Exploitatie in handen schouwburg van gemeente e»®?1" DANSEN OP HET PIETERSKERKPLEIN ,FACTOTUM'DE ROO MET PENSIOEN Tegen Duitse student twee maanden geëist AANDEELHOUDERS STONDEN VOOR VOLDONGEN FEIT DODELIJK ONGELUK IN LEIDEN Jeiigdmiiseum gaat op 12 april open IN ACTIE VOOR Oud-Leiden heeft drie objecten onder handen RUSSISCHE KUST itr^SSJS* GERO CASSETTES v. d. Water DEV - voorzitter in de bloemen gezet Waterontharding Kerkelijk Leven Foto-ciné Tli. Dicklioff Leidse flitsen VRIJDAG 28 MAART 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA H (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Indien straks de Leidse raad akkoord gaat met een daartoe strekkend voorstel van B. en W. en ook Ged. Staten van Zuid-Holland hun fiat op het te nemen raadsbesluit geven, zal de exploitatie van de schouwburg in handen komen van de gemeente. Dit als gevolg van een gistermid dag in de aandeelshoudersvergade- ring van de Leidsche Schouwburg- vereeniging genomen besluit (met 29 stemmen voor en één tegen) om het gehele aandelen pakket in handen van de gemeente te stellen Een groot deel is reeds in het bezit van de gemeente. Alvorens deze beslissing viel. gaf de voorzitter van de Leidsche Schouwburgvereeniging, prof. dr. D. J. Kuenen, een toelichting op de gang van zaken en de omstandighe den, welke hebben geleid tot het be- stuurs-voorstel om in bovenstaande geest overdracht aandelen een beslissing te nemen. Reeds in juni 1967 kwam het bestuur van de ver eniging tot de conclusie, dat een ver dere exploitatie op de wijze waarop deze geschiedde, ongewenst was. Se dert 1960 was door de voortdurende stijging van de uitkoopsommen van de toneelgezelschappen en andere kosten geen sluitende exploitatie meer mogelijk. Vanaf 1953. mede in verband met noodzakelijke gebleken verbetering aan gebouwen en instal laties. is de vereniging regelmatig dooi- de gemeente gesubsidieerd. In totaal voor een bedrag van 1953 t.e.m. 1968 van f 257.738. In november 1967 vond het bestuur van de gemeente de me dedeling, dat een en ander voor haar niet aanvaardbaar was. Terwijl het bestuur zich op het standpunt stelde van een koers van door de gemeen te over te nemen aandelen van 410%, gaf de gemeente een koers van cir ca 236% aan. Gelet op deze ontwikkeling advi seerde het bestuur „tot zijn spijt ge dwongen" en „in afwyking van zijn eerder ingenomen standpunt" aan deelhouders te adviseren de door de gemeente gesuggereerde koers van overneming van 236 pet te aanvaar den. Geen heil In verdere onderhandelingen, al dus de voorzitter, zien wy geen heil meer. Ons bestuur is het onderhan delen moe. Verscheidene bestuursle den wensen onder deze omstandighe den niet langer verantwoordelijkheid te dragen. Onelegant Mr. H. Burgersdyk, die hierna na mens een grote groep van aandeel houders zyn visie gaf op het stand punt van de gemeente, achtte 't op treden van de gemeente „bijzonder DEN HAAG/LEIDEN (GPD) De officier van justitie bij de Haag se rechtbank heeft gistermiddag twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid geëist tegen een 24-jarige student uit Keulen, die met zijn au to op 18 juni vorig jaar op de Chur- cillaan te Leiden de 72-jarige over- 1 stekende voetganger Ph. M. L. Lus- j met op een zebra heeft doodgereden. De student was voor de zitting uit Duitsland naar Den Haag gekomen. Hy had zijn vakantie vorig jaar doorgebracht in Noordwyk Op de te rugweg naar huis reed hy 18 juni via de spoorwegovergang by „De Vink" de Leidse Haagweg en vervol gens de Churchilllaan op. volgens ge tuigen met een snelheid van onge veer 80 kilometer per uur. naar eigen zeggen met een snelheid van 70 km. Doordat hy telkens links inhaalde, had hy de rechts langs de weg ge plaatste bordjes 50 km niet kunnen zien vanuit zyn lage sportwagen, zei de student. De officier van justitie, jonkheer mr. Van de Poll achtte bewezen, dat de Duitser roekeloos en hoogst onverantwoordelijk met een snelheid van 70 kilometer per uur de voet gangersoversteekplaats was opgere den, waardoor het aan zyn grove schuld te wijten valt, dat er een do de Is gevallen. De officier overwoog, dat verdachte op zyn weg drie bord jes gepasseerd is, waarop een maxi- Het toneel van de Leidse schouwburg, dat het eerst voor restauratie in aanmerking komt een be- onelegant"* Toen eenmaal de taxat>e spreking plaats met het gemeente- UIt dc bu* k"*m f 225.000) wenste uc bestuur, waarbij geconcludeerd werd. *c™e*ntf raan 8^" an ere dat het overnemen van de aandelen van de vereniging door de gemeente, voorzover de aandelen nog niet in haar bezat waren, de beste oplossing was. De voorwaarden, die het be stuur hierbij meende te moeten stel len waren: a: het gemeentebestuur zou maatregelen nemen, opdat t.z.t. de taak van het bestuur door een gemeentelijke functionaris kan wor den overgenomen, b het vaste perso neel in dienst van de vereniging, zou in gemeentelijke dienst meteen overgaan en c. een redelijke prijs voor de aandelen zou in onder ling overleg moeten worden vastge steld. Taxatie Hoewel het gemeentebestuur met deze voorwaarden in principe wel akkoord kon gaan, werd besloten t.a.v. punt c een taxateur te belas ten met de taxatie van het gebouw. Be>de partijen zouden deze taxatie als basisprijs voor het overnemen der aandelen aanvaarden. In een later stadium bleek, dat de taxateur de waarde van het gebouw, met inrichting, uitgaande van ver der gebruik als schouwburg, taxeer de op f. 225.000. Op 1 november 1968, aldus de voorzitter, berichtte de ge meente aan het bestuur, dat zy in verband met verleende subsidies op bovenstaande taxatie een bedrag van f. 100.000 in mindering wilde brengen en dat dus de prijs f.125.000 zou moeten bedragen. Het bestuur was evenwel van mening, dat dit niet een basis was waarop aan aan deelhouders kon worden geadviseerd om op het bod in te gaan en wel om de volgende redenen: a. by de taxa tie-opdracht was gesteld, dat de ta xateur zou „sturen tussen de belan gen van de gemeente en de eigena ren" en o.a. b. dat beide partijen de taxatie als basis van de prijs van Overneming zouden aanvaarden. In het begin van dit jaar ontving (Foto LD/Holvast) LEIDEN Zaterdag 12 f april ivordt het Leids jeugd- museum in gébruik genomen Y op de eerste verdieping van f het gebouiv IJdo op de Hoog- landse Kerkgracht, waar de stichting Leidse Jeugd Actie een onderkomen heeft ge vonden. Het museum zal voorlopig geopend zijn op za terdag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. De toegangsprijs is twéé kwartjes. Er zijn jeugdmuseumkaarten ver krijgbaar voor f 1,50. De organisatie is onder auspiciën van de LJA in han den van jongeluidie enkele avonden per week bezig zijn met het restaureren, orde nen, opstellen enz. van spul letjes uit grootmoeders tijd. Het museum kan voorwer pen gebruiken, die nog niet antiek zijn. maar in onbruik zijn geraakt: stoof, olielamtp. kwispedoor, enz. Wie dus nog iets heeft op dit gebied, weet icaar dit een nuttige bestemming kan krijgen. Om de ruimte snel van nut te doen zijn wordt vanaf zaterdag 5 april een exposi tie van de groep Colourform in het jeugdmuseum gehou den. Deze is te bezichtigen op maandag- en woensdag avond van 8 tot 10 en op za terdagmiddag van 2 tot 5 uuri waarde toe te kennem dam f 125.000. „Op deze wijze probeert de gemeen te de prys naar beneden te drukken" De heer A. Verhoeven vond dit geen redelijk uitgangspunt. Het ge meentebestuur heeft kosten gemaakt om de schouwburg —toen daardoor de brandweer op werd aangedrongen te verbeteren. Mogen deze uitga ven dan niet in mindering worden gebracht? Het aanbrengen van deze verbeteringen heeft de taxatieprijs doen stijgen. Tegenzin Tijdens de hierna volgenae discus sie bleek, dat de aandeelhouders al gemeen van gevoelen waren, dat de thans gevolgde gedragslijn het be stuur en aandeelhouders voor een voldongen feit plaatste. Er is geen enkel alternatief. Tenslotte liet de mededeling van de voorzitter: „dat het bestuur unaniem aftreedt indien het bestuursvoorstel niet wordt aan genomen", geen enkele twijfel be staan over het al dan met aanne men van het voorstel: verkoop van het aandelenpakket aan de gemeen te. Ir. Schaly vroeg een aandeelhou- dersberaad, waartoe de vergadering een kwartier werd geschorst. Na her opening van de vergadering bleken de stemmen reeds geteld: een grote meerderheid zou zij het I met tegenzin akkoord gaan met het ook door het bestuur zy t aar zelend genomen voorstel het to- tale aandelenpakket in handen van de gemeente te stellen. Indien onze informaties juist zijn, stelt dit de ge meente voor een uitgave van circa f 70.000. Programma op Koninginnedag LEIDEN Het Pieterskerkplein wordt steeds meer een centrum van feestviering op koninginnedag. De vorig jaar voor het eerst op het pro gramma verschenen muzikale de monstratie met taptoe in de avond uren is ook voor woensdag 30 april opgevoerd, maar daarnaast vormt, het intieme plein in de middaguren een grote dansvloer. „We gaan er dansen", zegt de vereniging „Konin ginnedag". Van drie tot vier is dit openluchtbal. Het optreden van Werkmans Wils kracht duurt van half tot kwart over negen en is het laatste programma punt. Daarna kan men nog terecht in de Stadsgehoorzaal, waar van acht uur af een oranjebal wordt ge houden. Koninginnedag begint om zeven uur met de reveille door vier drum bands. waarna er om kwart over acht op het Stadhuisplein een auba de is met politiemuziek. Om negen uur zijn er kinderfees ten in de buitenwijken en in vier bioscopen, om tien uur wedstrijden bij de Zoeterwoudsesingel- Tot tien uur speelt het Lodewijkcarillon. In Den Burcht zijn om half tien, half elf en half twaalf poppen kastvoorstellingen. Om tien uur is er op het Stadhuisplein een sportde- monstratie. Om twaalf uur houdt de Woorden van waardering richtte voorzitter De Gast tot secretaris Lambermont, die 25 jaar het pro- gramma voor koninginnedag samen- burgemeester z«n ontvangst, waarbtj stelt en a, het wdere werk doet HlJ het atadhuisonllon klmgelt een boekenbon. Mevr. Lam- In de middaguren sport Om half d dne ts er op het UVS-terrem de ama- teurwedstryd Nederland-Schot- I land. Een half uur eerder starten in - Den Burcht de or an j ew andel tochten besloten door een muzikale rond- J /^OÏ\T17CF? I7T AAT gang met Nieuw Leven en een défilé j V LA/U 1 langs het stadhuis om kwart voor vyf. Het J. G. Crabbendam en C. F. Meerpoel Tenslotte keken de aanwezigen werden in het bestuur herkozen. naar films van de huwelyken van de prinsessen Beatrix en Margriet, bestuur van de vereniging kreeg de goedkeuring van de leden tijdens de gisteravond in restaurant Van der Heijden gehouden jaarver gadering. die buiten het bestuur slechts door tien van de ruim vier honderd leden werd by gewoond. Voorzitter W. de Gast betuigde zyn spyt, dat het werk niet door een bre dere laag van de bevolking wordt gedragen. mumsnelheid van 50 km stond aan gegeven. De Haagse advocaat mr. J. M. Gasille meende, dat de student niet voor de dood van het slachtoffer aansprakelijk gesteld kan worden. De brede vierbaansweg wettigde de veronderstelling, dat hij nog steeds mocht rijden. En tenslotte was de zebra zeer onvoldoende beveiligd, al dus pleiter. Hij wees er op dat ook het Leids gemeentebestuur de bevei liging N*in de zebra onvoldoende j vond Er zijn nu grote knipperlich ten geplaatst. Mr. Gasille bepleitte j vrijspraak voor zyn cliënt. Vonnis 10 APRIL. Schrik van straat Een 19-jarige betonarbeider uit Leiden heeft de reputatie schrik van de Steenstraat te zyn, zo werd ter zitting van de Haagse politierechter meegedeeld. Er waren getuigen, die er weinig pry's op stelden verkla ringen af te leggen uit vrees voor repressaill^ En mede daardoor konden noch officier van justitie noch Haagse po litie rechter tot het bewijs komen, dat de betonarbeider een student de bril van het gezicht had geslagen. „Ik heb geen hand uitgestoken, daar durf ik een eed voor af te leg gen", gaf verdachte te kennen. De officier van justitie verklaarde daar niet zo erg veel vertrouwen ln te hebben. doch by gebrek aan voldoende bewijs, moest hy tot vrij spraak concluderen. „Het spijt me, maai- ik zie ook geen kans het be wijs te krijgen", moest de rechter meedelen en sprak verdachte vrij. „Het ligt in de sfeer van het avontuur, aldus het oordeel van of ficier van justitie. Mr. J. Lulofs met betrekking tot de feiten, waarvoor een 27-jarige arbeider uit Leiden zich had te verantwoorden. Hy had op 19 augustus van het vorig jaar j ingebroken in het theehuis van „En- degeest" en daar o.a. 'n stempelkus- sen, sigaretten en wat gereedschap gestolen. Later had hy op een bouw werk een bus verf gestolen, omdat hij bezig was zijn huis op te knap pen. De officier wilde rekening houden met het feit, dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld en eiste f 60 boete en twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met proef-r tijd van drie jaar. Het vonnis werd conform de eis. LEIDEN Prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer, de voorzitter van de vereniging Oud-Leiden, heeft giste- IIUUUIÜLIIIU IVUlJ A vraagd voor drie door de vereniging HONGKONG (AFP) „The Star". ter hand genomen objecten. Het ver een in Hongkong verschijnend blad, meldt dat Chinese troepen en vloot- eenheden op weg zijn naar het noor den van China om het hoofd te bie den aan een eventuele actie van het Opgewekte geluiden in de jaarver- Russische vlooteskader dat op weg slagen van secretaris J. C. J. Lam bermont en penningmeester M. Jan sen. die een batig saldo van ruim f 3200,- kon melden. Mr. P. de Clercq, (ADVERTENTIE) Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 zou zijn naar het Verre Oosten. „The Stai*" noemt als bron voor de inlichtingen over de Chinese troe pen- en vloot/bewegingen kringen die nauw contact onderhouden met de Chinese marine. Peking zou tot maatregelen zijn overgegaan, omdat het er steeds meer van overtuigd is geraakt dat het Russische eskader inderdaad op weg is naar Wladi- wostok, de basis die het dichtst ligt bij de streek waar de Chinees-Rus sische grensincidenten zich hebben voorgedaan. De uit negentien schepen bestaan de Russische Flottielje, die kortge leden werd opgemerkt in het noor delijke gedeelte van de Atlantische Oceaan, is op 400 mijl van Schotland net op de rand van de oceaan, met manoeuvres begonnen. Dit maakt het vermoeden, dat de schepen op weg zijn naar Wladi- wostok nie»t waarschijnlijker. LEIDEN Voorzitter Smit van de Leidse tuiniers- en bloemisten vereniging Door Eendracht Verbon den, is gisteren tijdens de jaarverga dering op voor hem verrassende wij ze in de bloemetjes gezet. De heer Smit is dit jaar een kwart eeuw be- i stuurshoofd van DEV. De secretaris j liet het jubileum niet ongemerkt voorbijgaan. Aan de hand van oude LEIDEIN Tijdens een bijeen- De directeur van het G.A.B.. notulen grasduinde hy in het verle- komst van het personeel, vond gis- j mr. M. G. van Rijswijk, neemt den en haalde een aantal anecdotes teravond in het Gewestelijk Arbeids- afscheid van de heer C. de Roo op, waaraan de voorzitter zelf in zijn bureau aan de Douzastraat het af- (rechts) dankwoord de zijne toevoegde. scheid plaats van de heer C. de Roo Aan de kleine huldiging ging het t v.m. zijn pensionering. De heer De H v. d. optimistische jaarverslag van de pen- rqq was 26 jaar werkzaam als bode- geestige wijze de bezigheden van de ningmeester vooraf. In de tussentijd- chauffeur, administrateur en in de j heer De Roo op het bureau de revu huishoudelijke dienst, en als zodanis liet passeren. Naast allerlei kleine een gewaardeerde kracht. toepasselijke geschenken, kwam er Hij werd eerst toegesproken door als slotcadeau nog een grasmachine de directeur, mr. M. G. van Rijswijk, j van het personeel op de geschenken- Deze wees erop dat de heer De Roo tafel. allerlei diensten op het bureau en 1 In z'n vrije tijd is de heer De Roo voor de ambtenaren verrichtte, en voetballiefhebber in hart en nieren, altijd even vriendelijk en goedge- I en verknocht aan „Lugdunum" mutst (behalve als „Lugdunum" hetwaarvan hij ruim 49 jaar lid is. On- niet zo best had gedaan)Verder j geveer 15 jaar maakte hy deel uit prees hy de hulpvaardigheid van de van het bestuur, en de laatste 15 jaar nu bij stónden, en deelde punten I scheidende ambtenaar. Namens allen j is hy penningmeester van de kanti- uit. De drie hoogst geklasseerden dankte de heer Van Rijswijk voor de necommissie. Van zyn 15e tot zyn waren: 1. F. H. Roman. 25pt: 2. C. bewezen diensten. Zyn dankwoorden 54e jaar speelde hy in verschillende Nievaart sr, 24 pt; H. Wagemans 23 j onderstreepte hy met het uitreiken elftallen, waarvan vele jaren als pt.; A. Streef land nam een fraaie j van een enveloppe met inhoud van midvoor in het eerste. Zyn activitei- pan hyacinten mee- de personeelsvereniging. Later op de j ten voor de vereniging werden be- avond was het Jeugdconsulente, mej.loond met het ere-lidmaatschap. se vacature, die ontstond door het vertrek van bestuurslid K. G. Ko renhof, werd voorzien door de be noeming van de heer J. Verhoog. Na de pauze weid de uitslag van de tulpenkweekwedstryd bekendge maakt. De leden hebben in het na jaar voor deze wedstryd tien tulpen meegekregen, die opgepot moesten worden. Een jury bestaande uit de neren J. Meijer jr., A. de Hartog en P Staffeleu, bekeek hoe de bloemen Foto LD/Holvast) Mey, die in rymvorm op ócltrijven r Naar aanleiding van de vele arti kelen. die reeds geschreven zyn over fluor in drinkwater, hoef ik er als leek niet verder op in te gaan. Nu het drinkwater zo in de belang stelling staat zou ik echter wel naar voren willen brengen: de ergernis waar iedere watergebruiker nu reeds dagelyks mee wordt geconfronteerd. NI. het „plank" hard zyn van het wat- er zoals de Rotterdammers zich schamen voor de smaak van hun kopje thee, kunnen wy dat doen over de kleur van dit vocht, speciaal als het kopje leeg is. Daarnaast kun nen door de hardheid ook nog repa raties ontstaan aan verwarmingsele menten van bv. wasautomaten. Als nu het geld voor die dure fuor-installatie eens werd besteed aan een wateronthardings-installatie. M. E. Wolper dere verloop van de huishoudeiyke vergadering had een wat bewogen karakter. Een groep opposanten toon de zich tegenstander van het be stuursvoorstel ir. H. H. Vos te her- benoemen als bestuurslid. Door met 43 tegen 22 stemmen vóór ir. Vos te kiezen, verklaarden de aanwezige le den zich evenwel akkoord met de koppeling van diens gemeentefunctie (directeur gemeentewerken) met het lidmaatschap van het bestuur. Prof. Lunsingh Scheurleer gaf fcn zijn overzicht van de bemoeienissen van de vereniging met het oud-17e eeuwse Caecilla-gasthuis. Oude-Lei- den heeft contact met de gemeente om tot de stichting van een medisch- historisch centrum te geraken, dat huisvesting krijgt in dit van monu mentale betekenis zynde pand. Als tweede object noemde de voor zitter de studie over het Rapenburg naai* sociale, kunst- en cultuurhisto rische aspecten. In een niet al te ver re toekomst zal er een boek over dit onderzoek het licht zien. Tenslotte stond prof. Lunsingh Scheurleer nog even stil bij de maatschappy voor stadsherstel. De vereniging be vordert de oprichting van deze naam loze vemnootschap, die zich moet be zighouden met de aankoop, restau ratie en exploitatie van oude huizen in de binnenstad. Dezelfde ledenkern die zioh kant te tegen de herbenoeming van de heer Vos, lanceerde ook het idee een commissie binnenstad in te stellen. De taak van deze commissie waar zowel bestuursleden als gewone leden van deel uit kunnen maken werd omschreven met „een wachthond zyn voor de gemeente". Het bestuur nam dit leden voorstel over. Mevrouw mr. J. M. de Jonge- de Meyere verzorgde na afloop een de monstratie van kostuums uit haar collectie, aangevuld met enkele kos tuums uit het bezit van De Lakenhal. GERF KERKEN Beroepen te Ommen t J. Jellema te Blokzyl. Aangenomen naar Ten Boer H. J. Spier te Ryswyk (Z-H). GEREF GEMEENTEN Tweetal te Lethbridge (Alberta Ca, nadat A. W, Verhoef te Barneveld «n C. van den Poel te Ierseke. Burgerlijke Slant! Leiderdorp Geboren: R. z. v. W. F. M.. d. v Willem F. J. L. de J. Jansen Overleden A. Smulders 83 jr.; M. P Reijneveld 72 jr. Ondertrouwd A. C. G. Polleman, 24 Jr.. Arnhem en P. Oosterom, 21 Jr. t i Getrouwd: H. A. Jozlasse. 21 jr. en Leideidoip I H. Moraal. 23 Jr Lelden. (ADVERTENTIE) vraagt wegens uitbreiding van onze DOKA: FOTOGRAAF-LABORANT LEERLING-LABORANT WINKELMEISJE voor onze zaak Oegstgeest - Lange Voort. Sollicitatie te richten FOTO DICKHOFF, Oegstgeest, Irlslaan 56, tel. 52217 (ADVERTENTIE) LEIDEN Vandaag opnieuw za- keiyk nieuws in deze flitsenrubrlek. Morgen wordt de twintigste ves tiging van Sporthuis Centrum ge opend en die staat in Leiden. In het grote pand in de Breestraat. waar de firma De Wilde meer dan een eeuw gevestigd is geweest. Is de ruimte benut tot onder de han eb al ken om 800 m2 verkoopruimte te scheppen voor de sport- en recrea- tiekleding, artikelen tenten, boten en alles wat de zaak verder tot het vryetydspakket vindt behoren. Ook het eigen reisbureau heeft een balie gekregen ln de moderne zaak. onder deel van een landelyk bedryf, dat 800 personeelsleden telt. De firma Verhulst, de sinds '39 in de Breestraat gevestigde kleding zaak. gaat haar naam veranderen. In februari van het vorige jaar is er een nieuwe bedrijfsleiding aan het roer gekomen, die vindt dat de wat bonkige naam Verhulst niet geheel en al meer past by het genre kle ding dat wordt verkocht. De direc tie wil nog consequenter een beleid gaan voeren dat vooruitstrevende, modieuze en voor de jonge Neder landse man toch acceptabele kle ding presenteert. Vanaf zaterdag wordt de naam daarom gewyzigd in de fantasie-naam Stanford's.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11