hoofd de overheid aanzien lijke bedragen heeft gezet. Zo op het eerste gericht geen plezierig heerschap, maar by nader in zien is hfj toch onmiskenbaar de ruwe- bolster- blanke- pit figuur waarop een samenleving zo heeriyk kan gedyen. Op zekere dag wordt hy op een wat bizar re manier sheriff van een kleine plaats, Miles City, waar heftige twisten zyn tussen boeren en veefokkers. Regan manoeuvreert al schietend door de moeiiykste situaties en verovert aan het slot alles wat er maar te veroveren is (vrouw, mooie baan, veel eer en ontzag) fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltff TRIANON Een hernieuwde kennismaking, zo zouden we de terugkeer van de film Cleopa tra in het filmtheater aan de Breestraat kunnen noemen. Het is de rolprent waarin de groten van het filmdoek zoals Richard Burton. Elizabeth Tay lor en Rex Harrison hun ac teertalenten presenteren. Voor het eerste tweetal waren de op namen nog om een heel andere reden enerverend. Burton en Elizabeth bleken zich goed bij elkaar thuis te voelen en het verslag van de belevenissen van het Griekenland even voor de geboorte van Christus werd dan ook mede aanleiding voor de eerste romance tussen het film- paar. Wat de film betreft: we kunnen volstaan met een oud gezegde: goede wyn behoeft geen krans. ALBERT FINNEY LUXOR Een inbreker on derwerpt twee trip tease-meisje» aan zyn wil. Zo luidt één van de slagzinnen voor de film, die deze week onder de titel „Een lange zwoele nacht" in het thea ter aan de Stationsweg draait. Zowel de slagzin als de titel suggereren een sappig seksver- haal. Nu is in deze kleurenfilm inderdaad aardig wat bloot te zien. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat het in de lange, zwoele nacht met het driftleven van de inbreker nog al mee valt. Veeleer zyn het de striptease-meisjes, die zich niet helemaal aan de bekoring van deze stoere en tot de tanden toe gewapende man kunnen ont trekken. Juist op het moment, dat men de meisjes er van ver denkt een lesbische verhouding met elkaar te hebben komt de man op de proppen. Het blykt dan al gauw dat de man. hoe wel hy van moord op zyn jonge vrouw wordt verdacht, geen misdadiger is. Hy is een door de politie op de hielen geze ten vluchteling op zoek naar geld. Terwyi de meisjes zich in hun kamer afwisselend aan- en uitkleden vertelt de vluchteling, die nog aan een hartkwaal ïydt ook. hoe en door wie zyn vrouw tje is vermoord. En wat er dan in flash-backs aan bedscènes wordt vertoond kan men rustig ongeremd noemen. Wie voor het bloot naar deze film gaat komt wat deze scènes betreft volledig aan zyn trekken. Het verhaaltje heeft weinig om het lijf. Maar de striptease-meisjes hebben af en toe helemaal niets om het ïyf. „Een lange, zwoele nacht" stelt in dat opzicht beslist niet te leur. ..Deze film is zo bloot, blo ter kan het niet" zou een pas sende slagzin kunnen zyn

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 29