A Nederlandse club van fobie- patienten opgericht Hoogtevreespleinvrees en andere vrezenkunnen genezen worden muisvrouwen helpen huisvrouwen HUIS ZONDER KEUKEN Pantynylons T KOM ER ACHT ER Kleurloze kleur'' Vesten Duur zonnebad KTRu'tfcOAO 2a MAART I960 LD EXTRA S In het Amsterdamse Hilton-hotel toonde Ribano zijn badpakkencollectie voor het komende seizoen. Van links naar rechts: het badpak „Escapade" de bermuda Pia-Petra" en de bikini „Nathalie". Hinzen-zonder-keukens zijn wellicht het toe komstbeeld voor de Russische huisvrouw. In Moskou wordt, op het ogenblik gebouwd aan een „experimenteel project," bestaande uit twee ge bouwen van zestien verdiepingen die alleen maar kamers en badkamers bevatten. De geestelijke vaders van dit project zijn (volgens Le Figaro) van mening dat de Russische vrouwen over een aantal jaren helemaal niet meer zullen köken. Een soort gemeenschappelijk restaurant dat op de benedenverdieping is gelegen, zal de proble men van vaatwas en voedselirxkoop oplossen. Op elke etage komen wasmachines en strijkkamers, terwijl voor kleding en andere seizoenartikelen een gemeenschappelijke ondergrondse bergruim te wordt ingericht. „Huishouden op hotelbasis" dus. met de bedoeling dat de toekomstige be woonsters een maximum aan vrye tijd uit dit systeem zullen halen. Pantynylons hebben in de afgelopen drie Jaar het leeuwendeel van de kousenmarkt opgeëist. In Engeland bedraagt de verkoop van pantynylons ongeveer vtfftig procent van de totale kousenver koop. weet Nova te melden. In Londen en andere grote steden is het aandeel van de pantynylons zelfs tachtig procent. ADVERTENTIE DAMESMODE hi exclusief jonge slijL BREESTR A AT 1080-112 LEIDEN 1. Lantaarnpaal 2. Kei minder 3. Steen meer rechts boven 4. Blaadje meer aan bloemen 5. Brievenbus van winkel 6. Winkelier heeft knoopje minder 7. Mond van winkelier 8. Tasje van vrouw Nederland heeft een Club voor fobiepatiënten gekregen. De initiatiefnemer ervan is de 45-jarige mevrouw M. N. de WolfFirdinandusse, Van der Valk Bouwmanlaan 84 in Woerden. Een fobiepatiënt te volgens „de dikke Van Dale" iemand die in bepaalde omstandigheden of door bepaalde voor werpen aan angstbeklemmingen lijdt, xonder dat er een zichtbare oorzaak voor de angst is. Veel voorkomende vormen van fobie zijn hoogtevrees, watervrees, engtevrees en pleinvrees. Mevrouw De Wolf: „Het is een paniektoestand, die zich dikwijls in duizeligheid uit. Ik spreek uit ervaring, maar ik ben er, dank zij een psychiater, voor 05 procent af. Volgens haar schijnt de medische wereld nog altijd nauwelijks raad te weten met fobielijders. „Het is een hele nare ziekte, omdat men je maar nauwelijks serieus wil nemen. Het publiek en veel artsen denken dat je je aanstelt. Dat is verschrikkelijk, maar ik heb aan den lijve ondervonden, wat fobie is", aldus mevrouw De Wolf. A Mevrouw De WolfFerdbiandusee» praten. We streven naar begeleiding door weten schappelijk geschoolde personen. Mevrouw De Wolf treedt als contactfiguur op voor het zuiden, westen en midden van ons land, mevrouw Timmers voor de rest. „Het is onze be doeling in elke provincie een contactpersoon aan te stellen, die als vraagbaak van de patiënten uit zijn provincie optreedt. Ik heb nu 230 reacties ge kregen, mevrouw Timmers ongeveer 50. We heb ben inmiddels contact gekregen met de Neder landse vereniging van gedragstherapeuten, waar van zowel psychologen als psychiaters lid zijn. We zijn erg blij met dit contact. Weet u overi gens, dat van alle brieven die we binnenkrijgen als oorzaak van de fobie de jeugdtijd van de be trokkene wordt aangegeven. Meestal zat er iets niet goed in de verhouding met ouders. De be langrijkste andere oorzaak is de barre tijd die diegenen in de oorlog of in kampen hebben door gemaakt." Het contact tussen de leden onderling acht me vrouw De Wolf van groot belang voor de fobielij der. Mensen hebben veel steun aan elkaar: ze be grijpen elkaar makkelijk. Voor f 12,50 per jaar kan men lid worden van de club, die nog geen naam heeft. Men ontvangt dan regelmatig ook Fobie-vizier, het clubblad, waarin patiënten over hun gedragingen vertellen en waarin wellicht medici bijdragen gaan plaatsen. Kortom, de club voor de mensen met angstcomplexen komt goed van de grond. „Romige, bijna kleurloze kleuren" adviseert een bekend fabrikant van nagellakken voor ko mend voorjaar. Het klinkt wat raadselachtig, maar hij bedoelt er alleen maar mee, dat onze vingertopjes dit voorjaar heel teer van kleur moeten zijn. Uiterst bleek-roze bijvoorbeeld, heel lichtbeige of bijna kleurloos. Ook als de zon ko mende zomer onze handen bruin kleurt. Modieus breiwerkje voor komend jaar: een zeer lang vest om op de lange broek te dragen, met diepe V-vormige halsuitsnijding en grote op gezette zakken. Alles mag: effen kleurtjes, maar ook wit of crème met biezen in afstekende kleur of met dunne contrasterende lengtestreepjes. Of effen donkerblauw, met een gebreide gestreepte sjaal erbij om in de halsopening te knopen. Rest jes wol opmaken kan ook, in vesten die helemaal „opgebouwd" worden uit brede horizontale stre pen in rood, wit, blauw, geel en paars. Zonnebaden zonder gevaar voor zonnebrand: dat kan in Denemarken. Een bekend Deens ho tel heeft sinds kort een overdekt zwembad dat voorzien is van een reusachtige hoogtezon. Het fijne van de zaak is (onthult Hotel Revue) dat de ze hoogtezon een nieuw systeem heeft waarbij de „verbrandende" stralen worden uitgeschakeld. Ongeveer honderd gasten kunnen in het hotel zwembad zonnebaden zonder last te krijgen van zonnebrand. De internationale hotelwereld zou grote belangstelling hebben voor dit .zonnige." maar allerminst goedkope project: de Installatie in het Deense hotel kostte een kwart miljoen gul den. Twintig jaar geleden belandde zy met haar toen aanstaande echt genoot in een vaart te Gouda. Haar verloofde redde zich vrij snel utt de auto, maar mevrouw De Wolf had er meer moeite mee om op het droge te komen. Naar haar gevoel was het een eeuwigheid, de paar minuten dat zij in de auto vast zat. Vijf jaar later besefte zij. dat het goed afgelopen avontuur haar bij tijd en wijle nachtmerries bezorgt Mevrouw De Wolf: „Ik was fobiepatiënte geworden. Dat is een ge leidelijk proces geweest. Ik ging naar een psychiater, die ik vanuit mijn studententijd kende ik heb vijf jaar voor kinderarts gestu deerd, maar door het ongeval en het feit dat we kort daarna trouw den. heb ik mijn studie niet afgemaakt - en die me wel eens even moed zou inspreken. Hij geloofde niet in mij als fobielijdster. Daar was ik veel te nuchter voor. Ben je gek, meid, zei hij, je krijgt van mij een pil en dan i6 de zaak over. Nou, hij werd bedankt. Tk ben nooit meer bij hem geweest. Naderhand kwam ik onder behandeling van een psychiater, die mij er voor 95 procent vanaf geholpen heeft. Dat is een machtige kerel". Mevrouw De Wolf verder: „Die man is een gedragstherapeut. Hij leerde mij te ontspannen. Hoe ik mij diende te gedragen. Hij ging systematisch na, waai- ik angst voor had. Ik raakte in die tijd in paniek door de spoorwegovergang hier in Woerden. Daar moet je ik weet niet hoeveel maal per dag lang wachten. Dat benauwde me". „Voor die therapie moet je een enorme verbeeldingskracht hebben. De psychiater liet je voor de spoorbomen wachten, telkens opnieuw, net zolang dat je je niet meer opwond over het lange wachten. Daarna liet hij me z.g ta een winkel wachten. Ik had hem gezegd dat ik ook zo'n angst had om in een winkel te moeten wachten. Ook dat wachten oefende hij totdat ik mezelf volledig ontspande. Hij werkte in volgorde van ernst het lijstje fobie- verschijnselen met mij af." Mevrouw De Wolf kwam op het idee om een olub van fobielyders op te richten door een bericht in een krant. Daarin werd geschreven over mrs. Neville, die in Engeland een organisatie in het leven had geroepen tot hulpverlening aan lijders van fobiën. Zij schreef mrs. Neville die haar een briefje te rugstuurde met de mededeling dat mevrouw S. C Timmers'-Spelman, Heemskerklaan 47 in Naarden, al met iets bezig was. Mevrouw De Wolf nam daarop met de Naar dense contact op, welk gesprek heeft geresulteerd in de oprichting van de club. Mevrouw De Wolf: „We hebben geen bestuur. De clubvorm hebben we gekozen om de zaak in tiem te houden. Als je gelijk met allerlei dure namen en titels gaat werken, stoot je een hele boel potentiële leden af. We zullen wel kijken in welke richting de zaak groeit." „Het belangrijkste voor ons is, dat we fobielij ders steun verlenen. Steun, die ze van medici vaak niet krijgen, omdat hen de tijd ontbreekt om eens een half uurtje of een uurtje met ons te Vereniging voor steun of tijdelijke vervan- g der huisvrouw is in 1911 opgericht, is be dden begonnen en timmert ook nu nog niet de weg. Aanvankelijk werd het werk opgezet een vorm van „werkverschaffing" aan vrou- i en meisjes van goeden huize, zoals men dat tie beginjaren noemde. ft was allemaal in de sfeer van verenigingen Tesselschade," vertelt mevrouw Wolff. „Nu ■dj i onze werkende leden vaak weduwen en al- nstaande vrouwen die een levensvulling zoe- Ook gescheiden vrouwen en ongetrouwde hters die altijd hun ouders hebben verzorgd op zeker ogenblik alleen komen te staan. Op ogenblik staan bij ons een kleiine drieduizend lm «n ingeschreven." «middeling ji vereniging is in Haarlem gevestigd, maar werk is landelijk van opzet. Er zijn gewone a en werkende leden: de eerste groep zijn de sen die om hulp vragen, de tweede groep be at uit de vrouwen die hulp bieden. „Tussen twee groepen zijn dus absoluut geen werk- rersWe bemiddelen alleen maar. De gezinnen hulp vragen zijn de werkgevers! Zij gaan een Huk t ienstverband aan met onze werkende !fn. Het betalingstarief wordt wèl door de ver- r fcing vastgesteld." '1 vertelt met nadruk dat dit hulpverlenings- rk geen permanent karakter heeft. „Het fun- ït altijd als overbrugging, is altijd tijdelijk, een maximum van twee maanden. Dat is or de werkende leden ook prettig. Er is dan afwisseling." vereniging heeft het gouden jubileum al ach- de rug, maar er zijn ook werkende leden die fyesaan tot de „oud gedienden" mogen wor- gerekend. Er zijn diverse, vrouwen by die de falfeneenhalf .jaar al hebbe volgemaakt. Er i zelfs vrouwen die al vijfentwintig jaar als rkend lid bij het bureau staan ingeschreven. gemiddelde leeftijd ligt tassen de veertig en tig jaar, maai- die „zestig-jaar-grens" ver tot neiging om naer boven te verschuiven, t bureau vaJ. zo'n vereniging staat voor de niet ïjd eenvoudige taak om de werkende leden "V «en passend gezin te dirigeren. Men gaat van uit, dat ieder mens zyn bijzonderheden tt en dat de gastgezinnen ook hun eigenaar- «heden kunnen hebben, zodat bij elke plaat- ïg terdege wordt bekeken of iemand in een be- gezin zal passen. ver etrouivbaarheid ls hj proberen de juiste vrouw naar de iste plaats te dirigeren"zegt mevrouw M. Wolffvan de Poll in Haarlem, is directrice van het bureau van een itelling met een lange naam: „De ver- iging voor steun of tijdelijke ver- inging der huisvrouw"Een voor Neder- nd uniek bemiddelingsbureau, dat zich bijna zestig jaar bezig houdt met hulp- 'rlening aan gezinnen waar de huis- mw tijdelijk afwezig is, of tijdelijke tip nodig heeft. veel aanvragen van ouders die samen op vakan tie gaan en in die periode een vervangster van de huisvrouw willen hebben. Het gros van de aan vragen komt van gezinnen met kinderen en van oudere mensen." De bijna zestig jaar oude vereniging heeft een grote wens die permanent op de verlanglijst staat. ,Meer werkende leden," zegt het bestuur. „Het is moeilijk om alle aanvragen om hulp te honoreren. We moeten noodgedwongen vaak nee zeggen. We zouden veel meer werkende leden kunnen gebruiken." En mevrouw Wolff-van de Poll zegt: „Er moet ongetwijfeld een groot reservoir aan vrouwelijke hulpkrachten op dit terrein zyn. Weduwen, ge scheiden vrouwen, alleenstaande vrouwen die ge noeg hebben van het thuis zitten, willen weer een houvast hebben. Voor zulke vrouwen die geen diploma's hebben en toch wel weer willen gaan werken, kan dit erg aantrekkelijk en afwisselend werk zijn. Het geeft bovendien een enorme vol doening. Maar hoe bereik je die vrouwen?" Misschien wel door hier het adres af te drukken van het bureau van de vereniging: Lorentzkade 512, Haarlem. Nieuwe zonnebril uit Laburo-collectie mode 1969 van de brïllenontwerper Jean d'Or in Parijs. Edith toont hier een twee-in-een.montuur met recht hoekige glazen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11