sJuan Carlos !|s alleen thuis „Ik ben teleurgesteld" op zijn emak w r Concentraties in de ondernemingswereld Pakistan [jerug naar democratie fRIJPAO 14 MAART 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAG1KA 7 Mohammed Hatta over 25 jaar onafhankelijkheid: (Van onze reisredacteur H. Kolb) DJAKARTA (GPD) De vijfentwintig jaar Indonesische onafhankelijkheid, waarop dr. Mohammed Hatta volgend jaar kan terugzien, hebben de voormalige vice-president van de republiek tot een bij tijden mistroostig mens gemaakt. Door de nood gedwongen vervult hij de wat afzijdige rol van een grijze eminentie, die via lezingen zo nu en dan bijdraagt tot de me ningsvorming, maar het lijdt geen twijfel, dat de realiteit ern stig heeft geknaagd aan de strijdvaardigheid van de nu 66- jarige. Een man, die altijd trouw is gebleven aan zijn idealen, zonder op zoek te gaan naar de persoonlijke glorie, waarmee de ijdele Soekarno zich omgaf. (Van onze correspondent) ig. MADRID (GPD) Van alle ongekroonde hoofden, die, hetzij aan sdc stranden van het „Marbella-Clüb-Hotel" aan de Spaanse zuid- tt, of in het Portugese Estoril, in Villas, in Rome of in studeerver- •ekken in "Wenen of Parijs, dromen eens ooit een troon te kunnen \tijgen, loopt er slechts één een reële kans, ook al geven zijn genstanders hem er slechts een paar dagen het exclusieve bezit In, Prins Juan Carlos Bourbon-Bourbon. pnin lechl felde nab Hoewel voor velen in deze wereld evolutie, het herstel van het pningschap een anachronisme lijkt, echts bruikbaar voor onderontwik- llde landen die nog maar juist de jfstandigheid hebben verworven op zoek zijn naar eigen symbolen, !|)st de jongste politieke ontwikkeling Spanje er vry duidelijk op, dat oude generaal Franco van plan i od korte termyn plaats te maken een gekroonde koning, omhan- in met uit de mottenkast van het ladrileense Palaicia de Oriente af- istige hermelijn, waarvoor Juan irlos de door de dictator hoogstper- miyk getrainde paspop is. eer'BUna twintig jaar van de twee- Idertig die Juan Carlos dit jaar zal glen, heeft Generaal Franco zelf Icht gehouden op de opleiding de prins. Hoogtepunt daarvan is i tal J oy te jKARATSJI, (Reuter) Op de nferentie van regering en opposi- in Pakistan is besloten terug te tot de parlementaire regerings- Er zullen verkiezingen wor- i gehouden op basis van een man i stem. DR heeft president Ajoeb gisteren na een bijeenkomst constitutionele conferentie in walpindi bekendgemaakt. De laatste tijd was de president Verkiezingen waren zaak van slechts 120.000 uitge- „democraten". De protesten 't bewind van Ajoeb Chan heb- ernstige vormen aangenomen, afgelopen vier maanden hebben dan honderd mensen het le- geflaten bij onlusten. geweest de studie aan de militaire academie van Saragossa waar de troonpretendent als kapitein is afge zwaaid. Volgens zijn oversten met lof, maar volgens zijn tegenstanders met als enige ervaring, dat hem nog 6teeds het angstzweet uitbreekt wan- neer er in zijn buurt een kanon af- w/sOSHP Niet te benijden Over zijn politieke achtergronden ivil de prins nauwelijks spre- ken. Wel wil hij laten zien hoe hij zijn dochtertjes fietsen leert. De positie van deze jonge, lange, typisch Castilliaanse prins, is nauwe lijks te benijden. Op het kruispunt van de politieke toekomst van zijn land, staat hij, nóg vóórdat hij tot zijn taak is geroepen, op het snij punt. van de controverse die zijn land al sedert het begin van de jaren-'30 hopeloos verdeeld houdt. Verdeeld heid is het politieke waarmerk van Spanje geweest, ondanks de unifor miteit opgelegd door de politiestaa/t van de laatste dertig jaren. Zelfs in de boezem van de zogenaamde Na tionale Beweging, het eenheidsfront van Franco, is men het niet eens over de opvolging. Een deel is wel bereid de keuze van de oude leider te volgen, maar het merendeel verzet zich tegen ver andering en wenst voortzetting on der een andere „caudillo" van de huidige nationaal-syndicalisitische staat. Ook de monarchisten kunnen het niet met elkaar vinden. De car- listen die hun woede over de ver banning van hun leider. Prins Carel Kugo, nog steeds niet kunnen ver bijten, willen niets van Juan Carlos weten. Bovendien heeft deze prins zelf nog kort geleden verdeeldheid gezaaid onder zyn eigen volgelingen. Benjamin Felipe, drager van een voor Spanje historische naam, Bezoedelde vernoemd naar zijn roemruchte voorvader, die in de lage landen bekendheid verwierf als Philips II. PROTEST Hatta trad protesterend af als vi ce-president en hij was het die ten slotte tegen generaal Soeharto zei: „Jy behoeft je van die Soekarno niets meer aan te trekken, want hy is gek". De Mohammed Hatta, die van- I daag spreekt over wat er van zijn Indonesië is geworden, zegt: „Ik ben een teleurgesteld men6". Uit de mand j van 'n eens zo hartstochtelijk vech- ter tegen het Nederlands koloniaal bewind, is dat een schokkende be- i tekenis- Zü is temeer onthutsend om- j dat Hatta 'n onwrikbaar geloof koe- stert in de noodzaak van politiek- burgerlijk denken als basis van een I democratische staatsinrichting. In generaal Soeharto ziet hij zodoende i meer een nationale held, die zijn i land op een beslissend moment voor j de ondergang wist te bewaren, dan de man die eerlang de wezenstrek - Ken van de democratie zijn volk op nieuw kan inprenten. I Bovendien is Hatta, als econoom I riet blind voor de realiteit. Hoewel j hij .in 1967 zelf nog poogde door de J oprichting van een nieuwe politieke partij de civiele kant van de samen - J leving wat meer gewicht te verschaf- j f»»n. tegenover 't nogal eenzijdig mi litair beslissen, zegt hij nu: „voor dat wy opnieuw gaan praten over algemene very.ezingen. moet het vijf jarenplan uitgevoerd zijn". Met an dere woorden: pas dan een opnieuw toepassen van de democratische grondrechten, wanneer de Indonesi sche staat sterk genoeg is geworden om zich de weelde van een onvermij delijke politieke onenigheid te kun nen veroorloven. Noch nu. noch over twee jaar. in 1971, is het orga niseren van verkiezingen onder te brengen bij de verantwoorde risico'6. alleen al uit hun niet verschijnen. Momenteel gaat 57 procent van de staatsbegroting verloren aan routi ne-uitgaven .om de ambtenaren en hun apparaat te betalen". GEZAGSDRAGERS Over de huidige gezagsdragers: „Ik vertrouw deze regering niet hele maal. Het optreden van de militai ren in verschillende delen van het land is daartoe een duidelijke aanlei ding. Niettemin: het vijfjarenplan is aangenomen en moet met ieders steun worden uitgevoerd. Dat plan is redelijk". Transmigratie: „De bevolking van Java alleen neemt per jaar met een miljoen toe. We moeten dus begin nen met de jonge, vruchtbare men sen over te brengen naar elders, want dat vermindert uiteraard de aanwas op Java. Het is een project waarvoor in het buitenland moeilijk steun valt te krijgen, maar het is niettemin noodzakelijk. Verkiezingen: „Als wij verkiezin gen gaan houden in een politiek niet evenwichtige situatie scheppen wij een chaos. Dat is hier al eerder ge beurd en ik ben bang dat dit terug komt. Zolang wy geen democratie hebben, kunnen wy ook niet doen alsof. De politieke partyen doen niet veel om de democratie te bevorderen. Want de PNI en de orthodox islami tische party „N.U.", die alleen plaat- selyk zeer sterk zyn, voelen uiter aard niets voor een stelsel van ver tegenwoordiging per district, dat naar myn smaak de democratische ver houdingen hier het best zou weer geven". Hoeveel geld zal Indonesië alles by een nodig hebben? De ervaren econoom Hatta: „Indonesië moet op den duur een steun van zes miljard dollar hebben, wil er een redelyke kans van slagen zyn". Over Irian: „Die „act of free choice" is natuuriyk een schynver- toning. Het merendeel van de Pa poea's weet nauwelyks wie zy zelf zyn, laat staan dat ze kunnen kie zen". Over zichzelf: „Ook na de alge mene verkiezingen wil ik geen kandi daat meer zyn voor het president schap of vice-presidentschap. De af grond waarvoor dit land staat is een schuld van het hele volk en niet al- I leen maar van Soekarno". f of Een aanstaande koning met twee prinsessen zittend op de cffond tijdens een balspel. De troon che voor hem klaar staat, komt volgens door zyn getrouwen gehuldigde opvattingen omtrent de erfopvolging toe aan zyn vader, Don Juan Bourbon -Battemberg, zoon van de laatste Spaanse koning, Alfons XIII, die in 1932 werd verjaagd. Altyd heeft Prins Juan Carlos be weerd geen troon te begeren die eigenlyk aan zyn vader toekwam. Maar onmiddellyk na de verbanning van Prins Carel Hugo kroop het bloed toch, waar het in goede familiever houdingen niet gaan kon en ver klaarde de eerzuchtige zoon, dat hy bereid was de kroon te aanvaarden, wanneer hy daartoe geroepen zou worden, dit ontlokte hevig protest in zyn eigen achterban, die spoorslags algevaardigden zond naar vader Don Juan. die zyn zoon een „zich zelf bezoedelende" noemde. Resten de republikeinen, die uit eenvallen in democraten links en rechts broederlyk tot eenheid bereid en anarchisten, wellicht de enige groep die wezenlyk in de Spaanse volksaard is geënt, in hét soeverein verklaarde individu, dat in elke Spanjaard huist. Aan het hoofd van dit gemengde gezelschap van drieëndertig miljoen Spanjaarden hoopt Juan Carlos op een lange toekomst. Velen in Spanje vrezen echter dat dit hem niet be schoren zal zyn. Men maakt rond zijn persoon en zyn directe omgeving gemakkelyk een parallel met de Griekse vorst Constantyn. Niet al leen omdat hy met diens oudste zuster Prinses Sofia is getrouwd en omdat de onttroonde intrigante, de i koningin-moeder Frederika haar werkterrein naar de huiskamer van j Juan Carlos heeft verlegd. Dat is te gemakkelyk, maar omdat hy, wan- neer hij de opvolging van generaal Franco aanvaardt, omgeven zal zyn I door een Spaanse equivalent van de J Griekse junta, die noodlottig Is ge worden voor zyn zwager. Of de prins deze vraagtekens rond de toekomst van Spanje aankan, weet eigenlyk niemand. Ofschoon gene raal Franco hem regelmatig aan zyn rechterzyde heeft opgesteld by offi ciële gelegenheden heeft de prins weinig persoonlijke publiciteit gehad. Persooniyk heeft hy zyn gedachten over de toekomst nooit ontvouwd. Hooguit spreekt hy in algemeenhe den. In een persooniyk gesprek met buitenlandse verslaggevers gaat hy alle vragen met een politiek karakter uit de weg en doet ze af met te zeg gen, dat hy klaar is voor zyn taak en bereid die te aanvaarden. Hy is een charmant gastheer en zyn privé-leven wil hy graag to nen, liever dan zyn politieke ach tergrond. Met zyn vrouw, prinses So fia. woont hy in een somber paleisje „La Zarzuela". in de buurt van het historische buitenverblyf van de Spaanse koningen, het paleis „El Pardc". waar generaal Franco zyn intrek heeft genomen. De somberheid van deze grote bakstenen villa wordt opgevrolykt door het gedruis van de drie kinderen uit dit huwelyk. Prin ses Elena, vyf jaar. Prinses Chris tina. vier jaar en de Benjamin en jongste pretendent van Spanje, Prins Felipe van negen maanden. Juan Carlo6 speelt graag met hen. Hy erkent dat het zyn fynste uren zyn, wanneer hy in hemds mouwen met zyn kroost op de grond kan zitten en zyn zorgen waar hy overigens over weigert te spre ken kan vergeten. OVERGANG Hatta: „Dit is een overgangsperio de. met alle psychologische kenmer ken daarvan. Burgers denken hori zontaal, militairen hebben geleerd uitsluitend verticaal te denken. Een zo sterk militair georiereteerd regime kan voor Indonesië geen definitieve oplossing bieden. Die overgangsperio de geeft de party en intussen wel de gelegenheid meer democratisch te gaan denken en jonge mensen op te leiden. Wij zitten met het gemis van een politieke generatie. Tot voor kort hadden wy leiders uit de jaren twintig. Daarna kwamen de voor mannen uit de jaren dertig, maar van de Jaren veertig is er niemand. Die jongeren zullen wy alsnog moe ten vormen, opdat tegenover de mi litairen burger-politici komen te staan, voor wie zfj respect kunnen hebben. Niettemin, de vrees van de mili tairen voor hot communisme ten een reden zyn om de .overgangs periode" te verlengen, doch die vrees kan niet verdwynen. zolang de econo mische toestand slecht i6. Ate en* der gelijke armoede bestaat, biyft het communistische gevaar een reëele dreiging. De PKI immers be looft desnoods alles om invloed te behouden, en zij is nog steeds de best georganiseerde party. LEIDEN Lang en breed werd gisteravond in de toneelzaal van So- ciëten Minerva gedissieerd over al lerlei aspecten van fusies en concen traties in de ondernemingswereld Dit geschiedde tydens een forumby- eenkcmst. belegd door "t economisch studentendispuut Utopia. Gewezen werd op het belang van handhaving van de concurrentie als tegenpool van de fusie, waarbij echter wel ln acht moet worden genomen dat te grote concurrentie moordend kan zyn zowel voor bedrijfsleven ak voor consu ment. Een zeer belangrijke factor in het streven naar grotere eenheden achtte men research, die in grotere verbanden intenser kan worden be dreven, waarmee weer de belangen van de consument zyn gediend. Van andere zyde werd echter gesteld, dat niettemin een groot deel van produk- tieverbeteringen berust op resultaten van individuele research in kleiner verband. Uitvoerig werd gesproken over de regelingen, die in Engeland zyn getroffen om ongewenst grote machtsconcentraties te voorkomen. Hoewel men het over eens was, dat verschillende argumenten pleiten voor een redelyke grootte van onderne mingen en produktieverbanden, werd toch vastgesteld dat de efficiency- drempels noch voor de produktie noch voor de research zo heel hoog liggen, zodat de wenseUjkheid van verdere concentraties veelal dubieus is. Tot eenstemming oordeel kwam men ui teraard deze avond niet. Het forum werd voorgezeten doen de Leidse hoogleraar in het belas tingrecht prof. mr. H. J. Hofstra en bestond voorts uit prof. mr. P. Ver» loren van Themaat, hoogleraar in het sociaal-economisch recht te Utrecht en eertijds directeur generaal ol voor de concurrentie bjf de Commissie van de Europese ge meenschappen te Brussel, dr. M. Weisglas, hoofd van de economische afdeling van Unilever NV. mr. P. H. Hugenholtz, juridisch adviseur van het Nederlands Verbond van Vakver- enigingen, en drs. H. W. de Jong I wetenschappelyk hoofdmedewerker wetenschappelijk hoofdmedewerker I Europa Instituut te Leiden. LEGER Nissan Motor Company Ltd., Japans op één na grootste automo bielfabriek. zal er dit jaar een vyfde autoschip bij krijgen. Het nieuwe schip zal 1800 Datsuns kunnen ver voeren. tegenover maximaal 1200 op elk van de vier bestaande schepen. Omtrent het leger: ..Soekarno heeft het leger veel te groot ge maakt. Het probleem om het weer binnen normale en verantwoorde proporties te brengen, vormt de er fenis die hy ons heeft meegegeven. Dal kan alleen worden opgelost door het leger in te schakelen by land- bou wontginni ngs werkenDaarna kunnen de soldaten ieder een stuk land krygen om van te bestaan en afzwaaien. Vervolgens zouden we dan een militieleger moeten stichten «wat veel minder geld kost.met een beroepskem van zo'n vijftigduizend nam". «De Indonesische strydkrach- ten politie, land- en luchtmacht hebben naar verantwoorde sohat- tingen thans een sterkte van ten minste 750.000 man). Hatta: „Zodra wy voldoende ryst- veldem hebben en dus meer produce ren, kan het leger bovendien worden ingeschakeld om t transport te ver zorgen, dat wy nu ontberen". Over de versluierde werkloosheid: „Stuur alle overbodige ambtenaren met behoud van salaris naar huis. Om dit te financieren zou Indonesië In de Friese gemeente Hol- zijn geheel verplaatst van de Zee- desnoods een lening op een termyn werd had gisteren een spectacu- dijk naar een pierhoofd twee kilo- van vijftig jaar moeten sluiten, want j lair transport van het restaurant meter verderop Op de foto het de ambtenaren betalen de aflossing i Land en Zee plaats. Het werd in i transport per kraan

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7