Dubillards 'Bietentuin' eist heel veel geduld 't Operaspook van Istanboel albert heijn 71 DE ALTVIOOL IS ZWANGER.... Verhoging van kinderbijslag Tegen celibaat klinisch secretaresse PI. ROOS Aannemingsbedrijf N.Y. administratieve kracht WOENSDAG 26 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Door Frank Onnen) (heden, en ook wel een paar ironi- 1 serende gedichtjes die soms zelfs een PARIJS (GPD) Roland Dubillard is het buitenbeentje gevoelsmoment vertolken en over man de Franse avantgardistische dramaturgen, en dus wel zo I brengen, ongeveer het superlatief van het noh-conformisme (of wat daarvoor dan door wil gaan). In elk geval lijkt hij als toneel schrijver op niemand. Men kan hem dus niet indelen bij enige filosofische, ethische, sociologische of welke andere school, •ptroming of categorie. Hij is alleen maar Roland Dubillard. I Een omstreeks 35-jarige dichter die toneel schrijft en speelt bij de snaren komt. Er wordt ge en die soms jaren onder water blijft, alvorens plotseling weer Praat gepraat, gepraat, zonder draad met een nieuw werkstuk op te duiken, dat hij dan in een of "-1 *"•- ander achteraf schouwburgje met wat kameraden pleegt op te voeren. De dikke drommen trekt hij niet, maar wel heeft Du billard een eigen kleine trouwe aanhang, die wel graag een soort profeet in hem ziet. Profeet waarvan? Dat is de vraag Het kwartet pleegt te reizen en te repeteren en te concerteren in een enorme vioolkist, en zou zich nu eigenlijk moeten voorbereiden op een concert in een cultuupaleis. zonder dat. er evenwel een strijkstok op of heel veel geduld, want de weinige graankorels die je zo'n lange avond uit zijn bietentuin weet op te pikken, liggen meestal diep bedolven onder dikke lagen kaf. waarover de wind zich misschien beter eerst had kun nen ontfermen. DEN HAAG (ANP) In verband met de opgetreden stijging van het indexcijfer der lonen zullen de kin- der bij slagbedragen ingaande 1 april 1969 met ruim 3 worden opgetrok ken, zo heeft het ministerie van Soc. Zaken en Volksgezondheid me degedeeld. De nieuwe bedragen zijn als volgt vastgesteldvoor een eerste kind van f 112,32 tot f 116.22 per kw.; voor een tweede en derde kind: van f 127,92 tot f 132,60 per kw.; voor een vierde en vijfde kind: van f 171,60 tot f 177.84 per kw.; voor een zesde en zevende kind: van f 190,32 tot f 196,56 per kw.: voor een achtste en e. v. kind: van f 210.60 tot f 217,62 per kw. Met Naives Hirondelles in het do mein van de (poëtische) kamermu ziek en met Maison d'Os in de sym- phonische en kosmische sector a la Berlioz of Mahler, heeft Dubillard och wel stukken geschreven, die men zonder reserve een „bijdrage" ot het toneel van deze tijd mag noe men. Maar of zijn laatste opus, Jar- lin aux Betteraves geheten, een titel die ontleend is aan een Hollands kinderliedje over de bietentuin tot diezelfde categorie gerekend mag vorden, lijkt me nog wel even te be den. en zonder heel veel kans er eens er gens een touwtje aan vast te kunnen knopen. Maar goed, die opmerking werd ettelijke jaren geleden over Beckett's. „Een attendant Godot" ook al maakt, een stuk dat nu toch wel beschouwd wordt als een mijlpaal in de geschiedenis van het moderne to neel. Waarmee intussen ook weer niet gezegd wil zijn, dat elk gedaas in de wijde ruimte beslist op een geniale inspiratie zou moeten wijzen Maar zoveel onderlinge overeen komst is er dan dan toch weer wel. dat Beckett en Dubillard alle twee zonder kijf tot het dichterlijke ge- slcht behoren. Narcissus HAARLEM (ANP) Slechts een kleine minderheid van de studenten aan de Katholieke Theologische Ho geschool is van plan zich tot priester te laten wijden. De meeste studenten ouden wel priester willen worden, maar voor hen is het verplichte ce libaat een belemmering. Zy houden rich wel beschikbaar voor kerkelijk lienstwerk en wachten af hoe de si tuatie zich ontwikkelt. Dubillard is als acteur één van de (vier) leden van een strijkkwartet, waarvan de altviool door een vrouw bespeeld wordt. Die alt is zwanger, maar ze weet niet door toedoen van welk instrument. En die vraag vormt dan een van de talloze onderwerpen die in het stuk aan de orde of juister de wanorde worden ge- De psychiaters zouden hen ver moedelijk eerder indelen bij het nar cissus-type. Hij is ononderbro ken met zichzelf bezig. Met de blik op de eigen navel gericht, reciteert hij voor de spiegel zijn meditaties of impressies waartoe de wereld, de samenleving ,de muziek, Beethoven, steld, want dat er in de bietentuin maar boven alles dus zijn eigen per een aardig nummertje wordt, laat ik I soon 116111 de stof- zoniet de inspira- zeggen. weggebabbeld is lastig tel tie leveren. Volgens diezelfde proce- ontkennen. Een baaierd van woor- dure hebben 0611 Paul Leautaud of den, woordspelingen, kwinkslagen. een Samuël Pepys tof om dichter mini-sketchjes. imitaties van Beetho- bÜ h"is bl^ven tJa" <?reshof ven - aan wiens werken het kwar- fen, Du Perr°n' tenslotte hele boe- tet zich vooral wijdt - en onttooe- k<®kasten volgeschreven, zodat het zemingen, veel ietwat gekarikaturi- df wel kan- Maar jntossen eist Du- seerd, over diens leven en hebbelijk- lbmard van «m Pubhek dan wel Roland Dubillard buitenbeentje ekook Zij is niet gauw uitgekookt. Zij is nu eenmaal dol opculi- naire experimenten. En aardgas legt haardaar- bij geen enkele beperking op. Zij kan elke pan en elke schaal gebruiken diezij maar wil. En zij kan, behalve koken. ook bakken, grilleren, stoven, sudderen en braden. Toegegeven, laatst brand de de andijvie lel ijk aan. Maar dat was meer de schuld van een opbellende vriendin dan van aardgas. En dankzij aardgas kan zij zich zulke kleine "bedrijfson- gevallen" eigenlijk wel ver oorloven. Want omdat zij ook nog metaardgas stookt(haarhele huis is altijd lekker warm), betaalt zij het laagste tarief. Waardoor het koken voor haar een zeer voordelige zaak is. In dat opzicht is zij heus wel uitgekookt. (Door Frans van Hasselt) ISTANBOEL (GPD) De opening van het nieuwe opera gebouw in Istanboel is één week uitgesteld: van 29 maart tot 5 april en de inwoners van deze Turkse stad kunnen een glimlach niet weerhouden. Wat is nu een week? Istanboel kent geen spook van de opera, in deze stad is de opera zelf een spook een gi gantische spookverschijning op het voornaamste plein Taksim. Er rust een doem op dit gebouw: het komt nooit klaar. „Onvol tooide symphonie" is het ook al wel genoemd, wat onschuldiger maar het Turks kent eigen lijk geen voltooid verleden tijd: menig project werd reeds ach tergelaten zonder dat het hele maal klaar was. Ook de opera ziet er van bui ten geheel afgebouwd uit, al vijftien jaar, maar van binnen wil de afwerking niet vlotten. Mooi is het niet, lelijk ook niet. het is eigenlijk niets het is de opera van Istanboel, het is een begrip geworden. Geldgebrek in de najaren van het bewind-Menderes (1950-'60) heeft gemaakt dat de zaak bleef liggen. Daarna zag men er van tijd tot tijd wel weer mannen aan het werk, en verscheidene malen werd een datum bekend gemaakt, waarop het in gebruik zou worden genomen, maar de data verstreken zonder dat er muziek in zat. De opera van de hoofdstad Ankara draaide intus sen al die tijd op volle toeren. En in Istanboel werden operet tes gegeven in een uiterst provi sorisch houten gebouw. Vorig jaar ging men nog wat verder in de afdwinging vén de goede afloop. Niet alleen werd gezegd dat de opera op 1 Janu ari 1969 klaar zou zijn, maar ook werd de naam van de opera gegeven die op die avond zou worden opgevoerd: Aida. Maar ook deze magie want dat was het mocht niet baten. Verdi kan veel. maar Verdi kan geen poort van een leeg operagebouw met handen breken. De avond voor Nieuwjaarsdag lag deze hoek van het Taksimplein er duisterder en spookachtiger bij dan ooit. Maar wat Verdi niet vermag, vermag misschien het interna tionale grootkapitaal: de al machtige kamers van koophan del. Voor de tweede helft van mei is al sinds lang het congres geprojecteerd van de interna tionale kamers van koophandel, en de opera is .evenals reeds jaren geleden, uitverkoren als congresgebouw, met zijn opera-, concert- en twee theaterzalen Nu gaat het spannen, want bij de magie voegt zich een nieuw element: de nationale reputatie. De cosmopolistische koopmans stad Istanboel zou wel volledig van de kaart zyn, als het in mei alle kooplui ter wereld voor een dichte deur liet komen. Dus wordt er getimmerd en gehamerd en geverfd dat het een lust is. dag en nacht: reeds nu kan men zeggen dat het ge bouw 's-avonds niet meer spookachtig is, maar een bron van licht. De opening is een week uitgesteld, goed. Er zal nog wel een week bijkomen. Dat mag allemaal geen naam heb ben. Maar wat wel een naam moet hebben is nog het stuk dat op de openingsavond zal worden gespeeld. Want was er eens een opera (Aïda) en geen gebouw, nu gaat men hier naar een omgekeerde situatie: wel lijkt het gebouw klaar te zullen komen, maar niemand weet nog wat er zal worden gespeeld. Het schijnt op het ogenblik voorna melijk te gaan tussen Porgy en Bess en een Turks oratorium. Maar wat er ook gegeven zal worden, en wanneer ook, zeker is dat het gevecht om de toe gangsbewijzen binnen de Istan- boelse society al begonnen is. Men wil er allemaal bij zyn als het spook verdreven wordt- In de Paedolgische Kliniek „CURIUM", Rhyngeesterstraat- weg 32, Oegstgeest, vaceert de functie van Vereist: minstens MULO-diploma, diploma's steno en typen en voldoende administratieve ervaring. Kennis van correspondentie buitenlandse talen strekt tot aanbeveling. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de directeur. Binnenkort zal de feestelijke opening plaats vinden van ons wegrestaurant Om dan met een ingewerkt team onze gasten te kunnen verwelkomen vragen wij assistentes bediening leeftijd 1830 jaar. In ons nieuwe restaurant worden een aantal moderne principes met be trekking tot bediening en arbeidsvoorwaarden doorgevoerd, zoals plateservicesysteem en vast salaris (afhankelijk van de leeftijd van f408.— tot f 640.per vier weken.) Daarom hechten wü minder waarde aan erva ring in het restaurantbedrijf dan aan de bereid heid om onze gasten op vlotte en charmante wijze te bedienen. aankomende koks leeftijd 1823 jaar, die bij gebleken geschiktheid opgeleid kunnen worden tot kok. In onze moderne geoutilleerde keuken zullen zy op efficiënte wijze de schotels voor onze gasten bereiden. medewerkers algemene dienst die schoonmaak- en onderhoudswerkzaamheden zullen verrichten. De heer P. Ruiter, manager van ons nieuwe wegrestaurant, verstrekt u graag nadere infor maties over de bovengenoemde functies op don derdag 27 maart a.s„ 's avonds van 19.00—21.00 uur in Hotel Café Restaurant Toor, Stations plein 2 te Alphen aan den Ryn en vrijdag 28 maart aa. van 16.00—20.00 uur in onze Albert's Corner, Goudsestraatweg 10 te Reeuwyk. ABBENES TELEFOON 02534—441 vraagt voor spoedige indiensttreding een In bezit van ULO-dipl. en vlot kunnende typen, Schriftelijke sollicitaties aan bovengenoemd adres.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15