Fiscus komt werkende gehuwde vrouw bitter weinig tegemoet Limburgse stewardess houdt kaper van vliegtuig in toom School te koud: vrij Derde gemaal in de Haarlemmermeer Teleurstellend rapport van commissie College-boycot in Groningen „PARIJS" NAAR EMMEL00RD Rode jassen Eis: IV2 jaar en t.b.r. in zaak-Drost fOENSDAG 19 MAART 1969 LEIDSCe DAGBLAD PAGINA T UTRECHT (GPD) Het parle ment kreeg vorige week nauwe- ps een voet aan de grond, toen het een lans wilde breken voor de door de belastingdienst veel geplaagde gehuwde werkende vrouw. Er kwamen moties, zowel ran de kant van de oppositie als ren regeringspartijen, maar jtaatssecretaris dr. Grapper.haus (financiën) wist ze te bezweren. De moties van de laatsten werden Ingetrokken toen de staatssecre taris toezegde: l het advies van de commissie-Hof- gtra, dat de fiscale positie van de gehuwde werkende vrouw met 50 miljoen per jaar ongunstiger maakt, kritisch te overwegen/ j. begrip te tonen voor andere argu menten dan alleen fiscale, bijvoor beeld als de economische nood zaak zou worden aangetoond om de gehuwde vrouw in het arbeids proces op te nemen- Daarmee zegde de bewindsman in kite helemaal niets toe. Het beste jat er uit het debat te voorschijn is jekomen, is de vaststelling dat de gamer niet bereid is een verslechte- ling van de fiscale positie van de ge euwde werkende vrouw te accepte n- Het principe bij de belastingheffing .dat het inkomen van de vrouw bij jat van haar man wordt geteld en jat de fiscus heft over het totaal. In 1962 is er een wettelijke aftrekrege- tjng gekomen, die bepaalt dat een derde deel van het netto arbeidsin komen van de vrouw mag worden afgetrokken, met een minimum van 500 en een maximum van f 2000.-. Hoge tarieven Waarom wordt het inkomen van aan en vrouw samengeteld? Het is die samentelling, die de vele klach- »n over onbillijkheden in de belas tingheffing veroorzaakt, omdat het gezamenlijke inkomen de „volle mep" moet opvangen van de hoge. progres- jeve tarieven in ons stelsel. Een on- billijkheid, die door de vrouw gevoeld rordt als een achterstelling, een dis- ïiminatie. Boze woorden, die niet van van- laag of gisteren zijn. Zeker voor de iogere inkomens „loont" het buitens- werken van de gehuwde vrouw M. want hoe hoger, hoe progressie- er de fiscus zich opstelt. Hoe redeneert nu de commissie- fofstra, die onlangs haar omstreden flvies heeft uitgebracht? De com- uissie (op één lid na) stelt zich op iet standpunt dat de Nederlandse nkomstenbelastlng een belasting naar draagkracht" is. Dit is het al- emeen aanvaarde principe in ons and. Ook de Sociaal-Economische laad (die in 1966 al was gekomen net een advies over de belastinghef- Ing bij de gehuwde werkende vrouw) »&t hiervan uit. Naar draagkracht betekent dat het inamenlüke inkomen van man en mmw het vermogen om lasten te Iragen bepaalt. Daarbij Interesseert bet de fiscus niet van welke zijde nn de man dan wel van de vrouw ie Inkomsten komen. Waarom, zo vraagt de commissie, »u de vrouw een bijzondere claim op ie eigen inkomsten moeten hebbben afzonderlijk in de belastinghef fing te worden betrokken? Emanci patie van de vrouw, aldus de red ene- ling van het rapport, betekent dat zij op gelijke voet als de man wordt be handeld zodat aan het resultaat haar activiteit géén gunstiger [scale behandeling ten deel moet rallen dan aan extra inkomsten van haar man (zoals overwerkvergoedin- m of inkomsten uit nevenwerk- Drie weken oud is deze witsnuit hkako. Bij de geboorte in Artis nrtoonde het geen klemreflex in it handjeswaardoor het onmo gelijk kon worden gezoogd door it moeder. Nu krijgt het aapje tiermaal per dag en tweemaal nacht babyvoedinguit de viigfles. Draagkracht zaamheden). De conclusie is dan ook: er is geen steekhoudende reden te vinden de samentelling van de in komens van de chtgenoten te door breken door tn het bijzonder aan het arbeidsinkomen van de vrouw een andere plaats toe te kermen dan aan overige bestanddelen van het gezins inkomen- Het bezwaar van het hoge belastingtarief geldt gelijkelijk bij extra verdiensten van de man. Wij geven de argumenten van de commissie-Hofstra hierboven sum mier weer uiteraard wijdt het rap- Redelijk Dat is volkomen redelijk, want een gezin, waarvan de vrouw voor een deel van de dag elders werkt, leeft wat duurder; er is minder tijd voor het huishouden en eten koken, zodat er meer dure huishoudmachines no dig zijn en gemakkelijker, maar vaak wat duurdere maaltijdingrediënten worden gekocht. De huisvrouw heeft ook minder tijd om op „koopjes" te Jagen bij het boodschappen doen dan anderen. huwden. Zij beveelt nieuwe normen aan. Die zijn voor de werkende ge huwde vrouw rond vijftig miljoen on voordeliger. Welke regeling het buitenland kent en hoe de belastingheffing op het inkomen van de werkende ge huwde vrouw wellicht anders zou kunnen, in een volgend artikel. port enkele pagina's aan het „draag krachtprincipe". Meer illustratief hoe deze filosofie in de praktijk werkt, is onderstaand voorbeeld, dat valt af te leiden uit de tabellen der inkomstenbelasting. 1. Twee vrijgezellen verdienen ieder f 7500. Ieder moet hierover apart inkomstenbelasting betalen en wel f 1005. Samen betalen zij dus f 2010. 2- Een echtpaar, van wie de man een inkomen heeft van f 15.000, is aan inkomstenbelasting verschul digd f 2389 (en dat is dus f 379 méér dan de twee vrijgezellen sa men). Waarom in het tweede geval meer belasting geheven dan In het eerste? Omdat de draagkracht van het echt paar groter is dan van de twee vrij gezellen; het voert een gezamenlijke huishouding, die veelal door het werk van de echtgenote veel kosten be spaart die de vrijgezellen wel hebben. En de factor, die wij niet kunnen na laten letterlijk te citeren uit het rap- port-Hofstra: „de omstandigheid dat de bevrediging van andere, met name immateriële behoeften (bijvoorbeeld aan gezelligheid) voor de gehuwden met minder kosten gepaard gaat dan voor de vrijgezel". Maar nu komt het derde geval: 3. De twee vrijgezellen trouwen met elkaar, maar ieder blijft werken en f 7500 verdienen. De fiscus slaat nu de man aan voor het ge zamenlijk inkomen van f 15.000- Daar is aftrek op mogelijk op grond van de aftrekregeling wer kende gehuwde vrouw en wel het maximum van f 2000. Inkomstenbelasting is dus ver schuldigd over f 15.000 minus f 2000 -: f 13.000. De belasting be draagt f 1850. Waarom de aftrekregeling? Het draagkrachtprincipe geeft ook hier antwoord op: doordat de vrouw bui tenshuis werkt, valt een deel van het draagkrachtverhogende element weg dat de vrouw de huishouding ver zorgt. Dat element zit immers in het belastingtarief verwerkt, zoals wij bij de eerste voorbeelden zagen. Ten tweede is de belasting bereid de op zichzelf niet aftrekbare extra uitgaven in aanmerking te nemen, die het werken buiten het gezin mee brengt. GRONINGEN (GPD) Een mas savergadering van de Groninger studenten Nederlands heeft gister avond met 100 tegen 72 stemmen een motie aangenomen, waarin het aan blijven van prof. dr. G. A. van Es in diens functies als hoofd van de sec tie Nederlands en als hoogleraar in de Nederlandse taal- en letteren niet langer gerechtvaardigd wordt ge acht. Met overweldigende meerderheid besloten de studenten voorts een week lang de colleges te boycotten en een brief te sturen oa. aan de minister van Onderwijs en Weten schappen waarin gevraagd wordt om toezegging tot inspraak in de opvol ging van prof. van Es. Op die gronden en op die gron den alléén is de aftrekregeling voor het inkomen van de werkende gehuwde vrouw tot stand gekomen. Het oude en vertrouwde draagkracht- principe! Wie begint over achterstelling van de arbeid van de vrouw bij die van de man, over extra-beloning die de extra-inspanning van de vrouw zou verdienen, over het hoge tarief dat betaald moet worden door de Inko mens van de vrouw bij die van de man te tellen hij krijgt bij de fis- EMMELOORD «ANP) Van 25 Juni tot en met 5 juli zal het straat beeld van Emmeloord in tal van op zichten doen denken aan Parijs. In de Hoofdstraat, de Lange Nering, zal een 30 meter hoge Eiffeltoren worden gebouwd, er komt een Are de Triom- phe en zelfs een imitatie Moulin Rou ge. Een stukje Mont Martre comple- teert dit beeld, dat verder zal worden opgeluisterd door een aantal Franse kunstenaars, die in de openlucht zul- j len werken. Zelfs 10 geüniformeerde Parijse politieagenten zullen worden ingezet om Emmeloord in deze dagen enigszins op de Franse hoofdstad te laten ïyken. Verder treden op Les Compagnons de la chanson, Johnny Hallida.v en Silvy Vartan. „Parijs in Emmeloord" is het motto waaronder deze manifestatie in de Noord-Oostpolder wordt gehouden. AMERSFOORT (GPD) De scho lieren van de Gemeentelijke Han delsschool te Amersfoort hebben een dag vrijaf gehad. Niet, omdat de Koningin op bezoek was, maar doodgewoon uit noodzaak. De temperatuur was tot beneden het aanvaardbare minimum gezakt en met geen mogelijkheid was de ver warming tot betere prestaties op te peppen. Oorzaak: de deplorabele toestand ran de school en vervolgens een „ver keerde" wind. die een volijverige stoker voor onoverkomelijke proble men stelde. Directeur P. van Heukelom wil nie mand van de nare situatie de schuld geven. „Het is natuurlijk krankzinnig, dat anno 1969 de leer lingen naar huis moeten, omdat het in de klas gewoon niet warm te krijgen is, maar in de gegeven om standigheden is een en ander wel verklaarbaar. Als er een schuldige is aan te wijzen, dan is het de school zelf. die abso luut niet meer voor haar doel ge schikt is. Maar zover was het al 25 jaar terug. Toen zou het zin heb ben gehad om de gemeente te at tenderen op een onhoudbare toe stand". Staatssecretaris DR. F. H. M. GRAPPERHAUS toezeggingen cus geen voet aan de grond. Derge lijke argumenten hebben volgens hem niets te maken met het draagkracht principe. Het rapport van de commissie- Hofstra duidt wel aan dat er nog an dere wijzen van benadering van dit vraagstuk mogelijk zijn, maar dan moeten ook andere argumenten dan het draagkrachtbeginsel worden ge accepteerd. De commissie accepteert die niet en komt dan tot de ver rassende conclusie dat de tegenwoor dige aftrekregeling eigenlijk te hoog is- Zij vindt het onjuist dat (zie onze voorbeelden hierboven) de twee vrij gezellen met elk f 7500 inkomen min der behoeven te gaan betalen als zij trouwen. De commissie concludeert dat de maximumaftrek te ruim is ge steld en discrimineert ten aanzien van ongehuwden en ook wel van ge- DEN HAAG (GPD) Bij wijze van protest zijn gistermiddag drie jassen in de wachtkamer van de Tweede Ka mer besmeurd met rode verf. Het in cident gebeurde omstreeks één uur toen de wachtkamer juist geheel ver laten was. De bode die even later terugkwam vond het potje rode verf op de vloer. De drie jassen behoren toe aan be zoekers, niet aan Kamerleden. De daad schijnt gepleegd te zijn door iemand die de laatste tijd verschei dene malen de Kamer heeft bezocht en Kamerleden te spreken heeft ge vraagd. Nieuwe uitgaven In de serie „Wat de bijbel ons ver telt" is thans het achtste deeltje, dat handelt over de genezing van een verlamde verschenen. Ook dit boek je. waarvan de tekst wordt onder steund door mooie illustraties munt uit door een korte en kernachtige weergave van dit bekende bijbel verhaal. Met een minimum aan woorden wordt deze geschiedenis van vertrouwen en vergeving doorgege ven aan de geestelijk gehandicapten Het is echter ook bijzonder geschikt voor jongens en meisjes, die aan het leren lezen toe zijn. De samenstel ling berust by zowel protestantse als r katholieke deskundigen en is een uitgave van het Ned. Bijbelgenoot schap in samenwerking met de Kath. BUbelstichting. ROTTERDAM (GPD) Tegen de daders van de moord op Henk Drost (Stockholm. 1 december 1965) heeft de officier van Justitie by de Rotter damse rechtbank anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering ge- eist. De rechtbank zal over een week uitspraak doen. De oudste verdachte, Joop D. (24) verweet ter zitting de Nederlandse autoriteiten een onrechtmatige gang van zaken omdat hy zyn inziens ten onrechte naar Nederland is gebracht om voor de tweede keer terecht te staan, nadat de Stockholmse recht bank hem van rechtsvervolging had ontslagen en hem had doen plaatsen in een psychiatrische inrichting. Mr. J. van Meurs bepleitte voor de jongste verdachte Jan 't H. 21)dat de Hoge Raad ten onrechte heeft aangenomen dat uit het Zweedse vonnis niet de volledige ontoereke ningsvatbaarheid van de dader kan worden afgeleid. Mr. Van Meurs zei gistermiddag j een fout in de vertaling van het von nis te hebben ontdekt. Er staat dat Jan 't H. ïydende is geweest aan gees tesziekte. Volgens de advocaat zou de juiste vertaling krankzinnigheid moe ten zyn. En krankzinnigheid impli ceert ontoerekeningsvatbaarheid, al dus de raadsman, die bepleitte dat zyn cliënt alsnog zal worden ontsla gen van rechtsvervolging. Deze Japanse brandweerman vond dat hij af en toe te dicht bij te hete vuren kwam te staan en hij ontwierp een „sproeihelm"Via een smal buisje spuit het water door kleine gaatjes in de helm en beschermt hem tegen opdringe rige vlammen. Binnenkort zullen alle brandweerlieden van zijn af deling met deze helm worden uit gerust. Totale kosten van werken 14 miljoen HOOFDDORP (GPD) Het be stuur van het Waterschap Haarlem mermeerpolder heeft met het Hoog heemraadschap van Rijnland, de Rijkscultuur Technische Dienst en de Pronvinciale Waterstaat van Noord-Holland overeenstemming be reikt over de stichting van een der de gemaal in de polder, dat zal wor den geplaatst bij Beinsdorp, ten noorden van de Hillegommer brug. Verder kwam men tot overeen stemming over de aanleg van een nieuw toevoerkanaal, dat van dit nieuwe gemaal naar de Hoofdvaart zal lopen. Tevens zullen er enige nieuwe vaarten worden gegraven deels door het waterschap en deels door het ryk, de gemeente Haarlem mermeer en de Luchthaven Schip hol. De goedgekeurde plannen houden tevens het verbreden en verdienen van "n aantal bestaande vaarten in. het maken van enige nieuwe kunst werken en het verbeteren van een aantal bestaande kunstwerken. In totaal Is met de verwezeniyking van deze plannen 14 miljoen gulden gemoeid. De bouw van het nieuwe gemaal en het toevoerkanaal gaan alleen al 7 miljoen kosten. Verwacht wordt, dat de Cultuur-Technische dienst ongeveer de helft van het gehele project zal subsidiëren. Door deze verbeteringen en door de bouw van het gemaal zal het mo gelijk zijn het water in de Haarlem mermeerpolder op een aanzienlijk lager peil te honden. Op welke da tum met de verwezenlijking van de projecten zal worden begonnen, staat nog niet exact vast. ROERMOND (GPD) Tussen twee oceaanvluchten door zocht Panam-stewardess Marianne Thomassen (26) uit Swalmen gisteravond even de veilige haven op bij haar ouders in Swalmen. Daar raakte Marianne niet uitverteld over het opwin dende avontuur dat zij heel vroeg in de morgen van woensdag 5 maart hoog in de Amerikaanse lucht mee maakte. Daar hielp ze mee om een moderne luchtpiraat in toom te houden. Die piraat dwong onder bedreiging met een pistool de piloot zijn Boeing 727 in plaats van naar Miami naar Cuba te sturen en nam onderweg de passagiers hun geld af. Marianne vertelde in de bun galow van haar familie midden in de bossen net buiten Swal men: „Ik ben echt verschrikke lijk bang geweest. Vooral toen die man zyn wapen tegen het hoofd van een van de passa giers hield om hem zyn geld af handig te maken. Later tijdens de vlucht naar Havanna was ik niet bang meer. De man liep trots als een pauw door het vliegtuig. Als ik myn camera by me had gehad, had ik hem gerust durven vragen een foto te mogen maken. De beman ning heeft wyseiyk aan de ge wapende eis tot koerswyziging gevolg gegeven". Marianne Thomassen kwam 4 maart 's avonds laat in New York terug van een re tourvlucht naar Amsterdam Marianne is al twee jaar ste wardess by Panam. Ze bereist vanuit New York de hele we reld op het verre Oosten na- Die avond vloog ze van de New- Yorkse luchthaven naar haar flatje in de 85ste straat in Man hattan, pakte vlug wat koffers en haastte zich terug naar het vliegveld. Als passagiere zat ze even later in de Boeing 727 van „National Flights" op weg naar een korte vakantie in Miami. Boven Norfolk begon het avontuur. Een onguur uitziende gebaarde neger stapte plotseling met het vuurwapen naar de stuurhut en dwong de kapitein koers te zetten naar Havanna. De piloot koos eieren voor zyn geld en dacht er niet aan de le vens van de zeven bemannings leden en negentien passagiers op het spel te zetten. Marianne: „De man kwam terug uit de stuurhut en begon passagier voor passagier te vra gen: bent u arm of ryk. Van Steioardess Marianne Thomas sen. de een nam hy 30 en van een ander weer 40 dollar af. Ik mof felde gauw myn geld in een reistas weg. De passagier voor me had 1700 dollar op zak en weigerde hem dat geld te geven. Toen ben ik opgesprongen en heb geroepengeef het hem toch. Ik dacht: als hii maar niet gaat schieten. Ik heb die man verteld dat hy dat geld toch wel van een of andere in stantie zou terugkrygen. Op myn aandringen gaf hy tenslotte die 1700 dollar af en de piraat was op slag tevreden. Ik heb hem ook nog vyf dol lar aangeboden als hy dan ver der zyn wapengedreig zou sta ken. Hy wilde ze niet en gaf toen ook aan andere passagiers kleine bedragen terug". De man noemde zich tydena de vlucht Tonny Bryant en la ter weer Jimmy Carver. Hy bleek later een zeeman uit St. Bernardino in Californlë te zyn. Eind vorig jaar was hy uit een Amerikaanse gevangenis ontslagen. Daar zat hy acht jaar opgesloten wegens een aandeel in een sluikhandel in narcotica. De piloot liet na by het vra gen om landingsrechten aan de luchthaven in Havanna meteen te vermelden welk vlees hy in de kuip had. „Merkwaardig is", peinst Marianne Thomassen nu „dat er op het vliegveld van Havanna batteryen televisie- en fotocamera's gereed werden ge houden toen we landden. De luchtpiraat werd eerst uit het vliegtuig gehaald. Hy bood geen verzet. Tussen rijen tot de tanden gewapende Castro-solda- ten door werden de bemanning» leden en de passagiers wegge leid. Zo'n zelfde gewapende es corte bracht me wat later ook heen en weer naar het toilet. We hadden het er wel goed. We kregen broodjes, koffie, si naasappelsap enpropagan da boeken over het communisme van Fidel Castro. Om half vyf 's och tens waren we in Havan na geland. Vier uur later wa ren we alweer op weg naar Miami in de V.S. Koopman Ra- oul Rawman had zyn 1700 dol lar weer op zak en de opwin ding over het nachteiyk lucht- roversavontuur ebde wat weg toen de Boeing weer Ame rikaanse grond onder zich had- Op de luchthaven van Miami werden de slachtoffers van deze luchtroof de zeventiende in Amerika sinds het begin van dit jaar ondervraagd door een peloton mannen van de FBI.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7