n Leiden Zuidwest drie 1<9 clubhuizen Leiderdorp heeft nu ook een bibliotheek Leiderdorp krijgt een groot winkelcentrum Ontspanningscentra voor iedereen Plan 'Winkelhof gereed Naam voor zwembad Oegstgeest eidooi voor een eatief centrum w Nol Sikking wint clubtitel nENSDAG 26 MAART 1969 LRD8CH DAGBLAD PAGINA 9 LEIDEN Als de gemeenteraad op 8 april toestemming verleent, wordt Leiden Zuid-West begin september verrijkt met drie clubhuizen. Dit worden ontspanningscentra voor iedereen, jong en oud. De jeugd kan er 's avonds gaan dansen en door de week aan handenarbeid doen, voor ouderen kan er ruimte in worden geschapen voor het leggen van een kaartje. Dat alles gaat tegen betaling van entree-geld per evenement. Dus geen lidmaatschapsgelden meer. De in deze wijk opereren de jeugdverenigingen, 7 in getal, zijn samengeklonterd tot drie stichtingen, die zich met het beheer van de clubhuizen belasten. VO-boekje nu voor „Groot-Leiden" LEIDEN Een tekening van een mammoet siert de met foto's ver luchte en verzorgde jaarlijkse uitga ve van het gemeentebestuur van Leiden over het voortgezet onder wijs. Dankzij de medewerking van Leiderdorp. Oegstgeest en Voorscho ten zijn hierin voor het eerst ook de gegevens van de in de buurgemeen ten gevestigde scholen opgenomen, waardoor het boekje een waardevol le gids over het VO in „Groot-Lei den" is geworden. In zijn voorwoord spreekt de Leidse wethouder van on derwijs S. Sannes de hoop uit, dat het in de toekomst door samenwer king met andere gemeenten tot ver dere uitbreiding van de uitgave zal komen. Het boekje heeft een inlei ding over de mammoetwet. OEGSTGEEST De gemeente raad van Oegstgeest zal zich tijdens de komende raadsvergadering bera den over een naam voor het nieuwe zwembad. De beheerscommissie adviseert uit door de leerlingen van de lagere scholen opgegeven namen een keu- ze te maken uit de volgende drie: 1. Poelmeer. 2. Rijnlandbad. 3. Nieuw Poelmeer. B. en W. voelen niet veel voor de tweede naam. Zij stellen voor aan dit lijstje de naam Zwem bad Poelgeest toe te voegen. Burgerlijke Stand Voorschoten Geboren: Frederik C. G z. v. F. D. Schllthulzen en A. C. M van Schie; Ursula C.. d. v. P. L. Lookman en S. M. Komrlj; Llnda. d. v. M van der Helde en E. Dekker: Ro bin Th., z. v. A. A. Glezen en C. J. M. S van der Putten; Ronald, z. v. A. Wig bers en J. van den Bosch; Mark. z. v. M W Oele en H W. J. J. Schoole- man; Petronella C. d. v. Th. P. van Paassen en M. Vermue; Willem P.. z. v. K. van den Akker en W. Vogel; Ulrlke. d. K. H. Gelsel en I. G. Knauss; Thérèse, d. v. P. Stolk en J M. Brouwer; Jacqueline, d v. C. A Zuiderduin en Y. M. Blok. Ondertrouwd; R V E van Duu- ren. Lelden en J C. Smit" R. D an Haersma Buma. A'dam en L. E. Baro nesse Schimmelpennlnck van der Oye. Getrouwd: G. de Vries. Ermelo en R C van Cullenborg; P. J. M. Meeg- des en T. R ass Deventer; J. Breuker, Lelden en M. van Veen. Overleden: M. M. Pleterss wed w H. an Dolder, 60 Jr. 21 geeft aan waar het club van de stichting Het Vijf mhuis wordt gebouwd. Op de Is waar de II is getekend t de stichting clubhuis Zuid- haar behuizing. De stich- Fortuymuijk wordt van een mis voorzien op de hoek de III staat. (Tekening LD 1%fzari> ackryoen Jctionele vrijetijdsbesteding is in van de belangrijkste levens- n voor de toekomstige mens buitenshuis. In het huidige ;eld is de vrije tijd mager ver maar door de enorme evo- ean de automatisering is de pkheid van méér vrije tijd bin- et bereik gekomen. Iets wat nu te problemen met zich mee- Immers, er zijn faktoren die ilijk zijn voor de funktionele jdsbesteding. De televisie, de eve passiviteit, de twijfel, de lidheid, de sleur en de angst li zijn verschijnselen die alleen jen tot niet-funkt'ionele vrije- steding. Er bestaan verschil- vormen van vrijetijdsbesteding, an iets observeren, en deze in- verwerken (concert, film, le- *ije natuur, vergezichten, mu- jlchtiging etc.), dit is de pas- vrij etydSbestedingdie daarom meel is, omdat het de mens (jk en culturele waarden mee- die altijd essentieel zullen blij- kan men door combinatie van ui en geest tot creatieve han- ïn komen, (tuinieren, hobby architectuur, kunstbeoefening, etc.), dit is de creatieve vrije- steding, die materieel geeste- Zij geeft de mens voldoening Iturele waarde mee. Ook is er discussie, het denken, een or- idee, etc., mogelijk. Dit is m vorm van functionele vrjje- jets! -steding, die het geestelijk ge- ïeiTuimt. Wat betreft de pas- vrijetijdsbesteding, (film, to- etc.). als dit een bepaalde produktie is, b.v. gangsterfilms latief toneel, draagt de kitsch by tot negatieve vrijetijdsbe- itjjdsbesteding: verleden, he- toekomst. Ik stel mij voor t beeld van de vryetydsbeste- n het verleden positiever was heden. Er was vroeger een behoefte aan gezelligheid, en eensgezindheid. Er was leen televisie, de technische ie was nog in wording. Men en buitenshuis actief met pas- in creatieve vrijetijdsbesteding, Kl is dat in de late 19e eeuw de vroege 20e eeuw een groot to de bevolking zondagsschil- Met het bestaan van een gecompliceerde maatschap nis. voelt men zich geestelijk Tlj om functioneel zijn vrije besteden, althans bij het groot- !l van de bevolking. Door de ie treedt er een algemene li- Ij ke en geestelijke verslapping *>r de automatisering van de st komt er energie van de lij, deze energie moet func- ln va-ij e tijdbesteden zijn pleit ik voor een groot cen- 11 Leiden. P. A. H. Rollebeek Leidse creatieve groep „Colourform". Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Johan Frederik Michael, z. v. F. T. M. Spleksma en M. I. A. Boezeman; Bernardus Cornells Johannes, z. v. B. C. J. Strampraad en E. Arnoldus; Jo hanna Petronella. d v. J. van Rossum en A. H. van der Plas; Richard Anto ny Dick, z. v. J. J. Copier en K. Bloem zaad; Albert Petrus Johannes, z. v. M, P. Faas en A. S. T. van der Lans; Mir jam Catharina. d. v. G. A Meyers en S. C. Verbiest; Jacoba. d. v. G. van der Bent en W. H. Koemans; Arie. z. v. J. van Dorp en W. de Wit; Ca tharina, d. v. H M van der Vos en C Binnendijk; Berendina Wilhelmlna, d. v. P. J. de MooiJ en B. W. Kroeze; Remco Ploris, z v. C. Bakker en E. J. Baalbergen; Ingrid Esther, d. v. B. R. Kosten en G. C. Hoedemaker; Maud Cornelia Barbara, d. v. G. A. M. Cas- pers en B. C. M. van der Meer. GETROUWD G. N. Jilleba en M. F de Vries Vanavond om acht uur houdt het Wit-Gele Kruis, afdeling Voor schoten. de jaarlijkse ledenvergade ring in het Gezondheidscentrum aan de Wijngaardenlaan. Het belangrijk ste agendapunt is de bespreking van een derde gezondheidscentrum, dat gevestigd zou moeten worden in de wijk Noord-Hofland. De samenwerking tussen de 7 jeugdverenigingen is gegroeid in de loop der jaren. De stichting Leidse Jeugd Actie heeft hierbij de rol van animator vervuld. De LJA heeft reeds in '61 aan het college van B. en W. een rapport aangeboden, waar in op de komende behoefte aan club huizen in Zuid-West werd gewezen. De terreinen zijn door een werkcom- missie van de LJA indertijd aanbe volen aan B. en W. die ze voor dit doel hebben gereserveerd. Combinaties De 7 betrokken jeugdverenigingen van uiteenlopende levensbeschou welijke aard zaten alle om een goed gebouw verlegen. Door zich te groeperen in drie stichtingen kan nu aan het gemeenschappelijk ver langen worden voldaan. De combinaties zijn als volgt sa mengesteld. De speeltuinvereniging Zuid-West. de katholieke stichting voor club- en buurthuiswerk Leiden en de stichting ankerclubhuiswerk Leiden zijn opgegaan in de stichting club- en buurthuiswerk Fortuynwijk (terrein Berlagestraat)De speel tuinvereniging De Vijf Hoven en het Leidsche Volkshuis zijn samenge smolten tot de stichting Het Vijf Ho- venhuis. (terrein Hof laan iTenslotte zyn de stichting clubhuizen De Jeugd- haven Leiden en de stichting Neder lands Hervormde Jeugdzorg Leiden vergroeid tot de stichting clubhuis Zuid-West (terrein Valeriusstraat). De drie nieuw gevormde stichtin gen gaan een gecoördineerde pro gramma-politiek voeren. Dat bete kent, dat ze niet allemaal tegelijk een beconcurrerende beatavond zul len organiseren, en zo mogelijk sa men overgaan tot aanschaffing van bijvoorbeeld judomatten. Gemeente en rijk komen in de ex ploitatie en overige lasten tegemoet met een subsidie van circa 80 De stichtingen denken aan het resteren de gedeelte te komen door de op brengsten van bazaars, entreegelden en donaties. Wat dit laatste betreft wil men de grote bedrijven uit de buurt benaderen. Ook van kerkelijke zyde is al enige financiële steun toe gezegd. ginnedag al een beginsommetje bin- nen te krijgen. Dit kermisachtige fes tival wordt gehouden op het terrein van de speeltuin in een door het le ger opgezette tent. Met de bouw van de clubhuizen kan in mei een aanvang worden ge maakt, op voorwaarde dus. dat de raad akkoord gaat met de lening van anderhalve ton voor elk van de drie gebouwen. Vóór het eind van die maand kan men starten met de montage van de geprefabriceerde onderdelen. De clubhuizen vertonen uiterlijk overeenkomstige trekken. Ze worden opgetrokken van hout met veel glaswerk. Er is één grote zaal ln geprojecteerd van 16 bij 8 meter («plitóbaar door een schuif wand), voorts een stafkamer en een handenarbeidruimte. Aan elk club huis worden een fulltime leider en assistent leidster verbonden. In mei De stichting Het Vijf Hovenhuis hoopt met een fancy-fair op konin- Bijkantoor Raiffeisenbank Lammeiischansweg LEIDEN OEGSTGEEST. Bin nenkort zal de Coop. Raiffeisenbank. gevestigd in Leiden en Oegstgeest. een bijkantoor openen aan de Lam- menschansweg in Leiden. Het nieu we hoofdkantoor aan de Stationsweg zal in het begin van volgend jaar worden geopend. „Warmunda" kiest nieuwe voorzitter WARMOND Op verzoek van de leden zal vrijdag een buitengewone algemene ledenvergadering van de voetbalvereniging „Warmunda" wor den gehouden. De agenda voor deze avond vermeldt: verkiezing voorzit ter. De huidige voorzitter, de heer Padberg stelt zich niet meer herkies baar. Door 50 stemgerechtigde leden is de heer G. P. M Schavemaker kandi daat gesteld voor de functie van voorzitter. De heer Schavemaker heeft zich hiertoe bereid verklaard. Deze vergadering begint om 8.30 uur. LEIDERDORP Burgemeester M. A. van der Have zal vrijdagmiddag om kwart over vier officieel de Open bare Bibliotheek openen. Deze wordt gevestigd in een semi-premanent ge- bouw aan de Tollenaerslaan IA. Behalve een ruime bibliotheek - ruimte, waarin verschillende hoeken voor de lezers zijn gemaakt er is ook voor de hele kleintjes een eigen j hoekje om te lezen en/of plaatjes te kyken vindt men er een keuken tje, een personeelskamer en een gar derobe. De bibliotheek is eigenlijk ont staan door een particulier initiatief De Stichting Openbare Bibliotheek Leiderdorp werd opgericht met drs. J. Ph. van Oostrom voorzitter, mevr, Spanfisberg secretaresse, de heer J itdol m A. M. Gordijn penningmeester en le den de heer J. Slegtenhorst en de dames Evers. De Bruyne. Honnef. Tissink en Van der Voort. Met de verwachting van een gezamenlijke gemeente- en rijkssubsidie van f 50.000. hoopt de stichting de biblio theek te kunnen besturen en uitbrei den. De bibliotheek en leeszaal zyn voor iedereen vrij toegankelijk. Boeken en tijdschriften kunnen ter plaatse kos teloos worden gelezen. Voor het le nen van boeken moet men als lezer worden ingeschreven. Een abonne ment voor volwassenen kost f 5 per jaar en een jeugdabonnement f 1.50 per jaar. Voor lezers boven 65 jaar is een gereduceerd lidmaatschap mogelijk van f 1,- per jaar. Boeken op speciaal gebied, voor studie of andere doeleinden, niet in de bibliotheek aanwezig, kunnen zonder kosten worden aangevraagd. Men begint met bijna 4000 boeken en hoopt dit aantal jaarlijks flink uit te breiden. Lezers die bijv. in Leiden lid zijn van Reuvens, of nieuwe inwoners, die in hun vorige woonplaats lid waren van een openbare bibliotheek, kun nen worden overgeschreven De Openbare Bibliotheek aan de Tollenaersingel is smaakvol ingericht. Er zijn enige hoekjes, waar men rustig 'n krant of tijd schrift kan lezen. Ook voor de jeugd heeft men leesboekjes in gericht. (Foto LD/Holvast) VVV 111 assenaar LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp groeit snel: de woningen komen als paddestoelen uit de grond. In de komende maanden zullen er wekelijks 10 flats worden opgeleverd, waar door de 12.000ste inwoner in mei verwacht wordt, en vóór het einde van de zomer zal de gemeente 13.000 inwoners tellen. De hartlijn van Leiderdorp is de Engelendaal: aan de zijde van de Rijn zullen t.z.t. 3.000 woningen staan, aan de overkant, nu nog woest en ledig, ook 5.000 woningen. In 1980 zullen er dan 10.000 huizen staan en de bevolking zal uitgegroeid zijn tot 35.000. In het nieuwe plan. zoals dat gis teravond door burgemeester M. A. v. d. Have en wethouder C. Meerburg geassisteerd door de directeur ge meentewerken W. Buitendijk en on derdirecteur J. van Vliet, aan de hand van een prachtige maquette en in structieve tekeningen werd uiteenge zet, bevindt zich ook een winkelcen trum dat „Winkelhof" gaat heten. In de raadsvergadering van januari 1968 besloot de raad de Projectie- en Exploitatie Mij Johan Matser N.V. in Hilversum opdracht te geven voor de realisering van het winkelcentrum en gaf dit bedrijf daarvoor één jaar de tijd. Men heeft zich aan de af spraak gehouden, want in de raads vergadering van a.s. maandagavond krijgt de raad het plan ter goedkeu ring voorgelegd. Er is gewerkt in teamverband. Het team was samengesteld uit vertegen woordigers van de gemeente en de promotor. Aan de besprekingen in het team hebben voorts incident :eel deelgenomen a. de stedebouwkundige van de ge meente. de heer ir. Van der Ree van het Bureau voor Ruimtelijke Orde ning en Architectuur Kuiper. De Ra- nitz, Van der Ree en Van Tol uit Rotterdam: b. het architectenbureau Zanstra, Gemelig Meyling en De Olercq Zubli N.V. uit Amsterdam: c. het Centraal Instituut voor het midden- en kleinbedrijf uit Amster dam (C.I.M.K.); d. het Economiscli- Technologisch Instituut (E.T.J.), voor Zuid-Holland uit Rotterdam: Het architectenbureau uit Amster dam heeft o.m. het Witte Singelplan ln Leiden ontworpen. Rapport Uit het rapport van het CIMK kan het volgende worden samenge vat: 1. Leiderdorp ls een snel groei ende forensengemeente aan de oost- rand van de Leidse agglomeratie; 2- De verwachte relatieve bevolkings toename ls ten minste even groot uls die van de naburige centra (Lei den. Voorschoten, Oegstgeest, Alphen aan den Ryn, Zoetermeer)3. Het potentiële verzorgingsgebied van een eventueel te realiseren winkelcen trum in Leiderdorp omvat met name de gemeenten Zoeterwoude, Hazers- woude, Koudekerk aan den Rijn en Woubrugge. Voorschoten is slechts voorwaardelijk op dit winkelcentrum georiënteerd. 4. In 1980 zijn de totale bestedingen vanuit de regio in het winkelcen trum gelijk aan de bestedingen van 3.700 consumenten (voedings- en ge notmiddelen) en 3.500 consumenten (overige goederen en diensten). 5. In het. winkelcentrum moeten voorwaar den worden gesohapen waardoor een deel van de bezoekers aan de Leidse city voor een gedeelte van hom aan kopen wordt afgeleid naar het win kelcentrum in Leiderdorp. De onder 5 bedoelde voorwaarden zijn in volgorde van belangrijkheid: goede bereikbaarheid voor auto- en niet autobezitters (ruimte parkeer voorzieningen een assortiment dat is afgesteld op de categorie ..ge richte kopers"; een algemeen centrum waar ook niet-winkelvoor- zieningen een plaats krijgen (am- bachtsbedryven, horecabedrijven, ga rages, banken)bijzondere aan dacht voor sfeer en gemak voor het winkelen straatmeubilair, branche schikking, looproute's, afstanden tot de parkeerterreinen etc)een ei genlijke identiteit van het winkelcen trum (aandacht voor uiteindelijke naam. herkennlrtgssymbool)een spectaculaire start van de eerste fase van uitvoering. Een belangrijke plaats in het rap port wordt ingeruimd voor de om vang van de diverse fasen waarin het centrum zal worden gebouwd. De fasering is ook het moeilijkste punt geweest voor de architect, om dat de opdracht luidde een winkel centrum te ontwerpen, bestaande uit vier of vijf fasen, die ieder weer een afgerond geheel moeten vormen. Bouw in 1972 Met de bouw zal in 1972 worden begonnen. Het plan van de architect handhaaft de bouw in 4 of 5 fasen, de woonbebouwing wordt beperkt tot 3 lagen, respectievelijk boven be drijven en bergingen en boven de winkels en bergruimten Een tunnel onder de Engelendaal (breedte 10 m) vormt de toegang van de Laan van Ouderzorg. Auto's kunnen vla de Engelendaal naar de parkeerruimten, die rondom worden gecreeërd. Er. ko men 1100 plaatsen, met de mogelijk heid van een tweede parkeerlaag. In het eerste gedeelte van het cen trum komen luifels ter breedte van 5 m. Bij de verdere bouw zal het centrum geheel worden overdekt. In het eerste gedeelte is ook een markt gecreeërd, die dan ook overdekt zal zijn. De firma Matser zal de 7 ha grond kopen voor f 3 901.280, gaat zelf de gronden bouwrijp maken, en is bou wer en belegger. Alle panden zullen worden verhuurd. Op de maquette is verder te zien: een gemeenschaps ruimte. een 11 verdiepingen tellend gebouw, beschikbaar als kantoorruim te, een plaats voor kleine boetiekjes, een restaurant, eventueel een bio scoop, een warenhuis en een super markt. Keurt de raad maandagavond het plan goed. dan zal over 10 jaar in Leiderdorp uitgebreid en gezellig kun nen winkelen in de „Winkelhof". werkt samen niet de Haagse VVV WASSENAAR In de foyer van het Jeroenhuis heeft de VVV Wasse naar gisteravond de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. J. van der Drift. Uit het jaarverslag over 1968 bleek, dat het bestuur in het afgelopen jaar ernstige moeilijkheden heeft gehad met de personeelsbezetting van het informatiekantoor aan de Johan de Wittstraat. In verband daarmee is contact gezocht met de VVV Den Haag, hetgeen geleid heeft tot een overeenkomst met deze Haagse VVV. Vanuit Den Haag zal de perso neelsbezetting op het Wassenaarse informatiekantoor geregeld worden, waardoor een geregelde bezetting van het kantoor gewaarborgd is. Overi gens blijft de VVV Wassenaar volko men autonoom. Het ledental van de VVV Wasse naar bleef in 1968 vrijwel gelijk, na melijk 323. Nadat ook het financieel verslag was behandeld, had de bestuursver kiezing plaats. De heren A. C. Duij- vestijn en H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt werden herkozen. Met enkele hartelijke woorden nam voor zitter mr. van der Drift afscheid van mevr. E. RobKlausen, die ge durende 7 jaren een actief lid van het bestuur is geweest, maar eind vo rig jaar moest bedanken wegens haar vertrek uit de gemeente. Wat de toeristische faciliteiten in Wassenaar betreft werden de accom modaties op sanitair gebied in de campings Maaldrift en Duinhorst uitgebreid en verbeterd. Op de cam ping Duinhorst hoopt men in 1969 een nieuwe kantine te bouwen. De accommodatie op Duinrell werd uit gebreid met een recreatiezwembad, dat door de burgemeester en Pipo de Clown op feestelijke wijze werd ge opend. WARMOND De clubtitel en het Warmondse kampioenschap tafelten nis zijn dit jaar opnieuw In het be*lt van Nol Sikking gekomen. Het werd voor dit Steeds Vooruit-lid zijn acht ste clubtitel in successie. Tevens U hij nu voor de zevende maal kam pioen van Warmond. Uitslag: dames: 1 en clubkampioen Nel van Rijn; 2. Lenle Wissen: he ren: 1 en clubkampioen Nol Sikking: 2 Hans van Wissen; junioren A 1 Lode Schrama; 2. Paul Duinhoven: B. 1 Hans van der Berg; 2 Kees de Hollander. Meisjes A. 1 Annemieke Broxter- man; 2 Joke Versluys; B. 1 Liesbeth van Winsen; 2 Marian Zoetemelk; C. 1 Ciska de Frank; 2 Helma van Winsen. Heren niet leden: 1 Jan Schipper: 2 Herman van Wissen: jongens niet- leden: 1 Loek van Winsen; 2 Ad van Winsen. Algemeen dubbel: 1. Hans van Wis sen—Corné Elburg2. Nol Sikking— Nc Waasdorp; gemengdubbel1 Louis Ritzen—Nel van Rijn; 2 Nol Sikking—Joke Versluys. Kampioenschap van Warmond: 1 en kampioen Nol Sikking; 2 Nel van Rijn; 3 Jan Schipper. Academische exameus LEIDEN Aan de Leidse Universi- I teit zyn geslaagd voor het semi-arts examen mevr. G. P. Harkes-Onder- water (Leiden) en de heeren A. Con- standse (Alphen aan den Rijn), C. C. A de Nooijer (Lichtenvoorden), J. Th. C. C. Plaum (Voorburg); artsex. de heren H. A. Holtkamp (Leiden), A. Hue ting Rotterddam D. J. Lan- kamp (Oegstgeest), G. W. P. Wisse- link (Wassenaar); doet. ex. Duitse I taal- en letterkunde de heer J. W- I v. d. Spek (Leiden); doet. ex. Ned. I Recht de heer H. M. Linthorst (Lei den) Het stationnement van buslijn 46 aan de Marelaan in Oegstgeest is komen te vervallen. Het is ver plaatst naar de Hof dijck. De bus rijdt, komende van Leiden: Hof- brockerlaan. Laan van Alkemade, Hofdyck, Terweeweg. Emmalaan, Marelaan, Hofbrouckerlaan. Deze wijziging geschiedt bij wijze van proef Vrijdagmiddag om 2 uur orga niseren UW en de r.k. bejaarden sociëteit in gebouw „Het Oude Hoek je aan het Plein in Wassenaar weer een biljartmiddag.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9