De Block wil orde in de chaos: VERPLICHTE PRIJSMELDING Rust in Pakistan Koningin opent kerncentrale zaterdag 29 maart opent sporthuis centrum haar nieuwe filiaal inde Breestraat 93 Sporthuis Centrum Keukenhof geopend Koucle- record OokNixon zinspeelt op geheim overleg (9uc/ Qlieuwo Na eerste dag machtsovername leger herenflikken JAMIN KIESSTELSEL Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 MAART 1969 No. 32748 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG De minister van Economische Zaken, mr. L. e Block, gaat met straffe hand paal en perk stellen aan de on- ebreidelde prijsstijgingen na de invoering van de b.t.w. Hij oopt daarmee orde te kunnen scheppen in de prijzenchaos, die a 1 januari is ontstaan. Een eerste eis die de minister aan het bedrijfsleven wil stellen de verplichting om voorgenomen prijsstijgingen te melden j het ministerie. Om. deze prijsmelding verplicht te stel- iii heeft minister De Block inmiddels een wetsontwerp daar- le ingediend bij de Tweede Kamer. de mogelijkheid opgenomen om 'n be paling te stellen, dat een voorgeno men prijsverhoging niet mag worden doorgevoerd dan nadat er een ter mijn van ten hoogste een maand sinds de aanmelding is verstreken. In die periode kan het ministerie de prijsverhoging onderzoeken en even tueel corrigerende maatregelen ne men. In het nieuwe wetsontwerp is teven een voorziening opgenomen waardoor de verplichting om de hoogte van de prijzen te melden kan gelden op elk door de minister gewenst tijdstip. Op die manier kan men bij het ministe rie van Economische Zaken op een bepaald moment een duidelijk inzicht krijgen in de hoogte van de prijzen Tevens kan worden bekeken of da lingen van externe kosten wel in de prijzen tot uitdrukking zijn gebracht. De ondernemers zijn verplicht om op het eerste verzoek alle gegevens te verstrekken. Op het ogenblik hebben de prijsmeldingen steeds betrekking op prijsverhogingen die reeds zijn doorgevoerd. Er kunnen dan slechts aohteraf maatregelen worden getrof fen. De verplichting om inlichtingen te geven zal zich straks ook uitstrek ken tot het systeem van adviesprij zen en voor de prijzen in het kader van de verticale prijsbinding (Het systeem waarbij de fabrikant cf importeur, de winkelier de prijs voor schrijft- red. L.D.) Mocht d'e ondernemer na de inwer kingtreding van het nieuwe wetsont werp verzuimen prijsverhogingen te melden dan loopt hij de kans voor de rechter te worden gedaagd, die hem een fikse geldboete kan opleggen Minister mr. L. de BI o a m paal en perk minister komt daarmee tege- it aan de wens die de Tweede nier uitte tijdens het in februari ouden prijzendebat. Tot dusver dt in Nederland het systeem van vrijwillige prijsmelding gevolgd, ar in de praktijk blijkt daarvan terecht te komen. „Het bedryfs- n negeert op verontrustende wy- onze afspraak", aldus ministex Block. Ie mening wordt bevestigd door rde" cijfers: in 1967 wei-den nog prijsverhogingen bij het minis- gemeld. een aantal dat het vo- jaar reeds was gedaald tot 800. eerste maanden van dit jaar. die grote beweging aan het „prijzen- it" te zien gaven, waren er slechts meldingen bij het ministerie, ingezien er onzekerheid bestaat binnen de huidige Pi-ijzenwet verplichte melding aan het be sleven kan worden opgelegd [t de minister nu besloten de wet ie zin te wijzigen. het nieuwe wetsontwerp is tevens Dat het aanhoudende koude interweer een bijzonderheid gaat orden zal niemand verwonderen, rerdag komt de temperatuur jar weinig boven vijf graden, aatselijk nog daaronder en nachts heerst in vrijwel alle pro- ncies al dagen achtereen lichte rst. (rootste afwijking in deze koude riode, zoals de cijfers dat van- ig aantonen, is de lage tempera- ur overdag. De gemiddelde maxl- imtemperatuur in De Bilt van inrt ligt tot vandaag iets bene- o de vijf graden tegen bijna tien iden normaal. Dit betekent dat iart na 1888 overdag niet meer koud is gebleven, want toen be- oeg het gemiddelde 4.7 en in 1853 graden. it er in de komende dagen geen rbetering, waar het nog niet naar Izict, dan komt maart als koud- overdag zeker op de derde lats over een periode van 120 ir. illend is de laatste dagen ook de koudeluchtstroom in de ho- re niveaus lage temperaturen te n geeft want op 1500 meter ogte wordt zowel overdag als nacht nog acht graden vorst ge- ten. DODEWAARD (GPD) Konin gin Juliana heeft vanmiddag de kern energiecentrale in Dodewaard offi cieel in gebruik gesteld. Door het overhalen van een handel in de re- gelzaal bracht zij de reactor, die al voor 90 procent werkte, op vol ver mogen. In Dodewaai'd is het vandaag een feestdag. Vanmorgen ari-iveerde de Koningin in een vlaggend dorp. Haar auto reed rechtstreeks naar de cen trale. waaraan vier jaar is gebouwd en die meer dan 140 miljoen gulden heeft gekost. Omstreeks elf uur kwam Koningin Juliana aan bij de ingang van het kantoorgebouw. Nadat het elfjarig dochtertje van de G.K.N.-dii-ecteur. Martien van Erpers-Royaards uit Oosterbeek. de Koningin bloemen had aangeboden, begaf het gezelschap zich naar de ontvangkamer voor een officiële bij eenkomst. Voordat Koningin Juliana de offi ciële handeling verrichtte, maakte zy een rondgang door de centi-ale. Om- streeks-een uur vertrok zij weer uit Dodewaard. Kort voordat zij wegging werd haar een luxe uitvoering uitge reikt van een brochure over de Dode- waardse kernenergiecentrale. In totaal heeft het vier jaar ge- duui-d voordat de kemenei-giecentrale er kant-en-klaar bijstond. De des kundigen zijn over die bouwtijd best tevreden. Er mag volgens hen gespro ken worden van een voorspoedig ver loop van de werkzaamheden. De kernenei-giecentrale is vergele ken met buitenlandse centrales maar een mini-uitgave. Het vermogen '54 megawatt) is maar één procent van wat er in ons land aan energie wordt verbruikt. De centrale zal zijn ener gie aan het landelijke koppelnet gaan leveren, zodat gezegd kan worden dat iedere afnemer van elektriciteit wat nucleaire energie thuis krijgt, als hij de goede knop omdraait. Nu de eerste kemenei-giecentrale van Nederlandse makelij realiteit is. wordt er alweer druk gepraat over de bouw van een tweede. Waar die zal komen is nog niet bekend. Het gaat tussen Dodewaard en Vlissingen als bouwplaats. Verwacht wordt, dat de definitieve beslissing spoedig zal val len. Leverbotziekte bedreigt de scliapestapel (GPD) Een ongekend hevige le verbotziekte heeft sinds oktober 1968 duizenden slachtoffers gemaakt on der de schapen in Noord-Holland en Friesland. De schade voor de fokkers is enorm. Tot nu toe wordt zij voor zichtig geraamd op vijf miljoen gul den. Op de grote veemarkten sterven nog dagelijks schapen en lammeren. Alhoewel deskundigen menen dat het ergste achter de rug is zijn som mige boeren ervan overtuigd dat de Nederlandse schapestapel met de on dergang wordt bedreigd. „Als we zo doorgaan houden we niets meer over", zegt de heer Roeper, secreta ris van het Schapestamboek. De oorzaak van de grote omvang van de leverbotziekte was het gun stige klimaat gedurende de zomer van 1968. A j o eb Chan... machteloos innige perioden Bilt verwacht van heden- tot erdagavond: droog weer met :ge perioden. Matige, langs de lenkust vrij krachtige noordoos- e wind. Vannacht plaatselijk i vorst. Moi-genavond ongeveer (de temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 27 MAART op: 6.27 uur; onder: 19.05 uur. op: 11.22 uur; onder: 4.29 uur. sater te Katwijk te 9.51 en 22.45 hagwater te 4.58 en 17.51 uur. lommer bestaat uit 24 pagina'6 WASHINGTON. SAIGON (AP, Reuter) President Nixon is voor stander van geheime besprekingen tussen diverse partijen in het Zuid- vietnamese conflict. Maar dan moe ten ze, aldus zei de president gisteren op een conferentie van radio- en tv- omroepers, ook inderdaad geheim zijn. Niemand van de regering mag er dan iets over zeggen, aldus Nixon, die daaraan veelbetekenend toevoegde: „Ik geloof, dat we nu wel op de goede weg zijn". Het was de eerste maal. dat de president zelf zich over geheime be sprekingen uitliet: vrijdag j.l. had de minister van Defensie Laii'd gezegd, „dat men naar vrede zoekt en niet alleen via de formele diplomatieke kanalen in Parijs, maar ook door middel van privé-overleg". Gisteren gaf de Zuidvietnamese president Thioe te kennen, dat zijn regering bereid is „tot ondei'linge be sprekingen met het Nationale Bevry- dingsfront (de politieke arm van de Vietcong) om een vreedzame oplos sing van de oorlog te bereiken, als het zulks wenst". Over terugtrekking van de Ameri kaanse troepen zei de president, dat die afhankelijk is van drie factoren: geen infiltraties van Noord-Vietnam uit, geen opvoering van de strijd door Noord-Vietnam en de Vietcong en, als derde punt. de resultaten van de confei'entie in Parijs. Bombardement De Vietcong heeft vanochtend haar beschietingen voortgezet. In de Me kong-delta werden het hoofdkwar tier van de 9-de Amerikaanse divisie j infanterie en een marinedepot by I Dong Tam met raketten en granaten bestookt. Van Amerikaanse zijde wer den het aantal slachtoffers en de I materiële schade „licht tot matig" genoemd, hetgeen wil zeggen dat vijf tot tien procent van de bezetting bui ten gevecht werd gesteld. In totaal werden ongeveer 25 plaatsen en bases aangevallen. In de provincie Tay Ninh, bij de grens met Cambodja, is een Amerikaans konvooi in een hin derlaag gereden. Bij de daarop vol gende gevechten sneuvelden 55 leden van de Vietcong; aan Amei-ikaanse zijde vielen twee man en werden er vier gewond. By zuiveringsoperaties ten zuiden van Khe Sanh hebben Amerikaanse mariniers een van de grootste wapen- en voedselopslag plaatsen uit de oorlog ontdekt: 600 ton rijst, 44 complete 122 mm raket ten, 7083 granaten, 520 kilo tnt, 209 vuurwapens en voorts munitie, tal van voedingsmiddelen en drie vracht wagens. KARATSJI (AFP. Reuter AP) In Pakistan is het de eerste dag na de machtsover name van het leger o.l.v. Jahja Chan rustig gebleven. Militai ren bewaken strategische pun ten en er is een begin gemaakt met het ten uitvoer leggen van de tweeëntwintig bepalingen voor de noodtoestand, die Jah ja direct na het aftreden van Ajoeb Chan heeft bekend ge maakt. De bevolking is opge roepen binnen 24 uur de wa pens in te leveren. Er zijn mi litaire rechtbanken gevormd en alle stakingenprotesten en politieke vergaderingen ver boden. Er mag' geen kritiek op de nood toestand geleverd worden. De grond wet is buiten werking gesteld en de ministers zijn naar huis gestuurd. Het leger schijnt de toestand mees ter te zijn. Het. enige protest tegen de machts overname kwam gisteren uit Lon den waar een dei-tigtal Pakistaanse studenten het gebouw van het Hoge Commissariaat van Pakistan bezet te. De Engelse politie dwong hen zonder incidenten het gebouw te ver laten. De nieuwe Pakistaanse machtheb ber heeft gisteren in een radiorede verklaard geen persoonlijke ambities voor het presidentschap te hebben. Generaal Jahja zei dat zijn taak be perkt is tot het herstel van de om standigheden die in vrede en orde zullen leiden tot overdracht van de macht aan wettelijk door het volk gekozen vertegenwoordigers. In Londen wordt vermoed dat ge neraal Jahja die steeds achter Ajoeb Chan heeft gestaan de president duidelijk heeft gemaakt dat diens aanblijven onherroepelijk tot een burgeroorlog zou leiden. Men meent dat zodra de rust is weergekeerd Jahja in onderhandeling zal treden met de politieke leiders om de macht weer in handen te leggen van de normale instellingen. Mogelijk zal hij trachten de pro-Chinese ele menten te neutralisei'en, die voor een groot deel de onlusten van de laatste tijd veroorzaakten. Een dag voor de staatsgreep ver- ADV ER TENUE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 klaarde de leider van een Peking- gezinde oppositiepartij Sjeik Bhas.ja- ni dat de Vei'enigde Staten zich in het binnenlandse Pakistaanse con flict hadden gemengd. Volgens Bhas- jani hebben de VS in een maand tijd 45 miljoen dollar uitgegeven om de volksopstand te helpen onderdruk ken. Jahja Chan kan btf zfjn pogingen rekenen op de steun van het hele le ger. De plaatsvervangend bevelheb ber van de Pakistaanse landmacht generaal Abdoel de bevelhebber van de luchtmacht Malik en diens collega van Marine Ahson zijn benoemd tot plaatsvervangend be stuurders. Het ligt voor de hand dat Jahja weinig moeite zal hebben met het herstel van de orde in West-Paki stan, dat door 2.000 kilometer In- dias gebied van het vooral opstandi ge Oost-Pakistan wordt gescheiden. De linkse partijen hebben het daar vooi-al sinds het begin van de boe renopstand eerder deze maand bijna geheel voor het zeggen. Op het Oost- pakistaanse platteland hebben de op standelingen eigen bestuursraden en rechtbanken gevormd die aanhan gers van Ajoeb Chan tot de gruwe lijkste dood veroordeelden Het iso lement van het economisch en cul tureel als een vazalstaat geregeerde Oost-Pakistan is nog versterkt door de staking van het personeel van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij dat de verbinding tussen beide delen van het op vier- na grootste land ter wereld verzorgd. Met de machtsovername van Jah ja Chan heeft zich in feite de toe stand herhaald die elf jaar geleden president Ajoeb Chan aan de macht bracht. Ajoeb heeft tien jaar lang vrij ï-ustig geregeei'd. De onlusten te gen zyn bewind namen de laatste vijf maanden pas chaotische vormen aan. Op 21 februari j.l. moest Ajoeb al het hoofd buigen door te vei'kla- ren zich niet meer kandidaat te zullen stellen voor 't presidentschap De relletjes tegen het bewind van Chan hebben tot maandag j.l. naar schatting 250 mensenlevens geëist en de economie van het land op de rand van de afgrond gebracht. (ADVERTENTIE) 150 xrani van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijst Begraven op zee NAPELS (AP) Dode Italiaanse zeelieden zullen niet meer in volle zee overboord worden gezet. Aan deze traditie wordt een eind gemaakt omdat het met de moderne hulpmid delen mogelijk is een lichaam in goe de conditie te houden tot het vaste land is bereikt. (ADVERTENTIE) BREESTR.93,LEIDEN HE herziening van de grondwet wil niet erg vlotten. Na de ver* kiezingen van 1967 is er een staatscommissie ingesteld om een vernieuwing van het staatsbestel tot stand te brengen. Op de voor* grond stond een herziening van het kiesstelsel. Maar het eerste rapport wat de commissie hierover vorig jaar uit* bracht was teleurstellend. De me ningen in de commissie liepen zo uiteen dat er geen enkele ingrij pende verandering kon worden voorgesteld. Ondertussen bouwt de commissie voort op dit eerste rapport en broedt op tal van mo gelijkheden: invoering van een districtenstelselkamerverkiezin* gen volgens een premiestelsel! verkiezing in twee onden; invoe ring van een referendum over de samenwerking tussen politieke partijen; rechtstreekse verkiezing van de minister-president etce tera. Al te veel moet men zich van dit beraad in de staatscommissie niet voorstellen. Herziening van het kiesstelsel ligt politiek niet zo gemakkelijk. In de Kamer manoeuvreert men behoedzaam. Dat is bij het debat van gisteren wel gebleken. Maar dezelfde politieke partijen die in de Kamer zijn vertegenwoordigd, hebben ook hun representanten in de Staatscommissie. Dat bete kent ook in die commissie be hoedzame manoeuvres en weinig vooruitzichten op heldere richt lijnen voor een grootscheepse her ziening van het kiesstelsel. Door Beatrix en Claus (Van één onzer streekredacteurerr1» LISSE De bloemen van de koud» grond hebben vandaag (helaas) geen luister bijgezet aan de feestelijk» opening van de twintigste Keuken hof door Prinses Beatrix en Prin» Claus. De hoge gasten zagen een kale hof, hier en daar wat opgesierd met bakken vol kleurige „voorge trokken" bolbloemen Toch werd het een feestelijke ope ning. Een opening waarbij een nieu we narcis ten doop werd gehouden en ruim 350 kinderen van revalidac tiecentra in Katwijk aan Zee, Wijk aan Zee en Bussum royaal werden bedacht met lentebloemen en paas eieren. De eerste zeven bloemen van dez» nieuwe narcis waren verwerkt in een boeket, dat Rutger Louis van Os (4%) aan Prinses Beatrix aanbood. Het is een produkt van de bekwam» Voorsohotense kweker J. Gerritsen en ki-eeg vanmorgen de in Engeland geregistreerde naam „Peep of spring i Lentegluurder). De „Peep of spring" is een kruising tussen de door dez» kweker ontwikkelde halskraag-narci» en een Peepington. De bloem is don ker geel met enige kleine licht» streepjes. Zij heeft een cyclaam* aohtige vorm met achterover gebo gen bloemdek. Keukenhofbinder J; Berserik arrangeerde het fraaie boe ket. (Zi» verder paf. 7| (ADVERTENTIE) ook zaterdagmorgen Uit het Leidsch Dagblad van 25 Maart 1869: J Ben jong meisje van New York heeft in een dagblad de volgende aankondiging doen 6 1 plaatsen: „Ik ben juist 20 ja- r ren oud. Ik ben noch groot, noch klein, noch dik, noch j magerik ben gelijk ik ben. Ik wil dat mijn man noch sterke drank drinkt, noch ta- I bak gebruikt en hij moet mij - vrij laten om mijnen wil te doen." AdvertentieGas-coke d 0,45. H. J. Boetje, Schipper, Oude Singel 5, 360, thans no. o 120. I <^C8<^<iCS<^'Og<^<tC8oKt^ScKiOS

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1