Ruud Sternau weer Ultra centrifuge-project tart medio '71 in Almelo Ontslag dreigt oor chauffeurs Ziekzoekers" gaan op pad iW 15 had weer gelul 11 Geen alternatief voor Almelo )pnieuw incidenten België ontstemd over uitsluiting Gewonden bij autobotsing in Alphen Massale „dagvaarding" bij Maatregel tegen luchtpiraterij Visserij eerst nu op gang gekomen ilJDAG 21 MAART 1969 I.EIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 11 i i iw or- Hftiïr" \1 (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG (GPD) Voor de installatie voor verrijking i uranium en een fabriek, die centrifuges gaat maken, heeft Nederlandse regering geen alternatief voor Almelo. il deelde minister De Block van lomische Zaken gisteravond mee. ifloop van een bespreking met raste Kamercommissie voor Knergie en Buitenlandse Zaken, ninister zei dat de commissies louwend" hadden gereageerd op ilikoord. dat Nederland. Enge- en West-Duitsland vorige week ouden hebben gesloten. Nederlandse fabriek wordt ïig een proeffabriek met een citeit van 25 ton. De fabriek 1 juli 1971 draaien. Engeland lt direct een 30 tons-fabriek, die juli 1973 klaar zal zijn. De En- id hebben de veel grotere pro- se nodig voor hun kerncentrales. jnister De Block zei. dat nog on- undeld zal worden over vergro- |van het Nederlandse vermogen, rlopig zal de totale produktie niet idan 325 ton mogen zijn, maai' ins bestaat dat het Nederlandse hel groter wordt. gel de Nederlandse als de En- iabriek wordt ondergebracht in [Bolding company, die voor 51 zal deelnemen in beide instal- i Nederland zal in de fabrieken 51 miljoen gulden investeren, waar van het bedrijfsleven 15 miljoen gul den voor zyn rekening neemt. Naast de holding company zullen Nederland en West-Duitsland, waar het hoofdkantoor wordt gevestigd, elk voor 24,5 pet. deelnemen in de Nederlandse vestiging. Engeland re kent op een zeker rendement. Hoe het in Nederland za lgaan hangt o.a. af van de uitbreiding van de fabriek. Almelo is een aantrekkelijke vesti gingsplaats, omdat onderzoekingen van o.a. de Rijks Geologische Dienst en de KNMI hebben uitgewezen dat de stabiliteit van de bodem daar vol doende is. Bovendien denkt de regering de 200 man. die in de centrifuge-fa briek en de verrijkingsinstallatie zul len werken, in Almelo gemakkelijk te zullen vinden. Deze Twentse plaats heeft fijn-mechanische in dustrieën, die ervaren personeel kun nen afstaan. Bij het verdere onderzoek naai' de verrijking van uranium zullen over heid en industrie nauw samen werken. In Nederland zullen Philips, Werkspoor, Shell en Staatsmijnen samen met de staat in de fabriek deelnemen. EEUW ARDEN (ANP) „Dit de straat op te komen. Het voorval volkomen In de zenuwenoor- jtrok srote Publieke belangstelling. Erg voorzichtig reed de directeur die de directies van de bus- Iernemingen voeren", aldus het pmentaar van stakingsleider L. fenezon, van de Algemene Ne- handse Vervoersbond op de Jdedeling van de directie van de id-Westhoek om desnoods alle inffeurs te ontslaan. De Zuid hoek deelde dit mee na een Jiad van enkele uren. fa wil trachten nieuwe chauf- i aan te trekken en dan met be- i van het kader beperkte dien- te rijden. De chauffeurs van de •Westhoek hebben zich gister- fcd in Balk over de nieuwe situa- Iberaden. t stakers hebben, zo bleek in 1 steun gekregen van een buson- Wning in Rotterdam, de RET in terdam. de HTM in Den Haag, PTM in Heerenveen en de Naco Jiimaar. fin beide laatste busonderaemin- waren vertegenwoordigers in Zy hebben besloten hun colle- Friesland te helpen met het directie van het Leeuwarder •obusbedryf heeft besloten geen ]5pogingen te ondernemen, om men bang is voor schade aan de Hl. LAB-chauffeurs versterken de posten van de ZWH. Niet ra de chauffeurs staken, maar het technisch personeel doet laan de acties. f»r de ZWH betekent de staking dit personeel ook nog een grote taciële aderlating, omdat de ga- in BAlk het dealerschap heeft Scania Vabis in Zuid-Friesland, pi Lemmer is het gisteravond p tot een incident gekomen. Een de directeuren van de ZWH. de J. Kuipers, slaagde erin met bus uit de garage te komen en niet, want hij reed een geparkeerde bakfiets omver. Na een tocht van ongeveer een halve kilometer keerde hij in de ga rage terug. Ook zijn de ramen van de privewoningen van drie staffunc tionarissen van de ZWH in Balk be klad. Men schreef met zeep het woord verrader op het glas. De stakers hebben gistermiddag overigens twee bussen laten uit rijden voor het verzorgen van een begrafenisrit. De directieleden moes ten de bus besturen, want men wil de niet dat de werkwilligen achter het stuur zouden gaan zitten. In Ëmmeloord werd daarentegen een bus tegengehouden en terugge stuurd naar het bedrijf in Zwolle I De bus was besteld voor een rit met schoolkinderen naar een ten toonstelling in Arnhem. Voor zaterdag hebben de bonden in samenwerking met de drie vak centrales een grote demonstratieve vergadering in Balk belegd. BRUSSEL (GPD) De Belgische regering betreurt het. dat de solidariteit in de Benelux geen rol heeft ge speeld. Want medewerking aan het Nederlandse ultra- centrifuge-project zou een uitstekende kans zijn geweest de Benelux-gedachte inhoud te geven. In de Belgische hoofdstad heerst daarom bittere ont stemming over het feit dat België buiten de samenwer king van Nederland, Enge land en West-Duitsland is gehouden bij de verdere ont wikkeling van het ultra-cen trifuge-project voor de pro duktie van verrijkt uranium. Naast de holding company wordt een organisatie opgericht, die de fa brieken en instalalties zal bouwen en exploiteren. Waar de juridisch-fisca- le vestigingsplaats komt, is nog niet bekend. Inspraak De regeringen van de drie landen krijgen inspraak via een joint com mittee, dat besluiten moet nemen en belast is met de politieke aspecten van de samenwerking. De Neder landse Tweede Kamer moet het de finitieve akkoord trouwens nog goed keuren. Het overleg met andere landen over samenwerken zal pas gevoerd worden, wanneer de besprekingen over de samenwerking tussen Neder land. Engeland en West-Duitsland zijn afgesloten en de overeenkomst tot stand is gekomen. Er is verder besloten dat een werk groep zo snel mogelijk de verschil lende mogelijkheden van samenwer king zal bestuderen en richtlijnen voor besprekingen met andere lan den zal opstellen. Deskundigen hebben berekend, dat de Europese behoefte aan verrijkt uranium in 1980 15.000 ton zal zijn. WEST -BERLIJN (GPDl „Hij is er door". Met deze woor den brak de Nederlandse con sul A. van der Stadt gistermid dag om kwart over vier in het gebouw van de Nederlandse m'<- lilaire missie in West-Berlijn de spanning voor de Amster damse reclameman R. Sternau. Zijn zoon was door de Oost- berlijnse autoriteiten vrijgela ten en was ongehinderd Check point Charly gepasseerd. Een uur later stonden de va der en de zoon elkaar nuchter de hand te schudden. „Hé. dag ouwe", zei Ruud. ,Ha, die rooie". zei zyn vader. Voor Ruud Sternau. die nu over vijf dagen zyn 22-ste ver jaardag thuis kan vieren, kwam hiermee een eind aan een avon tuur dat op zondag 21 april vo rig jaar begon. Met zyn vriend Lody van Bennekom (21» liet hy zyn ouders weten: „We gaan een dagje naar Zandvoort". Het werd echter een klein jaar in een Oostduitse cel. Zy werden het slachtoffer van een gewetenloze internationale bende die zich bezighoudt met het smokkelen van mensen van achter het yzeren gordyn naar het westen voor bedragen van vijfduizend tot twintigduizend gulden. Een Amsterdamse vertegen woordiger had de twee 750 gul den in het vooruitzicht gesteld als zy naar Oost-Berlyn wilden reizen en daar tydelyk him pas poort ter beschikking van twee vluchtelingen wilden stellen. Omdat gezegd werd dat de operatie geen enkel gevaar op- RUUD STERNAU goed behandeld leverde, hadden zy toegestemd, in Oost-Berlyn werden ze ech ter aangehoudpn. In augustus volgde voor ieder een veroorde ling tot een gevangenisstraf van twee jaar en negen maanden. Na zijn aankomst in West- Berlyn vertelde Ruud Sternau. dat hy pas enkele uren eerder van zyn vrylating op de hoogte gesteld was. „Ik ben vanmorgen om half negen uit de cel ge haald". Over zijn verblyf in de gevangenis in Oost-Ber lyn had Ruud Sternau niets dan lof. „Wij zaten samen in een cel. wy kregen echt goed te eten, mochten boeken lezen, te kenen en brieven sohryven. Wy hoefden niets te doen. Om de twee dagen gingen wy onder de hoogteeon". misch Ziekenhuis in Leiden. De bei de auto's werden totaal vernield. Het ongeluk gebeurde doordat de Alphenaar, rydende in de richting Alphen, ter hoogte van het expedi- tiebedryf Van Var ik een voor hem rijdende auto ging inhalen, terwyi Onder de naam: woningbu- woningen wordt afgebroken. De V er van da andere kant «n personen- reau ,J)e Kraker" probeert een bewoners die er illegaal wonen bcht «*"ond- B,ld*' slachtoffer» rijn auto naderde, met aan het stuur de vijfentwintigtal Amsterdamse barricadeerden bij de komst van na door dokter Pilon te zijn behan- utrechter Deze kon een frontale studenten te voorkomen dat een j de politie de deuren en hingen I boring ni^t meer voorkomen complex voor de sloop bestemde j leuzen uit de ramen. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een gistermorgen op de Steekterweg in Alphen aan den Rijn plaats ge had hebbende frontale botsing tus sen twee personenauto's Is een 35- jarige inwoner van Utrecht zwaar en een 25-jarige inwoner van Alphen deld overgebracht naar het Acade- WASHINGTON (AFP; De Ame rikaanse Dienst voor de burgerlucht vaart heeft gisteren meegedeeld, dat van volgende week af op verscheide ne vliegvelden detectors zullen wor den berpoefd om na te gaan of pas sagiers wapens bij zich dragen. Dit zal gebeuren op vliegvelden vanwaar vliegtuigen vertrekken van „Eastern Airlines", een van de maatschappijen die de meeste toestellen naar Cuba zien „verdwynen". Over de te gebrui ken apparatuur is verder niets be kendgemaakt. LISSE Wie op het idee is gekomen om de eerste controle op ziekten in hyacinten „dagvaarden" te noemen, is ons onbe kend. De hooggeleerde heren, die de grote Van Dale samen stelden, hebben van het woord in dit verband niet gehoord. Ze vermeldden het in ieder geval niet. Dat neemt niet weg, dat met het dagvaarden het gevecht van de bloembollenkweker tegen aantastingen door allerlei schimmels, bacteriën en beestjes is begonnen. Mannen met scherpe ogen en een enorm concentra tievermogen lopen straks dag in dag uit langs de eindeloze bedden bloembollen op zoek naar symptomen van ziekten. Ze zijn „ziekzoeker". Dat is volgens Van Dale „Hij die in een tuin bouwbedrijf de zieke gewassen opzoekt en verwijdert". Zickzoeken, is een moeilyk kar- i aanwezigheid van de vuurzwam ver wei. Moeilijk omdat het ook nu in raden. Zo gauw de temperatuur koude dagen moet gebeuren. Voetje gunstig is, begint die zwam sporen voor voetje langs de bedden! In fei- af te snoeren, zoals een paddestoel te moet men al het veld in. zo gauw dat doet en laat ze heerlyk weg- de eerste neuzen van de tulpen dui- waaien door de wind. Die sporen delyk boven de grond komen. Die zoeken een zwak punt in het blad tulpen kunnen zijn aangetast door het vuur. Is de aantasting ernstig, dan blyft de neus onder de oppervlakte, is de ze minder ernstig dan komt hy naar boven, maar is dan veel ge vaar lyker. Op de neus kunnen in het lichtste geval zwarte stipjes de van de tulp waarop ze neerkomen en zorgen voor een sporebuis in het blad. De plant is dan reddeloos ver loren. Vergif Die aangetaste bollen moeten dus verwijderd worden. Zo gauw het mo gelijk is, zal men ook de bladeren umuiden/katwijk aan zee De treilers, die in het begin van *eek een schuilplaats hadden ge- W bij de Sylt, zijn nu verder de W in getrokken, maar de visse- ®oest daar nog op gang komen. het overige zijn de treilers over algemeen niet benoorden het "thellinger vuurschip gekomen, aantal schepen opereerde dwars de Haaksgronden. De Rijnmond 15, die zelfs nog iets zuidelij kt, en reeds eerder verrassen- kngsten meldde, deed dinsdag- een trek van 200 manden kl. wyting, gul, etc. Het schip ^al 200 kisten vis en 400 stuks ka- wiwen aan boord. karom werd besloten direct naar n te varen om, al was het dan wat laat. toch nog aan de woens- dagmarkt te lossen. By aankomst in IJmuiden was de bemanning aan dek nog bezig de vangst van de laatste trek te sorteren. Zij kreeg daarby toen hulp van de havenarbeiders. Onder de kust was over het alge meen zowel voor de treilers als voor de kleinere schepen niet veel te van gen. Enkele spannen wisten op een 30 mijl westelyk van IJuiden wat ha ring buit te maken. By de route-boelen is het gros van de schepen als gevolg van de zeer povere resultaten, weggetrokken. Van de grotere schepen ging een deel de noord in. terwijl de rest het onder de kust ging proberen In de noord is de vissery pas dins dag weer op gang gekomen, nadat de schepen er van vorige week woens dag af hebben liggen steken in aan houdend stormweer. De vangsten be staan er voornamelijk uit kleine koolvis en die brengt nu juist niet veel op. Er worden zelfs grote par tijen opgehouden, omdat zij de mi nimum afslagprijs niet halen. Vyftien vaartuigen zorgden giste ren ln IJmuiden voor een aanvoer van 2.810 kisten vis, 2.145 kl. kistjes vis en 1.950 stuks styve kabeljau wen. Er waren 30 kisten en 60 kl. kistjes schelvis. 240 kisten en 910 kl. kistjes wyting. 60 kisten gul en ka beljauw. 1.440 kisten koolvis, 110 kis ten haring. 760 kl. kistjes toters, 370 kisten en 415 kl. kistjes makreel, 280 kisten schol, 8.000 kilo tong en 120 kisten diversen. Ook nu werden nog hoge pryzen betaald. Schelvis noteerde tot f 82 per kist, wyting tot f 40. gul tot f 71, per kist. Voor kabeljauw werd tot f 174. per regel van tien stuks en f 164, per 125 kg betaald. Gr. zwarte koolvis kwam echter niet verder dan f 40. per 125 kg en gr. leng tot f 92, per 125 kg. Verse haring deed tot f 36, makreel tot f 56, per kist. Voor schol lag het maximum op f 40, voor schar op f 52, per kist. Weegtarbot variëerde van f 8,30 tot f 7,70 per kg. tarbot II van f 256, tot f 215 per kist van 50 kg en tong van f 7.! f 4.80 per kg. van de tulpen van een laagje vergif I moeten voorzien om het uitgroeien I van de sporebu'is te voorkomen. Vroeger speurde men naar verdach- te stipjes in de bladeren en sneed ze er uit. Hele en halve bladeren of slechts enkele centimeters blad wer den verwijderd. Een hels karwei op koude dagen. Juist omdat men niet wist of men „alles had wegge sneden". Bovendien had men won den gemaakt waarop nieuwe sporen van deze en van andere ziekten een open deur vonden! Iets dergelyks ls aan de hand met de geelziekbacterie in hyaienten. Al die aantastingen hebben eigen symptomen. Een goede ziekzoeker kent ze. Hy moet echter wel enorm veel ervaring hebben om alle fasen van het millimeter kleine stipje tot de verrotte bladpunt te kunnen on derscheiden van byv. beschadiging door een kon-eitje zand of een on- voorzichtige voorbyganger. Hy moet len. Te meer daar zy weten, dat con- troleurs v. d. Bloembollenkeurings dienst of de Plantenziektenkundige Dienst ook nog eens komen kyken. Ze zyn het lang niet altyd met de controleurs eens. Deze behoeven niet voortdurend waakzaam langs de bol len te lopen. Zij nemen een steek proef en vertrekken weer, al dan niet met een waarschuwing. De bloembollencontroleurs komen niet j om de kwekers dwars te zitten. Ze hebben alleen maai- te zorgen, dat de bloembollen gezond blyven. Streepjes Alle levende wezens hebben last van virus. Bloembollen ook. Het meest kenmerkend verschijnsel van het virus, beter gezegd van vele soorten en daarin weer variëteiten, is, dat deze meestal streepjes vormt in het blad. Daar zijn de rellen aan getast. De iriskwekers hebben de pech, dat weten of er een ziekte in een plant de bladeren van de Iris vry lang in- Voor de markt van vandaag stond o.a. genoteerd de SCH 110, die niet vaak in IJmuiden markt, maar het nu met 1.300 kilo tong en 50 kisten schol kwam proberen. of dat die plant te ïyden heeft tot gehad van de nachtvorst. In het laatste geval moet hy de plant later staan Eén plant heeft ook waarde. In twyfelgevallen verwydert hy na- tuurlyk de verdachte plant. Het is Het zal hopelijkniet zo latig meer duren voor men derge lijke tafreeltjes op de bollenvel den kan waarnemen. Wanneer dê narcissen, tulpen en hyacinten bloeien moet men er snel bij zijli om een kijkje te gaan nemen, want al heel snel komen de pluk kers in actie om de planten te ontkoppen. (Foto LD Holvast* teen de gezonde plant Ze blyven er niet op wonen, want die plant 16 ge woon niet lekker genoeg. De hyacinten, tulpen en soms nar cissen zyn dikwyls al afgestorven voor de luizen gaan vliegen. De ir- nssen blyven wat langer en hebben daardoor vry veel last van virus. Dat virus vernielt de bloemen in de volgende bloeiperiode. By de af nemer dus, die meteen schade ver goed wil zien. Vandaar dat de iris kwekers heel serieus moeten werken tact blyven. Aan het eind van het groeiseizoen vliegen de bonen-, per zik- en andere luizen. Deze zoeker: naar eten door midel van 't aanprik ken van een blad. Om het leven niet te eenvoudig te maken, ontladen zy 'n minuscuul orgaantje by dat aan-1 hni heel prettig om vakmensen te ho- prikken. Hebben zy op een viruszieke gelooft. zal op zyn knietje» ren praten over al die versehljnse- 1 plant gezeten, dan infecteren ze me-1 moeten 8**n liggen by sociale zaken. De heer Koppers, hoofdassistent van de Rijkstuinbouu voorlichtingsdienst, zei eens in een inleiding: „Wie niet op zyn knietjes naar virus zoekt en

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7