'IK BEN NIET GETROUWD ET DE .v.d.A." Kardinaal schorst drie studenten- pastores Pakistan rand van op de chaos WIE KRIJG T DE KAAR TJES (9ud Qiieuws Grensincidenten met India Onmachtig f oor miljoen gestolen... Dubbele triomf voor Sevlla inhoudend koud Busstaking 'VERWIJDER OPROERIGE STUDENTEN" leericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 MAART 1969 No. 32746 EIDSCH steur: E. A. E van Dishoeck jldredacteurDrs: J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 V. V. .-voorzitter Kloos in N.K.V.-orgaan TRECHT „Ik ben niet getrouwd met de PvdA. Van de aise, waarin de Partij van de Arbeid verkeert, heeft het V geen hinder. Er bestaat in ons land niet meer één rode ilie. waarvan ook het NVV deel zou uitmaken. NVV en <n tij van de Arbeid zijn niet één pot nat en er bestaan geen anisatorische banden tussen de beide organisaties". f8d if zegt de voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakvereni- en 'NVV), de heer A Kloos, in een gesprek met het NKV-blad im Zicht", naar aanleiding van de recente ontwikkelingen in de van de Arbeid en de eventuele weerslag voor het NVV. laneens van de vakbeweging te dek ken. Kloos zegt in „Ruim Zicht" dat de vakbeweging niet a-politiek mag zijn. „Er zijn twee manieren voor de vakbeweging om haar doelstellingen te bereiken. Dat is door onderhande lingen met de werkgevers. Via con tractsherzieningen dus. De tweede mogaliikheid is via de wetgeving. De vakbonden moeten volgens Kloos de politieke beslissingen beïnvloe den. Niet enthousiast is de NVV-voor- zitter over de honorering van de wensen van de vakbeweging door sommige politieke partijen. Mensen die uit de vakbeweging voortkomen en deel uitmaken van de confessio nele partijen zitten moeilijk, aldus Kloos. omdat de standpunten van de vakbeweging belangrijk afwijken Kloos van de standpunten die hun politieke partijen verdedigen. De NW-voor zitter meent, dat er in Nederland iets nieuws moet komen. „Destijds l heb ik gepleit voor een progressieve f concentratie Maar in Nederland waar alles meteen een etiket krijgt, zijn alle aanduidingen meteen bela den en ontaarden in vieze woorden. Toch is zo'n progressieve concentra tie de enige oplossing om de verlan WV-voorzitter A. H. iets nieuws Igens de heer Kloos was het i Suncr altijd e.en lid van het dage bestuur van het NVV deel uit- kte van de PvdA-fractie. Dit (em heeft het NVV verlaten, zo- iet ook gebroken heeft met het m met de PvdA organiseren van x mei-feesten gens van procent van het Nederlandse volk ingewilligd te krij- vereenzelviging van het NVV gen. de PvdA zou het NVV bepaald j -Het is wellicht mogelijk te komen willen, temeer waar alle fouten 'tot een geheel nieuwe part4* wellicht politiek-organisatorische proble- door een optelsom van enkele be- zoals de PvdA die nu doormaakt staande partijen of brokstukken het grote publiek ook gezien daarvan. Het is namelijk onmoge- en worden als de fouten en de lijk. dat het overgrote deel van het Nederlandse volk via de huidige con fessionele partijen zijn verlangens gerealiseerd krijgt," aldu§ NVV- voorzitter Kloos. lematiek van het NVV". er Nieuw Links zegt NW-voor- r Kloos: ..De buitenwereld denkt, lit een homogene groep is. Maar in vergist men zich. Het is een ling van lieden met zeer uiteen- ide denkbeelden. Dat maakt het zo moeilijk om een oordeel over roep als totaliteit te geven". vind het overigens een absur- j iak als men zich binnen een po- e partij als georganiseerde groep festeert. „Als zoiets in mijn ur zou gebeuren zou ik onmid- i de portefeuille-kwestie stel- j If maakt de heer Kloos voor de 1 deel uit van de eerste-kamer van die partij. „Maai' dit ie is een heel ander politiek in- dan de Tweede Kamer. Hij in die functie nooit in conflict jjn gekomen t.o.v. zijn voorzit- hap van het NVV. „Als zich dat foordoen. dan zou ik overwegen ie functie blijvend te combine- r. it een NVV-voorzitter deel uit- it van de PvdA-fractie in de te Kamer vindt zijn oorzaak in eit. dat deze partij volgens Kloos i heeft gegeven de meeste ver- De koninklijke familie is vanmorgen ver trein van de win tersportvakantie in Oostenrijk te ruggekeerd. Prinses Beatrix keek UTRECHT iGPD) Kardinaal Alfrink heeft de drie Utrechtse studenten-pastores voorlopig ver boden hun priesterlijke functies langer uit te oefenen. Het verbod van de kardinaal kwam. nadat zondag in de dienst van de stu dentenparochie opnieuw een re formatorisch predikant was voor- Ds. Th. van Veen. doopsgezind studentenpredikant te Utrecht, hield de preek, en sprak ook het eucharis tisch gebed uit. Dit is in strijd met de verklaring van de Nederlandse bisschoppen van 10 maart, die het voorgaan van reformatorische pre dikanten in de eucharistieviering verbood. Uit brieven, die de kardinaal de studentenpastores heeft overhandigd, blijkt dat het verbod om de priester--, liike functies langer uit te oefenen teruggaat op die canones van het j kerkelijke recht, die betrekking neb- ben op priesters die van ketterij wor- I den verdacht De ketterij is hier: het glimlachend toe. hoe haar onder- samen met ketters vieren van gods- (ADVERTENTIE) E B.A. - LEIDERDORP 11. (01710)-307W/aiM1 (n "KASTEN KANTOORMEUBELEN nemende zoon Willem-Alexander het voor het station in Baarn eens allemaal goed ivilde bekij ken foto boven). Prinses Margriet droeg haar zoontje Maurits (onder). dienstoef eningen. Na de verklaring van de bisschop pen heeft de studentenparochie de reeks van bijzondere diensten tijdens de vastentijd vorige week onderbro ken. omdat het nodig werd gevonden Behalve de Koningin, de beide I eerst het verbod van de bisschoppen Prinsessen en hun zoontjes, en I met de studentenoarochie en de an- Prins Claus, maakten ook Prinses dere rooms-katholieke studen-tenpas- Irene en haar man de treinreis tores in Nederland te bespreken. naar Nederland mee. Zij blijven zes dagen hier. Prins Bernhard zou vanmiddag naar huis vliegen. NIEUW DELHI/K AR ATS JI (AP. tig. Volgens berichten die Karatsji Reuter) Terwijl de binnenlandse bereiken zijn er mensen onthoofd en toestand In Pakistan steeds chaoti- gekruisigd. Anderen werden doodge- seher wordt, zijn Pakistaanse en In- I slagen of in vuren gegooid. Sedert 't diase grenswachten het afgelopen begin van de maand zijn er in Oost- weekeinde slaags geweest. Over de Pakistan honderveertig doden geval- grenzen heen hebben zij elkaar twee- j len. maal beschoten. Alhoewel in Nieuw Delhi geen ver dere bijzonderheden werden verstrekt zou het eerste incident zich hebben voorgedaan bij de grenspost Ba- moengata in het district Malda. 450 kilometer van Calcutta. Er is niets bekend over eventuele slachtoffers. Waarnemers in de Indiase hoofd stad menen dat de Pakistaanse re gering door de schietpartijen de aan dacht van de binnenlandse cri sis tracht af te leiden. In Pakistan is echter niets bekend over de grens incidenten met India. Radio Paki stan zwijgt in alle talen over de schermutselingen. Militairen hebben gisteren in Ka- ra stji politietroepen vervangen voor de bewaking van radio- en tv-sta- tions. Ook andere vitale installaties werden door 't leger onder bewaking gesteld. De nieuwe Westpakistaanse gouverneur Haroen heeft gewaar schuwd dat er drastische maatrege len zullen worden genomen als de rust en orde niet snel terugkeren. Vanochtend was het in Pakistan tamelijk rustig. Behalve uit Noord- Lahore waar politieke tegenstanders elkaar met stokken te lijf gingen werden geen incidenten gemeld. Pa kistan viert vandaag het feit dat het tweeëntwintig jaar geleden een zelf standige staat is geworden. Verwacht wordt echter dat de politieke onrust morgen weer in alle hevigheid zal Dit overleg heeft tot de conclusie geleid, dat de Utrechtse studentenDa- I rochie aan deze diensten behoefte heeft en dat dit reden genoeg is om het verbod van de bisschoppen te negeren en de diensten voort, te zet- j ten. In een nota hadden de pastores de kardinaal gevraagd de studenten de ze diensten niet te ontnemen. Zij schreven: „Wij kunnen niet begrij pen en verdragen, dat christenen, ter plaatse in het leef- en werkmilieu verbonden, elkaar niet de tekenen van de Heer. zijn brood en zijn ker. mogen toereiken". Dit ging kardinaal Alfrink te ver. Een reformatorisch predi- i kant. ds. Van Veen (links), ging 1 voor in de Utrechtse studenten- parochie. Naast de predikant pas- toor J. N. Kamphuis. rochies van Eindhoven. Amsterdam, Leiden en Nijmegen. De bisschoppen zijn daarvan, volgens de pastores, op de hoogte. De studentenpas tor es spreken daarom hun verwondering uit over het snelle en openlijke ingrijpen van de bisschoppen naar aanleiding van het Utechtse experiment, waar bij men zich nauwelijks tijd heeft gegund voor overleg. LEIDEN De Leidse tafeltennis vereniging Scylla heeft dit weekeinde in de tafeltenniscompetitie van de NTTB een dubbele triumf geboekt. Het eerste team Bert van der I Helm «20». Gerard Bakker (28) en Ed van den Berg (22) heroverde op gevolg van een ontwikkeling, die in I voor ongeveer 50.000 gulden aan sie- AMSTERDAM <OPD> Ongeveer! één miljoen gulden is de buit, die een j Amsterdamse koopman (34) in en-J kele jaren heeft gemaakt by tiental- len inbraken in het gehele land. Na een intensieve klopjacht werd hy gis- be- I teravond door rechercheurs van de Amsterdamse politie gearresteerd. By zyn arrestatie had de met pis- 1 Deze bijzondere diensten zyn het j tooi gewapende inbreker-miljonair I imponerende wyze de Nederlandse Utrecht al enige jaren geleden op titel op NedLloyd door de Amster-1 gang is gekomen Sinds de vastentijd dammers via 5—0 met 6—4 te ver- van 1967 is 't de gewoonte dat op de slaan en de reserves legden door een vastenzondagen de reformatorische 2—8 zege op het Rotterdamse Een- predikanten voorgaan. Dat zy nu dracht op het kampioenschap en de niet alleen de preek houden, maar daaraan verbonden promotie naar de ook het eucharistisch gebed uitspre- ereklasse beslag. Ed Fallaux '18). Pe- ken is nieuw Dit is een gevolg van oplaaien omdat nog steeds geen wer- ter van Schie (17) en Anton Will van de groeiende eenheid onder de kel-yk resultaat is geboekt by de be- Zoelen (16) vormden de jongste Utrechtse r.-katholieke en protes- sprekingen tussen president Ajoeb j ploeg, die ooit tot de hoogste afde- tantse studentenparochies. Bovendien Chan en de oppositie over een nieuwe I ling is doorgedrongen. komen .soortgeiyke diensten al ge- politieke structuur van het land. Zie verder de sportpagina's. ruime tyd voor in de studentenpa raden by zich die hy kort tevoren had gestolen by een inbraak in Am sterdam-zuid. De man wordt er onder I andere van verdacht de hand te heb- j ben gehad in een aantal spectaculaire schilderyendiefstallen in het Gooi en Amstelveen. De schilderijen, die daarby buiti werden gemaakt totale waarde on geveer een half miljoen gulden zyn begin februari teruggevonden in een gestolen auto, die in Amsterdam-west: geparkeerd stond. i Bilt verwacht van heden- tot dagavond: Veel bewolking met tselyk neerslag. Overwegend ma- *ind in hoofdzaak tussen noord Bordwest. Aanhoudend koud. (Opgemaakt te 12.40 uur). 25 MAART nop: 6.32 uur; onder: 19.01 uur. op: 9.20 uur; onder: 2.59 uur. Qok in het noorden van Oost-Paki- iwater te Katwyk te 7.38 en 20.07 stan (je toestand byzonder drei- luswater te 3.10 en 15.36 uur j genci Benden van 200 tot 300 man molesteerden daar gedurende de afge lopen dagen aanhangers v. president «immer bestaat alt 20 pagina's. Ajoeb Ohan. De politie was onmach- HILVERSUM (GPD) Er Is grote verwarring ontstaan rond de mede deling van de KRO, dat deze omroep beslag zou hebben gelegd op 5000 plaatsen voor de wedstrijd Ajax Spartak op 24 april in Trnava. In een aantal dagbladen verscheen za terdag een advertentie waarin de KRO het bezit van het kostbare aan tal plaatskaarten aankondigde. „Met Ajax naar Praag" stond er in vette lettors boven de advertentie. Dat ontlokte NTS-Sport gisteravond gen Spartak wordt namelijk in Trna- 5000 kaarten in handen heeft. Volgens va zelf gespeeld, dat zo'n 300 kilo- dit bureau zijn de 5000 kaarten die meter van Praag ligt. hier via het contract met Spartak ko- Volgens de KRO heeft men vla de men. verdeeld onder alle Nederlandse vertegenwoordiger van het Tsjechisch agenten van het reisbureau, staatsbureau voor Toerisme contact Andere berichten meldden dat het met de vereniging Spartak gezocht en volgens de bepalingen van de Euro- aldus een claim kunnen maken. Na- pese Voetbal Unie onmogelijk is dat dere mededelingen zullen volgens de de kaarten naar een reisorganisatie KRO in hei dinsdagmiddag radio- gaan. Ze zouden moeten worden ver programma „Tussen 12 en 2" worden deeld door de voetbalclub, gedaan. Commentaar van de heer Rootring Het Tsjechische staatsbureau Ce- j van het Alkmaarse reisbureau De terecht dc opmerking „Wat moet I dok heeft laten weten dat het be- Magneet, Het is belachelijk. De Ajax in Praag doen?". De return te-1 slist onmogeiyk is, dat de KRO alle KRO kan mü nog meer vertellen!" De busstaking die het openbaai vervoer in Friesland groten deels lam legt. kan ook andere delen van het land bedreigen. Met name in Zeeland en Limburg dreigt het streekvervoer in de knel te raken. Het lijkt een bizar re situatie: werkgevers en werk nemers komen een nieuwe cao overeen en een reeks vervoersbe drijven weigeren die cao te on dertekenen. Daar moeten dan wel dringende redenen voor zijn. Voor de Friese busondernemers zijn die er ook. Zij krijgen steeds meer onrendabele lijnen. De in komsten lopen terug door de da ling van het aantal passagiers. In Friesland alleen al ging hek twee jaar geleden om een terug gang van een half miljoen passa giers. Intussen lopen de loonkos ten omhoog De chauffeurs van de nu lam gelegde maatschappijen ZWH en LAB in Friesland vragen een loonsverhoging van f 33 per week. Dat komt neer op zo'n dik half miljoen per jaar Als men dan weet dat de busondernemingen, die nu het streekvervoer onder houden. verwachten over twee jaar een totaal verlies te gaan lij den van 50 miljoen gulden, be grijpt men enigszins de moeilijk heden waarvoor de directies zich gesteld zien. De vraag of de di recties van de stakende chauf feurs nu gelukkig hebben gehan deld door hun dreigementen van massaal ontslag, staat hierbuiten. Een oplossing voor het lopend conflict zal er wel komen. Maar daarmee is het probleem in feite niet uit de wereld. Dat zal pas worden opgelost, als het open baar vervoer ook werkelijk een publieke zaak wordt. Door de toe neming van particuliere auto's wordt het openbaar vervoer af geremd. Dat is onvermijdelijk. Maar er zal wel behoefte aan dat openbaar vervoer blijven bestaan. Het lijkt duidelijk, dat de over heid op de een of andere manier hierbij een rol zal moeten spelen, hetzij door subsidies hetzij door overname, hetzij door sanering en beknotting van het aantal dien sten. SAN CLEMENTE (Californic) (Reu ter) President Nixon heeft de pre sidenten van de colleges in de Ver. Staten gevraagd studenten die de or- op de colleges verstoren uit te sluiten. De campusonrust heeft de vrijheid van het intellect in ons land in gevaar gebracht, aldus Nixon in een verklaring van zaterdag. Hij voegde hier echter aan toe dat veel eisen van de studenten juist zijn en dat de colleges moeten hervormen en experimenteren op terreinen als et nologie en het betrekken van studen ten bij het nemen van besluiten. De Amerikaanse president acht hek diiideiyk. dat de onrust gericht is op politieke beïnvloeding van de student en van de universiteit „Het is niet te sterk als ik zeg dat dit de manier is waarop beschavingen beginnen te sterven". Hy legde er de nadruk op, dat men nooit moet toestaan dat ge weld de vrije intellectuele activiteit of het vrye oordeel van de universi teitsgemeenschap beïnvloedt. „Zodra aat gebeurt houdt dit gemeenschap vrijwel per definitie op een uni versiteit te zijn". Studenten die niet aan de regelt van de universiteit gehoorzamen die nen te worden verwijderd". Robben jagers opgebracht Heb Noorse schip Polarsirkel, een rob- benjager. is naar St. Johna (New- Foundland) onderweg onder escorte van een Canadees marinevaartuig. Het zou betrapt zyn by het vangen van zeehonden in de Canadese terri toriale wateren, die zich uitstrekken tot 12 myi (19,3 kilometer) uit de kust. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Maart 1869 In de wattenfabriek van de heeren Steffelaar en Co alhier is Zaterdag een man met 'jjn hand tusschen de machine geraakt, met het treurige gevolg, dat nadat hij naar het ziekenhuis vervoerd was. zijn gehele arm is moe ten afgezet worden. (Advertentie) Vereeniging „Uit Liefde". Vergadering der Leden op Woensdag den 24 Maart 1869. des avonds ten 71/2 uur in de Stadsge hoorzaal. Voorstel Volks voeding enz. Namens het Bestuur, de le Secretaris A. J. van Driesten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1