ijksbegroting is een ondoorzichtige zaak Campagne van Cudlipp voor Britse dagbladen Dlanbureau niet al te optimistisch GELBE ROSE FINANCIEEL WEEKOVERZICHT VOOR BAD OF DOUCHE De formule tot plezieriger studeren is King. ^V\G 22 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD FAGLNA 17 ADVERTENTIE) tgd zyn bestemd voor het r 1969 dat op 1 januari 1969 zou voor die datum de oting zowel door de Tweede door de Eerste Kamer fljn aanvaard. Waarschijnlijk ooit gelukt. We zijn al blij nieuwjaar alleen de Tweede begroting heeft afgehan- zelfs dat lukt maar zelden J is het zo dat de Tweede an het begin van het nieuwe een stuk of twee, drie be- moet behandelen. Maar dit iet schema helemaal in de üng geraakt. Kamervoorzit- Thiel. warm voorstander van grotingsbehandelingen, heeft herfst nog wel een paar snde woorden tot de Kamer j maar toen het januari irden gaf hij de strijd op. 3leÜ toch niets aan te doen. De ilde te lang over te veel on- ve«én praten. insti in Uit de tijd een oudgezegde „houden •n Generaal de koorden van Wie zich realiseert dat de lamer ergens in mei of juni ste begrotingshoofdstuk be- zal h ebben moet toegeven spreekwoord niet meer op- (Door onze parlementaire redacteur J. J. Vis) HAAG (GPD) Met een zucht van verlichting heeft ede Kamer deze week het laatste onderdeel van de be- 1969 behandeld en aanvaard. Het was het hoofdstuk uw en Visserij, dat ditmaal de rij sloot, een rare toestand met die en. Op Prinsjesdag wordt pak op de tafel van dc Kamer gedeponeerd. De gel- ln de begrotingen worden Door ambtenaren van Defensie moesten ze zich laten uitleggen om welke posten het precies ging. Zoiets doet natuurlijk de lust en de moge lijkheid tot echte begrotingscontrole bijna helemaal verdwijnen. De be langstelling voor de cijfertjes is mi niem. Daar staat tegenover dat een heel stuk regeringsbeleid helemaal niet uit de cijfers blijkt. Allerlei beleidsmaatregelen zijn in de cijfers zelf niet terug te vinden. Voorbeeldenbuitenlandse politieke, loon- en prijspolitiek, grondwetswijzi ging, omroepproblem en en ga zo maar door. Het is gewoonte geworden al deze zaken by de begrotingsbehande ling te bespreken, hoewel ze met de begroting zelf niet zo veel te maken hebben. De specialisten voor al deze onder werpen houden zich nauwelijks met financiële aspecten bezig en het kan ze dan ook niet zoveel schelen of de begroting bijtijds wordt besproken en aangenomen. Toch begint ook de Tweede Kamer zelf het gevoel te krijgen dat het op deze manier eigenlijk niet langer kan Binnenkort zal er in commissie-ver band weer eens over gesproken wor den. een oplossing kan eigenlijk alleen gevonden worden als de Kamer be sluit de begrotingsbehandelingen niet langer te gebruiken als de gelegen heid om duizend en een zaken aan te snijden, maar zich echt alleen maar met de begroting bezig te houden. Al die andere zaken kunnen heel best bij andere gelegenheden aan de orde worden gesteld. Daardoor zouden ook de Kamervergaderingen wat minder eentonig kunnen worden. ADVERTENTIE de tyd dat de hele volksver irdiging (Tweede plus Eer ler) heeft gezegd dat het I agde geld mag worden uit- ls bijna de helft van dat J even. manier komt er van de op de financiële bestedingen rijksoverheid eigenlijk niets omt dat? Er zijn wel een rzaken aan te wijzen. De •ting is te ingewikkeld voor De posten zijn zo ondoor- lat alleen een super-accoun- een uitgebreide staf er wijs worden. Wie als Kamerlid lepaalde regeringsactiviteiten men heeft de grootste moeite te vinden waar het om gaat. de fracties van de PvdA en tegen (een deel van de» 225 extra voor defensie wilden en daarom veranderingen j groting voorstelden konden tiële en defensiespecialisten fracties er niet uitkomen. Het luxe schuimbad tegen normale prijs De luxe van weelderig koesterend schuim. De luxe van flonkerende flacons. De luxe van diep-fonkelende tinten. En de luxe van keus uit vier betoverende geuren en kleuren. Voor wie prijs stelt op de luxe van een in dividueel schuimbad is er nu Gelbe Rose. Kies uw favoriete geur en kleur: 't roman tische Gelbe Rose, het exquise Orchidee, het delicate Daphne of de frisheid van Citrus. Betaal toch de normale prijs. U weet het nu: 't is Gelbe Rose. De nieuwe luxe serie individuele badpreparaten van internationaal niveau, tube 3,95 - flacons van 6,75 tot 21,50 Gelbe Rose heeft ook crème-bad (speciaal voor droge huid), after-bath-lotion, fijne toiletzeep en speciaal babybad. Twee enquettes Het belangrijkste politieke nieuws bastond deze week uit twee enquêtes. De eerste, gefinancieerd door de Par ty van de Arbeid, wees uit dat de aanhang van 't kabinet. De jong aan het verminderen is. Onze premier hoeft er niet van wakker te liggen. De enquête is gehouden tijdens de onrust over de prijsverhogingen. Bo vendien is het een normaal verschijn sel dat een kabinet by het voort schrijden der jaren aan sympathie verliest. Het is jammer dat de PvdA by het publiceren van de enquête niet volledig is geweest en alleen de cyfers heeft gegeven die een soort oordeel geven over het regeringsbe leid. De voornaamste cijfers worden achter gehouden: de gegevens over de aanhang van de verschillende partijen. En juist die gevens spreken duide lijke taal. Door onvolledig te publice ren laat de PvdA de verdenking op zich alleen vrij te geven wat gunstig is voor de PvdA, niet wat ongunstig is. Bovendien ls het een beetje kwa lijk dat de PvdA ook niet zegt hoe groot de steekproef is geweest die voor deze enquête werd gebruikt. Het verstrekken van zo'n gegeven be hoort tot de meest normale dingen. Er werd deze week nog een enquê te in de publiciteit gebracht: die van het Genootschap voor Reclame over de verhouding tussen bevolking en parlement. Er is al veel over ge schreven, daarom over deze enquê te nog maar een paar opmerkingen. De reclame-mannen hebben aan twaalfhonderd Nederlanders gevraagd tot wie ze zich zouden wenden als ze voortdurend laat zouden hebben van het lawaai van een vliegveld vlak bij hun huis. 64 procent van de on dervraagden zou de betrokken mini ster schrijven, 13 procent zou de bur gemeester schrijven of bezoeken en slechts 8 procent zou 'n tweede-ka merlid schrijven. Dat percentage van acht is veel te gering want meer dan ministers of burgemeesters zijn het juist de Ka merleden die zo'n probleem goed zul len aanpakken. De klagende burger zal van de minister vermoedelijk na maanden een nietszeggende briefje krijgen, de burgemeester zal er niets aan kunnen doen, maar 't Kamerlid zal de zaak waarschijnlijk hoog opne men. In ons politieke bestel is hy de eni ge die met succes de strijd zal kun nen opnemen tegen de lawaaiverwek- kers en de autoriteiten die niet ge zorgd hebben dat het vliegveld ergens anders kwam Het percentage van acht toont vrij duidelijk aan hoe groot de afstand is tussen volk en volksvertegenwoor - digd is. En dat daar aan het Binnenhof een man of een vrouw zit. die de plicht en bijna altijd ook de wil heeft om de belangen van individuele burgers te beschermen. Meer contact opnemen met volks vertegenwoordigers zou vermoedelijk eengrotere bijdrage leveren tot de ge zondmaking van onze parlementaire democratische verhoudingen dan alle ingewikkelde staatsrechterlijk ver nieuwingen. Het zou mooi zijn als veel meer burgers zich dat gingen realiseren. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. 1 Hugh Cudlipp (55) is de grote baas van de International Publishing Cor poration. het enorme Britse concern dat zich de grootste uitgever ter we reld noemt en waarin 205 week-, maand- en vakbladen, een enorm boekenfonds en de dagbladen Daily Mirror, Sunday Mirror, de People en The Sun zyn ondergebracht. Alleen met zyn dagbladen bestrijkt de heer Cudlipp al meer dan 40 pet. van de Britse huisgezinnen. De Daily Mirror, waarvan hy jarenlang direc teur zowel als hoofdredacteur was, heeft een oplage van 5 miljoen exemplaren en behoort tot de groot ste kranten van de wereld. Hy heeft verkoopacties van Britse bladen georganiseerd in Stockholm. Toronto en Brussel en nu is zijn oog gevallen op Amsterdam, waar hy het komende half jaar nog tweemaal zal terugkeren om de campagne nieuwe injecties te geven. Ik doe dat uitslui- tend omdat ik geloof in de internatio nal communicatie. Misschien had hy dat beter niet moeten zeggen. Want al zal hy een nobel karakter hebben, voor de bui tenwereld blyft hy toch een deksels handige koopman in bedrukt papier, die duideiyker als zakenman dan als wereldhervormer naar voren is ge komen sinds hy op 14-jarige leeftyd als leerling-verslaggever bij "n krant je in Wales zijn succescarrière begon. Spelen zakelijke motieven een rol by zyn streven naar internationale communicatie? Hy kon het niet ontkennen: Het is toch zo dat 40 pet. van de Neder landers Engels leert op school? Wel waarom zouden wy hen niet laten kennismaken met onze kranten en tijdschriften. Is er een beter middel om tot een goed begrip van elkaar te komen? Eenrichtingsverkeer? Maar behalve tydsohriften willen de Britse uitgevers ook hun kranten kwijt op het vasteland van Europa en vooral de heer Cudlipp met zyn Mirror. De praktijk i6 nu eenmaal dat elke krant die hier wordt verkocht een financieel ver lies je voor de uit gever oplevert. Hoe verklaart hy dan zyn export- drang? Hy verklaarde niets, althans niet anders dan te wijzen op het be lang van die internationale commu nicatie. Geprikkeld raakte de heer Cudlipp ook over de herhaalde vragen waar om die communicatie een eenrich- tings-verkeer is. De Engelse kran ten besteden namelyk zeer weinig aandacht aan Europese problemen. Cudlipp ontkende dat. „De inter national Publishing Corporation" or ganiseert steeds conferenties voor Europese uitgevers. Wy willen wel degelyk weten wat er op het vaste land gaande is. Onze Daily Mirror was de eerste krant die by herha ling heeft aangedrongen op aanslui ting van Engeland by de EEG en andere kranten zyn ons gevolgd. Wy sohryven veel over Europa, maar alleen over die onderwerpen, i die óns interesseren. Iets anders is dat we niet alle nieuws gedetail leerd geven. De Britse krantenlezer houdt van korte duidelyke berichten I zonder veel omhaal. Sorry, maar het karakter van nujn lezers kan lk niet veranderen." De Nederlandse kranten? „Ik kan ze helaas niet lezen, maar ik vind i dat ze er goed uitzien. Ze staan op een zeer noog peil, vooral de dagbla den in de provincies." Het gunstige beeld van derlandse betalingsbalans mag ons, blijkens het al Planbureau, niet verlei- al te optimistische ver- agen over de ontwikkeling komende jaar. Zoals be sloot de betalingsbalans met een batig saldo. Dit it dat het nationale kas- met een overschot sloot. idels heeft het Centraal teau erop gewezen dat het gesloten moet worden ge kt de bestedingen de be ien weer zullen gaan over- De kans is groot dat wij <er met een tekort op de Hsbalatis uorden gecon- met bijverschijnselen Mieve repercussies op de dngen en de werkgelegen- ilinkt tamelijk somber. En tol valt dit bericht misschien te rymen. De taal. die uit torslagen die op het ogenblik ia de lopende band worden 'en spreekt, met name het" kg van Philips en Shell is in deze toonaard gesteld tostcyfers waren juist bui- vachting goed. Ook andere steken niet onder stoe tenken dat hun resultaten Kunstig zyn geweest en dat tomende verslagjaar met ver- tegemoet gaan. Gelukkig geeft het Centrale Plan bureau ook enige indicaties in deze richting, want volgens de schattin gen zal de goederenexport met circa iu procent kunen worden uitgebreid, de groei van de bedrijfsinvesteringen wordt geraamd op zes procent en de overheidsinvesteringen zullen kun nen toenemen met zeven procent, de styging van de particuliere consump tie wordt geschat op vier procent. Maar aan deze positieve perspec tieven wordt toegevoegd dat de bud- getaire maatregelen, waaronder de beperking van de investeringsaftrek en de p^'itiek van monetaire ver kropping toch een remmende invloed zullen hebben. Met name zal dit merkbaar worden door een minder sterke styging van de produktie-ca- paciteit als gevolg van enig verlies lil de investeringssector De krappe situatie op de kapitaal markt zal zonder twyfel tal van bedryven een extra prikkel geven om door fusie te trachten hun posi tie te versterken. Het AKU-concern heeft in de afgelopen dagen het voorbeeld gegeven door een miljoe nen-transactie af te sluiten met de Belgische Chemische Unie over de verkoop van één van de grootste harenproducenten in België „de Fa- belta". chemische vezels. By de transactie is een bedrag gemoeid dat geraamd wordt op circa 135 miljoen gulden. Het AKU-bestuur verklaarde ove rigens dat een transactie, die de re sultaten van het concern nadelig zou beïnvloeden, als een zaak moet worden beschouwd, die beter niet tot stand had kunnen komen. Verwacht mag dus worden dat AKU haar rentabiliteit, ondanks de met de grote uidustriële vestigingen is gaan identificeren. In zyn pre-advies van de op 28 maart te houden groothandels dag heeft dr. G H. J. Abeln erop gewezen dat in afwy- king van de industrie de Nederlandse handelshuizen maar een bescheiden aandeel hebben gehad in de economi sche ontwikkeling sedert de laatste wereldoorlog. AKU - transactie Dit concern beschikt over vijf fa brieken. By na driekwart van de om zet van Fabelta heeft betrekking op sterke vergroting van het aandelen kapitaal, zal kunnen handhaven. Daarby komt ook dat AKU haar minder rendabele cellefaanactivitei- ten nu heeft afgesloten. De sterke groei van de grote Ne- dcilandse industriële concerns heeft de laatste jaren het imago van ons land in het buitenland meer karak ter gegeven. Deze grote industrieën verzorgen een groot deel van onze export. Zy beschikken over eigen vestigin gen in 't buitenland en 't zal daarom niemand vreemd voorkomen, dat een buitenlander ons land steeds meer Vroeger deden deze internationale j handelshuizen veel sterker van zich I spreken en de oudere lezers zullen i zich zonder twyfel een aantal namen herinneren van grote handelsonder nemingen die voor de oorlog een lei- dende rol vervulden. Met name gold dit in het voormalige Nederlands In- dië. Het verlies van Indonesië als af zetmarkt. het missen van de aan sluiting op de groeimarkten in de hoogontwikkelde industrielanden en het missen van de aansluiting op hel geïntegreerde voorzieningsproces noemt dr. Abeln de voornaamste oorzaken van de afnemende rol van de handelsvuist. Tal van factoren hebben hierby 1 een rol gespeeld. De ontwikkeling van de Euromarkt heeft ons be- dryfsleven veel sterker dan tevoren gericht op de afzetmogeiykheden oinnen de Euromarktlanden. Meer dan 55 procent van onze ex port is nu op deze EEG-landen ge richt. Binnen deze markt zyn de afstanden klein. Een fabrikant kan l daardoor gemakkelyk zelf het con tact met zijn afnemers onderhouden. Ontwikkelingshulp Buiten de Euromarkt wordt men geconfronteerd met het vraagstuk van de ontwikkelingslanden, die af hankelijk zyn van hulpverlening. By deze hulpverlening spelen vele facto ren. waaronder politieke, een be- langryke rol. Bovendien is de invoer van deze landen aan allerlei beperkingen on derhevig en is levering vaak nauw verweven met financiering op lange termyn. Het werkterrein van de al gemene import- en exporthandel is daardoor kleiner en veel moei Ijk er geworden. I Dat niettemin enkele grote han- defcondernemingen erin zyn ge slaagd hun belangryke positie te handhaven, moet worden toegeschre ven aan enige byzondere oorzaken, zoals by voorbeeld historische rech ten, verkregen door het reeds lang I bezitten van eigen vestigingen ter plaatse. Integratie met industriële bedryven en het beschikken over een uiterst capabele leiding die door tydig de bakens te verzetten, aan sluiting heeft kunnen vinden by liet gewijz gde internationale handelspa troon. De staking by de Engelse Fordfa brieken is thans tenemde. Na byna vier weken stilstand zyn de lopende banden weer gaan draaien. De sta king wordt de meest vernietigende staking in de geschiedenis van Ford genoemd. De verliezen die deze sta king heeft gebracht, zullen voor En geland een bittere pil betekenen. Gesproken wordt van een produk- tieverlies van 34 miljoen pond ster ling (byna 295 miljoen gulden), een exportver lies van ongeveer de helft van dit bedrag en een verlies aan loonbedragen van rond 3*2 miljoen pond sterling (ruim 30 miljoen). Af gezien dan nog van de repercussies die de staking heeft gehad op Euro pese bedryven. zoals de Fordfabrie ken te Amsterdam. Het is duidelyk dat de toch al niet stabiele Engelse economie aller minst gebaat is met dit soort ver storingen. De Britse betalingsbalans zal natuurlyk de nadelige gevolgen van deze staking ondervinden. Dit is te betreuren, want de tegen standers van de intrede van Enge land tot de Euromarkt vinden hierin een extra stimulans om deze toetre ding weer op de lange baan te schui ven en de groei van de Europese samenwerking verder te vertragen. HUGH CUDLIPP Europese problemen Wat denkt deze koning van de Britse pers over de concurrentie van de televisie? „Toen destyds de radio kwam, vreesde haast iedereen dat de dagbladen hun waarde als nieuwsbrengers zouden verliezen. Dat is niet gebeurd. Dat geldt ook voor de televisie. Het nieuwe me dium is een prikkel om de kranten te verbeteren en de diepere informa tie te geven waartoe de tv zelf niet in staat is." Zullen er in het jaar 2000 nog kran ten bestaan en zo ja hoe zullen zy er uitzien? „Ja. daarvan ben lk over tuigd, maar het zullen kranten zyn, die beter gedrukt worden en ln vele kleuren. In technisch opzicht zal er veel veranderen, met als resultaat dat de produktie beter, sneller en vooral goedkoper moet worden." Politieke achtergrond Hugh Cudlipp wordt nogal eens vergeleken met de Duitse kranten- magnaat Axel Springer. Maar even als deze laatste ontkent hy ook maar enige politieke invloed met zyn kran ten te willen uitoefenen. Op de vraag of er een politieke achtergrond is van zUn activiteit op de Nederlandse markt zegt hy boos: Daarover moet in kort zyn: Nee! Toen hy eraan werd herinnerd dat hy niets heeft nagelaten om de conser vatieve premier Sir Alec Douglas Ho me weg te schryven, zweeg hy. Hy zal zich niet door het wan trouwen van zyn Nederlandse vak broeders laten weerhouden om zyn campagne voort te zetten, de heer Cudlipp. Tot dusver is hy nog nooit in zyn 'leven iets begonnen zonder het af te maken. Hy is een van de meest bekwame Britse journalisten en 'n van de meest doorgewinterde dagbladdirecteuren geweest en sinds hy op de troon van zyn uitgevers- imperium zit, zyn de omzetten snel gestegen. Misschien krijgt hy toch nog ge lijk en zullen wy niet meer verbaasd zyn als wy op de markt de vis ver pakt krygen in de Daily Minor of The Sun.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17