TÏJMEN WAKKER en de „kerk der vaderen )p safari ILD EXTRA! rker ex- sersman idcle - nu tbonden - d Ger. irk Legenda risehe figuur van Kampen naar Zuid-Afrika en Wakker: een Urker visserman, ie op grond van singuliere gaven do- - e werd. Zestien jaar lang leidde hij Jampen zijn Oud-Gereformeerde Een rijzige figuur in een zwart pak, loofd gedekt met een breedgerande te hoed. Je kon hem tegenkomen op [amper brug. Statig op de fiets met tl Wipje achterop. Altijd welgemoed iendelijk, nooit te beroerd om je met Iroge kraakstem goeiedag te wensen, gold dan voor een door-de-weekse want op zondagen bleef de fiets in thuur. Dan ging hij te voet. Met Wipje van zijn huis in IJsselmui- over de brug in de richting van de n Nieuwstraat, waar hij met zijn vol gen bijeenkwam in het gebouw van ijmetselaarsloge. In een zaaltje, dat jnt huren en dat veelvuldig wordt rikt voor bruiloften en partijen. zyn zin geraakte Tij men Wakker meer sis in het nieuws. Anderhalf jaar geleden jp opzienbarende wijze toen hij bekend- i, dat hy en zijn gemeente het land gin- ïrlaten. Dat onverwachte besluit riep vra- i. Waarom en waarheen? Hij liet weten, zich in Zuid-Afrika zou vestigen. Waar- )m bevrijd te zijn van communistische drei- 5i van het werkloosheidsspook. Buiten de kring van zijn veertig, vijftig volgelingen iiemand dat besluit ernstig op. In Kampen IJsselmuiden werden schouders opgehaald eraan herinnerd, dat de gelovigen van er's Oud Gereformeerde Kerk geen druppel ariërs bloed in de aderen hadden. Het waren en eenvoudige zielen, gehecht aan hun rtegrond. De meesten waren nooit onder de ran Kampen vandaan geweest. Geen men- !us, van wie je mocht verwachten, dat zij is in het ongewisse zouden maken. rtelijke groeten Kampen en IJsselmuiden was daarmee de af. Maar wat niemand voor mogelijk hield, rde. Tij men Wakker verdween met de noor- en pas na verloop van tijd kwam vast te dat hij in Zuid-Afrika rondzwierf om emi- •mogelijkheden te onderzoeken. Om dat te ten, stuurde hij een prentbriefkaartje met de afbeelding van een zonnig strand vol e vakantiegangers. Met de hartelijke groe- an dominee Wakker. In een waas van ge- innigheid was hij vertrokken, in een waas eheimzinnigheid ook keerde hij na een terug. Wie hem in IJsselmuiden als eer- z is nooit achterhaald, maar op zekere dag adde zich het gerucht, dat hij zich op- ophield in zijn huis aan het Magnoliaplein, ren uit de buurt vonden een opwindend je uit. „Domineetje-kijken". Zij konden be- vestigen, dat Tijmen Wakker als vanouds in de kamer aan tafel zat. Bijna onzichtbaar achter de gesloten gordijnen. De Oud Gereformeerde Kerk vormde toch altijd al een gesloten, pot-dichte gemeenschap, die met haar doen en laten niet te koop liep. Zij sloot zich zo mogelijk nog meer af na terugkomst van haar voorganger. Het enige, dat r' buitenwacht ver nam, was de mededeling, dat Wakker's reis naar Zuid-Afrika voldoende zekerheid had opgeleverd om te kunnen denken aan een nieuw bestaan in dat verre land. Tijmen Wakker sprak met geest drift over „de kerk der vaderen", die hij er had aangetroffen. „Een kerk waarin gijlieden thuis zult zijn". Dat was een grote geruststelling, want zijn volgelingen hechtten meer aan geestelijke zaken dan aan materiële. Maar zouden zij de Boodschap van die „kerk der vaderen" wel kun nen verstaan? Waren er geen taalmoeilijkheden? Opnieuw ontvingen zij een geruststellend ant woord. „Geen moeilijkheden, want in Zuid-Afrika wordt een taal gesproken, die overeenkomt met die van de oude, geliefde statenbijbel". Met stille trom En toen begon het. Groepjes volgelingen maak ten zich in alle stilte reisvaardig en vertrokken via Schiphol door de lucht naar Zuid-Afrika. Soms werd hun vertrek pas bekend toen ze al hoog en breed in het vliegtuig zaten. Wakker's schoon zoon een kappersbediende knipte zijn klan ten tot sluitingstijd. Hij sloot de zaak. trok zijn jas aan en zat twee uren later op Schiphol. Nie mand had het gemerkt, niemand vermoedde ook, dat hij op het punt stond te emigreren. Zo waren er meer. Op een donker avonduur stopte in IJs selmuiden een gehuurde bus. Mensen stapten in. De bus verdween. Pas de volgende dag werd op gemerkt, dat weer een aantal Wakkerianen de vertrouwde omgeving had verlaten. Door die uittocht bloedde de Oud-Gereformeer de Kerk dood. De dominee, de ouderlingen, de diakenen en een deel van het kerkvolk lieten lege plaatsen achter. Zij, die bleven, voelden zich eenzaam en verlaten. Daarom besloten zij on langs hun kerk te ontbinden. Ieder zou vervol gens zijn eigen weg gaan. Sommigen zochten on derdak bij de Hervormde Gemeente van IJssel muiden, anderen bij de Oud-Gereformeerde Ge meente van Grafhorst en bij de Gereformeerde Gemeenten van Kampen. Achter een stukje en die naar Nederland sturen. Zijn achtergeble ven volgelingen zouden dan toch naar zijn woord kunnen luisteren. Hijzelf zag evenwel na korte tijd in, dat dit in de praktijk niet te verwezen lijken viel. omdat een geluidsband nu eenmaal niet in staat is een persoonlijk contact te leggen en te onderhouden. Het gemis van een dominee van-vlees-en-bloed zou door een band niet wor den goedgemaakt. Wel 66/1 (lilt O Kamper kerkgeschiedenis werd aldus een punt gezet. Het was een ontwikkeling, die Tijmen Wakker aanvankelijk niet had voorzien, want hij had ge-, meend zijn gekortwiekte gemeente in Kampen— IJsselmuiden nog van Zuid-Afrika uit te kunnen leiden door gebruik te maken van geluidsban den. Hij zou preken op de band laten opnemen Tijmen Wakker laat nog af en toe iets van zich horen. Hij woont in Silverton en het gaat hem, naar eigen zeggen, goed. Als voorheen in Kam pen preekt hij' iedere zondag en het is zijn vurige wens nog eens te worden aangesteld als dominee in dienst van de Zuidafrikaanse volkskerk „Een kerk, zoals die in het verleden uok in Ne derland heeft bestaan; de kerk der vaderen, ste vig gegrondvest op het oude, gereformeerde fun dament en wars van iedere moderniteit". Even als in Kampen gaat hij in Silverton ui het zwart gekleed. Het laatste nieuws is, dat hij zich een auto heeft aangeschaft. Zo te horen heeft hij dus wortel geschoten en is er weinig kans, dat hij terug zal keren. Niet naar Kampen, niet naar IJsselmuiden en ook niet naar Urk, waar hij 57 jaar geleden als zoon van een Zuiderzee-visser werd geboren en waar nog altijd uiteenlopend over hem wordt ge sproken. Sommigen noemen hem ronduit „een zwerver", anderen daarentegen zien in hem een „oprechte knecht Gods", die bekeerd werd. Zij zijn ervan overtuigd, dat Tijmen Wakker er. dank zij zijn singuliere gaven, in zal slagen een voor aanstaand prediker te worden. Omdat hij zich laat leiden door het ware licht. Het licht gezien Niets wees er aanvankelijk op, dat hij tot het predikambt zou worden geroepen. Want Tijmen Enschedese fotograaf Gerard W. Dijk- naakte een safari-tocht naar het Mur- i Falls National Park in Oeganda (Afri- De Murchison Waterval levert van ito; een schitterende aanblik, welke nog boffen wordt, wanneer men er van af op neerkijkt. De afmeting kan men len als men ziet naar de mensen, die fe» rechts op de foto staan. Wakker volgde als jongen het spoor van zijn va der. Hij ging met de botter het water op om te vissen. Toen de visserij geen vetpot bleek te zijn, werd hij bakschipper en nog later in de cri sistijd —kwam hij in Urk aan de wal als straat veger. En in die tijd begon zijn worsteling, dia uiteindelijk tot bekering leidde. Hij heeft daar over geschreven in zijn boekje „De bekering van een Urker visserman". Hij zou na een doorwor stelde nacht bij 't beklimmen van de trap toen licht hebben gezien, dat vóór hem uit op de trap naar boven ging. Dat was voor hem een teken! Immers, er staat geschreven: „Uw woord is my een lamp voor mijnen voet". Tijmen Wakker voelde, dat hij moest gaan preken en gaan getui gen. Steun vond hy niet zozeer in de eigen famielie- kring, die zijn verhaal over de bekering nogal kritisch opnam als wel in de familiekring van zijn vrouw Wipje, de dochter van Dirkje van Ant, van wie bekend was, dat zij een liang had naar het mystieke. Met de steun van Dirkje van Ant in de rug zette hij zich aan de studie en dank zij een goed verstand, slaagde hij erin zich op te werken tot godsdienstonderwijzer in de Hervorm de Kerk. Dat was overigens van korte duur, want zoals hij eerder reeds had gebroken met de Gereformeerde Kerk sneed hy al gauw de band met de Hervormde Kerk door. Vermoe delijk, omdat hij er niet de mystiek vond, die hij zocht en die hy uiteindelijk meende te kunnen vinden bij de Oud-Gereformeerden in Aalburg in het Land van Heusden en Altena. „Mijn kleine zuster Hij maakte naam als prediker, waarbij hij een voorkeur aan de dag legde voor het bijbelboek „Hooglied". Met één van die preken reisde hy het hele land door. Zi/n toehoorders hingen aan zijn lippen en hadden na het „amen" nog weken lang stof tot spreken. Toen hij dit bemerkte, be sloot Tijmen Wakker die preek in druk uit te geven .Hij gaf het boekje het opschrift .Mijn kleine zuster" en de ondertitel „Wij hebben eene kleine zuster, die nog geene borsten heeft; wat zullen wij onze zuster doen in dien dag als men van haai- spreken zal?" Het geschrift sloeg in als een bom. Het werd letterlijk stukgelezen en het is dan ook nergens meer te bemachtigen. Op straat gezet Zo verspreidde zich zijn faam tot in Kampen— IJsselmuiden, met. name in de kring van de al daar gevestigde Vrij-Hervormde Gemeente. Deze groepering bracht op oudejaarsdag 1952 een be roep op hem uit. Dominee Tijmen deed Pinkste ren 1953 zijn intrede. Drie weken later kreeg hij de bons. omdat hy naar het oordeel van de ker- keraad niet zuiver in de leer was. Van dat ogen blik af raakte hij verwikkeld in een oeverloze stroom van conflicten, scheuringen en processen. Enkele van die processen werden door hem ge wonnen. maar het gebeurde ook. dat hy de kous op de kop kreeg. Dat overkwam hem in een pro ces om de pastorie. Hy moest het onderspit delven en de pastorie ontruimen. Toen hy hier aan niet snel genoeg gevolg gaf, werd het huis tijdens zyn afwezigheid leeggehaald. By zyn te rugkomst van een familiebezoek in Urk vond hy zyn hebben en houden op straat staan. Ook zyn dierbaar huisorgeltje Onbewogen klapte hy het open en begon, terwyl omstanders ademloos toe keken het .Als g'in nood gezeten, geen uitkomst ziet" te spelen. Op die dag vestigde hy ongewild in Kampen en IJsselmuiden zyn reputatie als schilderachtige fi guur. Eigeniyk is het jammer, dat hy uit het zicht verdwenen is. Want schilderachtige figuren zyn helaas zeldzaam geworden. Weekeindbijlage Leidsch Dagblod LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTR A r nRYTR A T .DRXTR A T .DRXTR ALDEX LDEX IKALUtA l Krtl.DE. A 1 KrtE.DE.rt. TRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD EXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEX LDEXTRALDEXTRALDEXTRALDEXTRALD Zaterdag 22 maart 1969

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9